Saneering in bloembollenbedrijf. Het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. DINSDAG 23 JUNI 1936 HAAREEM'S dagblad lö Het jubileum der Utrechtsche Universiteit. Koningin en Prinses te Utrecht. Aanbieding van gelukwenschen. Vandaag bereikten de Utrechtsche feestelijk heden en plechtigheden hun hoogtepunt, in de plechtige herdenkingszitting in de dom kerk, welke werd bijgewoond door de koningin en prinses Juliana en die volgde ép een van morgen gehouden bijeenkomst in de Pieters kerk waar de vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche universiteiten den Aca- demischen Senaat van Utrecht hun geluk wenschen kwamen aanbieden. Het was een overwegend hooggeleerd gezel schap, dat zich omstreeks tien uur in de Pie terskerk verzamelde. Wij zagen tal van hoog geplaatste autoriteiten uit alle deelen van het land, vertegenwoordigers van de regeering en van de provincie en gemeentelijke overheid. Dan waren er vele Nederlandsche Hoog leeraren als vertegenwoordigers der Neder landsche universiteiten en hoogescholen met hun dames en natuurlijk de dames der Utrechtsche hoogleeraren en tenslotte meer dan honderd vertegenwoordigers van univer siteiten en hoogescholen uit het buitenland, tientallen geleerden van naam uit alle deelen der wereld, die naar Utrecht waren gekomen om hun hulde te brengen aan de driehonderd jarige zuster-universiteit. Aan den ingang van de Pieterskerk fun geerden de Utrechtsche hoogleeraren prof. L. van Vu uren en prof. F. A. Vening Meinesz als ceremoniemeesters, die de gasten ont vingen en verwelkomden, waarna zij naar hun plaats werden geleid door een dertig orde commissarissen, studenten van Unitas, die de beide seremoniemeesters terzijde stonden. Inmiddels waren de Utrechtsche hoog leeraren in de senaatszaal van het universi teitsgebouw bijeengekomen, gekleed in zwart costuum waaroverheen de ambtstoga werd gedragen, die bij velen getooid was met de hun verleende decoraties groot-model. Te ruim tien uur vertrokken de leden van den senaat van de senaatszaal naar de Pieterskerk in plechtigen optocht, voorafge gaan door de beide pedellen in ambtsgewaad met keten en staf als teeken van hun ambte lijke waardigheid. Hierop volgden de hoog leeraren der faculteit van letteren en wijsbe geerte, zijnde de faculteit van den rector- magnificus, prof. Vollgraff, die als eerste hoog leeraar den stoet opende. Deze faculteit werd gevolgd door de hoog leeraren van de theologische faculteit, de faculteit der rechten, der geneeskunde, dei- wis- en natuurkunde en der veeartsenijkunde, Achter den Dom schreed de optocht der hoogleeraren door de Voetiusstraat naar de Pieterskerk, waar de aanwezigen zich van hun zitplaats verhieven toen de twee aan twee schrijdende leden van den senaat het kerk gebouw betraden. De rector-magnificus, prof. Vollgraff, de secretaris van den Senaat prof. dr. J. M. Baart de la Faille en de vijf assessoren namen plaats aan een voor den preekstoel geplaatste tafel, terwijl de overige senaatsleden zich in de ban ken links en rechts van de preekstoel zetten. Orgeltonen klonken door de kerkruimte en hoog en ijl klonk het geluid van een enkele viool, die „In Babylone" inzette. Het was mevr. Vogelzang, echtgenoote van prof. Vogel zang, die deze vioolsolo ten gehoore bracht alvorens de rector-magnificus de plechtige zitting opende. Met een korte rede verwelkomde prof. dr. C. W. Vollgraff alle aanwezigen en in het bijzonder de vertegenwoordigers der buitenlandsche uni versiteiten. Prof. Vollgraff verleende vervolgens het eerst het. woord aan den voorzitter van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, prof. dr. J. Huizinga. Rede van prof. Huizinga. Aan de rede van prof. Huizinga is het vol gende ontleend: De omstandigheid, dat uwe Universiteit voor het in ontvangst nemen van de gelukwem schen, die haar toestroomen van alom, dez< voorvergadering heeft willen bestemmen, brengt voor de Koninklijke Akademie van Wetenschappen 't verheugend gevolg mee, dat zij, als het centrale vertegenwoordigend lichaam, der wetenschap in Nederland, de eerste mag zijn, die, bij monde van haren voorzitter, een gelukwensch aanbiedt. Ver heugend mag dit voor de Akademie heeten niet om een ijdele zucht naar den voorrang, maar om twee redenen van wezenlijker aard. De eerste is deze. Dit morgenuur vindt ons hier bijeen in een engere en hechtere gemeen schap dan die welke ons hedenmiddag wacht in de luisterrijke plechtigheid, die het hoofd punt vormt van uwe viering. Hier in deze zitting neemt voor een oogenblik de gemeen schap der wetenschap een zichtbaren vorm aan. Hier kan de gelukwensch, uit naam der vaderlandsche wetenschap aan een harer voornaamste organen gebracht, warmer en inniger klinken en vollediger worden verstaan, dan straks het geval zou zijn. Ziedaar de eerste reden tot bijzondere vreugde, waarvan ik sprak. De andere is deze. De rangorde die de Koninklijke Akademie van Wetenschappen van Nederland, met al haar zusters uit den vreemde en alle universitei ten, naar het voorspel verwijst, sluit in, dat hier bij uw feest de wetenschap aan het woord komt voor het onderwijs. Wetenschap en on derwijs. De Universiteit dient beide. Een aka demie geldt alleen de eerste. Wetenschap en onderwijs. Die volgorde ligt opgesloten in het eerste artikel der Hooger Onderwijswet, dat de we tenschap als eerste doel van het hooger on derwijs erkent. Het is in ons vaderland niet overbodig, op de zelfstandige waarde en de hooge plaats dei- wetenschap telkens weer den nadruk te leg gen. Nederland met zijn ouden, sterken zin van verantwoordelijkheid voor volkswelzijn, is maar al te vaak geneigd, uit hoofde van die nationale deugd de beteekenis en de eischen der wetenschap als zoodanig te onderschat ten. ja: bijwijlen uit het oog te verliezen. En daarom is het een geluk, dat bij uw her denking de wetenschap eerder getuigt dan het onderwijs. Onze oudere universiteiten zijn uit een tijd, toen het begrip naar wetenschap en onder wijs nog niet geformuleerd was. De beide be grippen gingen voor het bewustzijn dier dragen in zekeren zin nog wederzijds in elkan der op. De hedendaagsche universiteit zal nog al tijd het best aan haai- bestemming blijven beantwoorden, wanneer zij de scheiding dier beide begrippen niet te scherp doortrekt. De Universiteit, van Utrecht heeft zulk een waar schuwing niet noodig. Wij kennen haar allen als een hoog geor ganiseerd en effectief werkend middelpunt van onderzofek en onderricht beide. Maandag is de vergadering van de Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur in het Krelagehuis gehouden. Nadat de voorzitter dr. A. J. Verhage zijn openingsrede heeft uitgesproken wordt het voorstel tot statutenwijziging na eenige dis cussie met groote meerderheid aanvaard, zoo dat in het vervolg een vijfde deel van het to taal aantal afdeelingen een algemeene ver gadering kan doen uitschrijven. Dan wordt op voorstel van het hoofdbe stuur het saneeringsvraagstuk weder in be spreking gebracht. De voorzitter brengt hierna aan de orde de behandeling van de vier door het hoofdbestuur voorgestelde vragen 1. Acht de algemeene vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk? 2. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936/'37 in vollen om vang moeten gehandhaafd blijven? 3. "Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneeringsmaatregelen voor het plantjaar 1936,"37 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, met dien ver stande, dat het bestaande prijzenstelsel gewij zigd wordt in een stelsel van uiteenloopende minimumprij zen 4. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehand haafd moeten worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buitenland sche minimum-priizen meer moeten worden vastgesteld? De afdeeling Bennebroek-Vogelenzang dient een amendement in op vraag 2, zoodat deze dan als volgt luidt: „Is de algemeene vergadering van oordeel, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936—1937 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, wanneer de regeering het surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt. Dit amendement vond bij de afdeeling Voor hout geen steun, omdat de regeering anders Middel- I ieder surplus zal voorkomen en het ook „heele- punt van geestelijke activiteit in dat aard- maal naar de maan zal helpen", rijkskundige middelpunt van ons vaderland 1 De heer Den Brabander uit Hillegom hield zelf, vanwaar Christendom en beschaving over deze gewest-en zijn uitgegaan. Na deze drie redevoeringen kregen de overige officieels vertegenwoordigers gelegenheid tot het aanbieden van hun adressen van geluk- wensch, waarbij slechts korte woorden van gelukwensch werden gesproken. De secretaris van den Senaat,, prof. Baart de la Faille, las de namen der vertegenwoor digers op in alfabetische volgorde van de lan den, die zij vertegenwoordigden. De adressen, in totaal een kleine vijftig in getal, werden overhandigd aan den Rector- Magnificus, die aan het einde van de plech tigheid gevoelvolle woorden van dank sprak voor de overstelpende bewijzen van sympathie en hulde, die de Utrechtsche Universiteit op dezen dag had mogen ondervinden. Hiermede was de plechtigheid ten einde. Vervolgens werden gelukwenschen aange boden door prof. ir. G. Diehl, namens alle in stellingen van hooger onderwijs in Nederland, dus ook namens alle andere Nederlandsche Universiteiten. Van de vele vertegenwoordigers der buiten landsche Universiteiten, die een adres van ge- lukwensc kwamen aanbieden, hebben slechts drie het woord gevoerd en wel in alfabetische volgorde de vertegenwoordigers der universi teiten en hoogescholen in Duitschland, Frank rijk en Groot Brittannië. Prof. -dr. Fr. Pri- trusky uit Bonn, prof. S. Charlety, uit Parijs en prof. G. N. Clark uit Oxford, Groote stoet door Utrecht's straten. Maandagmorgen zijn de lustrumfeesten ter gelegenheid van het derde eeuwfeest der. Utrechtsche Universiteit in eigenlijken zin be gonnen. met een triomf antelij keil intocht van de honorair-leden en reünisten van het Utreehtsch Studenten Corps. Een buitengemeen groote stoet heeft zich daarna door Utrecht's straten begeven, om in de aula van het universiteitsgebouw de plech tige opening van het lustrum bij te wonen. Voor het academisch gebouw bracht de stu denten weerbaarheid de eerbewijzen en onder het luiden van de domklokken betraden de reünisten het universiteitsgebouw. In de aula heeft de Rector Senatus Vetera- norum van het U. S. C., de heer P. N. Drost, de reünisten welkom geheeten, waarna prof. dir. C. Winkler namens de reünisten een dankwoord sprak. Na afloop van de plechtigheid vereenigde men zich op de sociëteit P. H. R. M. aan het Janskerkhof. Plechtigheid in de Domkerk. Te ruim 2 uur begon in de kloostergang, waar de hoogleeraren en buitenlandsche gas ten hét noenmaal gebruikt hadden, de opstel ling van den stoet van curatoren, professo ren en studenten, alsmede van de buitenland sche deputaties, die zich naar de Domkerk zou begeven voor de plechtige herdenking. Inmiddels naderden te twee uur precies de koninklijke auto's waarmee de Koningin en Prinses Juliana zich met haar gevolg van Het Loo naar Utrecht hadden begeven, de gemeentegrens van de Domstad, waar de voor- stelijke personen bij de Biltsche forten ver welkomd werden door den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. Ter Pelkwijk. Bij aankomst van den koninklijken stoet bij Paushuize, den zetel van den commissaris der Koningin, werden de hooge gasten ontvangen door den Commissaris der Koningin en mevr, Bosch van Rosenthal. In de groote zaal van Paushuize had nog een kleine plechtigheid plaats. Hier waren o.a. aanwezig de voorzitter van .het Universi teitsfonds mr. A. Baron van Heemstra en de heeren prof. Kernkamp, mr. Weller, jhr. mr. Van de Poll, mi', van Zinnicq Bergman n, jhr. mr. de Brauw, dr. Jannink, ds. jhr. Martens van Sevenlioven, jhr. mr. Quarles van Ufford, jhr. mr. van Rijckevorsel, jhr. mr. Reuchlin en jhr. mr. Sandberg van Leuvenum. Met enkele eerbiedige woorden bood baron van Heemstra de Koningin namens het Uni versiteitsfonds het Gedenkboek der Univer siteit. aan. De Koningin antwoordde hierop: „Mijnheer 'de voorzitter, voor de woorden, waarin u mij het gedenkboek der universiteit hebt aangeboden, betuig ik u mijn bijzonderen Het raadslid Joh. Visser heeft bezwaren tegen het gevel-ontwerp. Het Raadslid Joh. Visser heeft, mede in zijn kwaliteit van lid der commissie van Openbare Werken, den volgenden brief tot den Raad gezonden: „In de vergadering der commissie van Openbare Werken, gehouden op Woensdag 10 Juni 1936, is o.m. besproken het Bestek en de teekeningen voor het te stichten gebouw voor den Geneeskundigen Dienst alhier. Tegen de voorgestelde gevel-oplossing, zoo als die in de desbetreffende teekening is ge dacht, heb ik eenige bezwaren ontwikkeld, die mij aanleiding geven, om aan uw college te verzoeken dit gevel-ontwerp niet goed te keuren. Voor een dergelijk belangrijk gebouw van groote afmeting (de breedte is vijf en dertig meter) is het m.i. noodzakelijk, dat, hoewel soberheid in uitvoering betracht moet wor den, het geheel toch een monumentaal ka rakter moet dragen, in aanmerking genomen mede den belangrijken dienst die hierin ge huisvest zal moeten worden. Het voorgestelde ontwerp mist deze eigen schap geheel; het ontwerp is stijlloos, ka rakterloos. Een dergelijk gebouw moet een zoodaniggeheel zijn, dat elke toevoeging schaden zou. en evenzeer, dat elk afnemen dank. Ik aanvaard het gaarne en spreek de hoop uit, dat de toekomst nog vele schoone bladzijden aan den inhoud moge toevoegen." Hierna begaven Koningin en Prinses en de overige aanwezigen zich naar de brug voor Faushuize om den plechtigen stoet van hoog leeraren en studenten te zien voorbijtrekken Recentie van den Senaat. Op P. H. R. M. hield de Senaat een receptie, dde door honderden werd bezocht. Daar ook werd Boudewijn, (de heer M. van Gend) de pe del van het U. S. C. gehuldigd, aan wie de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver werd toegekend. In de plechtige zitting van den Academi- schen Senaat hebben dr. H. Th. s' Jacob en prof. Vollgraff, namens allen, die onderschei den werden, dank aan de Koningin uitge sproken. In de avonduren heeft het gemeentebestuur in 't Centraal Museum zijn gasten ontvangen. Vervroegde behandeling van het vraagstuk. Saneering behouden mits regeering de kosten betaalt. ,een lang pleidooi voor volkomen vrijheid. „Thans vindt men ons belachelijk,.doch onze actie zetten wij door, in het belang van hen. die na ons komen. Geen knechten van de Sierteeltcentrale willen wij zijn". De voorzitter waarschuwde dat de spreek tijd om was. Een tumult ontstond, waarbij luide uitroepen als „doorspreken" door ha merslagen overstemd werden. De heer Grullemans nam stelling tegen het gedrag van hen, die de saneering steunen omdat zij belangen in het buitenland hebben of hebben geschapen. De stemmingen in de afdeelingen worden daardoor beïnvloed. Hiertegen kwam de heer Lefeber uit Lisse op, die een onpartijdig onderzoek eischte. Der gelijke uitlatingen zijn ontoelaatbaar als men ze niet verifieert. Dr. Dijt uit Haarlem hield daarop een lang pleidooi tegen-de saneering, „Wij moeten", aldus dr. Dijt, „den overvloed aanvaarden, niet vernietigen. Iedereen kan meer bloemen ge bruiken. Eet meer brood! Daaraan komt al gauw het einde, maar iedereen kan meer bloe men koopen. De anti-saneerders willen geen saneering, omdat er sinds deze is ingevoerd in het vak wanorde heerscht. Wij hebben een bekwaam econoom tot voorzitter, maar in deze chaos kan hij zijn gaven niet ontplooien." Na zeer uitvoerige discussies wordt overge gaan tot de stemming. Vraag 1: „Acht de vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk", wordt ontkennend beantwoord met 73 tegen 155 stemmen en acht blanco. Vraag 2: „Is de vergadering van meening, dat de saneeringsmaatregelen ook voor het plantjaar 1936/'37 in vollen omvang moeten worden gehandhaafd" wordt eveneens ontken nend beantwoord met 80 tegen 156 stemmen. Het derde vraagpunt: de saneering behou den met een gewijzigd prijzenstelsel kan al evenmin de goedkeuring wegdragen van de vergadering'. De vraag wordt ontkennend be antwoord met 29207 stemmen. Vraag' vier (behoud van teeltregeling, maar geen inleve ring van surplus tegen vergoeding en geen binnen- en buitenlandsche minimumprijzen) kan tenslotte genade vinden in de oogen der afdeelingen. De vraag wordt met 135 tegen 101 stemmen bevestigend beantwoord. Het amendement Bennebroek-Vogelenzang wordt ten slotte in stemming gebracht: (be- 1 houd van de saneering, wanneer de regeering surplus en alle onkosten, verbonden aan die maatregelen voor haar rekening neemt). Dit amendement wordt aanvaard met 12393 stemmen en 13 blanco stemmen. Het resultaat van de discussies tusschen pro en contra saneeringafgevaardigden die vier uur duurde, is dus. dat men de saneering wil behouden, mits de regeering de kosten draagt. Zoo niet, dan wil men slechts de teelt- beheersching houden. van een deel schade zou doen aan -dat ge heel, Het is gemakkelijk te bewijzen, dat het voorgestelde deze eischen van volledigheid niet- bezit. Men zou het gebouw even onopval lend een paar meter kunnen verbreeden b.v. tot 40 M., als de breedte met een paar meter verminderen; het zou de kwestie zijn van een paar ramen meer of een paar ramen minder! Achttien geheel gelijke ramen loopen onon derbroken voor de bovenverdieping door; de zelfde reeks wordt beneden dan op een wil lekeurig, niet symmetrisch punt onderbroken door den ingang, doch rechts daarvan zijn toch ook nog negen van dezelfde ramen in eentonige regelmaat geteekend. Daaronder dan nog weer steeds dezelfde eentonigheid dezelfde rij ramen, alleen ter halverhoogte van de andere. Het dak wordt in z'n uitge strektheid van 35 M. enkel door een dakkapel letje verlevendigdplus een schoorsteen. Wanneer er niet met groote letters op ge schilderd zal worden de bestemming van het gebouw, dan zal niemand die kunnen raden. Het kan een fabriek zijn; het kan een huur kazerne met één hoofdingang zijn (type Maiv nixstraat Amsterdam)maar het ontbeert elk sprekend karakter. Het behoeft evenwel, terwille van de-inder daad noodige soberheid, niet zoo te zijn. Er zijn tal van eenvoudige oplossingen mogelijk, die het gebouw een eigen karakter en een eigen stijl kunnen geven. Ik wijs alleen b.v. op andere meer groepsgewijze verdeeling van de groote gevelvlakken op zij, maar vooral de voorgevel, waarbij met een paar steenen in springen zonder 'kosten van beteekenis een geheel verkregen kan worden, dat aan eischen van symmetrie en van omwisseling vol doet. Het stichten van een gebouw als dit acht ik voor de gemeente van een dusdanig belang dat ik uw college verzoek, om desnoods met voorlichting van een bekwaam particulier architect een nieuw ontwerp te willen laten maken in den kortst mogelijken tijd". Het ontwerp door de Schoon heidscommissie goedgekeurd. Naar wij vernemen is het ontwerp voor het gebouw van den Geneeskundigen Dienst ont worpen door den Dienst van Openbare Werken Het is de gewoonte dat Openbare. Werken zijn ontwerpen ook naar de schoonheidscom missie zendt. In deze commissie hebben ver schillende architecten van naam uit onze stad en omgeving, alsook uit Amsterdam zitting. Het ontwerp waarover het hier gaat is in enkele stadia door de schoonheidscommissie bekeken. Met algemeene stemmen heeft de commissie aan B. en W. geadviseerd om het goed te keuren. Kerk en Vrede. Voortzetting der algemeene vergadering. MAX SCHMELING EN ZIJN ECHTGENOOTE ANNY ONDRA KOMEN VRIJDAGAVOND IN CINEMA PALACE in hun film „ANNY EN MAX" (Adv. Ingez. Med.) TENTOONSTELLING OUDE KUNST IN HET RIJKS MUSEUM. De opening van de tentoonstelling, georga niseerd door de Vereeniging van Handelaren oude kunst, in den linkerbinnenhof van het Rijksmuseum te Amsterdam, zal plaats hebben op Vrijdagavond 3 Juli a.s. te 9 uur in de aan de tentoonstellingszaal grenzende onderdoorgang van het Rijksmuseum, die daarvoor met toestemming van B. en W, zal worden afgesloten van 28 Juni tot 5 Juli e.k. NOODLOTTIG SCHOT. Te Bokhoven was de 25-jarige H. van dei- Wiel zich aan het oefenen in het hanteeren van een jachtgeweer. Toen hij het magazijn van patronen wilde voorzien, plaatste hij om den grendel gemakkelijker te kunnen sluiten, den loop tegen zijn borst. Plotseling ging een schot af. De hagel ging'dwars door zijn lichaam en verliet het weer onder het schouderblad. Hij liep nog zijn woning binnen roepende: „Moeder ik heb mij doodgeschoten". Op het zelfde oogenblik zakte hij in de armen van zijn moeder ineen en was dood. Het slachtoffer was kostwinner voor zijn moeder, een weduwe met 8 kinderen. PROGRAMMA. van het Marsch-Walsconcert te geven dpor Harmonie „Euphonia". dir. J. W. Lefeber, in het Bloemendaalsche Bosch, op Woensdag 24 Juni, des avonds 8 U4 uur. 1. De paardrijdsters, Marsch G. Lohman 2. Eerste liefde, Wals G. Allier 3. Verjaardagmarsch „Het oorlogsbedrijf moet in alle omstandig heden worden veroordeeld." Kühne Liefkozingenwals F. Popy 5. De Rotterdamsche Vlag, Marsch B. Verhallen 6. Wijn, liefde en gezang, Wals Joh. Strauss 7. Groot Rotterdam. Marsch W Sehootemeyer 3, Boheemsche Wal« F. Popy 9. Met de vaandels. Marsch T. v. Blon I 10. Goud en Zilver, Wals F. Léhar 11. Colonel Bogey-Marsch K. J. Alfordl In de voortgezette algemeene vergadering van Kerk en Vrede was Prof. dr. G- J. Heering eere-voorzitter der vereeniging, mede aan wezig, Ds. J. J. Buskes Jr. hield een rede ge titeld: „Steun aan den Volkenbond uit den geest der vereeniging". Spreker memoreerde dat Kerk en Vrede in haar beginsel-verklaring de noodzakelijkheid van rechtshandhaving door den staat erkent en pleit voor steun aan de internationale rechtsorde die de Volkenbond poogt te beli chamen. Een zeer gebrekkige weergave van wat een Volkenbond zou moeten zijn, het is de taak van Kerk en Vrede om de geestelijke gedachte van den Volkenbond in ons volk le vendig te houden. Daarnaast zien zij ook de groote gevaren van den huidigen Volkenbond, die kan omslaan tot een oorlogsinstrument. Hetzelfde gevaar dreigt ook in den staat, zoo dra deze zich absoluut wil laten gelden. Thans is de Volkenbond slechts in sta'at tot het oplossen van kleine conflicten, immers als de Volkenbond „in grootên stijl" interna tionaal politiedwang uitoefent met de be schikbare nationale weermachten, maakt dit geen verschil met den modernen oorlog, zij het dat deze onder anderen naam wordt ge voerd. Kerk en Vrede blijft haar beginsel hand haven: onthouding van oorlog en oorlogsvoor bereiding, ook van den Volkenbondsoorlog en militaire sancties. Daar het zwaartepunt van Kerk en Vrede is, dat oorlog zonde is, stond zij afwijzend te genover de militaire sancties tegen Italië. Wie dit beginsel niet ten volle aanvaart, moet streven naar een volledige moderne oorlogstoerusting. Daar is voor hem geen an dere weg. Maar Christus vraagt van ons het radicaal andere. Dat sluit voor ons in, dat iedere oorlog zonde is ook die, waaraan men den naam van „verdediging van het recht" of „toepassing van militaire sancties" geeft. Op deze rede volgde een nabespreking. Ds. Eldering wees erop, dat economische sancties onvermijdelijk met militaire sancties zijn verbonden. Voorts vroeg hij zich af of de huidige Volkenbond niet een loochening is van de idee van den Volkenbond zelf. Daarom scheen het beter toe, dat het artikel in de beginselverklaring van Kerk en Vrede dat luidt: Steun aan den Volkenbond „uit den geest der vereeniging" gewijzigd wordt. Ds. Sevenster sprak een woord tot steun aan wat de referent heeft gezegd. De heer Kettner stelde de vraag: hoe vinden wij onze houding tusschen Kerk en Vrede en po litieke partij. Ds. Boeke juichte het beginsel van den Volkenbond toe. De beschrijvings- vorm van deze idee is echter bedroevend. Ds. Kalma zeide, dat wij tegenover het geweld niet alleen een getuigenis, maar ook een po sitief antwoord moeten hebben, dat inhoud heeft. Ds. Buskes zeide in zijn antwoord, dat de houding van Kerk en Vrede bestaat in het trekkem van een grens, niet in partijkiezen.' voor of tegen economische sancties. Als het waar is, dat militaire sancties noodzakelij kerwijze volgen na economische sancties, dan zal Kerk en Vrede die economische sancties afwijzen. Inleider voelde niet veel voor wij ziging van bovengenoemd artikel. Hij wildé aan het concrete vasthouden. Dus niet „idee van den Volkenbond" maar „Volkenbond". Kerk en Vrede en politieke partij geven beide antwoord op bepaalde vragen. Maar men moet beide voor zichzelf toetsen aan het evangelie. Motie prof. Heering1. Prof. Heering zeide tenslotte, dat er din gen zijn die voor leden van Kerk en Vrede van zelf moeten spreken. De werkelijkheid heeft bewezen, dat dit helaas niet steeds zoo is, er mag geen afbraak gepleegd worden aan wat de grondslag was, is en blijft. Daarom legde hij de vergadering de volgende motie voor: De jaarlijksche vergadering van Kerk en Vrede, op 20 Juni te Haarlem bijeen, gehoord de inleiding van haren voorzitter ds. J. J. Buskes Jr. en de daarop gevolgde gedachten- wisseling spreekt als haar oordeel uit, dat het beginsel van Kerk en Vrede niet anders kan worden verstaan, dan in den zin, dat het oorlogsbedrijf als zoodanig, met welken naam ook getooid, zonde is tegen God en in alle om standigheden moet worden veroordeeld, zoo dat het voor geen enkel doel als middel mag worden aangewend Deze motie werd met algemeen stemmen aangenomen. Afdeelingsvoorstellen. Na de pauze kwam het voorstel Groningen in behandeling, dat aan de afdeelingen wil zien toegestaan donateurs te werven. De afdeeling Assen meende, dat de instel ling van donateurs het principieele karakter van de vereeniging omlaag haalt. Ook de af deeling had bezwaren. De voorzitter weerlegde deze bezwaren. Ds. Oldeman wees op het belang van deze instel ling, vooral de donateurs zelf, Het voorstel werd met op één na algemeene stemmen aan genomen. Het voorstel Leiden tot uitbreiding van het aantal redactieleden werd ingetrokken. Het voorstel Rotterdam om de jaarlijksche verga dering op Hemelvaartsdag te houden, werd eveneens na eenige bespreking ingetrokken. Vervolgens kwam de begrooting aan de orde. De afdeeling Leeuwarden verklaarde zich tegen verhooging van de vergoeding voor kantoor-huur enz. De afdeeling Gorkum acht te de post salarissen te hoog, vroeg of de re dactiekosten niet kunnen worden vermeden en waarom de post voor propaganda nu min der bedraagt. Ds. Buskes antwoordde, dat het salaris voor den hoofdredacteur maar wordt besteed aan noodlijdende vereenigingen. Deze post is niet geschrapt, omdat zijn eventueele opvolger het salaris wel weer noodig kan hebben. Ds. Hugenholz motiveerde uitvoerig de in bespreking gebrachte bedragen en zette aan de hand van de cijfers uiteen, dat zeer groote zuinigheid wordt betracht. Hierna werd de begrooting goedgekeurd, die sluit met een bedrag van f 16.200. Ds. Eldering'verzocht 'aan het hoofdbestuur de afdeelingen te willen stimuleeren tot groo- tere aandacht, deels voor het vraagstuk van het fascisme, deels voor het communisme, daar in beider militaristische houding een zeer ernstig gevaar schuilt voor den vrede. De afdeeling Utrecht vroeg aan het hoofd bestuur meer aandacht te willen schenken aan den arbeid van Kerk en Vrede binnen de kerken. De vergadering' wérd met gebed en het zin gen van Psalm 72 gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8