1 15 °/o STOFFEN Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 24 JUNI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD VOOR DEN- -POLITIE RECH TER De prent uit „de Notenkraker". We maakten reeds melding van het rechts geding tegen 'n heer uit Bloemendaal en een uit Wormerveer, die door den politierechter Mr van Schaeck Mathon tot f 25 boete werden veroordeeld, omdat zij pamfletten hadden verspreid, waarvan de inhoud beleedigend ge acht werd voor Minister Colijn De bedoelde pamfletten hielden in een re productie van een in 1933 in „de Notenkra ker" verschenen teekening met bijschrift en toen was tegen den vervaardiger van de teekening of tegen de redactie van „de Noten kraker" geen strafvervolging ingesteld, zoo dat het eenige bevreemding zou kunnen wek ken, dat nu wel de verspreiders van de repro ductie werden vervolgd Deze verspreiders waren leden van de N. S. B. en hadden op last van den groepsleider Mr, Leyenhorst de pamfletten rondgebracht; Mr. Leyenhorst had dien order gegeven op last van een hoogere instantie in den N.S.B. Mr. v. Vessem, lid der Eerste Kamer voor de N.S.B., trad als verdediger op en er ont spon zich een debat tusschen hem en Mr. Seymens de Vries van Doesburg, den ver- tegnwoordiger van het Openbaar Ministerie, waarbij op uitdrukkelijk verzoek van den politierechter de politiek buiten de rechtzaal werd gehouden. Mr. van Vessem betoogde dat bij de ver spreiding der pamfletten elke gedachte aan beleediging- van Minister Colijn was buiten gesloten; de pamfletten waren gericht tegen de SD.A.P., van welke -partij indertijd de plaat was uitgegaan. Mr. van Vessem vond het vreemd, dat nu niet de partijleiding van den N.S.B. die opdracht tot verspreiding had gegeven, werd vervolgd, maar de verspreiders, een vervolging toch richt zich in soortgelijke gevallen steeds tot den opsteller van een be leedigend stuk en niet tot de krantenbezor gers: Het Openbaar Ministerie voerde hiertegen aan, dat de verdachten niet met couranten bezorgers waren gelijk te stellen en dat de uitvoerder van een opdracht als hier gegeven is, zich niet achter zijn opdrachtgever kan verschuilen Waar de beide heeren er zich vol komen van bewust waren, wat zij verspreid den en volgens ons strafrecht ook het ver spreiden een zelfstandig strafbaar feit kan opleveren, zag het O.M. In de strafvervolging niets vreemds. De groote vraag was hier echter in de eerste plaats of de plaat in „de Notenkraker" be leedigend was geweest voor minister Colijn en Mr. van Vessem zag erin geen beleediging maar opruiing, wat ook de meening was van Mr. Leyenhorst en van verdachten. Voorts zei Mr. van Vessem, dat toen bedoeld nummer „de Notenkraker" verscheen, de heer Colijn geen minister was, maar lid der Eerste Kamer. De politierechter wees er echter op, dat toen de pamfletten van de N.SJB. verspreid werden, de heer Colijn wel minister was en daar was de vervolging op gebaseerd. Het O.M. had er op gewezen, dat de teeke ning een gevoel van verontwaardiging op wekt en dat indertijd geen strafvervolging tegen „de Notenkraker" is ingesteld, kwam doordat de heer Colijn geen klacht wenschte in te dienen en het Openbaar Ministerie niet ambtshalve tot vervolging kon overgaan, om dat de heer Colijn destijds niet als ambtenaar beschouwd kon worden. Inmiddels is echter een wetswijziging gekomen, welke het moge lijk maakt, dat in zaken van beleediging het Openbaar Ministerie ook zonder klacht in gevallen als dit kan optreden. De wetgever had nog verder willen gaan en voor alle klacht delicten een vervolging zonder klacht moge lijk willen maken, maar de volksvertegen woordiging ging daarin niet mee. Indien, zei de Officier van Justitie, ten tijde dat be doelde teekening in de Notenkraker was ver schenen, de tegenwoordige wetsbepalingen hadden gegolden, dan zou zeker ambtshalve een vervolging tegen het 'blad zijn ingesteld, want het beleedigend karakter viel z.i. niet te ontkennen. De vraag is nu of men strafbaar kan zijn, wanneer men in eenig geschrift een beleedi gend stuk van een ander overneemt, zooals hier het geval is, welke vraag in het algemeen voor de Pers van belang is. Dit zal niet al tijd het geval zijn, meende de officier, maar als men, zooals in dit pamflet er beschouwin gen aan vastknoopt, al waren die beschouwin gen niet tegen den minister gericht, dan is er geen sprake meer van een citaat, maar van een nieuw document, waarin datgene wat als beleedigend aangemerkt moet worden, naar voren wordt gebracht, dan wordt dit stuk niet toelaatbaar. Mr. van Vessem meende aan de hand van hetgeen in de Memorie van Antwoord door de Regeering in verband met besproken wetswijziging was gezegd, dat de N.S.B. dooi de overneming van bedoelde teekening met bijschriften en bijvoeging van eigen opmer kingen de grans van toelaatbaarheid" niet had overschreden en wilde, als gezegd, vooral naar voren brengen, dat het stuk in „de Noten kraker" niet van beleedigenden aard was, maar een opruiend karakter droeg. Dit was de pijler van het verweer, want als dit werd aangenomen, verviel automatisch de beschul diging. De politierechter stiet den pijler om, zag wel beleediging in de teekening en zoo doende ook in de reproductie, nam wel aan, dat de N.S.B.è niet opzettelijk minister Colijn heeft willen beleedigen, maar heeft dit door het verspreiden van het pamflet niettemin gedaan, waarom een geldboete van f 25 werd opgelegd. AUTOTOCHT VAN „DE OOSTHOEK". Zondag j.l. hield de Overijselsche Vereeni- ging „De Oosthoek" haar gratis autotocht voor haar leden. Om 7 uur 's morgens stonden 10 luxe touringcars op de Dreef gereed. Over Abcoude en langs de Vecht, met zijn prachtige buitenplaatsen ging het naar Utrecht—Zeist, waar een uurtje gestopt werd om het mooie landgoed „De Breul" te bezich^» tigen. Vervolgens werd de Grebbeberg be zocht, waar een ieder genoot van de ruime vergezichten over den Rijn en de Veluwe. Bij de uitspanning „De Westerbouwing" werd om 12 uur „uitgespannen". Een ieder kon zich hier, op zijn manier, ver maken naar hartelust. Daarop was de Nieuwe brug aan de beurt en daarna een breede strook Veluwe om de stad heen. In de Middachter allee werd even ge pauzeerd. De tijd schoot echter op, en daar Haarlem nog ver was, moest er al gauw weer ingestapt worden. Langs Rozendaal en het Openluchtmuseum ging het-naar Ede en Rens- woude. waar een ieder nog even de gelegenheid werd gegeven zich wat op te frisschen en de kinderen, die schijnbaar zoo'n dag nooit moe worden, zich nog wat konden vermaken in den speeltuin. Voor de laatste maal werd hier het signaal voor verzamelen gegeven, want nu ging het rechtstreeks door naar huis. Om 10 uur was de „Bavo" al in zicht en in een lange rij gingen de touringcars door de Groote Houtstraat naar de Groote Markt, het eind punt. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 23 Juni 1936. 1. A. J. Molleman, schoenmaker, wonende te Zaandam, Rustenburg 19. Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 2. H. Bakker, Directeur eener Bouw- en Handel Maatschappij, wonende te Bennebroek Zwarteweg 17: Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem 3. G. Morriën, zeilmaker, wonende te IJmui- den, gem. Velsen, Edisonstraat; Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem 4. J. W. Walhof, schilder, wonende te Haar lem. Spaarndammerweg 406; Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 5. P. J. Kessel, behanger, v/onende te Haar lem, Houtmarkt 61; Curator: Mr. L. V. Hoog, te Haarlem 6. Andries Dalman, groentenliandelaar, wo nende te Zandvoort, Hoogeweg 58: Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haar lem. 7. H. Korringa, schilder, wonende te Hoofd dorp, Wilhelminalaan 44. Curator: Mr. A. G. H. H. Roeffen, te Hoofddorp. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, van: 1. Mevr. A. C. E. van Welsenes-geb. Huyk- man, winkelierster, wonende te Haarlem: Cu rator: Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 2. Joh. Bart, consumptietenthouder, wonen de te Driehuis, gemeente Velsen; Curator: Mr. J. A, B. Sanders te Beverwijk. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. finlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Armband: Weij, Allanstraat 70. Stofbril: Nijssen, Scheepmakersdijk 23. Bad pak: Jansen, Vergierdeweg 132. Bankbiljet: v. Dam. Bakkerstraat 4. Postduif; Schutte, Uit- tenboschstraat 5 (na 7 uur). Dop van auto: Politiebureau Smedestraat. Fototoestel: De Vos, Laurierstraat 27 en Duivenvoorde, Madoe- rastraat 13. Hond Sprenger, Wilhelminastraat 15 en Bonfrer, Pres. Steijnstraat 147. Honden: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Knop van autodeur: Politiebureau Smedestraat. Halsket ting: Huntink, Voortingstraat 12. Padvinders mes: Fonkens, Kleverparkweg 86. Portemon- naie met inhoud; Lacedrit, Timorstraat 88, Politiebureau Smedestraat en Bergman. An- thoniestraat 85. Rijwielplaatje Politiebureau Smedestraat en Smit, Leidschevaart 430. Ro zenkrans: Bekkers, Ted. v. Berkhoutstraat 4 rd. Tasch met inhoud: Fa. de Rooy, Anegang 14 en Zandstra, Kolkstraat 19 rd. ZWEMFEEST HAARL. REDDINGSBRIGADE. Zondagmiddag 28 Juni a.s. houdt de Haar- lemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen nationale zwemwedstrijden in de Gemeente lijke zweminrichting aan de Houtvaart. Het programma der wedstrijden luidt: 1. 25 M. schoolslag zwemmen gekleed voor jon gens en meisjes van 12 t/m 14 jaar. 2. 25 M. schoolslag^wemmen voor jongens en meisjes van 15 t m 18 jaar. 3. 100 M. vrije slag zwem men gekleed: 4. Bordjes duiken; 5. 50 M. zwemmen, waarvan 25 M. in schoolslag gevolgd door 25 M. met ongekleede drenkelinge. 6. 25 Meter schoolslagzwemmen door politie en anderen, in uniform. 7. Esta fette 4 x 50 M. vrije slag zwemmen gekleed; 8.50 M. gekleed zwemmen voor dames boven de 30 jaar; 9, 50 M. vrije slagzwemmen gekleed voor heeren boven de 35 jaar; 10. Estafette 4 x 25 M. gekleed zwemmen met ongekleede drenkeling. 11. Demonstratie schoonspringen. Uit verschillende deelen van het land zijn reeds inschrijvingen binnengekomen; de Po litie Sportvereeniging komt voor den wedstrijd no. 6 van het programma met niet minder dan 18 deelnemers uit. Hieruit blijkt dus dat de Haarlemsche P.S.V. zich steeds meer op het gekleed zwemmen gaat toeleggen. Voorts noe men we de Ileemsteedsche, de Bloemendaal- sche, Amsterdamsche, Enschedésche Red dingsbrigade. Van den Commissaris van Politie, den heer E. H. Tenckinck, ontving de H.R.B. een mooie medaille als eerste prijs voor het politie- nummer. Het kan een mooie propaganda- middag voor het zwemmend redden worden, en zal het zeker een gang Zondagmiddag naar de Houtvaart waard zijn. NUTSKWEEKSCHOOL HAARLEM. Aanteekening handenarbeid. Geëx, 13 can- didatcn. Geslaagd de dames: C. J. Hartog J. P. Henzen, T. van Hofwegen, P. N. van Heuven. A. Hazewinkel, E. J. van Twisk. N. E. de Vos, M. van der Waai. A. Th. M. Schols, C. A. M. Tempelman. J. J. M. Nijland Visser, H. S. Berendsen en H. J. van Vuure. Het recht van de zwakste. Met een energieke beweging duwde Loek de deur van de schuur dicht en reed vlug haar fiets naar buiten. Een heei'lijke avond, daar moest je van profiteeren, een uur flink door trappen in de frissche lucht, langs het groen van boomen en velden. Na een heelen dag opgesloten te zijn geweest, zij op kantoor, Jaap in de ziekenkamer. Jaap zou ze gaan halen, onzinnig, dat hij geen uurtje uit zou kunnen gaan, op die manier werd hij zelf' ziek. Ze trapte vlug voort, half uit lust zich eens goed te bewegen, half uit verontwaardiging. Hoe iemand zoo egoïst kon zijn als Théa, Jaap's vrouw. Ze was ziek, zenuwzwak, voor het grootste gedeelte aanstellerij natuurlijk, dacht de gezonde Loek, „zenuwen" was geen ziekte, dat had je zelf in je macht. En om dan van een man te eischen, dat hij altijd bij je was, dat hij zich met zijn werk op zou sluiten in de ziekenkamer. Ongelukkig genoeg, dat Jaap journalist was en zijn werk thuis kón doen. Was hij maar reiziger of zooiets. Dit was geen leven voor een gezonden man en nog wel voor Jaap, vroeger de meest bewegelijke en sportieve van hun clubje. Getrouwd was hij destijds hun dorp uitgetrokken, nu woonde hij er weer voor de gezondheid van zijn vrouw. De oude vriendschap was weer aangeknoopt, maar van het eerste oogenblik af had Loek geen sympathie kunnen voelen voor Théa. Théa hing met een egoïste liefde aan Jaap. vroeg hem heelemaal voor zich: ze werd on rustig en angstig als hij de kamer uitging. Na de geboorte van een dood kindje was ze zwak en nerveus gebleven, kon ze haar evenwicht niet terug vinden. Loek geloofde wel, dat ze veel verdriet had, maar dat mocht geen reden KORTING BARTELJORISSTR. 27 {Adv. Ingez. Med.) De boottochten voor lichame lijk gebrekkigen. De eerste groep hedenmorgen vertrokken. Hedenmorgen acht uur is de eerste groep lichamelijk gebrekkigen met de „Trio" van de firma Feije van het Noorder Buiten- spaarne vertrokken. Het bestuur van de Eer ste Hulpvereeniging „Snelvei'band", dat deze boottochten weer organiseert, was vanmor gen even dankbaar voor het schitterende zomerweer als de ongelukkige reizigers. Er heerschte dan ook een prettige stemming, niet alleen aan boord, maar ook aan den wal, waar tallooze familieleden afscheid van htin huisgenooten namen, alsof het een af scheid voor een langdurige reis was. De boot was feestelijk met vlaggen ver sierd en een muziekkorps luisterde het ver trek op. DEMONSTRATIE-AVOND DER HAARLEM SCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Op den eersten zomeravond welke de Haarlemsche Amateur-Fotograf envereeni- ging gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus voor haar leden organiseert, zal op Donderdag 25 Juni a.s. de firma C. Boo- nen Co. een demonstratie-avond houden over de diverse producten der firma Mimosa te Dresden. Belangstellende amateur-fotografen, die dezen avond wenschen bij te wonen zullen hiertoe door het bestuur gaarne in de ge legenheid worden gesteld De demonstratie wordt gegeven in het Vereenigingslokaal der ..Haarlemsche", Ge dempte Oude Gracht 104. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden: Mr. L G. van Dam te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 25 Juni 1936 des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert Programma. 1 Toccata F dur J. S. Bach. 2. Choralvorspiel und Fuge über „O Trau- rigkeit. o Herzeleid" Joh. Brahms. 3 Prélude, Fugue et Variation César Franck. 4. Deuil Sylvain Dupuis. 5. Evocation Fr. Liszt 6. Pax Vobiscum S. Karg-Elert. ORPHEUS WINT TE SLOTERDIJK. Op de gehouden zangwedstrijd te Sloterdijk behaalde het Haarlemsche Solo Mannen' kwartet „Orpheus", directeur Nico de Zwager, in de tweede afdeeling den tweeden prijs met 270 punten. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a. HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. f Adv. Ingez. Med.) lili IT 'i!:! zijn het leven van een ander te bederven. Al tijd huilen en klagenArme Jaap. Loek remde krachtig voor Jaap's huis en belde met opzet hard en lang. Niet goed voor Théa's zenuwen, jawel, zij zou er nu eens aan denken wat goed voor Jaap was. Ze verscheen in de ziekenkamer met een verhaal over den mooien avond en den weldadiger, invloed er van. Eén uurtje moest Théa Jaap vrijaf geven Théa kwam onmiddellijk in verzet. Ze was net heelemaal niet goed. ze wou niet zoo lans. alleen zijn.... Jaap's oogen dwaalden het venster uit. Loek zag het en met moeite hield ze harde woorden binnen. Jaap. die nooit hard werd. zei overredend „Ik breng met Loek even dat recept voor jou weg. Dat moet toch gebeuren. Ik ben zoo weer terug". „Heusch?" vroeg Théa dringend. „Ga je niet verder?" En Loek dacht: ze laat 'm alleen gaan, omdat er een boodschap voor haar daan moet worden. Geen minuut mag hij los van haar. Ze fietsten samen als van ouds. De koele wind blies om hen heen, ze herademden na den warmen dag. Na de apotheek, waar Jaap het recept afgaf, sloeg Loek als van zelf spre kend den weg door de landen in en Jaap volgde, al merkte Loek zijn aarzeling. 't Was stil op den weg. zij zelf spraken ook niet. De vrede van den avond lag om hen. Twee jonge, gezonde menschen, die rechtop door de wereld gingen, het leven aandurfden. De we reld en het leven schenen zooveel te beloven op dezen avond, Als je sterk was en flink dan had je je hand maar uit te steken „Je houdt dat niet uit, Jaap", zei Loek ein delijk. Jaap wist waar Loek op doelde, hij keek voor zich uit en zweeg. „Dat is geen leven", ging Loek dringend door. „Zoo leef je niet"Ze legde haar hand op zijn arm. Nu keek hij haar aan. Ze waren oude kame raden, maar de laatste weken was er iets an ders en iets meer tusschen hen gekomen. Ze waren zich dat beiden bewust, en in dit oogen blik was het zeer werkelijk. Hij liet haar hand waar ze was zijn oogen rustten er op. een kleine, sterke hand. De hand van een vroolijke, moedige vrouw, die een Provinciale wegen. Wijziging der plannen. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor verschillende wijzigingen aan te brengen in het Provinciaal Wegen plan. Deze zijn voor Haarlem en omgeving: Het. tracé no. 28 Haarlem-Zandvoort- Aerdenhout-Haarlem) is in overleg met het gemeentebestuur van Haarlem ingekort met 820 M. Dit staat in verband met een wijziging in tracé no. 53. Daarbij is het wegvak Spaarne-Zomerweg vervangen door het weg vak Houtplein-Zomerweg. zulks in verband met het gereed komen van de brug over het Zuider Buiten Spaarne bij de Rustenburger laan. Bij tracé no. 52 is. op verzoek van het gemeentebestuur van Haarlem, opgenomen den in aanleg zijnden weg langs de Delft naar den Rijksweg nabij Santpoort. Men mag verwachten, dat deze weg in de toekomst een belangrijk deel van het doorgaande verkeer, dat thans van den Rijksweg door Haarlem- Noord gebruik maakt, tot zich zal trekken, zoodat voor plaatsing van den weg op het Wegenplan ongetwijfeld aanleiding bestaat. RECTIFICATIE. Het adres van den heer E. P. Schuyt. direc teur van Nazorg, is niet zooals in het inge zonden stuk in ons blad van gisteren stond Kleine Houtstraat 47, maar Kleine Hout weg no. 47. AUTOTOCHT ALG. NED BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Donderdag 25 Juni a.s. heeft de afd. Haar lem van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden een autotocht georganiseerd voor haar werk- looze leden met hun vrouwen naar het nieu we kamphuis van dezen bond op „De Scheie- berg" bij Lunteren. De deelnemers(sters) vertrekken des mor gens half negen vanaf het afd. kantoor Ged. O. Gracht 110 EXCURSIES TUINBOUW De afd. Bloemendaal van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, houdt een excursie op Donderdag 25 Juni naar de buitenplaats Lindenheuvel. De zomer-excursie wordt gehouden op Don derdag 9 Juli naar den Haag en Wassenaar, waar de plantenkassen der Haagsche dier gaarde zullen worden bezocht en de buiten plaats van den heer D. T. Ruys. SMEULEND PAPIER. Dinsdagmorgen te ongeveer kwart over elf werd de brandweer gealarmeerd voor een be gin van brand op de Gedempte Raamgracht 34. Het bleek, dat in de achterkamer een hoe veelheid papier aan het smeulen was ge raakt. De bewoner van het huis was niet aan wezig. De brandweer had het vuur zeer snel ge- bluscht. De schade, die is aangericht, is on- beteekenend. EINDEXAMEN STED. GYMN. TE HAARLEM. Geslaagd voor diploma A: de dames G. Bosnia, E. A. van Batenburg. A. Sluyter, M. J. Noordhoff, M. G. Boogaards, N. Duyvendak; de heeren F. F. R. Koenigs, H. Hoeflake, J. H. Verstegen, J. Knot, W. J. Marnette, H. Ligten- stein, K. Haga; 4 herexamens, afgewezen 3 candidaten De heer Th. M. Ketelaar ernstig ziek. Opgenomen in de Diaconcsseninricliting. Naar de Tel. verneemt is het lid der Tweede Kamer, het bekende Amsterdamsche raads lid de heer Th. M. Ketelaar, ernstig ziek. De heer Ketelaar is opgenomen in de Ned. Her vormde Diaconesseninrichtïng aan den Over toom. De toestand van den patiënt geeft op het oogenblik geen reden tot ongerustheid. niuipiniiiiiini ,;iv-r steun, een levenskameraad zou kunnen zijn. Hij wou die hand daar zoo lang mogelijk laten, zoo lang mogelijk de illusie behouden, dat de steun, de kameraad er werkelijk was. „Het. zou al te makkelijk zijn, .Xoek", zei hij tenslotte. „Het recht van den sterkste is al te eenvoudig. Zoo leef je niet, zeg je. Geloof je, dat het een menschwaardig leven is om te nemen wat je krijgen kan, te profiteeren van je sterkte?" Weer reden ze even zwijgend naast elkaar, toen zei Jaap zacht: „Denk je. dat een mensch gelukkig kan zijn. als hij het recht van den sterkste laat gelden? In de natuur mag het een recht zijn, in onze wereld zullen de zwakken het recht moeten hebben wil er iets van ons als menschen terecht komen." En nog weer later: „Théa houdt van me. ik moet haar zien te helpen, zonder mij zou ze verloren zijn. De zwakken hebben recht op onze hulp." Loek trok haar hand terug, ze trapte even snel door. ze kon wel alleen. Zij was sterk. Maar behoefde geen recht. Onmenschelijk recht te eischen omdat je de sterkste was. Jaap die zijn leven moest slijten in een ziekenkamer bij ge zeur en getob, zij. die hem niet mocht helpen, niet mocht geven. Omdat zij de sterkeren waren, die de zwakke recht moesten geven. „Loek", zei Jaap na een poos. Loek zag naar hem op. bleek, haar kin beefde. Ze zag hoe hij ook bleek zag. maar tevens vastberaden. ,,'t Is om alles in je in opstand te brengen", zei ze moeilijk. ..Makkelijk is het zeker niet." Hij kneep zijn lippen op elkaar. „Maar als je toegaf, Loek. dan zou ie geen vrede meer hebben". Ze keek om zich heen in het stille land waar het al begon te schemeren. Vrede.Tranen schoten in haar oogen. Vrede in de wereld, vrede in je eigen hart, je moest het duur be talen. Maar het was den prijs waard. „Het recht van den sterkste is mensch on waardig". herhaalde ze zachtjes Jaap's woor den. .jij bent sterk doordat je dat weet. Ik wil 't ook leeren begrijpen." Toen reden ze samen terug naar huis. vlug, omdat Théa wachtte en zich ongerust zou maken. En om hen was de vrede en goedheid van den avond. BEP OTTEN. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. Wy willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op to vestigen, dat wy gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelyks naar hun vacantie-adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewyzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wy zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij. die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer''wegblyven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bU de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelyk doch dringend ver zoeken het tydelyk adres voor nazending vooral tydig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM S DAGBLAD. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, 'worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto geheel kosteloos thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. TOCHTJES VRAAG: Gaat er een boot van Rotterdam naar Walcheren? ANTWOORD: Ja. naar Middelburg en Vlis- singen. Om 0 uur van do Oosterkade te Rot terdam op 12 16 16 23 26 en 30 Juni en op S 7 10 14 17 21 23 25 28 en 30 Juli. VRAAG: Waar kan lk bij de volgende plaatsen zoo mogelijk kosteloos, voor een nacht kampee ren met een-porsoons-shelter? Zwolle. Zutfen Nij megen. Geldermalsen, Gouda. ANTWOORD: Bij Zwolle: Hattem. terrein op Molocaten. Kampgeld 15 cent p. p. per naclit. Bij Zutfen: Gorssel. de z.g. Gorssolsche heide, vergunning enz. vragen hjj den commandant der militaire politie. Nijmegen: Het „Kopsche veld". Bij Nijmegen: Beek. achter een boerderij. Aan melden bij den consul van den A. N. W. B.. den heer S. J. Dings. Bij Geldermalsen: Tlel. op harden weg pl.mln. 50 m. afstand van de spoorbaan. Eigenaresse: ijsbaan-commissie van de V.V.V. Tiel en omstre ken. Bij Gouda: ons niet bekend. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijder Ik vlekken van hoter- olie uit een cocoslooprr? ANTWOORD: Met benzine stevig afborstelen, daarna met doek goed afwrijven, vervolgens be dekken met laagje magnesia, hetwelk na een uur afgeborsteld kan worden. Blijft er een bruine plek achter, dan kunt u deze het best behande len met Reho-tapijtrelniger. Met benzine geen vuur of vlam in de nabijheid. VRAAG: Hoe kan ik zelf een paar echte pigs kin handschoenen wasschen? ANTWOORD: In sterk, lauw sopje goed was schen en kneden. Daarna in lauw water goed spoelen, tusschen doeken zoo droog mogelijk wringen. Oprekken op handschoenrekker en te drogen hangen. VRAAG: Hoe braad ik blinde vinken en saucij zen op het gas? ANTWOORD: Blinde vinken: Benoodigd: 6 kalfslapjes van pl.m. 75 gr.. 150 gr. kalfsgehakt of half kalf8-, half varkensgehakt, wat oud brood, peper, zout en nootmuscaat, Vz citroen. SO g. bo ter. Wasch dc kalfslappen en wrijf ze in met wat zout. Meng het gehakt met den eierdooier, wat geweekt oud brood, peper, zout en nootmuscaat aan. Verdeel het in zessen en strijk het over de lapjes uit. maar zorg dat het aan de kanten niet uitpuilt. Rol de lapjes op. bind ze met een zeer dun touwtje dicht, rol ze daarna door hot ei>vit, dat met een lepel water geklopt is en wentel ze dan door fijn paneermeel. Maak de boter licht bruin in de koekenpan, buk hierin de blinde vin ken voorzichtig bruin en stoof zó in de afgemaak te jus. met de citroenschijfjes zonder pitten op een zacht vuur nog 3 kwartier of een uur na. maar zorg dat het kortsje niet loslaat. Neem er voor het opdoen de touwtjes af. Saucijsjes. Benoodigd: 500 g. saucijsjes. 25 g. boter, ongeveer l dL. water. Wasch de saucijsjes en geef er met een grove naald hier en daar prikjes in. om het vel voor barsten te bewaren. Laat terwijl het water in een braadpannetje of een IJzeren potje aan de kook komen Leg er de saucUsjes in met het klontje boter en iaat ze eerst kokende en la ter als het water verdampt is. bakkende -- gaar worden (ongeveer 20 minuten!. Neem .1e sau cijsjes. als ze rondom bruin zijn. uit de pan en maak de jus af met een scheutje wat- r BELASTING ZAKEN VRAAG: Een heer. die bij mij Inwoont heeft een auto. welke dus voor de personeele belasting door mij moet worden opgegeven. Op welk belastingbiljet komt de aanslag voor die auto. op dat van mij. als gezinshoofd of op dat van den autobezitter? ANTWOORD: De aanslag komt ten name van u te staan als gezinshoofd. VRAAG: Hoeveel moet een meisje van 21 jaar per maand verdienen om voor aanslag in de in komstenbelasting in aanmerking te komen? ANTWOORD: Bij samenwoning mot andere belastingplichtige personen minstens f 450 of 37.50 per maand. Ingeval kost en Inwoning ge noten wordt, moet daarvoor een bedrag bij het salaris worden geteld. DIVERSEN VRAAG: Welke formaliteiten moeten aan de Duitsche grens vervuld worden om een fiets mee te nemen voor een tocht van een week? Wat zijn de hieraan verbonden kosten? Worden er aan de banken nog cheques beschikbaar gesteld voor goedkoope marken? Tegen welken Kners kunnen die ingewisseld worden? ANTWOORD: Een gebruikt, mits nog in ge bruik zijnd rijwiel mag tijdelijk vrij worden in gevoerd. Het verdient aanbeveling aan de douane een „Vormerkscheln" te vragen. Geen Kosten. Aan de banken worden nog cheques voor goed koope marken beschikbaar gesteld. De koers is 40.50 per 100 mark. In Duitschland mogen slechts SO mark per dag opgenomen worden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7