MASSALE BETOOCINC DER V.A. R.A. AKKERTJES CACHETS) Crootsch AVRO-feest MAANDAG 6 JULI 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 9 Twee dooden op onbewaakten overweg. Noodlottig ongeluk nabij Venlo. Zondagmiddag is op den onbewaak ten overweg in de buurtschap „Het Ven" aan den spoorweg Venlo-Strae- len een luxe auto uit Venlo door een trein gegrepen, waarbij twee jonge inenschen om het leven zijn geko men. De auto kwam uit de richting der stad en ■werd bestuurd door den 24-jarigen A. H. G. Geertsen. terwij lals passagier achterin ge zeten waren de 26-ja.vige J. H. G. Geertsen en diens verloofde de 20-jarige J. H. Everts. Uit de sporen op den weg valt af te leiden, dat de bestuurder nog getracht heeft, den wagen voor den overweg tot stilstand te brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt be lemmerd door een woning, die dicht bij den spoorwegovergang gelegen is. Het achterste gedeelte van den wagen werd door de locomotief gegrepen en de inzittenden werden naar buiten geslingerd De 26-jarige G.. die tegen een steenen dui ker werd gesmakt, was op slag dood. De 20- jarige mej. E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Zij is na enkele uren overleden. De bestuurder werd eveneens aan het hoofd gewond, doch niet levensgevaarlijk. REINIGING VAN WATER. Naar men ons mededeelt zal de natuur lijke waterreinigingsinstallatie van het voqr- malige Victoriebad te Alkmaar wegens alge heel onvoldoende resultaten door een che mische worden vervangen, onder leiding van den architect A. Koster uit Haarlem. Motorjacht van Sjah van Perzië vaart proef. Aan de Ned. Mij. van Havenwerken over gedragen. Alle eeuwen door is het de trots der Ne derlanders geweest de wijde zeeën te beva ren. de Oceanen over te steken en in vreem de landen den Nederlandschen naam bekend te maken. De roem van onze zeevaarders en van on zen scheepsbouw is dan ook doorgedrongen tot alle einden der wereld ook tot de lan den rond de' Perzische Golf. Toen het Iraansche staatshoofd een zee waardig motorjacht wenschte te bezitten, was het de industrie uit het .lage land aan de zee" dat op zoo groqten afstand van het Perzische land is gelegen, welke deze op dracht van den Oosterscehn vorst zich zag toegewezen. In September 1935 kreeg de Nederland sche maatschappij voor havenwerken de opdracht een ontwrp met prijsopgave van een jaclrt voor den sjah van Iran te maken. Het technisch bureau voor scheepsbouw H. W. de Voogt te Haarlem maakte toen in opdracht dezer maatschappij plannen en berekeningen', welke door den sjah werden goedgekeurd. De bouw van het jacht werd op 9 Decem ber 1935 aan de N.V. Boele's scheepswerven en machinefabrieken te Bolnes (gemeente Ridderkerk) opgedragen. En Zaterdag, op een grauwen, bewolkten ochtend is dit jacht „Chahsevar". de Rotter- damsche haven uitgevaren voor zijn officiee- len proeftocht. Onder hen, die dezen proeftocht hebben medegemaakt waren de minister van Sociale Zaken en mevrouw Slingenberg. De afmetingen van het jacht bedragen 54 39 meter lengte. 7.80 meter breedte, 5.02 meter hoogte en 3.20 meter diepgang. De bruto -tonnenmaat bedraagt 531 ton. Hoe het er van binnen uitziet. De verblijven van den sjah van Iran be vinden zich op het hoofddek en zijn uitge voerd door de Koninklijke Nederlandsche meubelfabriek, firma H. P. Mutters en zoon. Niet alleen deze vertrekken, maar ook die van den kroonprins zijn van een geraffineer de luxe, die aan een Oostersch sprookje doet denken. Door breede glazen deuren komt men van het achterdek in den salon van Zijne Majesteit, een zeer hoog vertrek (trouwens alle hutten aan boord zijn ter wille van de lengte van den Aziatischen vorst die naar men ons verzekerde ongeveer 2 meter lang is, zeer hoog), uitgevoerd in eschdoorn met teak- en ebbenhout. De deuren van de wanden zijn licht blauw en crème en in harmonie met het meubi lair. Be werkkamer van den sjah is in groen bruine tinten gehouden. Boven een elegant teakhouten bureau is een paneel aange bracht. voorstellende de kroon van den vorst op een zon, omlijst door de in metalen lij nen geteekende contouren van het Iraan sche rijk. Een eetkamer en een bar comple- teeren dit gedeelte van het interieur. Alle vertrekken zijn centraal verwarmd en indi rect verlicht. De hutten van den kroonprins, officieren, onderofficieren en andere leden van de bemanning zijn buitengewoon com fortabel. Overal zijn badkamers in het schip aangebracht. Na den proeftocht, had de overdracht van het jacht plaats aan de Ned. Mij. voor Ha venwerken. Mr. Slingenberg heeft hier het woord ge voerd. „Uit mijn aanwezigheid aan boord van dit jacht, heeft de heer Boele afgeleid, dat ik medeleef met de Nederlandsche industrie", sprak de minister van Sociale Zaken. De minister zeide. dat deze gevolgtrekking vol komen juist was en voegde hieraan toe, dat de geheele Nederlandsche regeering het op hoogen prijs stelde, dat dit werk is uitge voerd. Het speet de overige leden der regee ring. die voor dezen proeftocht waren uitge nood igd, zeer. dat zij wegens ambtsbezighe den hier niet tegenwoordig konden zijn. ..Ik stel aldus vervolgde de minister het zeer op prijs hier te kunnen zijn". Spr. wees voorts op de groote reputatie, die de Neder landsche mij. voor havenwerken in overzee- sche gebieden geniet, waaraan de toeken ning van deze order is te danken. Hij wees ook op de beteekenis. die het uitvoeren van deze opdracht voor de tewerkstelling voor werkloozen heeft gehad. Allen hebben er toe medegewerkt een mooi en degelijk schip te maken, dat roem zal brengen en bevestigen in overzeesche landen. Met den vluggen bouw is bewezen, dat de geheele werf. het geheele personeel, achter de directie stond. De minister besloot met. het uitspreken van den wensch. dat de firma Boele nog menige order moge ontvaneen. IN HET SPORTPARK „BIRKHOVEN" Jubileumgeschenk van f120.837 Tienduizenden hadden zich Zondag verzameld in het bekende sportpark ..Birkhoven" te Amersfoort ter gele genheid van het V.A.R.A. zomerfeest, dat het hoogtepunt vormde van de viering van het tweede lustrum van den arbeiders-omroep. Van heinde en ver waren de deelnemers ge komen, waarbij gebruik werd gemaakt van extra- of gewonen trein, fiets, motor, auto, touringcar en bus. Amersfoort, dat, centraal gelegen als het is, op verkeersgebied toch wel wat geewnd is, heeft zelden zoo een drukte te verwerken gekregen als Zondag het geval was. Van politiewege waren uitgebreide maat regelen getroffen. Een waar leger van leden van de gemeentelijke politiecorpsen te Amers foort en Soest en van de rijksveldwacht en de marechaussee was op de been en zorgde er' voor, dat het verkeer een vlot verloop had. Het zomerfeest begon vroeg. Op een van de drie groote podia gaf te negen uur de arbei- drs-muziekvereeniging „Voorwaarts" uit Zaandam een concert. Op de diverse stellages traden verder achtereenvolgens op de V.A.R.A.- kinderkoortjes, Coos en Polly Speenhoff, „De Flierefluiters", en het Rotterdamsche accor deonorkest „Excelsior". De uitstekend werken de geluidsinstallatie liet socialistische gramo- foonmuziek hooren. Te ruim elf uur begon het z.g. kernprogramma. De heer K. de Jonge, tweede voorzitter van de V.A.R.A. sprak een rede uit, waarin hij de bezoekers van ai'. V.A.R.A.-festijn welkom heette en mededeel de, dat de opkomst alle verwachtingen heeft overtroffen. Ofschoon zij uit den aard der zaak nog niet nauwkeurig in cijfers is uit te drukken, mag toch wel gezegd worden, dat het geraamde aantal van honderdduizend V.A. R.A.-aanhangers is overschreden. Na de rede van den heer De Jonge sprak Knud Jensen, voorzitter van de A.R.I., een be groetingswoord. Vervolgens trad de bekende zanger Joseph Schmidt op met het V.A.R.A.- omroeporkest onder leiding van Hugo de Groot. Des middags werd opgevoerd het zomerfeest- spel „Het vrije woord" waarin alle bekende V.A.R.A.-medewerkers optraden. Een bijzon der fleurig schouwspel vormde het defile met de gewonnen jubileum-vlaggen en -wimpels Het slot van de opvoering was een krt chtige propaganda-toespraak van den voorzitter van de V.A.R.A., den heer A. de Vries, tot de win naars van de vlaggen en de wimpels, en de overdracht van het jubileumsgeschenk van de V.A.R.A.leden, een bedrag van f 120.837 door de jubileum-commissie. Het programma, dat in den loop van den middag werd afgewerkt, was nagenoeg gelijk aan dat van des morgens. Ernstige ongevallen hebben zich niet voor gedaan. De gevallen, die het Roode Kruis, de E. H. B. O. en de eigen V.A.R.A.-eerste hulp dienst te behandelen kregen, waren van on- beteekeneuden aard. Besproeien van vruchtboomen niet zonder gevaar? Jongen bewusteloos geraakt en overleden. J.l. Donderdag is de 17-jarige Cornells Klop, wonende in de Biesbosch, bij het met carbo- lineum besproeien van vruchtboomen onwel geworden en in bewusteloozen toestand naar Raamsdonkveer vervoerd. De jongen is niet meer bij kennis gekomen en is Zaterdag over leden. Geneeskundigen vermoeden, dat de car- bolineum, waarmede de boomen ter verdelging van schadelijke insecten werden besproeid, giftig was en dat Klop hiervan het slachtoffer is geworden. Naar den aard en de samenstelling van het carbolineummengsel wordt een onderzoek in gesteld. TERAARDEBESTELING OUD-TWEEDE KAMERLID VAN HOOGSTRATEN. Op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gra- venhage is Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. S. F. van Hoogstraten, gepensionneerd ritmeester en oud-lid der Tweede Kamer. De heer Van Hoogstraten was lid der A.R.-partij. BRAND IN CACAOFABRIEK RICHT f20.000 SCHADE AAN. Zondagmorgen te elf uur werd brand ont dekt in de branderij der cacaofabriek van de firma Keyzer en Stolp, aan den Zaanweg al hier. De sorteerafdeeling, gelegen op de boven verdieping, brandde geheel uit, terwijl de daaronder gelegen cacao-perserij zeer veel waterschade kreeg. De schade welke op 20.000 gulden geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. CONGRES VAN DEN NATION ALEN WONINGRAAD. In de vergadering van den Nationalen Wo ningraad, welke dezer dagen te Leiden is ge houden, is aan de orde gekomen het rapport der commissie voor de gcedkoope woning. In zijn inleiding tot bovengenoemd rapport kwam de heer ir. M. E. H. Tja den, directeur van het Gem. Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam, tevens voorzitter der commissie voornoemd o.m. tot de navolgende conclusies, welke nader door den inleider werden toege licht. Het algemeen belang eischt, dat bij onteige ning de prijs van den ruwen grond wordt be paald op de geschatte gebruikswaarde ten tijde van onteigening. Dit wil dus zeggen, op de waarde, zooals die geldt voor weiland, bosch. tuingrond enz; Bij behoud van de bestaande werk- en con- structiewijze kan een besparing op de bouw kosten practisch niet meer worden verkregen. Een waarlijk economische bouwwijze zal moe ten worden gevonden in een constructiesy steem. waarbij zooveel mogelijk vooraf gereed gemaakte onderdeelen op het werk worden ge monteerd. In uitvoering dan bij massabouw in continubedrijf. Ten slotte werd er nadrukkelijk op gewezen, dat maatregelen, waardoor besparing op de kosten van woningen kan worden verkregen, alleen dan practische beteekenis hebben, in dien ze tot uitdrukking komen in de huur. Zulks is slechts gewaarborgd, wanneer de ex ploitatie plaats vindt met uitsluiting van winstbejag en op grond daarvan dient dus de exploitatie van goédkooper arbeiderswoningen zooveel mogelijk te geschieden door woning- bouwvereenigingen en gemeenten. jYoet zxxr. Óp den inhoud koml liet nan. Deze waarborgt U een snelle hulp bij hoofdpijn, onbehaaglijkheid, griep. enz. Weiger daarom nabootsingen, die er /V misschien uiterlijk op lijken, maar waar- van de inhoud niet te vergelijken is met het zéér bijzondere poede dat is sa- Ce x mengesteid door Apotheker Dumonl. waarmede "AKKERTJES-' gevuld zijn. Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont ',Coker met IC stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. (Adv. inqez. Med./ Werk voor onzen scheepsbouw. Opdracht tot bouw van een motorschip. De fa. A. Vuyk en Zonen, scheepsbouwmees ters te Capelle a. d. IJssel ontving" van de N.V. Houtvaart te Rotterdam, opdracht voor den bouw van een motorzeeschip van 3500 ton dw. De afmetingen van het schip zijn: lengte over alles 290 voet, breedte 43 voet en holte 21 voet 6 duim. In 1937 een felle verkiezings strijd te wachten? Rede van Dr. Colijn op A.-R. Landdag'. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam de An ti-Revolutionaire ianddag voortgezet. In deze bijeenkomst, die geleid werd door ds. W. Bij- leveld uit Haarlem, was o.m. aanwezig de mi nister van Binnenlandsche Zaken mr. J A de Wilde. Door oud-minister J. J. C. van Dijk werd de worsteling van ons volksleven uiteenge zet, waarvan de oorzaken liggen op interna tionaal terrein. Nationale middelen kunnen slechts verzachting brengen. Er is een strijd om nieuwe vormen, er is een worsteling op geestelijk terrein waar beginselen worden aangetast die onaantastbaar werden veron dersteld. Daarom is er een wegwijzer noodig en dit is zei spr, het beginsel der anti-rev. partij, die grondslag geeft alleen vastheid. Daarom kunnen wij in de verwarrende stroo mingen van dezen tijd rustig voorwaarts gaan. Daarom zei spr. mogen we blij zijn met de regeering die we thans hebben en aan wier hoofd staat onze leider, die het kabinet weet te bezielen. Onze nationale veiligheid aanroerend, zeide spr. dat de Volkenbond niet heeft kunnen vol doen aan de verwachtingen, waardoor de mo gelijkheid voor oorlog grooter is geworden. Daarom is een goede Nederlandsche weer macht geworden een eisch van den tijd. Ds. J. Fokkema, Ned. Hevv. predikant te Am stelveen, betoogde, dat van een mas sale samenkomst als deze een machtige saam- hoorigheid uitgaat, wanneer men zich verbon den weet door een zelfde band des geloofs en gedreven door één geest. Tenslotte wekte spr, op, tot het uitdragen van de A.-R. beginselen ook op het terrein van het staatkundig leven. Inmiddels was de minister-president dr. H. Colijn op den landdag verschenen. Met groot gejuich werd hij door de honderden begroet. De voorzitter ds. Bijleveld heette hem hartelijk welkom. Dr. Colijn betrad vervolgens het spreekge stoelte en zeide, dat men hier geen rede van hem mocht verwachten maar een toespraak, een opwekking tot mobilisatie voor den ver kiezingsstrijd die ons te wachten staat. Die strijd, zei spr. zal fel worden. Voorteekencn hebben zich reeds vertoond. Hij zal gelijken op die van 1905. Hij zal fel zijn, omdat we in een revolutionairen tijd le ven. Dat beteekent niet dat er bloed vloeit, maar dat er op elk terrein diep ingrijpende veranderingen plaats hebben. In de eerste plaats op staatkundig terrein. Het constitutioneel parlementair stelsel was de hoeksteen van de regeeringen en wat is er vraagt spr. na enkele jaren van overge bleven? Hoeveel is er al niet gevallen op dat gebied en hoeveel wankelt er niet. De ko mende verkiezing zal hier in Nederland ook beslissen over de vraag welk regeersysteem zal kunnen worden gehandhaafd. Daarom moeten we kleur bekennen. We moeten klaar voor oogen houden wat goed is voor land en volk. Bovendien zijn er nog de moeilijkheden van het economisch leven. We hebben getracht ons zoo goed mogelijk bij de omgeving aan te passen. Eiken dag wordt het echter openbaar dat wij niet op dien weg kunnen doorgaan. De boeien waarin het bedrijfsleven is geklon ken, zullen worden geslaakt Ook dit zal een van de punten worden in den strijd, en wan neer spr. dan denkt aan de geestelijke verwar ring dan wordt het hem bang te moede. Men zal kleur moeten bekennen te midden van het vele, dat wankelt. Spr. kwam dan tot de vraag welke houding de anti-rev. partij daartegenover moet aan nemen. De eerste eisch waar men aan zal heb ben te beantwoorden wordt uitgedrukt in het woord: rust. Naast de rust is toch nog ook iets anders noodig zoo vervolgde spr. en wel buitenge wone krachtsinspanning. We moeten bren gen aan het Nederlandsche volk wat noodig is. Het gaat dan in hoofdzaak om de Neder landsche staatszekerheid. De fundamenten van het economisch leven, om behoud van een vrij geestelijk leven en het keeren van de ont wikkelingsgezindheid die hoe langer hoe meer op de volken van Europa beslag legt. Bij den te voeren strijd moet men zich vastklemmen aan de A.-R. beginselen, maar er moet met waardigheid gestreden worden (Langdurig applaus). De voorzitter, ds. Bijleveld, dankte, allen die hebben bijgedragen tot dezen dag. Zich tot dr. Colijn richtend, zei spr.: we willen u zeggen, dat we u lief hebben gejuich), omdat ge een van de onzen zijt, die zich nooit ge schaamd heeft, dat te zeggen. Die liefde is den laatsten tijd niet verminderd, nu ge door mod der zijt bespat. Wij zijn aan u verbonden met den band van dat beginsel, het beginsel van de ai. partij. Tenslotte werd dr. Colijn toegezongen het laatste vers van Psalm 121: „De Heer zal U steeds gadeslaan". Daarna werd de landdag op de gebruike lijke wijze gesloten. Engelsche Kunst trekt velen. Tentoonstelling door hertog van Kent geopend. Engelsche Prins Zondag weer vertrokken. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de Engelsche tentoonstelling „Twee eeuwen Engel sche Kunst" door den hertog van Kent, broer van Koning Edward VIII van Engeland geopend. Reeds de overkomst voor dit doel van den hoogen vorstelijken bezoeker bewijst, welke beteekenis men ook in Engeland aan deze zeer belangrijke tentoonstelling geeft. De sympathie, die eveneens in Nederland voor de leden van het Engelsche vorstenhuis leeft, kwam o.a. tot uiting in de groote belang stelling van het publiek in de omgeving van het Stedelijk Museum en in de toejuichingen die den hertog van Kent bij aankomst en vertrek ten deel vielen. In ae eerste zaal van de tentoonstelling, voor Hogarth's portret van Captain Carom, stond het spreekgestoelte opgesteld, waar tegenover twee zetels waren geplaatst, waar in de hertog van Kent naast baron van Har- denbroek den vertegenwoordiger der Ko ningin plaats nam. De burgemeester dr. W. de Vlugt, heette den hertog van Kent en baron van Hardenbroek als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin hartelijk en met erkentelijkheid welkom. Dr. H. Colijn gaf uiting aan de levendige voldoening, welke de regeering gevoelt over genoemde expositie in de hoofdstad des lands en in het bijzonder over het feit. dat de hertog van Kent zich zoo welwillend bereid had verklaard, deze tentoonstelling te openen. Minister Colijn verklaarde dat de Neder landsche tentoonstelling welke eenige jaren geleden in Burlington House te Londen is ge houden en de tentoonstelling van Britsche kunst in Nederland een uitwisseling vormen van kunstschatten der beide landen, welke beschouwd mag worden als een wederzijdsche betuiging van goede gezindheid tusschen twee volkeren die in vele opzichten elkander zoo verwant zijn. Minister Colijn eindigde zijn toespraak met uit naam der regeering van ons land uitdruk king te geven aan de dankbaarheid jegens Groot-Brittannië en zijn burgers, voor het feit dat zij deze tentoonstelling mogelijk heb ben gemaakt en hij betuigde den hertog van Kent zijn oprechte erkentelijkheid, voor diens bereidwilligheid de openingsplechtigheid te verrichten. De hertog van Kent verricht de opening. De hertog van Kent die hierna onder ap plaus het spreekgestoelte betrad, begon met de zeer duidelijk uitgesproken woorden: „Mijnheer de burgemeester, dames en hee- ren", wat onmiddellijk met luid applaus werd beloond. In het Engelsch verder gaande, verklaarde ae prins, dat het hem een groote vreugde was naar Amsterdam te kunnen komen, om deze tentoonstelling te openen, die zoo'n prachtig beeld geeft van de Engelsche schil derkunst. Hij herinnerde aan de Nederland sche tentoonstelling, die eenige jaren gele den in Londen is gehouden en sprak zijn vreugde er over uit, dat men thans in Ne derland een zoo gunstigen indruk kon krijgen van wat Engeland op dit gebied gepresteerd had. De Prins verklaarde weliswaar niet veel van schilderkunst te weten, maar er in elk geval zeer veel van te houden en hij had dan ook het gevoel, dat wat men hier bijeen had gebracht, zeer goed en zeer mooi was. En wederom overgaande tot onze taal be sloot de hertog van Kent met de in het Ne derlandsch uitgesproken woorden: „het ver heugt mij, deze tentoonstelling geopend te verklaren". Onder leiding van den directeur van het Stedelijk Museum, jhr. Röell. maakte de her tog van Kent met zijn gevolg een rondgang langs de tentoonstellingszalen, waarna hij terloops nog een kort bezoek bracht aan de tentoonstelling van Aziatische kunst. Nadat het gezelschap in de zalen van de Suasso-Stichting eenige ververschingen had gebruikt, vertrok de hertog van Kent te half vijf met Nederlandsche hof auto's, naar Het Loo waar hij Zaterdagavond de gast van H.M. de Koningin was. Een zeer groote menigte, die zich voor het Stedelijk Museum had verzameld, juichte den hertog bij zijn vertrek hartelijk toe. Met het privé-vliegtuig van den Koning van Engeland, de rood en blauw geschilderde De Haviliand Rapid G-A D.D.D. is de hertog van Kent Zondagmorgen, kort voor half twaalf van schiphol vertrokken om naarLonden terug te keeren. Het fraaie vliegtuig was reeds tijdig tot voor den uitgang van het terras gereden, waai de Union Jack wapperde naast de Nederland sche driekleur en de vlag met het Amster- damsche wapen. Te ruim half elf uur reden de hofauto's het voorplein van Schiphol op. De prins werd hier verwelkomd door burgemeester dr. de Vlugt, den heer Dellaert, en de overige auto riteiten. die inmiddels waren aangekomen om afscheid te nemen. Alvorens te vertrekken, overhandigde de hertog van Kent den chauffeurs van de hof- auto's. die hem gedurende zijn driedaagsch verblijf in ons land gereden hebben, ieder een geschenk als aandenken aan zijn bezoek. Naar wij vernamen, had de hertog van Kent voor zijn vertrek van het Loo ook daar de leden \an het personeel ten paleize die speciaal met de zorg voor den Engelschen gast belast waren, met geschenken bedacht. De hertog van Kent onderhield zich eenigen tijd met den burgemeester wien hij o.a. zijn groote ingenomenheid over zijn verblijf hier te lande te kennen gaf. en vervolgens sprak hij nog eenigen tijd met den gezant, sir Hu- bert Montgomery. Inmiddels had de piloot van het koninklijk vliegtuig de beide motoren aan het draaien gebracht, en nadat de prins op hartelijke wij ze van alle aanwezigen met- een handdruk had afscheid genomen, stapte hij in. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf stoof het roodblauwe vliegtuig over het veld om even later van den grond te raken en in rechte lijn in zuid-westelijke richting te ver dwijnen. Eert halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 6 Juli: Er is toch nog iets echt oud-Hol- landsch en iets naiefs overgebleven in de afstammelingen van ons volk in Noord-Amerika, voor zooveel zij in de Hoilandsch-sprekende gedeelten wonen. Zoo bericht in de „Grondwet" van Michi gan, de heer Jan Lagestee: „De ondergeteekende is voornemens om omstreeks den 15den Juni naar Ne derland te vertrekken om aldaar eenige zaken te verrichten en omstreeks half Augustus weer naar Amerika terug te keeren. „Die boodschappen hebben te verrich ten in Nederland, kunnen die aan hem opdragen, mits: de reiskosten van zijn verblijfplaats in Nederland naar de plaats waar men boodschappen heeft te verrichten, moeten vooraf vergoed wor den, terwijl voor de moeite niets in reke ning wordt gebracht. „Ook moeten zij. die goederen in Ne derland willen gekocht hebben, daarvan het bedrag medegeven. „Indien men familie of vrienden uit Nederland wil laten overkomen, wil hij bun ten geleide strekken." Is het niet of de geest van den Hol- landschen beurtschipper van zeventig of tachtig jaar geleden in dezen Ameri kaan is gevaren? Enorme drukte in Hilversum. Tienduizenden defileerden langs bef nieuwe studiogebouw. De eerste voorteekenen van het groote AVRO-feest waren reeds Zaterdagmiddag merkbaar in de Gooische bloemenstad Hilver sum. De invasie was zoo groot, dat de hotels overvol waren, zoodat zelfs nog velen een on derdak moesten zoeken in een der naburige gemeenten. Zondag heerschte er een enorme drukte in Hilversum. Duizenden auto mobielen, en honderden autobussen brachten tienduizenden Avro-gasten aan. Voorts waren er vele tiendui zenden, die per rijwiel kwamen, ter wijl ae extra treinen eveneens een menigte menschen aanvoerden. Reeds vroeg in den morgen trokken de luistervinken in groepen door de versierde stad, naar de drie feestterreinen, resp. gele gen nabij de Craailosche brug, aan den Ütrechtschen weg en aan den Loosdrecht-. sehen weg.. Op deze uitgestrekte terreinen, welke feestelijk met vlaggen waren versierd, stonden commando-torens opgesteld, vanwaar de leiders een goed uitzicht hadden en door de microfoon hun mededeelingen bekend maakten. De politie, versterkt met vier en tachtig man bereden marechaussee en honderd rijksveld wachters slaagde er in de steeds grooter wordende opstuwende menschenmenigte in goede orde naar de feestterreinen te diri- geeren. Op de terreinen zelf was de regeling ook zeer goed, zoodat een ieder zijn deel kreeg van de enorme voorraden ververschingen, die wa ren opgeslagen. Het défilé der duizenden. De festiviteiten bereikten haar hoogtepunt toen de tienduizenden langs het nieuwe stu- diogebouw aan den 's Gravelandscheweg trokken. Precies om een uur stelden de stoeten zich op de feestterreinen op en om even half twee trokken de eerste groepen voorbij de studio. De heer W. Vogt en de bestuursleden had den plaats genomen op het terras voor dat gebouw en namen de enthousiaste toejuichin gen van de langstrekkenden in ontvangst. Tot ruim vier uur duurde het défilé, waarna de deelnemers weer in goede orde de feest terreinen bereikten De ballon-opstijgingen. Op elk der terreinen steeg een luchtballon op. die behalve de ballonvaarders bemand waren met een Avro-reporter. Nagenoeg gelijktijdig kozen de ballons het luchtruim en dreven weg in de richting van de Duitsche grens. Nadat men uiteen was gegaan bleef er in het centrum van Hilversum nog geruimen tijd een enorme drukte heerschen. De café's en lunchrooms werden bestormd en de toe loop was zelfs zoo groot, dat lange files men schen, onder toezicht geruimen tijd wachtten, tot een plaatsje open kwam. Tot besluit van de feestelijkheden werd op het terrein aan den Loosdrechtscheweg een groot vuurwerk ontstoken. Toezending van Haarlem s Dagblad naar vacanfie-adres. Wij willen niet nalaten, de aandacht van onze lezers er op te vestigen dat wij gaarne weder bereid zijn hun de courant dagelijks naar hun vacantie-adres te zenden Van deze faciliteit wordt ieder jaar in toenemende mate gebruik gemaakt en wij bewijzen onzen abonnés deze extra diensten gaarne. Wij zullen ook dit jaar voor nazending bin nen de landsgrenzen geencrlei kosten van verzending in rekening brengen voor de eerste week van het verblijf elders Zij, die niet lan ger dan een week uitstedig blijven, behoeven dus geen extra kosten voor porti boven hun abonnementsgeld te voldoen, voor hen die langer wegblijven begint de betalingsver plichting der verzendkosten eers' bij de 'wee- de week hunner afwezigheid Wij moeten vriendelijk doch dringend ver zoeken het tijdelijk adres voor nazending vooral tijdig op te geven aan onze administra tie, onder vermelding tevens van het ge wone adres. DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5