i BRIEVENBUS VRIJPA G 10 JULI 1936 HAASLE M'S DAGBLAD RUILRUBRIEK. POESENMOEDERTJE, Spaarnwouderstraat 2a, heeft Sickesz, Weegschaaltjes, Vader Haas, Lido, London Caramel Works, Olympische Spelen 1932, Miss Blanche, Van Houten Fo to's, Filmprijsvraag, De Reszke, Mercedes, Ba ronie. Franken, De Haan, Victoria, Schlosser, De Ster, Bogamij. Ter Wee, Bussink's, f 5.90 Kleine Houtstraatbonnen. Hiervoor gaarne terug: Hille, Droste, Soldaatjes, H. O., De Boerderij. KO HOES. Olieslagerslaan 13. b. d Wagen weg heeft: Haka. Patria. Bentap, Dobbel- mann, (Japan) van Nelle. Carels, Liga, Stark. Ufa. Nat. Sport, van Houten's Filmsterren, B'. postzegels, De Zeeuw. Haas azijn 5 6, Haas en Brero. Albert Heijn. cassabons van Lomme- laars, Kluitenburg, H. C.. Verkade's plaat jes van Hans de Torenkraai. Bloemen en haar vrienden, Paddestoel. Vet.plBlonde duinen, Friesland, de Vecht, Langs de Zuider zee, Naardermeer. Hiervoor graag terug: Sunlight, Droste, Duifmerken, Scholten, Hiïle (alle bons), Leu- pen, Pette plaatjes. Bussink, D. E„ FrankeiVs beschuitkaartjes, Everlasting, Boerderij, van Houtens Tijds., Hagwapens, Snoets, Paul Kai ser, Klaverblad, Kwatta, Weegschaal, Bruine bijtjes MEJ. G.. Olmenstraat 73. heeft Haka-bon- nen en vraagt daarvoor terug Hilmos-kilome- terbonnen UIT DE NATUUR MIDDENZOMER. Als de langste dag voorbij is, zitten we echt midden in den zomer. Alles groeit en bloeit buiten, dat het een lieve lust is. Ging de ont wikkeling in de lente langzaam door de koude dagen, die we kregen, nu doet de zonne warmte alles vlugger uitbloeien en verwelken, maar we merken het nauwelijks, omdat die zelfde warmte ook de jonge knoppen tot volle ontwikkeling brengt. Let nu eens op de klap rozen en escholtzia's, die 's morgens met een knappend geluid hun mutsjes afwerpen, maar ook bijna dien zelfden dag al weer aftakelen. Het jonge, teere groen van de lente is veel vaster van kleur ge worden en de zonne stralen hebben bijna geen kans er door te dringen. Ongemerkt gaan we toch weer achteruit, maar we kunnen nog heerlijk genieten, juist in de zomermaanden, er is zooveel te zien, te hooren ook, als we de ooren maar flink open zetten en niet alles aan ons laten voorbij gaan. We bemerken, dat de bloemen van den zomer niet zoo snel uitgebloeid raken als de erste voor- jaars bloemenpracht en wat een kleurver- scheidenheid krijgen we te bewonderen. Ken je de marjolein (origanum vulgare) met vuilrose wollige bloemen, die hier in het wild groeit? In Noord-Amerika is de O. majorana een sierplant. Deze plant behoort tot de lip bloemigen of labiaten, evenals thijm, waar het veel overeenkomst mee vertoont. De geur is een lokmiddel voor vliegen en bijen, die de plant graag bezoeken. De plant komt in ge heel Europa voornamelijk in droge onbe bouwde streken voor, maar ook aan onze dijken en buitenwegen wordt ze aangetroffen. Thijm bloeit met rose, violetkleurige bloempjes op droge zanderige plaatsen. Wij zullen het in allerlei formaat aantreffen en een stukje van deze plant kunnen we uit stekend in onzen eigen tuin overplanten. Ook de grasklokjes zullen het goed doen. Wat een fijne kelkjes aan dunne steeltjes zijn dat. je herkent ze direct aande smalle bladeren. Het ruige klokje komt vooral in Limburg voor verscholen tusschen kreupelhout en nog zoo veel andere campanula soorten als Rapunzel- klokje, zandblauwtje en spiegelklokje. Echte zomerplanten zijn ook de vlasbekjes met hun lange honingsporen. De groote klok ken van de heggewinde en kleine akkerwinde zijn bij iedereen wel bekend. Ze bloeien wel heel kort, maar in die tusschentijd krijgen ze genoeg bezoek van bijeen om de honing uit de diepe kelken te halen. Langs den waterkant bloeit nog de Valeri aan met rose bloemen in platte tuilen evenals distels en boerenwormkruid met gele knopjes. Allerlei insecten, zweefvliegen, kevers, groot en klein bezoeken de groote schermbloemen en als we zoo een poosje voortgenieten bij stralend zomerweer naderen we toch weer de herfst met nieuwe schatten. VOOR GROOTE ZUS- Misschien wil je in de vacantie wel een ge zellig handwerkje beginnen, b.v. een slabbetje, een speldenkussen, een schortje enz. Dan heb je hier een leuk kruissteekpatroontje. Je kunt het in één kleur doen, b.v. rood. Maar je kunt ook verschillende sprekende kleuren gebrui ken. De klaverblaadjes merk je natuurlijk groen. Het randje steekt in zwarte kleur het beste af. Het meisje zou ik in een geel jurkje steken met korenblauw schortje en dito hoed je. Het jongetje kleed je als een jagertje in 't groen, afgezet met roode biesjes. Als het klaar is, moet je maar eens bij me komen om het te laten zien W. B.—Z. ONWEER. Jongens, wat een weertje, Het Is me 'n buitje, hoor! Donder, bliksem, regen, Hoe kom ik daar door? Straks moet ik naar school toe, Ik kan er heusch niet uit! De regen loopt bij stroomen Langs de vensterruit. Het is al over tweeën. En 't onweer houdt nog aan. Ik zal maar met m'n zusje Schooltje spelen gaan! S. R.P.—C. O. POSTZECELRUBRIEK 1869 5 10 10 15 25 25 50 Bani 1872 1H 3 5 10 15 25 30 50 Bari 1879 m 3 5 10 15 25 50 1880 ROEMENIë (ROMANIA) II. In 1869 verscheen de laatste ongetande serie met denzelfden kop. doch nu in ovaal geplaatst, waaromheen staat Posta-Romana. De waarden zijn 5 ban. (oranje) 10 ban. (blauw) 10 ban: (geel) 15 ban. (rood) 25 ban. (bruin) 25 ban. (oranje en blauw) 50 ban. (blauw en rood). Grootte der vakjes 28 x 24 m.M. In 1872 verscheen weer een nieuwe serie, maar nu voor het eerst met bovenaan het woord Romania, onderaan de waardeaandui- ding met het woord Posta, rechts en links een Grieksche rand. De beeltenis in den cirkel «telt Prins Charles voor met baard. De waar den zijn V/2 bani (olijf) 3 ban. (lichtgroen) 5 ban. (geelbruin) 10 ban. (blauw) 15 ban. (roodbruin) 25 ban. (oranje) 30 ban (rood) 50 (rose). Grootte 28 x 24 m.M. In 1897 kwam deze serie uit in andere kleu ren n.l. 1V> ban. (zwart) 3 ban (olijf) 5 ban. „Hallo, Kees. ben jij 't! Jawel met wien spreek ik?" „Kom jongetje, dat zul je niet weten?" „Truusje misschien?" .Truus!" „Jawel, en wat is er van uw dienst?" „De fietsclub De Schakel is weer gefor meerd plus den Uilenbril, die ook meegaat". Ach, jeugdrubriekers, laat ik jullie eerst eens even iets vertellen. Ik was daar ik ben Truus Booms, misschien weten jullie het nog wel van verleden jaar! Ik was daar in ge sprek met Kees Valkenstein. Wij tweeën ma ken deel uit van de fietsclub De Schakel, her inneren jullie je die ook nog? Voor den winter zijn we ontbonden geweest, maar nu de vacanties voor den boeg staan, is ze weer als uit den grond verrezen. „Hallo, we gaan er weer vandoor". Ik heb in het telefoongesprek met Kees den „Uilenbril" genoemd, dat is een leeraar, zie je, maar een heel andere leeraar dan alle andere leeraren, snap je. Heelemaal geen schoolvos, maar een lollige vent, die meer je vriend is, begrijp je. Nu moet je niet denken, dat-ie gemakkelijk is, want drie dagen gele den gaf-ie me eventjes twee straf thema's op, maar ik verdiende 't. Netjes, hè. dat ik 't zoo maar tegen jullie zeg, maar jullie zijn im mers allemaal lid van onze club en dan moet je elkaar toch eerlijk alles vertellen. Verleden week Zondag, toen het zulk prach tig weer was, hebben we ons eerste tochtje gemaakt, de Uilenbril voorop. Nou, die voelde zich als heer en meester en hij zou ons wel eens eventjes een en ander vertellen. Nu is het nare van de geschiedenis, jullie weten wel, dat ik verleden jaar altijd werd aangewezen om een en ander van plaatsen, waar we voorbij kwamen, te vertellen. En dat weet De Uilenbruil ook. Hij weet ook, dat-ie Uilenbril heet, hoor! Zoo reden we van Aer- denhout alle clubleden wonen in Aerden- hout langs den Vogelenzangsche weg even voorbij Woestduin. „Afstappen!" commandeerde de Uilenbril. „Rusten". „Jawel, meester", zei Kees. De club be staat uit drie meisjes en drie jongens plus de Uilenbril. v'-i. 7!"f* Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Beery.) Mijn eerste is de laatste De laatste is de veertiende En diens buurman staat er middenin. Ra, ra, wat is dat? 2. (Ingez. door Frederik Hendrik.) Ver borgen beroepen. Wat doen: Wijn Doerzer? An Stragaatser? Ange Resz? Her de Schaper? Mien Tramm? Kee Ramerk? Jet Pusperschep? 3. (Ingez. door Mimosa.) Mijn geheel is een spreekwoord van 36 let ters. 8 32 36 29 is een dier. 1 32 11 5 heeft iedereen in huis. 2 15 33 24 6 is een meisjesnaam. 12 32 25 33 is niet vierkant. 9 19 is een persoonlijk voornaamwoord. 23 20 23 is niet slordig. Een 3 32 12 16 6 23 dragen dames. 4 6 5 is een lidwoord. 7 20 36 23 is een geldstuk. 7 8 9 10 11 12 13 is een dokter. 14 is een water bij Amstei'dam. 15 18 23 is niet droog. 17 18 19 is een ander woord voor tam. 21 24 22 is bij oude gebouwen. 26 27 28 29 30 is de verleden tijd van ken nen. 36 32 33 is in een klooster. 34 35 is een lidwoord. 4. (Ingez door Machteld.) Mijn geheel is een plant van 16 letters. 1 2 3 4 5 6 is een lichaamsdeel. 7 8 9 10 draag je op 't hoofd. 1 5 6 is niet dichtbij. 12 5 6 11 is een vrucht. 13 14 is een verkorte jongensnaam. 16 15 12 is niet dun. 5. (Ingez. door Attalanta). Neem uit onderstaande plaatsnamen telkens één letter, zoodat er een plaats in Zeeland ontstaat. Bergen, Tilburg, Gouda, Harlingen, Mont- foort, IJmuiden, Hilversum, Schagen, Lem mer. 6. (Ingez. door Lentekind.) Mijn geheel is een bekend spreekwoord van 24 letters. 1 16 6 neemt men in den zomer. 3 4 5 24 7 13 ziet men 's zomers aan het strand. 2 is een water bij Amsterdam. 8 9 10 11 12 13 zijn viervoeters. 14 15 16 17 18 19 20 doen honden 24 22 23 21 is een getal AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Shirley Temple). Vul de kruisjes in met klinkers, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. Mxt dxn hxxd xn dx hxnd, kxmt mxn dxxr hxt gxnschx lxnd. 2. (Ingez. door Dahlia.) Vul de kruisjes in met medeklinkers, zoodat Je een bekend spreekwoord krijgt. Axx xex xexij xexxooxx xexxex xex xe xaxexx. 3. (Ingez. door Machtenld.) Mijn geheel is in den Haarlemmerhout en bestaat uit 10 letters. 1 2 3 4 is een dier. 7 8 9 is een toiletartikel. Met 10 5 6 schrijf je 1 2 4 is een lidwoord. 4. (Ingez. door Wim.) Met b ben ik speelgoed voor groot en voor klein. Met d moet ik wel in de laagte steeds zijn. Met g ben ik bitter, met h in een huis. Met m wil 'k niet wezen, met st een soort thuis. 5. (Ingez. door Papaver). Verborgen vruch ten. Deze ziekte is besmettelijk. b'. Ik had de knop eerst in de hand, toen pas de deur. c. Jaap pelde zelf de garnalen. d. Eerst opruimen, dan spelen. e. Kom, kom er nu maar eerlijk voor uit, f. Piet en Tom aten samen in de keuken. 6. (Ingez. door Marietje.) Ik heb zoo vreeselijk in angst gezeten. Maar nu is alle leed v.ergeten. Als je wilt weten, wat het beduidt Reken je het zelf maar uit. Mijn 1 2 zit aan een schip. Met 3 erbij zoo vlug als een kip Maar 3 4 5 6 komt uit een flesch. Als je het goed hebt gedaan. Komt er een tien opjel23456 staan. RAADSELOPLOSSINGEN De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Brummen. 2. Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. 3. Maartensdijk, Zandvoort, Woudrichem, Driebergen, Sliedrecht. 4. Men moet een gegeven paard niet in den bek zien. 5. Hij zet eerst 't schaap over. Haalt dan met 't schaap wolf en kool. maar zet 't schaap aan land. Haalt dan ten slotte het schaap. 80 kippen en 40 schapen. AFDEELING ET 1. Lelie, roos, tulp, sering, jasmijn, duizend schoon. 2. Kwikstaart. 3. Robbedoes. 4. Prinses Engelientje. 5. Waterspiegel. 6. Ella, Emma, Agnes, Kato, Willie, Ellie Goede raadseloplossingen ontvangen van: Kindermeisje 3, Tinterlanteentje 3 Lelie tje der dalen 6 De kleine figuurzager 4 Roosje 4, 't Ecndenhoedstertje 4 Lezeresje? 3 De kleine Voetballer 5 Sterreglans 6 Bruinoogje 6 Juffertje Spring in 't veld 6 De kleine Reken- baas 5 Floris V 5 Treuzelaartje 5 Zondags kindje 5 Jan West 6 Kaboutertje Slim 6 Sinaas appeltje 5 Pinksterbloempje 6 Poesenmoeder tje 4 Beery 6 Turnstertje 6 Pietje Bell 6 Leo Ha 11e 6 Volkstuinder 6 De kleine Timmerman 3 Frederik Hendrik 6 Naaistertje 6 Prikkebeen 6 Merel 5 Puzzel graag 5 Moeders Schat 5 Pop- penverpleegstertje 6 Anemoon 6 Lindenbloe- sem 6 Zonnepit 6 Eikeldopje 6 Vaders Oudste 5 Cellist 6 Aapje 6 Oeverkevertje 4 Toes 1 Ko renbloempje 5 De Katjang 6 Ridderspoor 6 Zwemgraag 3 Brieven aan de Redactie yan de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Stuyve- santplein 11. NAPOLEON. 'k Ben blij voor je, dat je nog zoo'n prettigen vacantietijd tegemoet gaat. Woont Wim IJ. in je buurt? Van welke vereeniging ben je nu weer secretaris ge worden? MARIETJE. Zijn je gedroogde bloemen mooi gebleven? Heb je al bericht van vader en moeder gehad? Ik wil graag gelooven, dat je de Indische warmte prettiger vindt dan de Hollandsche. Onze huizen b.v. zijn niet ingericht zooals de Indische. Zoo is het met de kleeding natuurlijk ook. WANDA. Heb je dezen naam gekozen, toen je dat mooie verhaaltje had gelezen: Zoo mooi als zonneschijn? Er zijn ook zulke beeldige plaatjes bij, geteekend door Midde- righ-Bokhorst. ALPENROOSJE. Wat eenig, dat jij nu naar 't land gaat, waar de Alpenroosjes bloeien. Wanneer ga je? Blijf je er de heele vacantie? Dan wensch ik je heel veel ple- zier. W. L. Dit vervolg is niet geschikt voor mijn jongens en meisjes. Lakwerk en cigaret- ten vallen gelukkig nog buiten hun sfeer. Prettig voor je, dat de bibliotheek ondanks het mooie weer zoo goed bezocht wordt. WENDA. 't Deed mij heel veel genoegen weer eens wat van je te hooren. Nu moet je maar heerlijk van je vacantie genieten. Je bent toch over? En is het rapport meegeval len. Dat plaatsje eindigend op een z is door heel wat schoolkinderen bezocht. Meer zeg ik er niet van. DE KLEINE VOETBALLER. Nog hartelijk gefeliciteerd met je tienden verjaardag. Ja. nu behoor je in Afdeeling I thuis, wat de raadsels betreft. Denk eens aan een klauter- partij bij dat plaatsje eindigend op z. Het is heusch geen drukfout. LEESGRAAG? Ik zet er maar een vraag teeken achter, omdat de naam ontbreekt. Je zult zeker wel het boek van je zusje mogen lezen. Is je tyroler ceintuur al klaar? Moet je nog steeds veel huiswerk maken? Goed succes morgen met den zwemwedstrijd. T EENDENHOEDSTERTJE. Is de prijs naar je zin? Dus dat was een echte meeval ler. Wat voor foto wou je graag geplaatst heb ben? Help jij er je zusje aan herinneren, dat ze briefje en raadsels onderteekent. Je raad sel is goed. ROOSJE. Nu krijg je zeker minder huis werk. omdat de rapportcijfers al zijn opge maakt. Van welke kleuren heb je je tyrolerriem gemaakt? Wat wordt die Kick een dikkerd. DE KLEINE FIGUURZAGER, Is de prijs naar je zin? 't Was Woensdag juist een dag om eens gezellig te gaan zitten lezen. Doe je nog wel eens wat aan figuurzagen? LELIETJE DER DALEN. Nu was je prach tig op tijd. Krijg je nu morgen je rapport? En wat ga je weer een fijne vacantie tegemoet. Hoe is 't nu met de verkoudheid? Die moet je zeker niet meenemen naar P. TINTERLANTEENTJE. Wat voor groente heb je meegenomen uit je tuintje? Gesloofde sla smaakt lekker en het is ook gezond. Heb je prettig met Ellie gewandeld in 't boscli? Wat zal je 't heerlijk vinden als kleine zus tegen je lacht. KINDERMEISJE. Dat is een leuk feest geweest van de speeltuinvereeniging. Heb ben jullie ook nog wat gewonnen met zakloo- pen en blokjesrapen? Mochten de ouders ook komen kijken? LUCKY STAR. Dus het was een Bleeken- bergmeer bij jullie geworden. Bleef het in huis droog? Is de bazar goed van stapel ge- loopen? Je had flink wat opgehaald met je draaibord. Gelukkig, dat het wondje aan je vinger over was. Je moppen heb ik naar de drukkerij gestuurd. Fijn, dat je iederen dag zwemt. SINAASAPPELTJE. De tuintjes hebben zeker water genoeg gehad. Als je nu de op lossing van raadsel 5 leest, snap je het mis schien wel. Als je in mijn buurt komt, breng je me je poesie-album maar. Wat heb je een lange vacantie. Gefeliciteerd met je overgang. Viel het cijfer voor rekenen mee? KABOUTERTJE SLIM. Heeft oom de kiekjes al gestuurd? Was je sla erg verre gend? 't Is toch niet waar. dat de bliksem in een huis is geslagen, hè. Kwam je nog droog op school? JAN WEST. Dat is prettig, dat je boom pje zooveel bessen geeft. Gaan ie tomaten al vrucht zetten? Vind je die King-Atlas niet mooi en duidelijk? Moeder is maar weer goed op je geweest. ZONDAGSKINDJE. Nu vooral maar mooi weer bestellen voor je schoolreisje. Dat tochtje van te voren is ook niet onaardig. Dus jullie gaan heelemaal Duitschland in. Nu moeten de kersen nog maar een weekje aan de hoo rnen blijven zitten, hè. Zijn Mimi Bep en An nie Woensdag nog bij jullie geweest? Wanneer zijn de zwemwedstrijden? FLORIS V en TREUZELAARTJE. Nog heel hartelijk gefeliciteerd met moeders ver jaardag. Is 't een heerlijk dagje geweest? Hebben jullie moeder in de bloemetjes gezet? DE KLEINE REKENBAAS. Wat heb jij genoten op je schoolreisje. Heb je ook de rui tertjes op den toren te Alkmaar gezien? Zijn jullie nog in een speeltuin geweest? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Dat waren zeker gezellige dagen, toen opa er was. Wat leuk, dat je gelijk met broer naar A. bent geweest. Zaten jullie ook in dezelfde bus? BRUINOOGJE. Je raadsel is goed. GYMNAST. Zal je nu voortaan beter op je krantje passen? Gefeliciteerd met je goede rapport en je overgang naar de 5de klas. Nu is de vacantie haast aangebroken, hè? Wat fijn, dat je toch nog met het schoolreisje kon meegaan. Hoe is 't nu met je voet? PUZZELGRAAG. Dat zal wel een aar dig gezicht zijn geweest al die meisjes in 't wit gekleed. Wat heeft Gerrit een heerlijk schoolreisje mee gemaakt. Schiet je flink op aan den reiswedstrijd? Je hebt natuurlijk ook een prettig dagje gehad, toen Mop jarig was. DE MEREL. Groeit kleine Betsy goed? Wat heb je een besten verjaardag gehad. Zit er ook al geld in de portemonnaie? Leuk. dat de drie vriendinnen bij je mochten spe len. Nu hoop ik deze maand eens op de boer derij te komen kijken. Ik zal moeder per post antwoorden. PRIKKEBEEN. Is de prijs naar je zin? Jongen, wat had je een prachtig rapport. Wat hebben jullie mooi weer op je schoolreisje ge had. Leuk, dat Gymnast nog mee kon. Ben je niet verdwaald in den doolhof? NAAISTERTJE. 'k Kan me best begrij pen, dat er Dinsdagmiddag veel meisjes thuis bleven, 't Was ook noodweer. Hoe gaat 't nu met je gezondheid? Hoe is 'f met grootmoe der? Ik hoop. dat je me de volgende week betere berichten kun melden FREDERIK HENDRIK. Ik dacht wel. dat dit net een boek voor jou zou zijn. Wat heerlijk, dat je in de vacantie naar Steenwijk gaat. Prettig, dat de fietsen meegaan. Wan neer ga je? Ik wensch je heel veel plezier. DE KLEINE TIMMERMAN. Op de school reisjes schijnt 't zonnetje vroolijk geschenen te hebben. Zoo'n gezellig huisje lijkt mij ook nog prettiger dan een tent. Heeft het er Dins dag niet in gelekt? Wat gezellig, dat jullie er je boeken en je speelgoed ook hebben. VOLKSTUINDER. Dat is aardig, dat jul lie altijd van 't clubhuis gebruik mogen ma ken. Geert Dils brengt er natuurlijk de vroo lijkheid wel in. Wat toevallig, dat je ook eer tante Maaike hebt en een nichtje Trijntje. PIETJE BELL. Nu je 10 jaar bent, behooi je in Afdeeling I thuis. Met de raadsels zal het best gaan, hè? TURNSTERTJE. Dus dat duurt nog een poosje voor de onderlinge wedstrijden zullen plaats hebben. Wat zijn je vacantieplannen? Moet je je ook nog oefenen voor de wedstrij den? KORENBLOEMPJE. Mag je nu al los zwemmen? Daar heb je in 't begin zeker aan moeten wennen, dat de schooltijden zoo ver schillend beginnen en eindigen. Je raadsel is goed. Je repetities waren niet zoo erg schitte rend, hè? TOES. Je raadsel is goed. Je vriendinne tje mag ook wel Rubriekertje worden. Hoe is 't met je repetities afgeloopen? Ik heb nog nooit zoo weinig raadsels van je gehad. Hoe kwam dat? ".TNSTERBLOEMPJE. Waren de sommen g.ed? Duik je nu geregeld op zwemmen? Durft zus het ook. Vooral maar niet te wild doen, anders doe je je pijn. POESENMOEDERTJE. Ben je vandaag m.t de klas naar Alkmaar geweest? En ook naar Scheveningen? Dat was toch niet op denzelfden dag. Jullie kunnen voor een koopje uitgaan. Hoe ver ben je al met den reiswed strijd? Je moet wel het geheel overschrijven, maar je hebt er immers flink tijd voor. CELLIST. Wel gefeliciteerd nog met je I3den verjaardag. Wat fijn, dat je lieverlings- wensch is vervuld. Nu speel je zeker alle dagen met je trein en dan moeten de boog lampen natuurlijk branden. VADERS OUDSTE. Dat was een bittere pil voor je, jongen. Maar 't is een rustige ge dachte. dat je de M.T.S. ook via de Mulo kunt bereiken. Een examen is vaak een loterij. Mis schien was 't Lyceum-examen dit jaar iets ge makkelijker. Dat kan ik zoo niet beoordeelen. LINDEBLOESEM. Jij had gelijk, dat je na je huiswerk prettig buiten ging spelen. Nu zijn de proeven zeker afgeloopen. Dat laatste weekje is in den regel niet het naarste weekje. ANEMOON. In je zwempak ben je dus een juffertje in 't blauw. Zwem je nog met een bus? Wat een bekend clubje zit bij jou in de klas. Je hebt ook mee mogen loten om een raadselprijs. Vast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Prettig, dat je handwerk af is. MOEDERS SCHAT. Hebben jullie thuis nog lekkage gehad? Ik denk, dat er heel wat kinderen dien middag niet op school zijn ge komen. Dat vond meneer natuurlijk heel be grijpelijk. RIDDERSPOOR. Alle broers hebben niet zoo'n goede zuster, die hun werk over wil schrijven. Heeft hij fijn gevoetbald? Nadere de reiswedstrijd al zijn einde? Dat kasteel is niet geheel compleet, maar als je langs den dijk fietst aan den Zuiderzee-kant, zie je het liggen. Nu laat ik niets meer los. DE KATJANG. Nog heel hartelijk gefeli citeerd met je 12den verjaardag. Je schrijft, dat je 31 Juni een schoolreisje hebt gemaakt, maar dat is zeker een vergissing. Je hebt op dien eenen dag heel wat gezien. Waar ga je met het motorbootje naar toe? Dat kan een fijn vacantie-uitstapje worden. ZWEMGRAAG. Hoe heet je vriendin? Het was verstandig dat je tijdens het slechte weer maar in je kleedhokje bleef. Ben je nu los in het diepe bassin? Er zijn er heel wat niet naar school gegaan. Prettig voor je, dat tante zoo veel gezellige boeken voor je heeft. Die plaats moet je je denken als een heel klein nlaatsje in de provincie Utrecht. Je raadsels zijn goed. Haarlem, 10 Juli 1936 Stuyvesantplein 11 W. BLOMBERG—ZEEMAN groen (10 ban. (rood) 15 ban (steenrood) 25 ban. (blauw) 50 ban. (olijfgeel). Grootte even eens 28 x 24 m.M. In 1880, het jaar voordat Prince Charles ge kroond werd tot koning verschenen twee zegels met bovenaan in een band de woorden Posta-Romana, onderaan aan beide zijden een groot waardecijfer. In een cirkel dezelfde af beelding als voorgaande series. Het zijn 15 ban. (bruin) en 25 ban. (blauw). Grootte eveneens 28 x 24 m.M. Zie voor de plaatsing het schetsje. Rustenburgerlaan 23. N.B. De groepen 4. 6a, 9b, 17a, en Hoofd groep C zijn nog niet binnengekomen. Willen jullie voor spoedige doorzending zorgen? Dub bele zegels ontvangen van Willy Ingerman, Henk Hogendoorn en B. van Meurs. Denk er vooral om de zegels af te weeken en alleen onbeschadigde in te zenden! Hernieuwde kennismaking I. door W. LASSCHUIT „Woestduin" bij Vogelzang En toen begon het. „Annie Vermeer", zei de Uilenbril, „vertel eens wat van Vogelenzang. Annie wist er niets van. Toen Kees, André Vermeer, Piet Veen, Ina van Beek en tenslotte ondergeteekende. Kees vond het gezang van vogels zoo mooi, dat het geen wonder was dat het hier Voge lenzang heette. Dat beaamde André, al schreeuwde er net op een afschuwelijke ma nier een bonte kraai. Piet Veen zei, dat hij eens op een zomeravond hier gefietst had, mij tegen was gekomen, zingende van „A good ship Lollypop". Ik geoof er niks van, want ik zing gewoonlijk niet op den openbaren weg. Hij vond het een reden te over om het hier Vogelenzang te noemen. „Tja", zei ik, „Vogelenzang hoort onder een gemeente, waar Aerdenhout en Overveen ook onder hooren namelijk Bloemendaal. Ik weet, dat Bloemendaal vroeger Aelbertsberg gehee- ten moet hebben, omstreeks de 12e eeuw. Een gravin, Petronella genaamd, echtgenoote van Floris II, in 1122 overleden, moet het hebben gesticht. In officieele stukken, volgens mijn vader, die daarmede nogal op de hoogte is, en die er mij al een en ander van heeft ver teld. komt in het laatst der 13e eeuw reeds de naam „Blomendale" voor, terwijl later de familienaam Bloemendael en Bloemendail nogal eens wordt genoemd. Overveen werd vroeger alweer volgens mijn vader, die het me onlangs vertelde Tetrode genoemd. In een heel oud woorden boek uit m'n vaders kast, waarvan de bla den vergeeld en hier en daar volkomen on leesbaar zijn, ontcijferde ik achter „tet" klein, smal en achter „rode" ontgonnen land. Dat vond ik ook in van Dale en Koenen. Het beteekent eigenlijk meer, „land, waar boomen gerooid zijn en dat omgeploegd is voor bouw land". Iets dergelijks vind je b.v. in de plaats namen Wanrooi Kerkrade, Venraai. Al die achtervoegsels zijn van dat „rode" afgeleid, denk ik. In Haarlem komen ook de volgende namen nog voor: Berken r o d e straat, Ipen- rodestraat etcetera. Langzamerhand moet de naam „Tetrode" veranderd zijn in „Over veen", die voor zichzelf spreekt. In een offi cieel stuk als ik het goed weet heette het „Informacie" voorkomende in huurrekeningen uit ongeveer 1500 wordt gesproken over „verdolven veenen", terwijl in andere stukken allemaal van m'n vader, hoor! over de „veenlanden buten de „Zijlpoirte" wordt ge sproken. Overveen ligt dus over het veen. Lo gisch, niet?! Vogelenzang komt natuurlijk van het ge zang der vogelen in deze boschrijke omgeving, al zal de plaatsnaam zijn ontleend aan het door Floris den Vijfde in 1280 gestichte „huys in de Vogelesanck". Maar kom lui, we zouden immers naar Noordwijk gaan. Opstappen dus!" Van de loftuitingen van den Uilenbril ben ik 1 c.m. gegroeid! Volgende week vertel ik verder, hoe de Uilenbril zelf Noordwijk's ontstaan dacht. Het is z'n geboorteplaats, zie je. TRUU§

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 12