Bij Doorzitten VRIJDAG 26 TUMI 1936 HAARLE M'S DAGBJAD 3 Bestrijding Werkloosheid. De organisatie in Noord Holland. Op grond van een circulaire van den Mi nister van Sociale Zaken aan de besturen der provincies, hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland er bij de gemeentebesturen in deze provincie op aangedrongen meer samen te werken met de rijkscommissie van advies voor werkverruiming en werkverschaffing in Noordholland, opdat daardoor meer eenheid van werken ontstaat. Opgemaakt is een lijst van gemeenten welke voor werkverschaffing en werkverruiming in aanmerking komen. Be halve de gemeente Amsterdam, die geheel bui ten deze regeling valt, en de gemeenten Haar lem, Hilversum, Velsen en Den Helder, welke hun plaatselijke commissies voor werkver schaffing en werkverruiming behouden, zijn de overige daarvoor in aanmerking komende gemeenten in groepen verdeeld, welke ieder een groepscommissie krijgen, zetelend in het aangewezen centrum. De plaatselijke commis sies in Haarlem, Hilversum, Velsen en Den Helder en de groepscommissie zullen zeer nauw met de rijkscommissie moeten samen werken. O.a. zijn voor onze omgeving de volgende commissies samengesteld: Haarlemmermeer. Aalsmeer, Uithoorn, Nieu wer-Amstel, Ouder-Amstel en Haarlemmerlie- de c.a. (centrum gemeente Haarlemmermeer) Zandvoort, Heemstede, Bennebroek en Bloe- mendaal (centrum gemeente Heemstede) Beverwijk, Heemskerk, Limmen, Castricum, Uitgeest en Akersloot (centrum gemeente Be verwijk). Na thans ruim een jaar werkzaam te zijn geweest is de Rijkscommissie van advies voor werkverruiming en werkverschaffing Noord-Holland naar zij aan de gemeente besturen schrijft in staat zich een oordeel te vormen omtrent verloop en omvang van de werkverschaffing in dit geweest. „Het is ons daarbij opgevallen, dat in de laatste maanden het aantal tewerkgestelden afneemt, in vergelijking met het aantal te werkgestelden op overeenkomstige tijdstippen van het vorige jaar. Wij ontveinzen ons niet, dat dit in belangrijke mate een gevolg is van de slechte financiëele omstandigheden, waar in vele gemeenten verkeereh, waardoor het ter hand nemen van objecten van werkver schaffing wordt geremd. Wij meenen echter dat er, ondanks dit be zwaar, gestreefd moet worden naar een ver meerdering van het aantal tewerkgestelden. Het wil ons voorkomen, dat een be langrijk middel hiertoe gelegen is in het betrekken van de geheele bevol king, meer dan tot dusver het geval was, bij de bestrijding van de werk loosheid en meer in het bijzonder bij het zoeken naar geschikte objecten van werkverschaffing. Verwacht mag toch worden, dat de toeneming van het aantal personen, dat zich met deze aangelegenheid bezig houdt, er toe zal leiden, dat meer van dergelijke objecten naar voren zullen worden gebracht dan thans het geval is. De medewerking der bevolking zou o.i. kun hen worden verkregen door de instelling van een commissie tot bevordering van werkver schaffing, die al naar de omstandigheden hetzij voor één gemeente, hetzij voor een groep van gemeenten, werkzaam is. In deze com missie, die ter bevordering van een doelmati- gen arbeid niet te groot mag zijn, dienen naast vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, personen uit de verschillende daar voor in aanmerking komende groepen van de bevolking, met name uit het bedrijfsleven zitting te hebben. In vele gevallen zal het aanbeveling verdienen, dat de bestaande of nog op te richten comités voor de jeugdwerk loosheid, waarop de brief van Gedeputeerde Staten van 13 November 1935 betrekking had, na eenige uitbreiding of wijziging in haar sa menstelling te hebben ondergaan, hetzij de taak der hierbedoelde plaatselijke algemeene commissie op zich nemen, hetzij worden op genomen in een intercommunale algemeene commissie. Dit brengt het niet te onderschatten voor deel met zich, dat voortaan één orgaan be moeiing zal hebben met de bestrijding der werkloosheid in al haar geledingen. Tijdver lies en wrijving, welke het gevolg van een groot aantal plaatselijke instanties kunnen zijn, worden hierdoor voorkomen. De bedoelde commissie dient in één gemeen te of in een groep van gemeenten het centrale orgaan te zijn, waar iedereen plannen voor werkverschaffing of werkverruiming zal kun nen indienen. In verband daarmede zal aan haar instelling ter plaatse de noodige bekend heid worden gegeven, hetgeen bij de ge schetste veelzijdige samenstelling gemakkelijk zal kunnen geschieden. Door de commissie zelf ontworpen of door haar van anderen overgenomen plannen zul len door haar bij het betreffende gemeente bestuur, bij den betrokken Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing en bij onze com missie moeten worden ingediend. Op die wijze worden alle betrokken instanties gelijktijdig ingelicht en kan de verdere behandeling van de voorstellen zoo vlot mogelijk verloopen. Wij hopen, dat het opnemen van personen uit de verschillende groepen der bevolking en in het bijzonder uit het bedrijfsleven in de commissie, tengevolge zal hebben, dat niet slechts eenvoudige werkverschaffingsobjec ten voor ongeschoolden naar voren zullen worden gebracht, doch ook technisch minder eenvoudige objecten, welke vakarbeiders en in de eerste plaats de jongeren onder hen in staat zullen stellen hun eenmaal verwor ven vakbekwaamheid zooveel mogelijk te be houden en zelfs te verbeteren. Wellicht kan op deze wijze ook worden be reikt, dat de overheid, meer dan tot nu toe. de beschikking krijgt over werkverschaffingen waarbij de belanghebbenden een gedeelte der kosten dragen. Wij merken hierbij nog op, dat de Minister van Sociale Zaken zijn instemming met het hierboven ontvouwde plan te kennen heeft gegeven, zoodat wij u, mede uit zijn naam, verzoeken aan het slagen daarvan mede te werken". Teneinde een gelijkmatige uitvoering van het plan over de geheele -provincie te bevorde ren, stelt de provinciale commissie zich voor, dat de geheele commissie.of een subcommissie daaruit binnenkort een bespreking ter zake zal mogen hebben met de colleges van Burge meester en Wethouders der verschillende ge meenten. VADEIILANDSCHE HYPOTHEEKBANK. In de Donderdag in Den Haag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der N.V. Vaderlandsche Hypo theekbank zijn de balans en winst- en verlies rekening over 1935 goedgekeurd. Mr. H. A, Tels, mr. J. C. L. M. van Gils en mr. W. P. M. van der Loo zijn als commissarissen herkozen. Over 1935 wordt geen dividend uitgekeerd. Evenmin vindt over het afgeloopen jaar op de oprichtersbewijzen een uitkeering plaats. Zuivelgerechten maken het huishonden gemakkelijker en goedkooper f I NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U COED! I Leverantie van pantserauto's. Waarom zij aan een buitenlandsche firma gegund werd. In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwery tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk"der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1935 zegt de minister, dat de leverantie van pantserautomobielen is ge gund aan een buitenlandsche firma, omdat ait materieel hier te lande niet vervaardigd wordt. De oorlogservaring en de wijze, waarop, mede naar aanleiding daarvan, de heden- daagsche strijdmachten zich in de laatste ja ren hebben ontwikkeld heeft uitgewezen, dat gepantserde automobielen in de samenstel ling van een moderne strijdmacht niet kun nen worden gemist. Deze voertuigen ontlee- nen hun waarde aan hun bijzondere geschikt heid voor de uitvoering van den verkennings- en den veiligheidsdienst, een en ander in nauwe samenwerking met de cavalerie en de wielrijders. SCHENKINGEN VOOR HET RIJKSMUSEUM. Mevrouw F. W. M. Bonger. geboren baro nesse Van der Borch van Verwolde. te Am sterdam, heeft aan den Staat der Nederlan den ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Fijksmuseum te Amsterdam: een zelf portret van Vincent van Gogh. uit zijn lateren tijd, een zelfportret van Emile Bernard, ge dateerd 1897, een tapisserie van Emile Ber nard, voorstellende twee Egyptische vrouwen en een Arabischen muzikant, Verder hebben de heer C. L. Huguenot van der Linden en mej. E. C. van der Linden, te Amsterdam, eveneens ter plaatsing in het Rijks Museum, ten geschenke aangeboden een portret, geschilderd door Odilon Redon, voor stellende mevr. A. M. L. Bongervan der Lin den. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft deze schenkingen gaar ne aanvaard en voor deze belangrijke ver meerdering der verzameling van het Rijks museum den oprechten dank der Regeering betuigd. KONING LEOPOLD ONTVANGT JHR. TJARDA. Koning Leopold heeft gisteren jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, Nederlandsch gezant te Brussel, ontvangen, ter gelegenheid van diens heengaan wegens zijn benoeming tot gouverneur- generaal van Nederlandsch- Indië. De koning heeft den scheidenden gezant het grootkruis van de Leopoldsorde verleend. Des namiddags had in het gezantschaps gebouw een kleine bijeenkomst in besloten kring plaats, waarin zoo lezen wij in het Alg. Handelsbl. onze gezantschapsraad, jhr. mr. W. J. van Lennep, den gezant als aan denken aan zijn Brusselsche periode namens het geheele gezantschapspersoneel een schil derij van de bekende Brusselsche schilderes Suzanne Cocq, een Brabantsch landschap voorstellende, en aan mevrouw Tjarda van Starkenborgh Stachouwer een doos Brus selsche kant aanbood. De avondvliegdienst op Parijs. Tijdelijk gestaakt. In verband met de moeilijke toestanden, welke den laatsten tijd in Frankrijk gescha pen zijn, heeft de K. L. M. besloten, haar aan gekondigde avonddiensten op Parijs en van Parijs naar Amsterdam tot nader order uit te stellen. De binnenlandsche toestand in Frankrijk is niet bevorderlijk gebleken voor het vreemde lingenverkeer: desondanks zal de K. L. M. toch haar middagdienst op Parijs handhaven, welke met ingang van 1 Juli voor de uitbrei ding van het zomerluchtnet was geprojec teerd. Zoo vertrekt dus het laatste vliegtuig uit Amsterdam, via Rotterdam, naar Parijs om 15.30, aansluiting gevend op den middagdienst uit Stockholm, Malmö en Kopenhagen en voorts op de lijnen van Liverpool naar Berlijn. Staking te Maastricht geëindigd. Heden wordt het werk hervat. Donderdag had te Maastricht een confe rentie plaats tusschen de vertegenwoordigers der organisaties en de directie van de Hol land Radium Rubberfabriek aldaar. De door de arbeiders gestelde eischen wa ren: een loonsverhooging van f 1.80 op f 2 per 100 stuks, voor de arbeiders, werkzaam bij de watch-cases; een boeteregeling: in stelling van een fabriekscommissie en het vastleggen van de arbeidsvoorwaarden in een collectief contract Over deze punten is tusschen de directie en de leiders der organisaties overeenstem ming bereikt, in dien zin, dat de directie al het gevraagde ingewilligd heeft. Indien er zich geen nieuwe complicaties voordoen, wat niet te verwachten is. zouden de arbeiders het werk heden, Vrijdagochtend hervatten. VALSCHE MUNTERS GESTRAFT. De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dagmiddag vonnis gewezen in de zaak van vier Rotterdammers, die betrokken zijn geweest bij een verleden jaar October ontdekt complot, dat in grooten getale rijksdaalders heeft na gemaakt, o.a. te Rotterdam en Hazerswoude. De munten waren zoo goed nagemaakt, dat slechts zeer weinig menschen ze van echt wisten te onderscheiden. De vonnissen luidden: C. E. B.. 27 jaar. los werkman, gedetineerd, een jaar gevangenisstraf. K. de V., 27 jaar, los werkman, gedetineerd, twee jaar met aftrek van voorarrest. Th. V., 39 jkoopman, gedetineerd, twee jaar met aftrek van voorarrest. H. A. Chr., 45 jaar, expeditieknecht, gedeti neerd, zeven maanden met aftrek van voor arrest. Deze veroordeelde is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. en Zonverbranding PÜOL Verzacht en geneest Doos 30ct.Bij Apoth.en Drogisten (Adv. Ingez. Medj Autotruck met aanhangwagen te water geraakt. OUD-BURGEMEESTER VOOR HET ARNHEMSCHE HOF. In de zaak van den gewezen burgemeester van Ambt-Hardenberg, verdacht van verduis tering en heling ten nadeele der gemeente, waarvan de behandeling Donderdag voor het Arnhemsche Hof begon, concludeerde de ad vocaat-generaal tot bevestiging van het vonnis van de rechtbank (1 jaar en zes maanden). De verdediger mr. Svbrandy betoogde in zijn pleidooi, dat er vrijspraak moest volgen, zoo wel wat de leening betreft als ten aanzien van de andere punten van de dagvaarding, omdat de burgemeester de gelden niet als schenking heeft aangenomen, maar als leening. De uitspraak werd bepaald op Woensdag Juli. HET DOODELIJK ONGELUK DEN HEER THORNE OVERKOMEN. PALEMBANG, 25 Juni (Aneta) Omtrent het ongeluk den heer W. D. Thome, vice- consul van de Vereenigde Staten te Singapore, overkomen kan nog nader worden medege deeld, dat, de heer Thorne op 21 Juni j.l. met het s.s. „Ampang" uit Singapore te Pakan Baroe aankwam.. De geoloog van de Neder landsche koloniale Petroleum Mij., de heer Penny, haalde den heer Thorne af om de jungle te laten zien. Zij vertrokken van Pa- kan Baroe. Toen zij zes uren gevaren hadden op de Tapoengkanan, is de consul van de mo torboot verdwenen. Dit moet gebeurd zijn in den tijd van 20 seconden, waarin niet naar hem gekeken werd. De heer Penny keerde te rug om hem te zoeken, doch zonder resultaat. De tijd van de vermissing was om 10 uur 30 's avonds. Aangezien het regende was het zeer donker op de rivier. Ook stond er veel wind, Het lijk van den consul kwam twee dagen later boven drijven. De reden van het ongeluk is geheel onbe kend, doch het staat vast dat het gebeurde zuiver aan een ongeluk te wijten is. Het lijk heeft geen wonden. Alles werd nog op wijlen den heer Thorne gevonden. Slechts een siga rettenkoker en het paspoort zijn verloren ge daan. Bij 't ophalen had hij den bril op en een kiektoestel om den hals. Zijn horloge stond stil op 10 uur 45. Het ongeluk is zeer droevig voor zijn moeder, die in Amerika vertoeft en wier eenigst kind hij was. Wijlen de heer Thorne zou over twee maanden verlof krijgen. De overledene had een goede toekomst en was zeer bemind. Hij was 29 jaar en ongehuwd Bestuurder verdronken. Heden, Vrijdagmorgen te vier uur is aan den Academiesingel te Breda een autotruck met aanhangwagen van de firma Veraart, ex peditiebedrijf te Oudvosmeer (Tholen), door tot nog toe onbekende oorzaak door de brug leuning te water geraakt. Een surveilleerend agent van politie hoorde op genoemd uur een zwaren slag. Toen hij na derbij kwam, was de auto reeds geheel onder water verdwenen. De hulp werd ingeroepen van den commissaris Myjer, die dan ook spoe dig met den inspecteur de Groot ter plaatse verscheen. Met behulp van twee in de nabijheid liggen- den stoombooten werd de wagen opgetakeld, In de cabine, die geheel gesloten was, werden geen inzittenden aangetroffen. Wel vond men er twee broodtrommels, zoodat het vermoeden ontstond, dat twee personen zich in den wagen hadden bevonden. Terstond werd met dreg gen begonnen en reeds spoedig had men hiermede succes, doordat het lijk van den be stuurder, den 40-jarigen Veraart, werd opge haald. Tot hedenmorgen negen uur was het nog niet bekend, of er nog meer slachtoffers zijn te betreuren. Veraart was gehuwd en vader van twee kinderen. Schending van de Auteurswet? Publicatie van een vertrouwelijke circulaire. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep terecht gestaart de vroegere hoofdredacteur van Volk en Vaderland Mr. S. A. van ihmtren wegens overtreding van de Auteurswet, omdat hij in het fascistisch orgaan van 2 Maart 1935 had doen publi- ceeren een vertrouwelijke circulaire van het R.-K. Werkliedenverbond, waarin werd me degedeeld. dat de verbouwingskosten van de drukkerij Limax aanzienlijk hooger wa rn. dan het begrootingsbedrag. Het reserve fonds van de katholieke vakbonden zou nu borg moeten blijven voor een leening. Op klachte van den heer A. C. de Bruyn, voor zitter van het R.-K. Werkliedenverbond was tot vervolging overgegaan. De officier van justitie eischte echter vrij spraak en de rechtbank wees conform dezen eisch vonnis. Verd gaf toe, dat de vertrouwelijke circu laire in Vova is opgenomen geweest. Hij was dien dag niet aanwezig, doch 'had den afdruk van de circulaire in proef gezien. Verdachte ontkent thans opdracht tot hel drukken te hebben gegeven. Pres. (tot verd.): uw houding is niet erg gelukkig op het oogenblik. De procureur-generaal. Mr. Versteegh, vroeg zich af. of de auteui'swet op brieven van toepassing is. Naar spr.'s meening is dit wel het geval en vallen alle geschriften on der de wet. Men mag niet tot publicatie van dergelijke stukken overgaan, zonder daartoe toestemming te hebben ontvangen. In het onderhavige geval is dit niet gebeurd en Is door de rechthebbenden een klacht inge diend. De brief is op last van verd. gedrukt in het blad. waarvan hij hoofdredacteur is en waarvan hij wist. dat het verspreid zou worden. Spr. kan zich niet vereenigen met het vonnis van de rechtbank en requireerde wegens opzettelijk inbreuk maken op eens anders auteursrecht een geldboete van f 50 subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger Mr. van Vessem zeide in zijn pleidooi o.a. dat het in couranten van poli tieke partijen gebruikelijk is talrijke brieven en circulaires die geheim zijn. te publicee- ren. De kranten die dit deden zijn tot nu toe nog nimmer vervolgd Spr. meent dat. in dit geval vrijspraak zal moéten volgen te meer daar bij verd. de opzet ontbrak. Arrest 3 Juli Een oorwurmenplaag Scheveningen. te De strijd tegen het gedierte met kracht aangebonden. In de Zwolschestraat te Scheveningen. aan den rand van de stad. treden in grooten ge tale oorwurmen op, die het den bewoners las tig maken. Deze. overigens vrij onschuldige dieren komen van een strook duingrond, die zich bevindt tusschen den straatweg en den spoordijk. Er zijn daar een aantal paaltjes in den grond geslagen. Daardoor ontstane hol ten in de aarde blijken een gunstige schuil plaats voor dit gedierte te zijn. Ook zal wel licht aan het verschijnsel niet vreemd zijn. dat sommige bewoners de gewoonte hebber, etensresten en ander vuil op dit stukje grond te werpen. Tenslotte schijnt droog zomerweer een gunstige ontwikkelingsfactor te zijn voor deze dieren. Men moet de beteekenis van deze „plaag" niet overdrijven. Wie buiten woont, heeft des zomers bijna steeds last van oorwurmen. In samenwerking van spoorwegen en ge meentelijke diensten is men een reinigings actie begonnen door het maaien van het gras en het opzoeken van schuilplaatsen. Hoewel de dieren overal in het gras ver spreid zitten, zijn toch in den loop van Don derdag talrijke- verzamelplaatsen ontdekt, waarvan de bewoners met kopervitriool ver nietigd worden. CENTRALE BOND VAN TRANSPORT ARBEIDERS. Het congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders is Donderdag te Rotter dam voortgezet. Bij de verkiezingen werden de aftredende dagelijksche hoofdbestuurders A. Kievit, R. Laan, Th. Smeding, H. van Dugteren. C. G. T. Sormani en C. M. Swiebel allen zonder te- gencandidaat. herbenoemd in de functies, welke zij thans bekleeden. In andere functies zijn voorts nog benoemd de heeren F. G. van Duu ren, J. Melk, J. van der Meulen, W. H. L Nauta, A. Brandsteden C. P. Darome en R Plooyer. Tot redacteur van de Bondsorganen is herbenoemd de heer van Dugteren. Het voorstel van het hoofdbestuur tot wij ziging van het huishoudelijk reglement met betrekking tot de bepalingen inzake het be slissingsrecht over staking werd aangenomen. Alle voorstellen strekkende tot verlaging van de contributie zijn, overeenkomstig het. advies van het hoofdbestuur, met een groote meer derheid verworpen. TERUGLEVERING VAN ONDERMELK. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat wegens gewijzigde omstandigheden met in gang van 28 Juni a.s. de regeling inzake ver plichte teruglevering van ondermelk wederom in werking zal worden gesteld, echter in een gewijzigden vorm. Het terugleveringspercentage zal voor de week 28 Juni tot en met 4 Juli 5% bedragen. Enkele nadere bijzonderheden omtrent de uitwerking der nieuwe regeling zullen ten spoedigste aan belanghebbenden^ rechtstreeks worden medegedeeld. De feestdag van de A. V. R. O. Protest tegen verstoring der Zondagsrust. Het centraal bestuur der drie A.-R. Kiesver- eenigingen, het bestuur der Chr. -Hist. Kies- vereeniging, het bestuur der afdeeling van de Staatkundig Gereformeerde Staatspartij en het bestuur der afdeeling van de Chr Dem. Unie, alle te Hilversum, spreken er in een motie, welke ter kennis is gebracht van het bestuur der A. V. R. O., den burgemeester van Hilversum en den minister van Binnenland sche zaken hun afkeuring over uit, dat het bestuur van de A. V. R. O. op Zondag 5 Juli te Hilversum een feestdag organiseert, welke met zich meebrengt, dat de Zondagsrust wordt verstoord. HET LOT DER GEBROEDERS LEENAERS IN ABESSYNIë. Gelijk bekend, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken zich dezer dagen te legrafisch in verbinding gesteld met de Fransche regeering, met het verzoek, berich ten te mogen verkrijgen omtrent de heeren J. E. M. en J. H. M. Leenaers. die in Abes- synië in gevaar zouden vei'keeren. Van den heer Bodard zijn thans door be middeling van de Fransche regeering de vol gende mededeelingen ontvangen: De heeren Leenaers, die op het oogenblik op hun plantages vertoeven, genieten een goede gezondheid en zijn in staat, den moei lijkheden, waarmede zij te kampen hebben, het hoofd te bieden. Een expeditie, door het Italiaansche hoofd kwartier naar het gebied der Aroussi gezon den. is er in geslaagd, met hen in verbin ding te komen. Ze heeft hen niet kunnen ontzetten tengevolge van haar onvoldoende sterkte en de onveiligheid der streek, welke het tooneel is van voortdurende gevechten tusschen inheemsche gallas en Abessynische bandieten. Het Italiaansche hoofdkwartier heeft het besluit genomen, een sterke colonne, gere- cruteerd uit de divisie-Sabanda, naar deze streek te zenden, welke tot taak zal hebben, de heei-en Leenaers en de vreemdelingen, die bij hen een toevlucht gezocht hebben, te be vrijden Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 26 Juni: Op de 24 Juni te Hoofddorp (Haarl- meer» gehouden wolmarkt waren aan gevoerd 230 vachten, waarvan verkocht werden 190 vachten, wegende 591 K.G. Prijs 65 a 75 cents het kilogram. Nederland voor opheffing der sancties. Eenparig oordeel der zeven neutralen Reuter meldt uit Genève, z5 Juni: De vertegenwoordigers van de ze ven „neutrale" staten zijn heden avond bijeengekomen, voor de hijeen- komst van den volkenbondsraad, welke morgen plaats vindt. Neder land was vertegenwoordigd door den minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff. De besprekingen handelden over het Abessyniseh-Italiaansche con flict en men keurde de opheffing van de sancties goed. Verder zal men de voorstellen van Argentinië af wachten, dat de Volkenbondsverga dering bijeen heeft geroepen inzake de erkenning van de annexatie van Abessynië. Morgen zullen de neutra len opnieuw bijeenkomen.cn de her ziening van het pact bespreken. De volgende week. onmiddellijk voor het bijeenkomen van de vergadering, zullen de neutralen opnieuw een be spreking hebben. DE KONINGIN IN DEN HAAG. De Koningin is Donderdagmiddag te 5.M uit Apeldoorn aan het Staatsspoorstation te 's-Gravenhage aangekomen en heeft zich per auto naar den Ruigenhoek begeven, ten einde daar korten tijd haar intrek te nemen. Bond van Bedrijfsautohouders. Oververmoeidheid van chauffeurs. Wegverlichling. HOOFDVERKENNER J. J. RAMBONNET BEZOEKT „KLEURENPRACHT 2" IN WORDING. Vice-admiraal b. d. J. J Rambonnet, heeft een dezer dagen een bezoek gebracht aan de rozententoonstelling „Kleurenpracht 2" in wording in het Vondelpark te Amsterdam, waarbij zijn belangstelling in de eerste plaats uitging naar de origineele terreinverlichting, volgens aanwijzingen en onder toezicht van den heer J. W. Duchateau uitgevoerd. De hoofdverkenner der Nederlandsche Pad vinders werd ontvangen en rondgeleid door den secretaris van het comité „Practisch Wer ken Amsterdam", den heer J. Josephus Jitta, die ook omtrent het in gereedheid brengen door jeugdige werkloozen van het expositie terrein. waarvoor de beer Rambonnet zich met het oog op de voorbereiding van het Jamboree-terrein te Vogelenzang zeer inte resseerde, verschillende inlichtingen heeft verstrekt. Heden. Vrijdag is te Nijmegen in het Con certgebouw „De Vereeniging" de algemeene vergadering van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland voortgezet. De heer Jacq. Harms Tiepen besprak het actueele onderwerp: „Het tegengaan van over vermoeidheid van bestuurders van motorrij tuigen". Nadat spr. uit statistieken had aangetoond dat slechts 1 percent van de verkeersongeluk ken te wijten is aan vermoeidheid van den be stuurder, en dat van deze ongelukken 69 per cent betreft bestuurders van personenwagens en slechts 31 percent bestuurders van vracht auto's, wees de heer Tiepen, nauwkeurig punt voor punt het wetsontwerp en de Memorie behandelend, er op dat art. 1 den ministers van Sociale Zaken en Waterstaat straks vrij heid geeft, bij algemeene maatregelen van bestuur eenvoudig nachtarbeid te verbieden. Hoewel in de Memorie wordt verklaard dat dit niet de bedoeling is. wordt volkomen er kend dat dit wel de bedoeling is voor bepaalde groepen. „Wanneer deze groep nu toevallig betreft vrachtautorijders, wat dan?" vroeg spreker. Immers vrachtautovervoer is voor een belangrijk deel nachtvervoer. Tallooze details in dit ontwerp spreken elkander tegen. Er wordt gesproken van twee chauffeurs op een wagen, maar is deze tweede chauffeur indien hij op den wagen rijdt, werkzaam in den zin van de wet? Het voorschrijven van vier uur rijden, een half uur rusten, kan ten gevolge hebben, dat de verkeersveiligheid in Nederland er niet beter op wordt. Op onze smalle wegen is het stilstaan van wagens hoogst gevaarlijk. Niet alleen den arbeidstijd, doch ook den rusttijd wil men gaan voorschrijven en niet 10 uur rusttijd, doch 12 uur rusttijd. Volgens spr. is de uitvoering van deze wet bedrijfstechnisch onmogelijk en hij acht over leg met bedrijfsauto-deskundigen en ook be- drijfswetenschappelijkc voorlichtingen vaal den wetgever dringend noodzakelijk. Daarna hield dr. ir. N. A. Halbertsma uit Eindhoven een voordracht over: „De verlich ting van onze wegen, mede in verband met het drukke vrachtgoederen-autotransport". Spr. wees erop. dat in de laatste jaren overal twij fel is ontstaan aan de doelmatigheid van de wegverlichting door de automobiellampen. Aanleiding daartoe was het «nel toenemen de aantal verkeersongelukken bij nacht. Men is toen ernstig het vraagstuk van een vaste verlichting op de drukke hoofdverkeerswegen gaan bekijken, daarbij gebruik make-nd van de nieuwe -gasontladingslampen 'vooral na- triumlampen) die juist op dat tijdstip het sta dium der practische bruikbaarheid hadden bereikt. De eerst enkele K.M. lange proefstukken bewezen de voordeelen van de nieuwe weg verlichting. De verlichting van lange wegstukken echter eischt een nauwe samenwerking tusschen ver schillende autoriteiten, omdat de wegverlich ting in tegenstelling tot de straatverlichting een nieuwe taak is, die niet zonder meer bij een bestaande instantie kan worden onderge bracht. Maar men streeft naar een geschikte oplossing van deze problemen, waardoor In de toekomst het tot stand komen van wegver lichting op groote schaal versneld zal worden Tenslotte sprak mr, A. D. Belinfante uit Den Haag over: „Kostprijsberekening en boek houding". Spr. zette uiteen, volgens welke principes men den kostprijs van het vervoer moet berekenen. Een instituut. Is opgericht, waar den ver voerders, behalve bedrijfseconomische kennis, de noodige technische en eenvoudige juridische kennis wordt bijgebracht. Op deze wijze hoopt het Wetenschappelijk Be drijfsauto-Instituut bij te dragen tot de ont wikkeling van het autotransportwezen in Ne derland. De dag werd besloten met een tocht van de deelnemers aan de bijeenkomst door de om geving.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5