ZONNEBADEN Een paar indrukken van het Utrechtsche Lustrum ZATERDAG 27 JUNI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 Is het lustrum, de lustrumviering, eigenlijk niet uit den tijd? Telkens, door Utrecht dwalende, kwam die vraag hij mij op. Een pijnlijke vraag hij al die vroolijke menschen. Pijnlijk óók. wanneer men zelf, in z ij n tijd, danig meegedaan heeft. Maar m ij n tijd was een andere tijd. Toen kón het nog. En wat kan moet. Vóór mijn tijd kon het nóg beter. Hoofdpersoon van een Lustrum zijn kostte toen een slordige honderdduizend gulden. Dat klinkt nü parvenuïg. Nü kost Prins Wil lem zijn misschien een paar duizend gulden. Maar hoe klinkt dat in de ooren van velen nü. Maar wie het geld rollen laat, laat vele, onte'baar vele anderen daarvan profiteeren. Dar is een héél goed argument. En dat we maar één maal jong zijn is een uitstekend argument. En dat er al zoo véél verdriet en misère is, dat wie die niet hebben alleen daaraan reeds het moreele recht kunnen ontleenen zeven dagen en zeven nachten vroolijk te zijn, dat is het doorslaande argu ment. Daarvoor zwicht ik. Het lustrum is gelukkig n i et uit den tijd. Het lustrumspel en de maskerade wèl een beetje. Het lustrumspel is dikwijls veredeld en duur dilettantisme. In dit geval was het dat ten eenenmale. De Groote Geus was een aardig kijkspel, maar als kunstuiting was het niet veel bijzonders. Maar de meeste menschen komen om te kijken en.... om bekeken te wórden. Dat laatste vooral op den eersten avond. Dan is het duur en chique, twee begrippen overigens die steeds meer van elkaar verwijderd geraken en in géén geval elkaar meer dekken. Maar den eersten avond van Den Grooten Geus deden zij dat wel. Echt ouderwetsch wèl. Het was er duur en chique. Allemaal keurige rokken, witte plastrons en schattige avondjurken. Aardige jongens, mooie meisjes, plezierige moeders en vaders. En Prinses Juliana was er bij. Zij is in haar hart, altijd studente ge bleven. Zooals iedereen, die student geweest is, het blijft óók. Door dat alles was die eer ste Groote Geus avond toch wel aardig. De décors vooral waren mooi. Maar dat heeft niets met tooneelkunst te maken. Was het toeval dat Sjollema, de schrijver, van Dal- sum, de spelleider noch Ent-hoven, de man van de muzikale illustratie, zijn komen dan ken voor het vriendelijk applaus van het publiek? De Maskerade is wèl uit den tijd. Aan het begrip Maskerade heeft men nu eenmaal andere herinneringen dan de hui dige toestand verwezenlijken kan. Men vereenzelvigt het begrip met pracht en praal en schittering. En deze maskerade was niet prachtig en niet schitterend, maar héél klein en héél een voudig. Haar voorbij-gaan duurde nog geen tien minuten en zij was een groote sober heid. Honderdduizenden menschen zijn er in de brandende zon en de tweede maal in het schijnsel van tweehonderd fakkels naar ko men kijken. Tóch waren zij niet teleurgesteld. Want wat er was, was smaakvol. De gewas- schen kleuren, de mooie paarden, de trotsche ridders en de eenvoudige ambachtslieden, de aardige meisjes met haar tengere keursjes en wijde, wuivende rokken, de zilveren en gouden harnassen en hellebaardenhet vormde een tafereel van groote bekoorlijkheid voor de oogen, zij het dan een kortstondige lust. We hebben er tóch van genoten en later toen de hoofdpersoon, Prins Willem van Oranje, Open Hof hield in de groote zalen van het Jaar beursgebouw was er zulk een aardige dooréén mengeling van oud en jong, dat het een kos telijk en boeiend tafereel was, ongedwongen en ongeregeld, alles kris-kras door elkaar, maar des te boeiender. Het hoogtepunt van het Universitaire feest was de plechtigheid in de Dom. Wat daar bij eenzat in het grijze schip van de kerk en gestreeld werd door het zonlicht door de reusachtige gekleurde vensters! De Koningin en de Piïnses, Haar hofhouding, schitterend van goud, rood, zilver; het paars van hooge Roomsche geestelijken, deftig zwart van toga's de uitbundigheid van generaalsuniformen groot-tenue en de, voor onze begrippen bi zarre kleuren en vormen van het buitenland- sche bekleedsel en symbool der hooggeleerd heid: lakrood, hermelijnblank, okergeel en één toga groen met een grijzen bontkraag, die zóó uit een sprookjesboek gestapt kwam. Er zijn dien middag vele en geleerde woorden ge sproken; te vele te geleerde. Waarom moet de geleerdheid altijd een beetje vervelend zijn? Dat ligt alléén aan haar uiterlijken vorm. Verstaanbaarheid, begrijpelijkheid, boeiend heid zijn heelemaal niet uit den aard der zaak laag bij den grondsch. Dat begrijpt men nog altijd niet in officieele milieux en zeker niet in de sfeer der universiteit. Maar er zijn méér kanten aan een lustrum. Méér dan de officieele. de uiterlijke, de kunst zinnige. Het belangrijkste is het lustrum, is ieder lustrum. Voor studenten en oud-studen ten. En dat speelt zich af op de sociëteit, vóór de sociëteit, op de kermis van het Vreeburg en in de oude landauers met de magere paar den en de dikke koetsiers. Daaraan worden in een volgenden brief nog enkele woorden gewijd. Mr. E. ELIAS. Het Reisbelastfng-ontwerp. De parlementaire redacteur van het Han delsblad meltd aan zijn blad: In palementaire kringen hoort men thans vrij veelvuldig ge wag maken van de groote kans op een voor stel uit de Kamer, om het ontwerp-reisbelas- ting de volgende week van de agenda af te voeren. HET HAAGSCHE ZEDENDELICT. Naar wij vernemen, bevatten de beschik kingen der Haagsche Rechtbank in raadka mer genomen, waarin de invrijheidstelling is gelast van A. v. d. L. en A. P. G. Th., verdacht van bij het zedendelict betrokken te zijn, de volgende passage: overwegende dat de tot heden tegen verdachte bijgebrachte bezwaren der recht bank niet ernstig genoeg voorkohmen om ver dere gevangenhouding te motiveeren; weigert de gevraagde verlenging van het bevel tot gevangenhouding verdachte; heft op de voorloopige hechtenis". Volks-Film-Universiteit. Eerste bijeenkomst gewijd aan Russische cineasten. De Volks-Film-universiteit. opgericht met het doel films te vertoonen, die er toe kun nen bijdragen een juist oordeel te verkrij gen over de vraag welke films op de waardee ring van het groote publiek aanspraak mo gen maken en bovendien jongen Nederland- schen kunstenaars de gelegenheid te bieden hun prestaties te toonen. heeft reeds een aan tal openbare voorstellingen gehouden en zal deze na de zomermaanden voortzetten. De Vofu heeft thans het plan opgevat, eenige bijeenkomsten te organiseeren, waar telkens een beschouwing wordt gehouden over het werk van de cineasten van een be paald land en waarbij fragmenten uit ver schillende films zullen worden vertoond, toe gelicht door een terzake deskundigen leider. Een aanzienlijk aantal personen op het gebied van wetenschap en kunst werkzaam, zullen voor deze bijeenkomst uitgenoodigd worden en gaarne zal de Vofu over het ver toonde hun oordeel vernemen om daarvan bij de voortzetting van haar werk gebruik te maken. De eerste bijeenkomst zal gewijd worden aan het werk van de Russische cineasten. Daarbij zullen een reeks nog onbekende films, zoowel documentaire- en reportage, als speel films, vertoond worden. De heer D. C. van der Poel, filmcriticus van de „Groene Amsterdammer" werd bereid ge vonden de inleidende beschouwing op zich te nemen en de heer Wolfgang Wijdeveld heeft toegezegd, eenige Russische en eigen com posities ten gehoore te zullen brengen. De bijeenkomst zal worden gehouden in het Alhambra Theater. Wetei-ingschans te Amsterdam, op Zondag 5 Juli 1936, des mor gens te 11 uur precies. Vertoond zullen worden: Fragmenten uit Drie Liederen van Lenin, regisseur Dsiga Wertof; Liefde en haat, regisseur A. Gendel- stein; Gelukkige Jeugd. Leningrad; De nieuwe Gulliver, regisseur A. Ptoeschko; Tsa- pajew. regisseur Gebr. Wassilew en Het ge zonken schip, regisseur W. Brown. DE KONINGIN NAAR HET LOO. De Koningin is Vrijdagavond te 6.10 uur per trein naar Het Loo vertrokken. Het derde eeuwfeest der Utrechtsche Universiteit Nog twee waardevolle geschenken. Even voor het begin van de Utrechtsche herdenkingsfeesten, toen de aanbieding van geschenken aan de Universiteit in de zitting van den Academischen Senaat op Maandag 22 Juni reeds was geregeld, werd door dezen ontvangen een geschilderd portret van den Utrechtschen oud-hoogleeraar prof. A. van Eiselsberg te Weenen, dat in de faculteits kamer der geneeskundige faculteit is ten toon gesteld. Het is een persoonlijk geschenk van den Weenschen schilder prof. Hanns Pellar. die verleden jaar de opdracht had ontvangen van de Sorbonne te Parijs, het portret te ver vaardigen en die thans een duplicaat heeft geschilderd, gedreven door zijn vriendelijke gezindheid tegenover de Utrechtsche Univer siteit en tegenover prof. van Eiselsberg zelf. Volgens bevoegde beoordeelaars is dit waar devol kunstwerk een groote aanwinst voor de portrettenverzameling der universiteit. Een tweede geschenk, dat is aangekondigd maar nog niet kon worden aangeboden, is een bronzen beeld, vervaardigd door den in Zuid- Afrika vertoevenden Nederlandsche beeldhou wer Anton van Wouw, voorstellende President Kruger. zittende in een leunstoel en lezende in den Statenbijbel. De in de Unie van Zuid- Af rika verblijf houdende oud-studenten heb ben het bewijs willen leveren, dat zij hun oude academiestad niet hebben vergeten en hebben onzen gezant te Pretoria, dr. H. A. Lorentz, thans in Nederland, die als reünist de herden kingsfeesten heeft bijgewoond, opgedragen, van deze zeer welkome schenking aan den Senaat mededeeling te doen. „NATUURGENEES- EN KRUIDKUNDIGE" VEROORDEELD. De Almeloër J. ten O. die zich „natuurge- nees- en kruidkundige" noemt en wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst te Zwolle terecht stond, is veroordeeld tot f75 boete of 50 dagen hechtenis. Verdachte, die zeide in Duitschland gestu deerd te hebben, en reeds 27 jaren praktijk te hebben uitgeoefend, had te Kampen een nage noeg blind meisje behandeld. Dit meisje en haar moeder hadden verklaard, dat de behan deling door ten O. (die diagnose stelt door de patiënten op de hand te kijken) inderdaad wat had geholpen. Tegen verdachte was f 50 boete of 25 dagen geëischt. Het Nationaal Crisis Comité. Bestemming van het batig saldo. Dezer dagen is ingevolge art. 7 der statuten van het Nationale Crisis-Comité het aanwe zige saldo-, vergezeld van een rekening en ver antwoording, aan den minister van binnen- landsche zaken overgedragen, opdat deze daaraan een bestemming zal geven, zooveel mogelijk beantwooordende aan het doel der stichting. Dit batig saldo is groot pl.m. f 45 000. Omtrent de bestemming is echter nog niets bekend. Er bestaat derhalve niet de°minste zekei'heid dat dit saldo zooals werd vermeld geheel of gedeeltelijk ten behoeve van de borgstellingsfondsen zal wor den gebruikt „DE PRINCEVLAG". Donderdag j.l. is te Dordrecht een afdeeling van de vereeniging „De Princevlag" opge richt. Er heerschte een groot enthousiasme: reeds vóór de vergadering hadden zich ruim 100 leden aangemeld. In het bestuur namen verschillende vooraanstaande personen uit Dordrecht van verschillende overtuiging zit ting. De burgemeester van Dordt. de heer P. L. de Gaay Fortman heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap tc aanvaar den. Onlangs zijn ook afdeelingen opgericht in Eindhoven en Assen die zich beide krach tig ontwikkelen, terwijl binnenkort afdeelin gen komen in Delft. Hilversum en Breda. In verschillende plaatsen wordt aan het stichten van een afdeeling gearbeid. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Vrijdagavond vond op den Leeuwarder Straatweg een ernstig verkeersongeluk plaats Een wielrijdster. mej. De Haan, die op weg was naar Leeuwarden, werd bij de wegkrui- sing te Rauwerd aangereden door een auto, bestuurd door den heer IJ. uit Heerenveen. De vrouw was op slag dood. De autobestuurder, die een aanrijding nog trachtte te voorkomen, kwam met zijn auto in een sloot terecht. De auto werd ernstig beschadigd, doch de chauffeur kreeg geen noemenswaardig letsel De oorzaak van het ongeluk moet gelegen zijn in het feit. dat de autobestuurder naliet de wielrijdster voor rang te geven. Het parket uit Leeuwarden be gaf zich naar de plaats van de aanrijding om een onderzoek in te stellen. Industrie-financiering. Zwakke ondernemingen kunstmatig in stand houden is niet het doel. In de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp van wet tot oprichting van een naamlooze Vennootschap ..N V. Maatschap pij voor Industrie-Financiering" merkt de regeering op. dat zij zich geenszinc op het standpunt stelt, dat industrie-financiering het eenige, of zelfs maar het voornaamste middel kan zijn om een vermeerdering van werkgelegenheid te verkrijgen. Integendeel. Ook zij is van oordeel, dat een wijziging der omstandigheden, waaronder de bestaande be drijven moeten werken, de directe vermeer dering van de werkgelegenheid in een veel sterkere mate zou kunnen bevorderen. Deze omstandigheden zijn echter voor een be langrijk deel afhankelijk van internationale factoren, waarop de regeering slechts een geringen invloed kan uitoefenen. Gegeven deze moeilijkheden van internationalen aard, is het voor het behoud van de bestaansmo gelijkheden onzer bevolking noodzakelijk, dat de regeering in het bijzonder aandacht schenkt aan die maatregelen, welke in eigen land zijn te verwezenlijken. De hulp aan de bestaande industrieën mag er uiteraard niet toe leiden, dat zwakke on dernemingen. die den gewonen strijd om het bestaan door interne oorzaken niet kunnen volhouden, kunstmatig in het leven worden gehouden. De natuurlijke saneering. die in den economischen strijd om het bestaan steeds zal plaats vinden, mag door de crediet- verleening van overheidswege niet opzij wor den geschoven, nog minder mag de overheid de minder goede krachten door het verstrek ken van kapitaal in de gelegenheid stellen de betere elementen te verdringen. WHERRY DOOR MIDDEN GEVAREN. Vrijdagmiddag is op den Amstel te Amster dam ongeveer ter hoogte van de roei- en zeil- vereeniging „Poseidon" een in rigged wherry van deze vereeniging, door het. verkeerd uit wijken van de sleepboot „Vijf Gebroeders" van de firma Baat door midden gevaren. De twee inzittenden konden zich zwemmende in veiligheid brengen. „GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM". Vrijdag had te 's Gravenhage, onder lei ding van den president-commissaris, mr. J. B. Bomans, de vervolgvergadering plaats van aandeelhouders van de N.V. Gemeenschap pelijk Eigendom. Maatschappij tot exploita tie van Woon- en Winkelhuizen te 's Gra venhage, welke op Dinsdag 26 Mei was afge broken in verband met de benoeming van een commissie van onderzoek naar den finan- cieelen toestand der N.V Na zeer langdurige discussies werd besloten zulk een commissie, bestaande uit 5 leden, te benoemen. DE EX-KROONPRINS VAN DUITSCHLAND OP WIERINGEN. Vrijdagmiddag bracht de ex-kroonprins van Duitschland een bezoek aan Wieringen. Hij werd door den burgemeester Cl. C. Kolff per auto van Amsterdam gehaald en gebruikte ten huize van den burgemeester de lunch. Na de lunch bracht de ex-kroonprins een bezoek aan vele vroegere kennissen, alsook aan de hoefsmederij van den heer Luyt, de Zuiderzeewerken en aan zijn voormalige wo ning. de pastorie te Oosterland. Vrijdagavond zou de ex-kroonprins weer naar Amsterdam vertrekken. Geologische Stichting opgericht. Geologische Dienst en Bureau voor het Mijngebied vereenigd. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is, te rekenen van 1 Januari 1936, opgericht De Geologische Stichting, gevestigd te 's-Gravenhage, waarin zijn vereenigd de tot dusver afzonderlijk bestaande Rijks Geolo gische Dienst enz het geologisch bureau voor het Nederlandsche mijngebied. De stichting heeft ten doel: 1. Het voltooien van de geologische kaart des Rijks, op de schaal 1:50 000, zooals deze door den voormaligen Rijks Geologischen Dienst werd bewerkt en het verzamelen en bewaren van alle gegevens, welke voor deze kaart van belang zijn. 2. Het verrichten van geologisch onderzoek in het Nederlandsche mijngebied. 3. Het uitvoeren van opdrachten en het geven van adviezen op haar gebied. De Stichting bestaat uit twee afdeelingen, t.w.: 1. De afdeeling geologische kaart. 2. De afdeeling geologisch bureau voor het mijngebied. De werkzaamheden voor afdeeling 1 worden verricht door 't personeel van den Rijks Geolo gischen Dienst (directeur dr. ir. P. Tesch) te Haarlem, Spaarne 17. die voor afdeeling 2 door het personeel van het geologisch bureau voor het Nederlandsche mijngebied (directeur prof. dr. W. J. Jongmans) te Heerlen, Aker straat 86-88. Het bestuur der Stichting bestaat uit 9 leden, waarvan 5 door den Minister van Wa terstaat worden benoemd. 2 door de directie van de Staatsmijnen worden aangewezen, en 2 door het bestuur van de vereeniging tot be hartiging van de belangen der Llmburgsche Mijnindustrie. Het bestuur is als volgt samengesteld: Ir. R. de Kat, oud-directeur van het depar tement der gouvernementsbedrijven in Neder- landsch-Indlë, te Wassenaar, voorzitter; Jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, onder voorzitter; W. F. J. M, Krul, directeur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage, secretaris-penningmeester; prof. dr. ir. H. A. Brouwer, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; ir. J. B. van der Drift, hoofdingenieur bij de Staatsmijnen te Heerlen: ir. J. F. Fock, direc teur der domaniale mijn te Kerkrade: dr. ir. Chr. Th. Groothoff. hoofdbedrijfsingenieur bij de Staatsmijnen te Valkenburg: ir. L. Kremer, directeur der Oranje-Nassaumijnen te Heer len; prof. dr. L. M R. Rutt-en. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het secretariaat is gevestigd te 's-Graven- haee. Mauritskade 7. Voor adviezen en dergelijke wende men zich tot de bovengenoemde directeuren der af deelingen. door: Piet van der Hem De Negus: Wonderlijk, dat blanke ras. Het komt me zoo bekend voor

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5