GENèVE EN DE SANCTIES. Vreest geen Examen DE TWINTIGSTE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. Thijs Ijs en het geheim van den hollen boom ZATERDAG 27 JUNI 1936 HAASEE M'S DAGBEAD Volkenbondsraad in geheime zitting bijeen. Ras Nassiboe aan de Raadstafel. Abessynische kwestie voor- loopig van de agenda afgevoerd. Zaak komt eerst in de Assemblée in behandeling. Ciano richt zich tot den Volkenbond. De negus handhaaft zijn eischen. De Volkerrbondsraad kwam Vrij dagmiddag om vijf uur onder voor zitterschap van Eden in geheime zit ting bijeen. Beek, de Poolsche vertegenwoordi ger, heeft Eden in kennis gesteld van het voornemen van Polen de sancties tegen Italië op te heffen. Polen behoudt zich overigens al dus de minister zijn meening voor ten aanzien van den achtergrond der problemen, welke worden opgeworpen door het Italiaansch-Abessynische conflict. In tegenwoordigheid van den ge wezen Abessynischen veldheer Ras Nassiboe heeft de Volkenbondsraad in deze zitting besloten voorloopig het Italiaansch-Abessynische conflict van de agenda af te voeren en wel totdat de Assemblée dit onderwerp zal hebben behandeld. Dezen middag is in den Volkenbondsraad verder van gedachten gewisseld over de her vorming van het Volkenbondspact. De Chi- leensche afgevaardigde, die de debatten open de, sprak den wensch uit dat deze aangele genheid op deagenda zal worden geplaatst van de Septemberzitting van de Assemblée. De Chileensche regeering zal zich in afwach ting van de hervorming het recht voorbehou den alle geschillen welke zich mochten voor doen nauwkeurig te bestudeeren alvorens des betreffende maatregelen goed te keuren. Lit- winof sprak als zijn meening uit, dat dit zou neerkomen op een vernietiging van den Bond. Het pact heeft, volgens Litwinof niet gefaald, maar men heeft niet de wapens gebruikt, welke het pact verschafte. Spreker acht het niet goed zich te binden aan hervormingen wanneer men niet weet hoe deze hervormingen zullen blijken te zijn. Ook Titulescu bestreed de opvatting van den Chileenschen afgevaardigde. Hij acht het niet het oogenblik den Volkenbond te ontwapenen om hem te verhinderen de missie te vervullen, waarvoor hij werd opgericht. Indien de sanc ties geen doel hebben getroffen, is dat volgens Titulescu niet de fout van het Volkenbonds pact. Niet het pact, maar de menschen moeten worden hervormd. Titulescu drong aan op de noodzakelijkheid het principe der ondeelbaar heid van den vrede in acht te nemen. De Kleine Entente zal alle concrete voorstellen bestudeeren. maar geen enkel goedkeuren, dat het pact zou kunnen verzwakken. Yvon Delbos verklaarde, dat de Fransche regeering haar meening reeds in het openbaar heeft uitgesproken. Hij verzoekt den Raad geen directe beslissingen te willen nemen, op dat de volgende Assemblée zekere voorstellen, welke geformuleerd zouden kunnen worden, zal kunnen vernemen. Ook de afgevaardigde van Portugal achtte een hervorming van den Bond noodig. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gistermiddag Eden, den president van den Volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin met na me wordt verklaard: „Ik heb de eer uwe excellentie ervan in ken nis te stellen, dat, gezien den tegenwoordigen toestand, de Italiaansche delegatie niet kan deelnemen aan de op 26 Juni bijeengeroepen zitting. Zij zal zelfs niet kunnen deelnemen aan de beraadslaging over punt drie van de agenda het wederzij dsche garantieverdrag tusschen Groot-Brittannië, België, Italië en Frankrijk, dat te Locarno werd geteekend. Ik heb de eer het vertrouwen uit te spreken, dat een opklaring van den tegenwoordigen toe stand Italië zal veroorloven zijn medewerking aan den Volkenbond te hervatten. Gisteravond heeft de negus, die te Genève aangekomen is, in zijn hotel de vertegenwoor digers van de pers ontvangen. Hij zeide, dat hij zijn eischen handhaaft en van den Volken bond verlangt hij, dat deze zijn verplichtingen nakomt. Hij noemde zich een spreker van het Abessynische volk en hij zal al zijn krachten geven voor de rechtvaardige zaak. De regee ring in het westen des lands is de eenige wet tige regeering. De Volkenbond kan deze noch verloochenen, noch de handelingen beperken of belemmeren ten gunste van een regeering, welke door het geweld van een aanvaller is in gesteld. België. Tumult in de Kamer. De redevoering, welke minister-president Van Zeeland gisteren in de Kamer heeft ge houden, werd eenige malen door hevige inci denten onderbroken, meldt Reuter. Toen de heer Van Zeeland een toespeling maakte op de campagne der Rexisten tegen de „pourris" („rotte" toestanden), sprong de Rexist Hertogue op en riep: „Het land is rein, maar zij die regeeren zijn „verrot". Er ontstond hierop een geweldige verwar ring. Men zag den socialist Marteau op de rexisten toestormen, waarbij hij met groote moeite door de boden werd tegengehouden. Ook Vandervelde werd door de ordebewaar ders tegengehouden. Op mededeeling van den president der Ka mer. Kamiel Huysmans, die dreigde hem tij delijk de deelneming aan de zitting te ontzeg gen, verklaarde Hertogue dat hij zijn woorden terugnam voor zoover het de tegenwoordige regcering betrof maar niet ten aanzien van vroegere. Hiermede was dit incident geëindigd. Op dat oogenblik ontdekten de socialisten den leider der Rexisten, Degrelle, op de tri bune, tegen wien zij heftig te keer trokken. Het lid Syndio, die het eerst het woord „pourri" ten opzichte van den minister van Justitie Bovesse had gebruikt, werd op voor stel van den Kamerpresident tijdelijk van de zitting uitgesloten. Bij de voortzetting der zitting deed de heer Van Zeeland nadere mededeelingen over zijn sociaal program, waarbij hij verklaarde, dat België minder gevaar zou hebben geloopen en gemakkelijker aan zijn economisch herstel toe zou zijn geweest, indien de hervormingen ge leidelijk zouden worden ingevoerd. Hij zeide, dat de goedgekeurde sociale ver beteringen meer dan 2 milliard zullen kosten. Indien wij, aldus de Premier, den arbeids tijd te vroeg verminderen, loopen wij gevaar een crisis te verwekken in de industrie en het algemeene levenspeil te verlagen. De premier verklaarde geen enkel amen dement te zullen aanvaarden, waardoor de lasten der industrie zouden kunnen worden verzwaard. Engeland. Lord Londonderry contra Baldwin. Lord Londonderry, de vroegere minister, heeft Vrijdag te New Castle een redevoering gehouden, welke het noodige opzien heeft ge baard in politieke kringen. Londonderry zeide openlijk, dat de verleden jaar door Baldwin afgelegde verklaring, waar in hij bevestigde slecht te zijn ingelicht aan gaande de Duitsche herbewapening, onjuist was. „Ik heb", aldus Lord Londonderry, „Baldwin voortdurend op de hoogte gehouden niet al leen van de Duitsche herbewapening in de lucht, maar ook over het tempo, waarin deze bij benadering geschiedde". Spreker vervolgde: „De vredeswensch der Duitsche natie is even oprecht als de onze. Naar mijn meening hangt de wereldvrede in het bijzonder af van de overeenstemming tus schen Frankrijk, Duitschland en Groot Brit- tannië. Dit doel moeten wij nastreven. Spreker critiseerde heftig de Britsche re geering, welke volgens hem geen vastomlijnde politiek heeft, noch binnenlandsch noch bui- tenlandsch. Tenslotte bepleitte spreker de instelling van een internationale organisatie, welke alle na- lies omxat en zich tot plicht stelt een politiek te voeren ten behoeve van den vrede. (Reuter) Vrees voor opstand in Trans jordanië. Steun aan de Arabieren in Palestina? Reuter meldt uit Londen, 26 Juni: Op Whitehall volgt men met on gerustheid den toestand in Transjor- danië, waar, naar men vreest, de huidige onlusten een opstandige be weging tengevolge zullen hebben on der de Bedoeïnen van Transjordanië die zich eveneens tegen vestiging der Joden op hun grondgebied ver zetten. Men deelt mede, dat Enge land op alles is voorbereid. Er is geen enkele reden om te twijfelen aan de waarheid van het bericht, dat 200 Sheiks binnenkort een bezoek zullen bren gen aan den Amman, ter bespreking van de kwestie of de eischen der Arabieren in Pa lestina al dan niet door een gewapenden op stand moeten worden gesteund. Het is de vraag of Emir Abdoellah de op standige Bedoeïnen in toom zal kunnen hou den, doch het is niet zeer waarschijnlijk, dat zij Palestina 'zullen binnendringen, wanneer Zij besluiten handelend op te treden. „Handvest moet versterkt worden." Oordeel der neutrale staten. Vrijdagmorgen zijn te Genève de neutrale staten opnieuw bijeengeko men ter bespreking van de kwesties betreffende den Volkenbond. Hoe wel geen enkele beslissing is geno men, was men eenstemmig van mee ning, dat het handvest versterkt moet worden door strenger interpre tatie liever dan door wijziging van de bepalingen. Ook de instelling van een commissie, die de geheele kwes tie zou moeten bestudeeren, werd aanbevolen. MARYSE HILSZ HEEFT EEN HOOGTE RECORD GEVESTIGD. Na onderzoek heeft de sportcommissie van de Aeroclub de France vastgesteld, dat de Fransche aviatrice Maryse Hilsz een hoogte heeft bereikt van 14.310 meter, hetgeen een nieuw wereldrecord voor vrouwen is, waar van thans homologatie zal worden gevraagd. Het oude record staat op naam van de Italiaansche aviatrice Negrone. met 12.043 meter. Het record voor mannen bedraagt 14.443 meter. STAKING OP DE WERVEN VAN ST. NAZA1RE. Vrijdagmorgen is naar Reuter meldt de algemeene staking afgekondigd op alle werven en vlootbouw-werkplaatsen in St. Nazaire. Het aantal stakers bedragt ruim 9000. De werk plaatsen zijn door de stakers bezet. Nieuwe terreurdaden in Palestina. Aanslag op een trein. Vrijdag is een personentrein, waarin zich gelukkig slechts weinig militairen bevonden, op het traject HaifaLydda ontspoord. De machinist en een soldaat werden onder de locomotief begraven en kwamen om het leven Twee andere soldaten werden zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat twee rails waren losgeschroefd, tengevolge waar van de locomotief en de eerste wagon ont- sporoden. Toen de ramp plaatsgreep openden de plegers van den aanslag op de soldaten, die zich in de achterste wagon bevonden een hevig geweervuur. Aan beide zijden vielen verscheidene gewonden. Ten zuiden van Nabloes is een militaire patrouille door vrijbuiters overvallen. Een tweede patrouille die tot taak had de ar beiders, die de telegraafleidingen herstelden, te beschermen, werd tegelijkertijd door een troep Arabieren ter sterkte van ongeveer 50 man overvallen. Op het door hen gegeven alarmsein werden direct militaire troepen en vliegtuigen uitge zonden er ontspon zich een gevecht waarbij drie Arabieren gedood en verscheidene sol daten gewond werden. De Arabieren trokken zich in het gebergte terug. - Snel prachtig bruin. Geniet van licht, lucht en water, doch wrijf U van te voren goed in met de snelle, huid bruinende Zyhnc&lixin Een geheel nieuwe vinding, die Uw huid snel, prachtig egaal bruint en zonnebrand voorkomt. Flacon 9Óct, Tube 60ct, Doos 50 en 25 ch (Adv. Ingez. Med.) Polen staakt voorloopig zijn schuldenbetaling. De Poolsche regeering heeft besloten tot voorloopige stopzetting van den schulden- dienst aan het buitenland. Dit besluit is voor de financieele kringen te Warschau niet als een verrassing gekomen, meldt de Tel. Het is juridisch het gevolg van de twee maanden geleden ingevoerde reglementeering van het Poolsche deviezenverkeer en financieel het resultaat van een „verslechtering" van de Poolsche betalingsbalans door den achteruit gang van den export en het bevriezen van eigen vorderingen van Polen, zooals bijv. in Duitschland. Onderhandelingen ter converteering van een deel van deze Poolsche buitenlandsche schuld bleven in het begin van dit jaar zon der resultaat. De goudvoorraad van de cir culatiebank daalde zoover, dat de dekking van de Zloty nog slechts vier punten boven de wettelijke grens van 30 pet. bleef. Om een verdere verlaging te voorkomen, heeft de re geering besloten den transfer te staken. Deze maatregel zal vooral de Vereenigde Staten van Amerika en Frankrijk treffen. Nederland wordt hierdoor slechts getrof fen in verband met een kleine tranche van de 7 pet. stabilisatieleening van 1927, alsmede met een kleine restant schuld aan de Neder- landsche staatskas ten bedrage van 1.300.000 gulden. EEN VAN DYOK ONTDEKT. Uit Florence, 26 Juni. Het technische en ftylistische onderzoek, dat door een aan tal bekende kunstcritici en antiquaren is in gesteld heeft op definitieve wijze vast gesteld, dat het schilderij, dat een Madonna met kind voorstelt, en dat 'kortgeleden door den Florentijnschen verzamelaar Roberto. Roberti is ontdekt, een authentieke Van Dijck is. Men heeft het schilderij „de Madonna met de rozen" genoemd, op grond van het feit, dat de H. Maagd twee rozen draagt in de hand, die zij op haar knieën laat rusten. (Stefani) FINANCIEELE BERICHTEN Discontoverlaging in Frankrijk. PAKIJS, 25 Juni (Reuter-A.N.P.) De Fransche Nationale Bank heeft he den het wisseldisconto met 1 procent van 5 tot 4 procent verlaagd. want er ls een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) De verkregen resultaten. Drie conventies aangenomen. De tragedie der conventies inzake de 40-urige arbeids week. Harde woorden en waarschuwingen uit Frankrijk en België. GENèVE, 24 Juni. (Van onzen Geneefschen correspondent) De twintigste Internationale Arbeidsconfe- rentie is vanmiddag beëindigd. Op de eerste week van organisatie harer werkzaamheden en eerste algemeene schermutselingen is de tweede week gevolgd van algemeene beschou wingen over het jaarrapport van directeur Butler en van ijverigen arbeid in het tiental uit haar midden in het leven geroepen com missies voor de voorbereiding van de prak tische resultaten der conferentie. En op deze eerste en tweede week volgde ten slotte de derde week, waarin de beraadslagingen en be slissende stemmingen in de voltallige confe rentie over de voorstellen harer commissies plaats vonden. De resultaten? Een groot aantal resoluties, bijna twintig, is aangenomen over de toekom stige taak der internationale arbeidsorgani satie. Daarbij zijn wenschen aan het adres van den Raad van Beheer uitgedrukt, die wel licht in de naaste toekomst een nuttige wer king zullen kunnen hebben. Ik denk aan de resolutie over de bespoediging der met toe stemming van de regeeringen van Argentinië, Brazilië en Uruguay daar ondernomen studies naar de mogelijkheid van landverhuizing van duizenden arbeidswillige Europeesche werk- loozen naar Zuid-Amerika, waar hun wellicht een voor hen zelf en voor de Zuid-Ameri- kaansche staten nuttige ontginningsarbeid te wachten staat. Ik denk aan de eenstemmig aangenomen resolutie van den Zwitserschen arbeidersgedelegeerde Schürch, die op het groote belang van het voedselvraagstuk voor de arbeidende klassen wijst en wenscht, dat de Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau de door den Volkenbond reeds begonnen studies van het voedingsvraagstuk naar beste krachten zal ondersteunen. Ik denk vooral aan de eveneens eenstemmig aange nomen resolutie van den bekenden Franschen leider der vakvereenigingen Jouhaux, die den Raad van Beheer uitnoodigt zich met de Vol kenbondsorganen in verbinding te stellen in het belang van de bijeenroeping, na grondige voorbereiding, van een nieuwe Economische Wereldconferentie ter bespreking van alle kwesties betreffende het muntwezen, de voort brenging, den internationalen handel, het be volkingsvraagstuk en de landverhuizing. Al deze aangenomen resoluties vormen echter slechts het bijkomstige gedeelte van de resultaten der Arbeidsconferentie, die in de eerste plaats tochbestemd is de interna tionale sociale wetgeving door de aanneming van nieuwe internationale arbeidsconventies te ontwikkelen. Bij de beoordeeling van het succes eener Internationale Arbeidsconfe rentie zal men vooral moeten kijken naar de hoeveelheid en de hoedanigheid der aange nomen arbeidsconventies. Groot vliegveld wordt 8 Juli bij Frankfurt geopend. Belangstelling' van Nederlandsche zijde. De Duitsche vliegwereld zal dezen zomer een groote gebeurtenis beleven, wanneer den Ssten Juli het geweldige vliegveld van Frank fort zal worden ingewijd. Dit vliegveld, onge twijfeld een der grootste van de wereld, zal ook een luchthaven worden voor de Zep pelins, die naar Amerika koersen. Aldus wordt hier voor het eerst een vliegveld gecombineerd met een haven voor luchtschepen. Frankfort, thans reeds een der belangrijkste centra in het luchtverkeer van midden-Europa, ver wacht met de uitbreiding van zijn vliegveld in den loop der jaren nog intensiever ver keer van buitenlandsche- en binnenlandsche lijnen. In Frankfort komen de lijnen uit het buitenland samen over Keulen, Dortmund, Hannover, Berlijn, Halle, Leipzig, Erfurt, Neurenburg, Milaan, Stuttgart, Mannheim, Suurbrucken, Dusseldorf. De plechtige opening van het nieuwe vlieg veld zal vermoedelijk geschieden in tegen woordigheid van den Rijkskanselier Hitier. Ook de K. L. M. zal zich bij dit grootsche vliegfeest niet onbetuigd laten. Het vlagge- schip der Nedexiandsche maatschappij, de Fokker F 36, wordt indien eenigszins mogelijk met belangstellenden en belanghebbenden den 8sten Juli naar Fi-ankfort gevlogen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Goethe's geboortestad, heeft zich eveneens moeite gegeven om ook de belangstelling van Nederlandsche zijde voor deze gebeurtenis te wekken. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Verbaasd kijken Thijs en Paddekwist de heks na. „Sjonge," zegt Thijs ,als hij weer wat van den schrik bekomen is, „dat is een kwaad aardig wezen. Die kereltjes zijn heelemaal in haar macht. Zou er niet een middel zijn om haar onschadelijk te maken?" „Daar moeten we ons eens op bezinnen," antwoordt Paddekwist. „We moeten al onze kracht in het werk stellen om dien armen prins en zijn metgezellen te bevrijden. Laat ons er eens rustig over nadenken. Er moet toch wel een oplossing voor te vinden zijn." Terwijl die twee daar staan te praten, gaan de kleine .kereltjes yeer langzaam naar beneden. Van dit standpunt beschouwd, is er voor de voorstanders van een in behoorlijk tempo voorwaartsgaande internationale sociale wet geving weinig reden tot juichen. Zeker, de uitkomsten hadden nóg magerder kunnen zijn, doch zij zijn toch stellig beneden de verwachtingen van de meerderheid der gedele geerden en ook beneden die van den Directeur van het Internationale Arbeidsbureau Harold Butler, die werkelijk allerminst een onbezon nen optimist is, gebleven. Van de zes ontwerp-conventies, die dit jaar in tweede lezing behandeld werden, zijn er di'ie tot stand gekomen, terwijl de drie andere voor „niet aangenomen" moesten worden verklaard, omdat zij weliswaar meer dan de helft, doch niet de vereischte twee-derden der uitgebrachte stemmen op zich hadden vereenigd. De tot' stand gebrachte conventies betreffen de aanwerving van inlandsche ar beidskrachten, de betaalde vacanties en de veertig-urige arbeidsweek in de openbare werken. De niet tot stand gekomen conventies hadden alle drie op de verkorting van den arbeidstijd betrekking: zij betroffen de 40-urig arbeidsweek in het bouwbedrijf, in de ijzer-en- staal-industrie en in de steenkolenmijnen. De eenstemmig aangenomen conventie over de ..aanwervingsmethoden der inlandsche ar- beidskrachten" is een vervolg op de in 1930 aangenomen conventie tegen den gedwon gen arbeid der inboorlingen. Zij is dus de tweede conventie, die ten doel heeft ook den arbeider in de koloniën en andere overzee- sche gebieden een bijzondere, aan zijn be hoeften aangepaste sociale bescherming te doen ten deel vallen. De conventie biedt voor al de noodige waarborgen, dat den inlanders ook bij de aanwerving tot arbeid geen dwang zal worden aangedaan. De conventie bevat voorts een aantal voorschriften van humani- tairen aard over de reis van de inlandsche arbeidskx-achten naar de plaats van arbeids- verrichting, over het medenemen van hun ge zin daarheen, over het verblijf in den vreem de, enz. De debatten wekten den indruk, dat vooral voor de arbeidskrachten in Afrika een dergelijke conventie tot grooten zegen zal zijn. De tweede tot stand gekomen conventie, aangenomen met 99 tegen slechts 15 stem men, betreft de betaalde vacanties, een ac tueel onderwerp, waar juist in België en Frankrijk wetten zijn uitgevaax-digd, die den arbeiders een recht op betaalde vacanties ge ven. De door de 20ste Internationale Arbeids conferentie aangenomen conventie gaat niet zoo ver, als de Belgische en Fransche wetten, die den ax-beiders over het algemeen 15 dagen betaalde vacanties verzekeren. De conventie verplicht de werkgevers in de landen die de conventie ratificeeren slechts tot betaalde vacanties vaxi minstens zes dagen en tot een geleidelijke uitbreiding van den duur der be taalde vacantie volgens de uit te vaardigen voorschriften der nationale wetgeving. De derde tot stand gebrachte conventie legt voor de staten, die haar ratificeeren. de 40- urige ax-beidsweek bij het uitvoeren van openbare wex-ken internationaal vast. Deze conventie kon nog juist te vex-eischte twee derden meerderheid verkrijgen: zij wex-d aan genomen met 7938 stemmen. Veel had het waarlijk niet gescheeld, of ook deze converxtie had het lot harer drie zusters over de 40-uri- ge arbeidsweek in het bouwbedrijf, in de ijzer-en-staal-industrie en in de steenkolen mijnen moeten deelen, die allen voor „niet aangenomen" moesten verklaard worden, om dat de op zichzelf vrij groote meerderheid der voorstemmers (resp. 71 tegen 42, 67 tegen 40 en 66 tegen 37) toch niet groot genoeg' was, om de vereischte twee-deiden meerderheid op te leveren. Hier zijn wij nu gekomen aan de tragedie van den strijd om de 40-urige arbeidsweek. Van 1932 af is het oogmerk der geheele arbei dersgroep de conferentie en vaxx de meeste regeeringen erop gericht geweest, deze so ciale hervorming door internationale overeen komsten te vergemakkelijken. Eex'st beproef de men tot een voor alle arbeiders geldende conventie te komen, zooals in 1919 op de eer ste Internationale Arbeidsconferentie de 8-uri- ge arbeidsdag voor alle arbeiders in de nij verheid was overeengekomeen. Het gelukte in 1934 echter niet voor een algemeene conven tie over de 40-urige arbeidsweek de ver eischte twee-dérden der stemmen te ver krijgen. De conferentie besloot toen een nieu we poging in deze richting te ondernemen. In plaats van één voor alle industrieele ar beiders geldende conventie zouden verschil lende conventies worden gesloten, die ieder op zichzelf slechts de arbeiders in één tak van bedrijf zouden betreffen en die dus aan de bijzondere behoeften van iedere industrie zouden worden aangepast. Om het tijdverlies eenigszins goed te maken, dat door het in slaan van den achteraf verkeerd gebleken weg der algemeene conventie was veroox-zaakt, stelde men aan de axbeir' n*sgroep in het voor uitzicht, dat bij deze bijzondex-e conventies voor bijzondere takken van nijverheid van den regel van dubbele discussie gedurende twee achtereenvolgende jaren zou worden af geweken een dat in 1935 'n aantal dezer con- ties in eindstemming zou worden aangeno men. Vexieden jaar kon echter slechts de con ventie inzake de 40-urige arbeidsweek in en kele glasfabrieken de vereischte twee-derden meerderheid verkx-ijgen. Voor de openbare werken, het bouwbedrijf, de ijzer-en-staal- industrie en de steenkolenmijnen werd de voorbereiding der 40-urige arbeidsweek-con ventie onvoldoende geacht, zoodat toch weder tot een dubbele discussie werd besloten. De conferentie van 1936 zou eindelijk het loon voor alle geduld brengen! De Internationale Arbeidsconferentie van 1936 behoort thans weer tot het vexieden en slechts één der vier ontwerp-conventies be haalde de twee-derden-meerderheid! Geen wonder, dat vele voorstanders van de verkor ting van den arbeidstijd, zoowel onder de ge delegeerden der regeeringen als onder de le den der ai-beidersgroep, thans tot wanhoop werden gebracht! Geen wonder ook, dat uit Frankrijk exx België harde woorden vielen over de onmacht en achterlijkheid der Arbeids- conferentie en dat gewaarschuwd werd tegen den „socialen oorlog" die het gevolg zou kun nen zijn van een onvoldoend zorgen door de Geneefsche organisatie voor den socialen vrede. En geen wonder ook. dat het scepticis me groot is over het uiteindelijke succes van de gisteren te elfder ure nog besloten laatste reddingspoging, om door middel van „voor bereidende conferenties" het volgende jaar de zaak toch nog tot een goed einde te brengen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6