WINKELS Coupons Lawaai en verkeersveiligheid. STOFFEN HUIS VRIJDAG 10 JU EI 1936 HAARDE M'S D A G R E A D Mr. De Wilde in den nachtpost trein. Belangstelling voor het bedrijf. Met den zomerdienst is het net belangrijk uitgebreid. In den afgel.oopen nacht heeft minister de Wilde een bezoek gebracht aan het expedi tie-bureel Amsterdam C.S. en den dienst in den nachtposttrein over het traject Amster damUtrechtZwolle meegemaakt. De mi nister was hierbij vergezeld van den inspec teur der spoorwegpostkantoren, T. van Hou- welingen, terwijl te Amsterdam en Utrecht de plaatselijke postautoriteiten aanwezig waren. Dit bezoek is opnieuw een bewijs voor de "belangstelling, die deze bewindsman voor het bedrijf der P. T. T. heeft en het onderstreept tevens de voorname plaats, die genoemd ex peditiebureel en de nachtposttreinen innemen in de organisatie van de briefpostverzending. Vooral de nachtposttreinen hebben de laatste jaren bewezen in een groote behoefte te voor zien, het postale slagwoord: ,,'s avonds ge post, 's morgens besteld", komt door bet in voeren van nieuwe verbindingen voortdurend meer tot zijn recht. Zoo is thans met den zomerdienst weer een geheel nieuwe auto-verbinding 's Hertogen boschVlissingen ingelegd, waardoor de streken westelijk van Breda volledig in het nachtnet kunnen worden opgenomen. Om een idee te geven van den omvang van het nachtpostvervoer kan nog dienen, dat in den trein van Amsterdam tot Utrecht vier en van Rotterdam tot Utrecht twee postrijtuigen loopen, die zwaar met post zijn beladen. Deze wagens worden van Utrecht uit gedirigeerd naar resp. Leeuwarden, Groningen, Hengelo. Arnhem, Eindhoven en Maastricht. In deze plaatsen, alsmede in de stopplaatsen onder weg, sluiten tal van auto- en andere verbin dingen aan voor verder vervoer. In plaatsen als Hoogeveen, Assen en Hee renveen, van waaruit een groot achterland wordt bediend, worden eiken nacht 80 tot 100 zakken post uitgeladen. In omgekeerde richting, dus naar Amster dam en Rotterdam gaan via Utrecht ongeveer gelijke nachtpostverbindingen. Voor de "bedie ning dezer treinen is ongeveer 50 man perso neel 's nachts in de weer. Deze organisatie heeft het echter mogelijk gemaakt, dat pl.m. 60 pet. van de totale cor respondentie in het geheele land in de eerste briefpostbestelling valt, zoodat op alle za kenkantoren de afdoening van de correspon dentie op de morgenpost kan worden gecon centreerd. Indien het publiek de laatste- buslichting voor de nachtposttreinen, welke boven elke brievenbus afzonderlijk is aangegeven, goed in acht neemt, kan het van de voordeelen der- snelle nachtverzending volledig profiteeren. Minimumprijs voor poot- aardappelen. Om de consumptiemarkt te ontlasten. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale, teneinde de consumptiemarkt voor eer stelingen eenigszins te ontlasten voor goedge keurde pootaardappelen van eerstelingen, ge teeld op een tuinbouwteeltvergunning, een minimumprijs te garandeeren tot 1 November a.s. De garantieprijs, die in uitzicht wordt ge steld, bedraagt f 3.50 per 100 K.G. plus f 0.50 per 100 K.G. bewaarloon. De nadere voorwaarden om voor deze garantie in aan merking te komen zullen aan de veilingen bekend worden gemaakt. Roekeloos autobestuurder hoort negen maanden eischen. Voor de Bossche Rechtbank heeft zich Donderdag te verantwoorden gehad de be ruchte Nijmeegsche smokkelaar J. A. v. d. Cr., „de schrik van den weg" genoemd, die door zijn woeste rijden reeds verschillende ernstige verkeersongelukken veroorzaakt heeft. Thans stond hij terecht, verdacht op 12 April van dit jaar onder Nuland ten ge volge van zijn roekelooze wijze van rijden een wielrijder, die rechts op het fietspad reed, nadat hij dezen had ingehaald, te hebben aangereden. Het slachtoffer, de landbouwer v. R. uit Nuland, werd met een hersenschud ding bewusteloos langs den weg gevonden. De dader reed met een flinke vaart door De Officier van Justitie vroeg negen maan den gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor twee jaar, met de opmerking dat hij het jammer vond, dat hij niet bij machte was verdachtes rijbewijs voor immer af te nemen. De N. S. B. en de verkiezingen. Een onderhoud met Ds. Van Duyl. De heeren Van Duyl en Hogewind, beiden functionarissen van de N.S.B." in Nederland arriveerden met de „Djambi" te Belawan. Een vertegenwoordiger van de „Deli Cou rant" had, naar Aneta ons meldt, een on derhoud met den heer Van Duyl, die o.a. verklaarde: „Ik kan geen voorspellingen doen omtrent den uitslag van den verkie zingsstrijd maar men za] tevreden zijn als de N.S.B. -2 zetels haalt. Deze Kamerleden zullen tot taak hebben het parlementarisme uit te hollen, doch zullen ook niet schromen hun medewerking te verleenen indien voor stellen worden gedaan welke in het belang van het land zijn, dara het heil van het volk op den voorgrond staat". De heer Van Duyl verklaarde nog dat het aantal leden van de N.S.B. met- 600 of 700 per week toeneemt, onder wie vele boeren en arbeiders. Hij zeide verder het gevolg van het bekende bisschoppelijke schrijven was geweest dat slechts 11 van de duizenden katholieke N.S.B.'ers hadden bedankt. De heer Van Duyl zette nog o.a, het stand punt van de N.S.B. ten aanzien van de Joden uiteen en verklaarde dat de N.S.B. in geen geval anti-Semitisch was en de absolute waar de van het rassencriterium niet erkent. Hij besloot het interview met de woorden: ,.Wij zijn een Nederlandsche beweging en zullen de zaak op Nederlandsche wijze opknap pen". Proeven met gemengd gehakt in blik. Tot dusver goed verloopen. De productie van gemengd gehakt in blik van de fabriek te IJmuiden is naar wij verne men uitgebreid. De proef in de vier hiervoor aangewezen gemeenten is tot dusver goed verloopen. Wel zijn er in Amsterdam eenige klachten geweest over den smaak, doch dit bleek het gevolg van een kleine storing in de fabriek, waardoor voor een bepaalde partij het steriliseeringsproces te lang heeft geduurd. Het gehakt wordt voortdurend vanwege het departement van Sociale Zaken gecontroleerd en bij alle willekeurige keuringen is de kwali teit steeds prima gebleken. Naast dit gemengde gehakt werkt thans ook weer een vijftiental fabrieken, die hier voor hebben ingeschreven, aan de vervaar diging van varkensgehakt in blik. Deze pro ductie is afhankelijk van het aantal varkens dat telkens uit de markt wordt genomen. De ze week zijn het er meenen wij 5000 ge weest. Verschillen tusschen gemeenten in het aan tal beschikbaar gestelde bonnen voor gehakt in blik zijn. naar wij voorts bij informatie vernemen, een gevolg van het al dan niet aan wezig zijn van voorraad, welke samenhangt met minder vleeschgebruik gedurende de warme dagen welke wij gehad hebben. Zooals men weet is de productie, hangende de proef met het IJmuider gehakt, op het oogenblik nog niet voldoende voor onbeperkte distributie aan alle werkloozen. FIETSRIJDER BETAALT ONVOORZICHTIG HEID MET ZIJN LEVEN. Op den nieuwen weg te Twijzel is de 71- jarige arbeider J. Loonstra wonende te Mun- nekezijl. toen hij, zonder eenig teeken te geven, fietsend den weg overstak, juist toen twee auto's van tegenovergestelde rich ting in de onmiddellijke nabijheid waren, door den wagen van den heer K. uit Haar lem gegrepen. Met ernstige verwondingen werd hij opgenomen en onmiddellijk per auto naar een ziekeninrichting te Groningen ver voerd, waar hij spoedig overleed. Grooter uitvoer van eieren naar Duitschland. In verband met de Olympiade. Duitschland blijkt nog steeds groote be hoefte door eigen productie allengs voorzien de herhaalde verzekeringen, dat in eigen be- heofte door eigen productie allengs voorzien kan worden, aldus schrijft de Tel. Thans weer wordt het feit van de Olympia de te Berlijn benut, om buiten het vastgestel de contingent om een extra-invoer van eieren gedurende dien tijd (20 Juli—10 Augustus) toe te staan. Een verheugende mededeeling van de Ned. Eiercentrale aan de exporteurs. De eieren zijn bestemd voor de Duitsche regeering en moeten van een stempel „Holland" naar Berlijn wor den voorzien. Tevens wil Duitschland gedurende dien tijd kleine eieren (50—55 gram) nemen, hetgeen ons land eveneens te pas komt. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. OMMEN, 9 Juli. Donderdag is de 32-ja rige ongehuwde landbouwer B. Hemstede uit Arrien met zijn rijwiel in het Ommerkanaal geraakt en verdronken. Het lijk is na eenigen tijd dreggen opgehaald. TEGEN DE PENSIOENKORTING. Het comité van samenwerkende bonden van oud-militairen heeft aan de Tweede Ka mer der Staten Generaal een adres gericht met betrekking tot het wetsontwerp betref fende herberekening van pensioenen van bur gerlijke en militaire ambtenaren, waaruit het met zeer veel teleurstelling heeft gelezen, dat het in de bedoeling ligt van de regeering •korting toe te passen op reeds verleende pensioenen, in afwachting van een later tot stand te brengen herberekening van de pen sioenen. Het comité is van meening. dat deze korting door belanghebbenden onbillijk en on toelaatbaar wordt geacht en hierbij optre dende namens zes verschillende bonden van oud-militairen tezamen omvattende pl.m. 18.000 belanghebbenden, verzocht het. comité de kamer kennis te willen nemen van de be zwaren die tegen de korting en tegen de mo tieven der regeering zijn aan te voeren, welke bezwaren in een bijgaande memorie van toelichting zijn uiteengezet. JEUGDLUCHTVAARTDAG OP 14 AUGUSTUS De Centrale Jeugd Commissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert dit jaar op 14 Augustus a.s„ weder een Jeugdlucht- vaartdag. Deze wordt thans gehouden te Soesterberg. De Commandant van de Luchtvaart afdee- ling te Soesterberg heeft zijn volle medewer king toegezegd, in dier voege, dat de deelne mers in de gelegenheid worden gesteld het geheele luchtvaartbedrijf onder deskundige leiding te bezichtigen. Evenals het vorig jaar zal weder een wedstrijd met modelvliegtuigen en modelzweefvliegtuigen gehouden worden. Behalve voor dezen wedstrijd, zijn ook voor anderen te houden wedstrijden op lucht vaartgebied, door luchtvaart- en andere in stanties een groot aantal fraaie en waarde volle prijzen beschikbaar gesteld. Het pro gramma bevat verder de bezichtiging van de luchtvaarttentoonstelling te „Soesterdal". Het bestuur der Jeugd Luchtvaart Club voor Haarlem e. o. is gevestigd Berkenlaan 10, Blbemendaal. Geen eieren uit de markt genomen. Het z.g. 40 millioen-plan van de baan. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, heeft de minister van Land bouw en Visscherij. dr. Deckers aan den alge- meenen bond van groothandelaren in eieren meegedeeld, dat de verhoudingen bij den afzet van eieren tot nu toe zoodanig zijn geweest dat niet is overgegaan tot het uit de markt nemen van eieren, om deze gedurende de win termaanden ter beschikking van werkloozen te kunnen stellen. Bovendien, aldus de mi nister in zijn schrijven, is de meest geschikte tijd voor opslag van eieren in koelhuizen thans weder voorbij, zoodat het zich laat aanzien, dat dit jaar geen eieren voor ge noemd doel uit de markt zullen worden ge nomen. Hierbij kan worden aangeteekend, dat daar mee het z.g.n. 40 millioenplan van de baan is. ZIET VOORAL DE COUPON-ETALAGE MET DE VERBLUFFEND LAGE PRIJZEN!! GR. HOUTSTRAAT 11—13 Overbodig signaalgeven behoort gestraft te worden. (Adv. Ingez. Med.) Weer aangedrongen op beveiliging onbewaakte overwegen. Daar is gebleken, dat talrijke ongevallen met fatale gevolgen op onbewaakte overwegen een groote beroering in het land hebben ge wekt, heeft de K.N.A.C. aan den minister van Waterstaat verzocht een beslissing te willen nemen op haar verzoek van 30 October 1935, waarin gemotiveerde voorstellen werden ge daan tot het treffen van veiligheids maat regelen bij onbewaakte overwegen. Zooals bekend is propageert de K.N.A.C. de toepassing van automatische lichtsignalen, een betere aanduiding van de onbewaakte overwegen, zoomede de toepassing van een derde licht bij de treinen. Tenslotte heeft zij verzocht een onderzoek te willen doen instel len naar de uifzichtsnormen bij onbewaakte overwegen ook in verband met de grootere treinsnelheden Inbrekers slaan goeden slag. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben tot dusverre onbekend gebleven inbrekers zich toegang verschaft tusschen twee en vier uur door middel van braak tot de tweede etage van een perceel aan de Lijnbaansgracht bij de Lauriergracht te Amsterdam. Een vrij rijke buit is hun in handen gevallen bestaande uit een aantal gouden sieraden. 25 gouden tientjes, een gouden dames-horloge en vier spaarbankboekjes van de stad Amsterdam, waarop een gezamenlijke waarde van f 4000 was gestort. De spaarbank is onmiddellijk van dezen diefstad in kennis gesteld. Van de da ders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Huid en tanden spreken. Bij een bruine zomerteint valt de kleur Uwer tanden bijzonder op.Poets ze dus met wat goeds. Poets met IVOROL. Deze tandpasta maakt Uw tanden blank en geeft ze tevens 'n mooie ivoor glans. In tuben van 60 en 40 ct. Doos 20 ct. (Adv. Ingez. Med.) Jacht op smokkelauto te Maastricht. Bestuurder door schoten ernstig gewond. Donderdag is een auto, afkomstig uit Hoens broek, die uit België kwam en met Belgische boter geladen was door een aantal met rijks ambtenaren en crisïscontröleurs bezette auto's achtervolgd. Daar geen gevolg gegeven werd aan het stopteeken werden door de ach tervolgers schoten op de auto gelost. In de nabijheid van de marechaussee-ka zerne stopte de wagen plotseling en toen men naderbij kwam. bleek dat de bestuurder, ze kere L. van H. uit Hoensbroek, hevig uit den rechterschouder bloedde. Men heeft hem daarop naar het ziekenhuis „Calvariënberg" overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. De smokkelauto, die 500 K.G. boter bevatte, is met den inhoud in beslag genomen. NAAR VERBETERING VAN AMSTERDAM S TOONEEL. Commissie van onderzoek ingesteld. Naar wij vernemen. hebben burgemeester en wethouders van Amsterdam besloten een commissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen op wel ke wijze te Amsterdam de toestand van het tooneel kan worden verbeterd en op welke wijze de gemeente hiertoe kan bijdragen. De wethouder voor de kunstzaken, de heer E. Boekman, zal het voorzitterschap dezer commissie bekleeden. WAGNERVEREENIGING VORMT EEN DRAMATISCH BEROEPSBALLET. AMSTERDAM, 9 Juli. Steeds meer in de laatste jaren is de behoefte gevoeld aan een dramatisch balletgroep, die. als per manente instelling, voor alle opvoeringen der Wagnervereeniging beschikbaar is. Het be stuur der Wagnervereeniging heeft daarom besloten uit de in Nederland gevestigde dan sers en danseressen een kern samen te stel len, welke in voortdurende traning en studie, zou kunnen uitgroeien tot een dramatisch beroepsballet. De leiding van een dergelijk ballet zou de Wagnervereeniging willen opdragen aan Yvonne Georgi. Het karakter van deze te vormen dansgroep impliceert uit den aard der zaak. dat de le den er van regelmatig voor training, studie en uitvoering ter beschikking staan. Hiertegen over zal een systeem van vergoeding worden ingevoerd, waarvan de vorm nog nader be paald zal worden. Indien deze opzet slaagt, ligt het in de be doeling van mevrouw Georgi. op 1 September a.s. met de repetities te beginnen De administratie der Wagnervereeniging is evestigd Gabrië] Metsustraat 30 te Amster dam. NLTMEF.GSCHE POLITIECOMMISSARIS BLIJFT IN VOORLOOPIGE HECHTENIS. De Arnhemsche rechtbank heeft besloten de gevangenhouding van den gewezen com missaris van politie van Nijmegen Van der M met dertig dagen te verlengen, aangezien hem meerdere gevallen van strafbare hande lingen ten laste worden gelegd. Zijn raadsman is mr, P. D. M. Lem te Nij megen Op het onlangs te Delft gehouden 2de anti- lawaai-congres, georganiseerd door de Ge luidstichting en de K.N.A.C., kwam. naast het algemeene vraagstuk der lawaaibestrijding vooral ter sprake het verband tusschen ver keerslawaai en verkeersveiligheid. Ongetwijfeld bestaat tusschen het lawaai en veiligheid in het verkeer een zeker ver band. Een overvloed van verkeersgeluiden, moet, gezien de constitutie van den mensch, zeker invloed uitoefenen op 't gedrag van den weggebruiker. De nervositeit, die den moder nen mensch toch al kenmerkt, neemt door de cacaphonie van geluiden, die door het moder ne verkeer wordt geproduceerd buiten twijfel nog toe. Kunnen wij dit voorop stellen als uitgangs punt, de vragen, hoe nu het verband tus schen lawaai en veiligheid is, en op welke wijze men het verkeerslawaai zal kunnen be strijden, zijn minder gemakkelijk te beant woorden. Zeker zal in deze het laatste woord nog niet gesproken zijn. Het is goed hier allereerst te wijzen op een wonderlijke wisselwerking ten aanzien van het verkeerssignaal. Dit signaal is in het leven geroepen om de verkeersveiligheid te bevorderen. Thans, nu door de enorme quan- titatieve verkeerstoename, het totale volume der signalen te machtig blijkt voor de men- schelijke zenuwen, gaat men het geven van deze signalen bestrijden! Reeds deze para dox maant tot voorzichtigheid. Heeft de wet gever zich destijds zoo geweldig vergist, toen hij het geven van signalen verplicht voor schreef? Men kan dit moeilijk aannemen. Zou daarom het geluidslooze of beter het signaal- looze verkeer veiliger zijn? Bij de behandeling van dit vraagstuk moet men vooropstellen, dat een absoluut signaal loos verkeer niet bereikt kan worden, maar evenmin tot de noodzakelijkheden behoort. Men moet vooral niet overdrijven en niet sentimenteel worden. De menschelijke zenu wen moeten een zeker volume geluid kunnen verwerken. Daarna moet men in het oog hou den, dat de verkeerssignalen slechts een klein gedeelte van het verkeerslawaai produceeren. Op genoemd congres werd het verkeers lawaai uit verschillende steden telefonisch geproduceerd. Het totale geluid te Rotterdam b.v. waar men tot een praktisch signaalloos verkeer is gekomen, is niet veel zwakker, dan b.v. te Amsterdam, waar geen signaal verbod bestaat. Wèl is natuurlijk van invloed het „plotselinge" van het signaal. Dit werkt bij overvloedig gebruik enerveerend. Doch in het geheele raam van het verkeersgeluid neemt het slechts een bescheiden plaats in. De groote vraag, waaromtrent de meeningen sterk uiteenloopen, is deze: moet men de verkeersveiligheid dienen door het geluid te bestrijden, of moet men de verkeersveiligheid opvoeren teneinde het geluid overbodig te maken? Men voelt het dilemma. In het eerste geval gaat men ervan uit, dat het geluid min of meer overbodig is en gevaar voortbrengt. In het tweede geval zegt men; wij moeten eerst de verkeersveiligheid vergrooten. Nü kunnen wij het geluid nog niet missen. Eerst wanneer alle weggebruikers goede weggebrui kers zijn geworden, kan men het signaal af schaffen. Het anti-lawaai-congres heeft geen prin- cipieele uitspraak gedaan. De inleider van dit onderwerp stelde zich op het standpunt, dat men nimmer tot een afdoende bestrijding van het lawaai in het verkeer zou kunnen komen, indien men zich niet eerst zette aan een grondige opvoeding van den weggebruiker. Ook het andere standpunt vond echter aan hang. Wij gelooven, dat de waarheid in het mid den ligt. Men moet hier ter dege rekening houden met de Hollandsche mentaliteit. Zeker, het „geluidlooze" verkeer bestaat. In Italië b.v. is het verboden een geluidsignaal, hoe bescheiden ook te geven. Elke overtreding gaat gepaard met een vrij strenge straf. Doch dit is slechts een onderdeel van een buiten gewoon strenge verkeerswetgeving, die wèl in Italië, maar niet in Holland is door te voeren. In ieder geval past een signaalverbod niet in de thans bij ons bestaande verkeerswet geving. Ook in België heeft men het signaal verboden en volgens den heer Persijn, het be kende Hoofd van den Dienst van het weg verkeer in België, met vrucht. Ook hier houde men in het oog. dat de verkeerswetgeving in België belangrijk straffer is dan ten onzent. Werd 't signaal-geven bij ons geheel ver boden, wij gelooven, dat de verkeersveiligheid daardoor ernstig zou worden geschaad. Wij Twintig jaar wegens moord geëischt. Arbeider had zijn vrouw neergestoken. De 37-jarige fabrieksarbeider J. van Hel- voirt uit Eindhoven stond Donderdag terecht voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch wegens moord op de van hem gescheiden levende vrouw, de 32-jarige M. B. J. Laghuwitz, die hij met veertig messteken van het leven heeft beroofd. Het misdrijf is gepleegd ten huize van de schoonmoeder van Helvoirt te Boxtel, waar hij zijn vrouw ontmoette. De officier van justitie heeft wegens moord twintig jaar ge- vangenistraf geëischt. Fabrieksschoorsteen door bliksem gespleten. De helft ingestort. Geen persoonlijke ongelukken. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat met felle bliksemflitsen gepaard ging. is Don derdagmiddag te ongeveer half vier de bliksem ingeslagen in de circa 30 meter hooge fa brieksschoorsteen van de Nederlandsche schroefboutenfabriek te Helmond. De schoor steen werd door het hemelvuur overlangs ge kloofd met het gevolg, dat één helft van de betrekkelijk nieuwe schoorsteen bleef staan, terwijl de andere helft met donderend ge weld neerkwam op de smelterij der fabriek.Het dak stortte onder het gewicht van de brok stukken van de schoorsteen in. Drie arbei ders, die juist ter plaatse aan het werk wa ren ontsnapten als door een wonder aan den dood- Overigens heeft de bliksem in de fabriek geen brand veroorzaakt, zijn het volkomen eens met den inleider op het Congres, wanneer hij zegt, dat de opvoe ding van den Hollandschen weggebruiker nog niet zoover is, dat wij het signaal kunnen af schaffen. En de Hollander laat zich al heel moeilijk opvoeden door strenge wetsbepalin gen. Zijn vrijheidsdwang verzet zich daar tegen. Veeleer zal door krachtige propaganda, verkeersonderwijs e.d. dit doel worden be reikt. Eerst dan zullen wij misschien tot al- geheele afschaffing van het signaal kunnen komen. Anderzijds meenen wij, dat het over bodig signaalgeven krachtig bestreden moet worden. Overbodig is elk signaal, dat niet voor de veiligheid van het verkeer wordt vereischt. En daarom gelooven wij. dat de Nederland sche Wetgever t.a.v. de lawaaibestrijding op den goeden weg is. Bij de wijzigingen in het Motor- en Rijwielreglement wordt vastgesteld elk signaal te verbieden, dat niet door de vei ligheid van het verkeer wordt vereischt. Sig naal geven na een bepaald uur in den avond zal verboden zijn, enz. Derhalve geen algeheel verbod, doch een beperking van het geluid. Daardoor wordt de verhooging van het ver keersgevaar, die ongetwijfeld door overbodige signalen wordt veroorzaakt, vermeden, terwijl anderzijds een gevaarsvermeerdering tenge volge van een algeheel verbod van signalen wordt voorkomen. Noodig is dan echter, dat de politie aan het verbod van overbodige sig nalen strikt de hand houdt en elke over treding verbaliseert. De Rechterlijke Macht zal streng moeten straffen, indien duidelijk blijkt dat het signaal zonder voldoende aanleiding werd gegeven. Mr. J. H. v. GELDEREN. Haringdrijfnet visscherij. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat ingaande 20 Juli 1936, den datum, waarop het laatste vierde gedeelte van de vloot van haring-drijfnetvisschers- vaartuigen naar zee mag vertrekken, deze vaartuigen zullen worden onderscheiden in de volgende drie groepen: Groep a: Motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief kleiner dan 28 meter en met een machinevermogen van minder dan 125 e.p.k. Groep b: Motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van ten minste 28 meter en met een mach ine ver-mogen van minder dan 125 e.p.k. Groep c: Stoomschepen en voorts alle mo torloggers of motorbooten met een machine vermogen van ten minste 125 e.pk. De vaartuigen, behoorende tot groep a mogen ter haringdrijfnetvisscherij medene- men: een Schotsche vleet, waarvan de bo- venspeerreeplengte ten hoogste bedraagt 2713 nr.. of een Hollandsche dan wel een Stand aard-vleet. waarvan de bovenspeerreeplengte ten hoogste 3325 nr. bedraagt, Voor groep b zijn deze maxima achtereen volgens 2888 en 3675 m.. voor groep c 3020 en 3938 m., voor alle groepen droog gemeten. Militaire vrachtauto omgeslagen. Twee soldaten gedood. Een luitenant ernstig gewond. Op den Otterloschenweg nabij Arnhem is Donderdagmiddag een militaire vrachtauto van het corps rijdende artillerie uit Arnhem, welke auto op weg was naar de legerplaats Harskamp, waar een demonstratie zou plaats hebben met 6 c.M. veldgeschut, omgeslagen. Door onbekende oorzaak begon de auto, waarop een officier en eenige manschappen hadden plaatsgenomen, te slingeren en eenige oogenbiikken later sloeg de auto over den kop. De dienstplichtige soldaat Vink. uit Arnhem werd op slag gedood.De soldaat Prijs, wonende te Oosterbeek, werd ernstig gewond. De lui tenant der rijdende artillerie Albarda uit Arnhem bekwam vrij ernstige kwetsuren. De overige manschappen kwamen er met lichte verwondingen af. De luitenant Albarda en de soldaat Prijs zijn per Roode Kruisauto naar net gemeenteziekenhuis te Arnhem overge bracht. Daar is de milicien Prijs later overle den. Vrede in padvinderij hersteld. Beide groepen blijven echter zelfstandig. Door bemidedling van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, is, naar het Alg. Handelsblad meldt vrede gesloten tusschen de beide groe pen in de Nederlandsche padvinderij. In een onderhoud tusschen de heeren Beelaerts, Rambonnet (hoofdverkenner van de oude vereeniging)de Vos van Steenwijck en Beets (onderscheidenlijk voorzitters van de Algemeenen Raad en van het bestuur der nieuwe vereeniging), een onderhoud, dat voortdurend op zeer aangenamen toon is ge voerd, is men overeengekomen, dat elk der vereenigingen op haar standpunt zal blijven staan (zooals men weet is het voornamelijk de beloftekwestie, die de twee gescheiden houdt), maar dat men elkanders eerlijke overtuiging over en weer zal eerbiedigen, voortaan in goede verstandhouding zal leven en alle onaangenaamheden uit het verleden zal vergeven en vergeten. Politiechef van Naarden ontslagen. Naar het A.N.P. verneemt, is de chef van politie der gemeente Naarden. H. V., door den burgemeester, den heer J. E. Boddens Hosang ontslagen, zulks naar aanleiding van gegrond gebleken klachten, welke over de gedragin gen van den politiechef waren binnenge komen. De klachten hielden geen verband met den ooliliedienst als zoodanig, doch betroffen uit sluitend het particuliere leven van den politie chef. Reeds geruimen tijd geleden was den heer V. ziekteverlof verleend. De justitie is in de zaak gemoeid.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5