Wolkbreuk en onweer boven Haarlem. WOENSDAG TUE I 1936 H A A R E E M'S D A G B E A 15 6 Tal van kelders liepen onder, de viaducten werden versperd. Onze medewerker P. Gasus geeft over de wolkbreuk van Dinsdagmiddag de volgende ontboezeming: De mensch heeft naast zijn droogje graag zijn natje, Dat ligt nu eenmaal zoo in zijn nat-uur, Maar gisteren, dat gewelddadig badje, Dat bluschte waarlijk zelfs het grootste vuur Wij hebben wel geleerd in deze dagen, Te moeten rekenen met heel wat nattigheid, Maar toch niet zoo als z' ons met donderslagen Op dezen Juli Dinsdag werd bereid. Venetië zat, daarbij vergeleken, Haast op een droogje, het was heusch te gek, In menig huis dat eens werd nagekeken, Vond men zich plots in Haarlem-aan-de-lek. En menigeen ging rillend naar den kelder. Om daar in dienst te gaan van waterstaat, En op dien dag werd het voor allen helder, Dat ook in 't natje „overdrijving" schaadt. P. GASUS. Nu pas ls het mogelijk een overzicht te krij gen van de ravage, die door het noodweer van gistermiddag is aangericht. Omstreeks één uur, wij meldden dit reeds in het grootste deel van onze vorige oplage, ontlastte zich een hevige onweersbui boven onze stad. Van dat uur af tot drie uur stroom de een stortbui neer, zonder ophouden, zon der even te verminderen. Geen enkel riolenstelsel, hoe goed ook, zou dezen zondvloed hebben kunnen verzwelgen. De gevolgen zijn dan ook ernstig genoeg ge weest. Niet alleen de oude stad en niet alleen de laagste deelen van de stad leden onder deze watersnood. Natuurlijk waren het in de eerste plaats de viaducten, die versperd waren. Aan den Zijlweg stond in het viaduct zestig centi meter water. De Marnixstraat in Haarlem- Noord was in een watervlakte herschapen. Het Kenaupark geleek een meer. Van tal van hui zen liepen de kelders en sousterrains vol. Vooral aan de Dreef had de reinigingsdienst tot vandaag druk werk. Met de zuigmachine werd het water uit de kelders gepompt. Aan de Pijlslaan liggen de huizen iets lager dan de weg. In de voortuintjes stond het water spoedig een halve meter hoog en nog slechts door de ramen hielden de bewoners contact met de buitenwereld. De deur durfden ze niet open te doen. „Er kwam al genoeg door de kieren". Aan het Staten Bolwerk konden de auto's met handig manoeuvreeren een baan vinden zonder door plassen te behoeven. Het grasparterre van den Raad van Arbeid stond bijna geheel blank. Luchtbellen door den druk van 't water opgedrongen uit den grond vonden een weg naar boven. Aan 't Ke naupark zagen we iets, dat we nog nimmer gezien hebben. De heerenhuizen, waar indertijd onze burgemeesters jhr. Boreel en Sandberg woonden weerspiegelden in 't nat. Het middenvoetpad stond over 25 Meter diep onder 't water. Ernstig hebben ook de huizen aan de Jacob- straat geleden. Hier waren de riolen bij lange na niet in staat alles te verzwelgen en in een oogwenk drong het water de huizen binnen. Alle vertrekken stonden blank, mistroostig plasten de bewoners door het water en keken naar de ontreddering, die in hun kamers werd teweeg gebracht. Natuurlijk regende het klachten bij de ge meentereiniging en bij Openbare Werken.' De telefoons stonden niet stil, ieder die dacht na tuurlijk, dat het bij hem in de buurt het ergst was, zoodat hij ook meende aanspraak te kunnen maken om het eerst geholpen te wor den, maar hij wist niet dat het op vele andere plaatsen nóg erger was. Beide diensten heb ben den geheelen middag en avond gewerkt om rioolputten door te steken opdat het wa ter kon wegloopen. Geen ongelukken. Er heeft zich een merkwaardig en verheu gend verschijnsel voorgedaan. Hoewel het on weer boven Haarlem zeer ernstig heeft gewoed, zijn geen ongelukken gebeurd. Slechts eenige boomen in „Spaar en Hout" werden getroffen. Zware takken lagen, gesplinterd door het he melvuur, op het gazon. Verder had het noodweer voor velen eerder een vermakelijk karakter. Velen vonden hier in een gereede aanleiding om kousen en schoe nen uit te trekken en uit pootje-baden te gaan. Het was te veel voor ons rioolstelsel. Er is ontzettend veel water gevallen. De bui duurde twee uur en daarbij is ongeveer 10 c.M. water gevallen. Zoo'n zware regenval is te Haarlem sinds menschenheugenis niet voorge komen. Verleden jaar zijn met Pinkster de straten ook ondergeloopen, maar toen was het toch lang zoo erg nog niet. Zoo'n enorme watermassa kan ons riool stelsel niet verwerken. Daarop is het niet be rekend. Het water dat valt moet door de straat- kolken naar de riolen zakken en dan uit deze riolen naar de singels en vaarten afvloeien. De aanvoer was evenwel veel grooter dan de riolen konden laten wegvloeien. Daardoor steeg het waterpeil op de straten met de minuut. Waar de straten het laagst gelegen zijn stond daardoor het meeste water Vermoedelijk werd de hoogste waterstand bereikt op den Rijksstraatweg in Haarlem-Noord, waar 25 a 30 c.M. water stond. Op den Rijksstraatweg sloeg een bezitter van een handwagen munt uit den toestand. Hij zette menschen voor 2\'z cent met zijn handwagen over van het trottoir van den eenen kant van den weg naar den andere. Ook zag men mannen die toch al natte voe ten hadden of over waterlaarzen beschikten menschen overdragen. Op het Kastanjeplein in Haarlem-Noord is een vijver waarin goudvisschen zwemmen. Nu werd de vijver één met het water dat zich op het plein verzamelde. De goudvis schen zwommen weg en werden later op de straat op het droge gevonden. Het ergst heeft de Voortingstraat in het Rozenprieel van het water te lijden gehad. Daar is het water in de laagst gelegen hui zen gedrongen, zoodat in enkele huizen 15 c.M. water stond. De bewoners hadden, toen het water de huizen begon binnen te dringen zooveel mo gelijk de vloerbedekking in veiligheid ge bracht, maar dit is lang niet in alle gevallen gelukt. Op het Plein en den Wagenweg waar een houtbestrating ligt, zijn op enkele plaatsen de blokken los geraakt, zoodat die ronddre ven. Openbare Werken heeft zoo spoedig mogelijk dit euvel hersteld. In de Pladella-straat in Haarlem-Noord is aan het doodloopende gedeelte een stuk van de bestrating door de overstrooming wegge zakt. Het personeel van Openbare Werken en van de Reiniging zoi'gde er voor dat straatkolken die verstopt geraakten weer open gestoken werden. Daartoe werd met auto's en zuig- machines door de stad gereden. Al het be schikbare personeel werd daarbij aan het werk gezet. De Reiniging staakte daartoe tijdelijk het ophalen van vuilnis. Met het water werd natuurlijk veel zand naar de straatkolken gedreven en dat ver oorzaakte in vele gevallen een verstopping. Met de auto-zuigmachines werden dan de kolken gereinigd, zoodat zij weer konden medewerken aan de afvloeiing van het water. Om de watermassa's zoo snel mogelijk door de riolen te laten wegloopen werden op enkele punten deksels van kolken weggeno men. In Haarlem-Noord is een man die de straat wilde oversteken in zoo'n kolk geval len, waardoor hij tot aan den hals in het water zakte. Toen er na 3 uur niet veel regen meer viel begon al spoedig het water wat te zakken. Om 4.15 uur waren de viaducten weer behoor lijk begaanbaar. Om 4.30 uur had de Marnix straat haar aanzien van meer verloren, om 5 uur was ook de Rijksstraatweg weer droog gelegd. Onl 6 uur was er in de stad weinig meer van de overstrooming te zien. Maar het personeel van de Reiniging heeft tot vannacht 2.30 uur gewerkt om onder ge- loopen kelders leeg te pompen. In onze stad meest in het oudere gedeelte, zooals Dreef, Koninginneweg. Voortingstraat, Voldersgracht enz. waren ongeveer 40 kelders onder ge- loopen. Toen het Reinigingspersoneel om half drie zijn welverdiende nachtrust ging genie ten waren nog niet alle kelders watervrij. He denmorgen werd weer met nieuwe lust aan het pompen begonnen. Voor wateroverlast met de brandweer opbellen. De commandant van de Haarlemsche brandweer deelde ons Dinsdagmiddag mede dat de brandweer toen te ongeveer half drie wel al 30 keer was opgebeld om hulp te ver- leenen bij kelders, die onder water stonden. De brandweer kon aan deze en dergelijke verzoeken onmogelijk voldoen, daar zich na tuurlijk, vooral bij het zware onweer van gisteren, ieder oogenblik het geval kon voor doen. dat zij werd gewaarschuwd voor een ernstigen brand waarvoor zij in de eerste plaats beschikbaar moet blijven. Heeft men een ondergeloopen kelder, dan blijve men rustig en waarschuwe de Ge meentereiniging. De brandweer, hoezeer ook anders- steeds tot hulp bereid, kan in zulke gevall&x onmogelijk hulp bieden. Hoeveel water gevallen is. In de duinen der Haarlemsche Waterlei ding is Dinsdagmiddag 50 m.M. waterval ge constateerd, te Heemstede was dit 65 m.M. en in Haarlem-Noord 90 m.M. Te Bloemendaal. Sinds menschenheugenis heeft het in onze gemeente niet zoo geregend als Dinsdag middag en daardoor zijn wel heel ongewone situaties ontstaan. Anderhalf uur achtereen heeft het. ge- xioe bussen en auto's zich op den Schoterweg bij het Soendaplein een weg door het water baanden. plensd. Van het hoogere gedeelte van de gemeente liep het hemelwater naar het lagere gedeelte met alle onaangenaamheden daaraan verbonden. De Tetterodeweg was een ware rivier die het water over den Bloemendaalschenweg weg zond het trottoir overstroomde en de huizen binnenstroomde. We hebben een weide gezien, die afgezand was, en die veranderd was In een meer, waar lustig de golfjes kabbelden. De brandweer had het geweldig druk om garages enz. te bevrijden van het water. Bij den heer Walter stond het water wel een halven meter hoog. De Kinheimweg was tot laat in den mid dag nog blank. De Bloemendaalscheweg was onbegaanbaar en onberijdbaar. Talrijke auto's kregen panne door natte bougies en stonden hulpeloos langs den weg. Het onderwijs liep ook leelijk in de war. De meest kinderen zijn thuis gehouden. Er waren klassen met één heelen leerling. De regenval ging gepaard met zwaar oxx- weder vlak boven de gemeente, -dat even wel voor zoover wij weten geen onheil heeft gebracht. Aardverschuiving. Nabij het station Overveen had vlak naast de in aanbouw zijnde brug over de spoor baan HaarlemZandvoort, tengevolge van den hevigen slagregen een aardverschuiving plaats, waardoor de sporen werden ver sperd en het treinverkeer eenigen tijd ver traging ondervond. Door een ploeg werklie den uit Haarlem is de baan na korten tijd weer vrij gemaakt. Doordat zeer veel zand is weggespoeld, zal wel eenige schade worden geleden, maar deze zal toch niet groot zijn, omdat het eigenlijke bouwwerk niet beschadigd is. Aan de versterking van de helling en de beveiliging van het bouwwerk, werd na af loop van den 2waren regenval dadelijk be gonnen. Te Bloemendaal stonden ook natuurlijk overal de straten blank. Nadat de bx-andweer eerst te Santpoort hulp had geboden bij een huis ixx het Duin lustpark te Santpoort waar de bliksem was ingeslagen zonder dat brand was ontstaan, maar waar wel het een en ander viel op te ruimen, ging zij hulp bieden bij verschillen de inwoners, wier kelders ondergeloopen waren. Er waren kelders, waar wel 80 cM. water in stond. Daarna heeft de brandweer van 4 tot on geveer 12 uur hulp geboden bij den Kin heimweg, waar een breuk in het riool was ontstaan, zoodat er wel 80 cM. water op den weg stond. Met de zuigpompexx van 2 motor spuiten werd het water weggepompt (ruim 2000 L. water per minuut). Te Heemstede. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven Heem stede een zwaar onweder, waarbij circa een uur laxxg felle bliksemstralen en ratelende on weersslagen elkander opvolgden. De bui ging gepaard met een geweldigen regenval, die deed denken aan die van 2en Pinksterdag van het vorige jaar. Maar al was het onweer zwaar, en gedurig vlak boven ons dorp, van ongelukken verna men wij vrijwel niets. Wel sloeg de bliksem op den bliksemafleider van het Raadhuis. Zij gixig langs den dakgoot en sloeg daaxrna in den grond zonder schade te veroorzaken. De regenval verooi'zaakte meer last. De rio- leeringen konden op enkele plaatsen het wa ter niet verzwelgen en zoo werd spoedig de Javalaan, Bankastraat, Camplaan en Valken burgerplein in miniatuurkanalen en meeren herschapen. Ook in het Bronsteepax-k stonden enkele straten blank. Bij de brug aan de Adr. Pauwlaan spoelde een stuk straat weg exx moest de brug gedeel telijk voor het verkeer afgesloten worden. Achter een deel der huizen aan de Vijf- heerenstraat is langs de Bleekersvaart een pad aangelegd van tegels, met een betoxmen wal kant langs de vaart. Hier is een groot deel van dit pad onbxmik- baar geworden. Er liggen gaten in van 1 Metev diep, terwijl de betonnen schoeiing zeker een halve Meter is uitgezet. Daar de rioleering van het Raadhuis het hemelwater niet kon verwerken, stroomde het water uit 'n putje in den kelder van 't raad huis. Door personeel van Openbare Werken werd 5000 L. water uit den kelder gepompt. Openbare Werken was ook spoedig in de veer om de rioolkolken open te maken, terwijl loodgieters exx metselaars menig telefoontje kregen voor „verstopte gooten". slagen. Na een half uur kon de man zijn arm weer normaal gebruiken. Behalve het toestel, dat beschadigd was, werd ook de dakgoot beschadigd. Een zoontje van de fam. Lexks, dat blijkbaar op een stukje van de uitelkaar geslagen zeke ring trapte, kreeg een brandwondje aan zijn voet. Ook het badhuis geraakt. Om kwart over 2 sloeg de bliksem op de schoox-steen van het badhuis aaix de Postlaan. De kop van den schoorsteen werd afgeslagexx, terwijl ook een deel van het lichtnet defect raakte. De electrische klok in de hal werd mede beschadigd. Achter het huis der fam. Mudde aan den Glipperweg sloeg de bliksem in den grond. Hier ontstond een groot gat. DE ESPERANTO-TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL. Ook op den tweeden dag der expositie in onze tijdingzaal was er veel belai-gstelling zoo wel van d'e zijde der esperantisten zelf als van anderen, die zich eens lieten voorlichten. De jongere esperantisten vinden het inte ressant iets meer uit de eerste jaren van het bestaan dezer wereld-hulptaa.l te weten te komen, terwijl de oudex-exx vaak met belang stelling de nieuwste sixufjes gadesloegen zoo wel op literair gebied, als wat leerboeken be treft. Ook waren er velen, wier aandacht werd getrokken door een of ander onderdeel, dat zij dan met groote belangstelling bekeken. Aaix alle bezoekers werd de brochure „Esperanto op de Scholen" uitgereikt, die ongetwijfeld velen het nut en de vele mogelijkheden "an het Es peranto duidelijk zal maken. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem, op Donderdag 9 Juli 1936. des namiddags van 34 uur door den heer George Robert, met medewerking van Riet Ipema, zang. Programma: 1. Fantasie en Fuga g kl. t., 0'. S. Bach (orgel). 2. a. Aria uit Cantate 92 „Ich hab' in Gottes Hex*z und Sinn", J. S. Baoh. to. Cara Selve G. F. Handel, c. Die Morgenrötbe schön'rer zeit, (zang met orgel). G. F. Handel. 3. Pastel, S. Karg—Elert. (orgel). 4. a. En Prière, G. Fauré. b. Gott ist mein Hirte, A. Dvorak. c. Maria Wiegenlied, Max Reger (zang met orgel). 5. Passacaglia, H. Andriessen. (orgel) HET BALLET VAN TILLY SYLON EN DE H. O. V. TE „VELSEREND" Het ballet van Tilly Syloxx zal op Zondag 19 Juli a.s. des avoxxds te 8 uur een grooten bal- let-avoxxd geven in het natuurbad „Velser- end" De begeleidixxg berust bij de Haarlemsche Orkest VereJniging. Er zal een programma wordexi uitgevoerd met o.a. dansen van Mosz- kowsky, Debussy, Joh. Strauss, Schubert en Chopin, terwijl de H.O.V. nog een aantal or kestwerken van Berlioz, Wagner Liszt, Delibes, Joh. Strauss en Sibelius ten gehoore zal brexxgen. Het geheel staat onder leidixxg van Marinus Adam. Voor deze gelegenheid zal een speciale ver lichting worden aangebracht en eexx podium wordexx gebouwd, waarvoor de heer Kok, ex ploitant van het Natuurbad, de zorg op zich genomeix heeft. De entreeprijs is zeer laag gehouden, terwijl de leden van de Vereexxiging „Santpoort's Bloei" en die van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring nog een belangrijke reductie heb ben. Treinverbinding om het half uur exx auto bus zorgen er voor dat men gexnakkelijk het Natuurbad kaïx bereikexx. De huizen weerkaatsexx ixx den blanken vijver van het Kenaupark. Hoewel de telfooixkabels voor het overgroote deel ondergronds zijn, heeft de boerderij „Het Oude Slot", bewoond door de heer Lexks, nog •en bovenleiding van de Javalaan af. Blijk baar is de bliksem Diixsdagmiddag op deze lovenleiding, die loopt over het hoogste punt /an het gebouw „Het Oude Slot" geslagen, /aakte eerst een grooten iepenboom die voor het huis staat onx daarxxa ook de woning der '-•milie Lexks bixxnen te gaan. De zekering, binnen de woning sloeg stuk, n de stukken vlogen door de kamer. Een kost- mger. die nabij het toestel zat, met zijn '^boog rustend op een naaimachine, werd etroffeix. doch niet leveixsgevaarlijk. Wel leef zijn arm een half bewegeloos. Op de 1 plaats waar zijn arm op de naaimachine rustte, zijn splinters van het houtwerk afge- Oxxder het viaduct aan dexx Zijlweg stond een goede halve meter water. Hoe Haarlem en omstreken geteisterd werden. EXAMENS. EINDEXAMEN 1936 DER 1ste HOOGERE BURGERSCHOOL B MET 5-j. c. TE HAARLEM Van de 5e groep slaagden de dames M. L. E. v. d. Hart, L. Klingen, J. K. Kranen en de heeren D. Andréa, J. W. Dijk, A. J. H. Elfers, C. Fortgens, J. G. der Kixxderen, J. F. van Leer, C. P. Leersnijder. Afgewezeix: geen. Het examen duurt voort. HAARLEM, 6 en 7 Juli. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) te Haarlem. Toegelaten de dames: M. van Eer- dexx, te Haarlem; A. Eveleens, te Aalsmeer; P. Giltay, I. Hinze, T. Leunis, P. Moesker, A. M. Oosterveld en J. A. Vliegen, te Haarlem; A. M. vaxx der Werff, te Zandvoort en A. de Wilde, te Aalsmeer.. EXAMEN HANDENARBEID. Rijkskweekschool voor Oix der wijzers (essen) te Haarlem. Toegelaten de heex-en: G. B. Ban ning, te Bloemendaal; J. Brugman, te Bever wijk; P. Dekker en K. Neijenhuis, te Haar lem; C. Peet, te Bloemendaal; J. Poots, te Zandvoort; A. Rijkeboer, te IJmuiden en K. van Willigenburg, te Haax-lem. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK. Bij de te Deix Haag gehoudeix Staatsexamens voor Muziek, slaagden gisteren voor het prak tisch gedeelte piano L.O., mejuffrouw Th. Wit kamp, te Haarlem en mejuffrouw J. de Vos, te Spaarndam, beiden leerlingen uit den oplei dingscursus van den heer Liirsen. WEER EEN RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Dinsdag is door de politie aangehouden de 25-jarige T. ,te Haarlem, verdacht van rijwiel diefstal. Hij heeft bekeixd, op 6 Juli eeix fiets op de Botermarkt te hebben ontvreemd. Hij is ixx verzekerde bewaring gesteld. Het onder zoek wordt voortgezet. (Adv. Ingez. Med.J 1 LANDDAG VRIJZ. DEM. JONGEREN ORGANISATIE. Onder de leuze „Jong Holland getuigt voor democratie" houdt de Vrijzinnig Democrati sche Jongeren Organisatie a.s. Zondag haar jaarlijksche groote laxxddag te Arnhem ixx het Openluchttheater. Als sprekers trederx op Mr. A. M. Joekes, lid van de 2e Kamer exx Z. Exc. Mr. P. J. Oud, Minister van Financiën. Het verdere programma vermeldt o.a. uitx-eiking van afdeelingsvlaggen aan nieuwe afdeelin- gen, het optreden van de Daxxsgroep van de Meihof onder leiding vaxx Mevr. Dr. van der Ven ten Bensel uit Oosterbeek, gemeenschap pelijke zaxxg onder leiding van Boy Wolsey, de samensteller van kampliederenbundëls, als mede voordrachtexx in dialect. Tenslotte zal een bezoek aan het naast het Openlucht theater gelegen Openluchtmuseum worden ge bracht onder deskundige leiding. Door de afdeelixxg Haarlem wordt een tocht met autocars xxaar dezen landdag georgani seerd, waaraan door vele leden en belangstel lende ixiet-leden wordt deelgenomen. De groep zal om zevexx uur van het Stationsplein ver trekken en 's avonds ongeveer xxegeix uur weer terug zijn. ACADEMISCHE BERICHTEN. Pater C. M. Bildex-beek, leeraar aaix het R.K. Lyceum aaix dexx Zijlweg te Haarlem, is ge slaagd voor het cand'idaatsexanxen in de klas sieke letteren aaix de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam. TENTOONSTELLING IN KRELAGEHUI5 GAAT NIET DOOR De Lathyrustentoonstelling, die op 10. 11 en 12 Juli in het Krelagehuis gehouden zou wor dexx, kan door het noodweer vaxx gisteren xxiet doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10