De markt- en straathandel. Het afgeloopen Tooneelseizoen. WOENSDAG 17 TUNI 19.16 HAASEE M'S DAGBEAD 10 Wettelijke regeling van den markthandel? Wettelijke regeling markthandel. Een ieder, die belang stelt in het midden standsleven in ons land zal met groote waar- deering kennis nemen van het praeadvies van den bekenden secretaris der Rotterdam- sche Middenstandsvereeniging „Handel en Nijverheid", getiteld: Is wettelijke regeling van den markt- en straathandel gewenscht? Zoo ooit. dan is dit onderwerp op dit oogen- blik uiterst actueel, omdat het naar mijn ge voelen bezien behoort te worden in samen- nang met het inmiddels ingediende wetsont werp Vestigingseischen Intusschen dient een scherp onderscheid gemaakt te worden tus- schen beide vormen van. kleinhandel. In 't algemeen gesproken is het aantal vijanden in den middenstand met betrek king tot het marktwezen grooter dan het aantal vrinden. Het zou te ver voeren alle argumenten van middenstandszijde tegen de algemeene markten aan te voeren, maar het belangrijkste is: de ongelijke concurrentie voorwaarden. De hoooge lasten, welke op het winkelbedrijf drukken, geven den markt kooplieden een ontoelaatbaren voorsprong. Dit argument bleef natuurlijk niet onbeant woord en de Marktkooplieden-vereenigingen wezen op de veelvuldig voorkomende hooge marktgelden en de zeer bijzondere risico's aan hun bedrijf verbonden. De strijd tus- schen beide groepen laaide hoog op ten tijde van het in 1922 gehouden Middenstandscon- gres te Zwolle, waar de heer Koopmeiners eveneens als prae-adviseur over het markt vraagstuk optrad. Zijn conclusie luidde des tijds: zorgt dat de standplaatsen op de markt door „werkelijke" marktkooplieden worden ingenomen. Op dit oogenblik pleegt men een andere terminologie te gebruiken en spreekt men van „erkende" marktkoop lieden. De conclusie van den prae-adviseur werd dcor het Congres getorpedeerd, in hoofdzaak als gevolg van het feit. dat men zich in groote meerderheid had vastgebeten in een verdere opvoering der marktgelden. Volkomen terecht maakte de prae-advisseur daartegen bezwaar, zich beroeoend op het desbetreffende artikel uit de Gemeentewet, waaruit volgt, dat de retributie voor stand plaatsen op de markten tot geen hooger be drag mag worden goedgekeurd dan vereisc.ht wordt om een „matige winst" aan de Ge meente t.e verzekeren. De heer Koopmeiners had selijk ik wees er reeds op in de eerste plaats theoretissch besohouwd. Want de praktijk heeft sindsdien zeker geleerd, dat'het begrip „matige winst", bekeken door menigen gemeente-bril. een uiterst rekbaar begrip is. Daargelaten nog. dat men einde loos zou kunnen discussieeren over de vraag: wat is matig?, is het beter naar de praktijk te kijken en vast te stellen, dat tal van ge meenten juist uit deze en andere retributies onmatige winsten putten. Het Zwolsche con gres besloot het marktprobleem ter verdere behandeling" en afwikkeling over te dragen aan de Kamers van Koouhandel en Fabrie ken! Wij zijn veertien jaar verder en bij zijn vervolg-prae-advies klopt de heer Koop meiners zich begrijpelijkerwijze op de borst en schrijft: wettelijke regeling van den markthandel is noodig. Hoe deze tot stanld te brengen? Daarbij kan de prae-adviseur een belangrijk bondgenoot ten tooneele voe ren. De leiders van de marktloopliedenorga- nisaties hebben in den loop der jaren inge zien, dat hun hobby: het in het leven roe pen van zooveel moeelij k nieuwe markten, geen oplossing brengt. Zij wenschen thans de markt uit te sluiten voor gelegenheids- kooplieden en uitsluitend te bestemmen voor „erkende" kooplieden. Een' rijksregeling zou daarvoor aangewezen zijn. De basis voor een dergelijke regeling ligt in het Ontwerp-Ves- tigingswet. De afvloeiing van gelegenheids- marktkooplieden zal in vele gevallen kun nen leiden tot inperking van vele marktter reinen. De middenstand en de marktkoop lieden zouden bij een dergelijke regeling ge baat zijn. Wettelijke regeling straathandel. Naast een regeling van den markthandel zou een regeling van den straathandel met kunnen ontbreken. De prae-adviseur onder scheidt een vijftal vormen van straathandel. De belangrijkste is het ventersbedrijf, waar bij de betrokkenen de gemeente hunner in woning en de naaste omgeving gewoonlijk als hun operatieterrein uitkiezen. Daarnaast kent men een straathandel, gedreven door kooplieden, die een vaste standplaats op oen openbaren gemeentegrond innemen, met be- hoorende tot het marktterrein. De derde groep wordt gevormd door kooplieden, die met hun koopwaar van gemeente tot ge meente trekken en deze aan de huizen trachten te verkoopen. Voorts is er een nan- del. waargenomen door venters, die een vast dienstverband hebben bij de een of an dere groote onderneming en tenslotte moei men ónderscheiden den z.g. gecampufleer- den bedelhandel. De venter vervult een rol in het handels verkeer. die niet onderschat mag worden. Hii is het. die gc-woonlijk kans ziet grootere of'kleinere partijen goederen, die met langs normalen weg in den handel gebracht kun nen worden, een plaats van bestemming verzekeren. De tijdsomstandigheden zun oorzaak, dat het aantal venters zeer sterk is toegenomen. De Overheid heeft daarbu de behulpzame hand geboden. Het veretrekken van een zekere hoeveel ..handelsgeld van Gemeentewege aan werkloozen, een en ander ter nivelleering of vermindering van het steungeld", heeft de moeilijkheden op dit terrein in zeer belangrijke mate ver- straathandel, welke wordt uitgeoefend door hen. die een retributie *«lalen voor_h»t ln bezit nemen van een vaste op der. openbaren gemeentegrond, behoort niet onder het typische venbersbednjl. zt) mogen handel drijven in artikelen, waar- vonr zii een vergunning hebben gekregen. Het. is aan de gemeentelijke autoriteiten om maatregelen te nemen, teneinde paal en perk te stellen aan al te groote ultbieV^"f De groep der „rijdende" koopheden heeft vooral beteckenis voor die streken, waai- de bewoners ver van de centra zijn gelegen. Het behoeft, wel geen betoog, dat een te groot aantal dezer vakgenooten voor de betrok kenen on gewenscht is. De laatste groep zijn meer arbeid ers-m- loondienst. dan zelfstandige ondernemers, terwijl de z.g. bedelhandel helaas ongekende afmetingen heeft aangenomen. Indien men overtuigd is van de noodzake lijkheid van ordening in het Mnkelbe^uf is de logische consequentie, dat men der gelijke maatregelen ook moet, toejuichen voor den markt- en den straathandel Feite lijk zou men de drie groepen van regelingen tegelijkertijd behooren in te voeren, aange zien er anders veel kans bestaat van „over- loopen" van het minder- naar het meer- vrije bedrijf. Ook voor dit geval dus een rijksregeling, terwijl de plaatselijke verorde ningen met betrekking tot deze materie dan een aanvullend karakter dragen en zorgen voor aanpassing bij de plaatselijke omstan digheden. Ventvergunningen van rijkswege zouden gebonden moeten worden aan een leeftijdsgrens en bijv. voor een geldigheids duur van 1 jaar. Zij worden op naam ge steld en dienen duidelijk te vermelden voor welke goederen en voor welk gebied zij gel den. De heer Koopmeiners zou langs dien weg het aantal vergunningen willen inkrim pen. totdat het normale getal is gekomen nl. 3 venters op iedere 1000 inwoners. De rijks wet zou dan ook het ventgeld moeten vast stellen op dezelfde wijze als er één uniform marktgeld zou moeten komen. Ik ben ervan overtuigd, dat de heer Koop meiners na de Zwolsche nederlaag met een Delftsche overwinning zal komen."Maar als dat zóó is. dan is het. zeker, dat deze Rot terdammer misschien niet direct zal uit roepen maar ongetwijfeld zal denken: in 1922 dacht ik verder dan gij. die mijne con clusies niet wenschte te aanvaarden. MOLLERUS. JAARVERGADERING „JACOB VAN LENNEP" De Haarlemsche Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" heeft gisteravond in café-restau rant Brinkmann een feestelijke jaarvergade ring gehouden. De voorz., de heer J. v. Maris deelde in zijn openingswoord mede, de vereeniging er financieel niet slecht voorstaat. Er is zelfs nog een voordeelig saldo. Het ledental is wel iswaar iets teruggeloopen. maar is in het laatste half jaar toch stabiel gebleven. De secretaris, de heer J. W. Korte, die ver volgens zijn jaarverslag uitgebracht, herdacht den overleden beschermheer jhr. Van Lennep en de overleden leden, de heeren Wijkhuizen en Mathot. Na het jaarverslag van den penningmeester, de heer E. Meijerink. werd een voorstel tot wijziging van de statuten, die eenigszins ver ouderd waren, met algemeene stemmen aan genomen. De drie aftredende bestuursleden, namelijk de secretaris, de penningmeester en de vice-voorzitter. de heer Tuninga, werden herkozenn. Tenslotte werd nog de kascommis- sie voor 19361937 benoemd. Na afloop van de vergadering werd ge danst tot 2 uur 's nachts. GROOTE REPETITIE DER RUBENSCANTATE. Op Donderdag 18 Juni a.s. wordt een groote repetitie van de Rubens-Cantate gehouden in de groote zaal van het Gemeentelij'k Concert gebouw. Voor zoover mogelijk, worden alle medewerkende zangeressen en zangers op dien avond verwacht, omdat dit de eerste repetitie is, waar een deel van het orkest aan wezig zal zijn. PERSONALIA. De Haarlemsche jongeman C. Wiegel heeft den 16en April in Den Haag op een welspre kendheidswedstrijd' een gouden medaille ge wonnen. Thans is hij geslaagd voor het eind examen H.B.S. A met het hoogste aantal punten Ned. Taal. TOEGANG TOT HET HERDENKINGS CONCERT. De bezoekers van het concert, dat heden avond in de Groote Kerk zal worden gege ven, zullen de kerk door de ingangen aan de Oude Groenmarkt en de Groote. Markt tegen over de Smedestra'ót kunnen binnentreden. Abonnements-, Volks- en School voorstellingen. De abonnementsvoorstellingen mogen zich altijd nog in de belangstelling van het Haar lemsche publiek verheugen. De Stadsschouw burg heeft in het afgeloopen seizoen weer 2 series en de Jansschouwburg één serie elk van 6 voorstellingen kunnen geven. Het lijkt mij wel zeker, dat niet alleen de betrekkelijk geringe prijs, maar ook het ge zelligheidsmotief een der oorzaken van het succes van de abonnementsvoorstellingen is.Het publiek weet van te voren, dat de zaal vol zal zijn. men heeft zijn vaste plaats en ontmoet er zijn vrienden en kennissen. Er heerscht op zulke avonden in den schouwburg eenzelfde prettige gezellige sfeer als bij dilettanten-voor- stellingen en wanneer nu nog de stukken in den smaak vallen, dan kan de schouwburg directie er van verzekerd zijn, dat ook voor het volgend seizoen de abonnementen genomen zullen worden. Maar het is juist die keuze der stukken, welke den directeur heel wat zorgen baart. Het is bijna onmogelijk alle abonnés tegelijk te vreden te stellen, omdat er nu eenmaal altijd een gedeelte van het publiek Is, dat de voor keur geeft aan vroolijke, en een ander deel. dat dramatische stukken prefereert. Het zal dus noodzakelijk zijn zoo veel mogelijk afwisse ling te brengen, wat niet altijd gemakkelijk is, omdat de schouwburgdirecteur gebonden is aan het repertoire van de gezelschappen, waarmee hij voor zijn abonnementsseries heeft gecontracteerd. Over het algemeen is de pachter van on zen Stadsschouwburg in hét afgeloopen sei- zoen niet ongelukkig geweest met de keuze van zijn abonnementsstukken, al zal het publiek dan ook niet over alle avonden even tevreden zijn geweest. Het zou misschien aanbeveling verdienen aan het eind van het seizoen aan de abonnés hun oordeel over de gegeven voorstellingen te vragen, wat op zeer eenvoudige wijze met stembriefjes zou kunnen gebeuren. Met deze uitspraak van het publiek zou een schouwburgdirectie bij de keuze van zijn stukken en zijn gezel schappen voor het volgend seizoen rekening kunnen houden en dit zou ongetwijfeld in 't belang zijn van hem zelf en zijn abonnés. In de eerste serie werden dit jaar de vol gende stukken gegeven: De Geborduurde Bal door de Amsterdamsche Tooneelver eeniging, Drie dagen onder de levenden (Adv. Ingez. Med.) Provincie Noord-Holland. Rekening sluit met een groot batig saldo. De rekening over 1934 van de provincie Noord-Holland wijst aan: gewone inkomsten f 32.977.960.50. gewone uitgaven f 31.215 598,93. Er is dus een batig saldo van f 1,762.366.57. De rekening begon met een batig saldo over 1932 van f 1,037,984.55 ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 18 Juni 1936, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Der Tag, der ist so freudenreich (voorspel en koraal) J. S. Bach 2. Preludium en Fuga e kl. t. J. S. Bach 3. Suite du premier ton L. N. Clérambault 4. a Méaitation b. Cantilène A. Mailly 5. 3de Sonate A. Guilmant Preludio Adagia molto Fuga. SLUITING WASSCHERIJ-CURSUS M. T. S. TE HAARLEM. Maandag 15 Juni j.l. reikte Dr. de Gelder directeur der M.T.S. aan 12 van de 15 cursis ten het diploma uit. Het doel van den cursus om aan de toekomstige bedrijfsleiders in de waschindustrie meer kennis bij te bren gen, oordeelde de directeur als geslaagd. De cursisten hebben via den cursus zich kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid eener volledige M.T.S.-opleiding voor be drijfsleiders in de waschindustrie. Tenslotte sprak de directeur den wensch uit dat het resultaat van het contact tus- schen de M. T. S. te Haarlem en de Neder- landsche wasch-industrie o.m. tot gevolg heb ben zou. dat H. H. werkgevers in de wasch industrie een aanvang maken met afgestu deerde jongelui der M. T. S. te Haarlem in dienst te nemen. Gelet op het blijvend suc ces dat andere industrieën met afgestudeer den M. T. S.'ers hebben, gaf spreker bij voorbaat de verzekering, dat de wasch-in- dustrie er eveneens profijt van ondervinden zal. De heer Kamerbeek sprak namens de beide bonden in de wasch-industrie woorden van dank tot directeur en leeraren. De geheele georganiseerde waschindustrie is vol lof over de voortreffelijke cursusorganisatie van den directeur en. het practisch onderwijs der leeraren ir. v. d. Deyl Felix en ir. v. d. Have. De heer W. van Houten uitte namens de cursisten waardeering voor de energieke lei ding van den directeur en het vlot en prettig gegeven onderwijs door de leeraren. De cursisten zullen in hun verder leven met voldoening terugdenken aan directeur, leeraren der M.T.S. en het van hen ontvan gen onderricht. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjos van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 cis. (Adv. ingez. Med.) Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllllllllllllllllll^ door Het Centraal Tooneel, Een Glas Water door Het Rotterdamsch-Hofstiaid Tooneel, Mars en Co door Het Nieuw Schouwtooneel, Alle Rechten voorbehouden door Het Mas ker en Welkom. Vreemdeling! door Het ge zelschap van Cor Ruys, in de tweede serie gingen Gouden Regen door Het Nieuw Schouwtooneel, Voorloopige Invrijheadsstel- ling door Het Masker, Een Vrijdagskind door de Amsterdamsohe Tooneelvereeni ging, Oude Liefde door Het Centraal Too neel. Als je maar 'n baantje hebt. door hét- gezelschap van Cor Ruys en Het onbekende Meisje door Het Rotterdamsc'h-Hofstad Too neel, 2 series dus. die in gehalte niet veel met elkaar verschilden. In den Jansschouw'burg werden louter blij spelen in het abonnement gegeven, name lijk 'n Gewaagd Experiment door het de Boer-van Rijk-ensemble. Jonkvrouw de la Seigliere door Het Masker. Rood door Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. Mijnheer Topaze en De Ober, de laatste twee door het gezelschap van Cor Ruys. De zesde abonnementsvoorstelling. waarvoor Op goed Geluk van Het Nieuw Schouwtooneel was uitgekozen moest vervallen, omdat de schouwburg op last van den curator wer<d gesloten. Met de volksvoorstellingen gaat het te Haar lem niet meer zooals men dat zou wenschen. In het geheel werden in dit seizoen 7 verschil lende stukken op 11 volksvoorstellingen ge geven en wel Overschotje. Gevaarlijke Bocht twee maal en In Rok, door het Rotter- damsch Hofstad Tooneel. Thijl Uilenspiegel, door De Jonge Spelers. De Ober. door Cor Ruys, Het Kind van de Buurvrouw 3 maal door het ensemble Bouber en Frank van Wezel's roemruchte jaren 2 maal door het gezelschap van Jan Nooij. Slechts op drie van deze voorstellingen nl. van Overschotje en Het Kind van de Buurvrouw bedroeg het aantal bezoekers meer dan 600. bij de eerste voorstelling van Een gevaarlijke Bocht waren er 437 plaatsen genomen en op de zes andere volksvoorstellingen was het aantal bezoekers gemiddeld niet meer dan 223. De vraag rijst, wat de oorzaak kan zijn van de zooveel verminderde belangstelling voor de volksvoorstellingen te Haarlem en wat er gedaan moet worden om deze belangstel ling weer op te wekken. Er is een tijd ge weest. dat er niet alleen 15 volksvoorstellingen per jaar werden gegeven maar dat deze voor stellingen ook bijna alle uitverkocht waren, wel een verschil dus met tegenwoordig, nu het herhaaldelijk voorkomt, dat er niet meer dan 200 menschen op zoo'n avond in de zaal zit ten. Allereerst lijkt het mij noodig, dat meer selectie wordt gemaakt in de keuze van de gezelschappen en de stukken voor de volks- Pro en contra saneering. De afd. Lisse van Bloembollencultuur kwam Dinsdagavond ln vergadering bijeen ter be handeling van „De Saneering". De voorzitter, de heer A, Verduyn Jr. zeide er van overtuigd te zijn, dat na 3 jaren sa neering niemand geheel voldaan zal zijn, in tegendeel zullen velen onbevredigd zijn, an deren zullen met wrevel van de genomen maatregelen terug denken. Over de teleurstelling van het afgeloopen saneeringsjaar merkt spreker op betreffende de uitbetaling door het Surplusfonds. dat in 1935 aan vroege tulpen werd uitgevoeid voor f 3 400.000, terwijl er een surplus was van f 1.800.000. Uit deze cijfers blijkt dat er een teveel aan vroege tulpen was. in geld uit gedrukt, van 35 pet.. In 1934 was er een over schot van 36 millioen vroege tulpen; het surplusfonds kan met den aftrek van 15 pet. ongeveer 50.000 vroege tulpen met 85 pet. van den minimumprijs betalen; er was even wel in 1935 een surplus aan vroege tulpen van zelfs 147 millioen; ingeval in 1935 door de Sierteeltcentrale een uitvoering zou zijn voorgeschreven voldoende om het surplus met 85 pet. te betalen, dan had iedere kwee- ker van vroege tulpen ruim 100 stuks per R.R moeten inleveren en had niemand meer getrokken uit zijn vroege tulpen dan 65 pet. van den min. prijs, hierbij het verschil in opbrengst en oogst in deze berekening bui ten beschouwing latende. Doordat er geen inlevering plaats had. dus geen gelijkscha keling, heeft degene die zijn vroege tulpen aan het surplusfonds leverde daarvoor 54 pet. ontvangen, terwijl degene die ze ver kocht had 85 pet. kreeg; dit is een ongelijk heid en onbillijkheid die niemand kan ver dedigen. Men moet evenwel niet vergeten dat men van vroege tulpen niets ingeleverd heeft en bijv. de kwee-kers van hyacinten voor ongeveer 2 ton hyacinten gratis hebber moeten inleveren, waarvan misschien een vierde of hoogstens een derde wordt terug betaald door het surplusfonds. Later heeft de regeering 5 ton beschikbaar gesteld en meende men 75 pet. te kunnen uitbetalen. Men kon niet meer vragen dan 5 ton. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan wil de voorzitter er nog even op wij zen. dat het een lust is om den ijver en moed van de anti-saneerders gade te slaan; spr. kan zich indenken, dat menige voor stander van de saneering hun ijver en moed een betere zaak waardig zal vinden. Hierop werd het saneeringsvraagstuk ver der behandeld. Aan de orde werden gesteld de volgende vragen 1. Alles weg? 2. Alles behouden? 3. Alles behouden met ander prijzenstel sel? 4. Alleen teeltbeheersching? De eerste vraag lokte geen bespreking uit. De uitslag van de stemming- was dat 129 zich tegen en 72 zich vóór opheffing der sanee ring uitspraken; 5 blanco, zoodat de verga dering met groote meerderheid zich vóór be houd der saneering uitsprak. De tweede vraag gaf in stemming den vol genden uitslag: 109 voor behoud in vollen omvang, en 86 tegen; blanco 11. Bij vraag 2 werd voorlezing gedaan van het amendement Bennebroek, welk amende ment niet behandeld werd. De derde vraag werd niet in stemming ge bracht, aangezien men unaniem van oordeel was dat varieerende minimumprijzen den chaos slechts vergrooten konden. De vierde vraag: teeltbeheersching? werd mét 132 stemmen tegen 57 stemmen beves tigend beantwoord; blanco 13 stemmen. voorstellingen. Het is toch nooit de oorspron kelijke bedoeling van het instituut der volks voorstellingen geweest, dat stukken als Frank van Wezel's roemruchte Jaren in opvoeringen door een gezelschap als van Jan Nooy op zulke avonden zouden worden gespeeld. En dan komt het mij zeer gewenscht voor, dat de volksvoorstellingen meer regelmatig over het seizoen worden verdeeld en als zoodanig vroeg tijdig worden aangekondigd. Er is te weinig systeem in de verschillende goedkoope voor stellingen en het is duidelijk, dat de pachter van onzen Stadsschouwburg het op goed ge luk nu eens probeert met invitatievoorstellin- gen. voorstellingen tegen populaire of sterk gereduceerde prijzen en volksvoorstellingen in de hoop het publiek te trekken. Maar het is nu in deze laatste 2 seizoenen wel duidelijk gebleken, dat men daardoor het publiek niet naar den schouwburg trekt en men met al dat geëxperimenteer met verschillende prijzen de zaak eerder kwaad dan goed doet. Dat men ook met de Schoolvoorstellingen in den laatsten tijd niet op den goeden weg was, heeft men gelukkig nu ingezien en hierin zal dus ook verandering worden gebracht. In het begin van het seizoen werden binnen zes weken 4 schoolmatinees in den Stadsschouw burg en het Concertgebouw gegeven, en wel een voordrachtmiddag door Leo Straus, een opvoering van L'Homme que j'ai tué door het gezelschap van Maurice Rostand, De Ge borduurde Bal door de Amsterdamsche Too neelvereeniging en een voordrachtmatinée door Dr. J. B. van Amerongen. De Fransche voorstelling was een totale mislukking evenals door de te groote zaal de voordrachtmatinee van Van Ame rongen. De voordrachtmatinee van den heer Straus was al evenmin een succes al was de zaal dan ook vol, en de op voering van De Geborduurde Bal had plaats voor 'n nog niet halfgevulde zaal, doordat de hoofden der scholen zeer begrijpelijk niet meer hun medewerking wenschten te verleenen, toen het hun bleek, dat de school voorstellingen elkander zoo spoedig opvolg den. Zoowel de scholen als de pachter hebben toen ingezien, dat wilde men het instituut der schoolvoorstellingen behouden er con tact moest zijn tusschen de scholen en den schouwburg. Een deskundige commissie van advies zal in de toekomst de schakel vormen tusschen den pachter en de scholen en wij mogen dus verwachten dat in het volgend seizoen het instituut der schoolvoorstellingen weer in eere hersteld zal worden en deze voor stellingen volgens een vast systeem zullen ge,- i geven worden, wat èn de schooljeugd én het tooneel slechts ten goede kan komen. J. B. SCHUIL. Practische kleurenpsychologie. Studiekring voor Haarlem. Dinsdagavond werd door het genootschap voor practische kleurenpsychologie, dat kort geleden in den Haag is opgericht, een open bare bijeenkomst gehouden in de aula van het Kennemer Lyceum om ook voor Haar lem en omgeving tot een studiekring te komen. Voor het onderwerp bestond een buiten gewoon groote belangstelling, waarover de heer De Hartog namens het plaatselijk comité zijn blijdschap uitte. Dr. F. W. Zeylmans van Emmichhoven hield een inleiding over den invloed der kleuren op den innerlijken mensch. Deze schetste allereerst het doel van het Genootschap, hetwelk is belangstellig voor de kleuren op te wekken, de studie van des betreffende onderwerpen te bevorderen en levend contact te zoeken met al diegenen, welke zich voor kleuren interesseeren. Bij velen is die belangstelling in onzen tijd aanwezig. De kleurenpsychologie houdt zich bezig met de vraag: ,.Hoe werken de kleuren op onze ziel, op ons gevoelsleven, op den inner lijken mensch. Bij de bestudeering hiervan zal men allerlei nevengebieden moeten betreden: physiologie, optica, aesthetica, philosophie enz. Dat de kleuren met de menschelijke ziel samenhangen mag men tegenwoordig als wetenschappelijk mensch conslateeren. Zij zijn verwant wat hun innerlijke wezen be treft. Door den gezichtszin leeft de mensch voort durend met kleuren. Goethe heeft dit op zijn eigen wijze ge openbaard in zijn Farbenlehre en de oude Grieksche spreuk bewaarheid, dat het ge lijke slechts door het gelijke kon worden ge kend door te zeggen: „War nicht das Auge sonnenhaft, wie könnten wir das Licht er- blicken". Eldes zegt Goethe, dat de natuur spreekt tot „bekannten. verkannten, unbe- kannten Sinnen". Wij moeten, zegt spr. voortdurend oefenen in het waarnemen in de natuur van kleuren, dan zal men verrassende resultaten bereiken. De kleuren verschijnen ons in de ruimte of vrij b_v. het hemelblauw, óf gebonden aan de voorwerpen om ons heen steenen, plan ten, dieren of voorwerpen die door de men- schen zijn gekleurd. Deze laatste categorie opent weer belang rijke psychologische problemen b.v. van kleur en vlak. Iedere kleur "vrraagt weer om bepaalde vormen, waarvan spr. voorbeelden geeft en waarbij hij wijst op den arbeid van Kan- dinsky en Frans Mare. Voor de toepassing van kleuren in de re clame is dit probleem ook van groot be- belang. Belangrijk is ook de vraag naar den samenhang der kleuren met de drie groote gebieden van de menschlijke ziel: denken, voelen en willen. Proeven hebben bewezen dat rood, oranje, geel grooten invloed hebben op het wilsleven en blauw, violet het denkleven beïnvloeden en een beschouwende zielestemmdng opwek ken. Groen grijpt het gevoelsleven aan en geeft rust. Verder behandelde spr. de beteckenis der kleuren in woning, school, schilderkunst, religie enz. om eindelijk om steun te ver zoeken om door studie de taal der kleuren te leeren verstaan (applaus). Na de pauze werden vragen gesteld en schetste de heer E. Rijgersberg de werkwijze van het Genootschap. Verschillende aanwezigen gaven zich op voor het vormen van een studiekring. GECONCENTREERDE DAGBLAD- RECLAME DE JUISTE POLITIEK. Het Engelsche vacantieoord Wey mouth besteedde vorig jaar 1.725 aan adverteeren. De advertenties, die de gasten moes ten trekken, kwamen voornamelijk in couranten. De commissie die met de propaganda belast was. verklaarde o.a. in haar rap port: de verkregen resultaten hebben ons overtuigd dat het concentreeren van de reclame in couranten de juiste poli tiek is. Verpleegkosten van krank zinnigen. Verlaging voor de gemeenten Bij besluit der Prov. Staten van Noord- Holland van 25 Juli 1935 werd de provinciale bijdrage aan de gemeentebesturen ter tege moetkoming in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen met ingang van 1 Januari 1936 nader vastgesteld op het be drag. waarmede die verpleegkosten, met in begrip van het kleedgeld, de som van f 750 per jaar overtreffen. Overeenkomstig de te dien aanzien door Ged Staten gedane toezegging is nagegaan, of niet met ingang van 1 Januari 1937 een verdere verlaging van het gemeentelijik aan deel in de verpleegkosten van armlastige krankzinnigen mogelijk zou zijn. Ged Staten meenen dat het verantwoord is te achten het gemeentelijk aandeel met ingang van het volgende jaar tot f 700 's jaars te verla gen SPREEKUUR WETHOUDER REINALDA. Het wekelijksch spreekuur van den wethou der van Openbare Werken, den heer M. A. Reinalda. zal deze week niet Vrijdag, doch Zaterdag plaats vinden. Het uur blijft ongewijzigd. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND. Aanvoer 140.00 Eendeieren 2.252.35. Broedeieren 3.30. 85.000 Kippeneieren 70-80 K.G. 3.00^-4.20. 65-66 K.G. 2.80—2.90 63-64 K.G. 2,75—2.85. 60-62 K.G. 2.70—2.80. 58-59 K.G. 2.60—2.75. 56-57 K.G. 2.50—2.60. 53-55 K.G. 2.35—2.45. 50-52 K.G. 2.10—2.30. Oude kippen per stuk f 0.50—1.20. Jonge Hanen 0150.90. Oude Eenden f 0.200.40. K.G.-prijs oude kippen 0.32—0.36. Idem jonge hanen 0.35—0.65,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8