Zij komt weer! Het visscherijconflict geëindigd. Ei, Ei! Wat het Tinholthuis brengt Hei BetoHQtsjkste 53e Jaargang No. 16271 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 10 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15, Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim 175.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Reeders trekken hun voorstellen tot loonsverlaging in. IJMUIDEN Vrijdag. De Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden en de besturen der vier vakorganisaties dee- len ons mede dat, nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisatie leiding hebben geplaatst, tusschen hen overeenstemming is verkregen ten aanzien van de oplossing van het be staande conflict, waarbij de reeders zich bereid hebben verklaard thans voor de opvarenden ter stoomtrawl- visscherij de oude loonsvoorwaarden te handhaven, door de opzegging van het contract 1935 terug te nemen. De opvarenden kunnen zich derhal ve weder bij hun reederijen melden om over herplaatsing in overleg te treden. Zoo is dus, nog vrij onverwacht, precies ^een maand nadat de zeelieden weigerden te gaan varen, een einde aan deze staking in IJmui den gekomen en is dan thans' een conflict ge ëindigd, dat zeker een der merkwaardigste is geweest, welke IJmuiden heeft gekend. IJmuiden is opgelucht, want zwaar drukten de gevolgen van de staking op heel onze plaats. Zwakke reederijbedrijven dreigden ten onder te gaan, de winkelstand ging gebukt onder de gevolgen en in de gezinnen van vele stakers heerschte bittere armoede. De reeders hebben er geen gras over laten groeien. Want reeds enkele uren nadat bekend was geworden, dat de vrede geteekend was, hadden de zee lieden een oproeping thuis om zich bij hun reederij te melden, een oproeping, die in een veel betere aarde viel dan die, welke zij een week of vier geleden van de Arbeidsbeurs ontvingen. Zulk een oproeping ontvingen de opvaren den van de Cornelis, Limburgia, Uiver, Amsterdam, Aneta, Bloemendaal, Emma, Protinus, Voorwaarts, Claesje, Liesbeth, Betty en I. S. Groen, zoo dat heden reeds ongeveer tien booten vertrokken of gereed liggen om te vertrekken. Als eerste van de trawlers, die heden moeten varen, vertrok de Protinus met de vlag in top naar zee. Nog even dreigde een kink in den kabel te komen, doordat de reeders van een der boo ten aanvankelijk weigerde de oude beman ning aan te nemen. Dit had tengevolge, dat de zeelieden der andere trawlers weigerden op te stappen. Het nieuwe conflict werd spoedig bijgelegd, zoodat thans niets meer aan de hervatting van het werk in den weg staat. De „Neeltje Jacoba" uit gevaren. Voor hulpverleening aan Belgisch jacht. Bij de Commissie der N.Z.H.R.M. kwam hedenmorgen uit Noordwijk het bericht, dat aldaar zich" een Belgisch jacht in moeilijk heden bevond. Op dit bericht is de Neeltje Jacoba uitgevaren. Wij vernemen dat de red dingboot het jacht heeft opgepikt en daar mee thans naar IJmuiden komt. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Stijgend aantal slachtoffers van de hitte in de Ver. Staten. Thans reeds 245 slachtoffers. NEW YORK, 10 Juli (A.N.P.) Het aan tal personen, dat tengevolge van de hitte om het leven is gekomen, is thans 245. Ook in de Oostelijke staten zijn talrijke slachtoffers van het ongewoon heete weer gevallen. In de stad New York is de tempe ratuur gistermiddag gestegen tot 39 graden Celsius, d.w.z. een record sedert 7 Augustus 1918. CONCERT II.O.V. UITVERKOCHT. Naar wij vernemen is het concert van de H.O.V., waaraan de pianiste Elly Ney mede werkt, uitverkocht. TASCHJE ONTVREEMD. Donderdagmiddag te ongeveer 3 uur plaat ste mej. H. M. uit Vogelenzang haar fiets aan den voet van de trap van het Kopje te Aerdenhout. In haar fietstach liet zij, toen zij naar boven ging, haar handtasch zitten. In de tasch waren een bedrag van f 4.50, een paar sleutels een kammetje e.d. Toen zij even later weer bij haar fiets terug kwam. was de tasch verdwenen. Van den dief was geen spoor te vinden. (Met het oog op de Olympische Spelen heeft Duitschland het in voercontingent voor eieren uit Nederland tijdelijk belangrijk verhoogd). Straks op de Spelen te Berlijn, Zullen des werelds helden zijn Op elk gebied der sport; Zij zullen strijden voor 't succes. Dat hun als winnaar (winnares) De lauwertak gewordt. Ook Nederland staat al gereed, Een flinke groep athleten treedt In 't speelsche strijdperk aan; Zij streven stellig allemaal Manmoedig naar de zegepraal, Maar maklij k zal 't niet gaan. Berlijn zal twee, of zelfs misschien Vier Nederlandsche zeges zien, Maar daarbij blijft het wel; In tal van sporten wordt ons daar De concurrentie wat te zwaar In het sportieve spel. Maar daarom waarlijk niet getobd, Wij worden niet het ergst geklopt, Dat staat bij voorbaat vast; Wij brengen zeker iets tot. stand, Dat, bij den omvang van ons land, Tenminste eervol past. En Nederland zal te Berlijn Nog meer vertegenwoordigd zijn, Zij 't dan wat indirect; Die Hollandsche representant Vervult haar rol voor 't vaderland Zeer stellig met effect. Op welk verwijderd stukje grond Ook zijn sportieve wiegje stond, Geen sportheld te Berlijn, Die niet volmondig zeggen zal, Dat haar stuk werk in elk geval Verdient bekroond te zijn. Al is het nu niet daadlijk sport. Straks in de Duitsche hoofdstad wordt, Wat dan ook d'anaren doen, De trots van onze ei-land ren, De brave Nederlandsche hen, Olympisch kampioen. P. GASUS. De Zomerpostzegels. Sluiting van den verkoop. Door het comité Haarlem zal als slot van den verkoop op morgen, Zaterdag, nog een extra verkoop worden georganiseerd. Ten einde dit doel te bereiken en ieder in de gelegenheid te stellen op een gemakkelijke wijze deel te nemen aan het mooie doel, het welk met den verkoop der Zomerzegels be oogd wordt, zullen op verschillende plaatsen in de stad kraampjes worden geplaatst. Deze plaatsen zijn zoodanig gekozen, n.l. op de Groote Houtbrug, Groote Markt, Schoterbrug, Zijlburg, en Amsterdamsche Poort, dat bijna ieder a.s. Zaterdag zoo'n kraampje moet voor bijgaan. Niemand passeere echter deze tent jes zonder een offer gebracht te hebben in het belang van minder bedeelde medemenschen. En zij, die geen postzegels noodig hebben, kun nen ook hun offer brengen door het koopen van een serie der zeer aardige prentbriefkaar ten, welke door het comité worden uitgegeven. Aan 't kraampje, hetwelk geplaatst is op de Groote Houtbrug, is nog een bijzondere at tractie verbonden. Van haar of hem die in den loop van den morgen aan dit tentje voor minstens f 2,50 aan Zomerpostzegels koopt, maakt de kunstschilder Jan Visser gratis een portret-teekening. Wij verwachten dat de heer Visser Zaterdagmorgen handen te kort zal komen. LANDBOUWERSZOON ERNSTIG MISHANDELD. Na afloop van de kermis te Gemert is de 30-jarig landbouwerszoon Konings aldaar, bij het naar huis brengen van zijn verloof de aangevallen en met messteken ernstig ge wond. De dader is gegrepen. Hij had zijn daad bedreven, omdat er al lang een veete tusschen beide mannen bestond. AANRIJDING OP DE HEEMSTEEDSCHE DREEF. Hedenmorgen had op de Heemsteedsche Dreef een botsing plaats tusschen een auto en een motorfiets. Uit de richting Haarlem kwam 'n motorrij wiel. bestuurd door G. Otte, wonende H. J. Coenenstraat te Haarlem. Uit de richting Heemstede naderde een vrachtauto, bestuurd door C. v. d. Pieterman, wonende te Haarlem, laatste wilde links de Spaarnzichtlaan inrij den en moest daarvoor den Westelijken rijweg der Dreef oversteken. Beide bestuurders merkten elkander blijk baar te laat, waardoor de motorfiets tegen de auto vloog. De heer Otte werd van zijn motor geslingerd, en bekwam vermoedelijk een lin kerbeenbreuk en verschillende hoofdwonden. Dr. Leyendekker die de eerste hulp verleende oordeelde opneming in een ziekenhuis noodig, waarna het slachtoffer met een ziekenauto naar het diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd. De motor werd zwaar, de auto licht beschadigd. Een demonstratie hoe het onderwijs te verbeteren is. „Al wat in de boeken staat is in dit hoofd gevaren". Als een onderwijzer (of leeraar) dit ten opzichte van zijn leerling kan zeggen, mag hij tevreden zijn. Maarhij heeft helaas uit ervaring de zekerheid, dat een groot deel van het geleerde weer gauw uit dat hoofd ver dwijnt. Het is daarom te verklaren dat een der belangrijkste onderwijsvraagstukken is: hoe kan ik bereiken dat de leerstof beter wordt vastgelegd? De heer K. Tinholt heeft als hoofd onderwijzer te Bloemendaal aan de oplossing daarvan veel van zijn ar beidskracht besteed. En met succes! Hij is er, door de leerlingen zelf te la ten werken om het geleerde vast te leggen, in geslaagd, het onderwijs in aardrijkskunde, geschiedenis en na tuurlijke historie veel te verbeteren.Zoo dat de kinderen belangstelling voor de ze vakken toonen en, wat het aller voornaamste is, het geleerde onthou den. Het is op school begonnen met het aanleg gen van een verzameling eierdoppen. Daar door leerden de jongens (en de meisjes te vens) allereerst de eieren kennen en door de eieren ook de vogels, maar tevens v/erd zoo veel liefde voor de broedende vogels gewekt, dat een jongen, die vroeger zelf wel eens een nest uithaalde, nu een makker, die een vogel wil storen, es desnoods gevoelig vandaan haalt! Met die eieren-collectie was de grondslag voor de Tinholt-collectie gelegd. Er kwamen natuurlijk ook opgezette vogels, nesten, vlin ders, schelpen, enzoovoort. Dit enzoovoort is hier bijna zonder einde. Als de onderwijzer verteld had van een offerfeest van de Germa nen. vroegen de kinderen in klei daarvan een voorstelling te mogen maken. Natuurlijk weet elk kind, dat daaraan gewerkt heeft, nog over tientallen van jaren hoe het bij zoo'n hei- densch gebruik toeging. Zoo ontstonden de mooie diorama's: I. de overwintering op No va Zembla (met een vernuftig gevonden weer geving van het NoorderlichtiII. de bodem van de zee bij Borneo; III. de karavaantocht door een woestijn bij Cairo (met de pyrami- den en de sphinx) en IV. de dessa op Java. Deze 4 zijn in het Tinholthuis geplaatst, maar 8 andere moesten voorloopig nog opge borgen worden. Van klei werden voorwerpen uit het steenen tijdperk nagemaakt, zooals wapens, gereed schappen, kruiken en potten. In de geschiedenis-leerboeken wordt gespro ken over zwavelstokken. Dit woord zegt aan de meeste kinderen niets, maar het wordt an ders als zulke dingen zelf eens door hen ge maakt worden. De kinderen leeren door zulke eenvoudige middelen zich in gedachten te verplaatsen in het leven onzer voorouders. Zoo was men er steeds op uit de kinderen zelf het geleerde aanschouwelijk te laten vastleggen. Er werden halve artisten onder hen ont dekt, die zeer verdienstelijk in klei boetseer den, getuige o.a. de groep: een Germaan op de berenjacht. Toen de heer Tinholt eenigen tijd geleden gepensionneerd werd, kwam de wenschelijk- heid naar voren zijn collectie ter bezichtiging te stellen. Dit denkbeeld is nu verwezenlijkt. Zooals wij reeds mededeelden wordt a.s. Maan dagmiddag het Tinholthuis, waarvoor een houten gebouw van ruim 200 M2. oppervlakte in de nabijheid van de Ruïne van Brederode te Santpoort (dus dicht bij de Bloemendaal- sche grens) gezet, geopend. In ons vorig nummer gaven wij van dit ge bouw een afbeelding. Het is practisch inge richt, zoodat de ten toon gestelde voorwerpen goed tot hun recht komen. De oorspronkelijke Tinholt-collectie is be langrijk uitgebreid door medewerking van verschillende musea. De collectie opgezette vogels is zóó uitge breid. dat zij een volkomen beeld geeft van de vogelwereld. Verder zijn er mooie collecties koralen, fossielen (rotsblokjes uit Zuid-Lim burg waarin mooie afdrukken van varens staan) en ertsen. De verzameling eierschalen is ook zeer uitgebreid, tusschen het kleine eitje van het winterkoninkje en het groote ei van den struisvogel worden honderden andere gevonden. Vrijwel volledig is de collectie „wat aan de Nederlandsche kusten door de zee wordt aangespoeld". De kinderen die voorwerpen aan het strand vinden kunnen met aeze ten toongestelde voorwerpen vergelijken om vast te stellen, wat het gevondene is. Er is ook een volledige schoolcollectie van het Koloniaal Instituut, die de kinderen een indruk geeft van de beteekenis onzer koloniën wat handel en industrie betreft. Men vindt dus zeer veel in het Tinholthuis. Er is evenwel tegen gewaakt dat het niet het karakter van een museum krijgt, want dat is de opzet niet. Hoofdstrekking is een illustra tie van het onderwijs. De kinderen die het bezoeken moeten in een kort tijdsbestek veel voorwerpen zien waarover zij in schoolboe ken hebben gelezen. Voor onderwijzers en leeraren kan het Tinholthuis nuttig zijn om hen te overtuigen hoe ook zij het onderwijs levendiger en beter kunnen maken. Ook voor hen die de schoolbanken reeds lang geleden verlaten hebben is een bezoek aan het Tinholthuis interessant. Toen wij dezer dagen een kijkje namen was men druk in de weer om alles in te richten. Er werd met spoed gewerkt want eigenlijk gaat de opening op a.s. Maandag wat gefor ceerd. Maar dit wordt gedaan omdat nu de tijd der vacanties aanbreekt. Later zal dan ook nog wel iets aan de opstelling der voor werpen veranderd worden. De heer Tinholt zal zelf het rondleiden van de bezoekers op zich nemen, zoodat men er van verzekerd kan zijn veel bijzonderheden over het tentoongestelde te zullen hooren. Dat zal het bezoek dus dubbel interessant maken. FATALE BRAND IN EEN VUURTOREN. Woensdag j.l. is brand uitgebroken in den vuurtoren van Galle op de zuidpunt van Ceylon. De eerste vuurtorenwachter kon de lampenkamer niet meer tijdig verlaten en kwam in de vlammen om, zijn beide helpers wisten met behulp van touwen en kettingen door de ramen te ontkomen. De lampenkamer werd geheel vernield. De brand is ontstaan doordat olielampen wer den gebruikt aangezien de electrische leiding defect.raakte. De 7e 3AARLDKSCHE VERLOTING ten bate van BREDERODE-DUIN, de lighallen der Haarl. Vereen, t. BesU der Tuberculose. (Goedgekeurd bij ivlin. besl. van 10 3uni '36, No. 826), met haar 500 schitterende prijzen. Prijs per lot 1.20f!00 loten. Loten verkrijgbaar aan de bekende adressen. Franco toezending na over schrijving op de postrekening van de Haarl. Ver. t. bestr. der tuberculose, No. 119600. ll!ll!llillllllllllllll!lllll!lllll!llllll!lli!lllitllllll!lllllllll![|IIIIIIIIIIIII (Adv. Ingez. Med.) De reusachtige brug, die San Francisco met Oakland verbindt, is tnans zoover gevorderd, dat de openstelling voor het verkeer in November zal kunnen plaats vinden I Het woord is aan. Confuci US: Het zekerste middel om oedrogen te ivorden is zich ooor slinnner te houden dan indexen. Charivarius is herstellende. Volledig herstel van ernstige ziekte wordt verwacht. Naar wij vernemen is in den toestand van Dr. Nolst Trenité (Charivarius). (die zeer ernstik ziek was, geleidelijk een aanmerke lijke verbetering ingetreden. De kans op volledig herstel is zeer groot. EERSTE PROVINCIALE SUPLLETOIRE BEGROOTING. Bij de bespreking in de betrokken commis sie van Prov. Staten der voordracht betreffen de de eerste suppletoire begrooting voor 1936 vroeg een lid. of de Regeering bij de defini tieve goedkepring van den eerder door de Provinciale Staten aangenomen stelpost ad één millioen gulden, bestemd voor den bouw van nieuwe laagspanningsnetten met toebe- hooren in die gemeenten, waarin in verband met het afloopen der stroomieveringscontrac- ten. de Provicie tot stroomlevering recht streeks aan huis overgaat en waarmede on verhoopt geen tijdige overeenstemming mocht worden bereikt omtrent de overneming harer netten met toebehcoren, geen nadere voor waarden heeft gesteld. Een der aanwezige leden van Ged. Staten deelde mede, dat de minister van Binnenland- sche Zaken in zijn begeleidenden brief bij het goedgekeurde exemplaar van de supple toire begrooting schreef: „Ik zal het op prijs stellen, indien uw Col lege de bij de onderwerpelijke aangelegen heid betrokken gemeentebesturen in kennis zou willen stellen met de goedkeuring dier be sluiten, alsmede met de voorwaarden, welke aan die goedkeuring zijn verbonden. Dezen besturen" ware tevens te berichten, dat zij. ingeval geen overeenstemming met uw college is verkregen, zich tot mijn Ambtgenoot van Waterstaat en mij kunnen wenden, met het verzoek ter zake tusschenkomst te verlee- nen." Dien tengevolge heeft het College tot. de betrokken gemeentebesturen een brief gericht na te voren zich ervan vergewist te hebben, dat deze. wat vorm en inhoud betreft, geheel aan de bedoeling van den minister beant woordde. PERSONALIA. Dr. Th. de Crauw, leeraar in de scheikunde, aan de IVae H. B. S. 5-j. c. te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen Ned. Taal en Letterkunde aan de Universiteit te Amsterdam EINDEXAMEN 1936 DER 1STE II. B. S. B MET 5-J. C. TF, HAARLEM Eerste groep. Geslaagd de dames A. Reichman, E. H. v. West, A. J. Zaalberg en de heeren Y. Inpijn. N. A. D. de Munck. H. F. Naessens, C. Rooden- burg, P. Sillevis. D. M. Zuydam. Het examen is afgeloopen. Totaal geëxami neerd 64, waarvan afgewezen 7. De Fransclie regeering acht zich in de Mid- dellandsche Zee niet langer gebonden. pag. 4 Engeland zal zijn vloot in de Middellandsche Zee gedeeltelijk terugtrekken. pag. 4 De Bank van Frankrijk verlaagde haar dis conto met een vol procent. pag. 4 Nabij Arnhem is een militaire auto omgesla gen, twee soldaten zijn gedood. pag. 3 De vrede in de padvinderij is hersteld. pag. 3 Tegen een arbeider, die zijn vrouw met mes steken had gedood, is 20 jaar gevangenis straf geëischt. pag. 3 Wat het Tinholthuis brengt. pag. 1 Het visscherijconflict te IJmuiden is geëindigd pag. 1 ARTIKELEN ENZ. Van onzen Londenschen correspondentEn geland herdenkt twee Chamberlains. pag. 4 Mr. J. II. van Gelderen: Lawaai en Verkeers veiligheid. pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Rembrandtfilm in wording. pag. 11 Sport in 't kort. pag. 9 II. D. Vertelling. J. P. Bal jé: Verguldsel. pag 2 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 De burgerlijke stand van Haarlem ls opge nomen op pag. 6.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1