PWF IN T K©®T SPORTFONDSENBAD Juist voor Vrouwen! AKKERTJES De int. kampioenschappen te Wimbledon. V R IJ DAG 2(5 JUNI 1936 HA ARLE M'S DAGBLAD 11' Een belangrijke dag voor de Kennemers Hulde aan La Condamine De eerste sportjournalist in 1536 De testmatch Engeland tegen Britsch-lndië De vraag is naar werkelijke fastbowlers Amar Nath is stout geweestEngelsche ge middelden Onze Haarlemsche cricketclubs en de dames Wooderson's record. Het is Zondag a.s. voor Beverwijk een be langrijke dag. Dan zal beslist worden of de Kennemers al dan niet naar de tweede klasse promoveeren, nadat de club voor de vierde maal in een luttel aantal jaren het afdee- lingskampioenschap heeft behaald. De rood zwarten hebben in „De Wijk" een grooten aanhang, wat zeer begrijpelijk is, want het elftal speelt technisch goed en enthousiast voetbal, de club wordt degelijk en met Ken nis van zaken bestuurd en de terrein-accomo- datie laat niets te wenschen over Het vorige jaar moest Kennemers de pro motie-eer aan U. V. S. laten, doch thans be hoeft de thuiswedstrijd tegen Olympia, dat reeds in Gouda verslagen werd, slechts een ge lijk spel op te leveren om het begeerde doel te bereiken. Het is jammer, dat een zoo belang rijke match in mid-zomer moet worden ge speeld, doch dat is nu eenmaal de consequen tie van het promotie-systeem. Eén ding is ech ter zeker; wanneer de thuisclub van het be gin af het spel open weet te houden, zal de overwinning haar niet ontgaan en kan Be verwijk Zondagavond feestvieren. Dezer dagen is het 200 jaar geleden, dat de Fransche geleerde La Condamine de eerste monsters caoutchouc, of, zooals hij het noem de „elastische hars" naar zijn land stuurde. Het is een jubileum, dat door de sportwereld niet mag' worden vergeten, want het product in kwestie is een onmisbaar artikel bij de be oefening van vele takken van sport geworden. Merkwaardig genoeg hadden de Amerikanen de waarde van het caoutchouc voer de sport reeds begrepen, alvorens Columbus de nieuwe wereld ontdekte. Fernandez d'Oviedo gewaagt er van in zijn in 1536 uitgekomen boek, waarin hij schrijft over een spel, „Batey" geheeten, dat op de Antillen, in Mexico en Venezuela gespeeld werd en waarbij men een soort bal gebruikte, die vervaardigd was van een stevige, maar buitengewoon poreuse en lichte stof. Deze bal stuitte veel hooger dan het hoofd van een man en de spelers moesten zich terdege inspannen om hem onder controle te krijgen. Het blijkt dus, dat genoemde d'Oviedo de eerste sportjournalist geweest is en tevens, dat men toen al evenveel aandacht aan bal- contröle besteedde als heden ten dage het ge val is. De Spaansche geschiedschrijver Herrera, wellicht een betovergrootvader van den voet baller, die in het vertegenwoordigende elftal van Uruguay triomfen vierde, vertelt ons, dat de inboorlingen van Haïti, op een daarvoor speciaal ingericht terrein, reeds eeuwen gele den het voetbalspel beoefenden, zoodat thans eindelijk bekend is, wie voor de eerste maal wereldkampioen is geweest. Zaterdag a.s. begint op Lord's Cricket Ground de eerste testmatch tusschen de cricket-teams van Engeland en Britsch-lndië. Men kan fei telijk moeilijk van een test spreken, want de Indiërs hebben, sinds het begin van hun tournee door Engeland, slechts één wedstrijd gewonnen en de meeste verloren. Zelfs als men de voor hen moeilijke zachte wickets en de vele kwetsuren in aanmerking neemt, is hun ploeg veel te zwak voor een internationa len wedstrijd. Bovendien is een van hun beste all-rounders, Amar Nath, wegens een disci plinair vergrijp door den captain naar zijn geboorteland teruggestuurd. Het is jammer, dat de Engelschen niet voor een zwaarder probleem zullen worden geplaatst, want thans gaat veel van de waarde, die deze match voor de keuze-commissie in verband met den ko menden Australischen tour had kunnen heb ben, verloren. Engeland heeft het in het vorig jaar tegen de toch heusch niet zoo formidabel sterke Zuid-Afrikanen leelijk laten liggen; dat wordt overigens ten overvloede bevestigd door het poovere resultaat, dat Zuid-Afrika op eigen grond tegen de Australiërs eenige maanden geleden behaald heeft. De aanval is bij de Engelschen het zwakke punt, want een spin- bowler als Verity mag dan in eigen land groo- te successen boeken (hij nam dit seizoen reeds meer dan 100 wickets), op de glasharde Aus tralische pitches zal dit soort bowlen wel heel weinig tot zijn recht komen. Men moet het daar van zeer snelle fastbowlers of googly- experts hebben en die zijn in Engeland dun gezaaid. De Not'ts-bowlers Larwood en Voce zijn de eenige fastbowlers van super-klasse, maar door het bekende geschil over de body- line-theorie komen zij waarschijnlijk niet in aanmerking. Gover van Surrey, Allen van Middlesex en Bowes van Yorkshire zijn wel snel, doch niet snel genoeg om een voortdu rende bedreiging voor de Australische batsmen te vormen en in de googly-afdeeling zijn het feitelijk slechts Peebles en Robins, die in de schaduw van een Grimmett kunnen staan. Eerstgenoemde speelt echter niet meer gere geld en kan dus voorloopig buiten beschou wing blijven. Het Engelsche elftal voor de eerste test match telt vier amateurs, n.l. aanvoerder Al len en zijn clubgenoot Robins van Middlesex Wyatt iWarwick) en Turnbull (Glamorgan). Velen zijn niet ten onrechte van meening, dat Turnbull over betere aanvoerders-capaciteiten beschikt dan Allen, waarover we eenige we ken geleden reeds het noodige hebben gezegd. Yorkshire is door drie spelers vertegenwoor digd; de bowler Verity, die echter zoo waar als nummer vier op de lijst van batting-ge middelden staat, Mitchell en Leyland. Duck worth (Lanes) was in de afwezigheid van Ames de aangewezen wicketkeeper en Gover (Surrey) heeft, na Verity, de meeste wickets in dit seizoen veroverd. Dat men voorts den jeugdigen Gimblett (Somerset) als openings- batsman en Hardstaff (Notts) een kans geeft, is zeer toe te juichen, daarentegen wekt de keuze van Jas. Langridge wel eenige verwon dering en bewijst, dat men momenteel niet over al te veel- uitblinkers beschikt. In de tweede testmatch zal men het onge twijfeld weer eens met andere gegadigden pro- beeren en onder hen dienen dan allereerst Fishlock (Surrey) en McCorkell (Hampshire) te worden genoemd. Fishlock staat nummer twee op de battinglijst en McCorkell is als wicketkeeper momenteel beter in vorm dan Duckworth, die bovendien al een aardig dagje ouder wordt. Intusschen heeft Gimblett weer een century (zijn vierde) gescoord en Hendren was de eerste, die zijn 1000 runs voor dit seizoen haalde. Onze beide Haarlemsche eerste klasse cricket clubs hebben tot nu toe ieder slechts één wed strijd gewonnen. Is het bij Haarlem het bat ten, uitgezonderd van De la Mar en Healv, dat niet erg wil vlotten, bij Rood en Wit zit de zwakte in den aanval. Yates en Van der Togt kunnen het zaakje niet alleen opknappen, al lukte dat Zondag 1.1. tegen V.V.V., dank zij uitstekend fielden van bijna het geheele elf tal, opperbest. In tegenstelling met vorige ja ren was het veldwerk, op een enkele uitzonde ring aan den „leg "-kant na, zeer actief; de fraaie catches van Elias en Hagenaar deden de schaal tenslotte in het voordeel van de ju- bileerende vereeniging overslaan Lammerts van Bueren, veel verbeterd in zijn „forward play", maakte na langen tijd weer eens een hooge score, zooals men dat vroeger dikwijls van hem zag, terwijl Yates en Hagenaar voor het „vuurwerk" zorgden. Laatstgenoemde wek te herinneringen op uit lang vervlogen dagen, toen hij vijf achtereenvolgende ballen van den fastbowler Jeuken in één over voor vier weg- ranselde. Wijn van Waveren sloeg den H.C.C.- bowler Coops eens driemaal achtereen voor zes en het gezegde: 3 keer 6 is 18 deed langen tijd daarna opgeld. Thans kan men spreken van 5 x 4 is 2o, hoewel Glerum datzelfde ster ke staaltje enkele jaren geleden, eveneens aan de Spanjaardslaan, tegen de Engelschen vol bracht. Hoewel Yates zijn zessen bij eiken wedstrijd verder den Hout in slaat is het hem tot nog toe niet gelukt het gedenkteeken van Lourens Coster te raken. De aanhouder wint echter en misschien beleven we het nog eens dat ook deze herinnering aan Loutje als ge volg hiervan verplaatst moet worden. V. V. V. kwam met een sterk verjongd elf tal, waarin nog slechts één Grootmeyer was overgebleven, n.l. Just. Broer Jan zal niet re gelmatig meer spelen en verkoos ditmaal den promotie-voetbal wedstrijd N. E. C.—S. C. H. te arbitreeren boven de rustige sfeer van „the King of Sports". De jeugdige V.V.V.'er Engel bleek een uit stekend batsman te zijn en zijn score van 52 was het lichtpunt van een overigens met te sterken defensieven inslag gespeelde Amster- damsche innings. De dames brachten het er Zaterdag op het Kennemer Lyceum terrein tegen de Engelsche collega's niet zoo goed af. De bezoeksters ble ken technisch veel beter onderlegd te zijn. vooral wat het voetenwerk bij het batten be trof, doch dat is ook geen wonder, want hun gelegenheid om te trainen is veel ruimer dan in Holland. De Comp C.C. ontleent haar naam aan een bij Maidstone in Kent gelegen groote heerenboerderij, „the Great Comp"; de club werd reeds in 1928 opgericht. Twee der speel sters, Miss Doman (captain) en Miss French, zijn dubbele internationals; zij zijn de eenige twee dames, die haar land zoowel met hockey als cricket vertegenwoordigd hebben. Miss Archdale was voorts aanvoerster van het Engelsche team in Australië, voor welk laatst genoemd landselftal Miss Peden uitkwam, die thans in Engeland vertoeft en de Comp C. C. getraind heeft. Toch viel er ook in het spel van de Holland- sche dames wel wat te waardeeren, het fielden en aangooien van mej. Roos op „square-leg" was zeer goed. de all-round prestatie van me vrouw Lambers viel te loven, terwijl in Am sterdam het bowlen van mej. Haalmeyer en onze stadgenoote mej. Z. Chapon geroemd werd. Laatstgenoemde nam 2 wickets voor 7 runs in 3Vè overs. Sidney Wooderson, de „pocket-Hercules", zooals hij in Engeland genoemd wordt, heeft weer eens van zich doen spreken. Wooderson, die slechts 112 Engelsche ponden (ongeveer 53 kilo) weegt en voor een athleet bizonder klein van stuk is. slaagde er te Londen in, het op naam van den geduchten Nieuw-Zeelander Jack Lovelock staande Britsche mijlrecord (1609 meter' van 4 min. 12 op 4 min. 10 4 5 te brengen. Dat belooft dus wat voor de 1500 me ter in Berlijn, te meer. daar Wooderson met ruim 50 yards verschil won en zich dus nog niet eens bizonder heeft moeten inspannen. De ook in ons land bekende looper Finlay evenaarde het Britsche record, door de 120 yards horden in 14 4 5 sec. af te leggen. De houder van dit record, Pilbrow, werd wegens het omgooien van een hindernis gediskwali ficeerd. Wanneer onze stadgenoot Wim Kaan er in kon slagen, zijn snelheid tusschen de horden en bij de „run-in" iets op te voeren, zou hij weinig bij Finlay ten achter blijven. Aston Villa heeft over het afgeloopen sei zoen een verlies van ruim 11000 pond sterling geleden. Dat is niet het gevolg van de slechte wedstrijdresultaten, want ondanks het feit, dat de clubs steeds onderaan de ranglijst bleef en tenslotte degradeerde, namen de recettes met totaal 12000 pond toe en brachten het aardige sommetje van 64000 pond op. Maar de Villa kocht dure, nieuwe spelers in het wilde weg, zonder dat zij de gewenschte verbete ring brachten en waarvan velen reeds weer van de hand zijn gedaan. Deze roekelooze aankoopen waren de oorzaak van het geleden verlies. 'n Spreker die vuur en vlam heeft gevat Frischt weer heelemaal op in het (Adv. ingez. \led.) ROEIEN. Ontsteltenis in Henley. De snelheid der Japansche roeiers. (Van onzen Londenschen correspondent.) De winners van de Grand Challenge Cup van Henley Regatta zijn al aangewezen. Zij zijn de Japansche Acht, de kleine stevige, bruine mannen van de Keizerlijke Universi teit van Tokio. Voor liefhebbers en deskundi gen van de traditioneele roeisport zijn zij verbijsterend en fantastisch in hun presta ties. Heel Henley is op stelten en het kan zijn oogen niet gelooven. De Japanners hebben het meerendeel van de fundamenteele beginselen van race-roeien als ballast over boord geworpen. En blijkbaar hebben zij zich door dit te doen geconsti tueerd als een recoixlploeg. welke aan allen, die willen opkomen, ruggen laat zien. Het warme weer had ons naar de rivier gelokt. En toen wij eenmaal aan de rivier wa ren kwam de gedachte op. eens naar het voor werk van Henley te gaan kijken. En daar ver telde men dat de Japanners tien tegen een de Grand Challenge Cup zouden ver overen. Helaas zagen wij de ploeg niet in ac tie. Maar al het praten was over deze kleine razend roeiende mannetjes en over hun on gelooflijke boot. De Japanners hebben de hoop van Enge land voor de Cup der Achten enkele dagen terug in Marlow gevoelig verslagen. Zij maakten aan het einde van de baan 52 sla gen in de minuut. In Marlow was de Engelsche ploeg volsla gen uitgeroeid en de Japanners waren nog zoo frisch als een hoentje. Hoe leverden zij het? Dat is de vraag die de leiders in de Engelsche roeisport bezig houdt. Het is voor hen een ondoordringbaar een ont stellend en totaal onverklaarbaar mysterie. De Theems heeft nooit zoo iets gezien. Een om wenteling in de roeisport staat voorden boeg. De snelheid der Japanners is enorm; nim mer heeft men een ploeg zoo snel vaart zien maken. Ligt het aan de boot of ligt het aan hun nieuwe methoden? Niemand weet het. En de Japanners glimlachen breed, wanneer rnen hun vragen stelt. Men kan zien dat de Japansche boot veel kor ter is dan de Europeesche en men kan ook zien dat de Japansche boot niet door net wa ter snijdt, maar er overheen glijdt. De ploeg is aanmerkelijk lichter dan de gemiddelde Europeesche. Men weet niet uit welk materiaal de boot is vervaardigd Ze is lichter dan het lichtste hout. bamboe er in begrepen. En men heeft al beweerd dat ze van papier maché is. De techniek der Japanners heeft ook tot al lerlei verhalen en veronderstellingen geleid. Het verhaal gaat dat de Japanners, na te hebben meegeroeid in de Olympiade in Ame rika, thuis gekomen alle bijzonderheden over roeien en constructie van booten die zij had den geleerd, aan hun professoren meedeelden en dat die professoren toen een gansch nieu we techniek uitdachten, zoowel voor roei- sti.il als voor constructie. Een race-roeier in Europa leert van het begin af. dat hij nooit naar zijn riemen moet kijken. De Japanners hebben van deze theo rie gehoord, haar bestudeerd en haar veron achtzaamd. Aan het einde van eiken slag kijkt de Japanner naar zijn riem. De roeipuriteinen in Engeland vinden het verschrikkelijk, maar het waterwerk der Ja panners is perfect en zij roeien met de accu ratesse van.een machine. De Japanners hebben hun eigen voedsel en kok meegebracht. En men vraagt zich af of dit iets te maken heeft met hun buitenge woon uithoudingsvermogen. DISTRICT NOORD-HOLLAND VAN DE K. N. A. U. Op Zondag 5 Juli a.s. zal in de gemeente Bloemendaal een 50 K.M. snelwandelwed strijd worden gehouden (selectiewedstrijd voor de O. S. te Berlijn) en een 35 K.M. wed strijd hardloopen (ten gerieve van de lange afstandloopers in Nederland). De organisatie is in handen van het district Noord-Holland van de K. N. A. U. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden jIgens recept van Apotheker Dumorrt (Adv. Ingez. Med.) LAWNTENNIS. TOURNAMENT „BREDERODE" De uitslagen van de partijen van Donderdag avond luiden: Heerenenkelspel. Eerste ronde: J. Deegenaar slaat H. Blom 810. 64, 75. A. Cats slaat A. de Vletter 26. 63, 64. Tweede ronde: J. v. d. Bliek slaat Lanting 62, 6—3. Derde ronde: J. v. Driessum slaat P. Langendijk 60, 60. J. v. d. Bliek slaat H. Janssen 6—1, 6—2. Damesenkelspel. Derde ronde: Mej. M. Roos slaat mej. van Aalst 97, 62. Gemengddubbelspel Mej. A. de Vletter en A. de Vletter Jr. slaan mej. van Aalst en L. de Kadt 61, 61. ZEILEN. HAARLEMSCHE ZEILVEREENIGING. De Haarl. Zeilvereeniging viert Zondag a.s. haar 14-jarig bestaan met feestelijkheden aan „de Haven". Hoewel de oprichtingsdatum eigenlijk 19 Juli is heeft het bestuur besloten de viering een paar- weken te vervroegen om ook de leden, die hun vacantie elders zullen doorbrengen, in de gelegenheid te. stellen aan wezig te zijn. Verschillende behendigheids spelletjes en krachtmetingen voor oud en jom zoowel op, in, als boven het water staan op het programma. Stellig zal dit Zomerfeest sla gen, lettende op het succes dat de H. Z. V. met haar vorige feesten had. Een „pierement" zal de feestelijke stemming ongetwijfeld nog verhoogen. Te half elf wordt begonnen met de afwer king van het programma. LAWNTENNIS. Een en ander uit de geschiedenis. De jaarlïjksche kampioenschappen van Wimbledon vormen de grootste gebeurtenis in de internationale lawntennis-wereld. Ditmaal zijn er 204 deelnemers, 118 heeren en 86 dames. Er is plaats voor ruim 16.000 toeschouwers en de aagelijksche recette be draagt ongeveer 10.000 pond sterling. SUZANNE LENGLEN. Als men deze cijfers vergelijkt met die van 1879, toen het tournooi een winst van nog geen twee shillings opleverde en van 1884. toen men de 200 kijkers bij den door Spencer W. Gore gewonnen eindstrijd als een record menigte beschouwde, dan krijgt men een in druk van de groote vlucht, die de tenniswed- strijdsport in den loop der jaren genomen heeft. Wimbledon is de bakermat van het lawn- tennis, zooals we het thans kennen, ofschoon de oorsprong van het spel bij de oude Grie ken en Romeinen te vinden is, waar het „Sphairistike" werd genoemd In 1874 bracht Major Walter Wingfield dit spel in Engeland tot bekendheid: het werd gespeeld op een verplaatsbare baan in den vorm van een zandlooper, twintig yards lang. tien yards breed aan de uiteinden en zeven yards in het midden, waar het net een hoog te van vier tot vijf voet had. Het spel werd alras populair en het duurde niet lang. of het vond ingang op de velden van de All England Croquet Club te Wimbledon. Dit leidde spoedig tot een naamswijziging van genoemde vereeniging, die voortaan de All England Croquet and Lawn Tennis Club heette en een speciaal veld voor de nieuwe sport beschikbaar stelde. Er werd een reglement in elkaar gezet en men trachtte tot overeenstemming te komen aangaande de soort bal. waarmede gespeeld moest worden. Sommige spelers prefereer den een volgummibal. anderen weer één met een opening aan weerskanten. Zelfs toén kende men reeds een kleeding-probleem, want hoewel de meeste deelnemers in wit flanellen pantalons verschenen, maakten er enkelen hun opwachting in witte „plus fours" met zwarte kousen, waarover men zeer verontwaardigd was. In 1877 werd het eerste tournament geor ganiseerd. open voor alle amateurs tegen een inleggeld van één guinea en met twee prij zen, een van goud en een van zilver. De spelers moesten schoenen zonder hakken dragen en 180 ballen werden speciaal voor deze wedstrijden gemaakt. Er waren 22 in schrijvingen; de toegangsprijs bedroeg een shilling. Twee jaar later werd de hoogte van het net verlaagd tot 3 voet en 3 inches; het ge wicht van den bal werd verzwaard. Deze veranderingen hadden tot onmiddellijk ge- MOTORWIELRIJDEN. D eT. T.-races te Assen. Het nieuwe circuit is gereed. De K.N.M.V. meldt ons: Spoediger dan zelfs de grootste optimisten durfden hopen. Is het „Circuit van Drente" thans gereed gekomen en overgq#h-agen aan de stichting van dien naam. De resultaten zijn verbluffend! De oude teerweg van slechts 2.75 meter breedte is over een lengte van 10 K.M. veranderd in een asfalt-betonweg van 5 meter breedte op de rechte einden en tot zelfs 71? meter in de opgehoogde bochten. Aan het verbreeden van de onderbaan en aan het vlak- walsen en aanbrengen van ruim 50.000 M2. asfaltdek werd slechts 50 werkdagen gearbeid. In totaal werd een bedrag van niet minder dan 120.000 aan de verbeteringen van het „Circuit van Drente" ten koste gelegd. Dat de K.N.M.V. dezen race-weg. die thans een van de mooiste en snelste ter wereld is. met genoegen zal goedkeuren, behoeft wel geen betoog. DeTT-races op 11 Juli a.s. zullen dus niet alleen zijn de meest internationale in Europa met een veel sterkere bezetting dan zelfs de Engelsche T.T. of de ..Groote Prijs van Europa", doch op het verbeterde circuit zullen zij bovendien veiliger en sneller zijn. II Juli wordt een grootsche motordag. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie-adres te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geenerlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders Zij. die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending ooral tijdig op te eeven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD. volg, dat het tot dien datum gepeelde voor zichtige pat-ball" overging in de srfelle sport."zooals we die thans kennen In 1880 waren er reeds 34 deelnemers: het aantal toeschouwers steeg tot 700. zoodat de winst van bijna twee shilling in het vooraf gaande jaar tot 230 pond opliep om in 1881 reeds 706 pond te bedragen. Voortdurend bleef de belangstelling toenemen, met als hoogtepunt het jaar 1933. toen men 13.368 oond sterling overhield. In 1880 kwam de beroemde tweeling Wil liam en Ernest Renshaw voor de eerste maal op Wimbledon uit. Door een serieuse st adie van het spel, van nieuwe slagcn_ en tactiek wonnen zij niet alleen op Wimbledon, doch ook op Cheltenham. Prince's Club. in Oxford en in Dublin. Zeven jaar lang bleven zij on verslaanbaar; de eerste Amerikanen, die naar Engeland kwamen om aan de wedstrij den deel te nemen, de gebroeders Clark, moesten het onderspit delven. Wimbledon werd een concurrent van Lord's Crickt Ground op het gebied van „beauty and fashion". In 1884 deden de dames op de wedstrijd- baan haar intrede. De 15-jarige Lottie Dod veroverde in 1887 den eersten prijs en hand haafde zich als de sterkste speelster tot 1894, in welk jaar zij zich terugtrok. Haar tech niek was perfect, haar volley nauwkeurig en zij beschikte over een machtige drive, maar ze serveerde onderhands. Daarna maakte Wimbledon enkele slechte jaren mede en het was de vraag, of het jaar- lijksch tournooi zou blijven bestaan, want de wielersport werd plotseling zeer populair en ook cricket, onder een invloed van een aantal vooraanstaande spelers, trok de be langstelling van de sportieve menigte. COCHET. TILDEN. Toen kwamen de gebroeders Doherty In 1895. Zij speelden zulk verbluffend goed ten nis, dat de menschen van heinde en verre naar hun verrichtingen kwamen kijken. Drie jaar later werd het gemengd dubbelspel in het programma opgenomen. Dit nummer heeft, wellicht meer dan wat ook. tennis zijn naam als kijkspel bezorgd. De kleeding der dames uit dien tijd wekt thans den lachlust op, want meestal waren slechts hun gezicht en handen zichtbaar. Zij waren in wijde rokken gehuld, droegen een hoed. hun jur ken waren sterk getailleerd en hadden lange mouwen, zoodat men zich moet verwonde ren, hoe zij er in slaagden, hard te loopen en den bal te slaan. In 1905 namen vele buitenlanders deel; de Australiër Norman Brookes won den eer sten prijs, wat hij ln 1907. toen de Prins van Wales Royal President van de All-England Club werd, herhaalde. De Prins (later ko ning George V) stelde een wisselbeker voor het heeren-enkelspel beschikbaar De belangstelling voor het.spel werd zóó groot, dat in 1920 besloten werd een nieuw Wimbledon-tennis-stadion met omliggende banen in te richten voor een bedrag van 40.000 pond sterling. Op 20 Juni 1922 werd het door koning George geopend en ofschoon het er niet zoo gezellig was als op de oude terreinen, kan men nu rond het centre-court 16000 toeschouwers, waarvan 6000 staan plaatsen. herbergen. In 1920 maakte Suzanne Lenglen, die het jaar tevoren op 15-jarigen leeftijd het St. Cloud Hard Court Championship had ge wonnen. haar glorieuze entrée op Wimble don. Zij bereikte den eindstrijd, waarin de bekende Mrs. Lambert Chambers haar te genstandster was. Suzanne, toen nog niet op haar hoogtepunt, won de eerste set met 108. doch verloor de tweede met 64. Toen zorgde de Frangaise voor een van de sensa ties. die haar spel voor den toeschouwer zoo interessant maakten. Onder geweldige span ning steeg de score in de beslissende set lang zaam; de 8000 aanwezigen hielden den adem in. Mrs: Lambert Chambers leidde met 65 en 4015. De Engelsche plaatste een harde drive, de bal kwam tegen het frame van Suzanne's racket en sprong over het net te rug, waarvan haar tegenstandster zóó schrok dat ze deze game verloor. De Frangaise speelde met opmerkelijke concentratie ver der en wist zoo waar de set met 97 en daarmede den wedstrijd en het kampioen schap te winnen. Haar landger.ooten waren zóó opgetogen, dat een der spelers. Max Decugis. haar midden op de baan omhelsde. Een andere ster. die voor sensaMes zorg de, was Big Bill Tilden, die ln 1920 en 1921 den titel won. de tweede maal na een ietwat onregelmatige finale tegen Boy Norton in vijf sets. Maar het was in 1927 dat Tilden de match speelde, die dengenen, die hem bijwoonden, wel altijd in herinnering zal blijven. Het was de eindstrijd tegen Henri Cochet: in de eer ste twee sets deed de lange Amerikaan met zijn formidabelen tegenstander, wat hij wilde en speelde het beste tennis van zijn loopbaan. De Franschman was volkomen on machtig den stroom van drives en volleys te stuiten en menige „cannon-ball servióe" ging, zonder dat hij ze zelfs zag. aan hem voorbij, terwijl zijn eigen service met zulk een snelheid teruggeslagen werd dat hij -den bal onmogelijk bereiken kon Het werd 6—1, 64 en toen 5—1 En plotseling verloor Til den toen zijn vorm Hii serveerde, maar ver- loor de game en Cochet haalde on tol 5—5 zonder een punt te verliezen. De Fransch man won de set en ook de twee volgende en behaalde aldus een overwinning in een match, die hopeloos verloren voor hem had gestaan. In 1934 kreeg Engeland voor de eerste maal sinds 25 jaar reden tot juichen. want Perry won het heeren-enkelspel in de finale tegen den Australiër Crawford en veroverde daarmede een titel, die sinds de dagen van Gordon Lowe in 1909 steeds naar het bui tenland was gegaan. Hij herhaalde deze prestatie in 1935 en men wacht in ^nnnning, of het hem zal gelukken, ook dit jaar in den eindstrijd te zegevieren en zoodoende ae „hattrick" te verrichten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11