DE DUIKTOREN DUIKT. Vroeger verbeterde het bedrijfsleven zichzelf. Duifsch vliegtuig in Noordzee gestort. Wijzigingen in het Girowetje. De hertog van Kent land. in ons ZXTE KDAG '4 TUL'I '1936 RAARCEM'S dagblad Ellende ontstaan door den oorlog en een z.g. vredesverdrag. Eén der inzittenden verdronken. Rede van den heer Zaalberg. Op het congres van Ned. Fabrikaat. Heden is in het Concertgebouw ..De Ver- eeniging" te Nijmegen de algemeene leden vergadering gehouden van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat". De voorzitter der vereeniging, ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T.. heet te de aanwezigen welkom. De heer Damme sprak er zijn voldoening over uit, dat een zoo groot aantal leden ter vergadering aan wezig was. wat hij in deze vereeniging van nog grooter beteekenis achtte dan in de meeste andere vereenigingen. Spr. schetste de moeilijkheden, waarmede men door de tijdsomstandigheden te kam pen had. Van alle kanten wordt men ge waarschuwd tegen de nadeelige gevolgen van overmatig nationalisme en chauvinisme Het staat voor spr. vast. dat in zeer vele gevallen de werkgelegenheid in Nederland zou kunnen worden vergroot, wanneer de genen, die iets moeten aanschaffen zich er meer van bewust waren, dat het Nederland- sche fabrikaat in veel meer gevallen dan zij denken met het buitenlandsche zoowel in prijs als in kwaliteit volkomen wedijveren kan Spr. bepleitte nauwere samenwerking met verwante organen, en zei in zijn slotwoord o.a.: Wij zullen ook meer ruggesteun moeten trachten te vinden bij de direct belangheb benden, dat zijn onze industrieelen, groote zoowel als kleine. Wij zullen ook nog krach tiger medewerking moeten vragen aan de organen door wier handen de industriepro ducten het publiek bereiken, dat is voor een belangrijk deel onze middenstand en ten slotte zullen wij het publiek nog vollediger onder onzen invloed moeten brengen door meer te doen uitgaan van onze afdeelingen, waarvan er slechts enkele zijn, die er in slagen belangrijke activiteit te ontwikkelen. Nadat de secretaris-penningmeester, de heer H. F. R. Snoek, verslag had uitgebracht van de werkzaamheden der vereeniging ..Ne derlandsch Fabrikaat" gedurende het eerste half jaar van 1936, waarbij hij meedeelde, dat sedert geruimen tijd overleg wordt ge pleegd door het bestuur met het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Indisch Fabri kaat" over de vraag op welke wijze het mo gelijk zal zijn medewerking te geven ter ver grooting van den afzet van Nederlandsche artikelen naar Nederlandsch Indië, en ver schillende huishoudelijke zaken waren afge handeld. zou de heer C. J. P. Zaalberg, voor zitter van den Nijverheidsraad een rede hou den getiteld: „Overheid en bedrijfsleven". Overheid en bedrijfsleven. Spr. zou beginnen, met te wijzen op de groote verschillen in vorm en kracht van het overheidsingrijpen in verschillende tijd perken. Als voorbeeld zou spr. noemen, dat in 1389 de vrees voor ambtelijke inmenging in het bedrijfsleven zoo groot was, dat in de Arbeidswet de bepaling werd opgenomen dat het toezicht op de naleving zou worden opgedragen aan ten hoogste drie inspecteurs, Thans in 1936 wordt het aantal crisisambte naren getaxeerd op 7000 en dringen zij zelfs door in de keuken van een particuliere wo ning om te zien of de zuinige huisvrouw uit eerlijk verkregen oliën en vetten een boter smeersel bijeenvoegt zonder fabricagever gunning. Spr. zou vervolgens nagaan wat in de halve eeuw van industrialisatie van Nederland voor 1930 de vruchten van de ruime mate van bedrijfsvrijheid zijn geweest. Het leven der arbeiders in de fabriek, de haven, op het schip toen en nu toont over de geheele lijn een verschil als tusschen nacht en dag. Arbeidsduur, Zondagsrust, veiligheid, hygiëne, de zwaarte van den ar beid zijn in wezen totaal veranderd, niet het minst voor de kinderen. Voeg daarbij de leerplicht, de sociale verzekering, de volks gezondheid. de volkshuisvesting en het wordt duidelijk, dat de geheele arbeidersstand in een andere wereld is terecht gekomen. Al deze verbeteringen zijn tot stand geko men in een tijd, waarin de ondernemer na genoeg volledige vrijheid van vestiging, pro ductie en handelen genoot. De overheid greep alleen in ter verbetering van de om standigheden, waaronder de arbeid werd verricht en ter verhooging van sociale hy giëne met inbegrip van de verzekering tegen de gevolgen van ongeval, ziekte, invaliditeit en ouderdom. Deze van te voren ondenkbare vooruitgang van de algemeene welvaart is mogelijk geworden door de toeneming van de productie, welke te danken is aan de scheppingskracht van de in vrijheid voor eigen zaak werkende ondernemers. De vrije concurrentie had een natuurlijke selectie ten gevolge, waardoor het totale nuttige rende ment van den arbeid voortdurend steeg en aan allen ten goede kwam. Spr. is dan ook allerminst geneigd tot het propageeren van de vervanging van dit ..chaotisch" genoemde bedrijfsleven door de van boven af geleide economie, de ambte lijke ordening e.d dere gebeurtenissen, met een nog te vormen ambtelijk apparaat, steunmaatregelen be dacht en uitgevoerd worden tegen telkens wisselende moeilijkheden. Er is dus volgens spr. alle reden om zacht in onze critiek te zijn. doch dit ontheft niet van de plicht om ook door onze critiek te trachten mede te werken aan het herstel van ons bedrijfsleven. Fouten van den landbouwsteun. De landbouwsteun heeft als kapitale fout. welke zich ieder jaar sterker doet gevoe len. vooral doordat alle andere bedrijven in nood zijn gekomen en de armoede toeneemt, dat voorop is gesteld, dat alles in bedrijf moet blijven, wat het ook moge kosten, en dat prijzen moeten worden opgebracht, waar uit pacht en hypotheekrente worden betaald. Een groot deel van de 200 millioen. die de bevolking opbrengt voor den landbouwsteun, gaat naar grondbezitters en hypotheekhou ders. terwijl de mede hierdoor zwaar ge drukte nijverheid, scheepvaart enz. voor een groot deel onrendabel zijn of reeds geheel stilstaan en alle kapitaal verloren hebben zien gaan. Een tweede fout is volgens spr., dat lang niet voldoende is aangepast bij de afzet mogelijkheid, hetgeen het sterkst tot uiting komt bij de melkproductie, waaraan nu 200.000 melkkoeien meer meewerken dan in onzen melkrijksten tijd. Wat die koeien ons kosten aan ingevoerd veevoeder en aan uit- voerpremie op de boter, zou tal van nuttige bedrijven kunnen helpen in stand houden. Industrie en handel worden in zeer ern stige mate bedreigd door de toenemende nei ging bij de ambtenaren om het bedrijfsleven ambtelijk te regelen met uiterst weinig sa menwerking met het georganiseerde be drijfsleven. Zoolang de overheid nog gedwongen is zich met het bedrijfsleven te bemoeien, spe ciaal wat betreft productie en handel, moet zij in veel sterkere mate dan thans schiedt, samenwerking zoeken met het organiseerde bedrijfsleven. Alle kans op herstel van het bedrijfsleven blijft nihil, zoolang de productiekosten in Nederland ver uitsteken boven die in de con- curreerende landen. De veel gesmade aan passing van het levens- en prijspeil moet voorop staan bij alle overheidsmaatregelen. Sluitende budgetten van alle overheidsorga nen zijn daartoe onmisbaar. Afdoende redding, vooral ook wat betreft industrialisatie, kan slechts komen van het herstel van de rendabele productie, want op den duur is de totale koopkracht recht even redig aan de hoeveelheid verrichte rendabele arbeid. Spr. zou zijn lezing eindigen met de op merking. dat Nederland een steeds groeien de industrie moet en kan hebben, en dat het ons aller plicht is die industrie in den feilen strijd om zijn bestaan bij te staan door het koopen van Nederlandsch fabrikaat. Een tot een eskader van drie Duit- sche vliegtuigen behoorend toestel is 28 mijl Z.Z.W. van het lichtschip „Maas", 25 mijl uit den wal. in zee ge stort. Van de vier personen, die aan boord van het vliegtuig waren, is er één verdronken. De Belgische loodsboot no. 16 en de Neder landsche loodsboot no. 7 bevonden zich op zee en spoedden zich naar de plaats des onheils. De Belg was het eerst aanwezig en nam de drie overlevenden aan boord. De Nederland sche boot behoefde geen assistentie te verlee- nen. Het verongelukte vliegtuig is opgepikt door het voorbijvarende Duitsche s.s. „Para na" dat op weg is naar Antwerpen. Het Duitsche eskader was Vrijdagmiddag boven IJmuiden gesignaleerd, waar het op groote hoogte cirkelde en spoedig boven zee verdween. De machines behoorden niet tot de vloot van de Duitsche Lufthansa. Distributie gehakt in blik wordt uitgebreid. Met ingang van a.s. Maandag. Twee ernstig gewonden bij een brand. Man en vrouw moesten uit een raam springen. Om half drie gisternacht is brand uitge broken op de bovenverdieping van het café van den heer J. Vlemmings aan de Roosterlaan te Eindhoven. De brand nam dadelijk zulk een afmeting aan, dat de bewoners een man en een vrouw, in nachtgewaad uit het venster van de eerste verdieping naar beneden moes ten springen, waarbij de vrouw ernstige in wendige kneuzingen opliep. De man had vele brandwonden gekregen. Men vreest voor zijn leven. De brandweer wist het vuur tot de boven verdieping te beperken. Daar zijn de slaap kamers grootendeels uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. POGING TOT OPLICHTING VAN VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ? De Rotterdamsche Rechtbank heeft den Haagschen koopman, mr. E„ wien poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij voor een bedrag van ongeveer f 24.000 ten laste was gelegd verdachte zou hem in eigendom toebehoorende, verzekerde juweelen hebben weggemaakt en daarna schedever goeding gevorderd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Van de distributie van gehakt in blik, waarop het oogenblik alleen on dersteunde en'of in werkverschaf fing geplaatste werkloozen. wier ge zinnen uit ten minste 4 personen be staan, in aanmerking komen, zullen van Maandag 6 Juli as. af, alle in de steunregeling opgenomen en/of tot de werkverschaffing toegelaten werk loozen gebruik kunnen maken, on geacht de hoe grootheid van het ge zin. Per week zullen, voor zoover de rechtheb benden daartoe den wensch te kennen geven, aan eenloopenden en gezinnen bestaande uit 2 personen 1 bon, aangezinnen bestaan de uit 3 t. m. 6 personen ten hoogste 2 bons en aan gezinnen bestaande uit 7 of meer personen ten hoogste 3 bons worden uitge reikt. Overigens blijft de regeling van den ver koop der blikken gehakt van de gemeente lijke groentendistributielokalen uit onge wijzigd. BRAND IN JACHTHAVEN TE AALSMEER. Kano's en jollen een prooi der vlammen. Doordat Vrijdagmorgen in de jachthaven Dragt te Aalsmeer eenige schilders bezig wa ren met het afbranden van de verf van een houten loods, is brand ontstaan met het ge volg dat de loods, waarin zich verscheidene kano's en kleine jollen bevonden, geheel uit brandde. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon voorkomen, dat het vuur oversloeg naar andere loodsen. De loods was tegen brandschade verzekerd. Men is er niet in geslaagd de gestalde vaar tuigen uit de loods te sleepen. zoodat deze eveneens een prooi der vlammen werden. TWEEDE KAMER Rentevergoeding toegestaan. Wordt er te weinig aan werkverruiming gedaan? NATIONALE WONINGRAAD. Jaarvergadering te Leiden. In de stadsgehoorzaal te Leiden wordt de jaarvergadering gehouden van den Nationa len Woningraad. Algemeene Bond van Wo- ningbouwvereenigingen. De voorzitter van het hoofdbestuur, mr. dr. E. van den Bergh uit Amsterdam, heeft een begroetingsrede ge houden, waarin hij zeide. dat het aantal aan gesloten organisaties 392 bedraagt met te zamen 41436 woningen. De woningproductie door vereenigingen verminderde van 4127 in 1934 tot 2978 in 1935. De jaarverslagen 'van secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goedge keurd. De aftredende bestuursleden, de hèe ren A. Bruintjes en C. Lambeck werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer van den Bergh, die zich niet herkiesbaar stelde, werd, eveneens bij acclamatie als voor zitter gekozen, de heer L. van der Wal uit Amsterdam. Tot heden ging alles naar wensch. Vrijdagmiddag op Waalhaven gearriveerd. Bezoek aan verschillende musea. Bedrijfsleven weet zich te ordenen. Het bedrijfsleven heeft zich bij voortdu ring weten te ordenen. Met de behoefte is de organisatie gegroeid en er is geen reden om te verwachten, dat het bedrijfsleven zelf Prins George van Engeland, hertog van Kent, die enkele dageh in ons land zal door brengen en heden te Amsterdam de Engelsehe tentoonstelling zal openen, is Vrijdagmiddag om 13.22 uur met het vliegtuig van den Engel- schen koning van het militaire vliegveld Hen- don bij Londen opgestegen en om drie uur op Waalhaven geland. Er was groote belangstelling op Waalhaven. Omstreeks 2 uur reden voor het platform van het passagegebouw der K.L.M. een drietal auto's. De eerste twee auto's waren hofauto's, welke door de Koningin ter beschikking van den Hertog van Kent waren gesteld. In de eerste auto zaten de Engelsehe gezant, Sir Hu bert Montgomery en luitenant-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van de Ko ningin, toegevoegd aan den Hertog van Kent tijdens zijn verblijf hier te lande. Om vijf minuten voor 3 loeiden de sirenes van Waalhaven tweemaal, het teeken, dat er een sportvlieger in zicht is. Na enkele oogen- blikken verscheen de rood-blauwe Dragon Moth in de lucht en precies drie uur zette de piloot de machine midden in het veld neer. Hij taxide vervolgens langzaam naar het platform van het passagekantoor, waar de Hertog en de leden van zijn gevolg het vlieg tuig verlieten. Prins George, die geheel in het zwart ge kleed was, werd het eerst begroet door den Engelschen gezant, die de overige leden van het gezelschap vervolgens aan hem voorstelde. Na eenige oogenblikken vertrok de Hertog van Kent met den Engelschen gezant en met jhr. de Jonge van Ellemeet, per auto naar Rot terdam, waar hij een bezoek bracht aan het museum Boymans. De Prins toonde zeer veel belangstelling voor De duiktoren vóór het gebruik. Inzet: reeds zeven meter onder water. Het toestel heeft zich reeds 2 M. in den kanaalbodem ingegraven. VELSEN Zaterdag. op den duur zou zijn tekort geschoten. De typeerende schilderstukken van de Engel ellende is volgens spr. ontstaan, toen de re- sche school, bezichtigde met veel aandacht geeringen de orde verstoorden, eerst door het fraai geslepen Venetiaansch glaswerk en den oorlog en daarna door een z.g. vredes verdrag. Nu het bewonderenswaardige mechanisme van vrije productie en vrij ruilverkeer door de overheden is ontredderd met het gevolg, dat millioenen menschen in alle landen in de diepste armoede leven, veel erger nog dan we in Nederland kennen zien we nog iederen dag nieuwe man tregelen genomen om het bedrijfsleven aan banden te leggen en te steriliseeren. Hoe reageert, vroeg spr., Nederland, welks overheid een minimum van schuld aan deze wereldontreddering heeft? Krachten van buiten hebben achtereen volgens den landbouw, den handel, de scheep vaart, de industrie, den middenstand in zoo diepen nood gebracht, dat zonder overheids ingrijpen in snelle opeenvolging tal van be drijfstakken tot stilstand zouden zijn ge bracht. In korten tijd moesten met gebrekkige kennis, met volslagen onzekerheid over ver bracht ook een bezoek aan de bibliotheek van het museum. In de benedenzaaltjes bezichtig de Prins George de nog niet geheel ingerich te tentoonstelling van werken van Jeronimus Bosch en de primitieven. Vervolgens vertrok men naar den Haag, waar bij den Engelschen gezant de thee werd gebruikt. Tegen zes uur reed de Hertog van Kent. ver gezeld van den gezant en van jhr. de Jonge van Ellemeet, naar het Mauritshuis, waar hij door den directeur, prof. dr. W. Martin werd ontvangen en rondgeleid. Vervolgens werd een korte rit door den Haag gemaakt. Via de waterpartij, het Vredespaleis en paleis Noordeinde keerde de prins naar de woning van den Engelschen gezant terug. Vrijdagavond hebben de Engelsehe gezant en lady Montgomery een diner gegeven ter eere van de aanwezigheid van den Hertog van Kent. In verband met den Engelschen hofrouw was aan dezen maaltijd geen officieel karak- i ter gegeven. 1 Langzaam maar zeker graaft van Wienens duiktoren zich in den bo dem van het Noordzeekanaal. Reeds op den eersten dag heeft het 20 ton wegende gevaarte zich 2 M. ingegra ven en als ook verder alles naar wensch gaat zal de toren spoedig den bovenkant van den mantel van den zinker hebben bereikt. Gistermorgen is men begonnen den toren te laten zinken. Dit geschiedde op een diepte van 5 M. Het ging uiterst langzaam, maar toch heeft het niet zoo heel lang geduurd eer de toren op den kanaalbodem rustte. Toen begon natuurlijk het moeilijke deel van het karwei, waarbij ook in het inwendige van den toren gewerkt moest worden. Want als de toren zich in den grond moet ingra ven heeft hij hulp „van derden" noodig. Dan moet de bodem weggeperst worden, dan moet men goed opletten of zich geen voor werpen in den grond bevinden, die het in graven bemoeilijken, als gevolg waarvan de toren zich scheef zou kunnen ingraven. Zulk een hindernis ontmoette men spoedig in den vorm van een rijshouten zinkstuk. Deze hindernis veroorzaakte een korte on derbreking van het werk. maar vrij spoedig had men de moeilijkheden uit den ruimd. Langzaam, heel langzaam ging het dieper en dieper. Nauwkeurig bleef men toezien of de toren wel loodrecht den grond in ging. Toen tegen een uur of vijf de toren zich 2 Meter in den grond had geboord werd het werk stop gezet. De peilschaal wees 7 M. aan. Geregeld waren drie man in den toren werkzaam. Dit is geen aanlokkelijk werk Wel is er een uitstekende verlichting, maai de ruimte is gering, men werkt bovendien in letterlijken zin onder hoogen druk. Veel lucht wordt er in den toren gepompt en aangezien de lucht, die uit de perspom pen komt, warm is, is de temperatuur in den toren zeer hoog. Als de mannen uit den toren komen, hullen zij zich In een wollen deken om het contrast met de buitenlucht op te vangen. Doen zij dit niet. dan is de kans op een verkoudheid groot en op een logontsteking niet denkbeeldig. Een prettig baantje lijkt dit niet, het wer ken in den duiktoren. Burgemeester Kwint, wethouder Dunne- bier en de heer A de Wit, directeur van gas en water, hebben geruime^ tijd het werk met belangstelling gevolgd Ook de heer J Seijffert. havenmeester van het Noorrizee- kanaal. die uit den aard der zaak veel be langstelling voor de verrichtingen van den toren heeft, was geruimen tijd op de drij vende kraan aanwezig. Met het oog op de verankering van kraan aan een tweetal naar het midden het kanaal uitgelegde ankers, voer torboot van den Rijkswaterstaat rend heen en weer om de passeerende sche pen te waarschuwen. de i van een mo- voortdu DEN HAAG - Vrijdag. Het debat over het wetsontwerp, dat voortaan het bestaan van gemeentelijke girodiensten afhankelijk stelt van door de Regeering te verleenen vergunningen en dan onder de daarin op te nemen voorwaarden nam heel wat tijd in beslag. Met het gevolg, dat het zo merreces van de Kamer, instrijd met wat men eerst verwacht had. vandaag nog niet kan intreden. De Amsterdammers Steimetz (R.K.L Dr. V o s lib. en v. d. Tempel (s.d. t sloten zich bij den Arnhemmer Sm e enk (a.r.), die he den van zijn stadge noot IJsselmuiden R.K.) bijval kreeg aan, wat het verzet tegen 't ontwerp aangaat. Vooral omdat zij in het, evenmin door Jhr. Mr. De Geer (c.h.) en Ds. Kersten (Staatk. Ger.) bewonderde voor stel het streven zagen den Rijksgirodienst te doen domineeren boven gemeentelijke giro diensten. die behalve in de hoofdstad en in Arnhem ook nog in Zaandam en Bussum bestaan. Aantasting der gemeentelijke autonomie vindt hier plaats, zoo meende vooral de soc. dem. v. d Te m pe 1. Alleen Mr. Korten 1.orst iR.K kwam den Minister van Binnenlandsche Zaken warm steunen; hij beschouwt het ontwerp als een goed stuk ordening. Minister De Wilde verdedigde met veel vuur (het aantal forsche bonzen met den vuist op de Regeeringstafel was bijkans ontelbaar!) het voorstel, dat waakt tegen de gevaren die in ongebreidelde schepping van plaatselijke giro-diensten opgesloten kunnen liggen.- Een gevaar is ook, dat de ge meenten over de giro-saldi als kasgeld gaan beschikken, zoo gaf Mr. De Wilde te ken nen. Intusschen was hij bereid de 4 bestaande gemeentelijke giro-diensten niet weer aan den eisch eener vergunning te onderwerpen. De heer v. Braambeek (s.d.) wilde de mogelijkheid niet afsluiten dat de Rijksgiro rente vergoedt. Hiertoe was de Minister "be reid, doch eerst moest vaststaan wat men in dit opzicht met betrekking tot de gemeente- 'ijke giro-instellingen zou beslissen. De heer d. Tempel (s.d.) stelde voor de ontworpen bepaling die rentevergoeding voor gemeente lijke giro-diensten zou verbieden, te schrap pen en wenschte overigens eenige beperking aan te brengen wat aangaat de eventueel door de Regeering te stellen voorwaarden, wat Mi nister de Wilde echter jammer zou vinden. Mr. de Geer (c.h.) stelt voor hoogstens l"ó rente toe te laten en dit om aldus mogelijk te maken, dat de bestaande gemeentelijke giro diensten. die zulks thans doen, hiermee kun nen voortgaan. De Minister verklaarde voor zichzelf overtuigd te zijn, dat 't verreweg 't beste ware heelemaal geen rente-vergoeding noch door 't Rijk, noch door de plaatselijke giro-instellingen te laten geschieden. Maar I om der wille van het gemeen overleg met de I Staten-Generaal is hij bereid met 't amende ment-de Geer accoord te gaan, hetgeen den heer v. d. Tempel terstond aanleiding gaf thans zijn rente-amendement in te trekken. Zijn andere voorstel zag hij met 3634 aan nemen. De Minister gaat vervolgens accoord met het denkbeeld-de Geer om ook t.a.v. de eventueel op te richten gemeentelijke giro diensten rentevergoeding van ten hoogste 1% toe te laten en eveneens met het voorstel om voor de bestaande diensten geen vergunning te eischen. Bij de aanvrage van gelden voor de werk verruiming en voor de industriefinanciering klaagde de heer Kupers (s.d.) er over, dat er eigenlijk veel te weinig voor werkverrui ming gebeurt. Hierover en over wat voorts nog de heer Am el ink (a.r.) in het midden bracht, zal de Minister de volgende week nog wel wat zeggen. Want zooals men reeds in 't begin van den middag kon zien aankomen, heeft de Kamer, eer zij vacantie krijgt, nog heel wat agendapunten af te doen. E. v. R. Landdag van den B. V. L. te Gouda. Te Gouda is een landdag van den Bijzonde ren Vrijwilllgen Landstorm gehouden, welke zich in een groote belangstelling mocht ver heugen. Minister Mr. J. A. de Wilde heeft zijn vreugde uitgesproken om dezen landdag te kunnen bijwonen en wel omdat de minister de beteeke nis van den B.V.L. zoo hoog aanslaat. De B.V.L. gaat zich steeds meer verheugen in de alge meene belangstelling van het Nederlandsche volk. Nu het instituut na achttien jaar ge toond heeft, wat het waard is, is dit in het volk gegroeid. Het aantal leden heeft de 80.000 overschreden. De B.V.L. is niet een partij - instituut, doch een echt nationaal instituut, dat goed is georganiseerd en weet wat het wil. Het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos heeft ewezen op het verschil tusschen dezen dag en den dag waarop de B.V.L. in November 1918 werd gesticht. Thans zeide spr. is de B.V.L. veel noodiger dan in 1918. want we leven als op een vulkaan. Er gaat haast geen dag voorbij zonder schokkende gebeurtenissen en het stadium van rust is nog niet weerge keerd. Met een waarschuwing voor commu nisme cn socialisme en een woord ter opwek king om trouw te blijven staan rond den troon van Oranje, besloot dr. Vos zijn rede. VEREENIGING VAN REINIGINGS- DIRECTEUREN. Onder voorzitterschap van ir. A M. Noppen, te Amsterdam, heeft in het hotel het Mast- bosch te Breda de jaarlijksche algemeene ver gadering van de Ned. vereeniging van reini gingsdirecteuren plaats gehad. Het jaarverslag van den secretaris, den heer van Driel, directeur der gemeentereiniging te Haarlem, getuigt van een bloeienden toe stand. De vereeniging telt 5 eereleden, 61 leden en 2 donateurs. Uit het financieele verslag van den penning meester. den heer P. de Graaf uit 's Graven- hage, bleek, dat de financieele toestand gunstig is. Tot lid van het bestuur in de plaats van den heer S. H Frederiks, directeur van de gemeen tereiniging te Arnhem, die periodiek aftrad, werd gekozen de heer J. Verzylbergh, directeur van het remigingsbedrijf te Velsen. Als plaats van de volgende jaarlijksche ver gadering werd Deventer vastgesteld. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het technisch maandblad, dat uitstekend in de behoefte aan technische voorlichting blijkt te voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5