Zomer- Opruiming Hel Bebaaqttyksle Wijziging georganiseerd overleg behandeld. Coed humeur. BOKSEN 54e Jaargang No. 16274 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 14 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 175.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. PROV. STATEN Voordracht van Gedeputeerden aangenomen Hedenmorgen half elf werd de eerste ge-' wone zitting in 1936 van de Provinciale Sta ten voortgezet. De Geinbrug. Mr. Bo mans (R.K.) (Ged. Staten) ant woordt op de vragen van Mevrouw B o i s- s e v a i 11P ij n a p p e 1 (V.B.) over een scheur in de Geinbrug. Spreker heeft een onderzoek doen instellen, waaruit is geble ken, dat de zandmassa onder één der vleugels is weggezakt, waardoor de paalfundeering meegetrokken werd. Het gevolg was, dat in het gemetselde gewelf onder het voetpad een scheur is. Dit geschiedde niet onder den rijweg. Iets dergelijks is bij de 170 nieuw gebouwde bruggen in de provincie niet voor gekomen. Spreker kan dan ook niet toegeven dat men bij den bouw van de Geinbrug niet voorzichtig genoeg is geweest. Maatregelen zullen worden genomen tot herstel. Er zal een nieuw fundament van gewapend beton worden gemaakt en het verkeer zal gedurende die werkzaamheden niet gehinderd worden. Mevrouw Boissevain verklaart zich door dit antwoord bevredigd Wijziging Georganiseerd Overleg. Aan de orde komt de voordracht van Ged. Staten tot wijziging van het „Ambtenaren reglement 1920". De heer Vul ik (R.K.) brengt hulde aan Ged. Staten voor de indiening van deze voor dracht. Hij dringt er op aan, dat ook Staten leden in deze commissie zullen worden op genomen. De heer Vermeulen (A.-R.) verklaart zich hiertegen, want dan komt de politiek in de commissie en dat is ongewenscht. Dit zal tot vertroebeling aanleiding geven. De heer Pothuis (S.D.A.P.) is ook dank baar voor de indiening van deze voordracht. Hij uit echter eenige wenschen. Hij meent dat Ged. Staten tegenover deze commissie geheel vrij moeten staan. De vrees van den heer Vermeulen deelt hij niet. Een lid van de Staten moet er zitting in nemen om zich te oriënteeren. Hoofden van takken van dienst mogen alleen een adviseerende stem heb ben. De heer L a m b o o y (R.K.) acht het niet gewenscht, dat er een evenredige vertegen woordiging in de commissie komt. Daar moe ten alleen bekwame vertegenwoordigers in zitten. De heer Vlekke (N.S.B.) zal, hoewel hij weinig heil van deze commsisie verwacht, toch vóór deze voordracht stemmen. De heer Boissevain (V.B.) verklaart zich eveneens tegen het instituut evenredige vertegenwoordiging. Men moet maar eens zien hoe het werkt, dan kan men er altijd nog eens over praten. De heer Klaas de Vries (V.D.) is het niet met den heer Vlekke eens, dat het Ge organiseerd Overleg een wassen neus zou zijn. Spreker meent, dat deze commissie zich moet ontwikkelen. Hij zal voor de voordracht stem men. De heer Seegers (Comm.) zegt, dat zijn partij ook vóór zal stemmen, maar hij heeft bezwaar tegen de stemverhouding. Hij is er op tegen dat er meer stemmen aan de sterk ste partij gegeven zouden worden. De heer Witteman (R.K.) (Ged. Staten) verdedigt de voordracht. Een vergelijking tusschen provinciaal en gemeentelijk bestuur is niet mogelijk. Een gemeenteraad staat veel dichter tot de zaken van de gemeente en van de arbeidszaken. Hij acht het ongewenscht. De personeel-organisaties zijn het er over eens. dat de commissie wordt samengesteld, zooais Ged. Staten hebben voorgesteld. Men moet het zoo dus maar eens laten werken. Hij adviseert dan )ook, de voordracht onge wijzigd aan te nemen. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd het voorstel tot verlaging van den erfpachtscanon, aan de provincie verschuldigd door de woningbouwvereeniging „Bloenjendaal-Noord" te Bloemendaal. Verpleging geestelijk abnormale kinderen. Aan de orde worden gesteld het rapport van de commissie tot het instellen van een on derzoek inzake de verpleging van geestelijk abnormale kinderen en jeugdige personen en het prae-advies van Ged. Staten daarop. De heer Sajet (S.D.A.P.) merkt op, dat de verpleging van zulke kinderen in gezinnen vaak onvoldoende is. Dikwijls wordt zelfs ver- waarloozing geconstateerd. Hij acht het ge wenscht, de gelegenheid te scheppen tot verpleging van deze kinderen in een daar voor te stichten inrichting.Hij vraagt, Ged. Staten zoo spoedig mogelijk als de tijds omstandigheden dit toelaten, met een desbe treffende voordracht te komen. De heer Dr. Droog (R.K.) zegt, dat de com missie algemeen van oordeel was, dat de zwakzinnige kinderen in één der Provinciale Staten niet verpleegd moeten worden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft echter medegedeeld, er niets voor te voelen een nieuwe inrichting te laten bouwen, zoo lang er in de ziekenhuizen elders nog plaats beschikbaar is. Ook is het de vraag, of alle ouders er wel voor te vinden zouden zijn, hun kinderen naar zulk een inrichting te sturen. Het beste zal dus zijn, dat een of andere neutrale vereeniging zonder steun van de vereeniging iets opricht. De heer Hoogland (S.D.A.P.) acht uit breiding van het buitengewoon onderwijs dringend gewenscht. Er zijn tal van gebieden in ons land, waar het niet gegeven wordt. Spreker sluit zich dus geheel aan bij de con clusie van het rapport. De heer De Bruin (N.S.B.) merkt op, dat er te veel gestreefd wordt naar neutrale in richtingen, wat hij een mislukking noemt van de godsdienstige inrichtingen, wier werk hij waardeert. Te één uur wordt de zitting geschorst tot kwart vor twee. Installatie Mr. J. H. P. E. Mijnssen. Tevens nam Mr. Van Rijn van Alkemade afscheid. Hedenmorgen heeft de rechtbank te Haarlem den nieuwen rechter, Mr. J. H. P. E. Mijnssen, geinstalleerd. De president Mr. G. Sluis, sprak een kort woord van welkom, nadat de officier van Justitie, mr. L. H. Roeters van Lennep, de be noeming had voorgelezen. Bijzittende rech ters waren mr, A. L. M. van Berckel en mr. E, J. W. Top. De griffierszetel was ingenomen door mr. A. W. baron Sloet. Tevens nam in deze zitting mr. M. A. van Rijn van Alkemade afscheid. De president richtte tot hem een kort af scheidswoord. Ook de officier van justitie en de deken van de orde van advocaten mr. J. H. J. Simons, spraken hun waardeering uit voor de afgeloopen periode van samenwerking Mr. van Rijn van Alkemade repliceerde hierop, waarbij ook hij de samenwerking in de afgeloopen jaren een zeer gelukkige noem de. „Steeds zal deze tijd mij in gedachten blij ven", zoo besloot hij. Bij de plechtigheid waren vele leden dei- balie aanwezig. ESPERANTO. De tentoonstelling in onze Tijdingzaal. Deze expositie in onze Tijdingzaal werd door een groot aantal personen bezocht; blijkens de vele vragen, die gesteld werden groeit de belangstelling ook in de kringen, die zich tot nu toe nog wat afzijdig hielden. Teekenend voor de bekendheid dezer hulp taal is, dat door geen enkelen bezoeker de vraag meer gesteld werd, die vroeger nog veel gehoord werd: ,,Wat is Esperanto"? Wel in formeerden velen naar de beste wijze om zich in deze taal te bekwamen; ook werd vaak de opmerking gemaakt: „Ik ben wat te oud om er nog aan te beginnen, maar men moest het op de scholen onderwijzen". Nu, dat was dan ook juist de wensch van de organisators der tentoonstelling; het groote aantal uitgereikte brochures „Esperanto op de Scholen" zal ongetwijfeld er toe hebben bijgedragen, dat deze wensch steeds meer al gemeen wordt. Ergerlijk geval van kinder mishandeling. In onderzoek bij politie en justitie. Wat is de ware beteekenis van een Ziet nog heden de etalages van Gr. Houtstr. 3 6 en U heeft het antwoord Aanvang morgenochtend 9 uur Naar wij vernemen heeft zich in den Spaarndammerpolder, gemeente Velsen, een ergerlijk geval van kindermishandeling voor gedaan, dat nu bij politie en justitie in on derzoek is. De machinist B. van 't gemaal in genoem den polder heeft zijn 17-jarig dochtertje, dat eenigszins achterlijk is, van Hemelvaartsdag af in een schuurtje opgesloten gehouden en haar bovendien herhaalde malen mishandeld. Voeding en ligging van het kind waren totaal onvoldoende. Het meisje is een dochter uit het eerste hu welijk van den man en heeft ook nog een jonger broertje, een jongen van 14 jaar. De machinist is voor den tweeden keer ge huwd en de stiefmoeder was de kinderen uit het eerste huwelijk niet goed gezind. Toch moet blijkbaar de mishandeling van het kind op rekening van den vader geschreven worden. Tegen den vader is een vervolging ingesteld. Het kind is in ellendigen toestand, ver waarloosd en vermagerd, op last der Justitie, ter beschikking van den Voogdijraad gesteld en geplaatst in een inrichting te Zandvoort. (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling van schoen werk en lederwaren. Op 21, 22 en 23 Juli. De Nederlandsche Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliers houdt dit jaar haar jaarvergadering te Haarlem. Naar aanleiding van dit feit heeft de Haar- lemsche Schoenmakerspatroons Vereeniging het initiatief genomen tot het houden van een tentoonstelling van schoenwerk, lederwaren en machinerieën die bij het vervaardigen en repa- reeren van schoenen gebruikt worden. De belangstelling voor deze expositie, die voor een ieder vrij te bezoeken zal zijn en 21, 22 en 23 Juli a.s. in het gebouw van den Haarl. Kegelbond zal worden gehouden, is zeer groot. Men rekent er op, dat de groote zaal geheel vol zal wezen. Bijna alle vooraanstaande fir ma's van Nederland zullen vertegenwoordigd zijn. De Haarlemsche Schoenmakers Patroons Vereeniging zal in haar stand vooral de aan dacht vestigen op de groote waarde van goede reparatie: voorbeelden van goede en slechte reparatie zullen te zien zijn. Secretaris van het tentoonstellingsbestuur is de heer P. H. Huykman, Bakenessergracht 53, Haarlem. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder van onderwijs, de heer A. G. Boes. zal in plaats van Woensdag deze week op Donderdag te half één zijn spreekuur hou den. „De Schelde" boekt nog een klein verlies. Aan het jaarverslag over 1935 der Konink lijke Maatschappij „De Schelde", Scheepswerf en Machinefabriek, te Vlissingen, ontleenen wij het volgende: Het financieele resultaat was niet zóó on gunstig als in het voorafgaande jaar, wat is toe te schrijven aan ver doorgevoerde bezuini gingen en aan de omstandigheid, dat wij een betrekkelijk groote hoeveelheid reparatie- werk hebben uitgevoerd. Reparattie laat nog altijd een klein batig saldo, in tegenstelling tot nieuwbouw, waarvoor de prijzen bij voortdu ring onbevredigend blijven. Ook in 1935 mocht het niet gelukken, af schrijving te verdienen; bovendien is nog een klein verlies geleden. Het gevolg is, dat thans vrijwel de geheele statutaire reserve verbruikt moest worden ten behoeve van de dekking van een en ander. Dit jaar is de Staat ons wederom ter wille geweest, door ons voorloopig vrijstelling te verleenen van de betaling van rente en aflos sing. Als gevolg hiervan zijn wij niet verplicht geweest, een gedeelte van het ons ong restee- rende Staatcrediet op te nemen. Financieele reorganisatie, waarop ook de regeering aan dringt, blijft noodzakelijk; wij spreken de ver wachting uit, dat alle daarbij belanghebbende groepen en lichamen medewerking zullen wil len verleenen. zoodat zij nog in 1936 tot stand zal kunnen komen. (De V.V.V. te Hardenoijk organi seert in het einde dezer maand een Goed-Humeur Week). Uit haat en nijd wordt nooit iets goeds geboren, Een slecht humeur is geen geluk beschoren, 't Ontneemt het leven alle glans en kleur, Een zwart gezicht kan niet innemend werken, Noch eigen levenslust en -kracht versterken, Succes bereiken eischt een goed humeur. Ik weet het wel, het valt in zware zorgen En bij een toekomst, nog in mist verborgen. Niet altijd licht om goedgemutst te zijn; De tijden werken remmend op ons streven, Om het geluk te vinden in ons leven, Veel wolken grauw onthoudt ons zonneschijn; Maar overgave aan voortdurend kniezen, Doet ons maar hoop en daardoor kracht verliezen, Die meer dan ooit een tijd als deze vraagt; Een goed humeur en vroolijke gezichten. Verleenen kracht en kunnen zorg verlichten, Zij maken dat de menschheid niet versaagt. In Harderwijk zal men het voorbeeld geven, Van welke rol 't humeur speelt in het leven, Dat is een nieuwe, maar een wijze zet; Een goed humeur kan erg aansteekiijk werken. Ik hoop maar. dat wij spoedig zullen merken, Dat Harderwijk ons heele land besmet. P. GASUS. Robles protesteert tegen den moord op Sotelo. Katholiek blad wegens uitgeven van extra-nummer verboden. MADRID, 14 Juli CReuter-A.N.P.) Het Roomsch-Katholieke blad „Ya" heeft een spe ciale editie uitgegeven in verband met den moord op den afgevaardigde en oud-minister Sotelo. Het deelt daarin mede, dat een zijner redacteuren het lijk van Sotelo heeft gezien. Het hoofd vertoonde twee kogelwonden. Ook in de hartstreek was een wonde zichtbaar. Gil Robles keerde des avonds naar Madrid terug en heeft in een telefoongesprek met Barrio onmiddellijk krachtig tegen den moord ge protesteerd. Barrio wenschte toen, dat de Cor tes voor een week zou worden gesloten om de gemoederen tot rust te laten komen. Robles verzette zich hiertegen. Nader meldt het D. N. B.: Het blad „Ya" is, wegens het uitgeven van een speciaal nummer in verband met den moord op Sotelo, door den minister van binnenlandsche zaken tot nader order verboden. Cortes voor een week gesloten. MADRID, 14 Juli (D.N.B.-A.N.P.) Minis ter-president Quiroga heeft, na overegl met den president van de Cortes. Martinez Barrio, den leider der links-republikeinsche groep, Domingo, en een vertegenwoordiger der socia listen besloten, de Cortes nog voor het begin van de zitting van heden bij regeeringsdecreet voor een week te doen sluiten. Dame van angst uit een raam gesprongen. Tijdens brand in een aangrenzend perceel. NIJMEGEN, 14 Juli. Door onbekende oorzaak is in den nacht brand ontstaan in de steenkolenhandel van den heer van V. aan den Berg- en Dalschenweg te Nijme gen. De brandweer, die met groot materiaal uit rukte, slaagde er binnen een goed half uur in den brand te bedwingen. Een auto, een vracht wagen en een groote partij steenkolen werden een prooi der vlam men. De schade wordt door verzekering gedekt. De bewoners van een naastbij gelegen pand. de familie B. maakten zich tijdens den brand hoewel daarvoor geen reden aanwezig was, zeer ongerust. Mevrouw B. sprong zelfs op een gegeven oogenblik uit het raam van de eerste ver dieping. Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat zij een been brak. Zij is naar het St. Canisius ziekenhuis overgebracht. Het woord is aan. Epictetus: Mij echter zijn alle voor teekens gunstig, als ik wil; want wat er ook uit voort komt, het staat in mijn macht daar voordeel aan te ontleenen. Steeds meer hitteslachtoffers in de Ver. Staten. Getroffen bevolking zal gedeeltelijk naar andere gebieden worden overgebracht. NEW YORK 14 Juli (D.N.B. A.N.P.l De hoop, dat de regenval der laatste dagen een periode van afkoeling zou inleiden, is niet in vervulling gegaan. Veeleer wordt de hitte voortdurend ondragelijker. Het aantal slacht offers bedraagt reeds 1780 en stijgt gemiddeld met 50 per uur. Te Detroit bezweek Maandag eiketien minuten iemand aan de hitte. 12 staten hebben zeer te lijden van de groote droogte. Het schijnt, dat- de regenval der laat ste dagen te laat is gekomen. In Noord- en Zuid Dakota althans schieten na den regen nog slechts cacteeën uit den grond op, de eenige planten, die de droogte hebben door staan. Eenige hooggeplaatste ambtenaren zul len zich naar de droge gebieden begeven ter voorbereiding van het overbrengen van een deel der bevolking naar andere streken. Naar verluidt heeft Roosevelt het voornemen, het congres zoo spoedig mogelijk een groot- scheepsch plan voor het weer bruikbaar ma ken van onvruchtbaar geworden gebieden voor te leggen. BETAAL UW BELASTING.... MET RATTEN De gezondheidscommissie van Calcutta heeft met verdubbelden ijver opnieuw den strijd aangebonden tegen de ratten die, naar men zegt, de verspreiders zijn van de pest en an dere besmettelijke ziekten. De gemeentelijke.autoriteiten van Bombay zijn nog verder gegaan.Zij hebben onlangs aan de inwoners van de stad bekend gemaakt, dat zij door het aanbrengen van doode ratten hun belasting kunnen betalen volgens een hiervoor vastgesteld tabel. Vanaf dat oogenblik voert de bevolking een onbarmhartigen verdelgings oorlog tegen de smerige knaagdieren, en ieder uur vermindert het aantal wanbetalers van de belasting. „Als dat zoo doorgaat verklaarde een ge meenteraadslid dan zullen de ratten mis schien wel uitgeroeid worden, maar onze ge meentekas zal tevens leeg blijven". WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. ZidvtUHtysoHdecH. ,Jladuaai° GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) NOORDERBAD Woensdagavond 8 uur Olympische Voorwedstrijden Georg. door Haarl. Boksver. De Ring Plaatsen f 2.50 - 1.50 - 75 - (Adv. Ingez. Med.) VAN EEN „ONTVOERING". In den nacht van Zondag op Maandag zou te Eeckeren nabij Antwerpen, onder geheim zinnige omstandigheden een 22-jarig meisje uit Rotteardam ontvoerd zijn door drie mannen, die haar in een aupto duwden en daarna met groote snelheid wegreden. Er zou, volgens de geruchten, sprake zijn van ontvoering door handelai-en in blanke slavinnen. Gebleken is echter naar wij in het Alg. Handelsblad lezen dat het meisje eenigen tijd geleden heimelijk de ouderlijke woning veriaten heeft en in gezelschap van een jon geman naar Antwerpen is gereden. De va der is de gangen van het meisje nagegaan en heeft haar Zondagavond te Antwerpen gevon den. Hij heeft haar daarna in zijn auto ge nomen en naar Rotterdam teruggebracht. Te Madrid is de monarchistcnlcider Calvo Sotelo door politiebeambten vermoord. pag. 4 Italië's voorwaarden voor deelneming aan de Locarnoconferentie. pag. 4 Een handelsdelegatie gaat naar Zuid-Ame- rika om verruimingsmogelijkheden voor on zen handel te zoeken. pag. 3 De Sanctiemaatregelcn worden door onze re geering ingetrokken. pag. 3 Revisie in de zaak-Margadant is waarschijn lijk. pag. 3 De sfeer van het echte circus heerscht te Heemstede. pag. 6 Prov. Staten van Noord-nolland hebben den voordracht tot wijziging van het ambtena renreglement aangenomen. pag. 1 De uitvoering van de Rubens Cantate op de Groote Markt heeft groote belangstelling getrokken. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. H. L. Warnier: Lichamelijke Opvoeding. pag. 6 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. pag. 6 II. P. Vertelling: Doeltreffend. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 8.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1