Max Euwe vliegt. Sociaal hygiënische vereenigingen. r Hei Betouptijkste 53e Jaargang No. 16263 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 1 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOIVL ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72V2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. hoofd rubriek. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 1 Juli. Een Schandelijke Vertooning. In de Assemblée v;an den Volkenbond te Genève is de Negus van Abessynië verschenen om te pleiten voor zijn land, dat zijn onafhan kelijkheid verloren heeft tengevolge van een overval door Italië, in strijd met Italië's Vol'kenbondsverplichtingen, zonder oorlogs verklaring zelfs, en met behulp van de ge meenste, onmenschelijkste, onwaardigste mo derne oorlogsmiddelen. Toen de Negus het spreekgestoelte beklom men had, nadat hem door president Van Zee land het woord was verleend, en de aanvangs- woordën „Monsieur le Président" had uitge sproken, stonden de aanwezige Italiaansche journalisten op de perstribune op (nadat een fluitsignaal was gegeven), schreeuwden „Evviva el Duce", bliezen op fluiten en andere lawaai-instrumenten en scholden den gevallen keizer uit. Van Zeeland's pogingen tot het ver. krijgen van stilte baatten niet en hij was ge noodzaakt de Zwdtsersche politie te hulp te roepen, die het zootje eruit smeet en in arrest nam. De gedelegeerden brachten daarna den Negus een ovatie, die later, bij zijn vertrek, op straat door het publiek herhaald werd. Zonder ee'nig verder voorbehoud moet men dit optreden bestempelen als een laffe schanddaad. Het is gemeen en het is vooral laf. Zelfs als de aanval niet van Italiaansche zijde geschied was, zelfs als geen tractaten geschonden waren zou het nog een lafheid en gemeenheid zijn. Den verslagen tegenstander te hoonen en uit te schelden is wel het min derwaardigste, onridderlijkste, onmannelijks te dat men doen kan. Het is blijkbaar een nieuwe aanvulling van de methodes in den modernen oorlog, waarin men met gasbommen en brand bommen weerlooze vrouwen en kinderen uit moordt. Dat is in Abessynië ook gedaan, en dat is ook minderwaardig, onridderlijk, on mannelijk. Dit sluit er blijkbaar bij aan. Als de Italianen (wier demonstratie blijkens het gegeven fluitsignaal tevoren georganiseerd was) op deze wijze een uitlegging aan de we reld hebben willen geven van hun opvattingen omtrent „orde", dan hebben zij daarvoor ook wel op een allertreurigste wijze propaganda gemaakt. Het is goed dat de Vereendging van Volkenbondsjournalisten onmiddellijk aan den Negus heeft doen weten dat deze lieden niet tot haar leden behooren en dat zij hun optre den ten scherpste afkeurt. Het is de eerste plicht van den journalist zich aan de open bare orde te houden en zich in vergaderingen die hij krachtens zijn functie bijwoont tot zijn taak van luisteraar en eerlijk weergever van het gehoorde te bepalen. Overigens zijn deze menschen geen journalisten in den normalen zin des woords: zij mogen hun eigen meening niet zeggen. Het zijn slechts inktkoelies van een dictator, op wiens commando zij hebben te schrijven en te zwijgen. Wij kunnen hen dus niet als onze gelijken en vakgenooten be- schouwen. 3or Hun positie houdt onmiddellijk in, dat hun d ordeverstoring en gehoon van Italië's versla- 7 6- gen tegenstander niet gezien kan worden als los-staande van den wil der Italiaansche re- :-iu. geering. Als deze zulk optreden zou afkeuren, St hadden de helden het natuurlijk niet aange durfd. Het trekken van conclusies is derhalve gemakkelijk genoeg. Het Europeesche prestige tegenover den on- beschaafden negerstaat, waarover zoo gaarne minachtend wordt gedaan, heeft met dit voor val een nieuwen deuk gekregen. De bewuste Italianen hebben zich tenvolle als onbeschaaf de negers gedragen. En straks gaan die lieden zich waarschijnlijk weer beroemen op hun persoonlijke „cultuur"! Een der grondregelen van ridderlijkheid en sportiviteit, die ook in ons land gelukkig ten- volle aanvaard wordt, drukt de Engelschman uit in de woorden „don't kick a man when he 's down". Vrij vertaald: „Trap uw gevallen tegenstander niet". Welnu, dat hebben deze Italianen gedaan, in het openbaar, voor het front der geheele wereld: hun gevallen tegen stander, die zichzelf tegen hun aanval verde digd had als een man en met een waardigheid, waarvan zij ontzaglijk veel kunnen leer en: getrapt. Het is mij bekend dat vele erkende levens- waarden in dezen treurigen tijd door velen maar liever genegeerd worden. Het is rnakke- lijker mee te brallen met succes-door-geweld. Welnu: wij weigeren daaraan mee te doen, cn laten niet na een lafhartige, onridderlijke en wanordelijke daad als zoodanig te brandmer ken. De staten-leden van den Volkenbond zullen het incident als een slag in hun gezicht kun nen aanvaarden van een zijde, die beweert mede te willen werken aan het handhaven van den Europeeschen vrede Voor 't geval dat zij het gelooven mochten, hebben zij hier vast een zachte wenk! R. P. (Onze wereldkampioen schaken heeft dezer dagen zijn eerste vlieg les gehad.) Gaat onze schaakheid op de vlucht Voor d' aardsche schaakproblemen, Zoekt hij verandering van lucht, Om ook eens rust te nemen? Rust in het wijd en vrij domein, Waar geen pionnen dreigen. Waar raadsheeren noch torens zijn, Hoe hoog die soms ook stijgen. Waar, als hij zich erin verheft, Hij ,.op z'n hoogst" kan spelen, Wat dan het schaakverband betreft, Met schoone lucht-kasteelen. Het schaken is geen "luchtig spel, Dat zal geen mensch beweren, Al voert het dan den meester wel Naar hooge geestessferen. Als Euwe, wereldkampioen, Nog hoogerop wil stijgen, Dan moet hij 't letterlijk wel doen, Hier kan hij niets meer krijgen. Hij streeft er dan misschien wel naar, En wie zal 't hem beletten, Den luchtkoning, den adelaar, Ook nog schaakmat te zetten. Zijn schaakkunst gaat boven mijn pet, Al weet 'k haar hoog te schatten, Maar dezen nieuwen hoogsten zet, Kan ik volkomen vatten. Alleen, het lijkt voor Alekhien Om moedeloos te raken, Die arme man moet maar weer zien, Hoe hij moet tegenschaken. Wanneer hij onzen Euwe weer Hierin wil overtreffen, Moet hij zich tot de stratosfeer Per luchtballon verheffen. P. GASUS. Om tot samenwerking te Haarlem te komen. Bij de behandeling der Haarlemsehe ge- meentebegrooting voor 1936 heeft de leider van de sociaal democratische raadsfractie de heer F. S. Noordhoff aangedrongen op samen werking der sociaalhygiënische vereenigingen te Haarlem. Hij had daarbij het oog op zie kenfondsen, kruisvereenigingen, wijkverple- gingen, t.b.c. vereenigingen, enzoovoort. Het is niet zijn bedoeling dat. die organisaties iets van hun zelfstandigheid opofferen, maar hij meent dat bij samenwerking nog meer nuttige ar beid kan worden verricht. In aansluiting op deze discussie bij de be- grootingsbehandeling heeft de heer Noord hoff den volgenden brief aan den Burgemees ter van Haarlem gezonden: „Het zij ondergeteekende vergund U mede te deelen, dat hij een bespreking heeft gehad met den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Haarlem, bij welke gelegenheid dr. Smit hem mededeelde, dat hij in contact is getreden met de ziekenfondsen en de Kruis-vereenigingen ter plaatse, om een samenwerking tusschen deze instanties mogelijk te maken. Het zal UE.A. dus bekend zijn, dat tot zoo danige samenwerking dr. Free, voorzitter van het Maatschappelijk Ziekenfonds te Gronin gen, indertijd het initiatief heeft genomen en dat dr. Hamaker te Utrecht, de algemeen voorzitter van de Ned. Vereeniging „Het Groe ne Kruis", zich er eveneens sterk voor inte resseert. Dit heeft er zelfs toe geleid, dat hij als lid der door minister Slingenberg ingestel de Ziekenfonds-Commissie een nota aan deze Commissie heeft gezonden, waarmede hij suc ces heeft gehad. Op verzoek van ondergeteekende is verder door deze Commissie besloten, om den minis ter in overweging te geven, in een eventueele wet deze samenwerking mogelijk te maken en zoo mogelijk te stimuleeren. U kunt zich derhalve wel voorstellen dat het optreden van dr. Smit de volledige instemming van ondergeteekende heeft. Natuurlijk laat hij de beslissing over de vraag of dit optreden zal kunnen worden bevorderd door persoonlijk contact van dr. Smit met de heeren dr. Fr e en dr. Hamaker vorengenoemd gaarne aan U over. Wat nu de kwestie eener eventueele samen werking van sociaal-hygienische vereenigin gen te aHarlem betreft, een nog algemeenere samenwerking dus, zou het wellicht aanbeve ling verdienen, dat er b.v. in September onder presidium van den burgemeester een oriëntee- rende bijeenkomst van de besturen dezer ver eenigingen zou plaats hebben. In deze bijeen komst zou dan de directeur van den G. G. G. D. een inleiding kunnen houden, welke bijeen komst dan een kleine drie maanden later b.v. gevolgd zou kunnen worden door een meer definitieve. In de eerste bijeenkomst zou wellicht ge sproken kunnen worden over de vraag, wat de gemeente Haarlem doet op sociaal-hygië nisch gebied en op welke wijze verdieping dier gemeentelijke zorg zou kunnen worden be vorderd. Verder zou gesproken kunnen worden over de basis eener e ventueele samenwerking (sub- sidieering, gemeenschappelijke collecten, etc.), terwijl in de derde plaats ervoor zou kunnen worden gepleit, dat de sociaal-hygienische vereenigingen te Haarlem alle gezamenlijk ge legenheid zullen scheppen tot het houden van inleidingen over sociaal-hygienische onder werpen ter vergrooting van de belangstelling der ingezetenen voor vragen de volksgezond heid betreffende. Uw belangstelling en die van dr. Smit voor deze aangelegenheden ken nende. meende ik de verdere afwikkeling de zer zaken in volledige gerustheid aan U te kunnen overlaten." Nieuwe O. L. School te Heemstede. Aan den Crayenestersingel. De Raad van Heemstede vereenigde zich Donderdagavond met het voorstel van B. en W. voor het bouwen van een nieuwe O.L. school aan den Crayenestersingel. De wethouder Dr. Droog, deelde mede. dat hij in dezen de minderheid in B. en W. vorm de, die bezwaar had tegen de plaats die voor de school is aangewezen. Ook had de wethouder financieele bezwaren. De werkloozensteun Heemstede. te Voorstel van B. en W. verworpen. De gemeenteraad van Heemstede verwierp in zijn zitting van Dinsdagavond het voor stel van B. en W. voor het tweede halfjaar van 1936 een steunregeling in te voeren naar het model der Rijkssteunregeling. De bestaande regeling blijft nu van kracht tot de Raad zich zal vereenigd hebben met nieuwe voorstellen van B. en W. BLIKSEM SLAAT IN HET HUIS VAN SCHMELING. Uit Berlijn, 30 Juni Vanmiddag is de bliksem ingeslagen in het landhuis van den bokser Max Schmeling te Bad Saarow. Terwijl Schmeling en zijn vrouw de film- actrice Annie Ondra, aan tafel zaten, werd het rieten dak getroffen en in een oogwenk stond dit geheel in vlammen. De bovenver dieping van het huis werd geheel verwoest (A.N.P.). Installatie van den nieuwen Commissaris van Politie. Interessant gebeuren op Beeckenstein. VELSEN Woensdag. Ten overstaan van het geheele politiecorps en in tegenwoordigheid van tal van plaatse lijke en politie-autoriteiten had hedenmorgen op een schilderachtig gelegen weiland, in Beeckenstein de installatie plaats van den heer J. P. Weyburg als commissaris van politie te Velsen. Onder degenen, die de plechtigheid bij woonden, waren o.a. de» vader van den nieu wen functionaris, verder de heeren J. C. Dun nebier, wethouder, M. K. Hofstede, gemeente secretaris, E. W. de Boer, hoofdcommies ter secretarie, J. H. Tenckink. commissaris van politie te Haarlem, Hiemstra. commissaris van politie te Bloemendaal. Schuitemaker, hoofd commissaris van politie te Utrecht, C. Sesing, districtscommandant van de Rijks veld wacht te Amsterdam. J. C. ten Broeke, officier var. de Burgerwacht te Velsen. W. Landeweert, waterschout, C. Oud. directeur van het Staats- visschershavenbedrijf, J. Seijffert, haven meester van het Noordzeekanaal, de brigade- conmandant van de Rijksveldwacht te IJmui- den, de opperwachtmeester van de Mar?.- chaussee te Beverwijk. Verder tal van rijks veldwachters en marechaussees uit de omgeving. Na een défilé van 38 man van het corps der gemeentepolitie onder commando van den inspecteur-titulair H. Roelofs, sprak allereerst, burgemeester Kwint woorden van afscheid en dank aan den oud-hoofdinspecteur, thans commissaris van politie te Baarn, den heer B. F. Kipp. Op verzoek van den burgemeester las daar na inspecteur Tuinstra het Koninklijk Besluit voor van de benoeming van den heer Weyburg, waarna de'burgemeester dezen-met zijn be noeming gelukwenschte. De nieuwe functionaris dankte de Koningin voor de benoeming en de autoriteiten, die door hun adviezen tot zijn benoeming hebben meegewerkt. Na de plechtigheid werd het in gelid opge steld politiecorps door den burgemeester en commissaris geïnspecteerd. Reclamecongres bespreekt marktanalyse. Praeadviezen uitgebracht. Resultaten-controle als hulpmiddel. Onder leiding van Jhr. Dr. J. C. Mollerus is te Scheveningen Dinsdag het- reclamecon gres van het genootschap voor Reclame ge opend. Na een kort overzicht te hebben gegeven van eht opvorige congressen van het Ge nootschap behandelde, zeide Jhr. Mollerus. dat het bestuur zich gelukkig acht, ter zake kundigen te hebben gevonden, die het- Ge nootschap ter hulp zijn gesneld om dit con gres aantrekkelijk te maken. Daarna ver klaarde hij het congres voor geopend. In behandeling kwamen hierna een prae- advies van den heer L. C. Vervooren. raad gevend ingenieur voor commercieele be drijfsorganisatie over: ..Markt-analyse en resultaten-controle als hulpmiddelen tot het verhoogen van de productiviteit der recla me". De heer Vervooren stelde hierbij de vol gende conclusies: lo. Zoowel marktanalyse als resultaten- controle zijn waardevolle hulpmiddelen voor de reclame, het eerste als richtsnoer, het tweede als toetssteen. 2o. Beide onderzoekingsmethoden brengen lasten met zich mede. doch deze zijn volko men verantwoord door een vermeerdering van inzicht en door de moogelijkheid tot ver hooging der efficiency van onderneming en reclame. Met betrekking tot de marktanalyse kwam spr. tot de volgende conclusies: 1. Onder marktanalyse dienen wij een rui mer gebied samen te vatten, dan men veelal geneigd is hieronder te verstaan. 2. Marktanalyse biedt hulp bij het opstel len van een logisch reclamebudget, tot een verbeterd inzicht in de distributie, bij het onderzoek van de door het publiek aan het product te stellen eischen en de daarbij pas sende verkoopsargumenten, benevens tot het coördineeren van reclame- en verkoops-acti- viteit. 3. Voor het verkrijgen van een juist in zicht in de den verkoop beheerschende fac toren, dienen drie nieuwe begrippen inge voerd te worden, namelijk maximum opname mogelijkheid, verzadigingssnelheid en ver vangingssnelheid. Ten aanzien van de resulaten-controle concludeerde de heer Vervooren tot het vol gende: 1. Wil de bestudeering en de toepassing der resultaten-controle in de toekomst het ge- wenschte nut opleveren, dan dient, dit pro bleem in zijn ruimsten zin te worden aange vat. 2. Onder de zuivere reclame-resultatencon- trole dient in de eerste plaats verstaan te worden het bepalen van het nuttig effect van het geheel der onder reclame samen te vatten maatregelen ten opzichte van een be paald artikel Hiernaast moeten wij geraken tot een con trole, die ons een inzicht geeft in de coördi natie en de waarde der samenstellende dee len van een campagne. De heer S. Kolthoff, expert in markton derzoek, behandelde eenige typische onder deden van het marktonderzoek. De heer Kolthoff verdedigde de volgende stellingen: Bij marktonderzoek dient men zich van te voren te realiseeren, dat de reacties op de geformuleerde vragen dusdanige zullen zijn als noodig wordt geoordeeld. Mondeling en-of schriftelijk marktonder zoek wordt door een zestal factoren be- heerscht, behalve voor nieuwe artikelen, die primair persoonlijke ondervraging vereischen Deze factoren zijn: capaciteiten van den marktonderzoeker, terrein van het onder zoek. beschikbare tijd voor het onderzoek, uitgebreidheid der vragenlijst, gewenschte graad van nauwkeurigheid van het onder zoek en beschikbare geldmiddelen. Marktonderzoek, toegepast op reclame problemen. is voor het verkrijgen van effi ciency in de reclame van eminent belang. Dr. P. H. Ritter Jr. heeft een voordracht De nieuwe commissaris inspecteert het corps. Van 1. naar r.: de nieuwe commissaris, de heer J. P. Weijburg, de burgemeester van Velsen en de heer B. F. Kipp, de scheidende Hoofdinspecteur en plaatsvervangend commissaris van politie. Daarachter: Inspecteur Roelof a Het woord is aan. Petit-Senn Er is iets zoeters dan het genoegen lof te ontvangen; dat is het gevoel, lof te heb ben verdiend. gehouden over: „De phantasie in de recla me". Hij wees er op. dat de eens versmade fantasten thans de geleerden te hulp moe ten komen om in deze periode van vertraag den afzet de handen uit te strekken naai de reclame teneinde de waren hun weg te doen vinden naar den gebruiker. De fantasie doet een beroep op de geestelijke eigen schappen. zij doorbreekt het instinct. Welke taak heeft de fantasie nu te vervullen in de enkelvoudige reclame? Een fantasie-arme reclame is onoordeel kundig. Dr. Ritter kwam voorts tot de bespreking van eenige concrete punten. Hij besprak dè eischen van het plakaat. de beeldende re clame, de statistische methode. Hij eindigde zijn voordracht met te zeggen, dat de re clame, door de fantasie van den kunstenaar in te roepen, zichzelf de kans geeft, die nieuwe levensvormen te scheppen, waardoor zij niet alleen zelf vooruitkomt, maar tevens nieuwen adem geeft aan de gemeenschap. Over de voordracht werd van gedachten gewisseld. Auto in botsing met D-trein. Chauffeur zwaar gewond. De chauffeur van de gemeenteauto van Wierden is Dinsdagmiddag op den onbewaak- ten overweg in de buurtschap Notter in bot sing gekomen met een D-trein. De auto werd meegesleurd en totaal vernield. Nijmeyer raakte bekneld tusschen de loco motief en de cabine van de auto. Toen de trein tot stilstand was gekomen, heeft men bijna een half uur moeten werken om Nij meyer te bevrijden. Hij was zwaar gewond. De locomotief werd beschadigd en moest te Al melo door een andere machine worden ver vangen. Meesten der gearresteerde Italianen blijven in arrest. „Laat die wilden zwijgen (Vervolg van pag. 4.) GBNèVE. 1 Juli (Rèuter-A N.P.) Na vpt- hoor door den commissaris van politie zijn twee der gearresteerde Italiaansche journa listen die tijdens de rede van den Negus op onwaardige wijze zijn opgetreden. Marchinl, de vertegenwoordiger van het agentschap Stefani en Fascetti van de „Gazetta Del Popoio" op vrije voeten gesteld. De andere journalisten. Ciucci van de ..Cor- riera della Sera" Caprin van hetzelfde blad. Monelli van de „Gazetta del Popoio". Signo- retti, directeur van de „Stampa". Morreale van de „Popolo d'Italia", Cassuto van de „Piccolo", Angeli van de „Lavore Fascista" en Caini van de ..Popolo d'Italia", zijn overge bracht naar de gevangenis Saint-Antoine, waar zij ter beschikking van de justitie zijn ge steld. Besloten werd, dat het heehtenisbevel voorloopig van kracht zou blijven. Intusschen is nog geen aanklacht tegen de ordeverstoor ders ingediend. In zijn verslag van de gebeurtenissen op de Volkenbondsvergadering, schrijft Pertlnax in de „Echo de Paris", dat een gedelegeerde volgens de ..Petit Parisien" was dit Titulescu toen de Italiaansche journalisten hun ge schreeuw aanhieven, uitriep: „Mijnheer de voorzitter, in naam van de gerechtigheid: laat die wilden zwijgen." Tijdens de zitting van de Assemblee is de ne gus door Italiaansche journalisten beleedigd en uitgefloten. pag. 4 De definitieve samenstelling van den Belgi schen Senaat, pag. 4 De ontbinding der Fransche strijdhonden. pag. 4 De Tweede Kamer heeft het ontwerp-reisbe- lastingwet van de agenda gevoerd. Pag. 3 Het nieuwe A. V. R. O. gebouw. pag. 3 De heer D. Peereboom neemt afscheid als hoofd van de O. L. school no. 33 te Haarlem pag. 5 Aan den Crayenestersingel wordt een nieuwe school gebouwd. pag. 2 Het voorstel van B. en W. van Heemstede in zake den werkloozensteun is door den raad verworpen. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een schandelijke vertooning. Pag. 1 Van een V. D. correspondent: Roosevelt's te- gencandidaat. pag. 4 J. H. de Bois: Haarlem's kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertelling; Annewitz: Medelijden. pag. 5 De burgerlijke stand van Haarlem »s opge nomen op pag. 1.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1