H. C. C. I-Haarlem. Cricket in Engeland. De komende wijziging van hef motor- en rijwielreglement. Binnen twaalf uur... MAANDAG 6 JUDI 193S HAARDE M'S DAGBtAD 9 In een aardigen strijd is geheel volgens de Verwachting H.C C. I met de eer gaan strij ken. Nadat Maas den toss verloren had. moest Haarlem gaan batten: Healey en Kleefstra trokken naar de wickets op het bowlen van W. v. d. Bosch en Mommaerts. Reeds op 15 yiel het 1ste wicket, nl. dat van Kleefstra. terwijl 3 runs later ook Healey verdwijnen moet. Het begin is al heel slecht, daar ook H. de la Mar na slechts één run gescoord te hebben goed door Dankelman gevangen wordt. P. de Ruig maakt het eveneens niet lang. doch weet toch nog 14 runs bij de totaal score te voegen. Eén run later wordt Fortgens gevangen door v. d. Luur. Zoo ziet het er met een stand van 5—33 niet bijzon der fraai uit voor onze stadgenooten. Dan brengen echter J. Voogd en J. Allart een ommekeer teweeg. Vooral Allart staat uitstekend te spelen, zijn innings werd dan ook door geen enkele kans ontsierd Ver blijdend was het, dat ook J. Voogd, die wat later ingestuurd werd, weer eens los kwam en weer geheel de oude was. Herhaaldelijk moet gechanged worden, doch zonder succes. Zonder verder wicket- verlies wordt de 100 gepasseerd. Ook nu is het einde nog niet in 't zicht. Eerst na een stand, die 99 runs had opge leverd, moet Allart verdwijnen, na een uit stekende innings gespeeld te hebben. K. Rijpma, die hem vervangt, maakt het ech ter niet lang, evenals Van Dalsum. J. Voogd toonde intusschen niet het minste ontzag te hebben voor den H.C.C.-aanval en liet lustig de runs van zijn bat komen. Hij werd echter met een alleszins verdien de century in 't zicht, wat overmoedig, wat hem noodlottig werd. Hierna weten Boeree en Maas nog even stand te houden. Vooral laatstgenoemde legt er ge ducht het hout op en ziet kans, v. d. Luur het veld uit te lichten, waarmee tevens de eenige 6 van den wedstrijd geslagen werd. Het begin bij H.C C. is direct al goed. daar zoowel Schill als Prins uitstekend batten laten zien. Vele bowlers werden aangezet, echter in den beginne nog zonder succes, totdat ein delijk op 65 H. de la Mar succes heeft als hij de off-stump van Schill doet duikelen. Jhr. W. v. d. Bosch komt dan Prins assisteeren en in een ongelooflijk snel tempo stijgt nu de score. Zoo is dan ook gauw het Haarlem totaal in 't zicht. Als Boei-ee aangezet wordt, valt tenslotte op 192 het wicket van W. v. d. Bosch, terwijl dezelfde bowler op 196 er voor zorgt, dat ook Prins naar het Paviljoen terug kan gaan. Het Haarlem-totaal wordt echter gemakkelijk gepasseerd. lste innings van Haarlem. H. A. Healey. c. v. d. Luur, b. Bakker 11 Drs. B. Kleefstra. c. Schill. b. Bakker 6 H. A. G. de la Mar, c. Dankelman, b. Bakker 1 P. de Ruig. c. Mommaerts, b. Bakker 14 J. Voogd, c. Elte, b. Klerck 93 C. Fortgens, c. v. d. Luur, b. Mommaerts 0 J. Allart, c. Schill. b. v. d. Luur 42 K. Rijpma, l.b.w., b. Klerck 3 F. v. Dalsum, bowled v. d. Luur 2 H. Boeree, c. Prins. b. v. d. Luur 5 A. Maas, not out 17 Byes 1 Leg byes 0 Wides 0 No balls 1 Bowlingcijfers: Totaal 196 O. M. R. W. Jhr. W. v. d. Bosch 9 5 15 0 W. F. Mommaerts 16 5 31 1 G. Bakker 15 2 39 4 J. v. d. Luur 14.3 0 60 3 Th. de Klerck 16 1 49 2 Innings van H. C. C. I E. J. A. Schill, bowled H. de la Mar W. A. Prins, c. Kleefstra, b. Boeree Jhr. W. v. d. Bosch, c. Healey, b. Boeree J. J. v. d. Luur, not out Jhr. J. v. d. Bosch, not out C. W. V. Bakker, did not bat Th. de Klerck. did not bat Jhr. G. H. de Koek, did not bat M, Elte, did not bat A. Dankelman, .did not bat Byes 3 Leg by es 4 Wides 0 No balls 0 200 Bowlingcijfers: O. M. R. W. A. Maas 14 2 45 0 P. de Ruig 5 0 36 0 B. Kleefstra 8 1 35 0 H. de la Mar 7 0 30 1 F. v. Dalsum 5 0 14 0 J. Allart 3.1 0 22 0 H. Boeree 2 0 11 2 DE OVERIGE EERSTE KLASSERS De wedstrijd V.R.A.—V.O.C. werd gewonnen door V.R.A. met 4 runs op de eerste innings (nog 5 wickets in handen). V.V.V.Hermes-D.V.S. is eindelijk de eerste overwinning voor de Schiedammers, waardoor Haarlem op de laatste plaats is gekomen. Her- rues won met 51 runs op de eerste innings. ExcelsiorC. V. H. Excelsior wint met 174 runs op de eerste innings. Excelsior gaat batten en opent met Groen- horst en Hoenderop op het bowlen van Roodt en Zeeuwe. De eerste wordt op den tweeden bal gemist hetgeen een dure vergissing zou blijken te zijn. daar hij ongeveer 2 uur aan het wicket blijft. In de tweede over van Roodt geeft Hoenderop een kans die gretig door Keyser geaccepteerd wordt. Door het zeer hoog opkomen der pitch, is het voor de bowlers vrijwel onmogelijk, het wicket te raken. Slechts twee batsmen gingen clean bowled. De eerste batsmen bieden intusschen heftig tegenstand en vergeten hierbij niet, van de korte off boundary gebruik te baken. Oosterholt en Wuysman vooral leggen er danig het hout op, zoodat er met de lunch 105 runs zijn voor 5 wickets. Voor de volgende wickets is het een komen en gaan, waarin vooral v. d. Meer met een tweetal keurige vangen een aandeel heeft. De laatste menschen weten door brutaal spel nog een 20-tal runs te scoren, maar op 141 is het einde daar. H. Groenhorst 32, C. Wuysman 29, J. Oos terholt 21, G. Oosterholt 14, W. van Keme- nade 13. Bowlingcijfers C.V.H.: A. Roodt 361, G. Zeeuwe 440, O. Keyser 317. Het heeft geen moment ook maar den schijn gehard, dat de Haarlemmers dit totaal ook maar zouden halen. De eerste wickets vallen reeds direct als willige slachtoffers van de Gebr. Oosterholt. Alleen Keyser weet een tijdje stand te houden. Als op 24 de vijfde man uit gaat begint Excelsior zich reeds op een derde punt in te stellen: v. d. Meer en White head weten dan echter de collapse te stuiten en terwijl de eerste goed verdedigt, begint Whitehead er het hout op te leggn. Hij laat o.a. een N-oge en verre zes noteeren. Bij een volgende '"■ging om ëen bal het veld uit te lichten -wordt hij echter goed gevangen. De rest verdwijnt weer als sneeuw voor de zon en op 67 hebben allen een beurt gehad. O. Keyser 16, J. Whitehead 23. Bowlingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 529, G. Oosterholt 330, H. Zoetmulder 11. Haarlem 2Rood en Wit 2. Haarlem begint te batten en opent met A. v. d. Bergh en J. Mulder. Laatstgenoemde is reeds spoedig verdwenen. H. D. Wpssel verleent dan den nc^digen steun, zoodat eerst op 42 het 2de wicket valt, n.l. dat van Wessel, die 11 runs achter zijn naam kreeg. Hierna vallen nog eenige wickets, waaronder ook dat van A. v. d. Bergh voor een goede 27. J. de Boer weet, door er flink het hout op te leggen, de score snel te doen stijgen; hij scoort 48 runs, waar onder 5 vieren. Ook O. Abendanon liet. goed batten zien: zoo bracht hij met den laatsten man op de mat de score van 145 op 170. op welk totaal de in nings sloot. O .Abendanon 28 en A. Hartog met 14 not out latend. Extra's 13. Voor Roou en Wt bowlden: Jhr. Mr. C. van Lennep 1—29, M. Bruin 5—46, G. de Vries 140, H. Kruseman 329 en J. Chapon 0—13. Bij Rood en Wit gaat het hierna niet zoo goed. H. Kruseman maakte echter een uit zondering en liet uitstekend batten zien. J. Chapon en L. Groen met resp. 11 en 14 gaven weliswaar eenigen steun, doch niet den ge- wenschten. Eerst op 67 kon Kruseman. na 22 runs gescoord te hebben, verdwijnen, toen hij door een fout van Freni run out gng. F. Freni zag met 10 nog kans dé dubbele cijfers te be reiken. Met inbegrip van 10 extra's was het totaal slechts 72 geworden. Voor Haarlem bowlden: O. Abendanon 220, H. D. Wessel 27, J. de Boer 14, A. v. d. Bergh 2—11 en E. v. Musscher 0—20. Rood en Wit werd nog eens ingestuurd, even wel zonder succes. Zonder wicketverlies en met een totaal score van 26 werd van verder spe len afgezien. Jhr. H. B. Van Tets 18x en Jhr. Mr. C. van Lennep 8x. Nu bowlden voor Haarlem: E. v. Musscher 0—3, J. de Boer 03, A. Hartog 05 en G. Jans sen 015. HAARL. CRICKETBOND. R. C. H. 2Haarlem 3. Haarlem 3 wint den toss en verkiest eerst te batten. Het is vooral A. Helmig, die bij Haar lem een uitstekende innings speelde. Zijn 25 runs werden in zeer goeden stijl gespeeld. J. v. Zuilen met 16 en W. Onkenhout met 17 zorgen er verder voor dat het totaal sluit op 112 runs. De wickets werden gewonnen door D. Rads- ma 3 voor 21, A. v. Roon 3 voor 28, G. v. Mus scher 1 voor 16 en T. Kamoen 2 voor 32.. Hoewel het er langen tijd naar uitzag, dat deze wedstrijd onbeslist zou eindigen, slaagde R. C. H. 2 er in, om met nog slechts 5 minuten speeltijd het Haarlem-totaal met 3 runs te passeeren, voor het verlies van slechts 4 wickets. G. van Musscher met 73 not out speel de een schitterende innings. G. Veen met 13 bleek voor Haarlem 3 een bijna onoverkome lijk struikelblok; C. Stolwijk scoorde nog een nuttige 10 runs. Voor Haarlem 3 bowlde R. Ton met 3 voor 22 het beste W. Onkenhout. 1 voor 35 v. Balen Blanken 0 voor 8 en A. Helmig 0 voor 25. R. C. H. 2 heeft dus kans gezien, op overtui gende en verdiende wijze een groote over winning te boeken op de leiders van den H.B.C. Haarlem 4C. V. H. 3. Haarlem begint te batten, doch reeds da delijk blijkt in welk een goede conditie de C. V. H.-bowler Langeraar is. Voor slechts weinig runs weet hij de eerste 6 wickets te nemen. Alleen H. D. Wessel en Harms weten de dubbele cijfers te bereiken; door goed bat ten en goed runnen doen zij de score snel stijgen. Het totaal wordt met inbegrip van 4 extra's 82. H. W. Wessel had een uitstekende innings gespeeld en 44 runs gescoord. Verder L. J. Harms met 11. Voor C. V. H. bowlden: G. van Langeraar 738, A. J. v. Roon 232, J. Erdsieck 18. Bij C. V. H. gaat het hierna Iets beter, mede door het niet zoo goed bowlen. Hier we ten 4 batsmen de dubbele cijfers te berei ken. G. van Langeraar speelde een kalme in nings en scoorde 13 runs. F. Gussenhoven 27, waaronde'r 4 vieren, liet eveneens goed batten zien. A. J. v. Roon 13 (3 x 4) en P. Broekmeijer 11. Als het totaal met inbegrip van slechts 3 extra's 86 is voor het verlies van 8 wickets, wordt van verder spelen afgezien. Voor Haarlem bowlden: H. D. Wessel 320. C. Dekker 120, J. Mulder 335, en A. Har tog 1—8. C. V. H. won dus met 4 runs en nog 2 wickets in handen. Rood en Wit 3Rood en Wit 4. Rood en Wit 3 wint den toss en gaat eerst batten. Reeds spoedig zijn er vijf wickets neer. maar dan weten R. Bouricius en M. Kruyff de collapse te stuiten. Als laatstgenoemde ver dwenen is, geeft W. v. Rossem weer den noodi- gen steun aan R. Bouricius. Het totaal wordt met inbegrip van zeven extra's 72. In de dubbele cijfers kwamen: R. Bouricius 17, M. Kruyff 12, W. v. Rossem 15. Bowlingcijfers Rood en Wit 4: A. J. H. El- fers 4—19, D. de Jong 4—10, T. Berendsen 016. P. Ligtenstein 220. Rood en Wit 4 opent hierna met P. Lig tenstein en A. J. de Haan. Op 29 wordt A. J. de Haan gebowled voor 8 runs, maar de nu inkomende T. Berendsen zet met P. Ligten stein een grooten stand op. Als het totaal 70 is moet P. Ligtenstein vertrekken voor een keurig gespeelde 37. Vlak hierna verdwijnt ook T. Berendsen voor 20 runs. De bowlers nemen nu de overhand, zoodat er weer snel eenige wickets vallen. Het totaal wordt 85 voor 7 wickets. Bowlingcijfers: Kaptein den Bouwmeester 4—30, J. Meeuwenoord 113, M. Slingenberg 2—26, H. Reus 0—5. Extra's 11. Rood en Wit 4 wint dus met 13 runs en nog drie wickets in handen. c. v. H. 2—A. C. C. 3. Gewonnen door A. C. C. met 27 runs. A. C. C. moest eerst batten. Het bowlen van C. V. H.. dat eerst zeer goed was, werd zeer voorzichtig bespeeld. De score steeg dan ook langzaam. C. V. H. probeerde verschil lende bowlers, doch alleen v. Roon had suc ces. Hij veroverde n.l. op één na alle wickets, ook een gevolg van goede catches. De point- fielder nam er n.l. al drie voor zijn rekening. Het totaal van A. C. C. werd 95 runs. Dissel koen 11. Stroom 12, Prent droeg zijn bat door de innings voor een zeer nuttige 31 Bowlingcijfers v. Roon 936!. de Wit 021. Eelman 0—16, Dik 0—6. v. d. Sluis 1—12. Het niet geheel volledige 'C. V. H. zag geen kans, het totaal van A. C. C. te halen. De staartwickets hielden echter vrij lang stand. Vooral De Wit deed eenige goede slagen, ter wijl ook Eelman en Dik hun kalmte wisten te bewaren. Het totaal van A. C. C. was echter niet meer te bereiken en voor 66 runs zat C V. H. aan den kant. v. Loenen 10. de Wit 16, Eelman 18, Bowlingcijfers: Disselkoen 518. Stroom 1—4. Sénéchal 214, Immig 010. Stallmann 17. De kans van C. V. H. om in de tweede in nings nog een overwinning te forceeren, was te gering, zoodat C. V. H. de poging hiertoe dan ook niet deed. Yorkshire in lste century. vorm, Sutcliffe's Sutclïffe. Yorkshire heeft de tweede helft van het seizoen Zaterdag op bijzondere wijze inge zet. Tegen Surrey sloegen de „Tykes" niet minder dan 413—2 bij een. Voor het 2r wicket scoorden Hutton (154 not out) en Sutcliffe (129) 239 runs. Leyland (101 not out) scoorde in deze innings de 3de century in een buitengewoon snel tempo. De groote Sut cliffe schijnt eindelijk zijn vorm hervonden te hebben, het was zijn 1ste honderd van het seizoen. Lancashire 4358 (Washbrook 113Oldfield 107) scoorde eveneens hoog tegen de Britsch-Indiërs. Derby 2354 (Worthington 114 - tegen War wick 177 (Mitchell 552Notts 204 (G. O. Al len 658) tegen Middlesex 1007. Sussex 2247 tegen Hants. Essex 175 tegen Glouces ter. Worcester 155 'V. W. C. Jupp 660) tegen Northants 50. Somerset 82 tegen Gla morgan. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN," Pandpoort, Koningstraat. Geven is zaliger dan ontvangen, Neemt dan het beste deel. Menigeen is dit niet gegeven, De één heeft heel weinig, De andere zoo veel. Postgiro No. 212793 Telefoon 11855 of 15445. Zal de verkeersveiligheid er door worden gediend? Naast de wijzigingen van de rechts-gaat- voor-regel waarover wij reeds schreven, bevat het nieuwe Motor- en Rijwieireglement, zooals dit onlangs voor advies aan verschillende or ganisaties is verzonden een reeks belangrijke veranderingen in de reglementeering van het motorverkeer. In de eerste worden belangrijke voorschrif ten gesteld betreffende het geven van ge luidsignalen, speciaal bij avond. Het be staande reglement geeft voor het signaal al leen voorschriften ten aanzien van de geluid sterkte. Art. 15 lid 1 bepaalt, dat een motor rijtuig, waarmede over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van ministens één één tonige hoorn, waarvan het geluid op een af stand van 100 M. duidelijk hoorbaar is. Thans zijn strenge eischen voor het signaal voorge steld. De belangrijkste, ook uit aesthetisch oogpunt, is wel deze, dat het geluidsvolume een bepaald maximum niet mag overschrij den. Betreffende het geven van signalen schrijft het bestaande reglement voor, dat de be stuurder verplicht is een geluidsignaal te geven, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks voi'dert. Gebruik van geluidsignalen, an ders dan wanneer de veiligheid van het ver keer dit voi'dert is verboden. Thans zal de mogelijkheid wox-den geopend, om bij avond het geluidsignaal te vervangen door een licht signaal, n.l. door het knipperen met de kop lampen, een regeling welke reeds in tal van steden in het buitenland bestaat. Deze regeling zal een groote verbetering brengen Het hinderlijke en overbodige toeteren in den nacht zal afdoende bestreden kunnen worden Vanaf des avonds elf uur tot zonsopgang zul len geluidssignalen slechts in noodgevallen ge bruikt mogen worden. Een tweede belangrijk voorstel is de regeling van het „dimmen". De geldende regeling schrijft voor. dat men bij elkaar ontmoeten moet dimmen op een afstand van minstens 100 M. Dit voorschrift moet men bezien in ver band met de bepaling van art. 18 die hierop neerkomt, dat den weg vóór het voertuig onder alle omstandigheden voldoende ver licht moet zijn, op een afstand, welke met de sxuelheid varieert. De „dim-pllcht" zal belan: rijk worden uitgebreid. Men moet n.l. dimmen zoodra de tegenligger zich bevindt in de om grensde lichtbundel der koplampen. Terecht is gevreesd, dat- deze bepaling tot vele pro testen aanleiding zal geven. Immers rijdt men op een rechten weg, dan zal men theoretisch reeds op onbeperkte afstand moeten dimmen Deze bepaling zal tot zeer merkwaardige con sequenties leiden, wanneer men haar ziet in verband met andere voox-schriften. B.v. op den weg HaarlemAmsterdam zal men dan vol gens de letter van de wet des avonds niet sneller dan 40 K.M. per uur mogen rijden! Een nieuwe bepaling schrijft n.l. voor dat het klein licht den weg vóór den wagen niet verder dan 100 M. zal mogen verlichten. Het bestaande reglement bepaalt reeds, dat, in dien men sneller dan 40 K.M. p. u. rijdt, men den weg méér dan 100 M. vóór den wagen ver lichten moet. Dit is echter niet mogelijk i.v.m. de onbeperkte dimplicht op den rechten weg, zoodat men zijn snelheid tot 40 K.M. zal moe ten beperken, te meer, daar op een weg als HaarlemAmsterdam steeds wel een tegen ligger te vinden is, ook al is deze op grooten afstand. De consequentie doet inderdaad dwaas aan. Het ware o.i. beter geweest, indien men den afstand, waarop gedimd moet wor den eenvoudig had vergroot, doch in dien zin, dat men een bepaald aantal meters had vast gesteld. Men kan bovenstaande consequentie natuindijk ook vermijden door eenvoudig de bepaling, dat bij grootere snelheid dan 40 K.M, de weg méér dan 100 M. vexdicht moet zijn, te schrappen. Nog eenige belangrijke bepalingen. Wij willen nog wijzen op eenige belangrijke wijzigingen. Het inhalen van trams zal unifox-m geregeld worden. Thans bestaan op dit punt vele uiteenloopende locale regelin gen, terwijl het tramreglement voor inter communale lijnen weer een eigen regeling be vat. Trams zal men rechts moeten passeeren. tenzij de rechterzijde van den weg onvol doende ruimte tot passeeren biedt. Dit laatste is thans niet geoorloofd. Vluchtheuvels zullen alleen rechts gepasseerd mogen worden, tenzij speciaal staat aangegeven, dat men links mag passee ren. Dit is het systeem dat vroeger te Amster dam heeft bestaan en dat aanleiding gaf tot vele klachten en proces-verbalen. Het snel verkeer wordt met deze bepaling zeer zeker niet gediend. Stilstaan mogen voertuigen alleen op een dusdanig wijze, dat de veiligheid van het verkeer niet in gevaar wordt gebracht. Stil staan op bruggen en hoeken is verboden. Tenslotte wordt voorgesteld een reorganisa tie van de indeeling der wegen. Men kent nu vier soorten wegen, welke woi'den aangegeven door witte, oranje en blauwe vel- I den op den wagen die deze wegen mag be rijden, aan te bx-engen. De niet-ingedeelde I wegen worden niet aangeduid. De vei'deeling is gebaseerd op de afmetingen en wieldruk der voertuigen. De indeeling in 4 klassen zal worden ver vangen door een in 2 klassen. De maxima- snelheden voor de bestaande klassen voor- geschi-even waren te laag gesteld en zullen thans worden herzien. Hiermede hebben wij de voornaamste wij zigingen in het Motor- en Rijwieireglement aangegeven. Stellen wij nu de vraag: wat is het resultaat, wordt de verkeersveiligheid door deze nieuwe bepalingen gediend? Veel zal nog afhangen van de verdei'e uitwerking der voor stellen. Verwacht mag worden dat van de zijde der verkeersorganisaties in velerlei op zicht oppositie zal ontstaan tegen deze voor stellen. Over het geheel genomen meenen wij als conclusie te mogen vaststellen, dat de voorgestelde wijzigingen in al haar onvolledig heid (zij betreffen slechtss het motoi-verkeer, behoudens dan de rechts-gaat-voor-regel) de veiligheid zullen vei-hoogen, zij het dan in onvoldoende mate. maar dat zij de ontwik keling van een zoo belangrijke maatschappe lijke factor als het verkeer in verschillende opzichten zullen remmen. Deze beide elemen ten voldoende te reglementeeren en hen toch niet in hun ontwikkeling tegen te werken. Is wel de grootste moeilijkheid waarmede iede re verkeerswetgeving te kampen heeft. MR. J- H. VAN GELDEREN. Tyroler feest van de Indische Vereeniging. Vroolijke stemming in luchtige kleedij. HAARLEM Maandag. Zoo hadden dan dames en heeren. jong en oud. zich als Tyrolers versierd om zich te be geven naar dit feest van de Indische vereeni ging. Een Tyroler feest, voorwaar een goed idee in deze dagen, dat het dikke zwart, der smokings den mannen ..de dampen aandoet", gelijk men zegt. en het stijve witte overhemd erger knelt dan de strop. Vrij en blij bewogen zich thans deze feestviex-ders en feestviex-rie- ressen in de luchtige pakjes, oolijk liepen ve teranen van onze Oost hier rond in hemds mouwen en beelderige geborduui'de bretels. Twee Tyx-olerinnen dansten op dezen avond een echte Tyroler dans. meer in ..stijl" dus dan al die rustieke koeherders, die fox trotten en rumbaden dat het een aard had. En zeker zal men oog goede, zeer goede her inneringen hebben aan de kleine crooner, die zijn zaxig zoo voortreffelijk op de guitaar be geleidde. Een stormachtig applaus beloonde hem bij zijn eerste optreden en op herhaald verzoek trad hij nog een tweede maal op. waarbij hij zoo mogelijk nog grooter bijval oogstte. Dit was het feest dat de Indische vereeni ging Zaterdag gaf in „Dreefzicht'. Een feest, dat een succes mag heeten voor de vereeniging die zoo bij uitstek de band is, die de oud-In- dischgasten vereenigt. Er was, als steeds, die sfeer van ongedwon genheid en gezelligheid, die men thans meer dan ooit behoeft. Haarlemsche Scheepsbouw- Maatschappij. Winst a 3090 op nieuwe rekening. Het verslag over 1935 der Haai-lemsche Scheepsbouw Mij. vermeldt o.m. het volgen de: De kasmiddelen zijn tot een bedi-ag van f 45.000 (onv.) belegd in 4 pet. obligaties Nederland 1934 en tegen den beurskoers van 30 December 1935 in de balans opgenomen. Hoewel onze verleden jaar uitgesproken vei-wachting eenigszins overtroffen is zoodat wij een kleine winst hebben kunnen boeken, valt er voor het loopende boekjaar nog niets te zeggen, daar het verkrijgen van voldoen de loonende opdrachten nog niet mogelijk is. De balans vei-meldt onder activa: terx-einen f 75.000 (onv). hellingen f 17.000 (onv) ge bouwen f 16.000 (onv.), installaties f 7000 (onv.). werktuigen f 52.000 (onv.), gereed schappen f 1 (onv.) meubilair f 1 (onv). ma gazijn f 11.937 (14.101), schepen in aanbouw f 1444 (1578). debiteuren f 595 (200", effec ten f 44.212 (45.000). kas f 783 1427Nedex- landsche Handel-Mij. f 11.885 (10.435'. giro f 954 (591), reserve-C. W. R. Bank f 1447 (onv.) en onder passiva: kapitaal geDl. f 300.000(onv.), re servefonds f 34.838 (onv.) crediteuren f 2335 (5545). De winst- en verliesrekening vermeldt in het credit: int. f 1851 (1647), alg. bedrijfsre- kening f 11.296 verlies 1934 (8583), en in het debet: algemeene onkosten f 9269 (8881) koersverlies op effecten f 787 winst. 1936 naar nieuwe rekening f 3090 alg be- drijfsrekening (1349) FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door J, VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 14) „Zenuwen", sputterde hij, „niks als zenu wen. voor zoover ik het bekijken kan! Groote grutjes, wat doe je in zoo'n geval? Kan iemand niet De dame met de „zenuwen" viel hem in de rede. Als bij tooverslag had ze opeens de ga ve der spraak teruggekregen. ,,Die man daardie man.hij wou me aanranden", hijgde ze, half snikkend. „Ik weet het zeker. Hij wou me aanranden Ook de tong van den Londenaar kwam thans weer los. „Ik heb zelfs niks gedaan wat er op léék", protesteerde hij. ..Ze moet onder doktersbe handelingdat moet ze! Ze is niet pluis in d'r bovenkamer". En zich tot zijn ver meend slachtoffer zelf richtend; „Den heelen tijd heb je al gedaan of ik de baarlijke duivel was „Ik zeg u, dat hij me wou aanranden", hield de oude dame huilend vol. ..Ik weet niet of het om me koffer om om mezelf te doen was, maar als iemand niet pluis in z'n bovenkamer is, is hij het. Ik ken dat soort! Zoo dra ik hem zag, wist ik al, wat voor vleesch ik in de kuip had. Hij heeft het op me gemunt gehad van het oogenblik af dat we vertrokken „Houd u kalm, m'n lieve mensch, houd u in vredesnaam kalm", klonk een stem uit de gang. Het was de hoofdconducteur, die zich een weg in het compartiment baande. „Blijft u nu eens rustig, er gebeurt u immers niets! En zich daarop tot den ouden druktemaker wendend: „Is er iets waars in wat die dame zegt. mijnheer?" „Ik heb al gezegd wat het is," beet de aan gesprokene van zich af. ..Zenuwen, niks als zenuwen. Als er iets van dien aard gebeurd was. dacht u dat ik het niet gemerkt zou hebben?" „Zie je wel", riep de Londenaar triomfan telijk, „iemand zijn ponteneur afnemen, al leen omdat hij geen hoogen hoed draagt!" De conducteur keek. weifelend. Hij was be reid de verklaring van een beredderigen ouden man te accepteeren. maar de Londenaar maakte geen bijster betrouwbaren indruk. „Waai-door dacht u, dat hij u te lijf wilde, dame?" zette hij zijn verhoor voort, „U weet dat het een ernstige zaak is, een trein tot stilstand brengen „En het is ook een ernstige zaak een mensch zijn ponteneur af te nemen," voegde de Londenaar er verontwaardigd aan toe, „U hebt uw handen opgeheven om mij te slaan," schreeuwde de vrouw. „En het was niet de eerste keer!" „Hebt u het gezien?" informeerde de hoofd conducteur bij den drukken man. „Hoe vaak moet ik nu nog „neen" zeggen?" grauwde deze terug. „Zeker, hij heeft zich naar voi'en gebogen, om een krant op te ne men, die naast haar lag. maar dat was dan ook alles. Misschien sliep ze wel en had ze een soort nachtmex-rie. dat ze zich vex-beeldde dat ze aangevallen werd. De hemel mag weten wat zoo'n mensch bezielt Een andei-e gestalte had kans gezien zich door de menigte heen toegang te vei'schaffen tot het compartiment. Het was de revex-end. Bedaar toch. mevTouwsprak hij de ont stelde reizigster vriendelijk toe. ..Wat u ook van streek gemaakt mag hebben, u zult nu toch wel inzien, dat er geen reden voor angst meer is.. Als u dat gerust kan stellen, wil ik graag een poosje hier bij u blijven. Ondertus- schen. conducteur", ging hij tot den treinbe- ambte voort, „lijkt het u ook niet het beste dat we nu maar verder gaan?" „Zeker", bromde de hoofdconducteur maar het feit dat er aan de noodrem getrok ken is...." De reverend maakte een luchtig-wuivend gebaar. ..Ik zou het niet te zwaar opnemen", be middelde hij. „De arme vrouw is ergens van geschrokken. Verbeelding waarschijnlijk. Maar zc was on twijfelbaar ter goeder trouw. Ik zou zeggen dat de Maatschappij zich een heeleboel onnoo- digen last bespaart, door het geval met een weinig gemoedelijkheid te behandelen. Laat u de dame hier vex-der maar aan mijn zorgen over, De belangen van de andere passagiex-s spreken ook een woordje mee." Het pleidooi liet niet na indruk te maken. „Dat is volkomen juist", erkende de hoofd conducteur, maar al te blij dat een deel van zijn verantwoordelijkheid door een eerwaar dig man van zijn schouders werd gewenteld „Ik voor mij ben niet iemand om moeilijkhe den noodeloos te vex-gi-ooten." En zich naar de gang keerend: ..Ik geloof dat de dames en heeren verstandig doen naar hun plaatsen tenig te keex-en, nu alles voorbij is". Ook Freddy behoorde toe de passagiers, die na deze kleine toespraak aanstalten maak ten om hun compartiment weer op te zoeken. Toen de eerste gil had geklonken was hij, evenals de anderen, overeind gesprongen Hij herinnerde zich vaag den coupé te hebben verlaten, ditmaal met Miss Leveridge onmid dellijk achter zich. Toen had de menschenstroom hem ver zwolgen en hem op zijn golven naar voren ge dragen. Hij veronderstelde dat de drie reizi gers uit zijn compai-timent eveneens dien kant uit waren gestuwd. Maar nu hij terugkeerde, werd het hem eensklaps duidelijk, dat de andex-en niet naar voren gedrongen warenin elk geval waren ze nergens om hem heen te bekennen. Een moment van verrassing werd gevolgd door een van plotselinge ontzetting. Alles wat hij passeeren moest opzij duwend, bereikte hij in een minimum van tijd de coupé. De coupé was leeg. En het portier aan de tegenovei-gestelde zijde stond open Een geluid, half een snik, half een ge smoorde verwensching, kwam over zijn lip pen. Vóór hij zich eigenlijk precies bewust was van wat hij deed, stond hij in de opening van het portier. In de verte, voorbij den lagen berm. bewogen zich schaduwen in den sche mer van kreupelhout en een zwak dwarrelend lichtschijnsel glom ergens. De trein zette zich langzaam in beweging. Maar Freddy Reeve was er niet meer in. Hij was er uit gesprongen op de spoorbaan. (Wordt ver-volgd

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7