Storm heeft menschenlevens geëischt, D H.D.* IC ABIC, DONDERDAG 16 TUEl 1936 HAARDEM'S DAGBEAD Drie dooden door vallenden boom. Woensdagmiddag heeft een felle storm boven ons land gewoed, welke aan drie menschen, die onder een vallenden boom kwamen, het leven heeft gekost. De schade, die de storm op tal van plaatsen heeft aangericht, is zeer groot. Vooral de fruitoogst heeft het zwaar te verduren gehad en zeer vele fruitkweekers hebben gisteren hun hoop op een behoorlijk resultaat van hun boomgaarden verloren zien gaan. Op de rivieren spookte 't zoo geweldig, dat meerdere schepen zijn gezonken. Gelukkig zijn hierbij geen slachtoffers te betreuren geweest. Hoe hevig de windkracht is geweest, blijkt uit de registratie van de Amsterdamsche filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut, waar een windkracht van 22 meter oer seconde werd gemeten, d.i. volle storm met windkracht tien. Er zijn windstooten ge meten met een druk van 80 K.G. per vierkanten meter, een verschijnsel, dat slechts zelden voorkomt. Op sommige plaatsen ging de wind nog met hevige hagelbuien gepaard, terwijl overal de regen bij stroomen is gevallen. Op de binnenwateren schepen gezonken Groote schade aangericht. Het noodlottig ongeluk te Hilversum heeft gisteravond tegen zes uur plaats gehad. Toen knapte in de Stationsstraat een zware iep doormidden, juist op het oogenblik, dat een bejaarde vrouw, de 60-jarige weduwe Krant, woonachtig te Hilversum, met haar kleindochter je passeerde terwijl zich op den rijweg' de 40-jarige A'damsche koopman A, Spaan, wonende in -de Rustenburgerstraat, en een jong meisje in een invalidenwagen bevonden. De vier menschen werden door den neer stortenden boom getroffen. De weduwe Krant en haar kleindochtertje werden op slag ge dood, terwijl de heer Spaan zwaar werd ge wond. Zijn beide beenen waren gebroken, ter wijl hij voorts een hersenschudding en in wendige kwetsuren opliep. Onmiddellijk waren enkele artsen ter plaat se. die de slachtofters behandelden. Het stof felijk overschot van de vrouw en het kind werd naar de woning vervoerd, terwijl de heer Spaan in deeraiswekkenden toestand per ziekenauto naar de R.K. Ziekenverpleging in Hilversum werd overgebracht, waar hij-des avonds is overleden. Het meisje in de invalidenwagen, die even eens onder den boom terechtkwam, bleef won derwel geheel ongedeered, hoewel het zieken- wagentje totaal werd versplinterd. Oude heer onder vallenden boom In Millingen wandelde de 70-jarige heer F. Hoek tijdens den hevigen storm langs den Waal-bandijk. Plotseling werd hij getroffen door een door den storm gevelden boom. Hij kreeg zware in- en uitwendige kneuzingen. Meer dood dan levend werd de oude man op genomen en naar het St. Jan de Deo-zieken- huis te Millingen overgebracht. Gisteravond was zijn toestand vrijwel hope loos. Ook in andere plaatsen van ons land zijn menschen door vallende boomen of afgewaaide takken getroffen. In het Marnixplantsoen te Amsterdam, is een man door een tak vrij ernstig gewond. Te Nijmegen is een arbeider door een los gewaaide ijzeren plaat gewortfjL Vier sleepschepen gezonken Het Nederlandsche Rijnschip ,Jan van Gooyen' van de Nederlandsche Steenkolen- maatschappij te Rotterdam, geladen met steenkool en varende naar Sluiskil, is gister middag omstreeks 6 uur in de z.g. Witte tonnen-vlije" op de Oosterschelde door den vliegenden storm overvallen. Groote hoeveel heden water kwamen over boord en het schip 'begon in weinige minuten te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zetten, daar, voordat de bemanning hierin had plaats ge nomen, de sloep reeds gekapseisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleep boot „Sloe", kapitein Zwartepoorte uit Rot terdam, van den Nederlandschen sleepdienst P. Smit Jr. te Rotterdam, het in nood ver- keerende schip bemerkt en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen bestaande be manning van de „Jan van Gooyen" en de schipper Hamelink, werden door de sleep boot te Wemeldinge aan wal gezet. Het Rijn schip, dat met 1865 ton kolen geladen was. zonk op een diepte van 8 a 9 meter en ver dween aldus onder den waterspiegel. Op de Waal onder de gemeente Brakel, zijn twee Rijnschepen gezonken, die met kolen geladen waren. Bij een der schepen, de Berna, uit Raamsdonk. heeft men nog getracht het met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mislukte tengevolge van het breken van den sleepkabel. Het andere schip, dat in de diepte ver dween, is het Nederlandsche sleepschip Maria, eveneens met steenkolen geladen. Dit schip hoorde te Alsum (Duitschland) thuis. Onder Nieüwaal is voorts gezonken het Duitsche sleepschip „Matthias Stinnes 63", geladen met hout, thuisbehoorende te Mühl- heim a. Ruhr. Tengevolge van den storm begon de lading te werken. Deze sloeg over boord waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Alle gezonken schepen kwamen uit Duitsch land. Zij waren voor anker gegaan en zijn daarna vol water geloopen. De opvarenden hebben zich allen in de roei- booten in veiligheid kunnen stellen. Verschil lende andere schepen werden tengevolge van den storm op den wal gezet. Verkeersstagnatie Nabij de Gedenknaald aan het einde van de Loolaan te Apeldoorn viel een zware beu- keboom dwars over de spoorbaan van het traject Apeldoorn—Zwolle, waardoor een juist aankomende personentrein ongeveer een half uur vertraging ondervond. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is een zware eik tengevolge van het stormweer omgewaaid en op de voedingsdraden van het tramnet van de lijn LeidenDen Haag terecht gekomen. Hierdoor ondervond het verkeer op deze lijn eenige uren vertraging. Een juist passeerende wielrijder, de vijftienjarige Th. van der B. uit Leiden, werd door den vallenden boom geraakt en kreeg een beenfractuur. Hij werd naar het Diaconessenhuis te Leiden over gebracht Betuwe getroffen Het slechte weer heeft ook boven de Betuwe listeren leeltik huisgehouden. Teger half drie kwam uit het Westen boven de Boven-Betuwe een zware onweersbui opzetten, die zich ont lastte in hevigen regenval en werd voorafge gaan door eenige windhoozen. Toen dit voorbij was, liep de wind spoedig op tot stormkracht, waardoor vooral in de boomgaarden schade werd aangericht. In verscheidene fruitaan plantingen werden boomen ontworteld ei. scheurden de takken af. Ook de Joofboomen moesten het ontgelden. Hier en daar werden zelfs enkele wegen door boomen en zware takken versperd. In de Over-Betuwe heeft de storm voor dui zenden guldens schade aangericht in de boom gaarden, waar talrijke fruitboomen zijn omge waaid. In een bongerd te Eist zelfs dertig. Het zachte fruit kan als verloren beschouwd wor den, mede als gevolg van den zwaren hagel slag. Ook het Westland. In het Westland zijn, evenals elders in de tuinbouwgebieden, vele ruiten en kassen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Holland en te Terheide werd groote schade aangericht aan de strandinrichtingen. Te Hoek van Holland werd een strandrestauratie eigendom van den heer Groen geheel vernield, terwijl vooral ook het kampeerterrein en kampeerhuisjes storm schade opliepen. Te Terheide werd een strandtent van de Joodsche kampeerkolonie tegen den grond ge worpen en vernield, terwijl het gemeentelijk badbedrijf, eveneens in gevaar verkeerend, ge stut moest worden. Vele boomen werden in deze streekontworteld. Fokker F 7 b. over den kop geslagen De Fokker F. B. 7 de P.H.A.E.Z., is op het vlieg veld Haamstede beschadigd, toen het toestel, na het rollen naar de startplaats, in den wind wilde keeren en het door een plotseling op komenden rukwind over den rug werd ge worpen. De F. B. 7 was een extra vliegtuig, dat op de lijn HaamstedeRotterdam was ingezet. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Negentig jaar in de Gierstraat gewoond. Op 22 Juli a.s. hoopt mejuffrouw C. E. Teunisse, Gierstraat 48, haar 90sten verjaardag te vieren. Dit feit op zichzelf is niet zoo merkwaardig, want heel veel menschen mogen dien geze- genden ouderdom bereiken, maar wel, dat de aanstaande jubilaresse haai' gansche leven in de Gierstraat heeft gewoond. Zij is geboren in perceel 62 en nu sinds ongeveer vijftig jaar in haar tegenwoordige woning. Mej, Teunisse, die nooit getrouwd is geweest en die met haar 84-jarigen broer en een oude vriendin samen woont, is dankbaar gestemd, niet alleen omdat zij op het oogenblik een goede gezondheid geniet, maar ook omdat zij zich nog in het bezit van al haar geestvermo gens mag verheugen. „Toch ben ik vrij vaak ziek geweest", vertelde zij ons. „Ruim vier jaar geleden zelfs zóó erg. dat ik geheel verlamd was. Ik kan nu nog niet begrijpen, dat ik er zoo goed bovenop ben gekomen". Zij heeft in die negentig jaar natuurlijk heel wat zien veranderen in de Gierstraat. ,Het was vroeger lang zoo druk niet als tegen woordig. Er waren maar een paar winkels". „Hebt u geen last van het tram- en ander rij verkeer?" „Och neen; het maakt wel leven, maar we hebben er toch ook gezelligheid van." Met genoegen denkt zij nog aan tien jaar geleden, toen zij haar 80sten verjaardag vier de. „De Gierstraat-Vereeniging heeft er zoo veel werk van gemaakt en notaris Willems heeft toen toch zoo mooi gesproken. Ik kreeg ook een prachtig bloemstuk. Maar wilt u er vooral niet veel van in de krant zetten, want anders wordt het misschiein zoo erg druk op 22 Juli." v We zuilen haar wensch eerbiedigen en laten het hier dus bij. Maar onopgemerkt zal haar 90ste verjaardag stellig niet voorbij gaan. VOORDEN- -KANTON RECHTER De steenengooier Werken aan den Zijl weg. B. en W. vragen nog 9000. Zooals bekend, hebben verschillende eige naren van perceelen aan den Zijlweg, tusschen de Julianalaan en de grens der gemeente Bloe- mendaal, zich bereid verklaard om ten be hoeve van de trottoir-verbreeding daar ter plaatse, hun in eigendom toebehoorende stroo- ken tuingrond langs den Zijlweg. zonder kos ten aan de gemeente in eigendom af te staan. In afwachting van de ter verlijden akte van overdracht, zijn de trottoirs van genoemd weggedeelte op verschillende plaatsen reeds verbreed kunnen worden. De asphalteering van de diverse trottoirver- breedingen zal een bedrag vorderen van 3.000.—. De uitgaven van de werken aan den Zijlweg, waarvoor een bedrag ad 80.000 was uitge trokken op de begrooting voor het jaar 1935, hebben evenwel in totaal reeds rond 86.000 bedragen, In laatstgenoemd bedrag is een som van rond f 6.000 begrepen voor verbreeding van den weg, verplaatsen van erfafscheidingen e.d. Op dit laatste bedrag is niet gerekend bij het opmaken van de begrooting voor de wer ken aan den Zijlweg. Ook zijn ten laste van het crediet ad 80.000 gebracht de kosten van verlichting en van verlegging van waterlei dingbuizen, in totaal rond f 10.000. Meerbedoelde werken zullen derhalve in totaal een bedrag vorderen van rond 89.000 80.000 6.000 3.000). In verband daarmede stellen B. en W. den Raad voor, ten behoeve van die werken als nog een bedrag van 9.000 te hunner be schikking te stellen. Twee IJmulder politie-agenten hadden zich op een dag verscholen achter de duinreep. zoodat ze door het helmkruid heen konden zien, wat er op het strand plaats greep, zon der zelf gezien te worden. Terwijl ze daar la gen, zagen ze, dat twee jonge mannen, jongens nog meer, stukken steen van het strand op raapten en daarmee gooiden. We zullen dat allemaal op het strand wel eens gedaan heb ben en er schuilt geen kwaad in, als het strand verlaten is en we ons in het gooien willen oefenen. Deze jongens wierpen echter met de steenen naar de porceleinen isolatoren van een telefoonpaal en dat behoort niet bij eenigen tak van sport. Bovendien bekommer den zij zich er ook niet om, waar de steenen terecht kwamen, zoodat zij best iemand had den kunnen treffen, in dit geval de beide ver scholen agenten, wien de steenbrokken om de ooren vlogen. De jongens werden daarom bekeurd en stonden thans terecht. Ze zeiden nu wel, om dat ze geen isolator geraakt hadden, dat ze het er ook niet op gemunt hadden gehad en de zij slechts uit sportiviteit naar den kop van den paal hadden gegooid, maar dat was een flauwe uitvlucht en de sportiviteit werd niet als zoodanig geaccepteerd. Tien gulden boete was de eisch; met het oog op de werkloosheid ging er 2 af. Een bebierde chauffeur Een Amsterdamsche taxi-chauffeur had van een kennis een auto geleend om er mee te gaan toeren en hij nam een vriend mee. De tocht ging naar Zandvoort. In Halfweg werd een biertje genomen, toen in Haarlem in drie verschillende cafés weer een biertje en ten slotte werd in Zandvoort een vischje gegeten, waarbij weer wat spoeling behoorde. Daarop werd de terugreis aanvaard, maar men kwam al weer niet verder dan een cafétje aan de Brouwersvaart. De taxi-chauffeur had toen slaap en ging met het hoofd op een tafeltje liggen, waarna hij al spoedig Zandvoort en de auto vergat. Den vriend, die zich minder slaperig gevoelde, bekroop toen de lust alleen te gaan toeren en hij ging een ritje maken, waarbij hij in verboden richting door de Zijl straat reed. Dit zag de motorbrigade, die hem nareed. Hij reed de Kinderhuisvest op en het trok de aandacht der agenten, dat de auto in een bochtige lijn reed. Zij dachten eerst, dat het minder goede plaveisel daar schuld aan kon hebben, maar toen de auto bestuurder met breeden zwaai de Nieuwe- ;racht was opgereden en daar zoo ging slinge ren, dat de agenten hem niet durfden pas- seeren uit vrees in de gracht terecht te ko men, begrepen zij dat de autorijder een on zekere hand had. Op de Nassaulaan haalden zij hem in en deden hem stoppen, waarna zij al spoedig bemerkten, dat de man dronken was. Hij werd daarom overgeladen in den zij— spanwagen en naar het bureau vervoerd, waar hij ter ontnuchtering werd ingesloten. Een paar uur later kwam daar de taxichauf feur, die meedeelde, dat hij zijn auto kwijt was en ook zijn vriend. Hij veronderstelde, dat deze met de auto was gaan rijden en vreesde brokken, want, zei hij. op den vriend doelen de: „Hij was laveloos". Tot zijn geruststelling vernam hij, dat vriend en auto veilig opge borgen waren, waai'op, toen het bier was uit gewerkt, de heeren met de auto naar Am sterdam mochten vertrekken. De vriend stond nu terecht. Hij erkende bier gedronken te hebben en daarvan den invloed te hebben ondervonden, maar, zei hij: „Ik was wel compabel om te rijden". Nu. compabel beteekende dan zeker, dat hij in sierlijke slingeringen kon sturen, maar capabel was hij volgens den ambtenaar niet geweest en met het oog op het gevaar, dat die compabele be stuurders voor het verkeer zijn, werd er 14 dagen hechtenis geëischt met intrekking van de rijbevoegdheid voor den tijd van zes maan den, waarmee de kantonrechter accoord ging. Teveel links gedraaid Als om 12 uur de scholen uitgaan, is het bij het Wilsonsplein nog al druk met fietsende scholieren en de politie treedt daar dan ver keersregelend op. Zoo stond op 19 Mei op ge noemd tijdstip een agent op de Raambrug en op een gegeven oogenblik achtte hij het noo- dig het verkeer naar de zijde van den Ko ninginneweg stop te zetten, tengevolge waar van spoedig een aantal fietsers, 3, 4 rijen dik de rechter weghelft bezetten. Van de andere zijde kwam een Brockwaybus en die moest van de brug komende, naar links omzwaaien. Hij raakte daarbij een der wach tende fietsen, die onder het voorwiel terecht kwam en beschadigd werd. De jongen, die bij de fiets behoorde, liep voor de auto om, sprong er op en zei den chauffeur, dat deze zou stop pen. waarop de chauffeur geantwoord zou hebben: ,,'t Is hier geen stopplaats", waarna hij vol gas gaf. De chauffeur stond nu terecht en de jongen van de fiets benevens een vriendje waren de getuigen. De jongens, scherp van waarneming als jongelui op dien leeftijd zijn, vertelden in détails, hoe alles ge gaan was, waarop de chauffeur smalend lach te, doch hiermee haalde hij zich een scherpe terechtwijzing van den ambtenaar op den hals, waardoor hem het lachen verging. De chauffeur had een verdediger en die be toogde, dat zijn cliënt op de rechter weghelft was geweest, dat hij niet te veel links had ge draaid en dat hij, toen de jongen bij hem in aanrijding had veroorzaakt, want daar sprak de jongen niet over. De chauffeur dacht dat er iemand In de bus wilde, terwijl er geen halte is. De ambtenaar vond, dat de chauffeur wel schuld had, want hij had rekening moeten houden met de wachtende fietsers, en des noods moeten stoppen. Naar de meening van den ambtenaar had de chauffeur den bocht ruimer kunnen en moeten nemen, waarom hij 15 boete eischte. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat hij meende, dat de chauffeur wel voldoende zijn bocht had genomen. De kantonrechter was het echter met het openbaar ministerie eens en wees den eisch toe. OVER HET CONFLICT IN IJMUIDEN. Op a.s. Maandag 20 Juli houden P.AB. en R.S.A.P., alhier een openbare vergadering in het P.A.S.-gebouw, Bakenessergracht 87, met den heer H. Sneevliet als spreker. De heer Sneevliet zal op deze vergadering behandelen het onderwerp: „IJmuiden, wilde staking en de vooruitzichten der Arbeiders klasse". EXCURSIE VEREEN. VAN HUIVROUWEN. Dinsdag j.l. heeft de Ned. Vereen, van Huis vrouwen. afd. Haarlem een bezoek gebracht aan de Sunlight-fabrieken te Vlaardingen. Omstreeks half twee arriveerde het iiit circa 65 dames bestaande gezelschap aan de fabriek, waarna de rondwandeling over het fabrieksterrein aanving. Allereerst ging het naar den aanlegsteiger, waar de grondstoffen, die voor de zeepberei- ding noodig zijn, aangevoerd worden. Vandaar begon de rondleiding door het modern ingerichte bedrijf. Alle afdeelingen werden bezocht, zoodat de dames elk stadium van de bereiding van de bekende producten der fabriek konden gade slaan. Nadat ververschingen waren aangeboden, verlieten de dames, zeer tevreden over dezen geslaagden middag, de fabriek. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE FILM. Jonge Harten regie C.A. Huguenot en H. M, Josephson Texel: Bruingebrande, vroolijke, jonge men schen genieten van de heerlijke natuur, van de onbezorgdheid van het heerlijke kamp leven, waar tijd en conventie geen rol spelen. Wij zien onder hen vier types, zooals we ze om ons heen dagelijk kunnen meemaken: Peter, de jonge student, krachtig van geest. Annie, het gezonde, sportieve meisje, dat oprecht uitkomt voor haar gevoelens voor Peter. Hans, een teekenaar, fijnbesnaard en onbe holpen in zijn gemoedsuitingen, amoureus van aanleg, die steeds een rivaal in Peter ziet, en tenslotte Sip, een teer figuurtje, opgaand ln haar muzikale uitingen, ronddwalend met haar in strument, een blokfluit: zij voelt zich aange trokken tot „Hansje", zooals ze hem noemt, daar zij in hun artistieke aanleg geestesver wantschap voelt. En dit rustige leventje, waar alleen slaap en eetlust nog aan den tijd do enherinneren. wordt opgeschrikt door de komst van Maja, een jonge vrouw, die, na de val van haar paard, het kamp wordt binnengedragen. Peter, zoowel als Hans, die Maja terugbrengen naar de boerderij, waar zij verblijft, worden op slag door Maja's verschijning geboeid,tot groot verdriet van Annie. Tusschen Peter en Hans komt het tot ern stige botsingen, als de een voor den ander met den „professor", de auto van de kampeerders naar Maja wil. Peter verklaart Maja zijn liefde en onder den indruk van de onstuimigheid van zijn jeugd, laat zij zich door hem omarmen. Als Annie dit ziet wordt zij blind van jalouzie en besluit naar Amsterdam te gaan, om de familie van Maja te waarschuwen. Intusschen verwekt de verdwijning van Annie in het kamp groote consternatie en Peter, aan wien men dit wijt, wordt geboy cot. Maja, die bij het zonnebaden in een roei boot door den wind naar zee is afgedreven, verkeert in gevaar. Peter, die haar hulpge roep hoort, springt te water, doch wordt bij de redding van Maja zelf de dupe. Maja sleept zich voort naar het kamp en waarschuwt de kampeerders, dat Peter nog in zee is. Allen snellen hun makker te hulp en Sip en Hans halen Peter uit de branding. Bewusteloos ligt hij daar op het strand, zijn hoofd in den schoot van Maja. „Annie"mompelt Peter en verwijtend kijken allen Maja aan. die de oorzaak van dit alles schijnt te zijn. Zij heeft hier niets meer te zoeken. Eenzaam loopt zij het strand af. Bij de boerderij komt Maja Annie tegen. „Ga maar gauw naar Peter", zegt ze, „hij wacht al op je". Aan het eind van haar krach ten valt ze in de armen van haar echtgenoot, die met Annie mee naar Texel gekomen is. Stralend schijnt de zon. Op den langen weg naar het dorp staart Peter het autotje na, dat Maja en het kind weer terug brengt. An nie, die al dien tijd niets van hem wilde weten, komt naast Peter staan en legt haar hand op zijn schouder. „Eéééten!", roept de kok en hand in hand de bus sprong, niet had begrepen, dat hij een snellen zij het dein in naar het kamp. VERTELLING De Zonderling door MAURICE RAVI. „Wij hadden den heelen dag door het heu velland van Noord-Frankrijk gezworven en 's avonds, tegen etenstijd, kwamen we een fa- brieksstadje binnen," begon Jef zijn verhaal. Ieder zou vertellen wat hij in de vacantie be leefd had en nu het Jef's beurt was werden de gesprekken gestaakt en men wachtte vol spanning op hetgeen er komen zou. „We besloten te overnachten in een van die hotelletjes op het groote marktplein en nadat we onze bagage naar boven hadden gebracht gingen wij buiten op het terras zitten, om een stukje te eten. De wijn was goed, de knoflook hadden wij leeren waardeeren en ik was zoo verdiept in de „inwendige zending", zooals Job dat noemt, dat ik pas toen ik van mijn bord opkeek, bemerkte dat hij nog niets ge geten had. Hij staarde voor zich uit en ik vroeg hem of hij misschien geen trek had. Maar ik kreeg geen antwoord en hij zei alleen: Let eens op dien man bij het stadhuis, daar." Nu hij mij er op attent gemaakt had, zag ik een man. die voor het stadhuis heen en weer drentelde, sjofel gekleed en met een verfom faaiden hoed op. Plotseling keerde hij zich om en bewoog zich langzaam, voetje voor voetje, alsof hij in de rij stond om plaatsen te be spreken voor een of andere belangrijke voor stelling. in de richting van het stadhuis. Daar aangekomen, haalde hij een lorgnet uit zijn zak. zette hem op en scheen iets te lezen. Maar het bevredigde hem blijkbaar niet erg, want na eenigen tijd keerde hij zich hoofdschuddend om en verdween in een zijstraat. En dit alles, terwijl er niets te lezen was. Job en ik keken elkaar aan. „Wat is dat voor een wonderlijk man"?, vroeg Job, die zich nogal euphemistisch pleegt uit te drukken. „Ja, een rare vent," zei ik, „en toch Wij besloten het aan den „gargon" te vra gen. Wij wenkten hem dus. maar voordat wij nog de gelegenheid hadden gehad iets te zeg gen, begon hij al: „De heeren willen zeker weten, wat dat voor een man was. die zooeven voorbij ging. Ja, dat is een ongelukkige ge schiedenis. Eiken avond, weer of geen weer, komt hij precies om acht uur hierlangs. Hij gaat dan voor het stadhuis staan. doet. alsof hij aandachtig leest en verdwijnt weer. pre cies zooals U dat vanavond gezien heeft. De jongens uit de stad jouwen hem na en gooien hem met straatvuil. Dat gaat iemand aan zijn hart. mijne heeren, want ik heb hem anders gekend. Voor den oorlog was hij de rijkste wijnbouwer uit de omgeving, maar zijn geluk was niet van langen duur. HU had twee zonen en toen de oorlog uitbrak, moest er één in dienst. Hij was cavallerie-officier en vrijwillig naar het front gegaan, uit eerzucht. Arm en ryk stond hier in die dagen te dringen voor de stadhuismuur, waar de lijst van de gevalle nen en vermisten was aangeplakt. Zijn vader was er altijd bij, want hij had lang niets van zijn zoon gehoord. Maar eiken avond kwam hij en eiken avond ging hij weer. even onge rust als hij gekomen was. Zoo ging dat de lange oorlogsjaren door en toen kwam de vrede. De soldaten, die terugkeerden zouden officieel ontvangen worden en de heele stad was hen tegemoet gegaan. U kunt zich begrij pen, wat zich toen voor tooneelen hebben af gespeeld. Ook de rijke wijnbouwer stond langs den weg en vroeg iederen soldaat naar zijn zoon. maar ze konden alleen antwoorden dat ze het niet wisten. En zoo slonk bij iederen soldaat die voorbijging, zijn hoop. Toen de troep voorbij was, was hij een ge slagen man. En nu komt hij nog altijd kijken of zijn zoon niet op de lijst van de vermisten voorkomt, terwijl die lijst sinds vijftien jaar al niet meer aangeplakt wordt." De gargon werd geroepen voor een bestelling, en verdween met een „goeien avond heei-en". Dat was de ernstige noot op onzen vacantie- tocht. Af Tl PRÜBRAMMA VRIJDAG 17 JULI 1936. Ad. van Hees (Hans) en Martha Posno (Sip) in de nieuwe Nederlandsche film .Jonge Harten". HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 8.— VPRO. 11.— VARA. 8.00 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht, 10.35 Orvitropia. 11.00 Ver volg voordracht. 11.20 Vervolg Orvitropia. 12.00 Gram. pl. 12.30 Kovacs Lajos' en Gram. pl. 2.00 De tuin in Juli. 2.30 Het Omroeporkest. 4.00 „De Notenkrakers" en gram. pl. 5.00 Kin deruurtje. 5.30 E.Walis en zijn orkest. 6.00 Gram. pl. 6.15 E. Walis en zyn orkest. 7.00 Cau serie over de toestand der arbeidersklasse vóór honderd jaar, in Nederland. 7.20 Orgelspel. 7.50 Nieuwsber. ANP. 7.56 Herh. SOS-Ber. 7.57 Gram. pl. 8.00 Nieuwsber. V.P.G. 8.05 Religi euze causerie. 8.30 Het Haarlemsch strijktrio. 9.00 Paedagogische causerie. 9.30 Vervolg con cert. 10.00 Literaire causerie. 10.30 Gram. pl. 10.40 A vond wij ding. 11.00 Nieuwsber. ANP. 11.05 Jazzprogramma (gr. pl.). 11.3012.00 Gram. pl. HILVERSUM II. 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram. pl. 10,30 Morgendienst. 11.00—12.00 Orgelspel. 12.15 Gram. pL 1.15 Hel Ensemble v. d. Horst, 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert, 4.00 Viool en piano. 5.00 Gram. pl. 5.30 Sopraan, cello en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Voor amateur-fotografen. 9.30 Vervolg concert (Om 10.0 Berichten ANP). 10.3011.30 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Militair concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Het Birminghamsch Philh. Strijkorkest met solist. 2.20 Het BBC Northern- Ireland-orkest met solist. 3.40 Sportreportage. 3.55 E. Colombo's orkest. 4.50 Gram. pl. 5.35 Het Serge Krish septet. 6.20 Berichten. 6.50 Het Victor Olof sextet. 7.35 Geraldo's Gaucho Tango-orkest. 10.20 Sportpraatje. 10.40 Het BBC-theater-Orkest met solist. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 Gram. pl. 4.20 Trioconcert. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Zang. 9.05 Operette-Selectie. 11.05— 1.05 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Kleln-orkest. 1.30 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gram. pl. 5.20 Klein-or kest. 6.20, 650 en 7.20 Gram. pl. 8.20 Sympho- nie-concert. 10.3011.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein-orkest. 1.40 Zang. 2.00—2.20 Gram. pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.10 Gram. pl. 8.20 Klein-orkest. 10.30—11.20 Gram. pl. DEUTSCHLANDSENDER. 157] M. 8.30 Operette-concert. 9.20 Blaasconcert. 10.20 Berichten. 10.50 Trio-concert. 11.05 Weerbe- I richt. 11.20—12.20 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11