Doodelijk ongeluk te Bloemendaal. BERICHT Hei Be&auyeijkste 53e Jaargang No. 16256 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 23 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN' EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuide? Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEXTIèN 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Hes Daim f 75.-. Verlies Wijsvinger 175.-. Verlies andere vinger 30.-. •orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Juni. Een Ster. Grace Moore is een Amerikaansche filmster en zangeres. Zij bezoekt ons land. Vanavond treedt zij als concertzangeres in Amsterdam op, begeleid door het Amsterdamsche orkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg Zelf. Dit ziet er niet gering uit. Onze muziek-criti cus zal er dan ook heen tijgen, en o.m. „Chiri- biribin" hooren, hetgeen een liedje is dat iedereen kent die een radio-toestel heeft. Natuurlijk heeft de ster zich in Amsterdam al laten toejuichen (op het station) en laten Interviewen (in het Carlton Hotel). Wij heb ben gisteren het een en ander daaromtrent medegedeeld. Er kwam deze uitlating van Grace Moore in voor: „De regisseur van mijn laatste film is Von Stemberg. A fine man. Maar hij zal niet met mij kunnen doen als met miss Dietrich en van mijn gezicht een masker maken. Daarvoor ben ik veel te be weeglijk- Ik houd van actie". Ongetwijfeld. Maar men kan alle actie overdrijven, ook in de concurrentie, en dit lijkt mij geen elegante opmerking. Wij be hoeven de uitlatingen van sterren niet critiek- loos te slikken. De Telegraaf gaf op denzelfden avond een extra-bouquetje Grace Moore ten beste. En daar citeer ik nu nog het een en ander uit. „Op het station wordt het publiek, dat snel samenstroomt, beleefd verzocht „hoezee" te roepen. Het roept „hoezee". Grace Moore lacht. De fotografen fotografeeren". Ik wil geen spijtige opmerkingen maken, maar is dit niet een beetje boerenbedrog? Wat heeft een ster aan zulke hoezee's? Moeten we niet probeeren, zelfs in dezen tijd, het succes en de toejuichingen echt en spontaan te hou den? Het Amsterdamsche blad laat Grace Moore vertellen: „In Parijs was het zoo warm. En de reis niet om uit te houden. Ik reisde incognito, maar weldra ontdekten zij mij. Ik ben be stormd met vragen om handteekeningen. Ik was in Parijs op de tentoonstelling van de wer ken van Cézanne. De mensehen dromden om mij: ik zag geen schilderij. Zij wilden hand teekeningen. Ja, maar wat heeft dat met Cézanne te maken? vroeg ik. Het gaf niet. Een licht schouderophalen. Een parelende lach. Een ietwat vermoeid gebaar van een veelgeplaagde, die niet eens incognito kan reizen". Hm. Vindt u dit aardig? Vindt u het be scheiden? Hebt u medelijden met de „veelge plaagde"? Gelooft u dat de reis voor haar niet om uit te houden was? En dat zij graag in cognito, d.w.z. onbekend, had willen blijven in dien trein? Ik vind het niet aardig, niet bescheiden, ik voel geen medelijden en ik geloof niet aan de onver dragelijkheid van de reis en de begeerte naar incognito. Het zal aan mij liggen: dit soort amerikanismen schijnt rondweg humbug. Ben ik een uitzondering? Neen, wij hebben in Europa een ander begrip omtrent deze dingen. Het is m.i. goed dit begrip vast te houden. Een volgende belangrijke mededeeling van de ster is: „The King" en „Love" dat zijn in Amerika titels die trekken". Dit is zeer interessant. In Europa trekken die titels evenwel ook. Koningen hebben wij er bovendien zelf. En wat de liefde betreft, die trekt overal in de wereld, ais titel en anders zins. „Holland, prachtig land. Wat een fietsen. Op den weg van Haarlem naar Amsterdam telde ik er vijfduizend." Dit is een prestatie. In veertien minuten sporen vijfduizend fietsen tellen! En waren het er heusch vijfduizend? Ik geloof geen van beide. „In New York hebben wij ook een „Harlem". Dat is het „Harlem" van Joe Louis. Uw Haar lem is dat van -Frans Hals". Dank u, miss Moore. Dank voor de hulde en de geestige vergelijking. Maar is zij de moeite waard? Als deze Amerikaansche vanavond mooi zingt en een Mengelbergsche begeleiding waardig blijkt zij het dan met zooiets als „Chiribh'ibin" dat mij toch niet erg geschikt voor het Concertgebouw lijkt dan zullen wij dat prompt vermelden en haar deskundig doen loven door onzen medewerker. Maar op haar conversatie krijgt zij bij dezen een slechte critiek. Wij hechten in Europa nog aan een zekeren stijl en een zekeren smaak en een zekere distinctie in die dingen, die we vooral moeten handhaven. Het kan zijn nut hebben daar de aandacht op te vestigen. DR. E. VAN KAALTE ONDERSCHEIDEN. Naar wij vernemen, is dr. E. van Raalte be noemd tot Ridder in de Kroonorde van Belgie. Het verkeer bij het Ver wuift. Rapport van den Amsterdam- schen commissaris Bakker. Handhaving der bestaande voorschriften aanbevolen. Indertijd is in den Haarlemschen gemeen teraad breedvoerig gesproken over het ver keer op den hoek Groote HoutstraatVerwulft Er waren sprekers die de verkeersvoorschrif- ten die'.j door den Commissaris van Politie waren gegeven niet juist achtten. Anderen erkenden daarentegen, dat het moeilijk zal zijn op deze zeer ingewikkelde verkeerspun ten andere verkeersregelingen te maken die in het belang van de veiligheid zullen zijn. Het resultaat daarvan was dat besloten werd om in deze aangelegenheid het advies te vragen van den heer C. Bakker, Commissaris van Politie te Amsterdam, een bekend des kundige op verkeersgebied. Naar wij vernemen is het rapport van den heer Bakker thans bij het gemeentebestuur binnen gekomen. Zijn advies sluit zich aan bij de genomen verkeersmaatregelen op dit punt door onzen Haarlemschen Commissaris, zoodat hij dan ook handhaving van de nu geldende voorschriften adviseert. VERDUISTERING VAN STAAT. Het politierapport van hedenmorgen ver meldt een niet alledaagsch misdrijf. Procesverbaal is opgemaakt tegen een 28- jarigen woonwagenbewoner, den mu zikant B., en tegen de 28-jarige vrouw W., met wie hij samenleeft ter zake het misdrijf „verduistering van staat", omschreven in art. 236 van het Wetboek van Strafrecht. Ruim vijf jaar geleden hebben zij een buiten echt geboren kind doen inschrijven op naam van een vriendmitdie in het buitenland ver toeft en van wié de vrouw de papieren in bewaring had. Het geval kwam uit bij de be handeling van een aanvraag van een vergun ning ingevolge de Woonwagenwet. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER. Maandagnamiddag kwart voor vijf had op den hoek Kennemerstraat-Saenredam- straat een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders, doordat één hunner, de 69- jarige W., geen voorrang aan hot verkeer van rechts verleende. W. werd zelf de dupe van zijn onvoorzichtigheid. Hij viel en kreeg een hersenschudding en een wond aan het hoofd. Door leden van den Ongevallendienst werd hij verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo werd vervoerd. De uitbreiding van het Haar- lemsche stadhuis. „Lieven de Key" vraagt alsnog om een prijsvraag. De Haarlemsche Architecten Vereeniging „Lieven de Key" heeft een adres tot den Haarlemschen Gemeenteraad gericht in ver band met het feit, dat door B. en W. vijf ar chitecten zijn uitgenoodigd om een voor- loopig ontwerp te maken voor de uitbreiding van het Haarlemsche Stadhuis. Daarin wordt gezegd: Uit het verslag van het gesprokene over deze uitnoodiging, in de vergadering van den Raad der Gemeente Haarlem op Woensdag 11 Maart 11. is gebleken, dat van de tafel van B. en W. de toezegging is gekomen, dat het college ook aandacht zal schenken aan projecten die in gezonden worden op eigen initiatief en voor eigen risico door niet uitgenoodigde architec ten. Verder wordt herinnerd aan het antwoord dat B. en W. gegeven hebben op de vragen die aan het colfege gezonden zijn door de vol gende architecten: K. J. Aanstoot, C. G. van Beaumont, C. Brakel, G. Brakel, J. C. Brand, A. Bijvoet. Corn, van Gelder, A. V. Hartogh, K. Jonkheid, H. Klein Schiphorst, Fred. Kramer, Ch. Lebeau. Mulder en Van Asdonk; P. H. van Niftrik, Nic. Nijman, W. J. Peere boom, J. Poot, G. stap, J. van Bleyswijk Som beek: H. van Tienhoven, Huib Tuninga, Jacq. van Velsen. A. Verspoor en A. J. C. Voorvelt. „Het zal" zoo vervolgt het adres „uit die antwoorden verklaarbaar zijn, dat wij tot de conclusie komen, dat het inzenden van ontwerpen door niet-uitgenoodigde archi tecten niets meer is dan een vormelijkheid, wat toch niet de bedoeling was van het dooi den Raad te kennen gegeven verlangen, om ook andere dan de vijf uitgenoodigden in de gelegenheid te stellen ontwerpen in te zen den". Nader wordt medegedeeld, dat op 10 Juni de Haarlemsche Architecten Vereeniging „Lieven de Key" is opgericht, ^waarvan nagenoeg alle hierboven genoemde architecten lid zijn ge worden. „In principe zijn door genoemde Verêeniging bindende regelen vastgesteld, waardoor het voor haar leden thans onmogelijk wordt onder de geldende omstandigheden een ontwerp in te dienen. Dit zou naar onze meening alleen mogelijk zijn, indien alsnog voor een dergelijk belang rijk object van zelfs nationale beteekenis een prijsvraag werd uitgeschreven volgens de regelen der permanente prijsvraag commissie. Deze oplossing zou naar onze meening ook de eenige mogelijkheid zijn voor een loyale uitvoering van den wensch van den Haar lemschen Gemeenteraad. Reden waarom wij met den meesten nadruk verzoeken uw invloed als Raad der Gemeente Haarlem te gebruiken om de door ons voor gestelde oplossing werkelijkheid te doen wor den". MODERNE WONINGEN te koopf cOOO.- JUNOPLANTSOEN te huurf 34.— per maand S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90 Telefoon 16373. (Adv. Ingez. Med.) S. W. Teding van Berkhout Van Taack Tra Kranen, t In den leeftijd van 74 jaar is te Aerden- hout overleden mevrouw S. W. Teding van Berkhoutvan Taack Tra Kranen. Dit heen gaan zal betreurd worden door velen die deze begaafde, diep-religieuse vrouw gekend heb ben, ,pn haar warme sympathie met het lij den van medemenschen hebben gekend. Veel is van haar uitgegaan om dat lijden te hel pen verzachten. In eerbied en dankbaarheid zal zij herdacht worden. Besprekingen te Londen zonder resultaat? LONDEN, 23 Juni (Reuter) De besprekingen tusschen de Arabische delegatie uit Palestina en den permanenten onderstaatssecretaris van koloniën zouden volgens de Daily Herald geen resultaat hebben gehad. De onderstaats secretaris heeft gesproken in overeenstem ming met de door Armsby Gore in het Lager huis afgelegde verklaring, aldus het blad, terwijl de leden der Arabische delegatie ver klaarden, dat de actie zou worden voortgezet, tenzij een einde zou worden gemaakt aan de Joodsche immigratie. Frits Schuurman. Groot succes te Scheveningen. Naar wij vernemen heeft Frits Schuurman bij zijn optreden met het Residentie-Orkest in het Kurhaus-concert van 15 Juni een groot succes behaald. Het publiek toonde zich enthousiast over zijn Spaansche Volksmelo- diën, prachtig gezongen door Berthe Seroen. Ook de critiek is vol lof. Het Handelsblad schrijft o.a.: „Frits Schuurman bewerkte vijf Spaansche Volks melodieën, voor zang en orkest. Hij toonde zich daarin een verfijnd colorist; zijn fantasie is levendig. De wijze waarop hij sfeer schept duidt op een subtiel besef voor de werkingen der harmonische en lineaire spanningen; zijn instrumentatie is voortreffelijk. Niet tot eiken prijs wil hij modern zijn: onder zijn neologis men klopt het warme hart dat nog verre contacten heeft met de romantiek. Ook de wijze waarop Berthe Seroen de felle en fan tastische, de milde en droomerige liederen heeft gezongen doen ons den wensch uiten ze vaker te hooren. Ze verdienen het volko men. Frits Schuurman leidde zelf met veel talent en het orkest gaf zich met toewijding aan den jongen dirigent over". De Avondpost wijdt een lang en zeer waar- deerend artikel aan het werk en zijn uitvoe ring, evenals de Haagsche Courant. Het Vaderland oordeelt: een vijftal Spaansche volksmelodieën door Frits Schuur man met veel zin voor schaduw, voor rhythme en sprekende kleur bewerkt en geïnstrumen- teeed. Zelf heeft de dirigent van de Haarlem sche Orkestver eeniging de kleurige, pittige boeiende werkjes uitnemend geleid, volkomen met het oog uit de partituur en met voortref felijke orkestsuggestie". De Telegraaf meldt: heb ik menig staaltje van fijnzinnige instrumentatie-kunst bewonderd: de uitdrukking van bitterheid en smart in het slot van ,.La Cadena de Amor", het tintelend rhythme van „El Peine" (De Kam), het scherp geteekend coloriet van „Los Celos" (Jalozie) nergens banaal, zelfs niet in het uitbundige, om 't bij enkele losse aanteekeningen te laten, bewijzen hoe Schuur man met sobere middelen typische effecten kan tooveren. Hij leidde zijn werk persoon lijk met de zekerheid en zelfbewustheid die den geroutineerden vakman kenmerken". Spoorwegarbeider gedood. Bij station Vogelenzang is lieden, Dinsdagmorgen de 43-jarige W., ge huwd en vader van 5 kinderen, door een trein overreden en gedood. Hij was werkzaam aan de spoorlijn onder Vogelenzang cn ging opzij voor een trein, die van Leiden kwam. Toen deze voorbij was, wilde hij weer aan zijn werkzaamheden begin nen, waarbij hij door een trein uit Haarlem werd aangereden en op slag gedood. Prof. ir. Schermerhorn terug uit Nieuw Guinea. „Nieuw Guinea maakt een mcnschvijandigen indruk." Met het K.L.M.-vliegtuig „Djalak" is Maan dagmiddag te zes uur uit Nederlandsch-Indië in het vaderland teruggekeerd prof. ir. W. Schermerhorn, hoogleeraar in de landmeet kunde. waterpassen en geodesie aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, die op verzoek van de K. N. I. L. M. zich in Februari j.l. naar Nieuw Guinea heeft begeven om eenige moei lijkheden te helpen oplossen, waarop de daar werkzame luchtkarteeringsexpeditie bij haar werkzaamheden was gestuit. Ter begroeting van den hoogleeraar wa ren op Schiphol aanwezig de heer A. Ples- man, directeur van de K. N. I. L. M. en vele anderen. Prof. Schermerhorn deelde aan het A. N, P. het een en ander over zijn werkzaamheden mede. Het luchtkarteeringswerk, dat nu op Nieuw Guinea geschiedt, moet in de eerste plaats gezien worder» als een onderdeel van de pe- troleum-exploitatie. Er wordt door de petro leum maatschappijen grandioos werk ver richt. waarbij men beschikt over alle midde len der techniek. Het zijn bijna uitsluitend de petroleummaatschappijen, die dergelijke opdrachten kunnen geven, omdat er kapita len mee gemoeid zijn, waarover andere on dernemingen, zelfs zeer groote, niet beschik ken. Dit laatste diende tevens als antwoord op een vraag, welke mogelijkheden de lucht- karteering aan cultuurondernemingen in de andere deelen der Ned.-Indische archipel kon bieden. Een definitief oordeel over de kolonisatie mogelijkheden op Nieuw Guinea kon prof. S. niet uitspreken, maar zijn indruk was, dat het klimaat zelfs in de hooger gelegen deelen allermiserabelst is. Het is een bar land, dat bij het overvliegen zelfs als men het verge lijkt met andere barre streken bepaald een mensch-vijandigen indruk maakt. PRIESTERFEEST VAN RECTOR J. P. VAN ZON. Dezer dagen heeft de rector van het zie kenhuis St. Joannes de Deo. rector J. P. van Zon. zijn 12'.£-jarig priesterjubileum gevierd. Op den eigenlijken dag van het feest, den Zondag, ondervond de jubilaris vele blijken van sympathie. Bij de kerkelijke viering in de kapel van St. Joannes de Deo waren veel vereenigingen. waarvan rector Van Zon adviseur is. verte genwoordigd, o.a. de R.-K. Blindenbond Sint Odilia, de R.-K. Handelsavondschool en ver schillende R.-K Sport- en jeugdverenigin gen. Ook de heer H. van de Weyer, insp. van het L.O.. en de heer M. de Jong. districts commissaris van de Ned. Padvinders waren aanwezig. Na deze plechtigheid volgde een druk be zochte receptie. De dag werd besloten met een lof. wederom in de kapel. Rector van Zon mocht bovendien veel ge schenken ontvangen. VERKIEZINGSPROPAGANDA IN AMERIKA. Het trommelslaagsters- er pijpsterskorps van de Martha-Washington-Vrouwen organisatie maakt op hoorbare wijze propaganda voor Landon, den Republikeinschen candidaat. Het woord is aan... Diogenes Een mensch moet met zijn meerderen omgaan als met vuur: niet te dichtbij opdat hij zich niet brande. niet te ver af opdat hij niet bevrieze. Nog dreigt burgeroorlog in China. Nanking versus Kwantoeng en Kwangsi. KANTON. 23 Juni (A.N.P.) De regeerings- troepen van Nanking, die oprukken tegen die van de autonome provincies Kwantoeng en Kwangsi, zijn Maandag opgemarcheerd tot de grens van Kwangsi, naar blijkt uit een giste ren door het hoofdkwartier van den Zuid- Westelijken politieken raad verstrekte mede deeling. Mocht het inderdaad tot een botsing komen, aldus wordt hier gezegd, dan staat China voor de bloedigste oneenigheid. die nog is voorgevallen sedert de geboorte der repu bliek in 1911. De leiders van de Kanton troepen hebben verklaard dat zij het volle gewicht van hun weluitgeruste leger op de Nankingtroepen zouden werpen, wanneer deze op hun gebied mochten doordringen. Later wordt gemeld: De Kwangsi-troepen zijn in Zuid-Hoenan opgerukt. De voorposten hebben schoten ge wisseld met de Nankingtroepen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de centrale regeering met een optreden tegen Kwangsi wacht tot de resultaten van de beraadsla gingen der centrale executieve commissie be kend zijn. De geruchten, volgens welke Tsjang Kai Tsjek een aanval der Nanking-troepen zou hebben bevolen, worden tegengesproken. Meisje ontvoerd. In auto meegenomen. De Tel. verneemt uit Heerenveen: Toen de 20-jarige mej. S. uit Peperga Zon dag op den weg wandelde in de richting Blesse stopte daar plotseling een auto. waarin vier personen waren gezeten. Zij namen het meisje mee in de auto en verdwenen in de richting Zwolle. Een jongen, die het voorval zag gebeuren, waarschuwde de ouder, die onmiddellijk de politie van de ontvoering in kennis stelden. Deze heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch het is tot heden nog niet mogelijk ge weest de daders op te sporen. De auto droeg de letter P. Naar het blad verneemt, was het meisje eenigen tijd geleden in dienstbetrekking bij een oom in Limburg, zeer tegen den zin van haar ouders. Dezen hadden het meisje dan ook dezer dagen weer naar huis teruggeroepen. Het onderzoek in deze richting heeft tot niets geleid Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonnecren, ontvangen de in 3 u n I nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Turkije's verlangens op de Dardanellencon- ferentie. pag. 4 Zwitserland neemt maatregelen tot bescher ming der valuta. pag. 4 Een botsing tusschen een Engelsch vliegtuig en het Fransche passagiersschip Normandie pag. 4 Honduras treedt uit den Volkenbond. pag. 4 De toestand van enkele gewonden van het autobusongeluk bij Arnhem is nog ernstig. pag. 3 De bekende aardrijkskundige R. Schuiling is overleden. pag. 3 Bezwaren van het raadslid Joh. Visser tegen het gevel-ontwerp van het gebouw van den Geneeskundigen dienst. pag. 10 De Algemeenc Vereeniging voor Bloembollen cultuur en de saneering. pag. 10 Het rapport-Bakker over het verkeer bij het Verwulft. pag. 1 Arbeider te Bloemendaal door den trein ge grepen en gedood. pag. 1 Wijziging der schoolgcldverordeningen te Haarlem. pag. 6 Lawn Tennis: Timmer en Van Swol winnen in Wimbledon. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een ster. pag. 1 Amy Groskamp-ten Have: F.en vrouw schrijft pag. 6 H. D. Vertelling: Promotie. pag. 6 De burgerlijke stand van naarlem is opge nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1