Uit het Buitenland Thijs IJs in het betooverde woud Engeland herdenkt twee Chamberlains V R T J D A G 10 jut I 1936 H A A R t E M'S D A G B t A D Frankrijk acht den verplichten bijstand aan Ingeland in de Middellandsche Zee vervallen. Mededeeling aan Rome en Londen. Engeland trekt oorlogsschepen uit de Mid dellandsche Zee terug. Afwachtende houding van Italië. Frankrijk. Regeering acht zich niet langer gebonden in de Middel landsche Zee De Fransche regeering heeft Groot- Brittannië en Italië er van in kennis gesteld, dat Frankrijk's verplichtingen tot wederzijdschen bijstand in de Middellandsche Zee ten opzichte van Groot Brittannië, niet langer van kracht zijn, tengevolge van een te Genève genomen besluit tot opheffing der sancties. Regeering zal eventueel met een zuiver socialistisch program komen. De socialistische federatie van het depar tement van de Seine heeft te Puteaux een vergadering gehouden, waarop 20.000 perso nen aanwezig waren. Verscheidene socialisti sche ministers voerden het woord en zetten uiteen, wat de socialisten reeds bereikt heb ben en waaruit de komende hervormingen zullen bestaan. Paul Fa ure, secretaris-generaal van de so cialistische partij en minister van staat, voerde o.m. het woord. De regeering van het volksfront, aldus spreker, is in het leven ge roepen, om het programma van het Volks front ten uitvoer te leggen. Het is evenwel mogelijk, dat indien na verloop van enkele maanden het verwachte resultaatuitblijft, als gevolg van de economische crisis, wij onze vrijheid zullen terugnemen en aan het Fransche volk een zuiver socialistisch pro gramma zullen voorleggen. Paul Faure sprak vervolgens over de zit ting van den senaat, waarin de bezetting van de Fabrieken door de arbeiders is be handeld. Op het oogenblik zijn wij verplicht te ant woorden, dat de bezetting van de fabrieken onwettig is, aldus Faure, wij willen echter niet gewapenderhand ingrijpen en onze handen bezoedelen met bloed om de fabrie ken te ontruimen. Wij vragen de arbeiders klasse echter, vertrouwen in ons te stellen. Emgelamd. Middellandsche Zeevloot wordt gedeeltelijk terug getrokken. In gezaghebbende Britsche kringen verklaart men, dat zeer binnenkort een begin zal worden gemaakt met het terugbrengen der Middellandsche Zee- vloot tot normale sterkte. Men legt dit zoo uit, dat de eenheden van de ..Homcfleet", die thans te Gibraltar liggen, naar Engeland zullen worden gedirigeerd en dat de schepen van de vloot in het Verre Oos ten, die in de Middellandsche Zee geconcen treerd zijn, naar hun basis zullen terugkeeren. Intusschen wordt er aan herinnerd, dat Eden in het Lagerhuis verklaard heeft, dat de vloot in de Middellandsche Zee sterker zal blijven dan voor hetOost-Afrikaansche con flict het geval was. De indruk in Italië. Blijkens een bericht uit Rome is dit be sluit aldaar gunstig ontvangen. Officieele kringen weigeren nochtans een bepaald oordeel uit te spreken over de ge volgen, welke de tegenwoordige houding van Groot Brittannië zal hebben op de Italiaan- sche politiek. Men wacht volgens Reuter, op de feiten zelf, d.w.z. op de werkelijke terug trekking der Britsche vloot en op de opzegging van het verdrag. Het schijnt, dat repatrieering der effectie ven, die zich thans in Libye bevinden, binnen kort mogelijk zal zijn. België Interpellatie van Rex in de Kamer. Donderdagavond heeft de Rexist Degrunne geïnterpelleerd inzake de financieele schan dalen, welke zijn partij in den verkiezings strijd heeft onthuld en waarnaar de regeering een onderzoek heeft gelast, waartoe een com missie is ingesteld. De minister van justitie analyseerde in zijn antwoord de rol van het parket in de genoem de kwesties en verklaarde, dat de justitie haar plicht heeft gedaan. Vervolgens sprak Van Zeeland. Hij zeide, dat de door den staat gegarandeerde instel lingen hebben ingegrepen om de spaargelden te redden en het is dank zij dit ingrijpen dat geen algeheele ineenstorting is gevolgd en dat men de crisis kon weerstaan. Indien evenwel fouten zijn begaan dan zullen zij gestraft worden. De commissie van onderzoek zal een onderzoek instellen naar de verantwoorde lijkheid. Senaat spreekt zijn vertrouwen in de regeering uit. Na afloop van de debatten over de regee- ringsverklaring heeft de senaat met 122 tegen tien stemmen en 18 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Chioa. Japansch garnizoen veroor zaakt verontwaardiging te Peking. Sedert twee dagen worden door het Japan- sche garnizoen te Peking omvangrijke ma noeuvres gehouden, waarbij lichte en zware tanks de hoofdrol vervullen, aldus het D.N.B. Dit maakt des te meer indruk, aangezien de Chineesche troepen hier over geen enkele tank of vliegtuig beschikken. De vechtwagens vernielen de straten en hin deren het verkeer. Reeds hebben botsingen plaats gevonden met de internationale bewo ners van de stad, die foto's wilden maken van de tanks, doch hierin werden gehinderd door Japansche militairen. Men verwacht thans diplomatieke protesten, De hervorming van Noord- China. Uit Peking wordt gemeld dat de missie van Wang Ko Min, den voorzitter van de econo mische commissie van Hopei en Tsjahar, het volgende omvat: 1. Herziening der betrekkingen tusschen de anti-communistische autonome regeering van Oost-Hopei en den politieken raad van Hopei en Tsjahar en verbetering der betrek kin-gen tusschen China, Mandsjoekwo en Japan in Noord-China. 2. Regeling van het vraagstuk van den smokkelhandel in Noord-China. 3. Reorganisatie van het 29e leger, dat thans onder bevel staat van Soeng Tsje Joean, den voorzitter van den politieken raad van Peiping. Wang Ko Min zal waarschijnlijk Zaterdas van Peking naar Nanking vertrekken. Na be sprekingen te hebben gevoerd met Soeng Tsje Joean, teneinde aan maarschalk Tsjang Kai Sjek verslag uit te brengen. Dantzig. Slechts één oppositieblad kan nog verschijnen. De politie-president van Dantzig, heeft voor den tijd van vijf maanden de Duitsch-Natio- nale „Dantziger Nationale Zeitung" geschorst. Van de oppositiebladen in Dantzig kan dus op het oogenblik alleen nog het centrum orgaan „Dantziger Volkszeitung" verschijnen. De Duitsch pers publiceert een artikel van Wilhelm Zaerske, den hoofdredacteur van de Dantziger Vorposten, die met name schrijft: „Lester zal zich er rekenschap van geven, dat na de bespreking aangaande zijn per soon zijn in functie blijven te Dantzig slechts de spanning tusschen de regeering van Dantzig en den Volkenbond zou kunnen verhoogen. Men verwacht dan ook algemeen, dat Lester zal vertrekken en men denkt niet, dat hij zal terugkeeren". Fransch disconto verlaagd. Met een vol procent. De Bank van Frankrijk heeft haar discon to verlaagd van 4 op 3 procent. Onrust in Palestina. Melktransporten door Arabieren vernietigd. Uit Jeruzalem: De oproep van den Britschen Hoogen Commissaris aan de Arabische be volking, die ook door middel van door vlieg tuigen uitgeworpen strooibiljetten is verspreM, heeft tot nu toe geen succes gehad. De alge- meene staking en de daden van terreur hebb m zelfs op vele plaatsen nog een verscherping ondergaan. Het middelpunt van de stakings beweging is op het oogenblik Jeruzalem, waar reeds een dreigende levensmiddelenschaarste merkbaar wordt. De melkstransporten worden op den weg naar de stad door Arabische sta- kingsposten opgevangen en de melk wordt uit gegoten. Onbegrijpelijk is het echter, waarom de Arabieren tot dergelijke maatregelen hun toevlucht nemen, aangezien hierdoor slechts de Arabische bevolking zelf getroffen wordt, terwijl de Joodsche bevolking er geen hinder van heeft. Verlichte schildpadden, een nieuw strijdmiddel! Een afdeeling Seaforth Hooglanders welke ln de omgeving van Nabloes op zoek was naar opstandige Arabieren zag in den nacht op verscheidene plaatsen in het gebergte lichtjes bewegen. Men hield deze lichtjes voor seinen van de opstandelingen en stelde een onder zoek in. Het bleek evenwel, dat de Arabieren alle schildpadden, welke zij konden vangen, een lichtje op het rugschild hadden gebonden en vervolgens weer vrijgelaten op de bergen. Terwijl de Hooglanders achter de lichtjes aan joegen. zetten de Arabieren elders hun anti- Joodsche campagne voort. (A. N. P.) Hoe kregen de werelddeelen hun naam. Een stuk oude geschiedenis. Een sterrekundige toonde eens aan iemand, die volkomen leek in de astronomie was, een groote kaart van de maan, en na hem een reeks van vulkanen, bergen en valleien te hebben getoond, wees de geleerde op een be paald punt en zei: „En dit is de Tycho-kra- ter". De leek zag met verbaasde oogen den geleerde aan en riep uit: ..Het is prachtig, dat de wetenschap dat voor ons weet te ont dekken. maar zeg eenshoe weet u, dat die krater zoo heet?" Ieder ding heeft zijn naam en al is het bovenstaande een anecdote, het toont niet temin aan. dat wij ons er aan gewoon ge maakt hebben, om in de namen van alle voorwerpen meer dan een zinnelooze beti teling te zien. Zelfs levenlooze voorwerpen hebben vaak een naam, die een diepere beteekenis heeft en niets is meer opwindend, de philologen kunnen het getuigen, dan den oorsprong na te gaan van een woord, dat door het dage- lijksch gebruik 'n gewoon woord is geworden. Interessant is het om na te gaan, hoe de werelddeelen hun naam hebben gekregen. Omtrent den naam van 't- oudste werelddeel Europa is reeds heel wat te doen geweest. Er zijn geweldige theorieën opgesteld en ver onderstellingen gemaakt en tot voor korten tijd was men het vrijwel er mee eens, dat de naam Europa een Grieksche vorming moest zijn van het Phoenïcische woord „Ereb", dat „land. waar de zon ondergaat' beteekent. Thans wordt aan deze verklaring evenwel ernstig getwijfeld. De geleerde Hans Philipp heeft een studie gepubliceerd, die de onhoudbaarheid van deze theorie duidelijk aantoont. Volgens hem beteeken de Europa niet het gebied, waar van de Grieken weinig of niets wisten, maar was Europa de naam van de streek, die ten Noorden van Grie kenland a"an de Thracisehe kust gelegen was. In de Grieksche litteratuur wordt her haaldelijk gesproken over het land Europa, dat men later nog terug vindt als de Mace donische provincie Oropos of Europos. Zoo verhaalt Herodotus van den Koning van Perzië, die ,zijn leger naar Griekenland wil de voeren, na het land Europa te zijn door getrokken. Tenslotte werd de naam Europa gegeven aan het geheele gebied, dat 'zich uitstrekte in het Noorden, dat nog nagenoeg onbekend was en bewoond werd door „barbaren" De naam Azië. moet al eveneens uit Grie kenland afkomstig zijn. Homerus spreekt van het „Moeras van Azi", terwijl Herodotus de benaming van het achterland der Joni- sche koloniën toeschrijft aan den Lydischen veldheer Asias. Geleidelijk werd deze naam gegeven aan het geheele gebied dat zich ten Oosten uit strekt en om het te onderscheiden van de reeds eerder ontdekte gebieden van „Groot- Azië" werd dit nieuwe gebied, „Asia-minor" of Klein-Azië genoemd. Wat Afrika betreft, weet men dat de Grie ken dit ontzaggelijke gebied, of beter het al leen bekende Noordelijke gedeelte naar de aldaar wonende volksstam: „Lybië" noemde. Nadat de Romeinen Carthago hadden ver overd, vestigden zij zich eveneens aan de kust en noemden de nieuwe provincie naar de aldaar wonende stam der „Afres" provin cie Afrika. Gedurende gexuimen tijd ge bruikte men zoowel de namen Lybië als Afrika, totdat deze laatste naam gegeven werd aan de andere provincie's die de Ro meinen veroverden, terwijl de oorspronke lijke naam slechts behouden bleef voor een der tegenwoordige Italiaansche koloniën. Dat Amerika zijn naam aan den Itaiaan- schen ontdekkingsreiziger Amerigo Ves pucci dankt, is algemeen bekend. Van de af komst van den naam Australië weet men niet veel met zekerheid te verhalen. Men vermoedt dat zij afkomstig is van de bena ming „Terra Australis" die door Ptolomeus, of misschien reeds vóór hem, aan het tegen woordige vijfde werelddeel gegeven werd. Op zijn wereldkaart geeft Ptolomeus Afrika en Azië als een continent aan, van de Zuid grens had hij waarschijnlijk weinig zeker heid. want hij verbond Indië in één lijn met wat wij thans Somaliland noemen. De lan den. die hij veronderstelde beneden deze Zuid-grens te liggen, gaf hij aan als het on bekende „terra australis". Men was er van overtuigd, dat er een „terra australis 'Zui delijk Land) moest zijn, omdat de aarde an ders niet in evenwicht kon blijven! Het was eerst in de 17e eeuw dat Portu- geesche en Hollandsche koopvaardijvaarders op dit Zuidelijk land voet aan wal zetten. Veertig jaren later ontdekte Aibel Tasman een stukje land. dat nog Zuidelijker gelegen was, een eiland, dat men naar hem heeft genoemd. Ontdekkingsreizigers van de twee laatste eeuwen vonden nog meer Zuidelijk gelegen een uitgestrekt gebied rond de Zuid pool, maar het land, door Erodia en Jansz in 1601 en 1605 ontdekt bleef het „Terra Australis". Australië genoemd, als een her innering aan de aardrijkskundige hypothe sen der oudheid. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Na een mooie wandeling komt Thijs bij een snelstroomend riviertje. Hier zit het vol met visch, daar kan iedere hengelaar je van vertellen. Thijs ziet tot zijn verbazing, dat er een bootje aan den oever ligt, zonder dat zich iemand anders in de buurt bevindt. Dat zou hij voor zijn vischpartijtje best kunnen gebruiken. Hij kan zich dan in den stroom naar den overkant laten drijven. Riemen of een roer zijn daar niet voor noodig. En als het moet kan hij later door het water weer naar den anderen kant \Vaden, want het is hier overal erg ondiep. Dat lijkt Thijs een goed plannetje en dus stapt hij meteen in de hopt. Joseph's handelspolitiek door zijn jongsten zoon voortgezet. Londen, 9 Juli. (Van onzen correspondent.) De pas aangekondigde voorstellen van den minister van Landbouw voor steun van het binnenlandsch slachtvee-bedrijf zijn naar den geest van Joseph Chamberlain, wiens ge boorte, 100 jaar geleden, thans in Engeland wordt herdacht. Men herdenkt vooral den tweeden, niet vooral den eersten Chamber lain. De eerste begon in gemeentelijk bestuur en zijn Birmingham werd het voorbeeld van stadsontwikkeling en bevolkingszorg in het Engeland van dien tijd. Birmingham is ook thans nog de meeste steden in Groot Brittan nië op dit punt vooruit. Tot op dezen dag nog ziet men in het aspect van die stad de ener gieke, weldoende, stichtende hand van den gemeentelijken bestuurshervormer. De geest van den eersten Chamberlain is nog te her kennen in de hedendaagsche opvattingen van de Liberalen en van Labour, die veel te dan ken hebben gehad aan de bezieling, die de radicale Joe hun heeft gegeven. Birmingham herdenkt terecht dezen man en niet zoozeer den tweeden Chamberlain, van de tweede helft van zijn bestaan, die een verwoed Ta- riff Reformer en Imperialist was geworden, Deze herdenking blijft gereserveerd voor de rest van het land en voor zijn bestuur, dat in zijn handelspolitiek den weg tracht te be wandelen, door Joseph Chamberlain den Ta- riff Reformer aangewezen. De voorstellen van den minister van Landbouw zijn een klein streepje verder op dien weg, niet meer. Maar hoe klein ook de vooruitgang, hij is vastbera den. Deze regeering heeft in haar protectionisti sche politiek geaarzeld met tarieven op voedingsmiddelen. In een vroegere periode waren ze heet water geweest, waaraan Bald win zich hevig de vingers had gebrand. Van daar de omzichtigheid. Maar ze komen toch. zachtjes aan. om geen ongelukken te maken. De teelt van slachtrunderen en -kalveren is van 1934 af gaande gehouden met staatssubsi dies. Het was een tijdelijke maatregel. Hij zou gelden totdat minister Elliot en zijn helpers hun plan op langen termijn voor de bescher ming van het slachtveebedrijf zouden hebben uitgewerkt en hebben ingevoerd. De uitwer king heeft veel tijd geëischt. Inmiddels heb ben de subsidies aan de Schatkist zoowat 9.000.000 gekost, meetellend wat nog moet worden betaald, voordat het thans aangekon digde plan, omvattend invoertarieven, contin genteering en subsidies, in practijk kan worden gebracht. Indertijd verklaarde de re geering, dat de Schatkist het aan subsidies uitgegeven geld terug zou krijgen uit de op brengst van het tarief dat zou worden in gevoerd. Maar nu blijkt dat daar niets van kan komen. De Schatkist heeft de 9.000.000 afgeschreven als een oninbare schuld. En ze, moet zelfs voortgaan met subsidies. Minister Elliot heeft berekend, dat hij zoowat 3.500.000 per jaar zal krijgen uit de tarieven. Maar daar hij een jaarlijksch subsidie van 5.000.000 voor zijn veeboeren vraagt, moet de Schatkist er jaar lijksch 1,500.000 bijpassen. Het voorgestelde tarief heeft het karakter van een „levy", een heffing; de opbrengst is rechtstreeks voor de beschermde boeren bestemd. Men zou zeggen, dat zulke officieele welda digheid hartelijk welkom zou worden gehee- ten door hen. die er mee worden gezegend. Dat is echter niet het geval. Het invoer recht op het rund- en kalfsvleesch bedraagt niet veel meer dan 3/4 penny per pond. Dat is zoo weinig, vinden de bedeelden, dat het de buitenlanders in staat zal stellen de markt in Groot Brittannië te blijven „bederven". De invoer van het vleesch uit de Dominions blijft vrij. De vaderlandsche telers zouden geluk kiger zijn geweest, indien de buitenlanders 1 penny per pond op den invoer hadden moeten betalen en indien de stamverwanten overzee hun invoervoorrecht hadden moeten koopen met een voorkeurrecht van 3/4 penny. Het pu bliek kan ook niet bijster ingenomen zijn met den voorgestelden maatregel. Het heeft reden te twijfelen aan de stelling in het leerboek der Tariff Reformers, dat de buitenlanders het tarief betaalt. Het heeft reden te vragen waarom het dan de 9.000.000 voornoemd niet betaalt, en jvaarom niet het subsidie-deel, dat de Schatkist straks moet blijven opbrengen. Het heeft het onrustige gevoel, dat het ook de 3/4 stuiver per pond zal moeten betalen. De Oppositie is van meening dat de regee ring de bevolking aan meer vleeschlooze dagen gaat wennen en aan meer on voldoende dieet in een land, dat vol gens onweersprekelijke deskundige uit spraken al meer dan^ 20.000.000 menschen heeft, wier lichaamsgesteldheid door onvol doende voeding is ondermijnd. Een regee- ringsoppositie stelt het algemeen de maat regelen der regeering zoo zwart mogelijk voor De regeering stelt op haar beurt den toestand" te rooskleurig voor, want Dolitieke propaganda moet haar deel hebben n de voorstelling. Zij doet aan massa-sug gestie, wanneer zij van dag tot dag ver klaart dat de voedingsmiddelen steeds goed- kooper worden en dat men niets van het vleesehtarief zal merken. Zij is op veiliger ter rein, wanneer zij uitlegt dat de reorganisatie der verdedigingsmiddelen zorg voor binnen landsch voedselproductie meebrengt en dat de welvaart van 't slachtvee-bedrijf een levens belang is voor het land. Zij verzuimt er op te wijzen dat Argentinië, dat behalve den last van contingenteering nu ook den last van een tarief voor zijn vleeschinvoer zal onder vinden, minder aan Groot-Brittannië zal gaan verdienen en dus ook minder van Groot-Brit tannië zal gaan koopen, tot schade van de Britsche textiel-industrie en haar arbeiders, die dank zij vooral ook de Argentijnsche markt het hoofd boven water konden houden. Wel. dit alles staat „in het teeken" der Chamberlains. De jongste zoon van Joseph, die thans Kanselier van de Schatkist en Premier in den dop is, heeft nu vier jaren geleden het voorrecht gehad de handelspoli tiek van zijn land te leiden in de banen die zijn vader had aangegeven. En enkele dagen gelden heeft hij zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken gesproken van den afgunstwekkenden voorspoed van 't land, van den triomf van de nieuwe richting, en heeft hij zijn gehoor uitgenoodigd na te gaan hoe nauwkeurig de schoone voorspellingen van zijn vader in vervulling zijn gegaan. Men moet de voorspellingen van zijn vader kennen om te weten hoe ver ze in haar ver vulling tekort zijn geschoten. De rijksvrijhandel, dien de oude Chamberlain predikte en dien Lord Beaverbrook en Mr. Amery thans prediken, is misschien verder van zijn verwezenlijking dan in 1900. Joseph dacht zich een gesloten Britsch Rijk, waarin Groot Brittannië zijn fabrikaten uitwisselde tegen de voedingsmiddelen der Dominions. Zijn idee was een federatie van Britsche sta ten, een politieke eenheid waarvan de deelen. elkaar zouden schragen in zelfverdediging. Het is niet zoo geloopen. De Dominions maken hun eigen fabrikaten en Engeland be lemmert den invoer van voedingsmiddelen uit de Dominions. De politieke banden tus schen het moederland en de zelfstandige rijksdeelen zijn zoo los dat ze nauwelijks wor den gevoeld. De Dominions behouden zich het recht voor zelf te kiezen of zij al of niet voor Engeland zullen vechten. De overheerschende opvatting is thans dat het zóó goed is en dat het een zeer gevaarlijke wereld een ietsje min der gevaarlijk maakt. Volgens opvattingen die niet overheerschen is de overheerschende op vatting een bewijs van zelfvoldaanheid en ge brek aan inzicht en zal ze zich vroeg of laat wreken, zoo ze dit niet reeds bezig is te doen ln de ontstellende driften die in de interna tionale wereld zijn losgebarsten Ei' is zoo is de redeneering van hen, wier stemmen doen denken aan die van den roepende in de woestijn al veel meer economisch impe rialisme in de Britsche gebieden van de we reld (Groot Brittannië is door zijn koloniën voor zijn fabrikaten te monopoliseeren zelfs verder gegaan dan Joseph Chamberlain wilde gaan) dan bevorderlijk kan zijn voor goede internationale verstandhouding. In scherpe tegenspraak met Neville Chamberlain roepen deze stemmen uit dat dit economisch impe rialisme waar minister Elliot juist weer een schepje op heeft gedaan zoowel het Britsche Rijk zelf als de rest van de wereld heeft benadeeld. Het zijn niet altijd politieke stemmen die zoo spreken. Het bulletin van een non-politieke groep van onderzoekers van politieke en economische kwesties, juist uit gegeven, bevat een artikel waarin op den schijn van de herwonnen welvaart in het land nadruk wordt gelegd, waarin deze wordt toegeschreven aan de medewerking van ta rieven, contingenteering en de waardever mindering van het pond sterling en waarin wordt betoogd dat wat er aan welvaart is ten koste van andere landen is verkregen. In die andere landen heeft men in eenige gevallen aldus 't bulletin zich om valsche profeten geschaard, die werk hebben beloofd en het hebben gegeven in bewapeningsindustrie. In dit artikel wordt sterk verband gelegd tus schen de Britsche handelspolitiek en de on rust in de wereld. Velen vermoeden het of weten het. Maar het is van eenig belang te vernemen, dat het in Engeland zelf herhaal delijk door personen en instellingen van ge zag wordt verkondigd. A. K. VAN R. Bruin, óók zonder zon, door de snelle, huidbruinenae werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez. Med.) RAEM PRDERAMMA ZATERDAG 11 JULI 1936. HILVERSUM I, 1875 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 19.15 De Notenkrakers, Eddy Walis' orkest en voordracht. 12.00 Gram.pl. 1.151.45 Orgel spel. 2.00 Gram.pl. 2.30 Causerie en Radio-too- neel. 3.00 Ensemble „Fantasia". 4.00 Gram.pl. 4.45 De Bohemians. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gram.pl. 6.30 Sportreportage. 7.00 Arb. Mu- ziekvereeniging „Door het volk, voor het volk". 7.20 Voordracht. 7.40 Vervolg concert. 8.03 SOS-Berichten. 8.05 Berichten A.N.P. VARA- Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Bestrijding van vervelende gewoonten. 9.15 Gram.pl. 10.00 Be richten A.N.P. 10.05 VARA-orkest. 11.00—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. KRO-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.15 Reportage TT-Races. 9.45 Gram.pl. 10.00 Gram.pl. 10.20 Reportage TT- races. 12.15 Gram.pl. 12.30 Berichten.. 12.45 KRO-orkest. 1.20 Gram.pl. 1.45 Reportage TT-races. 2.30 Jeugdhalfuur. 3.00 Reportage TT-races. 3.30 Kinderuur. 4.30 Gram.pl. 4.45 Reportage TT-races. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 KRO-Melodisten. 6.20 Journ. weekover zicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Heden daagsche kerkelijke kunst en de kunstenaars. 7.35 Actueele aether flitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Voordracht. 8.30 KRO-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.20 Gram.pl. 9.45 Spor to ver zicht. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Be richten A.N.P. 10.35 KRO-Boys. 11.00—12.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Welsch orkest en soliste. 12.35 Gram.pl. 1.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 Het BBC-Sehotsche orkest 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Bronkhurst Trio. 4.20 Gram.pl. 4.45 Sportreportages. 5.40 Dansmuziek. 6.20 Berich ten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Het Munn Felton's orkest en soliste. 8.20 Dansmuziek. 8.50 Variété-programma. 9.50 Berichten. 10.20 Voordracht. 10.40 BBC-orkest solist. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 4.20 Gevar. concert. 6.50 Pascal- orkest. 8.20 Opera-uitzending. 11.3512.35 Populair concert. KEULEN. 456 M. 6.50 en 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroepklein orkest en vocaal sextet. 4.20 Gram.pl. 5.35 Mannenkoor. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Omroep- kwintet en solisten. 8.30 Gevar. programma. 10.45 Pianoduetten. 11.2012.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 1.30 Klein-orkest. 2.25 Gra- mof.pl. 2.35 Salon-orkest. 3.20 Gram.pl. 4.10 Reportage. 4.50 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Klein-orkest. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.50 Zoo zingt Vlaanderen, potpourri. 10.50 Reportage, 11.10 Gram.pl. 11.3512.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Klein-orkest. 1.30 Salon-orkest. 2.25 Grampl. 3.20 Dansmuziek. 4.10 Reportage. 4.35 Gram.pl. 5.20 Erasmus-Herdenking. 5.35 Gra- mafoonpl. 6.20 Erasmus-He Men king. 6.35 Ka mermuziek. 8.20 Symphonieconcert. 9.05 Erasmus-Herdenking. 10.35 Dansmuziek 10.50 Reportage. 11.00—12.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.30 Gevarieerd programma. 10.20 Berichten. 10.50 Trioconcert. 11.05 Weerbericht. 11.20—. .1,15 Dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6