DE ONWILLIGE „PARAMARIBO". Hei Bekuqtiikste 53e Jaargang No. 16258 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 25 Juni 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN HëN 15 regels f1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger I 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 25 Juni. Een Gebouw. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag gepraat over het ontwerp voor een gebouw van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht. Want de heer Johan Visser, strijdlustig en kunstminnend als immer, had een motie in gediend met het doel, een nieuw ontwerp door een anderen architect te laten maken. Zóó leelijk vond hij den voorgestelden gevel. U kent dien gevel ook, want wij hebben er een afbeelding van in dit blad gegeven. Ik moet er evenwel bij zeggen dat de Schoon heidscommissie, die het ontwerp in groote lij nen heeft goedgekeurd, eenige wijzigingen heeft aangegeven die zich in beeldhouwwerk en glas-in-lood zullen moeten uiten. Het ge heel wordt dus niet zoo sober als het u in lijn cliché is voorgetooverd. Maar erg strak en stug van lijnen blijft het wel. Er is een oudere generatie die dit slecht kan verduwen. In alle tijden staan oudere ge neraties aldus tegenover nieuwe architectuur. En de heer Johan Visser moet het mij maar niet euvel duiden als ik veronderstel dat hij hl deze situatie verkeert. Als ik raadslid was zou ik hem tijdens een van zijn divagaties over Kunst de vraag stellen welke bestaande ge bouwen hij werkelijk mooi vindt en ik zou er hem eenige noemen waaronder b.v. het kas teel Oud-Wassenaar, dat voor de meesten van mijn generatie een gruwelijk monstrum van over-decoratie is. Ik vermoed dat zijn smaak eigenlijk erg gekruld en erg weelderig is, een beetje barok en ook wel een beetje neo- renaissancistischIn elk geval bleek dui delijk dat hij in zijn afkeer van het ontwerp- gebouw G.G.D. niet alleen stond. Velen vielen hem bij en de heer Weustink had het over een lucifersfabriek en nam den jongen architect van een ander, reeds verrezen nieuw gebouw en passant ook nog a faire. De term van den architect Kromhout, ten aanzien van een mo dern Haagsch gebouw gebezigd („hoeveel el belieft u?") door een inzender in ons blad ge citeerd, werd in het raadsdebat ook te berde gebracht. Wethouder Reinalda zei dat hij het ontwerp ook eerst wel heel erg sober en strak had ge vonden. Maar de soberheids-gedachte van den crisistijd was er in uitgedrukt, de architect had er zijn ziel in gelegd. Hij is een zeer be kwaam man. En de Schoonheidscommissie is er overigens niet om superioriteits-ontwerpen te eischen, maar om te zorgen dat een ontwerp aan welstands-eischen voldoet. (Het is merk waardig dat men altijd weer moet gaan uit leggen wat de Schoonheidscommissie toch eigenlijk voor taak heeft). Wat de wethouder al te verstaan had gege ven zijn bescheidenheid als leek tegenover het werk van den vakman zei de heer Meyers nog eens nadrukkelijk. „Wij zitten hier als negenendertig leeken, wij moeten aan deskundigen het oordeel overlaten Ja zeker. Dat is verstandige taal. En te genover het Haagsche citaat van den archi tect Kromhout, die een oude heer is, zou ik het oordeel willen zetten van een mij wel bekend architect, die tot de generatie van wethouder Reinalda en ondergeteekende behoort en van het ontwerp voor den G. G. D. zeide: „Het is wat strak en stug, maar de hoofdvorm is goed en af, en men moet wel bedenken dat inderdaad de crisis-beperkin gen den ontwerper tot extra-soberheid heb ben gedwongen". „Er zijn toceh ook oude gevels die sober en strak van lijn zijn, b.v. die van de Raadszaal zelf, aan het Prinsenhof," merkte ik op. „Is daar niet in principe een overeenkomst te vinden?" „Ja," zei hij beslist, „in principe is dat een goede vergelijking. Die gevel is wat meer ver levendigd in détail, maar in hoofdlijnen is de opzet vergelijkbaar." Alzoo! Wie zou daarvan in den Raad durven zeggen: „hoeveel el belieft u?' De strijd der generaties over architectoni sche ontwerpen zal immer voortduren. Het is aan te nemen dat de wethouder, en ik over twintig of vijfentwintig jaar de nieuwe ont werpen van dien tijd moeilijk zullen kunnen verwerken. Net zoo moeilijk als de oudere ge neratie dat nil doet. Maar dan -hoop ik dit artikel nog eens in de leggers op te slaan, en de wethouder zal aan zijn oude betoogen terugdenken, en wij zullen de zaak overlaten aan de menschen die dan de aangewezen deskundigen zullen zijn. Want er moet vernieuwing wezen. De tijd kan niet stilstaan. De architect van Openbare Werken, die gis teren zoo gehekeld is moge zich niet bitter gestemd voelen. Het geval moet een beetje, philosophisch bekeken worden. R. P. Gedoopt, maar kennelijk waterschuw. Ternauwernood ontkwamen de varenden van een sleepboot aan een overvaring. op- Gisteren- Woensdagmiddag is aan de werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij een rivierboot, gebouwd voor West- Indië, van stapel geloopen. Het schip was gebouwd voor de N.V. Ge mengd Bedrijf Vaartuigendienst Suriname. Het meet 135 ton en is uitgerust met een elec- trische koelinstallatie van Stork en een 120 P.K. Gans-Dieselmotor. De heer E. H. Blei wordt kapitein geduren de de overtocht naar Suriname, die het schip op sleeptouw zal maken. De feestelijke doop en het van stapel loopen was bepaald op vier uur en inderdaad gaf de verloofde van den heer Blei het schip zonder stoornissen zijn naam „Paramaribo". Tot zoo ver ging alles goed doch verder weigerde de Paramaribo te gaan. Vol ijver sloeg men de laatste stukken weg, doch het schip verroer de zich niet. Men wist raad. Allen die zich aan boord be vonden aan één kant gaan staan! En vervol gens op een draf naar het andere boord loo pen! Het ging uitstekend maar de doopeling trok er zich al bitter weinig van aan. Hij bleef waar hij was. Men zocht redding bij eenige balken en koevoeten en trachtte op die manier het schip aan het schudden en op die wijze aan het glijden te krijgen. Helaas, het mocht niet baten. Sleepboot bijna overvaren. De „Paramaribo" lag als vastgemetseldZoo zeer was men er al van overtuigd dat er van een tewaterlating niets meer terecht zou komen, dat enkelen der genoodigden reeds naar huis gingen. Zoo zou het onwillige scheepje er misschien morgen nog gelegen hebben, als niet Het geduld der deskundigen raakte uitge put. Als het dan niet goedschiks kon, dan maar kwaadschiks. Een sleepbootje, dat op het water dobberde, werd te hulp geroepen. Of het maar een tros wilde vastmaken en zoo de „Paramaribo" los trekken. Daartegen had de kapitein geen bezwaar en het sleepbootje naderde den wal. Het trof echter wel zeer ongelukkig dat men het sleepbootje vlak voor de helling bracht. Wel had de „Paramaribo" tot nu toe geweigerd het water te betreden, doch het schip lag toch maar los op de hel ling. Dat deze manoeuvre inderdaad niet zoo ongevaarlijk was, werd al spoedig bewezen. Op het oogenblik dat de sleepboot dicht bij den wal was klonk plotseling van de werf een luid gepiep en ge kraak. Een waarschuwend geroep weerklonk van den wal en op een minimalen afstand stoof de capricieuze „Paramaribo" voorbij. Men had tijdens 't naderen van de sleepboot de drave rijen aan boord van de ..Paramaribo" en de werkzaamheden met de koe voeten niet gestaakt. Gelukkig was het gevaar even gauw ge weken als opgekomen-en de opwinding spoe dig bedaard. De belangstelling, voor de tewaterlating was buitengewoon groot. Aan de overzijde van het water en verder overal waar men slechts een glimp kon opvangen, stonden nieuwsgierigen te kijken. De doodelijke aanrijding op den Haarlemmerweg. Nieuw getuigenverhoor op 8 September. AMSTERDAM. 25 Juni. Het Gerechts hof wees heden een interlocutoir arrest in de strafzaak tegen den 66-jarigen Haar lemmer die in hooger beroep terecht heeft gestaan, verdacht van het veroor zaken van dood door schuld bij een aan rijding op den Haarlemmerweg op Goeden Vrijdag van het vorig jaar. Het Gerechtshof achtte het onderzoek niet volledig. Op grond van alsnog inge komen stukken zal op 8 September a.s. het getuigenverhoor worden voortge zet. Zomerprogramma der H. O. V, Een keur van solisten treedt op. De Haarlemsche Orkestvereeniging heeft voor dezen zomer het programma der Volks concerten vastgesteld. Ook thans weer bieden deze concerten een hoog en gevarieerd mu ziekgenot. Op Donderdag 2 Juli vangen de zomercon- certen aan. Dan treedt als solist op de heer Eduard Biele, cellist. Deze Haarlemsche mu sicus had nog onlangs een groot succes te Parijs. Maandag 6 Juli wordt een buitengewoon volksconcert gegeven, waaraan zal medewer ken het Doopsgezind Zangkoor. Uitgevoerd zullen worden werken van Beethoven., o.a. de Koorfantasie voor piano, koor en orkest. De heer Jac. Zwaan vertolkt daarin de solopartij. Donderdag 16 Juli wordt een Russisch pro- jramma uitgevoerd, waarbij de Russische ba riton Boris Pelsky twee aria's zal zingen. Op Donderdag 23 Juli speelt de heer Hans Bijvanck, concertmeester van de H. O. V., het concert in A-dur van Mozart. De talentvolle pianiste Maria de Jong, leer linge van Henriette Bosnians, zal op Donder dag 30 Juli het concert in F-dur van Mozart en twee dansen van Debussy uitvoeren. Op Donderdag 6 Augustus is de medewerking verkregen van de violiste Berthe Kalff, die reeds meermalen met de H. O. V. concerteerde. Aan het volgende concert op Donderdag 13 Augustus zullen medewerken: de Haarlemsche sopraan Corry Bijster en Hans Osieck, een jong en talentvol Haarlemsch pianist, die dit jaar reeds te Wiesbaden. Scheveningen en Amsterdam successen boekte. Frits Schuurman zal dirigeeren. Voor Donderdag 20 Augustus is de medewer king verkregen van den zeer begaafden violist Constant Moerman, die in het afgeloopen sei zoen met Karei de Jong een recital heeft ge geven. Het laatste zomerconcert vindt plaats op Donderdag 27 Augustus. Dan zal de bekende altzangeres Jo van de MeentWalter haar medewerking verleenen. Men ziet dat bestuur en dirigenten der H. O. V. steeds trachten de concerten aan de hoogste eischen te laten voldoen. Het gebouw van den Genees kundigen Dienst. Ontwerp van Openbare Werken wordt uitgevoerd. Woensdagmiddag is in den Haarlemschen gemeenteraad breedvoerig gediscussieerd over het ontwerp dat door Openbare Werken ge maakt is voor het nieuwe gebouw van den Gem. Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht bij het Kenaupark. De heer Joh. Visser lichtte zijn bezwaren tegen dit ontwerp, die reeds schriftelijk aan de raadsleden waren kenbaar gemaakt, nader toe. Eenige raadsleden vielen hem bij. De heer M. A. Reinalda, wethouder van Openbare Werken, deelde mede, dat de Schoonheidscommissie tegen een eerste ont werp (waarnaar de foto gemaakt is die in dertijd gepubliceerd is) eenige bezwaren had, die evenwel in het verbeterde ontwerp on dervangen zijn. Verder heeft de Schoonheids commissie aanbevolen om den voorgevel te verlevendigen door opdrachten te geven aan eenige beeldende kunstenaars. Het voorstel van den heer Visser om B. en W. te verzoeken een nieuw ontwerp voor dit gebouw te laten maken, werd verworpen met 19 tegen 13 stemmen. OM TE LEZEN: GOED LICHT EN EEN BRIL VAN KEIP GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Het zilveren raadslid. Huldiging van Ch. C. Wolff. Naar wij vernemen zal de heer Ch. C Wolff, die 27 Juni zijn zilveren jubilé zal vie ren als raadslid van Schoten en Haarlem Zaterdag 12 uur gehuldigd worden in de oude raadszaal op het Stadhuis. Daarna zal daar gelegenheid zijn den ju bilaris geluk te wenschen. De boottochten van verband". ,Snel- De reis ging Woensdag naar Purmerend. In ons vorige nummer hebben we reeds het een en ander medegedeeld over de licha melijk gebrekkigen. die door middel van de Eerste-Hulpvereeniging „Snelverband" weel een bootreis mochten maken. Het waren hoofdzakelijk ouderen, die den tocht mee maakten, ongeveer 120. Het is in alle opzich ten een verrukkelijke reis geworden, dank zij het ideaalste zomerweer, dat men zich den ken kan. Er heerschte dan ook gedurende den gan- schen tocht een opgewekte stemming, dank zij de hulpvaardigheid van de leden van ..Snelverband". die de menschen in alles trouw ter zijde stonden. Onophoudelijk werden ze op versnaperingen getracteerd. Het doel van de reis was Purmerend. Hier kregen de reisgenooten een warme lunch, die zich begrijpelijk goed smaken liet. De feestelijke stemming steeg ten top. toen door eenige leden van „Snelverband" een paar vermakelijke tooneelstukjes werden op gevoerd, waarmee ze een onbedaarlijk sudces hadden. De menschen kregen bijna pijn in den buik van het lachen. Ook de terugreis was alleraangenaamst. Voor velen was de dag veel tie spoedig ten ein de. Te kwart over acht kwam het gezelschap weer opgetogen in Haarlem terug, opgewacht door den dankbare familieleden en vrienden. Er waren reizigers bij. die zich zóó uitste kend hadden geamuseerd, dat zij vannacht wel aan boord wilden blijven, om vandaag ook de tweede reis te maken. Maar dat ging natuurlijk niet. Vanmorgen acht uur vertrok de ..Trio" van Fije voor de tweede maal. Ditmaal be droeg het aantal reizigers 125, voor het groot ste gedeelte bestaande uit kinderen, die even als het gezelschap van Woensdag door hulp vaardige stadgenooten per auto van huis naar de boot werden vervoerd. Crematie Frans Coenen. Velen bewezen den overledene de laatste eer. In allen eenvoud vond heden op Westerveld de crematie plaats van Mr. Frans Coenen. Vooral uit letterkundige kringen waren velen aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. In den stoet die achter de baar schreed, toen deze grafwaarts werd gedragen merkten wij op: Mevr. de weduwe Johan de MeesterObreen, Mevr. Van Dam van Isselt, referendaris van de afdeeling kunstzaken der jemeente Amsterdam, Mevr. dr. A. Romijn Verschoor, secretaresse van het hoofdbestuur van den B.K.V.K., Dr. J. Romijn, voorzitter van de groep letterkundigen van den B.K.V.K. Verder de heeren Herman Robbers, mr. H. P. L. Wiessing. oud-hoofdredacteur van de Groene Amsterdammer, Frans Mijnssen. Sam Goudsmit, Siegfried van Praag. Dr. A. Pit, oud conservator van het Rijksmuseum, Th. Mous- sault, directeur van de Groene, A. B. van Hol- kema, uitgever van de Groene, Dr. Piët, J. H. de Bois, de kunstschilder Jan van Herwijnen en de architect J. Bos. Er werd bij de plechtigheid niet gesproken Een neef van den overledene, Dr. L. Coenen te Haarlem, dankte de aanwezigen voor hun komst. Ui'lVAAR'l VAN ZAGLOEL PASCHA. De grondlegger van de nationalistische Wafd-partij in Egypte, Zagloel Pascha, is thans bijgezet in het mausoleum, dat reeds tijdens zijn leven werd gebouwd. Talloos velen böwezen hem de laatste eer. Het woord is aan.... Shakespeare: Wat zit nu. in een naam? Goethe Een naam is lang geen on belangrijk ding. Napoleon heeft immers, terwille van een grooten naam. bijna de halve wereld vernield. Propagandaweek Groote Houtstraat. De foto-tentoonstelling in onze Tijdingzaal. In onze Tijdingzaal Groote Houtstraat 93 kan men thans de resultaten zien van den fotowedstrijd, dien het bestuur van de Groo te Houtstraat-Vereeniging heeft uitgeschre ven ter gelegenheid van de propagandaweek 1420 Juni in deze straat. Zooals onze lezers weten moest de foto antwoord geven op de vraag: welke was de mooiste étalage? Het zijn 45 personen geweest, die getracht hebben, aan die vraag tc voldoen. Zij hadden daarbij veel moeilijkheden te overwinnen, omdat de glinsterende spiegelruiten van de winkels het maken van een foto overdag vrijwel onmogelijk maakten. Er zijn trou wens eenige foto's bij. waarop men dat dui delijk kan zien. Zonder dat de fotograaf het blijkbaar bemerkte kwamen er door de weer spiegeling van de ruiten dingen op de foto, die er niet op behooren. Op één foto slaan zelfs de schaduw van den fotograaf zelf! Daarom hebben de meeste deelnemers het late avonduur gekozen, om dé étalages bij kunstlicht te fotografeeren. waardoor de re sultaten alleszins bevredigend werden. Het bestuur van de Groote Houtstraat- Vereeniging vond het in dit verband heel' jammer, dat eenige leden niet voldaan had den aan het verzoek van het bestuur, de lichten in hun étalages ook 's avonds van tien tot elf uur te laten branden, teneinde de menschen in de gelegenheid te stellen, een foto te nemen. De heeren A. van Weerden en J. Voet heb ben vanmorgen de foto's in onze Tijdingzaal opgehangen. Zij verklaarden tfich over de resultaten tevreden. Er zijn inderdaad heel mooie exemplaren bij. We wekken onze lezers vooral op, de ten toonstelling te komen bezichtigen en mede te dingen naar de prijzen, die het bestuur van de Groote Houtstraat-Vereeniging voor deze gelegenheid beschikbaar heeft gesteld. Het publiek moet zeggen, welke de vijf mooi ste foto's zijn. Hiervoor zijn geldprijzen van resp. f 25. f 20, f 15. 10 en f 5 uitgeloofd. En wie de juiste volgorde noemt komt in aan merking voor een prijs van f 5. Deze prijs kan door twintig personen verdiend worden. We wenschen het bestuur van de Groote Houtstraat-Vereeniging geluk met het resul taat van deze propagandaweek. De Belgische premier kondigde in zijn regee- ringsverklaring sociale hervorming aan. pag. 4 De Belgische mijnwerkers gaan Vrijdag weer aan den arbeid. pag. 4 Een botsing tussehen militaire vliegtuigen in Frankrijk eischte vijf slachtoffers. pag. 4 De minister van Waterstaat over herziening van het Rijkswegcnplan. pag 4 Het disconto van de Nedcrlandsche Bank is met een halve procent verminderd. pag. 3 Te Oostvoorne zijn een vader en zoon ver dronken. pag. 3 Op een onbewaakten overweg bij Barcndrecht is een verloofd paar door den trein gegre pen en gedood. pag. 3 De bekende kunstkenner A. W. M. Mensing is te Amsterdam overleden. pag. 3 Uit Haarlems gemeenteraad: Het ontwerp van Openbare Werken voor het gebouw van den Geneeskundigen Dienst wordt toch uit gevoerd. pag. 6 De doodelijke aanrijding op den Haarlem merweg. Nieuw getuigenverhoor op 8 Sep tember. pag. 1 Een moeilijke tewaterlating te Haarlem. pag. 1 Het tournooi te Wimbledon: Timmer en Van Swol verloren hun enkelspel. Mej. Kollin Couquerque in de derde ronde. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een gebouw. pag. 1 Amy Groskamp-ten Ilavc: Een vrouw schrijft. pag. 7 Voor de Vrouw. pag. 11 H. D. Vertelling: „Een boodschap van over zee" door Bas van Deilèn. pag. 7 Schaakrubriek. pag. 9 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1