Incidenten. Twee Haarlemmers te Zandvoort verdronken. Hei Beêattftijlcsle 53e Jaargang No. 16267 Verschijnt dagelijlts, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 6 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, jï. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratia Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ90.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Juli. Tooneel in Geneve. Het is een bijzonder soort Tooneel, dat nil in Genève tot bloei komt. Het is begonnen met de Italiaansche journalisten, die den verslagen tegenstander hoonden en uitscholden. Het is gevolgd door de tragedie van den Tsjechischen journalist Stefan Lux, die in de Assemblée zelfmoord pleegde om te demonstreeren voor het lijden der Joden. Deze daad wekte ont roering, maar blijvend kon die niet zijn. Greiser, senaats-president van Dantzig, heeft zijn best gedaan den indruk te vervagen door een hoonende rede te houden en die te be sluiten met een langen neus te trekken tegen den Volkenbondsraad. Het Tooneel zakte tot een vierderangs revue De Duitsche pers schijnt dit mooi te achten. Duizenden Duitschers zullen het alleen maar grof en smakeloos vinden. En wie is er nu eigenlijk mee gehoond? Wie voelt er zich door gehoond? Het antwoord op de eerste vraag is eenvoudig. Meneer Greiser, die „dergelijke ideologieën niet begrijpen kan", zooals hij zegt, heeft het begrip internationale samenwerking gehoond. Dat is duidelijk: hij zegt het zelf. Het antwoord op de tweede vraag is moeilijker te geven. Wie voelt zich gehoond? Wie is de Volkenbond? Laat ik het uitbreiden; Wie zijn het? Daar zitten immers alleen vertegenwoor digers van staten, leden van een vereeniging, die allen steeds de belangen van hun eigen staat vóór die van het geheel moeten stellen! Deze pogingen om „het prestige van den Volkenbond te schaden" lijken vrij belache lijk. De Volkenbond heeft geen regeerings- macht, geen permanente ministers of leiders. Het is geen super-staat. Als men van zijn „prestige" spreekt bedoelt men niettemin een staats-prestige. Want de menschen die aldus hoonen kennen geen ander prestige dan dat van den staat, lees: den bewapenden staat. „Ik begrijp deze ideologie niet" heeft Grei ser gezegd. Natuurlijk. Dat was heel oprecht van hem. Hij begrijpt het niet, want er staat geen kanon en geen gifgasbom achter. Nou, wat is het dan eigenlijk? Als ik hier een langen neus trek, heeft-ie terecht gedacht, word ik niet eens gestraft! Nou, dan trek ik 'm lekker! Een moedig man. Men zou kunnen zeggen dat degenen die internationale toenadering voorstaan zich door Greiser's langen neus gehoond zouden kunnen achten. Maar deze vele menschen, waartoe ik ook behoor, meenen het te ern stig met de „onbegrijpelijke ideologie" om zich van dergelijke kwajongensachtigheden ook maar een seconde iets aan te trekken. Wat heeft hij dus gehoond? Een begrip, een gedachte, een ideologie, een streven als men wil. Wonderlijke daad! Zoo zou iemand in een Vriendschapsbond kunnen binnentreden en een langen neus trekken tegen de Vriend schap. Of in een vereeniging die naar een dracht streeft, en een langen neus trekken tegen de Eendracht. Er zijn nog veel meer ideologieën van dezen aard, nietwaar? De Liefde, de Trouw, de Onbaatzuchtigheid, de Ridderlijkheid, de Moedhet Geloof men kan tegen alles een langen neus trekken. Maar wiens prestige wordt er eigenlijk door geschaad? Ik zou zeggen: alleen dat van meneer Greiser uit Dantzig. In September a.s. komt de Assemblée weer bijeen. Een mooie gelegenheid om nieuwe fijn gevoeligheden tegen ideologieën te bedenken. Wat krijgen we dan? Stinkbommen? Of prop jes papier? Of een draaiorgel dat voor de deur speelt? Het dadaïsme herleeft blijkbaar in nieuwe vorm. Maar bij deze Geneefsche herleving zal het Tooneel geen baat vinden. Er is op den duur geen publiek voor. En we zijn al zoo lang van school.. R. P. Javasche Bank keert 9/2 pCt. uit. In de heden te Batavia gehouden ge wone algemeene vergadering van aandeelhou ders van de Javasche Bank werd medege deeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1936 afgeloopen boekjaar ne gen en een half procent bedraagt. In de commissaris-vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Mr. B. Th. W. van Hasselt, is benoemd de heer Mr. A. C. Sand- kuijl, hoofdvertegenwoordiger van de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij in Neder- landsch-Indië. De heer P. Th. Elfring, die aan de beurt van aftreden is, werd als commissaris herkozen. EINDEXAMEN 1936 DER 1ste HOOGERE BURGERSCHOOL B MET 5 J. C. TE HAARLEM. Van de vierde groep slaagden: de dames A. G. Lindenbergh, M. J. van Weel, en de heeren K. D. Mulder van Leens Dijkstra. E. Muller, J. H. Nijhuis, I. T. Oei, W. J. Teding van Berkhout, K. Witsenburg. H» "lARVottd vergeet. (Adv. Ingez. Med.) De zomerpostzegels voor „Hulp in Nood". De laatste loodjes wegen het zwaarst 1 In verband met het sluiten van den verkoop der Zomerpostzegels op 16 Juli, zal op 11 Juli of naar plaatselijke behoefte en beoor- deeling op een vroegeren datum een laat ste poging worden gedaan om ieder schrijvend Nederlander er toe te bewegen zijn offer voor deze Hulp-in-Nood-actie te brengen. Al offert men maar 5 ct. per persoon, dus als men voor 15 ct. postzegels koopt, dan zou het doel al geheel bereikt worden: steun aan noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-patiënten. De inzending der bestelkaarten of gewone briefkaarten, beplakt met drie zomerpost zegels van 6 ct. (10 ct.), welke recht geven op deelneming in een verloting van waarde volle prijzen, is nog opengesteld tot en met 15 Juli a.s. Tot deze, onder toezicht van een notaris te houden verloting is door den Minister van Justitie vergunning verleend bij beschikking van 10 Juni j.l., terwijl d« prijzen zooveel mo gelijk aan de winnaars worden toegezonden of anders gedurende een jaar ter afhaling be schikbaar blijven. Het Zomerpostzegelcomité heeft uitgerekend, dat, indien allen die in een maand familiebe richten van geluk rondzenden (geboorte- en huwelijksaankondigingen), daarvoor zomer postzegels gebruikten, het doel der actie „Hulp in Nood" volkomen bereikt was. NIJMEEGSCHE COMMISSARIS LEENDE OOK IN DEN HAAG. Onderzoek ingesteld. Naar thans aan het licht is gekomen, heeft de gearresteerde commissaris van politie te Nijmegen zich ook in zijn Haagschen diensttijd aan verschillende eigenaardige practijken schuldig gemaakt. Hij klopte even als in Nijmegen, maar nu bij zijn collega's en ondergeschikten, bij verschillende menschen aan met het verzinsel, dat hij dringend geld noodig had voor menschen, die in de grootste financieele moeilijkheden verkeerden. Zoo heeft hij o.a. een inspecteur van politie een aanzienlijk bedrag afhandig gemaakt. Toen deze inspecteur later inzag, dat hij was op gelicht (de heer v. d. M. was inmiddels be noemd tot commissaris te Nijmegen), dreigde déze gedupeerde de oplichting bekend te ma ken bij den procureur-generaal te Arnhem. Na dit dreigement kreeg de inspecteur zijn geld na zeer veel moeie terug. Een deur waarder was echter nog noodig om den com missaris te dwingen het geld terug te storten. Verschillende slachtoffers zijn reeds ver hoord. Twee jongemenschen bij botsing gedood. Motorbestuurder rijdt fietsende juffrouw aan. Op den Rijksweg EindhovenBoxtel onder Liempde, is Zondagavond een ongeluk ge beurd, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. Het twin tig-jarig meisje A. M. Schalks kwam op de fiets een zijweg uit toen een motorrijder naderde. Een aan rijding kon niet meer worden voorkomen en het meisje werd in de flank aangereden. De motorrijder, d 24-jarige H. Verrijt, werd van de motor geslingerd en was op slag gedood. Het meisje kreeg een schedelbreuk en stief korten tijd daarna ter plaatse. Beide slacht offers waren uit Boxtel afkomstig. Politieke moord te Hongkong. Multimillionnair neergeschoten. De vroegere Chineesche cninister van finan cien van de Kanton-regeering, Ching, is Zon dagmorgen te Hongkong vermoord, vermoede lijk om politieke redenen. Hij werd in den rug geschoten op het oogenblik, dat hij zijn huis verliet om in zijn auto te stappen. Ching was multimillionnair. ONGEREGELDHEDEN IN FRANKRIJK. Te Aix en Provence heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen politieke tegenstanders. 7 personen werden door revolverschoten ge kwetst. Een aantal auto's met jongelieden, die de driekleur met zich voerden werd door de me nigte aangehouden. Een andere auto werd om geworpen. De schoten vielen, toen de politie de jongelieden uit de menigte wilde bevrijden. Uit Parijs: Na een plechtigheid bij het graf van den Onbekenden Soldaat drong een groep betoogers door de afsluiting heen naar een café op de Avenue George V en wierp hier stoelen en andere voorwerpen naar de politie. De politie ontving versterking en herstelde de orde. Een aantal personen aan beide zijden werd gewond. De politie verrichtte enkele arrestaties. Fransche en Engelsche pers stemmen over Greiser's optreden. Onrust in Britsche kringen over Duitsch- land's voornemens. PARIJS. 6 Juli (Reuter). Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat uit de herhaalde grofheden van Greiser1,den president van den senaat van Dantzig, de bedoelingen van Hitier zijn gebleken. Indien Beek medeplichtige van Duitschland is, indien hij wil schipperen over Polen's uitgang naar zee om de plaats te ver krijgen, die Polen in het Pangermanistische stelsel is toegedacht, zullen de westelijke mo gendheden de verdragen niet kunnen ver dedigen. Volgens de „Figaro" bezit men in Engelsche kringen verontrustende inlichtingen over de Duitsche voornemens. De „Jour" meldt, dat Warschau gereed is om de verdragen te doen eerbiedigen. LONDEN, 6 Juli (Reuter). De Engelsche bladen keuren de beslissing om Lester te hand haven en Polen tot bemiddelaar te benoemen, algemeen goed. De Daily Telegraph schrijft, dat de positie van Lester te Dantzig wellicht onhoudbaar zal worden, indien Greiser een be roep doet op het sentiment van het Duitsche volk. Indien dat niet geschiedt, is Duitsch land in gelegenheid den ongelukkigen indruk, die te Genève is gewekt, weer goed te maken. Russisch schip in groot gevaar. Nevel belet hulpverleening aan de 900 opvarenden. TOKIO, 6 Juli (Reuter/A. N. P.) Het Rus sische vrachtschip „Cima", dat 4000 ton meet, is in den mist gestrand bij het eiland One- katon in de groep der Koerillen. De machine kamer heeft ernstige averij. Aan boord bevin den zich niet minder dan 900 menschen, voor het meerendeel visschers. De toestand is zeer ernstig, daar schepen, die hulp willen bieden, de plaats van het ongeluk nog niet hebben kunnen bereiken wegens den dichten nevel Het schip was op weg van Wladiwostock naar Petra powlowsk. De Russische schepen „Orochon" en „Boere- westinik" hebben van de Japansche autori teiten vergunning gekregen om de havenzóne van Onekaton, die anders voor buitenlandsche schepen verboden gebied is, binnen te varen. De eerste Italiaansche troepen zijn van het Oost-Afrikaansche front in het vaderland teruggekeerd. Te Rome defileerden zij langs den Duce. (De Senaatspresident Greiser van Danzig heeft, na zijn rede te Genève, bij het verlaten der ver gaderzaal een langen neus ge maakt tegen de vergaderende di plomaten en daarna tegen de perstribune) Hebt u ook vaak den indruk niet, Dat. in het algemeen genomen, De dingen op haast elk gebied, In serie plegen voor te komen? Ik heb, voor mij, al menigmaal Verwonderd meenen op te merken: De minst besmettelijke kwaal Lijkt zelfs aanstekelijk te werken. Dit slaat speciaal op narigheid. Hoewel men daarbij mag beseffen, Dat nare dingen ons altijd, Begrijpelijk, het sterkste treffen. Wat. in Genève is gebeurd. Nu ongeveer een week geleden. Is door de wereld diep betreurd. Op grond van recht, fatsoen en vrede. Daarna klonk er opeens een schot. Waarvan Genève is geschrokken, Terwijl weer later, 'k hoop als slot, Er lange neuzen zijn getrokken. Een rustig mensch stelt hoogen prijs Op waardigheid en goede orde. 't Was in Genève toch al „grijs". Waarom moest het nogGreiser worden". P. GASUS. Zich te ver in zee gewaagd Zaterdagmiddag trokken twee Haarlemmers, de 38-jarige stucadoor P. Zoethout en de 34- jarige verpleger aan het St. Elisabeth's Gast huis A. G. Gau, met hun vrouwen naar Zand voort om in een tent op het Noorderstrand het week-end door te brengen. Zondagmiddag omstreeks 12 uur gingen de mannen baden. De vrouw van Zoethout riep haar man nog toe niet te ver te gaan, maai de mannen waagden zich steeds verder van de kust, onbewust van het groote gevaar, dat hen bedreigde. De zee had zich teruggetrokken en leek zoo veilig. Badende bereikten ze de tweede bank en nog waren ze niet tevreden. Verder, steeds verder lieten ze het veilige strand ach ter zich. Toen greep de zee haar prooi. De mannen waren blijkbaar in een mui terecht gekomen. De eerste verdween plotseling on der de golven. De tweede, die een weinig zwem men kon, deed een wanhopige poging hem te redden, doch ook boven hem sloten de golven zich. Een zwemmer in de nabijheid schoot toe, doch het gelukte hem niet een der drenkelin gen te grijpen. In allerijl werd hulp gehaald. Een agent van politie begaf zich half gekleed te water. De opzichter van het tentenkamp snelde te hulp in een vlet. Alles bleek tevergeefs. In angst wachtten de vrouwen op het strand. Na bijna een uur werd het eerste slachtoffer op het strand gebracht. Dr. Van Fraassen trachtte nog de levensgeesten op te wekken, doch ze waren reeds geweken. Twee uur later, ongeveer kwart voor drie werd het tweede slachtoffer door J. K. uit het water opgehaald. Per brancard werden beide lijken naar de begraafplaats vervoerd. I11 het tentenkamp was men naturlijk onder den indruk van het gebeurde. Met meewarige blikken keek men naar de tent, die daar thans verlaten stond. Een half uur later waagden zich twee jonge mannen weer te ver in zee. Met de ijlings toegeschoten vlet wist men het leven van deze twee gelukkig te redden. De voorzitter der Kampeervereeniging „Hygiea" deelt ons mede, dat nu door het ge meentebestuur van Bloemendaal de toegangs weg van de Boulevard naar het strand is af gesloten (tengevolge van de kampeerquaestie tusschen Zandvoort en Bloemendaal) de dok ter een 1500 a 2000 meter door het mulle zand heeft moeten waden, voor hij het eerste slachtoffer bereikt had en vestigt er onze aan dacht op dat in zulke gevallen toch elke ver traging moet kunnen vermeden worden. Men had anders dadelijk over het strand naar de plaats van het ongeluk kunnen loopen. Bovendien moesten nu de slachtoffers per brancard ook weer door het mulle zand worden vervoerd. Telegram aan minister van Binnenl. Zaken. Nader vernemen wij dat de Kampeerver eeniging ..Hygiëa" hedenmorgen het volgende telegram aan den minister van Binnenland- sche Zaken heeft verzonden: „Conflict gemeentebesturen Bloemendaal- Zandvoort deed toegang tot het strand over- groote lengte afsluiten. Dit stagneerde spoe dige aanwezigheid van dokters bij verdrin- kingsgeval. Verzoeken uw medewerking dat nog dezer dagen toegang opengesteld wordt. Voor Kam peervereeniging „Hygiëa", Vos, voorzitter. Sancties worden opgeheven op 15 Juli. DE NEGUS NAAR LONDEN VERTROKKEN. Uit GENèVE 5 Juli. De negus is heden avond via Parijs naar Londen vertrokken, ver gezeld van Rassa Kassa en dr. Martin. den Abescynischen gezant te Londen. Ras Nassibce zal morgen of overmorgen Genève verlaten. Slechts enkele personen woonden het vertrek van den negus bij. Besluit der coördinatie-commissie. GENèVE, 6 Juli (Reuter-A.N.P.) De Coördinatie-commissie heeft be sloten de sancties tegen Italië op te heffen op 15 Juli. Esperanto-tentoonstelling. In de tijdingzaal van het gebouw van dit blad, in de Groote Houtstraat, is een expo sitie over het Esperanto geopend. Met ijver heeft men de propaganda voor de nieuwe „wereldtaal" aangevat en als illustratie van het grondbeginsel van deze actie vindt men in een hoek van de zaal een paar voorbeel den van wat er in het internationale ver keer reeds is ,.ge-uniformeerd", als daar is de railbreedte der spoorlijnen, de klok. de kleuren der seinlichten, met muziekschrift, enz. Als tegenstelling schrijft men: „Doch op internationale congressen heerscht een ta- lenchaos". Een kleine brochure wordt uitgegeven, ge titeld: „Esperanto op de scholen". Hierin wordt uitvoerig geargumenteerd, dat Espe ranto geen nieuwe last is voor de school jeugd. Verder vindt men op deze tentoonstelling een groote collectie leermiddelen voor het Esperanto, alsook een aantal prospectus voor reizen in het buitenland, die in de wereld taal zijn geschreven. Een groot deel van de beschikbare ruimte ls ingenomen door de verschenen vertalingen van standaardwerken der literatuur. Wij noemen hiervan „Oil", van Upton Sinclair, „de kleine Johannes" van Frederik van Eden. Ongetwijfeld gaat van deze interessante tentoonstelling een groote propagandistische kracht uit. Zestig Boeddhistische priesters verdronken. Bij een sclicepsongcluk in de Chineesche provincie Szctsjoean. SJANGHAI. 6 Juli. (D.N.B.-A.N.P.) Bij T.si Tsji Liang, ten westen van Tsjoeng King in Szetsjoean is een jonk. waarin ruim 100 Boeddhistische priesters gezeten waren, ge strand. Het schip kenterde, tengevolge waar van 60 opvarenden verdronken. De overigen konden zich in veiligheid brengen Radiodistributie Haarlem. Alles wat Uw vriend beluistert. Krijgt U ook, maareerste klas. En Uw vriend zou 't ook zoo krijgen Als hij ook centraler was. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. Zuü/eMtttys&uiech-. ,,/lacUcaat* GEN. CRONJéSTRAAT 135. HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) De jeugdige Australische vlieger Melrose is verongelukt. pag. 4 Het optreden van Dantzig's Senaatspresident Greiser, verwekt sensatie in den Volken bondsraad. pag. 4 In de Haarlemmermeer is een arbeider door electrischen stroom gedood. pag. 4 Te Zandvoort zijn twee Haarlemmers, die zich te ver in zee hadden gewaagd, verdronken. pag. 1 Bij een ongeluk op een onbewaakten overweg zijn twee jongemenschen om het leven ge komen. pag. 3 De hertog van Kent heeft Zaterdagmiddag de Engelsche kunsttentoonstelling geopend. pag. 3 Het A. V. R. O.-feest heeft Zondag tiendui zenden naar Hilversum getrokken. pag. 3 Massale bctooging der V. A. R. A. op Birk- hoven. pag. 3 A. van Vliet wint het sprintkampioenschap van Nederland. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Tooneel in Genève. pag. 1 Mr. J. H. van Gelderen: De komende wijziging van het motor- en rijwielreglement. pag. 9 J. B. Schuil over: Vandaag jij. morgen ik. Dag 2 J. B. Schuil: Zijn de Schouwburgprijzen in Haarlem te hoog? pag. 11 De burgerlijke stand van Haarlem ls opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1