Herberekening van pensioenen. WOENSDAG 17 TUNI 1936 H A A R E M'-S D A -G B E.A D" 9 SPORT EN SPEL. WATERPOLO. ZANDVOORTHALFWEG 2 (6—0). ^Dinsdagavond werd in het Noorder Bad te Zandvoort een competitiewedstrijd gespeeld tusschen Zandvoort 1 en Halfweg 2 Onmiddellijk na het begin geeft J. Smits aan Zandvoort de leiding (10). Na snel op- zwemmen van Henk Paap geeft hij over aan Huig Paap, die onhoudbaar ingooit (20). Van het midden gooit Huig Paap daarna nummer 3 in het net. Kort daarna vergroot dezelfde speler den voorsprong tot 40. Na het wisselen is het weer dezelfde speler, die den stand op 50 brengt. Na een vrije worp, die door J. Dorsman han dig aan J. Smits wordt overgegeven, brengt de laatste den stand op 60. WEDSTRIJDEN TE HILLEGOM. Dinsdagavond werden in de Gemeentelijke Zweminrichting te Hillegom door H.Z.V. de eerste thuiswedstrijden gespeeld met een niet bijster bemoedigend resultaat. Eerst werd ge speeld H.Z.V. adsp.-H.P.C. adsp. B. De thuisclub komt niet tot een aanval en reeds in de eerste minuut leidt H.P.C.. terwijl de rust met 02 ingaat. Na de rust doelpunt H.P.C. nog 4 mael. Ook H.Z.V. I kon het niet tegen H.V.G.B. 5 bolwerken; zij verloor met 50 nadat de rust met 20 was ingegaan. Na de rust was H.V.G.B. in kracht domineerend. Ten slotte verloren de dames van Hillegom haar eersten wedstrijd tegen H.P.C. 2 met 91, waarbij mej. Rie Lommerse het eenige doelpunt maakte. HAARLEM—L.Z.C. (3—1). In Stoop's Open Bad speelde Haarlem Dins dagavond zijn eersten thuiswedstrijd en boek te daarmede zijn eerste overwinning in de eer ste klasse competitie. Haarlem gaat als volgt te water: v. Hemsbergen, v. Helsdingen, Bannink, Captein, W. Hölsken, Zeeman, Th. Hölsken. Haarlem neemt direct het initiatief door veel te zwemmen, waardoor Bannink reeds spoedig de leiding weet te nemen. Het spel van de Leidenaars is meer afbrekend. Na door zwemmen van Captein, lost deze een mooien boogbal, die op den hoek van het doel af springt. Even daarna vergroot Van Hemsber gen den voorsprong met een hard schot. L.Z.C. tracht het spel te verplaatsen; een fel schot van haar middenvoor wordt door Hölsken ge stopt. Met een 20 voorsprong komt rust. L.Z.C. wijzigt nu haar opstelling en tracht aanvallen te forceeren, hetgeen slechts ge deeltelijk gelukt. Van Hemsbergen scoort na een snellen rush wederom. Bij een scrimmage voor het Haarlem-doel weet Elzinga de eer te redden. Ondanks het zwoegen van de Leide naars komt er geen verandering meer in den stand, waarmede Haarlem zeer verdiend heeft gewonnen. HAARLEM 2—DE WATERRATTEN 2 (4—2) Ook de reserves van Haarlem hebben het tegen hun stadgenooten tot een overwinning weten te brengen. Haarlem is in het begin sterk aanvallend, en verkrijgt een 20 voor sprong door een ver schot van v. Walsum en een moo.i doelpunt van Bos. Rust komt met 2—0. De Waterratten doen er in de tweede helft een schepje op; De Leeuw verkleint den ach terstand. 'Pïeters werkt den keeper met bal en al in het doel, waarna D.W.R. wederom hun achterstand verkleinen tot 3—2. Bakker maakt na een goede doorbraak aan alle onzekerheid een einde, waar-mede ook het eindsignaal komt. NEREUS 1—ZIGNEA (4—0). Zooals verwacht heeft Zignea het ook tegen de sterke Zaankanters.niet tot een overwin ning kunnen brengen. Zignea speelde, met een invalster voor Mej. Roos, in de volgende op atelling: C. Kraft, Gr. Knuijt, A. Blad, S. Paap, H. Haase, D. Pereira, H. v. Putten. Door het zware verdedigen van Nereus en te weinig vrijzwemmen van de voorhoede had Zignea weinig kans tot behoorlijk schieten. De linksvoor van Nereus was goed op dreef; zij scoorde voor rust drie doelpunten. Wegens het te koude water moeten de Zignea-keepster en een Nereus-dame het water verlaten, waar na Mej. Knuijt in het Zignea-doel gaat. Even voor het einde scoort Nereus nog een vierde doelpunt. DAMES NEREUS II—H. P. C. (0—4). Dinsdagavond speelde H. P. C. haar derden uitwedstrijd en wist beide punten te bemach tigen. Reeds direct blijkt dat, de H.P.C.-dames sneller zijn, dan de Nereus-reserve's. Mej. Bakker heeft spoedig met een goed schot succes (01). Na het uitzwemmen krijgt mej. Sleenhuizen een vrijen worp te nemen, die naar mej. Bak ker gaat. Deze scoort op fraaie wijze van de achterlijn (0 Voor de rust weet mej. Kann door opzwom men de score tot 03 op te voeren. Na rust is H. P. C. steeds in den aanval. Als een H. P. C.-speelster zich binnen de 2 M. lijn opstelt, moet zij het water verlaten. Toch weet mej. Kann te doelpunten (04). Met dezen stand komt het einde. De stand is thans: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. Nereus I 3 3 0 0 6 13—1 H. P. C. 3 2 1 0 5 9—2 A. D. z. n 2 2 0 0 4 30 D. W. R. 2 0 1 1 1 1—2 Zignea 3 0 0 3 0 1-10 Nereus II 3 0 0 3 0 1-13 Uitslagen Kring Haarlem: H. P. C. H dames—H. Z. V. H. Z. V. adsp.H. P. C. b adsp. 9— 0—6 Hedenavond hebben er in Groenendaal eenige polowedstrijden olaats. 7.30 uur: H. P. C. 6—H. Z. V. I 8.00 uur: H. P. C. 3—Neptunes n «.30 uur: H. P. C. I—L. Z. C. I (uit Leiden). WIELRIJDEN. DE RONDE VAN BAERLE-NASSAU. Uit Baerle Nassau: Dinsdag werd onder groote belangstelling de ronde van Baerle - Nassau verreden. Van de 86 gestarte deel nemers waren er 22 Nederlanders. Het 137 K.M. lange traject werd gewonnen door den Belg Kaers in 3 uur 35 min. Tweede werd de Belg Rolus. terwijl zijn landgenoot De Rijck de derde plaats bezette. Onze Tour de France rijder Middelkamp bezette als eenige Neder lander onder de eerste tien aankomenden de zesde plaats. - - CRICKET IN ENGELAND. De uitslagen van de Dinsdag geëindigde wed strijden werden beïnvloed door de trialmatch op Lord's, waarvoor verschillende counties hun beste spelers moesten afstaan. Essex 185 en 681 won met 9 wickets van Surrey 52 en 200 (Barling 67). Eastman en Smith in de 1ste in nings, Nichols met 670 in de 2e hadden ge ducht de hand in de 2de nederlaag welke Surrey in dit seizoen leed. Warwick 104 (Ham mond 313) en 2395 won ondanks een ach terstand van 129 runs dank zij Mayer die 7 v. 51 nam en Santall die goed gesteund door Dollery 104 n.o. scoorde.Kent 248-8 en 47-4 won van Somerset 169 en 123. In een draw eindig den: Derby 253 tegen Yorkshire 112 (Mitchell 660) en 1021. Lanes 1106 tegen Middlesex 114 (Philipson 430, Hopwood 330). Oxford 365 (W. Murray Wood 104) tegen Leicester 325 en 473. Gloucester 313 en 691 tegen Gla morgan 182 en 956. Cambridge 228 en 132—3 tegen Free Foresters 325. Hants 207—4 tegen Worcester 206. Notts 1542 tegen de Britsch- Indiërs 124 (Larwood 311, Voce 322'. Trial match op Lord's Noord 321 (Wyatt 67, Hard- staff 89 not out, Mitchell 57. Robins 580) te gen Zuid 356—5 (M. J. Turnbull 106). De stand is thans: 1. Kent; 2. Derby; 3. Lei cester: 4. Middlesex; 5. Hants; 6. Notts; 7. Surrey 8. Essex. G. O. ALLEN TOT CAPTAIN VAN HET ENGELSCHE TESTTEAM GEKOZEN. Na de trialmatch NoordZuid op Lord's ge speeld, werd G. O. Allen (Middlesex) uïtgenoo- digd Engeland in de op 27 Juni a.s. aanvan gende testmatch EngelandBritsch Indië op Lord's aan te voeren. Allen, die dus E. R. S. Wyatt's plaats inneemt, is evenals de War- wick-captain een zeer goede all-rounder. Allen is 33 jaar oud; hij speelde zijn eerste testcricket in 1930 onder Chapman tegen Aus tralië. Hij kwam ook in alle testmatches uit die Jardine's team in Australië speelde en hielp door 21 wickets te nemen Engeland voor een deel aan het heroveren van de „Ashes". Het Engelsche test-team wordt a.s. Zondag gekozen. HONKBAL COMPETITIE DERDE KLASSE. De voor hedenavond vastgestelde wedstrijd E.D.O. VE.D.O. IV is verschoven naar Don derdagavond. Aanvang 7 uur. GYMNASTIEK. OPENLUCHT-UITVOERING. Als vervolg van de jubileums-feesten van Concordia, geeft deze vereeniging Zondag 28 Juni een uitvoering op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. De toegang tot deze uitvoering is ter wille van de propaganda kosteloos. De feestvierende vereeniging heeft zich de medewerking verzekerd van de beide keur korpsen K.N.G.V., van het veteranenkorps K.N.G.V. en van twee le klasse handbal clubs. Concordia zelf zal ook optreden. De uitvoering wordt voorafgegaan door een op tocht. Ongeveer 600 gymnasten zullen aan de uitvoering deelnemen, w.o. Frits Wedel, de kampioen-turner van Nederland, die op de Lighaluitvoering van 6 Juni reeds zoo'n succes had. A.s, Zondag maken Concordia's adspiran- ten per touringcar een uitstapje naar het' Gooi. De kinder klasse krijgt op 4 Juli een uit stapje. VOETBAL. Jaarvergadering „Storm vogels". Onder leiding van den heer W. Chr. Suwe- rink hield „Stormvogels" in „Kennemerhof" te IJmuiden haar jaarvergadering. De voorzitter sprak een kort openings woord, waarin hij o.m. gewaagde van "de groote moeilijkheden op financieel gebied. Vervolgens was het woord aan den secre taris, den heer Wijmer, voor het uitbrengen van zijn uitvoerig jaarverslag. Hij memo reerde de slechte tijdsomstandigheden, die oorzaak waren, dat een aantal ondersteu nende leden had moeten bedanken. Vervol gens wees hij op het gebrek aan lust tot training bij de spelers der hoogere elftallen Hij wekte de spelers op de trainingsavonden in het komende seizoen trouwer te bezoeken. Dank bracht hij aan den trainer Thijssen, den masseur de Jager, den terreinknecht Klinge en den contributie-ophaler Huel. die zich allen met voorbeeldigen ijver van hun taak hadden gekweten. Prettig samengewerkt had het bestuur met de politie-autoriteiten. reden waarom de voorzitter den scheidenden commissaris van politie persoonlijk had dank gebracht. De maatregel om werkloozen op vertoon van hun stempelkaart tegen verlaagden prijs toegang te verleenen. had in zooverre niet aan de verwachtingen voldaan, dat werkloozen hun kaart wel eens aan niet- werkloozen uitleenden. Vervolgens werd herinnerd aan de huldi ging van W. v. d. Velde ter gelegenheid van zijn 200sten wedstrijd en de oprichting van twee supportersverenigingen. Over de adspiranten- en junïores-elftal- len was de secretaris niet ontevreden. Dank bracht hij aan de jeugdcommissie, bestaan de uit de heeren Martens, Jordaan, Heere. v. d. Plas. Heylig en Niessink, voor haar be langrijk werk. Van de overige elftallen viel alleen het vierde wat uit den toon, de overige bezetten een behoorlijke plaats. Wat het eerste elftal betreft, werd boven dien nog gememoreerd het succes in het Spaernebeker- en Westertoren-tournooi. De schoolvoebbalwedstrijden op het Storm vogels-terrein noemde de heer Wijmer uit stekend geslaagd. Na nog aan de elftalcommissie dank te hebben gebracht voor haar belangrijk werk. eindigde de heer Wijmer zijn jaarverslag met het doen van een beroep op de leden om de vereeniging tot grooter bloei te brengen. De voorzitter bracht den heer Wijmer dank voor het vele werk, dat hij ook dit jaar weer voor ..Stormvogels" had verricht. „Ik hoop", zoo zei de heer Suwerink, „dat de spoorwegautoriteiten er nimmer over zul len denken den heer Wijmer over te plaat sen. De spoorwegen behouden dan een amb tenaar, die hier ter plaatse uitstekend op zijn plaats is en wij een uitmuntend secre taris,,. (Applaus). Het jaarverslag van den penningmeester was eenigszins in mineur gesteld, ten gevol ge van de mindere ontvangsten bij de com petitiewedstrijden van het eerste elftal. Krachtig wekte hij de leden van dit elftal dan ook op. te zorgen voor een goede plaats op de ranglijst en goed spel. Want goed spel brengt publiek. De tweede voorzitter, de heer Martens bracht, den penningmeester, den heer Suwe rink. dank voor. zijn uitnemend financieel beheer. Tot lid van verdienste werd bij acclamatie de heer P. Cupido, die 17 jaar bestuurslid was geweest, benoemd. Tot bestuursleden werden de heeren Mar tens en Wijmer herkozen. Gekozen werd de heer P. Heere Jr. De elftalcommissie zag zich in haar geheel herkozen. De heeren Van Leeuwen, De Bruyn en Heylig zagen dus hun lidmaat schap verlengd. Tot leden der kascommisssie werden be noemd de heeren C. G. Carst, Joh. M. v. d. Plas en P. Visman. BEKERWEDSTRIJD TELEFOONPERSONEEL. Hedenavond half acht wordt op het E. D. O. terrein aan de Van Nesstraat de jaarlijksche bekerwedstrijd gespeeld door personeel werk zaam bij het Telefoondistrict te Haarlem, n.l. het Personeel van den Binnendienst tegen het personeel van den Buitendienst. Na afloop zal de beker aan het winnende elftal worden uit gereikt door het waarnemend Districtshoofd ïgr. H. J. Uges. De toegang is vrij. DE DAGBLADENCOMPETITIE. Dinsdagavond werd te Rotterdam onder lei ding van scheidsrechter Van Welzenes de wedstrijd N. R. Ct.H.'s D. gespeeld. De Rot terdammers waren meer in den aanval, maar konden wegens flink verdedigen van de be zoekers niet scoren. Rust kwam met 00. Ook in de tweede helft ging de strijd hoofdzake lijk tusschen de Rotterdamsche voorhoede en de Haarlemsche verdediging. Beide partijen konden geen doelpunt scoren, zoodat het re sultaat een 00 gelijk spel werd. STORMVOGELS—V. S. V. Wij brengen in herinnering, dat de liefda digheidswedstrijd Stormvogels—V. S. V.. die om bijzondere redenen vorige week niet kon doorgaan, definitief is vastgesteld op a.s. Vrij dagavond half acht op het Stormvogels terrein. Zooals reeds werd medegedeeld zal deze wedstrijd worden opgeluisterd door de Har moniekapel „De Eendracht". Lettende op het mooie doel, de baten komen n.l. voor een groot deel ten goede aan de jeugdige werkloozen in IJmuiden, wekken wij de ingezetenen op, dezen wedstrijd bij te wonen. Men draagt dan een steentje bij om de nooden te helpen verlichten van zooveel jon geren, die door de tijdsomstandigheden ontij dig de poorten van fabrieken en werkplaatsen gesloten vonden. Men steune daarom het werk van het Comité Jeugdwerkloosheid. Het schitterend uitgevoerde vaantje, dat aan het winnende team zal worden overhan digd, is tentoongesteld in den winkel van de gasfabriek aan het Kennemerplein. V. S. V. komt in de volgende opstelling tegen Stormvogels uit: N. Michel, Van Onk, Van der Griendt, Van Os, De Koning, Hillekamp, Heins, Bot, G. Michel, Sterk, Teeling. BILJARTEN. OM DEN „NOBELS-BEKER Het invitatie-tournooi om bovengenoemde!! jaarlijkschen wisselbeker werd Dinsdagavond bij de biljartclub „D. E. S." vervolgd. De ver eeniging „Benoorden het IJ" bond met haar eerste zestal den strijd aan. De partijen leverden het volgende resultaat op. (De spelers van „Benoorden het IJ" zijn vooraan geplaatst.) v. d. BergD. A. de Foei jaeger 151—200; Prinsv. d. Hoek (invaller 125—104: Korstanje—C. J. Nobels 94—100; BrunnW. Out 10099; NoachJ. A. Roosen 8390; Le FebreD. Dekker 7563. De uit komst van dezen avond luidde, dat „Benoor den het IJ" 628 caramboles en „D. E. S." 656 caramboles behaalde, waardoor „Benoorden het IJ" een achterstand van 28 punten boekte. Het tweede zestal van deze vereeniging komt a.s. Vrijdag zich met de „D. E. S."-spelers meten. Aanpassing van gewijzigde omstandigheden. Nog slechts een voorloopige maatregel. Pensioenen van f 800 en minder uitgezonderd. Totale bezuiniging van f 5.700.000. 's GRAVENHAGE, 16 Juni. Ingediend is een wetsontwerp, houdende herberekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambte naren. Ter toelichting merkt de regeering onder meer op: In de Memorie van Antwoord naar aanlei ding van het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven heeft de regeering haar voorstel tot herberekening van pensioe nen van burgerlijke en militaire ambtenaren teruggenomen in verband met de bezwaren, ingebracht tegen het stellen van regelen voor die herberekening bij Kon. Besluit. Voorts werd daarin verklaard, dat een dergelijke, uiteraard vrij ingewikkelde, regeling beter kon worden getroffen, wanneer de inmiddels ter hand genomen algemeene herziening van de pensioenwetgeving aan de orde zou worden gesteld. Echter zal die algemeene herziening niet in zoodanig vlug tempo tot stand gebracht kun nen worden, dat met het voorstel tot herbere kening van pensioenen daarop zou kunnen worden gewacht. Immers in steeds stijgende mate gaat de noodzakelijke normale spanning tusschen het verleend pensioen en het hui dige salaris in een bepaalde betrekking ver loren. Dat een uit zekere functie toegekend oensioen hooger is dan hetgeen de ambtenaar ;hans in die functie netto aan salaris ont vangt, komt herhaaldelijk voor. Hier ont breekt de zoo noodzakelijke aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden volkomen en zijn gansch onjuiste verhoudingen ontstaan. Uit dien hoofde meent de regeering, dat de teruggenomen herberekening weder dient te worden voorgesteld om den groei van voor schreven wanverhoudingen te stuiten. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat dit voorstel tevens moet worden be schouwd als een onderdeel van het complex maatregelen tot versterking van de finan- cieele positie zoowel van het Rijk, dat voor het eigen pensioen van militaire ambtenaren en •oor dat der op 1 Juli 1922 in diens<. zijnde bur- jerlijke ambtenaren het risico draagt, als van dat van een veertigtal der grootste gemeen ten, welke dit risico dragen voor de op 1 Mei 1913 in haar dienst zijnde ambtenaren, schijnt het ook hierom gewenscht, niet met de herbe rekening der pensioenen te wachten, totdat een algemeene herziening der pensioenwet- ge ving is voorbereid. Bij de voorbereiding van dit ontwerp is overwogen, of niet, evenals voor de spoorweg ambtenaren is voorgesteld, ook hier een indi- vidueele herberekening der pensioenen zou kunnen worden ontworpen. In verband met de wijziging, welke de werkzaamheden, aan een bepaalden rang verbonden, in den loop der jaren hebben ondergaan, werd zulks onmo gelijk geoordeeld. Evenmin kan een regeling worden voorgesteld voor elk openbaar lichaam afzonderlijk, gezien het groote aantal dier li chamen, of voor groepen van openbare licha men in verband met de onmogelijkheid om deze, vanwege het uiteenloopend karakter dei- desbetreffende regelen, in een beperkt aantal groepen samen te vatten. Besloten werd daar om uit te gaan van de algemeene wijzigingen, welke de salarissen der ambtenaren in den loop der jaren hebben ondergaan, met-inacht neming van een limiet, beneden welke het herberekende pensioen niet zal mogen dalen. Te verwachten valt, dat een pensioensverla ging tot ten hoogste 10 pet, niet meer ingrij pend zal zijn dan de verminderingen, welke in het algemeen op de salarissen der ambtena ren zijn toegepast. Uit den voorgestelden maatregel wordt een jaarlijksche bezuiniging verkregen voor het rijk van f 3.300.000 (voor de burgerlijke amb tenaren f 2.300.000, voor de militaire ambtena ren f 1.000.000), voor het veertigtal gemeenten, dat voor een deel harer ambtenaren het risico voor eigen pensioen draagt, f 800.000 en voor het algemeen burgerlijk pensioenfonds f 1,600.000. De voorloopige pensioenen, bedoeld in het reglement voorloopige pensionneering onder wijzers, worden geheel naar de regelen van de pensioenwet 1922 berekend. Daarom is het noodzakelijk deze pensioenen onder de her berekening te doen vallen. De regeering is van oordeel, dat de pen soenen van leden van Gedeputeerde Staten, van wethouders en van leden van besturen van Waterschappen, veenschappen of veen- polders wegens de verscheidenheid van nor men en regelingen, waarnaar zij zijn toege kend. niet begrepen behooren te worden in de algemeene herberekening ingevolge het wets ontwerp. Voorgesteld wordt, van de herberekening uit te zonderen de pensioenen van f 800 en minder. Aangezien de pensioenen voor het reser- vepersoneel van de zee- en landmacht voor alle gevallen als een pensioen uit een ne venbetrekking moeten worden beschouwd, wordt voorgesteld voor deze pensioenen be doelde limiet niet in acht te nemen. Omdat de zoogenaamde tropentoelage is vastgesteld buiten eenig verband met de her berekende conjunctuur, is de regeering van oordeel, dat déze toelage buiten de herbere- kening móet vallen. Verlaging; van 10, 2 en 6 pet. De regeling stelt naast de verlaging van de pensioenen der in 1923 ontslagen burgerlijke ambtenaren met 10 pet. de verlaging op 2 en 6 pet. voor de pensioenen der respectievelijk in 1921 en 1922 ontslagen ambtenaren. De 10 pet. verlaging is in de regeling aange houden tot 1 Januari 1934. De regeling laat de pensioenen der in 1938 en later ontslagen ambtenaren onaangetast. Met de algemeene tendenz der salarisver lagingen is een gelijkmatige daling van het percentage der pensioenverlaging "van 10, 8. 6. 4 en 2 ten aanzien van de burgerpensioenen verleend voor 1 Januari 1934 tot die in 1937 toegekend, in overeenstemming te achten. Voor de militairen, met een pensioenbere kening over de inkomsten van het laatste dienstjaar, is het salarispeil van 1 Januari 1920 reeds ten volle verdisconteerd in de pen sioenen, verleend na 1 Januari 1921, en dat van 1 Januari 1936 in de pensioenen van de na 1 Januari 1937 ontslagenen. Vandaar dat de regeling de pensioenverla ging voor de militaire pensioenen van na 1 Januari 1921 onmiddellijk op de volle 10 pet. stelt en de verlaging beperkt tot de pensioe nen der militairen voor 1 Juli 1936 ontslagen, terwijl ook de daling in de percentages na 1 Januari 1934 sneller verloopt. De herberekening der pensioenen wordt als een maatregel van tijdelijken aard voorge steld, opdat de regeering gelegenheid hebbe haar standpunt ten deze nader te bepalen, zoodra zij over een afgerond voorstel tot her ziening der pensioenregelingen van het over heidspersoneel zal kunnen beschikken. Hoe de herberekening geschiedt. Aan het wetsontwerp zelf wordt nog ont leend Artikel 5: 1. De herberekening geschiedt door de pensioenen te verminderen: a. Voor wat betreft de pensioenen van bur gerlijke" ambtenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen: op of na 1 Januari 1921, doch voor 1 Januari 1922 met twee ten honderd; op of na 1 Januari 1922, doch voor 1 Januari 1923 met- zes ten honderd; op of na 1 Januari 1923. doch voor 1 Januari 1934 met tien ten honderd; op of na 1 Januari 1934, doch voor 1 Januari 1935 met acht ten honderd; op of na 1 Januari 1935, doch na 1 Januari 1936 met zes ten honderd; op of na 1 Januari 1936, doch voor 1 Januari 1937 met vier ten honderd; op of na 1 Januari 1937, doch voor 1 Januari 1938 met twee ten honderd. b. Voor wat betreft de pensioenen van mi- iitaire ambtenaren, waarop uitzicht of recht is of wordt verkregen: op of na 1 Januari 1921. doch voor 1 Januari 1934 met tien ten honderd; op of na 1 Januari 1934,doch voor 1 Juli 1934 met acht ten honderd; op of na 1 Juli 1934, doch voor 1 Januari 1935 met zes ten honderd; op of na 1 Januari 1935. doch voor 1 Januari 1936 met drie ten honderd; op of na 1 Januari 1936, doch voor 1 Juli 1936 met twee ten honderd; Artikel 12: Deze wet treedt in werking met ingang van den lsten Januari 1937 en blijft van kracht tot 1 Januari 1942. DAMMEN. Oud-wereldkampioen Isidore Weiss overleden. Uit Parijs wordt gemeld, dat aldaar op 69- jarigen leeftijd is overleden de vermaarde Fransche damspeler Isidore Weis.. Hij heeft in de damwereld tot aan zijn dood een histo- rischen naam behouden. Hij mag zeker de grootste damspeler worden genoemd, dien de geschiedenis ooit gekend heeft. Drie-en-twintig jaren heeft Weiss den titel van wereldkampioen gedragen; niet omdat hij dezen in officieele tournooien behaald heeft, doch omdat er niemand was. die hem in mat ches kon verslaan. Niet zonder reden verwierf Weiss in de damgeschiedenis den eerenaam van den „Napoleon van het damspel". Van 1886 tot 1912 heeft Weiss den wereld kampioenstitel gedragen. In 1912 werd hij in Rotterdam door den jongen Hollander Herm. Hoogland, dien men van te voren weinig kans gegeven had, onttroond. Ook als problemist genoot Weiss wereldver maardheid: onze damspelende lezers hebben in den loop der jaren in onze Damrubriek vaak kunnen genieten van de geniale geestesproduc ten van dezen Franschman. DAMCLUB ..OOSTERKWARTIER" De uitslagen van den onderlingen wedstrijd luiden: J BroersmaH. v. Kammen 02 W. KoehorstP. v. d. Putten 20 A. VosH. v. Duin 20 J. v. d. Kodde—W. Bel 1—1 P. v. d. PuttenJ. Broersma 20 J. Poppen—Y. de Jong 11 J. Balk—W. d. Jong 1—1 A.s. Donderdag zal van half acht af tot acht uur weder het noteeren van oplossingen der eindspelen behandeld worden. Aan de deelnemers wordt verzocht, papier en potlood mede te brengen. „HET NOORDEN". Maandagavond werd in het clubgebouw aan de Frans Halsstraat een begin gemaakt met de bespreking van de theorie van het damspel. Daar de heer Zitman echter verhinderd was, gaf in zijn plaats de heer J. Poppen een half uur theorie. Behandeld werden de Holland- sche opening en verschillende slagzetten, die daarin kunnen voorkomen. Volgende week wordt deze cursus door den heer Zitman ver volgd. De uitslagen luiden: A. Smit Jr.—W. Rein- hardt 1—1: A. Blom—H. Boekei afgebr.; J. Schotvanger—A. Olvers 0—2; Th. Leijssen— A. F. v. Leuffen afgebr.; II. M. Jansen— J. Dienske Jr. afgebr.; A. F. v. Leuffen—Th. Leijssen 02; J. v. Heuven—M. v. d. Mee 20. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het derde klasse clubkam pioenschap 1935 1936 der Haarlemsche Dam club. Deze luidt momenteel als volgt: Spelers: gesp. gew. rem. verl. pnt H. G. J. Andriessen 22 15 3 3 33 J. A. Meeuwenoord 20 14 3 3 31 E. Stammis 18 9 6 3 24 H. W. C. van Rhoon 21 8 8 5 24 J. J. Aling 19 9 4 6 22 A. Slinger 20 7 8 5 22 C. Rietman 12 9 3 0 21 Jac. Fr. v. Garderen 22 7 7 8 21 W. Jonkhof 22 7 7 8 21 J. M. Rutgers 18 7 5 6 19 J. Merts 20 7 5 8 19 J. Pus 16 7 3 6 17 J. Helmer 18 5 7 6 17 J. v. d. Spruïjt 20 6 5 9 17 A. van 't Schip 19 5 6 8 16 Th. Wesselman 12 7 1 4 15 J. Kuntze 15 5 5 5 15 O. T. Glaser 20 5 5 10 15 J. H. Spoor 22 4 7 11 15 J. H. Meure 13 5 1 7 11 J. Prenen 16 4 3 9 11 A. M. Reedijk 18 3 5 10 11 J. H. Klaverstijn 11 2 4 5 8 G. van Langelaar 13 1 1 11 3 Na afloop promoveeren naar de 2de klasse de spelers die met een moyenne van minstens I.33 31 punten dezen wedstrijd beëindigen. Hieronder publiceeren wij de resultaten, welke door de spelers van het vijfde tiental der Haarlemsche Damclub in 't afgeloopen seizoen 1935/1936 in de competitie- en officiee le wedstrijden zijn behaald. Uit dit overzicht blijkt, dat J. v. d. Spruijt beslag heeft gelegd op de beschikbaar gestelde .topscorer-medaille, aangezien deze de meeste punten voor het vijfde tiental scoorde. Spelers: gesp. gew. rem. verl. pnt J. v. d. Spruijt 7 4 2 1 10 P. L. Schrijnem akers 5 3 2 0 8 H. W. C. van Rhoon 6 2 4 0 8 J. J. Aling 9 3 2 4 8 A. M. Reedijk 4 3 10 7 J. M. Rutgers 3 3 0 0 6 R. Kuipers 3 2 10 5 O. T. Glaser 5 2 12 5 D. Schrijnemakers 5 13 15 Jac. Fr. van Garderen 7 12 4 4 J. Merts 7 12 4 4 J. H. Klaverstijn 6 114 3 A. van 't Schip 2 110 3 M. Zurel 2 110 3 W. Jonkhof 9 117 3 J. H. Spoor 3 10 2 2 G. van Langelaar 10 0 10 J. Stammis 10 0 10 J. Pus 2 0 0 2 0 G. J. Steenkist. 2 0 0 2 0 Totaal: 89 30 24 35 84 POSTDUIVEN. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Moulin. Afstand 650 K.M. Duiven los 7 uur. De prijzen werden behaald als volgt: P. Martens 1 4 J. Kuperus 2 8. R Brakel 3 6 7, T. Luikel 5 9, G. Zaagsma 10, Th. Veen 11. Eerst getoonde duif Maandag 15 Juni 7 uur 11 min. 36 sec. Laatstgetoonde duif Maandag 15 Juni 12 uur 12 min. 49 sec. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantle-adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij. die niet lan ger dan een week uitstedlg blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder, vermelding .tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7