Luxemburg Coupons Litfffleififl Bezoekt België Blankenberghe De Rubens-Cantate van Peter Benoit. iidi w o GROOT HERTOGDOM LUXEMBOURG BLANKENBERGHE. Groot Hertogdom Hartelijke ontvangst Wenduine-Zee KNOCKE CASINO CASINO ZATE RDAG 4 JU-EI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 11' IT an een massa-uitvoering, zooals Haar- vL/ lem bij mijn weten nimmer te voren aanschouwd noch gehoord heeft, zul len we den avond van 13 Juli aan staande getuigen kunnen zijn. Dan toch zal op de Groote Markt de Cantate „Kunst en Vrijheid", meer bekend onder den titel „Ru bens-Cantate" van den in 1834 geboren, in 1901 overleden Vlaamschen toondichter Peter Benoit onder leiding van onzen stadgenoot Jos. de Klerk ten gehoore gebracht worden. Benoit componeerde deze Cantate in 1877 voor de feestelijke herdenking van het feit dat toen 300 jaar geleden de beroemde schil der Petrus Paulus Rubens te Antwerpen ge boren werd. Zij was dus een gelegenheidswerk, maar zoowel de tekst als de muziek er van hebben een goed deel van hun beteekenis bui ten de grenzen van een plaatselijke herden king behouden. Men zou zelfs gerust kunnen zeggen, dat de naam „Rubens-Cantate" meer op de aanleiding tot het ontstaan en op de ge legenheid der eerste uitvoering slaat dan op den inhoud van het werk. In den tekst van Julius de Geyter komt om trent den persoon van Rubens niets voor. Diens naam treft men slechts éénmaal erin aan, n.l. in den 5den regel, waar Antwerpen de „Moeder van Rubens" genoemd wordt. „Kunst" en „Vrijheid" zijn de motieven, wel ker onderling verband het hoofdthema van het gedicht opgeleverd heeft. Niet velen zullen geneigd zijn dit gedicht onvoorwaardelijk te prijzen. De gezwollen taal is voor het gevoel van menigeen even hinder lijk als de duisterheid, waartoe de omzwer vingen van de fantasie des dichters geleid hebben. Toch kan men de hoofdzaken van den gedachtengang zeker wel waardeeren, te meer, wijl de jongste tijd zeer overtuigende bewijzen van het innige verband tusschen kunst en geestelijke vrijheid heeft geschonken. De karakteriseering der Werelddeelen in den „Optocht der Volkeren" is al zeer weinig gelukkig en zeer onvolledig. Van Euro pa zijn de Tiber, de Seine en de Donau ge noemd; de „grootvorst van Europa's stroo men" ontbreekt. Men zal mij tegenwerpen dat de namen der genoemde rivieren slechts willen duiden op de daaraan gelegen kunst centra Rome, Parijs en Weenen. Maar is van de aan de Spree en aan de Newa gelegen me tropolen ook niet gedurende lange jaren een groote stuwkracht op artistiek gebied uitge gaan? Van Azië vernemen we slechts, dat daar ,,d' eerste mensch is opgetreden, een andre God wordt aangebeden; Afrika schijnt alleen uit de Sahara te bestaan; Australië wordt ons als een uiterste toevlucht voor schipbreukelingen voorgesteld. En in die on herbergzame oorden zouden Antwerpen's kunst en roem „weldadig doorgedrongen" zijn? Dat is bombastische onzin, even goed als het knielen en om Vlaamsche kunst smeeken der ijzeren-zielen-en-goud-bezittende Ameri kanen. Ook aan dichterlijke vrijheid mag men zekere grenzen stellen! Ook de in antieke hexameters vervatte „Lofzang aan de Oudheid" klinkt gezwollen en zou hier en daar tot misverstand aanlei ding kunnen geven. „Indië draget een dwang juk" b.v. klinkt voor Nederlandsche ooren niet aangenaam, maar vermoedelijk is het onder Engelsche souvereiniteit staande Voor-Indië bedoeld, dat meer resten van oude cultuur bezit, dan Insulinde. „Hellas verovert geen volk meer" lijkt yreemt, want van een Helleensch imperium gewaagt 'de geschiedenis niet; in dén óorspionkelijken tekststaat echter „Ro me" en slechts om den schijn van ironie te vermijden is dit woord niet, zeer juist! door „Hellas" vervangen.De verheffing van Job tot den troon en van Homeros tot de godde lijkheid verwonderen al evenzeer. In het derde deel van het gedicht treedt plotseling een allegorische figuur, de „Af gunst" op, die een paar malen interrumpeert en dan niets meer van zich doet hooren. Zoo is er in het gedicht van De Geyter nog heel wat te vinden, waarvan de gemotiveerd heid niet duidelijk wordt. Maar het ligt niet in mijn bedoeling, dit alles uitvoerig te be spreken. Aan den opmerkzamen lezer moge ook nog wat overgelaten worden. Wel zou ik nog willen opmerken dat het voor een goed begrip van den tekst wenschelijk ware ge weest de namen der optredende groepen en figuren aan te geven, zooals die in het kla vieruittreksel voorkomen. In het tekstboek heeft men dat nagenoeg geheel verzuimd. De muziek, die Benoit op dezen tekst ge componeerd heeft, is geheel berekend voor de omgeving, waarin hij de uitvoering wilde doen plaats hebben, en waarin zij dan ook bij het herdenkingsfeest van 1877 ten gehoore ge bracht is, n.l. in de open lucht, op een groot, door een toren met beiaard geflankeerd plein. Vandaar de massale bezetting van het koper in het orkest, door de partituur voorgeschre ven: vandaar ook het lapidaire van den mu- zikalen stijl, waarin de complicaties van echt- polyphone behandeling nagenoeg geheel ver meden zijn. Op weinige momenten na zingt het koor in rythmisch gelijke beweging der stemmen. Maar die rythmen zijn zeer veel soortig, vooral in gedeelten als de „Lofzang aan de Oudheid", waar de koorzang declama torisch bedoeld is en waar de componist elk spoor van dreun waartoe de hexametrische prosodie licht aanleiding zou kunnen geven heeft weten te vermijden. Daarentegen blijft de orkestbegeleiding meermalen langen tijd achtereen aan dezelf de figuren en harmonieën gebonden. Zoo be gint het 2de Deel met een ostinate begelei ding in a kl. t., die 7vz pagina van het klavier uittreksel voortduurt. Ook worden verschillen de muzikale volzinnen vele malen herhaald evenals sommige regels van den tekst: een breedsprakigheid, die in de kunst van Han del's tijd haar voorbeeld vond. maar ook in den tijd van het ontstaan der Rubens-Cantate nog niet afgedaan had. Wat de melodische lijnen van Benoit's mu ziek betreft zijn de declamatorische gedeelten scherp van de overige te onderscheiden. In de eerste richt de zang zich naar de voor elk mo ment verlangde uitdrukking men lette b.v. op het recitatief der bassen die in het begin van het 3de deel de stem der „Afgunst" ver tolken en op de dalende septime d-es bij het woord „bespot!" in de overige is de melo- diek hoogst eenvoudig: Soms, b.v. in het 2de deel bij „En toen gij" beweegt die zich hoofd zakelijk in stijgende en dalende secondeschre- den. Ook van de clou van het werk, het „Beiaardlied", kan men dit zeggen. Zeer oor spronkelijk is de melodie daarvan niet; aan het slot is ze zelfs gelijkluidend met die van het oude „Wilhelmus" en de harmoniseering geeft even een voorgevoel van een heden- daagsche „syncopation", voorwaar een profe tische blik van den componist! Maar juist door den eenvoud vallen de melodieën gemak kelijk in het gehoor. Men kan bovendien mer ken dat Benoit's melodiek op meer plaatsen door de oud-Nederlandsche volksliederen be- invloed is en bij hst „Kerelen streden" in het 2de deel valt de verwantschap met de muziek bij het optrekken der gilden in de 3de acte van Wagner's „Meistersinger" op. Voor verdere bijzonderheden aangaande de muziek mag ik wel verwijzen naar de uiteen zetting die Jos. de Klerk in het programma ge geven heeft. Ik wil er echter nog op wijzen, dat de uit voering van 13 Juli a.s. de eerste Nederland sche zal zijn, die op de door den componist bedoelde wijze plaats zal vinden. Dienover eenkomstig is ook het aantal medewerkenden. De lijst van het kinderkoor vermeldt 227 na men; die van het groote koor 380 sopranen, 257 alten, 261 tenoren en 346 bassen; het or kest zal 103 instrumentalisten tellen. Voegt men daarbij nog den naam van den beroem den beiaardier Staf Nees, die het carillon zal bespelen, dan komt men tot een totaal van 1575 medewerkenden, die zich onder de lei ding van Jos. de Klerk zullen scharen. Er is in deze samenwerking nog iets anders dan het groote getal dat imponeert en heuge lijk stemt. Een vijf-en-twintigtal koren van de meest uiteenloopende richting zullen hier samenwerken voor eenzelfde doel. Dat toont een gevoel van saamhoorigheid en eensgezind heid, dat men niet anders dan met blijdschap begroeten kan in onzen tijd van versnippering en verdeeldheid. En, er moge door sommigen dan geen di recte aanleiding voor de keuze van een werk als de Rubens-Cantate gevonden worden, de slotzang met haar woorden als: „Vorsten, geen zwaard aan de zij meer gegord! Volken, geen volk meer in rampen gestort!" en: „Groot blijve niet, wie verdrukt en vernielt! Groot zij alleen, wie verrukt cn bezielt" zijn bij uitstek actueel. En „Kunst vol natuurkracht, die schept en ontgloeit" wordt ons ook door onze scheppen de tijdgenooten niet in die mate geschonken, dat de verlangende roep misplaatst zou schijnen. K. DE JONG Louis Borel in Engeland. Onze landgenoot Louis Borel, die eenige we ken geleden in Londen met zijn vertolking van een jong Communist in het tooneelstuk „Re turn to Yesterday" zeer de aandacht heeft ge trokken, verschijnt de volgende week Dinsdag opnieuw voor het Londensch voetlicht, ditmaal in het West End. waar hij in het Daly's Thea ter de hoofdrol zal spelen in „The Visitor", een stuk van Nicholas Monsarrat. Ook in deze rol zal zijn vreemde tongval geen beletsel zijn maar hem integendeel goed to pas komen. Hij is in het stuk een jonge vreemdeling op be zoek in Londen, een wat noodgedwongen be zoek want hij heeft zijn eigen land om zijn idealistische opvattingen moeten verlaten. Verscheidene flimondernemingen hebben Borel aanbiedingen gedaan. Gaumont British heeft hem geëngageerd voor een film waarin hij de bekende Engelsche revue- en filmster Jessie Matthews tegenover zich zal hebben. Zl| was ch- stoffen Dinsdag en Woensdag a.s. (Aclv. Ingez. Med.) Tentoonstelling van oude kunst geopend. Onderdoorgang Rijksmuseum in een zaal herschapen. De opening van de tentoonstelling van oude kunst in het- bezit van den internationalen handel, door de vereeniging van handelaren in oude kunst in Nederland ter gelegenheid van haar zilveren jubileum in het Rijks museum te Amsterdam georganiseerd, heeft wel een zeer uitzonderlijk karakter gedragen en is een gebeurtenis in het Amsterdamsche leven geworden als de hoofdstad slechts zelden heeft gezien. Dit is in belangrijke mate veroorzaakt door de plaats en de wijze, waarop de ontvangst der gasten en de openingsplechtigheid ge schiedde. Sedert het begin van de week reeds was de onderdoorgang van het Rijksmuseum, die leidt van de Stadhouderskade naar het Mu seumplein voor alle verkeer gesloten. De ge- noodigden. die vanavond door een der poorten werden toegelaten, herkenden dit stukje pu- blieken weg niet meer. Met behulp van zware gordijnen en fraaie gobelins en dank zij de vele Perzische tapijten, die het plaveisel waar anders de fiet sers overheen glijden, bedekten, was de on derdoorgang herschapen in een prachtige zaal. die door de gothische bogen van het door Cuyper gebouwde gewelf een schier gewijd karakter" kreeg. Palmen, groen en bloemen verzachtten het strenge karakter van deze unieke receptiegelegenheid, die zacht verlicht werd door het goudachtige licht van de straat lantaarns. die ais eiken anderen avond de eenige bron van verlichting vormden onder de poorten van het Rijksmuseum. Tegen half tien Vrijdagavond sprak de heer Jacques Goudstikker, voorzitter der vereeniging een begroetingswoord. Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd, sprak minister Slote- maker het openingswoord. Na de opening stroomden de aanwezigen de hel verlichte tentoonstellingszalen binnen, waar de geëxposeerde kunstschatten al dade lijk groote belangstelling wekten. In het ge deelte van den onderdoorgang voor de hekken van het Museumplein waren rijk voorziene buffetten ingericht, terwijl een strijkje de stemming nog verhoogde. Sommige berichten spreken van „het leeren van de Engelsche taal binnen 2 jaar.terwijl men in het land is", doch wij meenen een ernstige waarschuwing hiertegen te moeten laten hooren. Verpleegsters, die wenschen te emigreeren, moeten voor de haar wachtende taak bere kend zijn, wat o.m. inhoudt, dat zij het En- gelsch goed machtig zijn. De Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging te Amsterdam. Keizersgracht 141 en het secretariaat van den Naticnalen Bond van Verpleegden, eveneens te Amster dam. Roemer Visscherstraat 1, geven gaarne inlichtingen. Het Hoofdbestuur van den Nationalen Bond van Verplegenden. m INGEZIMEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantivoordelijk. Van ingezonden stukken gekaatst o/ niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Werken voor verpleegsters in Zuid-Afrika. Den laatsten tijd duiken meermalen in de dagbladen berichten op, waarin wordt mede gedeeld, dat verpleegsters, die over de midde len beschikken, om naar Zuid-Afrika te gaan, gerust daarheen kunnen vertrekken, daar zij wel onmiddellijk een plaats zullen vinden. Volgens onze ondervinding en die der Zuid- Afrikaans'che Vereeniging zijn zusters, die niet in zeer voldoende Maté' kennis hebben van de Engelsche taal, op groote moeilijkheden ge sbuit bij het zoeken naar werk aldaar. Een eerste vereischte is, dat de Nederlandsche verpleegster die naar Zuid-Afrika wil gaan, volkomen op de hoogte is van hét Engelsch, speciaal met betrekking tot de medische en verpleegkundige termen. Dit is noodzakelijk niet alleen terwille van haar zeli, doch zeker in niet minder mate terwille van de patiënten, die zij te verplegen krijgt. Werkkamp voor jonge werk- loozen te Beekbergen. De centrale voor werkloozenzorg te Utrecht gesticht door den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, heeft aan de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale (V. C. J. C.) de organisatie opgedragen van een b 1 ij v e n d werkkamp te Beekbergen bij Apel doorn. waar vrijzinnige werkloozen van 17 t.m. 25 jaar in groepen van 96 deelnemers twee maanden kunnen vertoeven. De deelneming is kosteloos. Reiskosten wor den vergoed, werkkleeding en -schoeisel wor den in bruikleen verstrekt, een zakgeld van 1.75 per week wordt uitgekeerd. Eens in den termijn van twee maanden mogen de deel nemers een week-end op kosten van de Cen trale naar huis. De deelnemers slapen in houten barakken. Voorts zijn er een eetzaal, een gezelschaps zaal en leerkamertjes. De leiding van de huis houding berust bij twee dames. Het geheele kamp staat onder een vrijzinnig-godsdiensti- gen hoofdleider. Gewerkt wordt onder techni sche leiding van het personeel der Heide- Maatschappij. In aanmerking komen alle jonge werkloozen van vrijzinnigen huize, onverschillig van welk kerkgenootschap, zoo zij aan den gestelden leeftijd voldoen en mits zij zich volkomen willen schikken in den geest van het kamp en den Vrijzinnig Christelijken grondslag, die voor deze kampen de ondergrond zal zijn, ten volle willen aanvaarden. Inlichtingen worden door ondergeteekenden verstrekt. Het Haarlemsche comité voor uitzending: Voor de Remonstr. Gemeente: Dr. A. H. Haentjens, Emmalaan 1, Overveen. Voor de Doopsgez. Gemeente: Freule de Ranitz, p.a. mevr. Van Beusekom. P. de Hoogestraat 11, Heemstede. Voor de Luthersche Kerk: Mevr. Doorn, Westerhoutstraat 44. Voor de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem: de heer J. D. Rutgers van der Loeff. De Genestetweg 6, Bloemendaal. Voor den Ned. Prot. Bond Haarlem-N.: De heer F. H. van Aalst, Iepenstraat 32 •(alg. secretariaat). Nederlanders let op uw zaak. In een tijd van nationale en internationale verdwazing, schijnen er altijd nog menschen gevonden te worden, die de brutaliteit heb ben ons nationaal op te hitsen. Ook nu is dat weer het geval met het voorstel iets aan het comité „Onze Marine" voor een hulde blijk voor het moderne moordwerktuig, dat kruiser „De Ruyter" heet, te geven. Ik zou allen die een walging hebben van militairisme en nationale verdwazing willen verzoeken, daarvoor geen geld te geven. Ik verzoek hen sterk te protesteeren bij liet comité „Onze Marine". Misschien dat men dan het gezond ver- eland terug vindt. D. BREEUWER. Pittoresk landschap. Gevarieerd natuur schoon. - Bekend om zijn- voortreffelijke wegen. - Gerenommeerd om zijn gast vrijheid. - Geriefelijke spoorverbindingen MIDDELPUNT VAN VOORTREFFELIJK TOERISME Gezocht verblijf voor VACANTIES, WEEKENDS, ONTSPANNING. De onderstaande hotels zijn in alphabetische volgorde genoemd. LUXEMBURG De gezellige stad, centrum van toerisme. Talrijke attracties en actualiteiten. HOTEL CENTRAL-MOL1TOR, Pension- Restaurant - GRAND HOTEL CLESSE, le Rangs-Restaurant - GRAND HOTEL CONTINENTAL - HOTEL CRAVAT, Restaurant - KONS HOTEL met Restau rant - Brasserie - Concerten VIANDEN Schoon gelegen, in het hart van een heuvelachtig en woest landschap. HOTEL DE LA GARE - HOTEL KLOPP ECHTERNACH Het wereldbekende Centrum. Uitgangspunt voor schitterende uitstapjes. GRAND HO TEL BEL-AIR. GRAND HOTEL BELLEVUE, GRAND HOTEL DE L'ETOILE D'OR. GRAND HOTEL WENGLER aan den oever van de Moesel, Restaurant DIEKIRCH gerenommeerd, bekoorlijk Centrum voor de meest gevarieerde uitstaujes. HOTEL DES ARDENNES - HOTEL DE L'EUROPA - HOTEL DU MIDI Alle inlichtingen gratis te bekomen bij L'UNION DES VILLES ET CENTRES TOURISTIQUES Luxembourg. In het Casino. Den eersten Juli begint het seizoen met da- lijks thé dansant en twee soirées dansantes _n in de twee groote zalen, de zaal aan de boulevard en de „Salie des Ambassadeurs", die bekend staan als de fraaiste van de re staurants van het continent. Het programma van het Casino te Blankenberghe is buiten gewoon -gevarieerd en vermeldt voor de ver schillende zalen filmvoorstellingen, operette uitvoeringen, tooneel, gala-avonden met de grootste sterren en iederen dag attracties. Te Blankenberghe, dat reeds een gevestig de reputatie als buitengewoon levendige en vroólijke badplaats heeft, geven tal van in richtingen geregeld soirées en andere attrac ties. Op de Pier is dagelijks thè en soirée dan sante. Op het groote terras van het „Hotel des Bains", dat halverwege de boulevard staat, worden de groote symfonie-concerten gegeven. De Casino-Kursaal van Blankenberghe. In „La Banana Royale" en op het „onder- grondsche strand" van Miami worden soirées dansantes gegeven met een uitstekend pro gramma, vol attracties. Andere inrichtingen aan de boulevard geven symfonieconcerten en attracties op hun prach tige terrassen, zooals la Taverne Georges en het schitterende terras van „Cecil", waar de voortreffelijke programma's de grootste be langstelling ondervinden. Tot- slot noemen wij de groote gala-avonden en de soirées dan santes van het voorname Continental Palace. WESTENDE. Het „Lac aux Dames", het wonderbaarlijke en moderne bassin in de open lucht is het middelpunt geworden van het geheele Lit toral. Hier, tusschen Ostende en La Panne, worden in de prachtige „Salie des Fètes" da gelijks thé's en soirées dansantes gegeven, waarbij het buitengewone orkest van Fud Can- drix medewerkt. Ook worden er groote gala avonden gegeven, die door de grootste sterren en door internationale attracties worden op geluisterd. Men vindt hierbij de namen van de beroemdste artïsten. als Pils en Tabett, Marie Dubas, les Soeurs Schwartz, Lucienne Boyer, enz. HET CROOT-HERTOCDOM LUXEMBURG. Dit prachtige kleine touristencentrum dat men terecht Klein Zwitserland noemt, heeft in den loop der laatste jaren buitengewoon veel gedaan voor de ontwikkeling van het tourisme. De reeds beroemde wegen zijn in de laatste twee jaren nog verbeterd door verbreeding, verbetering van de bochten en door ultramo derne verkeerssignalen, die zoowel overdag als 's nachts buitengewoon goed zichtbaar zijn. De Luxemburgsche keuken is reeds lang be kend en de groote gastvrijheid wordt over de geheele wereld geroemd. De organisatie van de inlichtingendienst voor den vreemdeling, die voor ieder district de uitgebreidste inlichtingen geeft, is voor treffelijk. Ieder centrum heeft zijn speciale organisatie die in nauwe betrekking staat tot de centrale organisatie van de Union des Vil les en tevens touristencentra, waarvan de or ganisatie voorbeeldig genoemd kan worden. De touristencentra verdienen opmerking om de verscheidenheid en de schoonheid van de omstreken, waardoor zij zich voor het mee- rendeel reeds een gerechtvaardigde roem in het buitenland hebben verworven. Vianden, het hart van Klein Zwitserland en het centrum van het ongereptste deel van Luxemburg, eens de - woonplaats van Victor Hugo; Echternach, aan den ingang van het Mulierthal, aan den oever van den Moezel, waar een strand is aangelegd; Diekirch. baker, mat van het tourisme in 't Groot-Hertogdom, en al die kleine plaatsen, middelpunten van de meest uiteenloopende tochten, zoo kalm. zoo rustig, als daar zijn Consdorf, Mulierthal. Berdorf. La Rochette, Remich, Grevenmacher, Beaufort. Hosingen, Clervaux, Wiltz, Mar- telange, Esch, Wormeldange Onnoodig nog de lof te zingen van de prach tige valleien van de Moezel, de Süre, de Our, en de Alzette, of van de beroemde tocht naar de zeven historische burchten. In het bijzonder moeten wij nog noemen Lu xemburg, de liefelijke hoofdstad van waaruit de toeristen de prachtigste tochten kunnen maken en waar men duizend en één beziens waardigheden en tal van gelegenheden tot verstrooiing vindt. Dit geheele land is prachtig voor het tou risme ingericht, waardoor het reeds een groote voorspoed heeft bereikt. Voor de beste Vacanties Voor het practische Week-End en het Zoo nabij - Zoo aangenaam - Zoo ver rukkelijk - Zoo gevarieerd. WAAR DE LEVENSSTANDAARD HET GOEDKOOPST IS. ALLE SPORTEN - CASINO - FEESTEN ALLE ATTRACTIES - GRATIS INLICH TINGEN bij 't- OFFICE BELGO LUXEM- BOURGEOIS DE TOURISME - PLACE BROUCKèRE - BRUSSEL HLI NATUUR WONDER VAN DE WERELD HET VRIENDELIJKE FAMILIE STRAM) Redelijke prijzen. Gerenommeerde hotels, HOTELS PAUWELS (Gd.) Midden Dijk. 150 kamers Alle comtort. Matige prijzen. BELLEVUE (Gd.) Dijk. 100 kamers. le rang. Nieuwe Directie. CASINO. Centrum Dijk. Mod. comfort Pension vanaf 35 trs. FAMILLES (Gd.) Centr. Dijk. Pension vanaf 35 frs. - Lift. LITTORAL. Pension vanaf 30 francs ANNE MARIE - ZEEDIJK. Pension vanaf 35 francs. LUIK POORT NAAR ARDENNEN CENTRUM VAN TOURISME GRATIS INLICHTINGEN TOURISME OFFICE, St. LAMBERTPLAATS. LUIK. Groote en Artistieke Programma's Met medewerking van de meest vermaarde wereldberoemde Vedettes SALON PRIVéS Alle dagen geopend. COXYDE en St. IDESBALD Juweelen der kust Prachtige Duinen - Panorama's Wandelingen Gerestaureerde Prijzen Villa's, Appartementen. Hotels en Pensions DE BADPLAATS DIE U BEVALT Europeesch record voor zeebaden Geen kurtaxes Groote Gal a-feesten met Vedettes van Wereldnaam SALONS-PRIVéS OOSTENDE Koningin der Badsteden CASINO-KURSAAL Het meest wereldberoemde door ARTISTIEKE PROGRAMMA'S en AANTREKKEU.I.XTTJTD'-'N De Salons Privés zijn het geheele Jaar open

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11