H.D.* VERTELLING VRIJDAG 19 JUNI 1936 HAAR LEM'S DAGBLAD 5 STADSNIEUWS Jaarvergadering van de Vereeniging „Haerlem". De Vereeniging ..Haerlem" heeft gisteravond ln het Vercenigingsgebouw „De Hoofdwacht" op de Groote Markt een algemeene vergade ring gehouden. De voorzitter, de heer J. L. Tadema, uitte in zijn openingswoord zijn voldoening over de groote opkomst der leden op deze jaarver gadering. Met eenige, van groote sympathie getuigen de woorden herdacht de voorzitter het on langs overleden bestuurslid van de vereeniging de heer ir. L. C Dumont, die zooveel voor „Haerlem" heeft gedaan. Spr. herinnerde er aan. hoe het de heer Dumont is geweest, die gezorgd heeft, dat „Haerlem" zijn huidige vereenigingsgebouw bezit. Na de lezing van de notulen, bracht de se cretaris. de heer P. A. Dijkema, het jaarver slag over 1935 uit. Ook hierin werd het over lijden van ir. Dumont gememoreerd. Tevens werden eenige andere overleden Haarlemmers herdacht. Het ledental van „Haerlem" is in het afge- loopen jaar gestegen van 412 tot 433. De se cretaris somde vervolgens de excursies en le zingen op die in het verstreken jaar hebben plaats gevonden. Ook de overige werkzaam heden van de vereeniging. zooals o.a. het aanbrengen van een gedenksteen in het huis waar Pieter Langendijk gewoond heeft, wer den in het "jaarverslag vermeld. Hierna was het woord aan den penning meester, den heer J. D. Rutgers van der Locff. voor het uitbrengen van het financieel verslag Hieruit bleek dat de opbrengst der contri butie hooger was dan in 1934. De ontvangsten bedroegen in 1935 f 2215.01. de uitgaven f 2211.12, zoodat er een voordeelig saldo van f 3.89 is. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer ir. Dumont, gekozen de heer ir. M. H. Maas. De aftredende bestuursleden, de heeren mr. A. J. Enschedé, mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk en J- D. Rutgers van der Loeff werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de vereeniging diligent is in de kwestie tot het behouden van een fraai, oud huisje op de Ged. Oude Gracht. Verder stelt „Haerlem" alle pogingen in het werk om de zeer bijzon dere houtzaagmolen aan het Zuider-Buiten- Spaarne voor den ondergang te behoeden. Door verschillende vereenigingen en particu lieren is reeds steun toegezegd. Het bestuur zal zijn uiterste best doen ook nog het ont brekende bedrag bij elkaar te krijgen. De voorzitter deelde mede, hoe het Jaarboek zal zijn samengesteld. Het bestuur deed het voorstel, een uitstapje te maken naar Edam, een plaatsje, dat veel interessante bezienswaardigheden hiedt. De vergadering ging hiermede accoord. Tevens besloot men in de eerste helft van September de schuilkerk van de Oud-Katholieke ge meente te gaan bezichtigen. Uit de vergadering kwam nog het voorstel een excursie te maken naar Bloemendaal ter bezichtiging van de Protestantsche Kerk,, het "landgoed Wildhoef en .de overblijfselen van "het kasteel Aelbertsberg aan het meertje >an Caprera, aldaar. Het bestuur zal trachten om in den winter wederom voordrachten te doen houden. De heer mr. A. J. Enschedé vroeg, of de ver eeniging bij „De Hollandsche Molen" kan aan dringen op den herbouw van de molen „De Adriaan". Van het geld, dat hiervoor beschik baar gesteld is, is een fonds gevormd, waar van de bedoeling is, dat het te zijner tijd voor het beoogde doel zal worden besteed. Het bestuur blijft in dezen diligent. Uit de vergadering kwam nog de vraag, of „Haerlem" niet kan aandringen op een juiste plaatsing van het Hildebrand-monument. wanneer dit eindelijk gereed zal zijn. De voor zitter had niet veel hoop, dat dit nog zal ge lukken. Voorts drong men aan op verwijdering, der bepleistering van den voorgevel van het Proveniershuis. De voorzitter deelt mede, dat de gemeente daarvoor geen gelden beschik baar stelt, maar het bestuur zal er nog eens moeite voor doen. Tenslotte stelde de voorzitter voor, de leden aan te sporen, nieuwe leden aan te brengen. ORGELCONCERT. We herinneren er aan dat de heer G. Robert a.s. Zondagmiddag half drie op uitnoodiging van de Haarlemsche Montessori Vereeniging een orgelconcert geeft dat door iedereen gra tis kan worden bijgewoond Dr. H. KRAEMER IN DE GROOTE KERK. Men schrijft ons: Zondagavond 21 Juni, te half 8, spreekt Dr. H. Kraemer in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem. Besproken zal worden de positie van het Christendom en de taak der Christenheid in de spanning van dezen tijd. Deze spreker mag zeker gelden als een der kundigste en invloed rijkste figuren op zendingsgebied. Dr. Kraemer werd opgeleid aan de Ned. Zen dingsschool te Rotterdam. Zijn bijzondere ga ven werden daar opgemerkt. Het Ned. Bijbel genootschap was daarom gaarne bereid hem. na volbrachte studie, als taalgeleerde uit te zenden naar Ned. Indië. Daarom ging Kraemer te Leiden studeeren in de Oostersche talen en gold weldra als een der beste leerlingen van de Universiteit, met name van den vermaarden Prof. Snouck Hurgronje. bij wien Kraemer ten slotte promoveerde op een proefschrift geti teld: „Een Javaansche Primbon uit de 16e eeuw." In Indië werkte hij hoofdzakelijk op Java. om de toestanden en geestelijke stroomingen daar te bestudeeren, maar door reizen naar Sumatra, Borneo en Celebes verwierf hij een bijzondere kennis van héél Indië, De zending heeft steeds zijn volle hart en hij heeft op be- teekenis en taak der zending een blik geopend, die voor velen verrassend en ontdekkend is ge weest. Zijn kennis en ervaring heeft hij steeds in dienst gesteld van de zending, die aan zijn leiding en stuwkracht veel dankt. Ook bij de regeering vonden zijn verdiensten erkenning. Hij studeerde een tijd in Kaïro aan de Mo- hammedaanschc Universiteit. reisde in Britsch-Indië, was tegenwoordig op de Intern. Zendingsconferentie te Jeruzalem (1928), sprak kortgeleden op een groote zendingscon ferentie te Bazel, hield lezingen aan de En- gelsche universiteiten en ontving de uitnoodi ging een werk te schrijven over zendings vraagstukken ter inleiding van de Intern. Zen- dingsconferentie in 1938 in China. W;j verblijden ons. hem in de Bavo te kun nen iiooren, en hopen, dat geen plaats onbezet blijft. De dienst is open voor alle belau^*"0'- Jenden. Deze lepels komen in iedere keuken uitstekend te pas. Hiervan moet U beslist profiteren. Dus gauw Uw Radionbons nageteld en dan naar het Sunlight Geschenkendepot: Kruisweg 57, Haarlem, waar bovendien, zolang de voorraad strekt, doch tot uiterlijk 30 Juni, tegen een zeer laag aantal bons de volgende artikelen verkrijgbaar zijn: Sponsbal, rubber. 3 Radionbons Kop en schotel. 10 Radionbons Poederdoosje. 7 Jampotje .12 Damestasje 25 Radionbons Neem dus nog heden een paar pakken Radion in huis, zodat U dit zeld zame voordeel niet verzuimt. Radion, Neerlands- zelfwerkend wasmiddel, met de ongeëvenaarde zuurstofwerking, geeft prachtige helderheid in een minimum van tijd aan al Uw wasgoed, dus, Radion 'n topprestatie! P. G. Si 40-091 H (Adv. Ingez. Med.y Kon zijn arm niet opbeuren. Nu vrij van alle pijn. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor het geen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de d.agelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en .wind, terwijl ik bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mij ontzettend pijn als ik een kleine afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles.geprobeerd had, en zelfs alle tan den had laten trekken, raadde een vriend mij eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts". D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistings product van afvalstoffen, die zich in het lichaam heb ben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de af valstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, waar door de pijnen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.70 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv. lngez. Med.) HANDELDRIJVEN VOOR VREDES DOELEINDEN De Commissie van Overleg uit de drie Ne- derlandsche Middenstandsbonden heeft zich naar aanleiding van talrijke ingekomen klach ten over het optreden van de instelling „Labo re Pax", welke mededeelt, dat door het betrek ken van vex-bruiksartikelen de vredes-acxie kan worden bevorderd, tot den Alg. Ned. Vrou wen Vrede-Bond gewend. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering dezer orga nisatie werd het Hoofdbestuur uitgenooaigd het contact met dez* instelling te verbreken, waartoe besloten werd. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer J. W. Smits slaagde heden voor het examen beton-technicus P. B. N. A. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB. De 4de ronde van de zomerwedstrijden van de Bloemendaalsche Schaakclub had Woens dag j.l. in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan plaats, waaraan door 44 spelers werd deelge nomen. De stand is thans geworden: Nos. 1 en 2: J. H. Barens en A. J. de Vries, ieder met 16 pt.; no. 3: C. Bolsenbroek met 14 pt. Vervolgens komen 5 deelnemers met 12 pt.: mevr. Onvlee, P. Schultink, J. Vreeken, J. J. v. Weering en Wibo v. d. Werff. Daarna volgen A. v. d."Werff Sr. met 11 pt. en J. H. Caro met 10 punten. Voorts zijn ér 8 deelnemers met 9 pt.. 3 met 8 pt., 7 met 7 pt. en 22 met een minder aantal punten. De vijfde, tevens laatste ronde van de zo merwedstrijden wordt Woensdag 24 Juni a.s.. gespeeld. De rechtbank behandelt een doodelijke aanrijding in Heemskerk. Twee maanden hechtenis tegen chauffeur geëischt. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich Donderdagmiddag een 27-jarige inwoner van Krommenie te verantwoorden ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Op den Hoogdorperweg in Heemskerk had een bejaarde blinde man in den avond van den negentienden April zich naar huis be geven. geleid door zijn huishoudster die aan zijn rechterzijde liep. Het was tegen half twaalf de lantaarns waren uit en 't was een donkere nacht. Plotseling had de huishoud ster gezien hoe de oude heer eenige meters voor haar in den grasberm werd ge smakt. Het bleek, dat hij was aangereden door een auto. Daar hij haar losjes bij de mouw hield had zij geen ruk gevoeld. Onge veer vijf en twintig meter verder stopte de auto. De bestuurder kwam kijken, wat of wien hij had geraakt en reed terug om met zijn lichten de plaats te beschijnen. Inmiddels was het slachtoffer overleden en de dokter, ter stond door den chauffeur gehaald, kon slechts den dood constateeren. Deze was naar dr. J. P. L. Hulst na sectie had bevonden, in getreden door breuken in de schedelbasis en de wervelkolom en bloeding in de hersenen. De auto was onderzocht en gebleken was, dat men de groote lichten niet kon dimmen. Dit erkende verdachte. Juist omdat hij dit wist had hij, toen hij dichtbij de plaats des onheils 2 fietsers zag aankomen wier licht hem hinderde, zijn groote lichten uitgedaan en was op zijn stadslichten verder gereden, die naar de deskundige verklaarde ongeveer 10 meter vooruit een zwak licht konden ver spreiden. Verdachte was er zeker van bui ten de punaises van 't fietspad waarop het slachtoffer liep, te hebben gereden. Pres.: „Hoe kunt u dat nu zeggen, als u plotseling met parkeerlichten op een stikdon- keren weg reed?" Achter in den wagen hadden twee kapsters uit Krommenie gezeten, die door verdachte naar huis zouden worden gebracht. Zij beves tigden de verklaring van verdachte, dat hij met een matigen gang had gereden. De eene had wel de fietserse zien naderen maar het ongeluk hadden zij geen van beiden zien aankomen. Het bleek verder, dat de auto nog een bermlamp bezat, die echter niet was ge bruikt, wat de president een grof verzuim achtte. Verdachte zeide, dat hij bijgeremd had toen hij last kreeg van den plotselingen overgang van licht in donker toen hij de fiet sers naderde. Pres.: U had óf direct moeten stoppen of met de groote lichten blijven rijden, wat niet juist maar altijd nog beter is dan bemand te overrijden". Dit gaf verdachte toe. De officier achtte verd. schuld ten eerste ge legen in het niet stoppen en ten tweede in het rijden met onvoldoende licht. Hij eischte twee maanden hechtenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vond het slachtoffer de eenige onschuldige. In dit ge val had de huishoudster aan den linkerkant van den weg moeten gaan loopen. dan had zij alle gevaren kunnen zien aankomen, van vo ren. Ofschoon verdachte mét' te wéinig licht heeft gereden, kon spr. dit niet hoogst roeke loos noemen. Hij achtte voldoende argumen ten aanwezig om de uiterste clementie der rechtbank in te roepen. De uitspraak volgt op 2 Juli. De fruit-automaat, vruchten gaf. die verboden Op de groene tafel van de rechtbank stond Donderdagmiddag een bruinachtig toestel, met een weidschen naam „fruit-automaat" ge heeten. Het was in Wormerveer in een café in beslag genomen, omdat het viel onder de hazardspelen. De eigenaar van het geval, een Zaandammer was het hiermee niet eens. Na het extra-lange requisitoir van den officier dat een volledige beschrijving van de spel regels inhield, beweerde de eigenaar namelijk dat het in het geheel geen harzardspel was. doch een vermakelijkheidsspel. Er waren wel ruim 20.000 van zulke toestellen in Nederland. De kast had van boven een sleuf en daarin moesten penningen worden gegooid, die bij den caféhouder konden worden gekocht voor vijf en tien cent. Wanneer men de penning in de sleuf had gegooid en op een handle drukte begonnen drie schijven in de kast te loopen. Boven op het toestel waren drie knoppen aan gebracht waarmee, de schijven konden wor den geremd. Dit remmen geschiedde echter zoo plotseling dat het uitgesloten was dat men kon berekenen wanneer de schijven zou den stoppen. Op de schijven waren afbeel dingen van vruchten en bellen aangebracht, die duidden op het aantal gewonnen pennin gen. soms had men zelfs kans een groote pot, bestaande uit een groot aantal penningen te winnen, die men dan verder kon verspelen. Want zoo zeide de eigenaar Ingewisseld tegen consumptie mochten de penningen niet worden, dat had hij nadi-ukkelijk tegen den caféhouder bij het plaatsen van het ap paraat gezegd. Eerst wilde hij volhouden dat men een re delijke winstkans had. ..Wel", zei de president „zorgt u dan maar eens dat ik dat en dat krijg". Dit mislukte den eigenaar echter ver scheidene malen, evenals den officier. Toen verklaarde de verdachte dat het toestel ge leden had door het vervoer. Tenslotte legde hij er den nadnik op dat 't een amusemcnts- spel was, „de een biljartte, een ander ver speelde nou eenmaal liever zijn penningen in de automaat." De caféhouder had niet geweten dat hij geen consumpties mocht geven als iemand per ongeluk eens iets won. Dat had verdachte ook niet tegen hem gezegd, toen hij het ding bracht. Tot nu toe had hij viermaal 130 pen ningen (deze bleven in de automaat) tegen f 5 per keer) van den eigenaar gekocht. Overigens was hij geheel van meening dat de speler geen enkelen invloed op de winst kans kon uitoefenen. De eigenaar bleef erbij dat hij van het con sumptieverbod had gesproken, hij had zelfs gedrukte kaartjes waarop dat stond. Die wa ren ook afgegeven bij twee van dergelijke kasten, die hij net Donderdagmorgen in Haar lem had geplaatst. Toen de president vroeg waar die dan stonden reculeerde verdachte: „Dat zal ik u vertellen". Nadat nog een juffrouw was voorgekomen die had gedacht „heusche" vruchten uit het toestel te krijgen hield de officier zijn re quisitoir. Hij was van meening dat zelfs als er geen consumptie werd gegeven voor de gewonnen penningen, het toch nog hazard spel was. Verwijzende naar een vonnis van dé Rotterdamsche rechtbank vroeg hij' tegen beide verdachten,f iö boete eri 'bovendien ver beurdverklaring" va'n hét' apparaat dat f 420 had gekost. Uitspraak op 2 Juli. HAARLEMS MIDDENSTANDSBUREAU. Om voor zijn leden de 'beschikking te krij gen over een Informatie-, Incasso-, Advies- en Bemiddelingsbureau besloot de R. K. Na tionale Bond van Wasch-industrieelen, afdee- ling Haarlem tot collectieve aansluiting bij het Haarlem's Middenstandsbureau, Tempe liersstraat onder directie van den heer F. H. de Bruin. VEREENIGING „REHOBOTHII". Deze vereeniging, welke reeds 2 kleuter scholen exploiteert en binnenkort haar 3e school in de Amsterdamsche buurt hoopt te openen, hield 17 dezer haar jaarvergadering onder veel belangstelling. Uit de jaarversla gen van secretaris en penningmeester bleek, dat het afgeloopen vereenigingsjaar zeer voorspoedig is geweest, dank zij de medewer king van de leden der vereeniging en de ouders der leerlingen. De aftredende be stuursleden, de heeren W. C. Bakker, W. Jonkhof en G. Smits werden met bijna alge meene stemmen herkozen. Ter opluistering werden eenige nummers zang en muziek uit gevoerd. Na afloop der vergadering werd van de ge legenheid om het werk der kleuters te bezich tigen gebruik gemaakt. ESPERANTO. DE GROEI VAN DE FEDERATIE VAN ARBEIDERS-ESPERANTISTEN. Men schrijft ons: De arbeiders-esperantisten-beweging mag zich wel verheugen in een voortdurenden groei. Had bij het einde van 1935 de Federatie 3950 leden en telde zij 132 afdeelingen, begin Juni groeide het ledental tot 4850 en traden in der. loop van dit jaar 18 nieuwe afdeelingen toe. Wel een bewijs, dat Esperanto meer en meer ook in de arbeiders-kringen doordringt. Ook in kringen der vakbeweging kan men opwekking voor de verbreiding van Esperanto vaststellen. Wederom traden eenige vakbon den tot de Federatie toe. Het orgaan „Labo- vista Esperantisto" (Arbeider Esperantist) heeft thans een oplaag van minimum 6000 exemplaren. De Federatie behoort tot de grootste en best geoutilleerde landelijke es peranto vereenigingen. Voor het komende seizoen worden de eerste werkzaamheden reeds verricht. Men verwacht wederom een nieuwen toevloed van cursisten voor de begincursussen. die in September en October a.s. zullen beginnen in alle deelen van het Nederlandsche taalgebied. Openbare- en propaganda-vergaderingen zullen het publiek inlichten over het nut van Esperanto, terwijl de reizende tentoonstellingen een duidelijk beeld zullen geven van de vorderingen van het Esperanto op allerlei gebied. Vakvereenigingen en hun resp. afdeelingen, evenals cultureele-, vermaak- en ontwikke- Iings-vereenigingen kunnen zich thans reeds wenden tot het secretariaat van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten, adres: Postbus W. 6 Amsterdam W., om inlichtingen betref fende het organiseeren van esperanto-cursus- sen. houden van tentoonstellingen, verkrijgen van "cursusleiders, etc.. etc., zoodat men op den juisten tijd de noodige voorzieningen kan treffer De Heldendaad door HELMUT WEISZ. Alois Haselbusch, kantoorbediende bij Moos- bacher en Co., makelaars in onroerende goe deren, was reeds den geheelen morgen on rustig. Zijn collega Ebermeier viel dat het eerst op. Hij zei niets. Daarna trok het de op merkzaamheid van juffrouw Schnick, de ty piste, toen Haselbusch haar erg slordig met potlood geschreven lange rijen van getallen te tikken gaf. Zij wierp juffrouw Muller, die aan de andere schrijfmachine zat, verstolen blikken toe en beiden begonnen te giechelen. Haselbusch merkte niets. Hij was wat bij ziende. Zijn onrust groeide. Om 12 uur werd het kantoor gesloten (het was Zaterdag) en om half één ging de week-end-trein. Om kwart over twaalf zou hij zijn meisje voor het sta tion ontmoeten. Maar dan moesten de kaart jes nog gekocht worden, en dan kwam hij misschien te laat en zou de trein vlak voor zijn neus wegrijden, wie weet. Alois werd ner veus als hij er aan dacht. En omdat hij er voortdurend aan dacht, verschreef hij zich en maakte fouten in de optellingen.Eenmaal stond hij zelfs van zijn stoel op en keek heel vreemd om. Zoo leek het juffrouw Schnick tenminste. Om half elf kwam meneer Moosbacher uit het privékantoor en vroeg naar Katzke. den kantoorlooper. Maar Katzke was er niet. Me neer Moosbacher vloekte. Om uiterlijk half twaalf moest er drie duizend mark bij de bank gestort zijn anders zou er een wissel ge protesteerd worden. En Katzke was er niet. Meneer Moosbacher bleef aan 't vloeken. Plotseling viel zijn oog op Haselbusch. Of lie ver: Haselbusch's oogen ontmoetten die van zijn patroon. Een gedachte: „Kan ik misschien voor Katzkevroeg Haselbusch. Meneer Moosbacher zweeg even. Natuurlijk, Haselbusch! Nette jongen, biedt zich uit zichzelf aan, voor de boodschap. De patroon kijkt op de klok. Drie minuten over half elf. En geen Katzke. Goed. zegt-ie. Heel attent van je. Me neer Moosbacher telt hem het geld voor. Der tig briefjes van honderd. Asjeblieft, zegt hij tegen Haselbusch, maar doe het nu dadelijk! Alois glimlachte. Nu eerst even naar het station om voor de kaartjes te zorgen, dan had hij dien last om kwart over twaalf niet. Hij was heelemaal niet nerveus meer. Hij floot zelfs. De kaartjes, twee eerste klasse houten banken, dat is samen drie tachtig; om half een stoomen wij weg. Lilly zal haar blauwtje wel aan hebbenOp het Post- plein kon hij niet verder. Een auto veronge lukt. Haselbusch draaide om:, 't was wel even een omwegje, maar hij moest den anderen weg wel nemen. Op de Oude Markt ontmoette hij een bekende, meneer Schneider, reiziger in wrijfwas. Schneider wou hem mee naar de dichtbije Automatiek slepen. In lang niet gezien. „Maar ik moet naar de bankweerde Haselbusch zwakjes af. Maar toch ging hij mee. Zij dronken 'n glas. Schneider werd spraakzaam. Toen Haselbusch afscheid van hem nam, was het bij elven. Tezelfdertijd keek- meneer Moosbacher op zijn horloge. Op slag van elfDonnerwet- ter.Die Haselbusch had toch al lang. Moosbacher draaide 374135 op z'n telefoon. De bank antwoordde. Nee, niemand van Moos bacher en Co. geweest. Het zweet kwam me neer Moosbacher op het voorhoofd. Hij storm de naar het bediendenkantoor. „Heeft Haselbusch soms ietsis Hasel busch soms ergensstamelde meneer Moosbacher opgewonden. Meneer Ebermeier keek op. Juffrouw Schnick zette groote oogen. Aha! Zoozóó! „Ja, hij was zoo vreemd, zoo. onrustig.... en heelemaal Meneer Moosbacher vloog opnieuw naar de telefoon. Een minuut later was het detectiven bureau van Knepperling en Spitzig op de hoogte gebracht. Lang 1.65 meter, baardeloos gelaat, wat bijziende; draagt een uilenbril. Meneer Knepperling besteeg persoonlijk zijn fiets. Fffft. Haselbusch liep hard. Hij maakte zichzelf verwijten. De duivel zou dien Schneider ha len. Nou eerst nog even de spoorkaartjes. Ik hoop maar, dat niemand me ziet. Bij den stationsingang werd het hem eensklaps vreemd te moe. Hij keerde zich om. Daar stond een kerel met een onaangenaam gezicht, dat hem huiverend deed denken aan de laatste film van Harry Piel. Het individu monsterde brutaal alle lieden die hem voorbij gingen. Een echt misdadigersbakkes Plot seling dacht Haselbusch aan al het geld dat hij bij zich had. Drie duizend mark. Op het zelfde moment keek de vent hem aan. Ha selbusch kreeg bijna een flauwte. De kerel kwam naar hem toe. Haselbusch werd nog bleeker. Het geld! De drie duizend mark! Hij liep snel weg. De man volgde hem. Haselbusch liep nog sneller, 't werd hollenrennen. Het station uit.... linksom.... dwars over het Weenerplein naar de Paarlhoenstraat en dan rechts den hoek om. Achter hem knet terde het. Haselbusch rende zooals hij van zijn leven nog niet gerend had. De misdadiger! Het geld! Onduidelijk geroep achter hem. Tusschen auto's, fietsen, trammen, bussen en men schel! door. Haselbusch hijgde. Nóg een hoek om, links, dan weer rechts en dan rechtuit. De drie duizend mark. Springt op een tram en een eind verder er weer af. Nog tien pas. God dank. Het kantoor! Haselbusch hoorde een motorrijwiel naderbij komen. De kerel van daarnet! Haselbusch steunde, stortte het huis binnen, door de gang, de trap op, rukte de deur open. Juffrouw Schnick viel met een gil van haar stokje. Meneer Moosbacher veranderde in een zoutpilaar. Collega Ebermeier viel van zijn stoel. Haselbusch kon nog slechts hijgen. Hij stond doornat bezweet, met zijn haren verward over zijn verwilderd gelaat. „Het geld fluisterde hij, terwijl hij op een stoel neerzonk. De deur vloog open. Op den drempel stond meneer Knepperling. „Wou net wegstoomen, de knaap." zei hij triomphantelijk. Meneer Moosbacher kwam plotseling weer tot leven. „Waar is het geld?" brulde hij. „Gauwdief, schurk, ellendeling! Mijn geld! Mijn geld?" Haselbusch opende zijn mond, Juffrouw Schnick zei naderhand, dat zij nog nooit zoo'n dom bakkes had gezien. „Maarhet geld.... dat is eralle maalop het stationovervallen gevlogen om het te redden. stotterde hij. Meneer Moosbacher greep naar het geld als een havik. Goddank!"Dertig biljetten. Haselbusch viel haast in onmacht van uit putting. Meneer Knepperling zag er niet bijzonder plezierig uit. Sedert dezen gedenkwaardigen Zaterdag doet. eens en voor al. alleen Katzke de bood schappen van het makelaarskantoor Moos bacher en Co.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10