Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT trcinspireeren DINSDAG 23 JUNI 1936 HAARD EM'S DAGBEAD 3 De nieuwe weg Den Haag- Amsterdam. In 1938 gereed? Het gereedkomen van den nieuwen rijksweg 's-Gravenhage—Amsterdam door den Haar lemmermeerpolder mag in den loop van 1938 tegemoet gezien worden. Reeds meer dan een jaar geleden vestigde de K. N. A. C. de aandacht van het gemeente bestuur van Amsterdam op den Sloterweg, welke de aansluiting van den Rijksweg met het stratennet van Amsterdam tot stand moet brengen, welke weg, 6 M. breed, dienende voor alle verkeerscategorieën, voetgangers incluis, niet in overeenstemming wordt geacht, met de eischen van verkeersveiligheid. Thans bericht het gemeentebestuur, dat aan de Zuidzijde van den weg achter de boomen een rijwielpad van 3.50 M. en een voetpad van 3 M. breedte zal worden aangelegd. Hoewel hiermede een aanzienlijke verbete ring zal zijn bereikt, achtte de K. N. A. C. zulks voor de naaste toekomst niet afdoende en heeft zij ten behoeve van de verkeersvei ligheid op het aanleggen van parallelwegen aangedrongen. DE IIEER FOKKER NAAR INDIë? BATAVIA, 22 Juni (Aneta) Hier te lande is bericht ontvangen, dat de heer Anthony Fok ker, directeur van de Nederlandsche vliegtui- genfabriek, plannen heeft voor een tournee door Indië, o.m. om zijn geboorteplaats, Kediri een bezoek te brengen. Naar aanleiding van bovenstaande telegram verneemt Aneta-Holland inzake de plannen van den heer Fokker, dat dit plan voorshands nog eenigszins in de lucht hangt, Wel heeft de heer Fokker ,,veel zin" om Indië weer te zien. De heer Fokker is voorloopig voornemens eerst een bezoek te brengen aan Amerika en dan, op den terugweg naar Nederland, Indië aan te doen. Maar dit reis-schema van den heer Fokker is in verband met. verschillende zaken nog dusdanig aan wijzigingen onder hevig, dat nog niets met zekerheid kan wor den gezegd. FRAUDE MET OUDHEDEN ONTDEKT. SEMARANG, 22 Juni (Aneta) Op last van de douane zijn te Semarang, Solo en Soera- ba ja kisten met oudheden aangehouden. Het betreft kisten met hindoe-beelden, die dooi den eigenaar, den Japannees Sawabe, ont trokken zijn aan het vendutie van Toko Fuji te Djocja. De kisten werden bij de douane aangegeven als inhoudende oud ijzer. De oudheidkundige dienst was reeds in 1934 ge waarschuwd, dat de betrokkene verwoed bezig was met het verzamelen van cultuur-histori sche monumenten. Vredespropaganda op den „Pasar Malam". Een opruiend karakter? In de Maandag gehouden Gemeenteraads vergadering heeft de heer Quant (R.K.) eenige vragen tot den burgemeester van den Haag gericht in verband met vredespropaganda, welke in de Residentieweek is gevoerd op den „Pasar Malam", en welke, naar de meening van den interpellant ten deele een opruiend karakter droeg. In zijn antwoord deelde de burgemeester mede, dat hij dadelijk, toen een klacht van dien aard was gerezen, een onderzoek heeft ingesteld. De adviseurs eenige hooge mili tairen waren het echter niet eens over de vraag, wat al dan niet toelaatbaar was. Voor de toekomst zullen zoo noodig scher pere preventieve maatregelen worden genomen. Het autobusongeluk bij Arnhem. Toestand van enkele patiënten nog ernstig. In het gemeenteziekenhuis te Arnhem blijft de toestand van mevr. Houtkruier nog zorge lijk. Naar aanleiding van het bezoek van een ge neesheer van den Geneeskundigen dienst van Amsterdam kan worden medegedeeld, dat geen der patiënten het ziekenhuis zal verlaten, al vorens de behandelende geneesheer daartoe toestemming verleent. In het Elisabeths Gasthuis wordt mevr. Spranger verpleegd, wier toestand nog steeds ernstig is. Suppletoire Rijksbegrooting financiën. f 25.841.600 ter voorziening in kasbehoeften van gemeenten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935. Aangevraagd wordt een bedrag van 9300 wegens verliezen door de Ned. Middenstands- bank geleden op maatregelen ter versterking van het Nederlandsch middenstandscrediet. Aanvankelijk was voor 1935 een blanco muntprogramma opgemaakt. In den loop van dat jaar zijn evenwel niettemin vervaardigd voor 800.000 aan 10-cenlsstukken en voor 80.000 aan 5-centstukken. Hiervoor wordt ruim 777.000 aangevraagd. Door den Staat wordt voor de helft in het aandeelenkapitaal der N.V. Bank voor Ned. Gemeenten deelgenomen. In verband met de omstandigheid, dat in 1935 door deelneming van andere publiekrechtelijke lichamen voor noemd kapitaal met 56.000 werd uitgebreid, was de Staat verplicht eenzelfde bedrag te fourneeren. Evenals in vorige jaren was het ook in 1935 wederom voor een aantal gemeenten niet mo gelijk, op de particuliere geldmarkt in haar lcasbehoeften te voorzien, zoodat ten behoeve van deze voorziening een beroep op het Rijk werd gedaan. Hiervoor wordt nog uitgetrokken f 25.841.600. Tegenover de in 1935 aan de gemeenten verstrekte kasgeldleeningen staan de geduren de dat jaar ontvangen sommen wegens aflos singen, tot een bedrag van rond 22.900.000, zoodat het saldo der geldende kasgeldlee ningen in het jaar 1935 met rond f 2.940,000 is toegenomen. Verder wordt op de begrooting gebracht 12.6G6.063 vertegenwoordigend het bedrag van de ingetrokken grove zilveren munten, die in 1335 zj.n ontmunt en geraffineerd. Als haringen in een ton. Te veel koeien per wagon geladen. De Amsterdamsche kantonrechter dr. G. F. Haase heeft uitspraak gedaan in een straf procedure inzake het vervoeren van koeien per spoor. Een expediteur was overtreding van het al gemeen reglement van vervoer van de Ned. Spoorwegen ten laste gelegd. Hij had op 12 Maart j.l. te Zutphen koeien ten vervoer per spoor naar Amsterdam aange boden en wel zooveel per wagon, dat de die ren tegen elkaar, en de wanden stonden aan gedrongen, geen bewegingsvrijheid hadden en geen man er zich tusschen kon bewegen. Met name zouden 17 koeien geladen zijn in een wagon van 21 M2. en 15 in een van 19 M2. De verdachte gaf deze getallen toe, doch ontken de, dat de dieren te weinig bewegingsvrijheid zouden hebben gehad. Verdachte merkte bo vendien op, dat runderen steeds tegen elkaar staan en dat de desbetreffende bepaling in het algemeen reglement voor het vervoer niet is na te komen, omdat het geen getallen bevat. Inspecteurs van de Sophia Vereeniging tot bescherming van dieren verklaarden, dat in eiken wagon minstens een koe te veel was. De kantonrechter achtte het tenlaste geleg de bewezen. Verdachte is reeds eenige malen geverbaliseerd en eens voor een dergelijk feit veroordeeld. In casu zijn aan de dieren geen ernstige wonden of schaafplekken toegebracht. Met deze omstandigheden rekening houden de veroordeelde de Kantonrechter den expedi teur tot f 40 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. had de maximum boete, n.l. f 75 gerequireerd. Nasleep Duindorprelletjes Een valsche aanklacht. Op de rol van den Haagschen politierechter kwam Maandagochtend wederom de zaak van F. A. van T. voor, die gedagvaard is, omdat hij bij de politie een valsche aanklacht zou hebben gedaan. Verdachte liep Vrijdag 10 Mei van het vorige jaar des nachts om twaalf uur in Duindorp. Volgens zijn beweren zou toen uit een passeerende auto op hem geschoten zijn. Hij heeft een aanklacht bij de politie in gediend. Deze heeft ze ongegrond geacht en Van T. geverbaliseerd wegens het indienen van een valsche aanklacht. Deze zaak is inmiddels door den Haagschen politierechter jhr. mr. Feith tweemaal naai den rechter van instructie verwezen, voor het instellen van een onderzoek naar de betrouw baarheid van de getuigen a décharge. De rechercheur J. van Ballegooijen, die als eerste getuige werd gehoord, zeide, dat het verhaal, dat verdachte hem over dit voorval gedaan heeft, hem wonderlijk voorkwam. De politierechter deelde in aansluiting hieraan mede. dat bij nader onderzoek gebleken is, dat er inderdaad geschoten is, echter niet door een der inzittenden van'de door ver dachte aangewezen auto, maar door een agent die achter deze auto in een motorzijspan reed. De inzittenden van de bewuste auto beves tigden dit. waarna gehoord werd de agent L. L. Albers. die in het motorzijspan achter de auto op dien avond heeft gereden. Deze ver klaarde, tweemaal te hebben geschoten, om dat de politie en de auto, die vóór haai- reed. door menschen uit het publiek met steenen werden bekogeld. Verdachte merkte op, dat, toen hij den agent na het schieten gevraagd had, of een der inzittenden van de auto geschoten had, de agent hem zou geantwoord hebben: „Dat weet ik niet, want dat heb ik door het lawaai van den motor niet kunnen hooren". De agent Albers ontkende, zich in dien geest te hebben uitgelaten. In zijn requisitoir zeide mr. Hoekstra, die het openbaar ministerie waarnam, dat deze zaak thans voldoende onderzocht en volkomen duidelijk is. Het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtende, requireerde mr. Hoekstra een maand gevangenisstraf. Verdachte bleef bij zijn verklaring, dat een der inzittenden van de auto op hem gescho ten heeft. De politierechter zal schriftelijk vonnis wij zen en Woensdag a.s. uitspraak doen. BEZOEK AAN DE PHILIPSFABRIEKEN. Maandag brachten ca. 50 deelnemers aan het Electriciteitscongres te Scheveningen een bezoek aan de Philips Fabrieken. Na ontvangst door ir. F. J. Philips, onder directeur, werden eenige fabrieageafdeelin- gen en de hoogspannings-installatie in het laboratorium bezichtigd. Na de lunch, waar aan ook ir. P. F. S. Otten, onderdirecteur, deelnam, werden verschillende demonstraties bijgewoond, o.a. met gasontladingslampen, laschgelijkrichters en versterkers. Door ir. Hazeu werd een lezing over de fabricage van condensatoren gehouden. Des namiddags verzamelden de deelnemers zich op de Eindhovensche Golflinks, waar thee gedronken werd. Na het diner begaf men zich naar Arnhem, waar een bezoek aan de Kema gebracht zal worden. IN BESLAGNEMING OPRUIEND GESCHRIFT. SEMARANG, 22 Juni (Aneta) De politie deed Zaterdag huiszoeking in de drukkerij „Slamat" naar aanleiding van het verschijnen van een boekwerk van opruienden aard, ge titeld „Het regiem van Djapara; twintig jaar onschuldig veroordeeld". Het grootste deel van de oplaag kon in beslag genomen worden terwijl eenige exemplaren elders zijn achter haald. De directeur van de drukkerij is verhoord. DADER VAN HAAGSCHE INBRAKEN IN DUITSCHLAND AANGEHOUDEN. De Haagsche politie heeft eenigen tijd gele den ter beschikking van de justitie gesteld den 18-jarigen J. J. van der M., die samen met den 17-jarigen H. W. K. L., van Duitsche nationali teit, eenige inbraken heeft gepleegd in het Laakkwartier in Den Haag. Tot nu toe is vast gesteld. dat zij zich toegang wisten te ver schaffen tot een perceel waarin is gevestigd een grossierderij in koloniale waren aan de le van der Kunstraat, tot de kantoorlokalen van een capsulefabriek aan het Leeghwaterplein en tot een rubberfabriek aan de Leeghwater- straat. Het totaal bedrag, door hen op deze wijze buit gemaakt, bedraagt f 400, welk be drag door hen is uitgegeven voor café- en bioscoopbezoek en snoeperijen. Zij maakten zich uitsluitend aan diefstal van geld schul dig, dat zij door het openbreken van lessenaars en kasten verkregen. L., die er de lucht van had, dat de politie hem zocht, nam de vlucht naar Duitschland. In samenwerking met de Duitsche politie werd lui te Bronswijk aangehouden, waar hij zich, na bovenv-melde inbraken te h»bber> hakend thans in bewaring bevindt. J. J. van der M. werd reeds 14 Mei j.l. in het Huis van Bewa ring in Den Haag ingesloten. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF «6 7 2 6 vanaf 35- gg BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Mèdj R. Schuiling. t Zeer bekend aardrijkskundige. Te Deventer is, naar de Tel. meldt, in den ouderdom van 82 jaren, overleden de heer R. Schuiling, oud-leeraar Rijkskweekschool, Gymnasium en H. B. S. aldaar. De begrafenis zal plaats hebben Woensdag 24 Juni op de Algemeene Begraafplaats te De venter. Vertrek van het sterfhuis te 1 uur na middag. Met den heer R. Schuiling is een bekend aardrijkskundige heengegaan, die zich groote verdiensten heeft verworven als paedagoog en als schrijver van werken voor de aardrijks kunde als ook voor onderwijs, naast andere geschriften van wetenschappelijken aard. Hij werd geboren op 27 Mei 1854 te Annen in Drente. Als kweekeling op de dorpsschool kreeg hij een rijksbeurs en volgde de Nor maallessen te Meppel. Toen reeds werd de aandacht op hem gevestigd, omdat hij den eersten prijs behaalde bij een historische prijsvraag. Toen hij in 1872 de onderwijsakte had behaald werd hij onderwijzer te Meppel, twee jaar later in Groningen. Nadat hij onderwijzer was geweest aan Mulo-scholen te Oldeboorn en te Wildervank, werd hij in 1879 benoemd tót leeraar aan de Kweekschool te Deventer, tegelijkertijd voor Nederlandsch, Fransch en Duitsch. Daarna werden de beide vreemde talen vervangen door de aardrijkskunde. Meer dan 30 jaren heeft Schuiling aan de kweekschool met groote toewijding en waar lijk voorbeeldige werkkracht Nederlandsch en aardrijkskunde gedoceerd. Al dien tijd had Schuiling ook buiten De venter geregeld lessen gegeven op cursussen voor de hoofdakte. In 1909 is de onvermoeide man leeraar ge worden aan de H. B. school, de Meisjesschool en het Gymnasium te Deventer. Eerst in 1924 bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd heeft hij het onderwijs vaarwel gezegd. De geschriften van dezen werkzamen man zijn talrijk en veel verbreid Bekend zijn de door hem en den heer Beek man ontworpen atlassen en de door hem ontworpen schoolplaten met bijbehoorende boeken. In December 1934. het jaar waarin de heer R. Schuiling onder zeer groote belangstelling zijn 80sten verjaardag heeft gevierd, is hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. 'V ^en is Purolpoeder het meest afdoende middel Reukwegnemend en verkoelend Strooibus 60ct. Bij Apoth.en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) HET EERSTE „MERCURIUS' -INTERNAAT OP WOUDSCHOTEN GEOPEND. De Nationale bond van Handels- en Kan toorbedienden ..Mercurius" houdt al sedert eenige jaren internaten, in het bijzonder voor de vrouwen van werklooze leden met de be doeling dezen eenigen tijd aan haar moeilijke levensomstandigheden te onttrekken en te trachten, haar nieuwe energie voor de ko mende tijden bij te brengen. Tijdens deze in ternaten, welke zes dagen duren, wordt be halve aan lichamelijke ontspanning ook aan dacht gewijd aan geestelijke ontspanning. Het eerste „Mercurius'-internaat van dit jaar, dat van 22 tot 27 Juni op „Woudschoten" wordt- gehouden onder leiding van den bonds- penningmeester, den heer A. Wamsteeker. zul len prof. mr. C. W. de Vries en prof. G. Gonggrijp, referaten houden resp. over „Ge rechtigheid boven autoriteit" en over „Chi- neesche romans". Voorts hebben nog eenige andere vooraanstaande Nederlanders zich breid verklaard, lezingen te houden, terwij! verder nog enkele films zullen worden ver toond Openingswoord van minister inr. M. Slingenberg. Op verzoek van het hoofdbestuur van „Mer curius" heeft de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, zich bereid verklaard, op dezen eersten dag van het eerste internaat van dit jaar een kort openingswoord te spre ken. De Minister was bij zijn bezoek vergezeld van den heer Meyer de Vries, hoofd-inspec- teur voor de werkverschaffing. Na een kort begroetingswoord van den voor zitter van het dagelijksch bestuur van „Mer curius", den heer J. C. van Daale, wees de minister erop, dat hij reeds meer dan twintig- jaar geleden contact met- de vereeniging „Mercurius" heeft gehad. Nadien heeft hij nog meermalen verbinding met deze organi satie gehad en mede daarom had hij zich gaarne bereid verklaard, op dezen dag aan wezig te zijn. De voornaamste reden voor zijn aanwezigheid was echter het feit dat. „Mercurius" op^ zoo krachtdadige wijze medehelpt aan de bestrij ding der werkloosheid. Deze vereeniging was reeds in Augustus 1918 tot de regeling van het werkloosheidsbe sluit 1917 toegetreden en had sindsdien door middel van de werkloosheidsverzekering zeer veel voor haar leden gedaan. De regeering, aldus de minister, heeft groote waardeering voor internaten als deze. welke door de orga nisaties zelve zijn opgezet en er geheel door worden bekostigd, hetgeen in tijden als deze zeker niet zoo eenvoudig is te noemen. Het doel, speciaal vrouwen van werkloozen. die het zeer moeilijk hebben, gedurende kor ten tijd uit haar vreugdelooze sfeer te ha- lerv verdient veel sympathie en de minister is ervan overtuigd, dat van het internaat zeer veel goeds uitgaat. Tenslotte sprak de minister den wensch uit, dat de tijdsomstandigheden zich spoedig zoo- daning zullen wijzigen, dat het' niet meer noo dig zal zijn internaten als deze te organi- seeren. (Applaus). Optreden van een Belgischen burgemeester. Vragen van Mr. Boon. Het Tweede Kamerlid Boon heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de burgemeester der Belgische gemeente Selzaete. de heer Schal- mette, o.a. op 10 en 11 Juni in Terneuzen is geweest, waar hij de Nederlandsche haven arbeiders heeft aangespoord, te staken uit so lidariteit met de havenarbeiders te Antwer pen? 2. Indien vraag 1 in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelijke actie van buiten landers niet geduld kan worden en wil de minister na overleg met zijn ambtgenoot van Justitie de burgemeesters instrueeren, dat een vreemdeling, die zich aan dergelijke handelingen schuldig maakt, onmiddellijk over de grens moet worden gezet? Jaarvergadering A. N. W. B. Edo Bergsma. Te Nijmegen heeft de A. N. W. B., Toeris tenbond voor Nederland, haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Edo Bergsma, hield een rede. In de voltooiing van de Waalbrug zien wij. aldus spreker, een tastbaar symbool, een on miskenbaar voorteeken van het in vervulling gaan van den wensch. welke de bond van het eerste jaar van zijn bestaan gekoesterd heeft: eenmaal alle rivieren, die ons land vaneen- rijten. overbrugd te zien. Spreker trad vervolgens in een historische beschouwing van het bruggenvraagstuk in het algemeen. In de practijk blijkt, dat niet steeds bij de opening van een brug de verbetering van de toegangswegen dusdanig is dat brug en toe gangsweg als gelijkwaardig kunnen worden beschouwd. Spreker noemde als voorbeeld de brug te Vianen. Wel is waar werd de nieuwe weg Vianen-Waardenburg eenige dqgen vóór de brug voor het verkeer vrijgegeven, maar bezien wij het traject noordelijk van Vianen dan blijkt daarbij, dat men nog vele jaren den bij de automobilisten wel haast beruchten weg via Jutphaas zal moeten volgen, als men van Utrecht naar het Zuiden wil. Behalve de afhandeling van enkele huis houdelijke aangelegenheden van den bond, is er op deze vergadering nog een aardige en waardevolle attentie bewezen aan een aan tal oude getrouwen, n.l. bondsleden die dit jaar vijftig jaar lid zijn en aan bondsconsuls die deze functie 25 jaar uitoefenen, Verschei- denen van hen waren ter vergadering aan wezig en in hartelijke, dikwijls geestige bewoor dingen heeft de voorzitter hun verdiensten geschetst. Zij allen ontvingen de onderschei ding voor 50-jarig lidmaatschap, bestaande in een groote plaquette. Op het einde van de vergadering heeft de heer C. A. P. Ivens, de bekende Waalbrug pionier, een lezing gehouden. MINISTER COLIJN's 67e VERJAARDAG De voorzitter van de Eerste Kamer, baron de Vos van Steenwijk, heeft Maandagavond zijn opwachting gemaakt bij den Minister- President, dr. H. Colijn. ter gelegenheid van diens 67sten verjaardag. Ook het lid der Eer ste Kamer mr. P. E. Briët. kwam den minister zijn gelukwenschen aanbieden. DE PANDBRIEVEN DER VADERL. HYPOTHEEKBANK. In de te 's-Gravenhage op 21 December 1934 gehouden vergadering van houders van 4tó en 5 procents pandbrieven der N.V. Vader- landsche Hypotheekbank werden de voor stellen van het bestuur van bovengenoemde bank betreffende verlaging van de rente harer 4'b en 5 procents pandbrieven tot 4 procent met groote meerderheid van stem men aangenomen. De vergadering benoemde tevens een com missie. welke als voornaamste taak had na te gaan: of de hoofdsommen der pandbrie ven als voldoende gedekt kunnen worden be schouwd en zoo niet of en in hoeverre stor ting op het obligo der aandeelhouders noo dig is. Thans is het verslag dezer commissie ver schenen. Wij ontleenen daaraan; De beantwoording der hierboven vermelde vraag kwam der commissie voor van zoo emi nent belang te zijn, dat zij heeft besloten, alle onderpanden, ook die, welke zijn ver bonden als zekerheid voor leeningen, waarin een deel der reserve is belegd, opnieuw Le doen opnemen en taxeeren. Als resultaat wordt medegedeeld, dat blij kens de rapporten, welke van alle taxaties zijn overgelegd, de onderpanden voor het overgroote deel een waarde bezitten, hoo- ger dan het restant der daarop rustende hy potheken en dat, voor zoover de taxaties een geringer bedrag aanwijzen, het actief saldo der bank tegen dit tekort opweegt, zelfs in dien men het obligo der aandeelhouders bij de activa niet mederekent. Tengevolge der ongunstige conjunctuur bij de meeste leeningen is de overwaarde der verbonden onroerende goederen niet meer die welke in de statuten daarvoor wordt aan gegeven: een zich ook bij andere hypotheek banken voordoend verschijnsel. Tot een ge dwongen bijstorting op de aandeelen. welke bij niet-vol ledige dekking van de hoofdsom men der pandbrieven zou zijn geëischt. be hoeft echter niet te worden geadviseerd. Een der leden van de commissie. Mr. Von Baumhauer. komt het voor. dat een bijstor ting van bijvoorbeeld twintig procent is aan te bevelen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. DE VIERING VAN HET 250-JARIG BESTAAN DER HOOGESCHOOL TE UTRECHT. De feesten ter viering van het 250- jarig bestaan der Hoogeschool aldaar, namen gisterenmorgen een aanvang. Ten teeken dat het feest aangebroken was, dreunden te zeven uur uit het Sterrebosch twintig kanonschoten. De rector magnificus. Prof. Wynne, hield te 10 uur in de Domkerk zijn rede voering. De Academische Senaat begaf zich tegen 10 uur vanuit het groot Audito rium door den Kloostergang naar de kerk. Curatoren en professoren, vooraf gegaan door de pedellen, traden onder het spelen van het orgel de kerk binnen. Na de aanwezigen een welkom te hebben toegeroepen, verzocht hij hun hunne aandacht te willen bepalen tot zijn rede: „De Utrechtsche academie in vroeger eeuwen". Spreker roemde Utrechts burgerij in tegenstelling van die van Brussel, die voor het aanbod van een hoogeschool bedankte uit vrees voor wanorde door de aanwezigheid van zoo veel jongelui. Uit vroeger gehouden reden toonde spreker aan hoe de professoren steeds de band gevoeld hebben tusschen het vader land en het Huis van Oranje Nassau. Mede werd niet onvermeld gelaten hoe in den Franschen tijd de hoogleeraren met mannelijke onverzettelijkheid de rechten der Utrechtsche hoogeschool handhaafden. Zoo geheel wijdden volgens spreker de hoogleeraren zich somwijlen aan hun taak. dat in 1672. toen Nederland het diepst gegriefd werd. een rector magnificus onder het gehuil en tanden geknars der menigte, een rede hield over het aangename van de studie der wis kunde. Men meldt ons dat ter gelegenheid van het 50e lustrum der Universiteit te Utrecht door de faculteit aldaar tot doctor „honoris causa" in de godgeleerd heid benoemd is. o.a. de heer F. E. Dau- banton, pred. te Heemstede. N.V. Vaderlaridsche Hypo theekbank. Winst 60.543.90 (v. j. nihil). De directie der N.V. Vaderlandsche Hypo theekbank te 's-Gravenhage deelt in haar verslag over 1935 o.a mede: Wegens de heerschende onzekere omstan digheden werden in 1935 geen hypothecaire leeningen gesloten op nieuw te verbinden onderpanden. Het uitstaande bedrag aan hypotheken bedroeg per 31 December jl. f 9.759.311 iv. j. f 10.235.800) verdeeld over 374 (v. j. 386) lee ningen. In 1935 werden ingekocht, uitgeloot en in getrokken f 111.400 pandbrieven, waarna per saldo in omloop waren f 9.753,000 (inclusief saldo spaarkassen) (v. j. f 9.979,400) pand brieven. De creditzijde van de winst- en verliesre kening geeft aan een bedrag van f 527.234,11 (v. j. f 537.671.60) terwijl na aftrek der rente van pandbrieven en onkosten ad f 466,690.21 een winst overblijft van f 60.543.90 (v. j. nihil) In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders te houden o.p 25 Juni a.s. zal worden voorgesteld, uit de behaalde winst af te schrijven de achterstallige hypo theekrente over 1935. alsmede de kosten, be steed aan panden tijdens en na de executie en het resteerende bedrag ad f 28.450.51 aan te wenden voor eventueele voorzieningen, welke in 1936 zullen blijken noodig te zijn. STEUN AAN DEN SUIKERBIETENOOGST De minister van Landbouw en VisscheriJ heeft een beschikking uitgevaardigd betref fende den steun, aan den suikerbietenoogst 1936 te verleenen. De vergoeding aan de telers van suikerbie ten wordt gehandhaafd op het bedrag van het vorige jaar, te weten ongeveer tien gul den De beginselen van de desbetreffende be schikking van het vorige jaar zijn in groote lijnen gehandhaafd, behoudens de volgende punten: Voor de Wieringermeer en de veenkoloniën zullen extra worden toegewezen hoeveelheden van respectievelijk 7r2 millloen K G. en 77 millioen kilogram bieten. De hoeveelheid, wel ke de oogst, meer zal blijken te bedragen dan 1547'2 millioen K.G bieten, zal tot veevoeder moeten worden verwerkt, waarvoor aan de fabrikanten een bijslag van vijf gulden ten be hoeve van de telers zal worden gegeven. Ook over deze bieten wordt aan de telers een prijs van ongeveer tien gulden gegarandeerd. De suikerfabrikanten zullen zich bij over eenkomst moeten verbinden, niet meer suiker te zullen produceeren dan overeenkomt met ongeveer 216 millioen K.G. geraffineerde sui ker. welk quantum wisselt, indien het suiker rendement meer of minder dan zeventien percent bedraagt. De basis voor de berekening der vergoeding aan fabrikanten wordt teruggebracht van 18.85 per 100 K.G znoals dit bedrag het vo rige jaar gold, tot 18.10 voor den komenden DE JUBILEUMUITGAVE DER UTR. UNIVERSITEIT. De Jubileumuitgave, die door de firma Bosch en Zn. in Utrecht is verzorgd ter ge legenheid van het 300-jarig bestaan der Utrechtsche Universiteit, is verschenen. Het is een gedenkschrift van zestig pagi na's. waarin de geschiedenis der Utrechtsche Universiteit wordt verhaald. Een hoofdstuk is gewiid aan de Hooge school zelf. geliik ook aan het USC. Uitvoe rig is het artikel ovei de vroegere lustrum feesten. Het studentenleven voorheen en thans wordt er besproken, terwijl ook het moeilijke onderwerp de verhouding tusscb*" en maatschappij wordt behandeld. Alle verdere menschen en toestanden die nauw met het Utrechtsche studentenleven verbonden zijn. worden er verder nog in ver meld. De uitgave is met foto's en andere illustra ties verlucht.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5