Het Schoolgeld te Haarlem. Jrukkende hitte ^touw scktiifi.. TUNS DAG 23 J U N I 1936 H A A Tt r; K M'S DAGBLAD 6 Een wijziging der verordeningen ingevolge de Wet. 'B, en W. van Haarlem schrijven aan den raad, dat ingevolge de wet van 32 Februari 1936, tot verlaging van de openbare uitga ven voor het onderwijs, de schoolgeldveror dening voor het Middelbaar en Voorberei dend I-Iooger en die voor het Lager Onder wijs met de in die wet vervatte voorschrif ten in overeenstemming behoort te worden gebracht. Middelbaar- en voorber. hooger onderwijs. Paragraaf 3 der wet bepaalt, dat de ver ordeningen, betreffende de heffing en invor dering van schoolgelden voor gemeentelijke scholen voor middelbaar en gymnasiaal on derwijs in de gemeenten, waar overeenkom stige van Rijkswege gesubsidieerde bijzon dere scholen gevestigd zijn, met ingang van 1 September 1936 vervallen. De bedoeling de zer bepaling is het voorkomen eener door de gemeenten te lage schoolgeldheffing en daar mede het door de bijzondere scholen in re kening brengen van datzelfde lage school geld voor de vaststelling van het Rijkssub sidie voor deze scholen. De Minister kan nu bevorderen, dat het gemeentelijke schoolgeldtarief op gelijk piel wordt gebracht met dat voor de Rijks Hoo- gere Burgerscholen. Blijkens het Voorloopig Verslag geldt deze eisch ook voor gemeente lijke scholen, waarvoor geen Rijkssubsidie wordt genoten. Aan de gemeenten wordt de vrijheid gelaten om de bedragen, volgens de Rijksregeling geheven, eventueel bijv. met een zeker percentage te verhoogen. De Haarlemsche schoolgeldverordening heft thans gemiddeld van bijna alle groepen van schoolgeldplichtigen geen lager schoolgeld dan door elk dier groepen ver schuldigd zou zijn bij de toepassing dei- Rijksregeling. Alleen van de hoogste groepen dient, teneinde de heffing voor die groepen gemiddeld op het peil der Rijksregeling te brengen, in het vervolg een hooger school geld te worden gevorderd, terwijl met be trekking tot de gezinsreductie voor alle groe pen, de kolom „5 of meer kinderen" in de tabel behoort te vervallen. Behoudens deze geringe wijziging in het tarief en eenige in enkele andere artikelen aangebrachte wijzi gingen van meer practischen aard, kan de bestaande verordening ongewijzigd gehand haafd blijven. Ten einde het huidige systeem der school geldheffing zooveel mogelijk te behouden en al te groote schommelingen in de heffing te vermijden, verdient het, zoolang nog aan de gemeente de gegevens der Rijksinkomsten belasting ten dienste staan, geen aanbeve ling om het bestaande tarief in zoo sterke mate, als bij de Rijksregeling, uit te breiden. Zoodra gebruik moet worden gemaakt van de z.g. gemengde hoofdsommen, stellen B. en W. zich voor de bestaande verordening meer in haar geheel aan een technische herzie ning te onderwerpen. In verband met de cir culaire van den Minister van Binnenland- sche Zaken d.d. 7 Mei jl. zullen de gegevens der kohieren van de Rijksinkomstenbelasting 1936—1937 nog aan de gemeente worden ver strekt. Het gevolg hiervan is dat practisch de bestaande verordening voor de cursusjaren 19361937 en 1937—1938 zal kunnen blijven gelden. Vermits gelijk gezegd met ingang van 1 September 1936 de bestaande verorde ning van rechtswege ophoudt van kracht te zijn, dient zij, wil de heffing van schoolgeld ook na dien datum kunnen plaats vinden, opnieuw door den Raad te worden vastge steld. Het Lager- en uitgebreid Lager onderwijs. Paragraaf 3 der voormelde wet omvat de artt. 62', 63, 64, 65, 66 en 67 der Lager-onder- wijswet, zooals deze in hun gewijzigd en vorm met ingang van 1 September 1936 van kracht zullen worden. Art. 63 bepaalt, dat het schoolgeld per leerling en per jaar volgens de laagste klas se van heffing ten minste f 3 voor de scho len voor uitgebreid lager onderwijs bedraagt. Het gevolg dezer bepaling is, dat aan de ta rieven voor het gewoon, buitengewoon en voorbereidend lager onderwijs een klasse van f 3 en aan het tarief voor het uitgebreid la ger onderwijs een klasse van f 6 dient t.e worden toegevoegd. De laagste klasse van heffing volgens het tarief voor de Rijks Hoo- gere Burgerscholen vangt aan bij een ge mengde hoofdsom van f 2, overeenkomende met een belastbare som van f 800, Ten einde de schoolgeldregeling voor het lager onderwijs daaraan te doen aanpassen en de verhouding tot het tarief voor het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs dezer •gemeente zoo juist mogelijk te doen zijn, is het noodzakelijk aan de tarieven voor het Lager onderwijs een klasse toe te voegen, omvattende een belastbare som van f 800 tot beneden f 900. Om nu voornamelijk de schoolgeldplichtigen der laagste groepen met het oog op deze verhooging tegemoet te komen, verdient het aanbeveling een arti kel in de verordening op te nemen, volgens hetwelk geheele of gedeeltelijke ontheffing kan worden verleend, indien de schoolgeld- plichtige tengevolge van langdurige werk loosheid, ziekte of andere buitengewone oor zaken in de onmogelijkheid verkeert het schoolgeld te betalen. Waar vólgens art. 65 een verminderd school geld kan worden geheven wegens het in het zelfde jaar bezoeken van een lagere school door meer dan één kind uit hetzelfde gezin, hetzij in verband met het aantal kinderen, tot het gezin behoorende hetzij wegens bei de, is de in de tarieven aangegeven gezins reductie thans wettelijk vastgelegd. Wanneer eenmaal voor goed van de z.g. o-emengde hoofdsommen, in plaats van de inkomens cier Rijksbelastingkohieren, ge bruik zal moeten worden gemaakt, komt het B. en W. gewenscht voor ook deze verorde ning meer in haar geheel technisch té her- Gebruikmaking van de bevoegdheid, neer gelegd in art. 63, 5e en 6e lid der Lager-on- derwijswet. waar zij. die gedurende eemgen tijd een voldoende week- of maandinkomen hebben om eenig schoolgeld te betalen, m de schoolgeldheffing kunnen worden betrokken is voor een gemeente als Haarlem sterk te ontraden. De groote administratieve omslag, welke van die gebruikmaking het gevolg- zou zijn. weegt niet op tegen de ontvangst van betrekkelijk luttele bedragen: daarge laten nog de goote moeilijkheid om te con- stateeren. of iemand op zeker moment zoo danig inkomen geniet, dat hij in staat is eenig schoolgeld per week of maand uit te leggen. Wijl de bestaande verordening, die Ko ninklijk werd goedgekeurd tot 1 September 1936. door eenige geringe wijzigingen in over eenstemming is te brengen met de nieuwe wettelijke bepalingen, verdient het ook hier ter voorkoming van schommelingen in de heffing in velerlei opzicht aanbeveling de verordening zooveel mogelijk in haar bestaan- den vorm te handhaven. Practisch zal ook zij voor de cursusjaren 19361937 en 1937 1938 kunnen geldend blijven, aangezien voor den cursus 19361937 gebruik is te maken van de gegevens der Rijksinkomstenbelas ting 1935—1936. die reeds in het bezit der gemeente zijn en voor den cursus 19371938 gebruik kan worden gemaakt van de inko mens der Rijksbelastingkohieren 19361937, die nog zullen worden verstrekt. DE JEUGDIGE WERKLOOZEN B. en W.. van Haarlem stellen voor het voor stel van den heer F. S. Noordhoff om f 500 be schikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek naar den omvang en den aard der jeugdwerkloosheid alhier, in hun handen te stellen voor praeadvies. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij Politiebureau Smede straat: handschoenen en ceinturen; Dekker, Plataanstraat 71: broche; Elsinga, Boogstr. 12: badpak; Mulder, Leidschevaart 126: doozen met pepermunt; Kapel, Olycanstr. 6: tortel duif; Vreenegoor, Midden Tuindorplaan 10 kinderhoed; v. d. Weijden, Slachthuisstr. 48: hond; Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt: kat ten; Rompa, Zuider Tuindorplaan 14: zakmes; Politieposthuis, Rijksstraatweg: nummerplaat; Zwiers, Papentorenvest 20: nummerplaat; Vroomen, Kritzingerstraat 30: portemonnaie met inhoud; Postkantoor Schoterweg 94: por temonnaie met inh.; Politiebureau Smedestr. portem. m. inhoud; Heusegeld, v. d. Spiegel- laan 3, Heemstede: rijwielplaatje; Politiebur. Smedestraat: rijwielplaatje; v. Roon, Schee persstraat 31: rijwielplaatje; v. Honschoten, Sterreboschstraat 75: rijwielplaatje; Pol.bureau Smedestraat: damesschoen; Sieber, Keizer Ka- relstraat 34: sleutel (melkbus); Steenbakker, Kloosterstraat 25 zw.: damestasch met inhoud; Bouma, Esschilderstraat 19: rijzweep. Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat 9; actentasch met inhoud, Meijer, Ted. v. Berkhoutstraat 114 r.; bal, Suiker, Floresstraat 34; boord, Blumers, Leidsehestraat 35 rd.; bankbiljet. Wigman, Gr. Houtstraat 185; deken van kinderwagen, ld es, Voorzorgstraat 19; étui met foto's, van Wijk, Zuid Polderstraat 12rd.; horloge, Nou- rls, Oosterstraat 41; kop van rijwiellantaarn Hemelrijk, Pijlslaan 23; konijn, Zur Muhlen, Leidschevaart 500; manteltje, Rijskamp, Archipelstraat 71; rieten mandje met in houd, v. Delft, Olieslagerslaan 3 A rd.: kin dermuts, v. d. Gevel, Oranjestraat 84 rd.; nijptang, Helderman, Oranjeboomstraat 3; paardentuig, Mullemans, Middenweg 22 A; portemonnaie met inhoud, Hageman. Brou wersvaart 132; idem, Vastenhoven, Ostade- straat 4; idem. de Ridder. Rosenhagenstraat 54; idem, v. Leeuwen, Magdalenasteeg 3; idem, v. d. Velde, Dietsveld 4; idem, Kievit, Zomerkade 105; rijwielplaatje, Spook. Flo resstraat 93; idem, Jore Reigerstraat 122; ro zenkrans, Nouris, Oosterstraat 41; gouden ring, Prinsen, Spaamdamscheweg 594; rij wielplaatje, Politiebureau, Smedestraat; sier speld, idem; damestasch m. inhoud, Eijlders, Rozenhagestraat 55; idem. Kloeseman, Oli- vierstraat 14;-vulpen, v. Deenen, Riouwstraat 28; zwempak, Verbeek Barbarossastraat 15; idem met badhanddoek, Soesan, KI. Hout straat 65 rd. Illlllllllillllllllll Promotie. De heer Arnold Abeele, directeur van het „Groote Warenhuis" te Amsterdam, kwam ietwat schichtig om zich heen speurend, te voorschijn van achter een schraal begroeiden duinknobbel. Tien meters omlaag strekte zich een vrij regelmatige zandvlakte uit, die zich verloor'in de oneindige uitgestrektheid dei- lusteloos deinende Noordzee. Bij geen benade ring wist de heer Abeele, welke Nederland- sche gemeente op dit eenzame plekje van Moe der Aarde haar rechten zou kunnen doen gel den, maar deze onwetendheid deerde hem al lerminst. Wat hij wel wist was, dat zijn reeds bedaagde echtgenoote alsook zijn deftige ver wanten, vrienden en bekenden in hooge mate geschrokken en geschokt zouden zijn, indien iemand hun verteld had, waar en in welke kleeding de waardige directeur in de uren waarvan sprake is, zijn kostbaren tijd zoek bracht. De heer Abeele droeg namelijk alleen maar een zwembroek. En de voor een man van zijn invloed en positie wel wat zonderlinge toestand, waarin hij zich bevond, dankte hij aan een wonderlijke gedachte, welke in een onbewaakt oogenblik in zijn koopmansbrein had post gevat en daaruit niet meer verdreven wilde worden vóór ze in een daad was omge zet. Eenigszins vereenvoudigd weergegeven, luidde die gedachte als volgt: „Wat zou ik graag nog eens, als in lang vervlogen jaren, toen ik nog een arme kwajongen was, aan het stille strand een bad nemen!" En ofschoon meneer Abeele nadien wel honderd maal tot zichzelf had gezegd: „Laat ik er nu voor op passen mal te gaan doen", werd het duiveltje in zijn hoofd hem tenslotte toch de baas. „Ik ga vandaag voor een dringende zaak op reis. Emilia, en kom vanavond pas terug. Wacht dus maar niet met het diner op me". Zóó sprak de heer Abeele op een stralenden zomermorgen tot zijn echtgenoote en zóó kwam het, dat hij in een inderhaast gekochte zwembroek van onbestemde kleur op de hier boven weergegeven wijze te voorschijn stapte van achter meergenoemden duinknobbel. Tot zijn geruststelling ontdekte hij nergens eenig menschel ijk wezen en vergenoegd wandelde hij het duin af naar het zongestoofde strand. Tien seconden later was zijn welgevulde, fi guur reeds voor ongeveer tweederde in het zil te nat verdwnen. En nauwelijk was de dag een half uurtje ouder of de eerzame bader wist, dat de boosheid der wereld ook tot dit aparte veroorzaakt licht hevige hoofdpijn. Neemt dan, als altijd (Adv. Ingez. MedJ „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort, Koningstraat. Wij helpen Christen en Israëliet, Protestant of Rooriisch, verschil maakt dat niet, Maar wilt zonder onderscheid dan ook denken, Om aan onze kas naar vermogen te schenken. Postgiro 212793 telefoon 11855 of 15445. HET ZIEKENVERVOER. B. en W. stellen den raad.voor het tarief voor ziekenvervoer, hetgeen geschiedt door de firma J. T. Mathot, te verlagen. Het vervoer zal dan voor patiënten die geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente worden verpleegd, bedragen f 4. Voor de uren tusschen 10 uur 's avonds en 7 uur 's morgens wordt dit bedrag tot f 6 verhoogd. Voor per sonen die niet in staat zijn die bedrag te be talen bepalen B. en W. of, en zoo ja, welk be drag vermoed moet worden. Voor het vervoer van lijders aan een besmette lijke ziekte is, voor zoover het Haarlemsche in gezetenen betreft, geen vergoeding verschul digd. VERBREEDING PIJLSLAAN. B. en W. stellen aan den raad voor het per ceel Pijlslaan 9 (groot 65 M2.) aan te koopen voor f 1700. ONTVANGST TEN STADHUIZE. Donderdag 2 Juli zullen Burgemeester en Wethouders des middags om half één het College van Directeuren der Vereeniging van Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grond slag en de deelnemers aan de door deze Ver eeniging hier te houden jaarvergadering ont vangen. DE ERFPACHTSGRONDEN. Bij B. en W. zijn ingekomen vragen van het raadslid M. L. A. Klein inzake het tijdstip van behandeling van zijn voorstel van 3 April 1936 tot herziening in voor de pachters gun- stigen zin van de Algemeene Voorwaarden, waaronder de gemeente gronden in erfpacht uitgeeft CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. Ds. D. Henstra is voornemens Dinsdag 21 Juli a.s. afscheid te nemen van de Ghr. Geref. Gem. van Dookum wegens vertrek naar Haarlem-Noord, -waar Ds. W. Bijlevêld van Haarlem-Centrum hem -28 Juli as,-be vestigen zal, waarna Ds. Henstra zich Don derdag 30 Juli d.a.v. aan zijn nieuwe ge meente verbinden zal. LAAGSTE ZOMERPRIJZEN ECHTE WALES ANTHRACIET O.a. a 2.10 WITTOP KONING H ARMEN JANSYVEG G7 a TELEF. 16100 m- GELDIG TOT 1 JULI. (Adv. Ingez. Med.) stukje paradijs was doorgedrongen. Want toen de heer Abeele verfrischt en opgewekt naai de plek waar hij zijn kleeren gedeponeerd had, ontdekte hij tot zijn woede en ontstelte nis, dat aan zijn garderobe een gestreept zij den overhemd alsmede een gloednieuw eol- bertcostuum ontbraken, terwijl met die on misbare zaken ook een portefeuille en porte monnaie met niet te versmaden inhoud ver dwenen waren Henk Nuchter, vertegenwoordiger van het bekende confectiemagazijn „De Maas" te Rot terdam, liet zijn piepend Fordje model 1925 stoppen op den smallen, eenzamen weg, die zich als een wit lint door de duinen kronkelde. Welgemoed stapte de jongeman uit het scha mele voertuig om onmiddellijk daarop een flinke klauterpartij aan te vangen, met het wel overwogen doel, om aan den uitersten duinrand, tegenover de machtige zee van het zalig dolce far niente te genieten, En zoo geschiedde het, dat Henk Nuchter na een vol kwartier ploeteren zich warm en bezweet liet neervallen naast een wanhopig heer, die, gekleed of liever ontkleed tot op een B. V. D. na, zich zelf en de heele wereld ver vloekte Henk Nuchter mocht zich verheugen in het bezit van een rijke dosis practische menschen- kennis. Wat er aan de aanwezigheid op dit brokje aardbol van den vertwijfelden heer naast hem mocht zijn voorafgegaan, liet hem Siberisch; hij voelde alleen bij intuïtie, dat hij te doen kreeg met iemand, die in „gewone" omstandigheden van uit een ongenaakbare hoogte op hem zou neerzien. „Mag ik mij even voorstellen", vroeg hij beleefd. „Mijn naam is Nuchter en ik ben vertegenwoordiger van het confectiemagazijn „De Maas" in Rotterdam". En zonder op een antwoord te wachten ging hij voor: „Ik ben, geloof ik, niet ver van de waarheid indien ik beweer, dat de een of an dere lafhartige schurk u bestolen heeft, terwijl u aan het baden was. U mag van geluk spre ken, dat ik hier toevalligerwijze ben neerge streken, meneer. Ik zal u uit uw moeilijkheden redden!" „Hoe zou u me kunnen helpen, meneer", vroeg de heer Abeele wantrouwend, en hij keek alsof hij het maar half prettig vond, in zijn incompleet toilet ontdekt te zijn. „Dat kan op twee manieren", was het zake lijke antwoord. „Mijn auto, of, om het juiste woord te bezigen, mijn Ford, staat achter de ze duinen. Ik kan naar het eerste het beste dorp rijden en daar kleeren voor u koopen. Daar gaan echter een paar uur mee heen". „Ik wil hier geen minuut langer blijven" zei de heer-in-négligé nijdig. „Maar in deze slaapkamerkleedij zult u uw bestemming nooit bereiken", merkte Henk doodbedaard op. „U zoudt onderweg opgepakt of gesteenigd worden. U vertoeft hier in een zeer conservatieve omgeving De staking te IJmuiden. Te Haarlem een solidariteitscomité opgericht. Men schrijft ons: Hier ter stede is opgericht een Solidariteits Comité, bestaande uit leden van verschillende groepen, Moderne, Christelijke en R.K. arbei ders, ter ondersteuning van de stakende IJmuider visschers. Het Comité stelt zich ten doel gelden en le vensmiddelen in te zamelen. Het secretariaat is gevestigd Zuiderstraat hoek Gasthuisstraat, Gebouw „Eensgezind heid". Door het comité werd hier ter stede reeds f 259.51 aan de IJmuider visschers uitgekeerd, PERSONALIA. Voor het examen gemeentefinanciën der Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen slaagde de heer J. A. van Amelrooy, te Haar lem. De heer J. C. Hoogewoud, organist der Oos- terkerk alhier, behaalde 16 Juni j.l. zijn eind diploma voor orgel aan het Amsterdamsch Conservatorium. Voor het examen gemeente-administratie der Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen slaagde de heer A. M. Post, Haarlemmermeer. GROEPSVERGADERING N.S.B. Woensdag 24 Juni houdt Groep 3 van Kring 49 een vergadering in „Rosenhaghe" aan de Hoof manstraat. De heer J P. van Kampen zal spreken over: „Wat is de plaats van den werknemer in de N.S.B." en „De opbouw van den ko menden corporatieven staat". DE HAARLEMSCHE BEGROOTING VOOR 1936 GOEDGEKERD. Bij B, en W. is ingekomen een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ten geleide van een exemplaar der door hen goed gekeurde begrooting voor 1936, alsmede van exemplaren van de begrootingen der bedrijven voor dat dienstjaar. DE ZONDAGSSLUITING. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor in hun handen ter afdoening te stellen een verzoekschrift van H. Betl-em e.a„ allen sigarenwinkelier te Haarlem, om voor hun winkels op den Zondag in de maanden Juni, Juli en Augustus van elk jaar ontheffing te verleen en van de verbodsbepalingen der win kelsluitingswet 1930. MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken is ingekomen een verzoek van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëèdiging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. A. van Beem Jr., Haarlem, Amsterdam straat 25i*d. in onroerende goederen. 2. M. H. Wiersma, Bloemendaal, Accacia- laan 26, in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën. 3. G. den Hollander, Haarlem, Adr. de Jongestraat 23, in onroerende goederen. 4. W. Geerts, Haarlem, Vrouwehekstraat 93. in onroerende goederen. 5. D. Beenhakker, IJmuiden, Kanaalstraat 184, in onroerende goederen. 6. J. Holm, Haarlem, Frankestraat 51, in 7. J. H. Koning, Zandvoort, Haltestraat 60. in onroerende goederen. I „Maar wat dan?" klonk het wanhopig. „Laat me even uitspreken, meneer. Mijn plan komt op het volgende neer. Wij zijn on geveer van hetzelfde postuur. Ik leen u mijn pak, breng u in mijn wagen naar de nabijzijn de stad, waar u zich van het noodige voor ziet om mij vervolgens mijn eigendom terug te geven. Uw geld is natuurlijk öok weg, dus zal ik u zeventig gulden leenen, al het geld dat ik bij mij heb". „Uw voorstel is in hooge mate edel", prees meneer Abeele met warmte. „Maar als u zich ontkleedt, staat de zaak zoo goed als anders om!" „Niet geheel en al, meneer", antwoordde Nuchter minzaam. „Ik zal mij volgens In- diaansche sluipregelen naar mijn wagen be geven, waarin altijd een oud jasje en een oude broek liggen, voor het geval dat ik onderweg mankement mocht krijgen en onder mijn ka ros moet kruipen. Ik trek die spullen aan en iedereen zal denken, dat ik uw chauffeur ben. Nogal eenvoudig nietwaar.? Kiest u nu zelf maar". ,U redt me uit een ellendige situatie me neer", merkte de bestolen directeur dankbaar op. „Ik ben u zeer verplicht voor alle moeite, die u zich zoo belangeloos wilt getroosten". „Ik geloof niet, dat ik dat gezegd heb", was het nuchtere antwoord. „Ik stel, integendeel, wel degelijk een voorwaarde". „En die is?" klonk het nu een toontje min der vriendelijk. „U verplicht zich gedurende uw verder be staan uw costuums te betrekken van mijn firma. Van elk pak krijg ik een behoorlijke provisie, begrijpt u? Ik mag wel veronderstel len, dat u een half dozijn costuums per jaar noodig hebt". De man van de Ford keek heel beminnelijk. „Maar „De Maas" is de grootste concurrent van mijn filiaal in Rotterdam. Ik ben name lijk directeur van het „Groote Warenhuis" te Amsterdam. „Dat is een drommels mooie betrekking", waardeerde Henk Nuchter. „Ik ken uw eta blissement wel zoo'n beetje. Maar van mijn voorwaarde wijk ik in geen geval af!" De heer Abeele streek een paar keer over zijn B, V. D.-combinatie, „Ook niet als ik je verzoek in mijn dienst te komen, jonge man?", kwam hij toen be daard voor den dag! Uw welbespraaktheid staat me aan en u geeft er blijk van nogal bij de pinken te zijn. Ik weet niet wat u bij „De Maas" verdient, maar dat ik u aanmerkelijk hooger sal salarieeren, staat als een paal bo ven water. Nu, hoe denkt u over mijn voor stel?" „Ik zal mijn betrekking bij „De Maas" met een maand opzeggen", zei Henk glimlachend, j En met een uitnoodigend gebaar naar een in- - ham in den duinknobbel, voegde hij er be leefd aan toe: „Wilt u maar in de paskamer gaan?" Zij die op de eerste rij zitten. Zij, die op de eerste rij zitten, praten niet hardop, zij komen niet binnen als het stuk reeds voor driekwart gespeeld is, zij ritselen niet met programma's als de held of de hel din juist bezig is dood te gaan Zij, die op de eerste rij zitten pellen geen sinaasappelen of andere saprijke vruchten, noch gedurende de voorstelling, noch gedu rende de pauze. Zij, die op de eerste rij zittendoen een heeleboel dingen niet, behooren althans een heeleboel dingen niet te doen of na te laten. Dat is hetzelfde. Er zijn weinig publieke gelegenheden die zoo opvoedend werken als komedievoorstellin gen en dit is ook in allereersten aanleg en oorsprong, het doel van alle comedie geweest. Wij bedoelen hiermede minder de hande ling die wordt opgevoerd, dan wel de hande ling die het publiek verricht. Hoe nu? vraagt gij wellicht verbaasd, het publiek heeft toch niets anders te doen dan te komen, te gaan zitten en te luisteren? En zich onderwijl te amuseeren natuurlijk, dat spreekit vanzelf. Maar dat schijnt toch minder gemakkelijk te zijn dan het velen wil voorkomen. Ieder, die in het publiek wel eens ongemerkt studies van gelaatsexpressie maakte; ieder, die, toegerust met een beetje menschenkennis eens zoekend om zich heen ziet, la-ijgt al gauw het gevoel, alsof zijn blikken door een tooneel- kijker op anderen gevestigd zijn. Ieder, die wel eens tusschen twee giechelen de meisjes heeft gezeten, heeft een aanvech ting gehad, om een hartgrondig en verma nend sssst! te laten hooren en ieder, die op een dure plaats weinig ziet, omdat er toevallig net precies een pilaar voor zijn neus staat, heeft wel eens lust gevoeld, om hardop zijn misnoegen te luchten. Maarzij, die op de eerste rij zitten roe pen geen ssst! zij giechelen niet en zij moppe ren nooit hardop, want welgemanierdheid kan in drie woorden omschreven worden: zelfbe- heersching, onopvallendheid en tact. En in het dagelijksch leven is het precies zóó! Ook daar wordt van hen, die op de eerste rij zitten, niet verwacht, dat zij te laat komen, te laat met hun belangstelling, te laat met hun oordeel en het hun toeg-wezen gedeelte van de handeling. Zij, die in het leven op de eerste rij zitten, zijn zij, die beschikken over het wel en wee van anderen: zij hinderen anderen niet door hun gebrek aan belangstelling, zij benemen anderen niet het genot van iets door hun felle critiek en hun bijtenden spot, zij dragen hun tegenspoeden vol zelfbeheersching, hun rijk dom vol onopvallendheid en de bemoeizucht van hun familie vol tact! Zoo moet het tenminste zijn en zoo is het ook vaak. Er zijn werkelijk zulke menschen. Maarpeinst het doorsnee-type, dat is allemaal goed en wel voor hen, die-op-de-eer- ste-rij-zitten. Dat zijn er maar weinigen., Voor ons, die in- den engelenbak zetelen, gelden al die fraaiigheden niet. Wij nemen het niet zoo nauw Zoo denkt men en men verkneukel er zich in stilte over, dat zij-die-op-de-eerste-rij- zitten het zooveel moeilijker hebben. Zij heb ben ook zooveel voor, nietwaar? Nét goed. Zij, die zoo denken en praten zien een ding over het hoofd: dat, precies zoo als in den ge wonen schouwburg alleen zij in de voorste rangen van de levenscomedie komen, die er den prijs voor willen betalen! En die prijs is een levenshouding, welke ieder zich eigen kan maken: het is een zich zelf van meet af aan rekenen onder hen-die- og-de-eerste-rij-zitten, niet wat vergoeding dóch wat werkprestatie betreft endan komt de rest vanzelf. Het is een hooge prijs weliswaar, maar een prijs, welke door het einddoel wordt gerecht vaardigd en die betaald wordt in munten, die nergens te koop, doch overal inwisselbaar zijn. Zij heeten: Zelfbeheersching onopval lendheid en tact. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. NED. INDISCHE HANDELSBANK N.V. In de Maandag gehouden j aarlijksche algè- meene vergadering van aandeelhouders der Ned.-Indische Handelsbank, N.V. te Amster dam werden de balans en winst- en verlies rekening per 31 December 1935 goedgekeurd en het dividend over boekjaar 1935 overeenkom stig het voorstel der directie vastgesteld op 3'/2 percent. Als commissaris werden herkozen de heeren B. Nierstrasz en mr. W. Serinondt Lzn., terwijl benoemd werd tot commissaris mr. dr. A. van Doorninck. De heer G. A. Dunlop werd als directeur her benoemd. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN TER GELEGENHEID VAN DE UTREC5ITSCHE UNIVERS1TEITSFEESTEN. Bij Kon. Besluit van 5 Juni is bevorderd tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau mr. H. Th. s'Jacob, president-curator der Rijksuniversiteit te Utrecht; is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nas sau dr. C. W. Vollgraff, rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht. En zijn benoemd: le tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw dr. H. Th. Obbink, mr. C. W. Star Busmann, dr. J. M. Baart de la Faille, dr. H. F. Nierstrasz, dr. C. G. N, de Vooys, en dr. J. H. Har tog, allen hoogieeraaa- aan de Rijks universiteit te Utrecht, mr. B, J. L. baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het college vaar curatoren der Rijksuniversiteit ie Utrecht, en mr. dr. G. A. W. Ter Pelkwij'k, burgemees ter van Utrecht. 2e tot officier in de orde van Oranje Nas sau, dr. A. Hulshof, bibliothecaris der Rijks universiteit te Utrecht. 3e. tot ridder in de orde van Oranje Nassau E. Homoet, administrateur bij het bureau van curatoren der Rijksuniversiteit te Utrecht. 4e is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau: a. in goud aan C. Kerssen, technicus le klasse aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. b. in zilver aan J. C. Kreugel, amanuensis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. c. in brons aan H. J. van Aanholt, bediende bij de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Utrecht, en 5e is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de orde van oranje Nassau in zilver, aan M. van Gend, pedel bij het Utrechtsch Stu dentencorps te Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10