Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Spaansche miniaturen. 9 DONDERDAG 23 J U N 1936 H 'A' A' R E E M'S D A G B L"A D De werkverschaffing in het Staphorsterbosch. Minister Slingenberg weerlegt bezwaren. De minister van sociale zaken heeft op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid van Dis inzake het treffen van maatre gelen tot het wegnemen van bezwaren bij in de werkverschaffing in het z.g. Staphor sterbosch te werk gestelde werkloozen uit Genemuiden het volgende geantwoord: Het is den minister bekend, dat bij een aantal werkloozen uit Genemuiden te werk gesteld in het z.g. Staphorsterbosch, eenige bezwaren bestonden omtrent den afstand, waaraan deze arbeiders uiting hebben ge geven. door eigenmachtig den arbeid neer te leggen. Dit optreden verdient afkeuring, te meer. daar den arbeiders bekend was. dat de in spectie voor de werkverschaffing te Zwolle, in overleg met het Departement van Sociale Zaken, maatregelen had getroffen om de betrokkenen zooveel mogelijk ter wille te zijn. De af te leggen afstand van Genemuiden naar het Staphorsterbosch is 23 K M. Hier van wordt 3 K M. in werktijd afgelegd tegen vergoeding van het basisloon. Voorts ont vangen de arbeiders een zoogenaamde rij wielvergoeding van f 1 per week. Er is een regeling getroffen, waardoor bij ongunstige weersomstandigheden de arbei ders halverwege (op p.m. 10 KM. afstand van Genemuiden) kunnen schuilen, zoodat dan niet bij slecht weer het geheele traject behoeft te worden afgelegd. Tegen vervoer per autobus bestaat het bezwaar, dat dit vervoermiddel: 1. een grooten omweg moet afleggen. 2. het werk niet kan bereiken, zoodat een deel van den afstand te voet zou moeten worden afgelegd. 3. de kosten zouden verdrievoudigen. De te verrichten werkzaamheden zijn van denzelfden aard als in dit werkobject al sinds jaar en dag door werkloozen uit aller lei beroepen zonder eenig bezwaar worden verricht, zoodat de voorstelling, als zou het werk slechts door beroepsgrondwerkers zijn te verrichten met alleruiterste krachtsin spanning, niet juist is. Verwacht mag worden, dat binnen enkele maanden werkverschaffingsobjecten beschik baar zullen zijn. dichter bij Genemuiden ge legen. zoodat enkele moeilijkheden, welke er nu wellicht nog zijn, geheel uit den weg zullen zijn geruimd. JUBILEUM ROTTERDAMSCHE KOREN BEURS. De Rotterdamsche Korenbeurs (Vereeni- ging van handelaren in binnenlandsche gra nen. zaden en peulvruchten) heeft Donder dagmiddag haar 25-jarig bestaan in het Kurhaus te Scheveningen gevierd met een feestelijke bijeenkomst. Vele vertegenwoordigers van vereenigin- gen op het gebied van den handel in gra nen, zaden en erwten woonden de feestver- gadering bij. Vele dezer vereenigingen had den bloemstukken ter vergadering gezonden. Na het officieele gedeelte werd een smal film vertoond: ..de Rotterdamsche Koren beurs in beeld" (Het leven op de beurs, in de havens enz.) Daarna had een gemeenschappelijke maaltijd plaats, waarbij nog menig hartelijk woord van gelukwensch gesproken is. Mislukte landing op Waal haven. Met de Koolhoven F. K. 43. De leerling-vlieger Schoute heeft Donder dagmorgen bij een oefenvlucht met de Kool hoven F. K. 43,de PH-AJK (Krekel) een mislukte landing op Waalhaven gemaakt, waarbij het toestel ernstig werd beschadigd. De bestuurder en de andere inzittende leerling-vlieger Natan kregen geen letsel. PRINSES JULIANA TE LOOSDRECHT. Prinses Juliana heeft zich nadat zij het maskeradefeest te Utrecht had gadegslagen met haar hofdame jkvr. De Braauw en den Commissaris der Koningin in de Provoncie Utrecht, Ridder L. Bosch van Rosenthal naar Loosdrecht begeven. Het bestuur der watersportvereeniging Loos drecht, dat op de hoogte was gebracht van het voornemen, verwelkomde de Prinses. Vervol gens begaf de Prinses zich naar het motor jacht van den heer Maas en zijn zoons, de bekende zeilers Jan en Bob Maas. De Prinses bleef eenige uren op de plassen en gebruikte daarna de thee in het clubhuis der watersportvereeniging. DE DUINDORPRELLETJES. Het Hof te 's-Gravenhage heeft Woensdag ochtend voortgezet de behandeling van de zaak tegen den 23-jarigen werkman D. P. Jr., die door de Rechtbank wegens mishandeling van den N.S.B.-er H. J. van der Mei tijdens de Dumdorprelletjes in den avond van 26 Juli 1935. is veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Door den officier van justitie was een geldboete van f 10, subs. 5 dagen geëischt. De 18-jarige machinebankwerker J. Tak werd thans als getuige a décharge gehoord. Hij verklaarde, dat verdachte binnenshuis zijn moeder, die aangevallen was, heeft verdedigd, welke verklaring door de aanwezige getuigen a charge werd weersproken. De advocaat-generaal, mr. Vermeulen, zeide in zijn requisitoir, dat de verklaringen van de getuigen a charge eensluidend zijn en geen twijfel overlaten aan de schuld van den ver dachte. Deze getuigen spreken pertinent tegen. dat. de mishandeling (het slaan met een plank) binnen de woning zou zijn geschied. Spr. achtte derhalve P. schuldig, maar hij kon zich met de strafmaat niet- vereenigen, zoodat hij concludeerde tot vernietiging van het von nis en thans veroordeeling vroeg tot een geld boete van f 10. subs. 5 dagen, alsmede tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 14 dagen met drie jaar proeftijd. Mr. Tj. Mobach, de verdediger, betoogde, dat de N.S.B.-ers naar Duindorp kwamen om te colporteeren en dat de colporteurs naar ge woonte geëescorteerd werden door een knok ploeg, die aanvallend optrad. Vast staat uit de verklaringen van ooggetuigen, die met deze zaak niets uitstaande hebben, dat verdachte's moeder is mishandeld. Tegenover de verklarin gen van de getuigen a charge staan zeer po sitieve verklaringen van anderen. Pleiter zeide, dat de laffe mishandeling van een vrouw, waaromtrent eveneens een aanklacht is inge diend. door de justitie niet werd vervolgd. De advocaat-generaal aarzelt, naar spr's meening, om de schuld van P. aan te nemen, maar plei ter is van diens onschuld overtuigd en hij vroeg op dien grond vrijspraak van zijn cliënt. Het Hof zal 8 Juli 'a.s. uitspraak doen. Disconto Nederlandsche Bank Van 4'/i op 4 Naar wij vernemen, heeft de Neder landsche Bank met ingang van heden. Donderdag, haar rentetarieven over de heele linie met een half percent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve teruggebracht van i.Vi tot 4 pet. De berooving van twee Italianen. Door pseudo-rechercheurs. De 25-jarige kantoorbediende E. H. K.. een van de drie daders van de bekende berooving van twee Italianen in den nacht van 30 op 31 Augustus 1935 in een hotel in de Wagen straat te 's-Gravenhage, waarbij zij zich uit gaven voor rechercheurs van politie, is we gens oplich'ting en diefstal in vereeniging, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van vijf maanden voorarrest. In "nooger beroep terecht staande verdedigde K. ditmaal zichzelf, betoogende dat slechts door het naieve optreden van den hotelpor tier deze zaak kon gelukken. Hij verzocht het Hof een lichtere straf op te leggen. De Advocaat-Generaal vroeg, nadat deze portier als getuige was gehoord, bevestiging van het vonnis. De verdachte hield hierna nog een uitvoerig betoog, waarna het Hof de uitspraak bepaalde op 8 Juli a.s. MINISTER DE GRAEFF NAAR GENèVE. De minister van Buit-enlandsche Zaken is Donderdagavond vergezeld van den chef van de afdeeling Volkenbondszaken van zijn departement, prof. Francois, van het staats spoorstation te den Haag naar Genève ver trokken. CONGRES CENTRALE BOND VAN TRANSPORTARBEIDERS. In de middagbijeenkomst van den Centra- len Bond van Transportarbeiders heeft Ir H. Vos, leider van het wetenschappelijk bu reau van de S.D.A.P. een inleiding gehouden over het vervoersvraagstuk en "net- plan van den arbeid, waarin spr. uiteenzette, dat de voorgestelde ordening volgens het plan ver hooging van het transport beteekent. Op het referaat volgde eenige discussie.: Het congres zette zich daarna weer aan zijn huishoudelijke taak. Met 110 tegen 101 stemmen nam de vergadering het voorstel van het hoofdbestuur aan om het aantal hoofdbestuursleden van 15 op 13 te brengen. Ook is een wijziging van het huishoudelijk reglement, betreffende de verdeeling van de functies in het. congres aangenomen. Het congres is daarop verdaagd tot heden Donderdagochtend 9 uur. Schepeling van duikboot over boord gevallen en verdronken. De zaak voor den Marineraad. De marineraad hield Donderdag een zitting in het Departement van Defensie in Den Haag ter onderzoek van het ongeluk, dat op 26 Fe bruari j.l. aan een schepeling van de onder zeeboot O. 15 is overkomen. Bedoelde schepe ling, de kwartiermeester Bossers, is toen na melijk over boord geslagen en verdronken, het geen eerst enkele uren later werd bemerkt. Blijkens de verklaringen van den comman dant, luitenant ter zee le klasse B. V. C. M. Schouten, voer de O. 15 in de buurt van Texel in den nacht van 25 op 26 Februari. Om 5 uur in den ochtend zou de O. 15 het Schulpgat binnenvaren. Getuige werd daarvoor geroepen en trof toen op de brug den officier van de wacht, luitenant ter zee 2e klasse Caspers aan. terwijl de korporaal-konstabel Joh. Slieken als roerganger dienst deed. Vóór het overnemen van de dagorder, te half zeven in den ochtend, was getuige nog niet over Bossers gespi'oken. Wel had de officier van de wacht een uur tevoren gevraagd waar was, maar men kon hem toen niet vinden. Aanvankelijk dacht men. dat B. zeeziek was geworden en hier of daar in een hoek was gaan zitten. Dit was ook de meening van den korporaal konstabel S., die den kwartiermeester op ver zoek van dezen aan het roer had afgelost, om dat B. zich naar de W.C. wilde begeven. Toen eerst na grondig zoeken bleek, dat B. niet meer aan boord was, is de voorgenomen oefening afgelast en het sedert 4 uren afge legde traject teruggevaren. Echter zonder eenig resultaat. Van de ver missing was intusschen kennis gegeven aan den commandant van de Marine te Willems oord, die zeven marinevaartuigen en twee vliegtuigen aan de opsporing van den vermiste heeft laten deelnemen. De luitenant ter zee Caspers getuigde o.a. nog. dat B. om 4 uur aan het roer stond en dat deze even later aan S. vroeg, tijdelijk te wor den afgelost, om naar de W.C. te kunnen gaan. Getuige heeft niet anders verondersteld, dan dat B. naar binnen was gegaan. Achteraf moet echter worden aangenomen, dat B. zich naai de W.C. aan boord heeft willen begeven, dat hij daarbij uitgegleden is en toen overboord ge vallen en verdronken. Geruimen tijd later is het stoffelijk overschot van B. aangespoeld. De uitspraak van den Marineraad volgt later. Het autobusongeluk te Arnhem. Toestand der gewonden redelijk. Het Handelsblad verneemt uit Arnhem: De politie zet het onderzoek inzake de auto busramp op den Amsterdamschenweg nog steeds voort, voornamelijk door het hoor en van getuigen. Zeer uiteenloopend zijn de ver klaringen van hen, die als passagier het onge luk hebben medegemaakt. In het bijzonder is er zeer groot verschil in de taxatie van de snelheid waarmede werd gereden. De commis saris van politie reept thans getuigen op, die de ramp hebben zien oc^^nror: Het is natuur lijk van het grootste belang, dat zij, die als toeschouwers bij de ramp aanwezig waren, mededeeling doen, hoe de noodlottige botsing plaats vond. De toestand der gewonden is naar omstan digheden redelijk Van de lichtgewonden zul len heden vijf of zes naar Amsterdam kunnen terugkeeren, om thuis verder te worden ver pleegd- RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-N. TELEF I 6 1 16 vanaf f "35 - met garantie, pijn- vandr loos trekken lnbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) PALMEN ALICANTE. Juni. Meer nog dan de mensch is hier in het Zui den de boomen- en plantenwereld anders. Niet alleen hebben de boomen om nog maar bij deze te blijven voorzoover ze ook elders in Europa voorkomen, zich aan de veranderde levensomstandigheden aangepast, aan hitte en droogte, waarvan ze de sporen dragen, maar de overgroote meerderheid is totaal anders, behoort tot eigen soorten, die het Noorden niet kent. Sterk wijkt dit af van wat men in verschillende andere landen ziet, die wel min of meer Zuidelijk liggen, maar waar de Zui delijke boom toch nog niet tot zijn recht komt, nemen we Zuid Frankrijk, de Dalmatische kust, zelfs Midden- of Zuid Italië, waar im mers de Palm bijvoorbeeld nog evenmin in- heemsch is als aan de Fransche Riviera. Maar dat allemaal is ook niet het echte Zuiden dat vindt men in Europa slechts in den Zuid- Spanje en dan nog slechts in den Zuid-Oost hoek met zijn meer Afrikaansch dan Euro- peesch klimaat, met zijn koulooze winters en vooral met zijn wit Zuidelijk licht. Vooral dat heel andere, fel witte licht is 't dat de Palm in dit Zonneland 15 tot 20 Meter hoog laat wor den en dat zoo veel andere wonderen wrocht in het rijk der altijd groene boomen. Van enkele van deze boomen wil ik wat ver tellen en vandaag speciaal van den Palm, dien ik den koning der boomen hier zou willen noemen. Zijn silhouet beheerscht het land schap, zijn sierlijke bladerpluim wiegt boven de zee en bewaakt zoowel de hoeve van den eenvoudigen landman als de luxueuze villa van den stedeling. Men denkt aan de lichtbeelden van een tropisch eiland, als men een plukje van deze decoratieve hooge dadelpalmen, in een bocht van de kust, boven het water wuiven ziet. Ik zeg dadelpalmen, want, al ziet men ook wel andere soorten, de dadelpalm is toch algemeen overheerschend. Ook de palmen, die hier de groote alleeën van de steden omzoo men, zijn Dadels, zooals ook de Stad Alicante haar nieuwe Avenida's weer met Dadels be plant en er ook Dadels gekomen zijl» langs den nieuwen auto-weg langs zee. die de Re geering voor Alicante gebouwd heeft om de stad een aantrekkelijke verbinding te geven met verschillende badplaatsen in de buurt. Een aanleg als deze. die nu juist gereed is ge komen, zal zijns gelijke niet licht vinden en. als de boomen, die in vierdubbele rij geplant zijn, in eenige jaren groot zullen zijn ze groeien hier snel zal 't een prachtig geheel worden. Uit den aard der zaak eischt !t in dit droge land wel bijzondere zorg, om zulke jonge boo men van een paar meter hoog aldus over te planten, maar blijkbaar slaagt men er goed mee. want zelden slechts ziet men een mis lukking. Meestal ziet men reeds na het eerste jaar de palmtakken, die eerst tot een kegel naar boven samengebonden waren ter be scherming van den jongen boom, weer los hangen, niet meer dor nu, maar met frisch groen. Men heeft water gegeven, tot ze wortel hebben geschoten, maar zijn ze eenmaal ver genoeg, dan houden ze, ook bij langdurige droogte, 't uit, al wordt het blad tamelijk geel, In het voorjaar maakt de volwassen dadel palm een groote bloesempluim, die eruit ziet als een bundel bloeiend riet en waaruit zich dan spoedig een groote tros groene dadels ont wikkelt, terwijl de zon verder zorgt, dat ze in het najaar rijp zijn. Dat wil zeggen, ze worden geel en maar gedeeltelijk bruin-zwart, zooals ze toch moeten zijn om den fijnen smaak te krijgen. Men legt de kleurige trossen echter meestal, nadat ze afgesneden zijn, nog weer in de zon, waarna ze donker wox*den en daaraie- de zachter en zoeter, zonder dat ze vallen. Voor het inzamelen zag ik op het land, waar geen ladderwagens van bi'andweer of derge lijke ter beschikking staan, als in de stad. hoe men zich blootsvoets, met behulp van een korten, bi'eeden band. die om den boom ge slagen werd, in den hoogen palmmast naar boven werkte, vlug en handig, 't Was op een hoeve in de buurt, die wij, om de reusachtige palmen, die exwóór staan en die men reeds van verx-e ziet, gewoonlijk het Palmenhuis noemen. De oude moeder vertelde ons, dat ook haar grootouders niet anders geweten hadden, daxx dat deze palmen er altijd hadden ge staan. De jeugd in de steden vooral wacht 't niet af, dat de groote trossen zijn ingezameld. Zij smult van de begeerde vruchtjes, zoodra ze op straten en pleinen beginnen te vallen en als ik ze bezig zie, de Juanito's en Pepito's, dan denk ik aan de kleine Jantjes en Jopies in het verre Holland, wat die voor gelukkige gezicht jes zouden trekken, als ze ook eens naar har telust vrijelijk dadels konden eten of prach tige witte moerbeien, heel zoet, want ook die staan hier veel langs de wegen. En ook van de ginds zoo begeerde sinaasappelen geldt natuurlijk, om een Hollandsche zegswijze te gebruiken, dat men „in het veen op geen turf je kijkt". Maar daar kom ik later nog wel eens over te praten. C. B. HET IN DEN HAAG VERMISTE KNAAPJE GEVONDEN. Heden, Woensdagochtend omstreeks 7 uur hebben eenige bux-gers in het ververschings- kanaal nabij de zeesluizen, drijvende gevon den het lijkje van het vijfjarige jongetje A. van P. uit de Helmersstraat te 's Gravenhage. Het ventje is Zondagmiddag aan de Veen- kade te water geraakt. Kinderen hebben dit toen aan de politie medegedeeld. Sinsdien is er gedregd door de politie. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. LIEDJES VAN SPEENHOFF IN HET RUSSISCH. Vijftig liedjes van Speenhof f. die reeds in het Duitsch vertaald zijn. zullen thans ook in het Servisch en Russisch worden vertaald. Zij zullen in deze drie talen worden uitgegeven te Belgrado. Vader en zoon in zee ver dronken. Woensdagmiddag tegen drie uur zijn de 63-jarige A. Maan, wonende te Vlaardingen en zijn elfjarige zoon Jacob te Oostvoorne in zee verdronken. De zoon was aan het baden en ging daarbij te ver in zee. De vader wierp jas en vest uit en ging zijn zoon na. De heer Maan. die een goed zwemmer is, dook naar zijn reeds zin kenden zoon en is niet meer boven gekomen. De lijken zijn nog niet gevonden. Uitvoering der Zuiderzee- steunwet. Stopzetting uitbetaling bijslagen op bedrijfsinkomstcn? Het Tweede-Kamerlid Drop heeft aan den minister van Waterstaat de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de Rijksdienst ter uitvoe ring van de Zuiderzeesteunwet heeft besloten, de bijslagen op bedrijfsinkomsten, verleend volgens artikel 6 der Zuiderzeesteunwet aan belanghebbenden in den zin dier wet, voorloo- pig na 21 Juni 1936 niet verder uit te betalen? 2. Wil de minister, indien vraag 1 bevesti gend moet worden beantwoord, mededeelen wat de ï'edenen voor dit besluit zijn geweest en voor welke groepen van belanghebbenden deze beslissing geldt, zulks met mededeeling van den volledigen inhoud der vastgestelde bijslagregelingen? 3. Indien vraag 1 in ontkennenden zin zou moeten woi'den beantwoord, wil de minister dan alle vastgestelde bijslagregelingen publi- ceeren met mededeeling, voor welke groepen van belanghebbenden deze verschillende re gelingen gelden? DE ZOMERPOSTZEGELS IN HET GEDRANG. Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede. dat er bij de bevolking verwarring dreigt te ontstaan, nu de P. T. T. tegelijkertijd twee extra postzegels uitgeeft, nJ. den zo- merpostzegel en de jubileumpostzegel, ge wijd aan het 300-jarig bestaan der Utrecht- sche Urüvex-siteit. Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag verkrijgbaar gesteld, tex-wijl de postambtenaaren opdracht hebben hem te pousseeren. Als iemand dus zonder meer een postzegel van 6 ct. of 12', ct. vraagt, krijgt hij den Utrechtschen universiteitszegel. Er zijn velen, die dezen bijzonderen zegel aan zien voor den zomerpostzegel en omdat de eigenlijke zomerpostzegel duurder is en van zelfsprekend niet door den loketambtenaar wordt aangeboden, worden heel wat univer siteitszegels ontvangen, als jnen zomerpost- zegels bedoelde te koopen. Het Comité merkt dit duidelijk, doordat vele bestelkaarten voor zakatlasjes, die recht geven op deelname in een loterij, beplakt zijn met drie jubileum zegels in plaats van drie zomerpostzegels. Deze bestelkaarten moeten terzijde worden gelegd en de inzenders zijn de dupe van de ontstane verwarring. Er wordt daarom nog eens met nadruk op gewezen, dat wie zomer postzegels bedoelt, ook zomerpostzegels moet vragen. De zomerpostzegels zijn duurder, om dat de opslag bestemd is voor noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders. De onbewaakte overweg- Twee personen gedood. Woensdagavond omstreeks kwart over zeven zijn de heer J. T. H. Lisman, wonende te Ba- rendrecht en mej. T. Bunk uit Rotterdam op een onbewaakten overweg onder Barendrecht door den Pullman P 57 gegrepen en onmid dellijk gedood. De slachtoffers werden door den trein in de langs de spoorbaan loopen- de sloot geworpen, waaruit zij door personeel van den trein, welke terstond stilhield, werden bevrijd. De dood was echter reeds ingetreden. Nader wordt gemeld, dat het ongeluk ge schiedde op een buitenweg onder West-IJsel- monde. De beide slachtoffex-s waren de 17- jarige T. Bunk uit de Overijselschestraat te Rotterdam en haar 19-jarige verloofde J. T. H. Lisman van den Oostweg te Barendrecht. Zij fietsten den overweg over, toen een trein naar Dordrecht was voorbijgegaan. Plotseling kwam uit Dordrecht de Pullmantrein, die om 6.51 te Rotterdam moet aankomen, aandavei'en. Beide personen werden gegrepen door den trein, een twintigtal meters meegesleurd en in de sloot geworpen. Dr. Feisser, directeur van den Genx. Ge neeskundigen Dienst te Rotterdam, die in den Pulimantx-ein van zijn vacantie in Zwitser land terugkeerde, snelde met het treinperso neel dii-ect te hulp, doch toen zij de beide slachtoffers uit het water hadden gehaald, kon de dokter slechts den dood constateeren. Beiden moeten vrijwel op slag zijn gedood. De lijken zijn Woensdagavond ter plaatse gekist en naar het lijkenhuisje te IJselmonde over gebracht. Het treinverkeer had een klein half uur ver traging. Het derde eeuwfeest Utrechtsche Universiteit. Plechtige promotie der eere-doctoren. Woensdag had ter gelegenheid van het 3e eeuwfeest der Universiteit de promotie van een 40tal cere-doctoren plaats. De plechtige bijeenkomst daartoe wei'd te half elf geopend in het groot auditorium. De promotie in de faculteit der letteren en wijsbegeerte geschiedde door prof. Bolkestein Van de ongeveer 40 eere-doctoren waren ongeveer 20 aanwezig. Tot de afwezigen be hoorden o.a. de Zuid-Afrikaansche minis ters Hertzog en Smuts. De aanwezige eei'e- doctoren der faculteit der letteren en wijsbe geerte traden naar voren en kregen van prof Bolkestein een in fraai omslag gebonden doctorsbul uitgereikt, terwijl prof. Wagen voort hun de Capita, korte zijden schoudermantel in de roodwitte kleuren der Utrechtsche Universiteit omhing, die geheel nieuw is als ondex'scheiding door een Nedexdandsche Universiteit aan haar eere-doctoren toe gekend. Op gelijke wije werden in de overige facul teiten de aanwezige eere-doctoren door den voorzitter dezer faculteiten gepromoveerd. De heer Maurits Sabbe dankte namens de eere-doctoren in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor de hooge benoeming. Ook namens de eere-doctoren der andere faculteiten werd een woord van dank gespro ken. o.a. door een der Zd-Afrikaansche. Fran sche, Duitsche en Engelsche promovendi. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 25 Juni De troonrede tot sluiting van het En gelsche parlement zegt. dat de Koningin het besluit genomen heeft het Lager huis te ontbinden ,ten einde de wen- schen des volks te leeren kennen over de kwestie, of een Iersche wetgevende macht voor de leiding der Iersche zaken zal worden ingesteld. De betrekkingen met het buitenland zijn zeer vriend schappelijk. De Koningin herinnert met voldoening aan het einde van den oor log, die'in Bulgarije heeft gewoed, en aaxx dexx nieuwen staat van zaken al daar. tot stand gebracht door de wijze raadgevingen der mogendheden en door de lankmoedigheid des Sultans; verder ook aan de aanneming der vredelie vende x-aadgevingen door Griekenland, hetwelk thans zijn leger ontwapent en daardoor het ernstige gevaar voor den vrede in Oostelijk Europa doet verdwij nen. De toestand van Egypte verbetert van lieverlede, waardoor het mogelijk is de Engelsche strijdmacht te verminderen en binnen de gx'enzexi van eigenlijk Egypte samen te trekken. De Koningin hoopt dat het tractaat met Spanje, als het door de Cortes zal zijn aangenomen, den invoer van koloniale wijnen aanmoe digen zal. Ten slotte spreekt de Koningin den wensch uit. dat het nieuwe parle ment van zulke gevoelens zal bezield zijn, dat het de rust en de tevredenheid des volks verzekeren en de kracht en eenheid des rijks bevorderen zal. Ongeluk op den Afsluitdijk. Autobestuurder door zonlicht verblind. Herhaaldelijk gebeurt het, dat de laagstaan- de zon boven zee des avonds de bestuux-ders van voertuigen verblindt. Eenige malen reeds is de afsluitboom bij de brug op Koi-nwerderzand door de gevolgen van zulk een verblinding gesneuveld. Vanwege den Rijkswaterstaat is in verband hiex-mede het bord met het wooi'd „stop" aan den afsluitboom bevestigd. De najaarsstormen rukten het bord echter af en deponeerden het naast den dijk in het natte element, waaruit het sindsdien nog niet is opgevischt. Donderdagmiddag omstreeks zes uur ging de afsluitboom omlaag in verband met het feit, dat een vaartuig de bi*ug wilde passee- ren. De bestuui'der van een vrachtauto van den heer J. Kloos uit Noordwijk, W. G.. werd als velen vóór hem, verblind door liet zonlicht en de auto reed den afsluitboom stuk. Van den wagen werden radiator en koplam pen vernield. De chauffeur bleef ongedeerd. Ernstige aanrijding te Bussum. Een doode, twee zwaar gewonden. Woensdagavond om kwart over acht pas seerde de Gooische tram die juist van de ..Gooische Boer" naar Naarden was vertrok ken het laantje naast het café „HpI Mouw tje" toen een jongen en twee meisjes dit laantje kwamen uitfietsen. De jongen, de 14-jarige L. V. C. uit Hilver sum werd zeventig meter meegesleurd. De tram moest worden opgevijzeld om den on gelukkige te bevrijden. Het bleek echter dat hij op slag was gedood. De beide meisjes werden naast de tram sporen geslingerd en zijn zwaargewond naar de Majella-Stichting vervoerd. Het zijn de zes tienjarige J. H. en de vijftienjarige B, C., bei den uit Bussum. Het parket uit Amsterdam heeft ter plaatse van het ongeluk een onderzoek ingesteld. peltecUcicwdscheJandtMta I DOOS 20 CT-TUBE 40 EN 60 CT. "1 (Adv. Ingez. Med.) A. W. M. Mensing. Bekend veelzijdig ontwikkeld kunstkenner. Te Amsterdam is na een langdurige ziekte overleden de heer A. W. M. Mensing. eigenaar van den kunsthandel Fred. Muller en Co., Mensing en Zn. De overledene wras een zeer bekende figuur in de kringen van den kunst handel en als houder van groote kunst veilingen. De heer Mensing verbleef den laatsten tijd te Pully (Zwitserland), doch sedert enkele maanden was hij om gezondheidsredenen teruggekeerd en opgenomen in het Maria- paviljoen, waar hij Woensdag in den ouder dom van 70 jaar is overleden. DE HONDEN n.ADDEN EEN HONDENLEVEN. De Amsterdamsche kantonrechter Mr. G. F. Haase. veroordeelde een houder van een dierenasyl te Amsterdam tot een hechtenis- straf van zes dagen. Het asyl bood een onvoldoende huisvesting aan de dieren en deze bezorgden, mede door den stank en het geblaf, veel overlast aan de buurtbewoners. De ambtenaar van het O. M. had veertig gulden boete gerequireerd. Door bouw- en woningtoezicht werd het perceel voor een asyl volkomen ongeschikt geacht. NED. BOND VAN CREDIETGEVERS. De Ned. Bond van Credietgevers vergaderde in Hotel „Schiller", naar aanleidinug van in gekomen vragen van de regeering en het geven van advies, omtrent het vergunningstelsel \n verband met de Wet op den afbetalingshandel. De spreker, mr. J. H. C. Kok behandelde uit voerig het afbetalings-contract en de huur koop-overeenkomst en geloofde dat in de toe komst, in verband met de wet de afbetalines- vorm eerder zijn weg zal vinden, dan de huur koop-overeenkomst. omdat vele bezwaren aan dezen laatsten vorm verbonden zijn. Ook de beperkte cessie, domicilie-keuze en het teekenen van man en vrouw, leidt tot moeilijkheden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5