Afscheid D. Peereboom. H.D.* VERTELLING Ög*eis/r AKKERTJES® WOENSDAG 1 run 1936 HA ARE EM'S DAGEEAD 5 Als hoofd der lagere school No. 33. Dinsdag heeft de heer D. Peereboom afscheid genomen als hoofd van de openbare lagere school no. 33 aan de Karolingenstraat. 's Middags had het afscheid van de kinde ren in een feestelijke bijeenkomst plaats. Er werd een poppenkast vertoond en een gooche laar liet de kinderen afwisselend verbaasd staan en schaterlachen. Aan het scheidende schoolhoofd werden ook geschenken en bloe men aangeboden, o.a. een leeslamp namens alle schoolkinderen. Dinsdagavond had in de feestelijk versierde gymnastiekzaal een buitengewone ouderavond plaats, waarvoor een zeer groote belangstel ling bestond. De ruime zaal was geheel bezet. De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Kooiman, .voorzitter der regelings commissie. Hij sprak een woord van welkom, speciaal tot de heeren A. G. Boes, wethouder, en den heer G. B. M. Segaar, chef van de af- deeling Onderwijs ten Stadhuize; den heer J. v. d. Weijer, inspecteur van het L. O., en tot Mr. A. Beets, secretaris van de Commissie van toezicht op het L. O. Door hun aanwezigheid achtte spreker de beteekenis van dezen avond verhoogd. „Wij zijn niet blij dat u weggaat", zei spreker; „integendeel, het spijt ons. Gaar ne hadden we u nog een poos in ons midden behouden, want wij beschouwen ons hier als één groote familie. Deze groote belangstelling legt getuigenis af van de hoogachting jegens den man, die 45 jaar lang zijn taak vervulde en die vaak op de bres heeft gestaan om de belangen van de onderwijzers te verde digen". Wethouder Boes spreekt. De heer A. G. Boes sprak ongeveer als volgt: „Wanneer iemand drie kwart van zijn leven in het gareel heeft geloopen en zich gewijd heeft aan den werkkring, die hem lief was, dan moet er wel veel in hem omgaan, als het uur van scheiden gekomen is. Toch zullen bij den heer Peereboom wel de gevoelens van dankbaarheid en tevredenheid overheerschen. Hij heeft 45 jaar lang op een loffelijke wijze gewerkt aan de vorming van jonge menschen tot nuttige leden van de maatschappij. Toen de wettelijke bepaling kwam, dat onderwijzers die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, moesten heengaan, was hij het eerste slacht offer. De gemeenteraad verleende hem eervol ontslag met dankbetuiging en dat was terecht. Maar als die wettelijke bepaling niet geko men was, dan was de heer Peereboom waar lijk nog niet heengegaan. Wij betreuren het, dat het oogenblik van afscheid gekomen is, want hij heeft steeds veel liefde voor zijn taak getoond. Hij heeft er in zijn heele loopbaan naar gestreefd, het onderwijzerskorps naar boven te helpen en het de plaats te geven, die het toekomt". De heer Boes sprak tenslotte de hoop uit, dat de heer Peereboom nog vele jaren van zijn rust te midden van zijn gezin mocht genieten. De heer v. d. W e ij e r verklaarde, dat de woorden van wethouder Boes hem uit het hart waren gegrepen. „Gij hebt inderdaad uw taak tot volle tevredenheid vervuld. U kunt een goede school aan uw opvolger overdragen. Dit afscheid zal stellig wel gevoelens van wee moed bij u opwekken, want het onderwijzers ambt is een heerlijk werk. Dat zult u op dit oogenblik wel heel goed voelen. Ge zult de kinderen missen en het zal u veel tijd kosten om er overheen te komen. Gij hebt veel ge daan voor de vorming van de jeugd. Aan uw school heerscht een uitstekende verstandhou ding. Dat is een eerepalm, dien ik u gaarne geef. Als uw opvolger daar ook voor weet te zorgen dan ben ik zeer tevreden". Mr. A. Beets excuseerde den heer Th. Lancée, voorzitter van de Commissie van toe zicht. op het'Li O. „Deze commissie schijnt bij sommigen een minder goeden klank te wek ken. Men beschouwt haar vaak als een college van dwarskijkers. Maar dan hebt u daar toch in ieder geval geen last van gehad. Wij zou den werkelijk niet weten waarop we in deze school moesten toezien, want wij weten dat u een goede school hebt, gevestigd in een prach tig gebouw. En deze groote schare van ouders is het bewijs, dat u inderdaad een ideale school had, waarin een goede samenwerking heerscht tusschen de onderwijzers, de leer lingen en hun ouders. Ik wensch er u geluk mee, dat ge zulk een groote belangstelling bij de ouders hebt kunnen opwekken. Ik zou die mooie samenwerking wel gaarne op elke school willen zien. Dat de ouders het initiatief tot dezen avond hebben genomen, strekt u tot eer. Ik hoop. dat u nog lang van uw rust zult mogen genieten". De heer C. F. Ootes, hoofd van school 32, merkte op, dat de heer Peereboom altijd een voorbeeld van groote plichtsbetrachting is ge weest. „Hij ging altijd vol vitaliteit en levens lust naar zijn school. Daar waren wij wel eens jaloersch op. Ik dank u voor den bijstand, dien ge mij hebt verleend, toen ik als vreem deling te Haarlem kwam en hoop op uw voort durende vriendschap te mogen rekenen". De heer Peereboom dankte voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken. „Ik dank het personeel en de ouders, die geheel buiten mij om dezen dag hebben georgani seerd, een dag, dien ik niet gauw zal vergeten. Deze woorden hebben mij goed gedaan. Toch moet ik veel van den mij toegezwaaiden lof afwijzen, want als ik wat heb mogen berei ken, dan was dat dank zij de samenwerking van personeel en ouders. Ik heb getracht mijn best te doen want ik wist, dat het onderwijs op deze school voor vele kinderen het eenige onderwijs zou zijn. Daarom heb ik getracht er voor te zorgen dat de grondslagen zoo goed mogelijk zouden zijn. Wij hebben allen ge streefd naar een goeden geest, want onze taak is moeilijk. We hebben immers te doen met levend materiaal en dat is niet gemakkelijk. Ik prijs mij daarom gelukkig, dat hier zulk een goede geest heerscht, ook dank zij den grooten steun van de oudercommissie. Geluk kig is er ook een zonzijde aan onze taak. We blijven er jong bij en dat is een groot voor deel. Men moet wel een verschrikkelijke droog stoppel zijn, als er niet veel van het bruisende leven der jeugd in ons overgaat. En thans is voor mij het moeilijke oogenblik gekomen om afscheid te nemen. Ik doe dit niet met vreug de, want ik voel me best in staat, nog eenige jaren mee te doen. Ik houd van dit werk. dat ik met veel weemoed neerleg. Ik zal trachten er overheen te komen en probeeren er vrede mee te hebben. Deze groote belangstelling zal mij daarbij tot steun zijn. Ik dank er u allen ten zeerste voor". De heer C. Kooiman sprak namens de 'collega's. „U vervulde alles in uw leven met groote plichtsbetrachting en dat drukte een stempel op de heele school. Ik heb u nooit langzaam zien loopen. Dit wekte tot navolging op. Wij 'danken u voor de samenwerking, steeds in groote harmonie. Ge zijt nog in het volle bezit van uw werkkracht. Een schaduw kant van dezen dag is, dat ge uw werk moet neerleggen; een lichtzijde is het echter, dat ge kunt rusten zonder kwalen. Uw hart is nog jong en ge hebt nog veel belangstelling voor de publieke zaak en speciaal ook voor de lite ratuur van de 17de eeuw. Daarom hebben uw collega's gemeend, u als herinnering de vol ledige werken van Vondel te moeten aanbie den. Op de eerste bladzijde staat o.a. geschre ven: „Uit eerbied en waardeering opgedragen aan ons aller vriend Peereboom". We hopen, dat ge er veel rijke uren mee mag door brengen". Dankwoord namens de ouder-commissie. De heer A. F. Grootenboer sprak ten slotte namens de oudercommissie. „Vandaag jaat u het onderwijs met pensioen verlaten en hiermede een prachtige loopbaan afsluiten, hoewel u zich nog zeer wel in staat gevoelt, uw functie te blijven waarnemen. Het zal u daarom ongetwijfeld spijten, uw school en de kinderen te moeten vaarwel zeggen. Doch ook ons, ouders, spijt het, van een schoolhoofd te moeten scheiden, waaraan wij onze kinde ren zoo gaarne toevertrouwden. Onze kinde ren hielden veel van u en het zal daarom voor uw plaatsvervanger geen gemakkelijke taak zijn, de plaats in te nemen, die u noode moet achterlaten. Als jong lid der Oudercommissie mocht ik slechts kort met u samenwerken. I-Iet doet mij genoegen, hier toch te mogen getui gen, dat de samenwerking tusschen u en de oudercommissie steeds prettig is geweest. Het is voor geen gering deel daaraan te danken, dat onze ouderavonden steeds een geanimeerd verloop hebben gehad. Steeds hebt u alles in het werk gesteld, om den band tusschen school en huis hechter aan te snoeren tot heil van ons prachtig openbaar onderwijs, waar onze kinderen reeds vroeg leeren, eerbied te hebben voor elkanders beginselen. Wij ouders zijn u hier veel dank voor verschuldigd en wij hadden ons voorgesteld dit niet beter tot uit drukking te kunnen brengen, dan door u een geschenk aan te bieden. Onze keuze is geval len op een werk van den bekenden Nederland- schen kunstenaar Comelis de Bruyn, voorstel lende een „Heidegezicht op de Veluwe bij Amersfoort". Rest mij nog namens alle ouders den wensch uit te spreken, dat u en uw eeht- genoote nog vele jaren in goede gezondheid van uw welverdiende rust mag genieten". Aan mevrouw Peereboom werd een fraaie bloemenmand aangeboden. Hiermee was het officieele gedeelte van den avond afgeloopen. Het verdere gedeelte werd in een hoogst genoeglijke stemming met mu ziek, zang en voordracht doorgebracht. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 30 Juni 1936. 1. Johannes Verdegaal, landbouwer, wonen de te Aalsmeer, Zwarteweg 78, „Catharina- hoeve". Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. (Afgewezen werd het verzoek tot surseance van betaling van Johannes Verdegaal voor noemd. Bewindvoerder Mr. H. O. Drilsma te Haarlem) 2. Joh. G. Scholier, tandheelkundige, wonen de te Haarlem, Jansweg 6. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. 3. Albert Vos Jr., vischkoopman. wonende te IJmuiden, Kanaalstraat 15. Curator Mr. F. A. Davidson te Haarlem. 4. A. Lombar Petri, bakker, wonende te IJmuiden, Koekoekstraat 3. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 5. J. van Reeuwijk, stucadoor, wonende te Wijk aan Duin, Creutzbergerlaan 20A. Cura tor Mr. P. Tideman te Haarlem. 6. G. A. Döhring, voorheen vliegenier, thans zonder beroep, wonende te Zandvoort, Kost- verlorenstraat 94. Curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. 7. M. H. A. Gouwenberg, caféhouder, wonen de te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 139. Curator Mr. J. Deenik. te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. G. S. Sanders, bollenkweeker, wonende te Lisse, Rooversbroekpolder. Curatrice Mej. Mr. D. M. 't Hooft- te Aalsmeer. 2. G. IJff, reiziger, wonende te Zaandam, Ooievaarstraat 21. Curator: Mr. H. H. Riepma te Edam. 3. J. Paay, aannemer, wonende te IJmuiden. Meeuwenlaan 18. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 4. A. J. C. Berg. aannemer, wonende te IJmuiden, Tuinderstraat 63. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 5. De Handelsvennootschap onder de firma Berg en Paay, gevestigd en kantoorhoudende te Velsen, Gerard Doustraat 63. Curator Mr. L. Ali Cohen te Haarlem. 6. M. Walraven, handelende onder de firma naam M. Walraven Co.'s bloembollenhande laar, wonende te Hillegom, Veenenburgerlaan 45. Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. 7. A. van Tiggelen, wonende te Haarlem, Friezenstraat 20. Curator Mr. B. E. van Tijn te Haarlem. Geëindigd is het faillissement wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst H, Velleman, koopman in confectiegoederen. wonende te Haarlem. Curator Mr. W. Veniet te Haarlem. INDIENSTSTELLING NIEUWE TELEFOON CELLEN IN HAARLEM. Naar ons wordt medegedeeld zal morgen een aanvang worden gemaakt, met het in dienststelling van de op 24 verschillende plaatsen in de stad geplaatste glazen tele fooncellen. De cel voor het stationsgebouw op het Stationsplein zal als eerste in gebruik worden genomen; de overige zullen successie velijk volgen. Deze cellen zullen van een voor Haarlem nieuw soort apparatuur (driemuntsapparaat) worden voorzien. Ten gerieve van het publiek zal, ter verkrijging van eenvoudige bedie- ningswijze. de bestaande openbare spreekcel aan het Verwulft (bij de ondergrondsche toi letten) dan tevens met dit apparaat worden uitgerust. NÜTSKWEEKSCHOOL HAARLEM. Examen nuttige handwerken. Geëx. 6 can didal en. Geslaagd de dames: M. S. Berend- sen, J. G. van der Hoef. H. A. Dik. W. C. C. Scholten, A. van de Weg, en L. Hamstra. ONGEVALLENDIENST-EXAMEN. Bij het onlangs gehouden Ongevallendienst- examen slaagden van de Roode Kruis Verpleeg colonne 7 dames: mej. M. G. van Beek. mej. M. M. Bruis, mevr. M. H. van Houten—de Wilde; mej. A. M. Lodewijk, mevr. E. Mook- hoekLaduc; mevr. G. VerbeekGiinther en mej. E. Werkman. Afgewezen werd 1 candi date. Van de Roode Kruis Transport Colonne slaagden 13 heeren: C. D. van Aanhout E. van Amerongen. P. Baard, G. van Dam, W. H. J. Kroes. W. G. van der Mey, A. Mookhoek A. van der Ploeg, J. Pool, C. J. H. Redeker. J. Rohlfs, J. Verbaas en G. A. Wubbels. Afgewezen werden 3 candidaten. is jam-maken kinderspel.' In 10 minuten klaart Zalige jams van aardbeien, kersen, bessen en alle versche vruchten uit Neêr- land's overvloed I Met behoud van gewicht, geur, kleur en vitaminen. Goedkooper! Gezonder! Re cepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 ct. p. pakje; dubbelpakjes 28 cL Opekta Vloeibaar 60 ct. p. Ilesch. Bij H H. Drogisten, Comestibles- zaken en goede kruidenierszaken! MAAK ZELF JAM MET ^TUUR-9-—1 IN 10 MINUTEN Ned. OpeW» Mij, Singel 4O0. Telel- 37059. Amslerdam-C (Adv. Ingez. Med.) Haringweek van 20 tot 25 Juli a.s. Reedersvereeniging neemt het initiatief. De reedersvereeniging voor de Ne- derlandsche haringvisscherij heeft besloten tot het organiseeren van een „haringweek" voor geheel Nederland en wel van 20 tot 25 Juli 1936. Zij hoopt, daarbij te mogen rekenen op de medewerking van de desbetreffende autori teiten. Toestemming zal worden verzocht aan ongeveer 80 gemeentebesturen van de voor naamste plaatsen, om op daartoe geschikte punten de „haringweek" te mogen inluiden, waarbij gebruik zal worden gemaakt van met allerlei visscherijattributen versierde wagens, waarop een visschersman, al klinkende met- zijn bekken, de aandacht van de inwoners zal trekken. Hij kondigt dan luide de „haringweek" aan, prijst het zeebanket als het gezondste Neder- landsche product en doet een beroep op alle nationaal voelende landgenooten om vooral gedurende de „haringweek" eiken dag een of meer haringen te eten. Dit inluiden van de „haringweek" zal plaats vinden in de week van 13 tot 18 Juli a.s. EXAMEN VOOR ONDERWIJZER (ES). Rijkskweekschool voor onderwijzers (essen) te Haarlem. 30 Juni 1936. Toegelaten de da mes T. Leunis, P. Moesker. A. M. Oosterveld, J. A. Vliegen, allen te Haarlem: en de dames A. M. van der Werff te Zandvoort en A. de Wilde te Aalsmeer. JAARVERGADERING „HERMAN HEIJERMANS". Op de j.l. gehouden jaarvergadering werden jaarverslagen van penningmeester en secre taris. onder dankzegging goedgekeurd. Uit de verslagen bleek, dat alhoewel de tijden slecht te noemen zijn, de vereeniging geen achter uitgang, doch een vooruitgang te boeken had. Terwijl men het vorige jaar maar 3 uit voeringen geven kon, was dit aantal thans wederom 4. De datum 9 Augustus werd voor de te houden boottocht vastgelegd. De salonboot „Wilhel- mina" van Gebr. Gerland is hiervoor afge huurd. De reis is naar het Brasemermeer. De muziekvereeniging Kunstgenot verleent, haar medewerking. Van de bestuurdersc traden af secr. Rensen en de commissarissen Meijer en de Vries. De eerste werd met algemeene stemmen her kozen. Voor de heeren Meijer en de Vries kwamen de heeren Cornet en Van der Horst in de plaats. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: voorzitter E. Schiffer. secr. J. Rensen. penningmeester C. Poppen, L. W. Cornet er J. v. d. Horst commissarissen. REMONTE-DEPOT VIERT ZIJN VIJFTIGJARIG BESTAAN. Het remontedepot te Milligen bestaat heden vijftig jaar. In 1886 werd bij Koninklijk besluit bij wijze van proeg het demontedepot opge richt en 3 jaar later definitief ingesteld. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf is de 37- jarige arbeider G. Verboven, die in dienst is. bij den aannemer der onderhoudswerken aan de kunstwerken in den Oever bij bij het beklimmen van een der be dieningstorens vermoedelijk is misgestapt op een gelijkvloers liggend portaal gevallen en vervolgens op een circa tien meter dieper liggende vloer terecht gekomen. V. is aan zijn verwondingen overleden. Zij, die in 1938 moeten dienen. De loting heeft plaats gehad. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gra- venhage heeft Dinsdagmiddag in tegenwoor digheid van den secretaris-generaal van het departement van defensie, den heer Van Ginkel, de loting voor de lichting 1938 plaats gehad. Getrokken werd no. 743. welk nummer in het Amsterdamsche register correspondeerde met den naam Carel Frederik Brandse, ge boren 14 Januari. De aanwijzing der dienst- plichtingen in de verschillende gemeenten of groepen van gemeenten zal dus beginnen bij dezen naam, of wanneer die in het betrokken register niet voorkomt, bij den daarop al- phabetisch volgenden naam. Zij, wier naam het verst hiervan verwijderd is, dus begint met Z, A of B, tot Brandse, heb ben dus een kans vrijgeloot te zijn. (Reeds in een deel der vorige ovlaag opge nomen.) De vrije Universiteits-dageri. Bijeenkomsten in de Gemeentelijke Concertzaal. Het Vrouwencomité tot versterking van de Medische en de Wis- en Natuurkundige facul teit (V. U. plan 19371 pleegt eveneens daags voor de jaarvergadering van de Ver. voor Hoo- ger Onderwijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, welke jaarverga dering ditmaal te Haarlem gehouden werd. in vergadering bijeen te komen. Hedenmid dag vond deze bijeenkomst plaats in de Gem. Concertzaal te Haarlem onder leiding van mevr. Verdam—Okma van Amsterdam. In deze vergadering deed mej. v. Oversteeg mededeeling over den stand der financien en het aantal uitstaande busjes waarin gelden worden ingezameld om in 1937 als de 100e ge boortedag van den stichter der Vrije Univer siteit, zal worden gevierd, aan directeuren te overhandigen ten bate van de Medische en ter versterking van de Wis- en Natuurkundige faculteit. Hierna sprak mevr, J. B. v. Barenv. d. Voorn Grootenboer. echtgenoote van den burgemeester van Delft, over: „Onze V. U.-actie". Ref. besprak de V. U.-actie en wees op den buitengewonen'zegen in de afgeloopen 4 jaar ondervonden, riep de vrouwen op zich met dezelfde toewijding te blijven geven. In het licht werd gesteld, dat niemand zich door den tijdgeest, die overal meer op ontbinding dan op samenbinding uit is, mag laten beïnvloe den. Dat juist de vrouw in dezen tijd moet werken in groote liefde en streven naar saam- hoorigheid. Ref. wees in dit verband op het hoofdstuk der liefde. 1 Cor. 13. Tenslotte deel de ref. mede dat de presidente met directeuren een onderhoud heeft gehad waarin beraad slaagd is over een actie na 29 Oct. 1937. Een besluit werd nog niet genomen. De nieuwe plannen zullen t.z.t. worden gepubliceerd. De wetenschappelijke samenkomst. Aan de jaarvergadering van de Ver. voor Hooger onderwijs op Geref. grondslag, die morgen te Haarlem zal worden gehouden on der presidium van Dr. H. C o 1 ij n, pleegt steeds een wetenschappelijke samenkomst van leerlingen en oud-leerlingen vooraf te gaan. Heden vond deze wetenschappelijke samen komst eveneens plaats, thans in de Gem. Con certzaal te Haarlem. De bijeenkomst ving he denmorgen om 11 uur aan. Allereerst kwam in behandeling het onderwerp van Prof. dr. J. F. Koksma, hoogleeraar aan de V. U. over: „Wiskunde en waarheid". Na te hebben nagegaan wat men eigenlijk onder een wiskundig bewijs verstaat, stond ref. stil bij het standpunt van Euclides, Kant, Russell. Poincaré, de aanhangers van het in- tuitionisme. Brouwer, en besprak tenslotte de opvattingen van Hilbert en zijn school. De Christen die gelooft in de realiteit van den Kosmos, welken hij op grond van Gods woord ziet als de Schepping van den Heere des he mels en der aarde, behoeft ook hier niet- zon der kompas te varen, naar ref. nader aan toonde. Prof. Koksma besloot zijn bij uitstek deskundig referaat met de opmerking dat de kern van zijn onderwerp tenslotte schuilt in de problemen waarvoor het oneindige ons stelt. Ook in de wiskunde zien we den mensch bij zijn worsteling naar waarheid gebonden aan het aardsch-eindige. maar toch den mensch in wiens hart God de eeuw gelegd heeft. Na bespreking van dit onderwerp, welke be spreking een besloten karakter droeg, werd de morgenvergadering gesloten. Te 2 uur ving de middagvergadering aan. Hierin zou aan de orde komen het referaat van Dr. W. H. Gispen, Geref. predikant te Delft, over: „De Ceremonieele wet". Ref. ving zijn betoog aan met- de opmerking dat hij onder de ceremonieele wet verstaat dat gedeelte van de Mozasche wetgeving dat aan Israels eeredienst is gewijd. Mozes toch gaf, namens Jahwe, het groote geheel van bepalingen ook voor dien eeredienst aan Israël. Wil men tot een zuivere bepaling van de waarde van de ceremonieele wet komen dan moet tot het beginsel dat aan deze wet ten grondslag ligt, doorgedrongen worden. Het standpunt hier t.o. de Schrft ingenomen is alles beslissend. Ref. wil geen volledige behan deling van de ceremonieele wet geven, maar na gewezen te hebben op eenige opvattingen ten opzichte van deze wet, de Geref. opvatting nader uitwerken aan één voorbeeld. Daartoe ruimde spr. een groote plaats in aan Karl Christ. Wilh'Fel. Balir, onder hen wier opvat tingen in zijn referaat ter sprake komen. Zijn opmerkingen hebben nog waarde en doen te vens de voorafgaande periode kennen. L. Diestel geeft in zijn „Geschichte des Alten Testamentes in der christ-lichen Kirche" veel gegevens over de verschillende methoden van verklaring toegepast op de ceremonieele wet. Spr. stipt daaruit na den tijd van 1869 iets aan. Men vergete nooit dat volgens de Schrift de ceremonieele wet door Jahwe is gegeven. Bij de beschouwing van Bahr en Keil over het onderscheid tusschen symbool en type loopt men het gevaar dat men willekeurig uitleggen gaat.'Bruikbare aanwijzingen voor de verkla ring der ceremonieele wet kunnen pas gege ven worden als de exegese van de boeken van Mozes van Geref. zijde voortgeschreden is. Op Geref. standpunt staat men hier pas aan het begin. Naast commentaren zouden monogra- fiën welkom zijn en hier zal ook samenwerking tusschen theologen en andere vakgeleerden moeten wezen, bijv. om het gebruikte mate riaal toe 'te lichten. En dan zal de tijd aan breken voor een samenvattend werk, wil men een Bijb. Archaeologie. Spr. gaf ten besluite een voorbeeld, allerminst bedoeld als model doch slechts als proeve, n.l. Ex. 20 22—26. Na bij de exegese van deze periscoop te hebben stil gestaan gaf spr. tenslotte de toepassing in verband met het onderwerp. Na bespreking van dit referaat (de discus sie droeg ook nu een vertrouwelijk karakter werd de wetenschappelijke samenkomst ge sloten. CIIR. JEUGDWERK VOOR MEISJES IN DE MARNIXSCHOOL. Maandag 6 Juli wordt de jaarüjksche ver koopmiddag en -avond van ht Chr. Jeugd werk voor Meisjes in de Marnïxschool gehou den in de gymnastiekzaal van de schooi in de van Egmondstraat, en wel des middags van 4 30—6 uur en des avonds van 7—10.30. De handwerken, door de meisjes in het afge loopen clubjaar gemaakt, worden verkocht! Bovendien zijn er verschillende verrassin gen en attracties. OPENLUCHT-EVANGELISATIE. Vanwege het Comité voor Opwekkingssa menkomsten zal op Donderdag 2 Juli" des avonds om 8 uur aan de Parklaan bij de Rip- perdastraat een openluchtsamenkomst wor den gehouden. Verschillende sprekers zullen het woord voeren terwijl een zangkoortie zijn medewerking zal verleenen. Bij ongunstig weer wordt de bijeenkomst gehouden in het lokaal Parklaan 21. Medelijden. Een heel bijzonder type was het. de koop man. die op de stoep stond! Nonchalant leunde hij tegen den muur en dadelijk zag men, dat hij in vele opzichten afweek van zijn vakgenooten. Meestal toch hebben zij een vale gelaatskleur, een huilerige stem, slappe houding met doorgezakte knieën, pra ten honderd-uit over „werken", hebben een zieke vrouw en minstens zeven kinders, of zelf een zwakke borst en zijn aangehaald van de zenuwen. Maar deze jongeman vertoonde niets van al die narigheden. Den deukhoed gezellig schuin, een frissche kleur, een vriendelijke lach! Hij sprak niet over werk, stond alleen op de wereld. „Ik ben gezond, mevrouw, en dan eet. je graag. Maar eet eens, als je geen brood hebt en geen centen om de slaapstee te betalen. Moet u zien. mevrouw, verleden week krijg ik een paar beste schoenen, en nu de zolen al weer door. Ik loop den heelen dag cn ben zwaar, moet u denken, dan slijt je veel meer Toe, mevrouw, koopt u nou es één stukkie zeep van me voor een kwartje". Ik had niet de voordeur, maar het kleine raampje geopend en daardoor stak de koop man een verpakt stuk zeep. Ik besloot tot een list, om van hem af te komen, nam de zeep aan, liep de gang in. keerde even latei- terug, stak den jongeling zijn koopwaar toe en jokte: „Neen, koopman, mevrouw heeft werkelijk geen zeep noodig. Er komen zoo veel menschen aan. Een vloek vloog mij door het raampje te gen en met een verwonderd gezicht vroeg ae jongen: „Ben je dan mevrouw zelf niet? Och mensch nog toe. mot jij op je ouwe dag nog werken bij een ander?" Het was nu héél duidelijk, dat „werken" niet bij hem hoorde en goedig vertrouwelijk ging hij voort: „Neem dat stukkie dan van. me voor twee duppies. Kan je ook lekker rui ken. Daar!" Ik accepteerde, lichtelijk beschaamd. Had de vloekende, werkschuwe jongeling meer medelijden dan ik? Tien minuten later ging weer de bel en een verloopen gezicht keek en een drank- adem golfde door mijn raampje. Dezen keer was het een stoelenmatter. .Nog onder den indruk van de hartelijkheid van zijn voor ganger zei ik heel minzaam en heel dom: „Werkelijk niet, och tegenwoordig doet men zooveel zelf". (Ik bedoelde een houten gaat jeszitting óp een stoel spijkeren, zooals men die klaar koopt). Maar de man verdedigde zijn vak, had heelemaal geen medelijden met een wer kende mevrouw en beet me, met eenige ver- wenschingen gekruid, toe: „Zoo. heb jij ook in Veenhuize gezeten en stoelenmatten ge leerd?" ANNEWITZ. Gij kunt op reis niet buiten een zakdoosje met „AKKERTJES" want dan hebt U die snelle pijnstillers direct bij de hand tegen noofdpijn, kiespijn, "wagenziekte", zenuwpijn. AKKER-CACHETS Koker met 12 atuks 52 ct. Zakdoosje, 8 stuks 20 ct. (Adv. ingez. Med.) Ned. Bond tot het redden van drenkelingen. 78 personen in één maand verdronken. In het tijdvak van 28 Mei tot 28 Juni 1936 verdronken in ons land 20 jongens beneden 16 jaar, 6 meisjes idem. 48 mannen en 2 vrouwen, tezamen 76 slachtoffers. Bij het baden verdronken van dit getal van 76. niet. minder dan 4 jongens en 22 mannen. 26 menschenlevens gingen verloren in 4 weken tijds. omdat zij zich waagden in te diep of in stroomend water, zonder de zwemkunst vol doende machtig te zijn, dqarom: Leert goed zwemmen!" In het bovengenoemde tijdvak werden ge red: 19 jongens beneden 16 jaar, 9 meisjes idem, 15 mannen en 8 vrouwen, tezamen 51 personen. Van dit geta! 51 werden zwemmend gered 29. door handreiking 8, het boothulp 5, met reddingshaak 2. met stok 1, met een touw 1 en onbekend 5. Er reden in dat tijdvak te water 11 auto's, bussen en vrachtwagens. 2 inzittenden ver dronken terwijl 28 personen werden gered of zich wisten te redden. In totaal verdronken dus 78 personen. In totaal werden 79 menschen gered. EINDEXAMEN AFD. H.B.S. B. R.K. Lyceum. 26, 27. 29. 30 Juni. Geëxamineerd 17 candida ten: geslaagd: A. M. Aleven, H, W. Berkhout, A. P. Bosman, PI. Byvoet, L. A. N. Byvoet, Th. Diepen, P. Hoogeveen. G. W. Pieterse, P. Pinxter. A. A. van der Sluis, A. J. van der Sluis. W. Snel. A. J. M. Tol, H. M. van der Veen. J. Verkroost. Toezending van Haarlem's Dagblad naar vacantie-adres. Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen, dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie-adjes te zenden. Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate cebruik gemaak; en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geer.erlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders. Zij, die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eerst bij de twee de week hunner afwezigheid. Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7