^WEERBERICHT MAANDAG 6 JULI 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Is de zee vrij? Proefproces in verband met art. 202 a der A. P. V. van Velsen. Een interessante en voor IJmuiden zeer belangrijke zaak is thans in behandeling bij het Kantongerecht te Haarlem. Dit proces houdt verband met het gerucht makende art. 202 a der Algem. Politie verordening, waarover in de laatst ge houden vergadering van den Gemeente raad ampel is gesproken. De zaak is aan het rollen gebracht, doordat de heer A. J. R.p oud-brigade commandant der Rijksveldwacht, zich door zijn opvolger heeft laten verbaliseeren. Hij ging tegenover een verpacht strand- gedeelte in zee zonder gebruik te hebben gemaakt van een tent van den pachter. Zaterdagmorgen moest de heer R. „vóór komen. De advocaat van gedaagde, Mr. J. H. Meijer, te Santpoort, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij er in de eerste plaats op wees, dat art. 202 a gelezen moet worden in verband met artikel 202, luidende: „Met boete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes da gen wordt gestraft ieder, die in zee baadt zon der zwembroek, badhemd of badmantel, of zich zonder gebruikmaking van een badkoets of tent op het strand ontkleedt, of zich over het strand naar zee begeeft of uit zee over het strand begeeft zonder zwembroek, badhemd of badmantel." De verdediger stond verbaasd over de liberale opvatting van het gemeentebestuur van Vel sen; immers in geen enkele gemeente in Noord- of Zuid-Holland is het geoorloofd „zoo maar" in een zwembroek gekleed tusschen de duizenden strandbezoekers te wandelen. Het is te gek, aldus spreker, dat wanneer er dui zenden menschen op het strand zijn, een zekere categorie met de voeten in het water mag, een tweede categorie in zee mag zwem men en de derde categorie op het strand moet blijven. Alleen degenen die zich in een tentje van den pachter hebben ontkleed, mogen zich in zee begeven. Voorts heeft de verdediger er op gewezen, dat het artikel in strijd is met art. 168 dei- Gemeentewet, omdat het hier niet geldt openbaar belang, handhaving van openbare orde, zedelijkhei dof gezondheid; de kenne lijke bedoeling van art. 202 a is bescherming van de pachters. De verordening is bovendien te algemeen, aldus Mr. Meijer. Iemand, die met een bootje 1 K.M. uit de kust voor het verpachte strand gaat zwemmen, is volgens de verordening strafbaar. De jurisprudentie hierover zegt echter, dat wanneer dergelijke feiten gebeuren op een niet van den openbaren weg zichtbare plaats, geen straf kan worden opgelegd. Ten slotte merkte de verdediger nog op, dat de grens der gemeente ophoudt bij het strand. Als men bij eb in zee baadt is men zeer zeker buiten het grondgebied der gemeente Velsen; men valt dan onder de souvereine rechten op de territoriale zee, die uitsluitend aan den Staat zijn voorbehouden. De gemeente heeft dus geen verordening op het zeestrand, maar een verordening op de zee gemaakt. Aan de hand van verschillende arresten heeft de verdediger betoogd, dat aan het be wuste artikel verbindende kracht moet wor den ontzegd, subsidiair vrijspraak moet vol gen, op grond van het feit, dat gebaad is bui ten het grondgebied der gemeente Velsen. (Zekerheidshalve was de heer R. bij eb in zee gegaan.) De ambtenaar van het O. M. eischte 6.— boete. Over 14 dagen zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. In dezelfde, zitting werd voorts een zaak behandeld, bijnt analoog met de vorige. Deze zaak gold een proces-verbaal, opgemaakt tegen zekeren K., die had gebaad vóór het verpachte strand in de buitenhaven, eveneens zonder van een badkoetsje of een tent van den pachter gebruik te hebben gemaakt. Als gemachtigde van gedaagde trad op de in de vorige zaak gedaagde heer R., die er op wees, dat het bewuste artikel alleen spreekt van het baden in zee en dat in dit geval gebaad was in de buitenhaven; dat de buitenhaven op grond van verschillende wetten en reglementen geen zee is en daarom volgens de meening van den gemachtigde vrij spraak moet volgen. Deze zaak werd aangehouden tot het hoo- ren van den verbalisant. ORGELBESPELING ln de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 7 Juli 1936 's avonds van 8.15 9.15 uur, door den heer George Robert. Programma. 1 Preludium en Fuga C gr. t. (Peters Bd. III) j. s. Bach. 2. Choral: Aus tiefer Not schrei ich zu Dir F. Mendelssohn Bartholdy. 3. Pastorale uit de 2de Symphonie, Ch. M. Widor. 4 Grande Pièce symphoniue César Franck. EVANG. LU-TH. KERK. Op het drietal voor de vervulling van een vacature bij de Evang. Luthersche Kerk te Sappemeer-Winschoten komen voor onze vroegere stadgenoote mej. dr. L. C. Dufour. te Groede en mej. M. P. Stol, prop. te Haar lem EVANG. LUTFI. GEMEENTE. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth Gemeente te Rotterdam door Ds. G. J. Duijvendak, Luth. pred. alhier. AGENDA MAANDAG 6 JULI Gem. Concertzaal: Buitengewoon Volks concert H. O. V. Palace-Filmac: 115 uur; doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Vliegende Dui vels". 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: ..Het leven van Louis Pasteur", geprolongeerd. 2 30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onze kleine meid". 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De huurling". 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 7 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des ftvonds EXAMENS. Christelijk Lyceum te Haarlem Bevorderd naar klasse 2: J. Blankevoort, C. Boelhouwer, Tine Boelens, A. van den Bos, E. Bosschart, Marian Bouwens, Anneke Brand, Grada Breukelaar, P. van der Breggen, Adrie van Bruggen, H. Buré, Corrie de Clercq, W. de Clercq, Jo Dam, Toos Dekker, Jannie Dekker, Uti Dieperink, Tineke Dozy, P. van Driel, G. van Driel, Liesje Duyvendak, J. Duynker, Greta Dijkshoorn, J. van der Eist, Chr. Eribrink, J. Gouman. Ittie de Graaff, K. Grevengoed, G. Griede. Jo van Haeringen, Miep Hanhart, D. Hettelingh, Ella Heinsius. Inge Holdert, Ch. Huysman, Déty de Jong, Henny de Jong. Anna Kastelein, J. Kleinhout, Annehykje Kraemer, Mies Krever, Annetje van Lennep, J. Lettinga, Nellie de Liefde. C. van de Linde, J. Lodder, P. Maris, Aafke Marmelstein, C. van der Meu- len, Marietje von Meyenfeldt, W. van Monsjou, jannie Mulder, Greet je van Nie, Rieke Nie- broek, K. van Ommeren, H. van Overzee, H. Pauw, L. van Putten, H. Rietberg, P. Rot, An nie Roodenburg, D. de Ruiter, J. Ruys, P. Sal- verda, J. van der Schaar, J. Schalkwijk, K. Scheffers, Rietje Schenk, W. Schoenmaker. Meike Semplonius, Bep van Sïtteren, R. Siert- sema, G. Smit, Annie Spruyt, Mientje van Steenwijk, Tiny Stol, Ykje Talsma, J. W. van Til, H. van Ulzen, J. van der Vaart, Lia Van- denbergh. Lies Visser, J. de Vos, C. de Vries, Cootje de Vries, J. de Vries, Paula van Waveren, J. de Wilde, Elly van der Zaal, J. Zijlstra. Bevorderd naar klasse 3: D. van den Abeele, E. Baas, R. Bakhuizen van den Brink, Liet je Barger, Co Banning, Kate Bendien, Titia Blankevoort, J. Boelstra, L. Boeyinga, C. Bos, R. Boukamp. Nora Brinse Bosgoed. N. Bruch (v.w.), C. Deventer, J. Dieperink, W. Dirksen, P. Doorenbos, F. Dijkstra. P. Duiker, P. Elde- renbosch. Fiety Fabius, K. Felderhof, G. Fid- der, J. Frederiks, Miek Gaasenbeek. W. de Graaf. W. Groen, Ina Hage, G. Heck, Marie Hcckman. H. Heese. P. Homburg, Ella Hom- mersen. D. van den Hoorn, A. Huysman. W. Jansz. H. de Jong, J. Jongejan, G. van Kaan, Anneke Koning, J. de Koomen, H. Koopman, H. Kuhlemaijer, H. Lagerwaard, Betty Leen man, A, Lodder, W. Melius, H. Nagel, A. van Noort, H. C. Nijhuis. A. Oostenrijk, D. Otten, Fiet Pondman. D. Potharst, H. Reysenbach. H. Reinders Folmer, Nelly Reuijl, Agda Schaap, H. Slertsema, Hetty Spaling, Lonnie Smit, C. van der Stadt. Bi Steehouwer, K Tanis, F. Theyse, Maart je Tukker. Hetty van Ulzen, C. van der Veen. B. Versluys, W. Vermeer, Jo Vink. B. Vrielink. J. de Vries, K. van der Wal, Saapke Wesselius, J. Wiggers, Erna Winterink, A. Wiegand, Nora van Egmond, Teddy Erken- diep. Bevorderd naar klasse 4 h. b. s. wisk. afd.: J. Boetje, A. van den Brink, W. van den Broek, Marty Broekman, Annie van Koppenhagen. Almie Lakeman, J. de Liefde, J. van der Meer. B. Meiring, G. Meyer, F. Mooi, W. van Niel, H. Ouwehand, Nancy Parker, Bep Peper,, H. de Ruiter, Ger de Vries, S. Wagter, J. Witkamp. Bevorderd naar klasse 4 h. b. s. litt. econ. afl.: Willy van Akkeren, Rie Arnold, Corrie de Baat Doelman, Hanna Barf, J. Bartman, H. van den Bos, Gonnie Bruins, Mar Coevert, Hans Croese, J. Doornbosch, A. van Dijk, An nie Francken, P. Frekenhorst, C. van de Linde. Peggy Koscky, Marianne van der Marsch, Jel- tje Radsma, Minnie Robbemond, Coby de Rui ter, Ruthi van Til, Francien Tillema, Tini Ver hagen, Rolien Vogel, W. de Vries. Bevorderd naar klasse 5 h. b. s. wisk. afd.: A. Bakker. W. den Braber, F. Briët, Emily de Clercq, N. Dijkshoorn, P. Galle, F. Haasters, C. van den Hoorn, T. Huizer, Liesje Koning, G. van de Linde, H. Oudman, K. H. Pollatz, J. Rademaker Schorer, N. Versluys, H. Wassenaar. Bevorderd naar klasse 5 h. b. s. litt. econ. afd.: R. de Beaufort, Greeth Bijleveld, Lizzy Dieckman, H. Dop, J. van Eclc, Dini Eringa, K. de Graaf, W. Hage, J. Hana, Sonja Holdert, H. van Kerckhoff, P, Kokke, J. Meilof, Lies Sluiter, K. Speelman, C. Teves (voorw.), S. Vlasveld, H. van der Waals. Bevorderd naar klasse 4 gymnasium: C. Alta, B. Binsbergen, A. Blom, J. Boeke, Llze Boetje, M. Bonting, G. Clay, J. Dengerink, W. Dolleman, C. Duyvendak, R, Harteveld, Lien Kampinga, A. Lentz, Chr. Muller, Mia Pool man, Truus van Popta, F. Roosjen, F. Salverda, L. Toornvliet, P. van der Waals, F. van Woerden. Bevorderd naar klasse 5 gymnasium: W. Becker, R. Brussaard, Hetty Blom, D. van Daa- len, Mies van Haarlem, F. Hasselaar, Bert Heckman, J. Kuyper, F. von Meyenfeldt, Emmy van Monsjou, Henny Panjer, Erna van Ra- venswaay, P. Rozendaal, Aya Rijkhoek, Neelke Smit, G. Tromp, J. Verhagen. Bevorderd naar klasse 6 gymnasium: Hansje Banning, W. Glastra, H. Heule (voorw.), T. Klaasse (voorw.), Jannie de Koomen. J. Ko per, Ans Mandersloot, P. Pilon, J. Smit, Guus Visser, Toos de Vries, J. Groot, P. Krouwel, J. de Wilde. TOELATING CHRISTELIJK LYCEUM TE HAARLEM. Toegelaten tot de eerste klasse: Nel Aalbers, P. Adriaanse, F. Altmann, T. Bakels, Tineke Barger, E. van Barneveld, Helga Bergmann, Rie Binsbergen, Cathrien Boekhout, B. Bontje, W. Bos, H. Bovenkamp, J. Bijleveld, F. Cor- stius, I. Crolla, J. van Eerde, W. van Ekeren, G. Eringa, J. Elffers, Cor Duyvendak, F. Dijk stra, J. Dijkstra, H. van Dobbenburgh, Lenie Galle, Teuna Gouman, Hannie de Graaff, J. Haaksma, L. de Haan, B. Hacquebord', J. Han hart, J. van Henten, Phineke Holdert, W. Ho nig, G. Horselenberg, L. Jongejan, Chr. Kan, A. Kastelein, P. Koen, Mayk Koopmans, P. v. Kooten, Frouwtje Kortenhoeven, H. Koster, M. Kuik, C. van Lokhorst, Hannie van Lookeren, D. Luik, Joke Melius, Jo Meyer, H. van Mons jou, R. ten Napel, Anke Otten, E. Oudman, Truida Parlevliet, A. v. d. Poel. Claartje van Popta, Pauline Pilon. R. Rahusen, F. Reysen bach. P. Robert, D. Roos, Tj. Roosjen. Nora Rot. C. de Ruiter, Rie Schotman. C. Segers, Hennie Sjouwke. M. Sliggers, G. Smit. Adri Stufkens, Lineke Stufkens, A. Spaanderman, J. Swen. J. Telder, Sonja Tromp. L. Venema, C. Verplanke, J. Visser, Trudi de Visser, Alida Wallien, P. Wiersma, Marth de Wilde, K. ter Wolbeek, Nelly Wolff, Mienke Wijntjes. Toegelaten tot klasse 2; E. Jonker, W. Hart kamp, R. Schouten. Toegelaten tot klasse 3W. Mulder, M. Herb- schleb, B. Biesheuvel, Julia Eibink, Annie de Haan. Toegelaten tot klasse 4 H.B.S. wisk. afd.: J. Brammeijer. EINDEXAMEN STEDELIJK GYMNASIUM HAARLEM. Als nog geslaagd voor diploma B mejuf frouw E. Keg, de heeren P. F. de Bordes, A. P. J. ten Feld, M. E. van Nievelt en J. P. Wildschut. De examens zijn afgeloopen. De Bilt ooorspeltt Meest zwakke veranderlijke wind, be- ti-okken tot zwaar of half bewolkt, toe nemende kans op regen of onweer, waarschijnlijk iets koeler overdag. BAROMETERSTAND Hoogste 764 1 m.M. te Hannover. Laagste 745.0 m.M. te Vestmanoer. De hooge drukking, welke het zuidelijk gedeelte van het waarnemingsgebied beslaat is sinds Zaterdag aan haar noordzijde toe genomen, doch heeft over Frankrijk ln haar kern aan be teekenis verloren. De depressies bij IJsland en over Scandinavië bleven sta- tionnair. Belangrijk voor de weersontwikke ling in onze omgeving is een secundaire de pressie. welke aan den ingang van het Ka naal gelegen is. Zij bracht in Zuid-Engeland reeds zwaren regen en het heeft er alle schijn van. dat zij met den sterken west- zuid-westelijken of westelijken bovenwind naar onze omgeving beweegt. Regen- en on weerskansen nemen daardoor weer toe. ter wijl overdag ook afkoeling te wachten is Onder invloed van de depressies is het weer over de Britsche eilanden en noord-oost- Scandinavië regenachtig. In het hoogedrukgebied heerscht in Duitschland en Zwitserland goed weer met in het zuiden en zuid-oosten ochtendtempe- raturen boven 20 graden celcius. Over Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt tot betrokken, hier en daar met regen. THERMOMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. Gratis concert van de H. O. V. Soliste Elly Ney. PERSONALLY Geslaagd als radiotelefonist de heer R. Bukenkamp. te Haarlem. .Aan het R K. Gymnasium te Venray is voor het eindexamen A-afdeeling geslaagd de heer P. Wij te, te Haarlem. Vrijdagavond as. 10 Juli, zal in de Ge meentelijke Concertzaal een voor Haarlem zeer belangwekkende gebeurtenis plaats vin den. Het bestuur der H.O.V., bij herhaling er varende dat een groot deel der Haarlem- sche muziekliefhebbers niet of althans zeer onvoldoende op de hoogte blijkt te zijn van het artistieke peil van ons Stedelijk Orkest, is tot de overtuiging gekomen dat men, juist door deze gebrekkige kennis van den werke- lijken stand van zaken, niet voldoende be seft dat wij in onze stad een eigen orkest bezitten dat als steunpunt van het Haar- lemsche muziekleven volstrekt onmisbaar is en bovendien iedere vergelijking met andere, gelijkgeaarde orkesten in Nederland glans rijk kan doorstaan. In samenwerking met het „Comité van Actie tot steun der HO.V." heeft het be stuur daarom besloten, op genoemden datum aan Haarlem's burgerij een gratis concert aan te bieden teneinde ieder in de gelegen heid te stellen zich van het bovenstaande door eigen ervaring te overtuigen. Aan het programma is de grootste zorg besteed. Het is gelukt op dit concert een kunstenares van wereldreputatie te doen op treden. De ook in onze stad zoo gevierde en gelief de pianiste Elly Ney heeft zich namelijk, uit sympathie voor de H.O.V. en mede daartoe bewogen door de vele prettige herinneringen die zij van haar vroegere concerten voor het Haarlemsche publiek bewaard heeft, bereid verklaard geheel belangeloos haar medewer king te verleenen. Zij zal het Vijfde Piano-Concert van Beet hoven vertolken. Het concert wordt geopend met de schitte rende Oberon-Ouverture van Weber terwijl na de pauze de Vijfde Symphonie van Tschaikowsky zal worden uitgevoerd. Het geheel staat onder leiding van Frits Schuurman. Alles bij elkaar genomen dus een program ma dat de gang naar de Concertzaal ten volle waard is. Teneinde teleurstellingen te voorkomen wordt dringend aanbevolen zich tijdig van toegangskaarten te voorzien. Hiertoe zal Donderdag van 10 tot 3 uur en Vrijdag van 10 tot 12 uur gelegenheid worden geboden aan de Concertzaal. Tevens zal er op die tij den gelegenheid zijn plaats te bespreken te gen tien cent per plaats. Het concert begint om kwart over acht. Wij vertrouwen dat Haarlem's burgerij zich in grooten getale naar de Concertzaal zal begeven teneinde van dit concert, waar mede de campagne der H.O.V. voor het aan staande winterseizoen geopend wordt, te ge nieten EXAMEN VOOR ONNDERWIJZER. Rijkskweekschool voor nderwijzers(essen) te Haarlem. 4 Juli 1936. Toegelaten: de heeren J. A. Koningstein te IJmuiden, K. Nijenhuis te Haarlem; C. Peet te Bloemendaal, J. Poots te Zandvoort, A. Rijkeboer te IJmuiden en K. van Willigenburg te Haarlem. DE STAKING TE IJMUIDEN. Naar aanleiding van het bericht (over den steun van de stakers te IJmuiden) ons ge zonden uit de kringen der vakbeweging, verzoekt de secretaris van de Commissie voor uitgesloten visschers ons het volgende me de te deelen: Nu het comité van actie is opgeheven be sloot de Centrale Bond van Transportarbei ders alleen zijn eigen leden in den steun op te nemen. De R.-K. en Christ, vakbonden hebben tot nu toe geen steun verstrekt. In vakvereenigingskringen doet men het voorkomen alsof het grootste gedeelte van de visschers wordt ondersteund. Dit is even wel niet overeenkomstig de feiten. Wij geven daarom de volgende cijfers, die ook bekend zijn bij den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon Haarlem 6 ongeorganiseerden, 3 Chr. ge- organiseerden. IJmuiden 200 ongeorg. 200 R.-K. en Chr. georganiseerden. Egmond 100 ongeorg., 73 Chr. igeorg. Katwijk 80 ongeorg. Zandvoort 17 ongeorg. Noordwijk 175 ongeorg. Wij hebben in de afgeloopen week her haalde malen met Maatschappelijk Hulpbe toon geconfereerd, maar 4 Juli is door deze instantie bericht, dat de uitgesloten werk- loozen voor geen enkele ondersteuning in aanmerking komen. Wij vragen daarom steun voor "deze ruim 800 visschers met hun gezinnen. (IN/T IN IITIIRIK HET TOONEEL. Zijn de Schouwburgprijzen in Haarlem te hoog? Op de laatste voorstelling van onze Kon. Letterlievende Ver. Cremer in den Stads schouwburg zei de voorzitter, de heer W. Kruyshoop Jr. in zijn slotwoord tot de leden., dat de toegangsprijzen voor de tooneelvoor- stellingen nog steeds te hoog waren en dus naar beneden moesten. Het was een wat on voorzichtige opmerking van den voorzitter van Cremer, welke hij zeker niet gemaakt zou hebben, wanneer hij met de toestanden van het tooneel en den schouwburg beter op de hoogte ware geweest. Het wordt nog zoo dik wijls door leeken gezegd, dat de schouwburg prijzen te hoog zijn en daarom wil ik eens met cijfers aantoonen, dat deze prijzen onmogelijk verder naar beneden kunnen, zoo lang de ge meente vasthoudt aan de vermakelijkheids belasting, welke onzalige belasting zooals wij onlangs lazen 20 jaar geleden in het le ven is geroepen en steeds verder is opgedre ven, zoolang totdat men het tooneel niet alleen te Haarlem, maar overal in ons land feitelijk den doodsteek heeft gegeven. Ik zal mijn lezers het gemakkelijkst kunnen overtuigen, wanneer ik alleen maar den toe stand van vóór den oorlog, vergelijk met nu. Men zal het misschien op het eerste gezicht nauwelijks willen gelooven, maar het is een feit, dat ondanks de veel grootere uitgaven, die het tooneelbedrijf vordert de standaard prijzen in den schouwburg dat zijn de prij zen na aftrek van alle kosten voor belasting, auteursrecht enz. - van tegenwoordig veel lager zijn dan in de jaren voor den oorlog. In den Schouwburg aan den Jansweg kostte een bal- conplaats vóór 1914 f 2,50 en werd voor parket f 1,75 betaald. Maar op die prijzen kwam en kel althans bij reserveering der plaatsen een toeslag van 10 ets voor het bespreken. Voor vestiaire werd 15 ets betaald, zoodat in het geheel een balconplaats kwam op f 2,75. En hoe is de toestand nu? Voor een stalles- of logeplaats de duurste plaatsen wordt thans bij gewone voorstellingen betaald f2, In dezen prijs is plaatsbespreking en vestiaire begrepen, dus het publiek betaalt thans in het .eheel 5 ets zegge vijf cent meer dan vóór den oorlog. Hieruit blijkt dus, dat zij, die beweren, dat het uitgaan thans zoo veel duur der is dan vroeger, volkomen ongelijk hebben. Het publiek betaalt even veel als vroeger, maar de t-ooneelgezelschappen ontvangen en dit is het fatale veel en veel minder. Terwijl vroeger de standaardprijs voor het gezel schap f 2,50 was, omdat er niets afging van den toegangsprijs, is die thans, na aftrek van 20 procent belasting voor de gemeente, 10 procent voor auteursrechten waarvan de jemeente ook weer 20 procent heft, zoodat de stad feitelijk 22 procent incasseert 10 ets. voor pensioenfonds, 10 ets voor de verplich te garderobe en 15 ets. plaatsbespreking f 1,85, dat is dus 65 ets. minder. Den schouw burgbezoeker drukken deze hooge rechten zwaar, maar veel zwaarder nog drukken zij op de gezelschappen, die er geen centiem van ont vangen. Verreweg het grootste deel van deze rechten wordt opgeëischt door den slokop, die gemeente heet, en voor een klein deel door den schouwburg. De standaardprijzen zijn dus veel lager dan voor den oorlog en hiermee hebben de tooneel- gezelschappen enkel te maken, omdat zij van die prijzen wanneer zij tenminste niet te gen een vaste uitkoopsom spelen, zooals bij abonnementsvoorstellingen huil percentage ontvangen en dat, terwijl de kosten van voor stellingen door de steeds hoogere eischen welke het publiek aan decors en aankleeding van het tooneel is gaan stellen veel grooter zijn dan vroeger en de concurrentie in dezen tijd van bioscoop en radio zoo veel intenser is geworden. Maar zal men misschien zeggen als het schouwburgbezoek door een eventueele verdere verlaging der prijzen nu eens aanmerkelijk steeg? Zou er iemand zijn, die gelooft, dat de vermeerdering van het schouwburgbezoek evenredig zou wezen met de verlaging der prijzen? Want eerst dan zou van een verdere verlaging sprake kunnen zijn. Bij een ver laging van de schouwburgprijzen tot laten wij zeggen de helft, zou het bezoek wilde men tot dezelfde recettes voor de gezelschap pen komen meer dan moeten verdubbelen. Want men vergete niet, dat de schouwburg in verhouding veel meer van het grooter be zoek profiteert dan het gezelschap, omdat het gebouw zijn ontvangsten dadelijk belangrijk ziet stijgen door hoogere ontvangsten voor plaatsbespreken, vestiaire en buffet, waarvan het gezelschap geen cent incasseert. Het behoeft nauwelijks betoog, dat een even redig grooter bezoek bij verlaging der prijzen uitgesloten is. Het bewijs hiervoor is trouwens reeds bewezen, want het schouwburgbezoek is bij de aanmerkelijke verlaging der toegangs prijzen, die de heer Deinum twee jaar ge leden reeds heeft ingevoerd, op de gewone voor stellingen eerder verminderd dan vermeer derd. Misschien zou bij een aanmerkelijke verlaging der prijzen 't schouwburgbezoek in de eerste weken iets vermeerderen, maar lang zou het zeker niet duren. Een eventueele ver laging der prijzen zou het publiek niet naai den schouwburg voeren, zooals de heer Kruys hoop, en velen niet hem, schijnen te ge looven. Ook dit is gemakkelijk te bewijzen. .Toen de heer Deinum de eerste maal een zoogenaamde invitatie-voorstelling gaf tegen den prijs van 80 ets per plaats, alles inbegre pen was de schouwburg uitverkocht. „Eureka!1 zal de heer Deinum bij dat eerste succes mis schien hebben gedacht. Maar hoe was het re sultaat in het afgeloopen seizoen? Op drie invitatie-voorstellingen was het aantal be zoekers 475, 391, en 473 en zelfs bij de voor stelling van een voortreffelijk speelstuk als Het Geluk, door het Rott.-Hofstad Tooneel met niemand minder dan Cor van de Lugt Melsert in de hoofdrol waren er 300 ledige plaatsen in den schouwburg. Wil men een ander bewijs? Men ga slechts het bezoek na van de volksvoorstellingen in dit seizoen, voorstellingen, waarop de prijzen aanmerkelijk lager zijn dan in de bioscoop. Het gemiddeld aantal bezoekers op de 11 volksvoorstellingen bedroeg 359, dat is dus minder dan de helft, die de schouwburg kan bevatten. Op de laatste volksvoorstelling van In Rok door het Rott. Hofstad-Tooneel waren er slechts 214 bezoekers en 520 ledige stoelen En wanneer was het bezoek het grootst? Op de avonden met verhoogd entree, toen het Ballet Jooss danste, Argentina optrad en Fritz Hirsch speelde. Mijn jarenlange ondervinding o.a. in dertijd als secretaris van de commissie van beheer van den Stadsschouwburg heeft mij geleerd, dat bij voorstelingen tegen ver laagde prijzen het schouwburgbezoek nooit noemenswaardig en zeker niet in verhou ding grooter was dan bij gewone voorstel - lingen. Het publiek let niet op de prijzen, wanneer het iets beslist wil zien. Ik heb nog nooit iemand hooren klagen over de hooge entreeprijzen van een internationalen voet balwedstrijd, wel. dat hij geen plaats heeft kunnen krijgen. Hoevelen hebben niet den dubbelen prijs en die is vrij wat hooger dan de schouwburgprijs betaald om een HollandBelgië wedstrijd te zien spelen? En de daarbij komende kosten zijn nog vrij wat hooger dan van een schouwburg-uitgang. Met verlaging der prijzen zal men weinig of niets bereiken. Het repertoire en het spel moeten het publiek naar den schouwburg voeren, dat kan niet genoeg worden her haald. En wanneer men de prijzen der ge wone voorstellingen wil verlagen, laat het dan in geen geval gaan ten koste van de tooneelspelers. die in dezen tijd reeds ge brek lijden. Laat men dan beginnen met de afschaffing van de belasting op de kunst, een belasting, die gaat ten koste van onze cultuur. Maar ik vrees, dat dit nooit zal ge beuren J. B. SCHUIL. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. (Maandag en Woensdag.) I Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 383 vette koeien, waarvan de prijzen wa ren: le kwaliteit 5660 ct, 2e kwaliteit 46—54 ct., 3e kwaliteit 38—44 ct. per K.G. slachtge- wicht. 84 melk- en kalfkoeien f 165210 per stuk.. 138 vette kalveren: 2e kwaliteit 44—52 ct., 3e kwaliteit 34—42 ct. jier K.G. levend gewicht. 133 Nuchter kalveren f 5—8 per stuk. 39 schapen f 17—22 per stuk. 513 Varkens. Vleeschvarkens, wegende 90110 K.G. 43-44 ct. per K.G. slachtgewicht. Zware varkens 41—42 ct. per K.G. sfachtgewicht. Vette varkens 4041 ct. per K.G. slacht gewicht. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 7,36 5/8. Berlijn 59.21 v2. Parijs 9,72 9/16. Brussel 24,81. Zwitserland 48,03 3/4. Kopenhagen 32.83 3/4. Kopenhagen 32.88 3/4. Stockholm 37.98 3/4. Oslo 37,01 1/4. New-York 1.46 5/8. Madrid 20,17. Praag 6.10. NIEUWE UITGAVEN. „Het economisch wereldgebeuren" Een nieuw tijdschrift op het gebied der economie is verschenen. Het is ditmaal geen tijdschrift, samengesteld uit origineele arti kelen, doch het is een „Maandelijkseh over zicht van wat de economische wereldpers schrijft". De redactie wordt gevormd door F. E. S. Holm en P. Kuiper, met medewerking van verschillende deskundigen op economisch gebied. Het eerste nummer van het tijdschrift „Het economisch wereldgebeuren" dat in Den Haag door de Internationale Analytische Pers C.V. wordt uitgegeven, bevat tal van interessante passages uit artikelen, die in bladen of tijd schriften in alle deelen van de wereld ver schenen. In een artikel ,De handelsbetrekkingen tus schen China en Nederlandsch-Indië, dat in „The Chinese Ecomical Journal" is versche nen. lege de schrijver er den nadruk op dat het exportland Nederlandsch-Indië door de autarkie der andere landen en door het ont stane gebrek aan evenwicht van de handels balans „normalisatie" in de handelsbetrekkin gen behoeft. De Nederlandsch-Indïsche regee ring is dan ook bezig de betrekkingen met China o.a. te verbeteren. Dit noemt de schrijver van groot belang voor China, dat de mogelijkheid krijgt zijn. handelsbalans te verbeteren. „Pogingen zul len moeten worden gedaan den handel in Nederlandsch-Indië een juist beeld te geven van de exportgoederen welke China kan bie den. Daartegenover moeten de verkoopmoge lijkheden van de Indische producten op de Chineesche markt intensief worden uitge buit" meent de schrijver en hij besluit met te zeggen dat men mag verwachten dat Neder land zelf zal bijdragen tot een uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen China en Nederland. Verder bevat het nummer een artikel over den buitenlandschen handel van Italië, dat in een uitgave van de Italiaansche corporaties is verschenen, en waarin wordt verklaard, dat Italië door protectionistische maatregelen van andere landen en door de „economische belegering" van den Volkenbond gedreven is tot een nieuwe politiek, die centralisatie van de werkzaamheden van verschillende finan- cieeie lichamen in een „Sotto seqretariato dl Sta to per gli Scambi e per le Valute", een nieuw departement tot regeling van den m- en uitvoer van en den handel in buitenland- sche valuta's noodig maakte. Ook wordt een artikel over de positie van Japan in den wereldhandel afgedrukt, van een bekend Japansch financier, terwijl het nummer sluit met een overzicht van periodie ken op economisch gebied.* NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed onze beste vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Jacob de Jonge weduwnaar van Jacobje Keizer, in den ouderdom van 72 jaar. Los Angelos: J. DE JONGE H. DE JONGE VAN DER WERF Castricum: N. DE JONGE M. DE JONGE SCHILP en kleinkinderen Haarlem, 5 Juli 1936 Lindenstraat 26 v.h. Spaansche Vaartstr. 51 De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdaa s Juli a s. te 11.30 uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem. Geen bezoek

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2