MAANDAG 22 JUNI 1936 HAARD EM'S DA'GBIAÖ Z Feestvreugde in het Heem- steedsche Groenendaal. Eindexaminandi der Handelsschool „zwaaien af". De Haarlemsche Handelsschool Vereeniging had een verrukkelijke» zomeravond- en nacht uitgezocht voor haar jaarlijksch eindexami- nandifeest. De jongelui, die zoo pas het be nauwende examen achter den rug hadden en de oud-leerlingen, die in grooten getale opge komen waren, vereenigden zich Zaterdag avond in het theehuis van het wandelbosch Groenendaal te Heemstede om daar, zooals de voorzitter, de heer P. C. André de la Porte, het uitdrukte, de reactie in te zetten op de inspan nende dagen de 't examen en om hechter in geschakeld te worden in den keten van H. H. V.-ers. Een keten, waarvan het begin reeds op de school wordt gesmeed en die ook na het examen alle oud-leerlingen van H.B.S. A sa menhoudt. De gelukkige geslaagden stonden natuurlijk in het middelpunt van de feest vreugde en zij werden dan ook bij het begin van den avond hartelijk toegesproken door den voorzitter, die niet naliet, het leeraren- corps der school hulde te brengen. Hij had slechts één wensch, namelijk dat in de toe komst het percentage afgewezenen van 15 tot 0 moge dalen. Op het'open terrein achter de muziektent werden vervolgens hoogst vermakelijke wed strijden gehouden door examinandi en exami- nendae, die juist een zooveel ernstiger strijd hadden volstreden. Vóór het restaurant was in de openlucht een dansvloertje opgeslagen, waarboven, toen de duisternis viel, kleurige lampions werden ontstoken. George Pickard and his Band speelde vlotte en pittige, melodieuze en droo- merige, wild-wervelende en zacht-sleepende wijsjes, den heelen avond en een groot deel van den zoelen Juninacht door. Ann Fisher, de „lady-crooner" van het ensemble, zong haar zoete vooizen en de danslustigen schuifelden over het vloertje buiten en, als het te vol werd, ook in de warme zaal. De eindexaminandi hadden een koninklijk gevoel en ook de reünis ten genoten, want de H.H.V. vierde feest! Boven de dansende paren flonkerden helder de sterren, de boomen van Groenendaal ruischten zacht, de aarde geurde zwoel en bedwelmend: het was een avond, waarop vele hartjes gestolen zullen zijn. In het Oosten begon het reeds te gloren, toen de laatste H.H.V.-ers moe en gelukkig huiswaarts togen. Steun aan Nederlandsche textielindustrie. Drie wetsontwerpen ingediend. Ingediend zijn drie wetsontwerpen, welke ten doel hebben de Nederlandsche textielnij verheid te steunen, eenerzijds door het behoud van de Indische contingenteeringen van ge bleekte en ongebleekte katoenen stoffen moge lijk te maken, zonder den zwaren druk te be stendigen, die deze op de batiknijverheid in Nederlandsch-Indië leggen, anderzijds door aan bedoelde textielnijverheid meer bescher ming te verleenen door een verhooging van in voerrecht. De beoogde maatregelen zullen een onder deel uitmaken van het complex van maatrege len, die in de laatste jaren ter bevordering van de economische samenwerking tusschen Ne derland en Nederlandsch Indië werden geno men. De voorgestelde verhooging van het invoer recht zal bestaan uit een verhooging van de bestaande invoerrechten ad 10 en 12 percent, tot 12 en 15 percent, op afgewerkte textielpro ducten en aanverwante goederen en van de daaruit vervaardigde kleedingstukken en an dere fabrikaten. Daarvan wordt een grootere opbrengst van f 1.250.000 per jaar verwacht. Opgenomen is een artikel, dat dient ter voor koming, dat industrieën hier te lande, welker product bij invoer niet door het verhoogde recht zou worden getroffen, nadeel van deze heffing zouden ondervinden door de verhoo ging van het recht op door hen gebezigde uit het buitenland afkomstige grondstoffen. De verhooging zal in werking treden op een door de Kroon te behalen tijdstip, waarna de wet een jaar van kracht zal zijn. BUITEN WONEN. Bij Bosch en Duin en Zee. RamplaanElswoutslaan KINKEMA ROOSDORP Middenstandswor-ingen m/z. centrale verw., vanaf f 1600. INLICHT. OP HET WERK TE OVERVEEN— HAARLEM, en ook Telef. 26429, Aertlenliout. HUURPRIJS VANAF ƒ32.50 PER MAAND. Geschikt voor GELDBELEGGING. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 22 JUNI Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: Liane Haid in: „Wie het laatst kust2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Claudette Colbert in: „Zij trouwt haar baas", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Renate Muller in: „Vrouwen om den Zonnekoning". 2.30, 7 en 9 15 uur. Cinema Palace: „La Bandera" regie Julien Duvivier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 23 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 8.15—9.15 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 2.30, 7 en 9.15 uur. (Adv. Ingez. Med.) In Wijk aan Zee verdronken. Drie meisjes op vlot afgedreven. Zeventien jarige zwemster redt twee drenkelingen. Zondagochtend omstreeks twaalf uur waren de achttien jarige H. Geldoffer uit Amsterdam logeerende bij kennissen in tent 94 van het tentenkamp Noord op het standgedeelte dei- gemeente Heemskerk en de gezusters C. E. en E. P. la Pierre op een aangespoeld luik aan het spelevaren, ter hoogte van het wrak „De Vrijheid". Door den Oostenwind en de daardoor heer- schende trekstroom zeewaarts, waren ze in zeer korten tijd ongemerkt veel verder in zee gedreven dan wel de bedoeling was, daar geen van drieën konden zwemmen. Door den schrik lieten ze zich van het vlot afglijden, doch moesten ervaren, dat ze op die plaats reeds in vrijdiep water waren.. Op hun ge schreeuw om hulp schoot de zeventienjarige zwemster Tr. Rondee, die in de omgeving was onmiddellijk toe en greep de 18-j. C. E. la P. die reeds in levensgevaar verkeerde. Snel zwom ze naar den kant, waar zij de drenke ling aan leden der Amsterdamsche Reddings brigade kon overgeven, om onmiddellijk terug te keeren. Door haar snel handelen mocht de koene zwemster het genoegen smaken ook E. Pè la P. aan den wel te brengen. Deze laatste drenkeling was echter reeds buiten bewustzijn. Geruimen tijd heeft men in de Eerste Hulppost der Wijk aan Zeeër Red dingsbrigade de kunstmatige ademhaling toe gepast. waar al zeer spoedig de plaatselijke geneesheer Dr. W. Netelenbos aanwezig was. Gelukkig kon deze constateeren dat ook deze drenkeling aan den dood ontsnapt was. Inmiddels moest de kranige zwemster, de 18-jarige H. G. zien wegzinken. Door groote vermoeidheid en hevige emotie was zij niet in staat, na met gevaar voor eigen leven, de twee drenkelingen aan de zee ontrukt te heb ben nogmaals te water te gaan. Wel heeft men nog pogingen aangewend, doch helaas zonder resultaat. Daar bemiddeling der politie is de familie van het slachtoffer met dit treurige ongeval in kennis gesteld. Nederland in de Volkenbonds vergadering. Eerst besprekingen met de ex-neutralen. In de a.s. zitting van de Volkenbondsverga dering op 30 Juni a.s. welke is te beschouwen als een voortzetting van de in September 1935 gehouden zestiende Volkenbondsvergadering zal evenals dit het geval was in de voortge zette zitting van October 1935 de Neder landsche regeering vertegenwoordigd zijn cloor den minister van Buitenlandsche Zaken jhr. ml'. A. C. D. de Graeff, mr. C. Ridder van Rappard, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Bern, permanent vertegen woordiger van Nederland bij den Volkenbond en prof. mr. dr. J. P. A. Francois, chef van de af deeling Volkenbondszaken van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, buitenge woon hoogleeraar aan de Handels-Hooge- school te Rotterdam. Overeenkomstig hetgeen in Mei was beslo ten zullen aan de bijeenkomst voorafgaan be sprekingen met vertegenwoordigers van de groep der staten, bekend als de ex-neutralen. Te dien einde zal jhr. De Graeff met de beide andere gedelegeerden zich reeds eenige dagen tevoren naar Genève begeven. GORKI IN HET KREMLIN BIJGEZET. Op het Roode Plein te Moskou vonden Zon dag te uitvaartpllechtigheden voor Maxim Gorki plaats. De laatste eerewacht voor de urn met de asch van den overleden schrijver werd waargenomen door Stalin, Monlotof, Ka- ganowitsj. Ordjonikidze. Mikoyan, Adreejeff en Oeganoff, die vervolgens de urn van het vakverennigingshuis naar het Roode Plein overbrachten. Er werden verschillende rede voeringen gehouden, o.a. door Moiotof en den schrijver Alexis Toistoi. Onder het gedreun der kanonnen werd de urn in den muur van het Kremlin gemetseld. DE ONTHULLING DER RAMEN IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. De plechtige onthulling van de nieuwe gebrandschilderde ramen in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft heeft als gemeld Zaterdagmiddag in aanwezigheid van Prin ses Juliana en tal van autoirteiten plaats gehad. Voordat de Prinses overging tot de onthulling van het door haar geschonken talentenraam, betrad zij het spreekgestoelte om een korte rede te houden, waarin zij er den nadruk op legde, dat 't haar, als jong ste afstammeling der Oranjes een groot voorrecht was een raam te hebben mogen schenken voor de voltoooiing van het koor van deze kerk. welke toch de laatste rust plaats is van haar vader en van haar voor ouders. Met in het raam te doen uitbeelden de gelijkenis der talenten heeft de Prinses getracht, uitdrukking te geven aan de er kentelijkheid van haar familie jegens het Nederlandsche volk. De Prinses begaf zich vervolgens naar het raam en verwijderde het gordijn dat met een groote oranje strik was versierd. De or ganist speelde op dat oogenblik het Wilhel mus, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Voordat namens kerkvoogden de nieuwe ramen werden aanvaard heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen prof. dr. J. Slotemaker de Bruine enkele treffende woorden gespro ken, waarna hij mededeelde, dat het de Ko ningin had behaagd, mevr. J. B. van Baren- v. d. Voorn Grooteboer, presidente van het vrouwencomité, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De minister overhandigde mevr. Van Ba ren de eereteekenen. Nadat de ramen door kerkvoogden waren aanvaard, werden zij door de Prinses met be langstelling in oogenschouw genomen. De Bilt voorspelt t Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Half tot zwaar be wolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenigen regen of onweer. Koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 768.8 m.M. te Karlstad. Laagste 757.9 m.M. te Scilly. Onzeker. De depressie in het Zuidwesten blijft sta- tionnair en beheerscht het weer in de omge ving van het Kanaal en de Zuidelijke Noord zee. Gistermiddag kwamen de eerste onweers buien in ons land tot uitbarsting. Thans ligt een kleine randdepressie over ons land, welke bezig is zich naar het Noorden of Noordoosten te verplaatsen. De luchtdruk stijgt in Frank rijk vrij krachtig, wat na de buien een spoedige opklaring doet verwachten met koeler weer. Evenwel blijft de toestand onstabiel en zijn nieuwe storingen in een kort tijds bestek waarschijnlijk. Op het vasteland houdt de hitte aan, in West-Frankrijk kwam eenige afkoeling. Het onweersfront lag gisteren over Noord-Frank rijk en België, een tweede lag over Noord- en Midden-Engeland. De grootste regenhoeveel- heden waren 26 m.M. te Holyhead en 18 m.M. te Brussel. BAROMETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging vooruit. Opgave van: Fa. KUIPERS EN ZN., Opticiens Zijlstraat 97 Telefoon 12726. THERMOMETERSTAND Laagste tusschen Zaterdag en heden 12 uur 65 gr. F. Hoogste tusschen Zaterdag en heden 12 uur 88 gr. F. 765 m.M. 766 m.M. Ook een stakingsgolf over Engeland? Verschillende bedrijven bedreigd. Reuter meldt uit Londen, dat zich in Engeland symptomen voordoen, die sterk aan de stakingsbewegingen in Frankrijk en België doen denken. In het bijzonder schijnt de toestand gespannen in het arsenaal van Woolwich en bij de koninklijke dokken van Chattam, in totaal omvattend ongeveer 15.000 man, wier looneischen niet worden in gewilligd. De arbeidersleiders zijn thans in conferentie met de autoriteiten om vast te stellen, of een staking, gepaard gaande met bezetting der emplacementen, illegaal zou zijn of niet. Een andere staking dreigt bij de ingenieurs en mecaniciens in verschillende vliegtuigfa brieken. In een conferentie van den bond van arbeiders in de metaalfabrieken en van mecaniciens, gaven de arbeidersleiders te kennen, dat zij zouden overgaan tot actie, tenzij aan hun eischen zou worden voldaan. VEREENIGING VAN SUIKERWERK- EN CHOCOLADEFABRIKANTEN. Dezer dagen had te Rotterdam de alge- meene jaarvergadering der Ned. Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten plaats. De heer B. H. Wellmann, secretaris-admi nistrateur der vereeniging hield een inleiding over de crisis en de crisiswetgeving, om aan de hand van feiten aan te toonen, hoe on billijk en hoe onrechtvaardig deze wetgeving is tegenover de de suiker- en meelverwerken- de industrie. Besloten werd de samenwerking der ver- eenigingen uit de suiker- en meelverwerken- de industrie nog verder uit te breiden en een protest-vergadering van alle belanghebben den voor te bereiden. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht Parijs Londen (Croydon) Windstilte Zuid Noordoost Windstilte Zuidoost zwak zwak zwak 29 16 23 24 Vrij zonnig weer. Zwaar bewolkt. Licht bewolkt, mooi weer. Zwaar bewolkt. Fraai weer. VOOR DE KOUDE DAGEN. Uit een magazijn op de Keizersgracht te Amsterdam zijn 4.500 Meter draad verdwenen benevens een negental radiatoren. De politie zoekt naar de daders. BRANDSTICHTING IN NED. HERV. KERK TE KOOG AAN DE ZAAN. Zaterdagmorgen te 10 uur werd in de Ned. Herv. Kerk te Koog aan de Zaan een begin van brand ontdekt. De klokkenmaker wilde op dat tijdstip het uurwerk opwinden. Bij zijn binnenkomst vond hij niet alleen de ge- heele kerk vol rook, doch hij zag ook reeds vlammen rondom den preekstoel en in een der kerkbanken. Nadat beide vuurhaardjes met een weinig water waren gedoofd, bleek het dat men hier met een geval van brand stichting te doen had. De daders zijn via het raam de consistoriekamer binnengedrongen en hebbert uit deze kamer stofdoeken, stof fers, handschoenen der diakenen en dergelijke meegenomen. In dit brandbare materiaal moeten zij vervolgens een brandend kaarsje gewikkeld en daarna een en ander op de ge noemde plaatsen hebben gedeponeerd. Toen men het brandje ontdekte, was de vloer van den preekstoel reeds doorgebrand, terwijl voorts een groot gat in de kerkbank was ontstaan. Diefstal kan de drijfveer tot deze daad niet zijn geweest, daar niets wordt vermist. De manier waarop men te werk is gegaan, wijst er echter op, dat deze brand stichting, welke overigens met weinig overleg is uitgevoerd, meer als een „kwajongens streek" moet worden aangemerkt. De politie stelt een onderzoek in. De schade welke aan den monumentalen uit den grooten brand van Mei 1920 geredden preekstoel is toegebracht, kan worden hersteld. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Het autobus-ongeluk bij Arnhem. De namen der gewonden. (Zie ook elders in dit nummer.) De namen van de gewonden van het auto busongeluk bij Arnhem zijn: Mej. Jacoba de Roos. 21 jaar, Postjesweg 80 armfractuur. mej. Annie de Winter. 21 jaar. St. Willibrordusstraat, hersenschudding; de heer Houtkruier. 42 jaar. Tulpstraat, pols fractuur en lichte verwondingen; mej. Hout kruier-de Jong. 47 jaar. schedelbasisfractuur, T. Scheider, 16 jaar, Hugo de Grootstraat, beenverwondingen; de heer Sprenger, 45 jaar, Utrechtschestraat, lichte verwondingen, mej. M. eZth, 57 jaar, van Ostadstraat, heup ontwrichting en hersenschudding; mej. Hent -v. d. Berg, 43 jaar, Sarphatipara 131, lichte verwondingen; en haar dochtertje Theodora, 14 jaar, lichte hersenschudding; benevens haar 19-jarige dochter Dina, lichte verwon dingen; mevr. Scheyden-Dutser, 43 jaar, le Hugo de Grootstraat, hersenschudding; Henk den Broek, 24 jaar, Groen van Prinsterer- straat, lichte verwondingen; de heer Van Es, 84 jaar, van Ostadestraat) lichte verwon dingen; J. G. Lub, 38 jaar, Damstraat, hoofd wonde; mej. H. B. de Jong, 35 jaar, Amstel- laan 87, hersenschudding; mevr. v. d. Dus- sen-Hoeksma, 57 jaar. Hugo de Grootstraat, armfractuur; mevr. van Minne-Beumer, 61 jaar, Koninginneweg 221, hersenschudding; de heer v. d. Dussen. 54 jaar, Hugo de Groot straat, lichte verwondingen; de heer Sti'bbe, 36 jaar, PI. Kerklaan 24. verschillende ver wondingen: W. Mulder, Apeldoorn. Minister laan 14. beenfractuur en mevr. Mulder-Zogg, Apeldoorn, lichte verwondingen. Deze allen zijn ondergebracht in het ge meente-ziekenhuis te Arnhem, voor zoover niet anders aangeduid, zijn zij te Amsterdam woonachtig. In het St Elisabethsgasthuis is onderge bracht mevr. Sprenger, wier man in het ge meente-ziekenhuis ligt. zij heeft verscheide ne ernstige verwondingen. De heer De Gort is de eenige. die na in het St. Elisabeths gasthuis te zijn verbonden, huiswaarts okn keeren. De roofoverval te Geysteren. Een der vermoedelijke daders aangehouden. Als verdacht van betrokken te zijn bij den in den avond van 19 Januari j .1. in de pas torie te Geysteren op pastoor Litjens ge- pleegden roofoverval, is te Venlo aangehou den de 22-jarige A. D., controleur van een Nachtveiligheidsdienst, aldaar. Zaterdag is hij naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht. Alles schijnt er op te wijzen, dat de mede daders van D. moeten worden gezocht onder der reeds eerder in verband met andere in braken in Noord-Limburg aangehouden en nog te Roermond in hechtenis zijnde perso nen. Auto te water. Inzittende verdronken. In den afgeloopen nacht te ongeveer een uur is op de Sloterkade hoek Sloterweg te Amsterdam een personenauto te water ge raakt, waarbij de bestuurder, de heer J. N. Blokbergen, het leven verloor. De heer Blokbergen moet bij het ontwijken van een andere auto te ver naar rechts heb ben uitgehaald, waardoor hij van de kade reed. Zijn auto verdween geheel in de diepte. Een dame. die het ongeluk zag gebeuren, alar meerde de bezoekers van een naburig café, terwijl drie voorbijgangers, op het alarmge roep toegesneld, het dak van den wagen for ceerden en den eenigen inzittende na eenige moeite op het droge brachten. Ofschoon lan gen tijd kunstmatige ademhaling werd toe gepast mocht men er niet in slagen de le vensgeesten weer op te wekken. De brandweer, dié spoedig was gealarmeerd haalde den verongelukten wagen met een ta kelwagen op den wal. KROONPRINS BOUDEWIJN VAN BELGIë TE NOORD WIJK. Zaterdagmiddag om kwart over zes is Kroonprins Boudewijn van België te Noord- wijk. waar hij voor onbepaalden tijd zal ver blijven, aangekomen. De Noordwijksche gemeente-politie is in verband met het verblijf van den Belgischen Kroonprins met een detachement rijksveld- wacht versterkt. Prins Boudewijn zal bij den burgemeester van Noordwijk logeeren. Voorbeurs te Amsterdam. Op de wisselmarkt viel aan het begin van de nieuwe week een verdere ontspanning waar te nemen. De verklaringen van den Franschen minister van financiën hebben het geloof in het Fransche staatscrediet weliswaar niet ver sterkt, doch op het oogenblik schijnt het ge vaar voor den franc te zijn afgewend. De ont spanning bleek hedenmorgen uit een verdere daling van Britsche ponden, die na opening op 7.40 ad 7.41, reeds spoedig reageerden tot 7,39 ad 7.39 1/4, om daarna weer aan te trekken tot 7.39 7/8. De Amerikaansche dollars waren 1.47 9/16 na 1.47 11/16. Belga's 24.96 a 24.98. De Fran sche francs golden 9.73 ad 9,73 1/2. Tijdens het niet officieele effectenverkeer, dat zich kenmerkte door bescheiden omzetten, bestond in overeenstemming met de gewijzig de tendenz op de deviezenmarkt een gedrukte stemming. Koninklijken werden wat lager af gedaan. H. V. A.'s liepen enkele punten ach teruit. De Philipsaandeelen waren niet veel veranderd. In Amerikaansche shares ging weinig om. De koersen neigden tot reactie. WIELRIJDEN. ARIE VAN VLIET WINNAAR VAN DEN GROOTEN PRIJS VAN LONDEN. LONDEN, 22 Juni (A.N.P.) Op de Heme Hillbaan heeft Arie van Vliet Zaterdag den grooten prijs van Londen gewonnen. Hij won twee van de drie ritten en werd 1 maal tweede. HEEMSTEDE Steun van werkloozen. B. en W. stellen voor de Rijksregeling te aanvaarden. In V4«:band met het raadsbesluit van 27 Fe bruari om de steunregeling voor de werk loozen onder verantwoordelijkheid van B. en. W. te brengen, heeft dit college allereerst over wogen welke regeling voor den steun aan den raad moet worden voorgesteld. Daarbij is ook bekeken cle vraag welke gevolgen invoering van de rijksvoorschriften voor Heemstede zou hebben. De uitgaven voor werkloozensteun stijgen dusdanig, dat financieele voorzieningen drin gend noodig zijn. Op de begrooting voor 1936 van Maatschappelijk Hulpbetoon is voor steun f 100.000 uitgetrokken. In de periode 1 Ja nuari31 Mei is al f 70.000 uitgegeven, zoodat te verwachten is, dat bij handhaving van de tegenwoordige steunregeling, het geraamde bedrag minstens f 70.000 te laag zal zijn. De toepassing van de rijkssteunregeling heeft, uit financieel oogpunt beschouwd, niet alleen het voordeel van een besparing op de uitgaven, maar tevens de mogelijkheid, van het ontvangen van een bijdrage van het rijk, wanneer ook rijkstoezicht op de werkloozen- zorg wordt aanvaard. De volledige toepassing van de rijksvoor schriften zou de gemeente over 1936 een fi nancieel voordeel hebben kunnen opleveren van f 39.000, waaronder dan een bijdrage van f 27.000 van het rijk zou zijn geweest. B. en W. zijn van meening, dat er, in ver band met den financieelen toestand der ge meente, alle aanleiding bestaat reeds thans de noodige maatregelen te treffen voor het verkrijgen van een rijksbijdrage in de kosten van werkloozenzorg met ingang van 1937. Daarvoor is het noodig dat een steunregeling wordt toegepast die door den minister is goed gekeurd. Daar voor 1936 geen rijksbijdrage meer is te verkrijgen, willen B. en W. voor het nog komende deel van 1936 de rijksrege ling als eigen regeling vaststellen. Het hoogste tarief van de rijkssteunregeling (dat o.a. te Haarlem geldt) Is iets lager dan thans voor de steun te Heemstede geldt. Het wil B. en W. voorkomen, dat de rijksregeling voor Heemstede uitkeering van het hoogste tarief mogelijk maakt. B. en W. meenen dat de steunregeling van Heemstede niet behoeft uit te steken boven de rijksregeling volgens het hoogste tarief. Teneinde evenwel den overgang voor de werkloozen te vergemakkelijken stellen B. en W. aan den raad voor gedurende de eerste 8 weken 2/3 van het verschil als bijslag te geven en daarna nog acht weken 1/3. Voor de uitkeering van den brandstoffen- toeslag en tegemoetkoming in de premie van ziekenfondsen zal ook de rijksregeling wor den ingevoerd. Het gevolg van de aanvaarding der rijksre geling zal ook zijn dat de gemeente zich wat de werkverschaffing betreft, zal hebben te gedragen naar de voorschriften van het rijk. Daar verschillende posten op de begrooting voor werkloozensteun. voor 1936 nog verhoogd zullen moeten worden, met f 93.350 zal het volgens B. en W. noodig zijn om ter dekking van dit tekort over f 57.000 van het batig saldo van den dienst van 1935 te beschikken. Aanvaarding der rijksregeling maakt dat de ad ministratie en controle verbeterd zullen moe ten worden. Aanstelling van een tweeden con troleur is noodig. B. en W. willen dien tweeden controleur in los dienstverband aanstellen. Ook zal een commissie van advies (die aan B. en W. moet adviseeren over de uitvoering der steunregeling) ingesteld moeten worden. B. en W. geven in overweging daarin 3 raads leden te benoemen. Voor de 2 niet-raadsleden bevelen B. en W. aan: le plaats: 1. H. M. Fockens, 2. J. C. Behage, 2e plaats: 1. J. C. Behage, 2. H. M. Fockens. GELDLEENING. B. en W. stellen voor bij den heer H. A. Bultman, kassier te Haarlem, een geldleening aan te gaan van f 50.000.rentende 4 1/8 pCt., koers 100 pCt. BRANDJES DOOR KORTSLUITING. Zaterdagavond laat werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje in perceel Land- zichtlaan 31. Toen de bewoners achter in hun tuintje wa ren, hoorden zij een lichte knal, wel hadden zij eerder eenige gebrom gehoord, doch zij meenden dat dit een auto in de buurt was. Plotseling roken zij gaslucht, en even later kwam een vlammetje door den vloer heen. Direct werd de brandweer gealarmeerd, welke het begin v%n brand spoedig gebluscht had. Later bleek dat er vermoedelijk kortsluiting was ontstaan in de lichtkabel. Daardoor moet een gaatje ontstaan zijn in de gasleiding, waardoor een steekvlam de vloer had aange stoken. Personeel van de bedrijven verhielpen spoe dig' de storing. Ruim een uur zaten de oiïiwo- 'nenden buiten stroom. Zondagmorgen weer brandalarm. Eenzelf- de geval als Zaterdagavond in perceel Land zichtlaan 31 had nu plaats in perceel Land zichtlaan 33. Ook hier hoorden de bewoners een lichte knal en een spoedig onderzoek wees uit, dat ook hier de vloer brandde. De brandweer die ook nu gealarmeerd werd, bluschte het brandje spoedig. Evenals in per ceel 31 bleef op 33 de schade bij een be schadigde vloer, die gedeeltelijk uitgehakt moest worden, en een vloerkleed dat brand en waterschade had geleden. Gevreesd werd dat al het kabelwerk, dat uit de na-oorlogsjaren dateerde, van een slechte qualiteit was. Na een grondig onderzoek bleek echter dat de storing zich alleen bevond in de aanslui ting dezer 2 naast elkaar gelegen perceelen. Overigens werd niets meer ontdekt, zoodat de bewoners der Landzichtlaan verder gerust kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2