Maanvisch. Hei BefaHftijltsie 54e 'Jaargang No. 16276 Verschijnt 3ageliilcs, behalve ön Zon- én Feest3agen Don3er3ag 16 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. AD VERTEN TlëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzèkering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLFM, 16 Juli Een Communiqué. Het Italiaansche persbureau Stefani, een der dagelij ks-werkende spreekbuizen van den dictator Benito Mussolini, laat ons per com muniqué weten dat hij niet boos op ons is vanwege de sancties. Hij koestert geen wrok. Hij zegt: „Ik heb geen enkele rancune tegen de staten, die hierin de politiek van Genève hebben gevolgd. Dientengevolge blijkt de vrees omtrent mogelijke represaille-maatregelen, welke in eenige kleinere staten tot uiting kwam, van allen *- 'ind ontbloot. Italië is van meening, dat de sancties aan de wereld een veelbeteekenende les hebben gegeven door aan te toonen, dat Italië politiek en economisch onafhankelijk staat. In verband met het thans geleden échec is het te voorzien dat het befaamde artikel 16, althans in zijn huidigen vorm, in de toekomst niet meer zal worden toegepast, daar het van dien aard is, dat het tot zeer ernstige consequenties kan leiden". Welnu! Zijt gij niet geroerd over zulk een grootmoedigheid? Wij krijgen vergiffenis! Zoomaar vergiffenis! En dat terwijl de Ita liaansche dictator zijn onderteekende ver plichtingen inzake het Volkenbondsvêrdrag heeft geschonden, een staat zonder moderne oorlogsmiddelen heeft overvallen met het ge meenste moordtuig, dat de wereldhistorie ooit gekend heeft, en wij Nederlanders daarente gen o schande, nietwaar? onze plechtig aangegane Volkenbondsverplichtingen zijn na gekomen. Beiden hadden wij deze verplichtingen aan gegaan en onderteekend zonder eenigen dwang. Zoowel Italië als Nederland hadden zich ervan kunnen onthouden. Wij hadden ze ook beiden in den loop der jaren kunnen op zeggen, maar dat hebben we niet gedaan. Italië niet, Nederland evenmin. En toen Italië ze schond en Genève een beroep op de ande ren en op ons deed, hebben wij ze gestand ge daan, zoomaar eerlijk gestand gedaan. Italië heeft gehandeld in kwaden trouw, Nederland in goeden trouw. Italië heeft een kolonie ver overd, Nederland heeft schade in zijn handel geleden. En nu krijgen wij grootmoedig vergiffenis! Sans Rancune, zegt Benito Mussolini. Maar omdat hij vindt dat wij toch wel een berisping verdiend hebben zegt hij erbij dat wij een les hebben gehad. Nu? Buigt gij, mede-Nederlan ders, nog niet deemoedig het hoofd tegenover dezen Rechtvaardige, die zijn woord brak en ons vergiffenis schenkt omdat wij ons woord hielden? Niet? Hoe is het mogelijk! Begrijpt gij dan niet dat zwart wit is en wit zwart en gelooft gij heusch nog aan dat vermakelijk- naïeve spreekwoord: „Eerlijk duurt het langst"? Macht is toch zeker recht! Nu, de Italianen hadden vliegtuigen met sproeigas en bommen, en de Abessiniërs geen vliegtui gen met sproeigas en bommen. Daarom heb ben de Italianen het gewonnen. Dat is Macht nietwaar? Dus dat is ook Recht! En Mussolini is niet eens boos op ons Edele man! Hij is nu bezig met een nieuw vredesplan. Maandag zal hij naar zijn kasteel te Rocca della Caminate vertrekken om het te voltooien. Hij gaat altijd naar dab kasteel als hij iets groots in den zin heeft, en hoe gerust, hoe zelfbewust en edel zal hij er zich thans voelen nu hij ons Nederlanders, en de Belgen en Denen en Zwitsers, de Tsjechen, Span jaarden en Joego-Slaven, de Engelschen, Franschen en Zweden en al die anderen "alle maal absolutie heeft gegeven voor hun zonde tegen de Macht: het handelen volgens hun, woord, in goeden trouw! Waarom maakt hij nu weer een vredes plan? vraagt gij. Waarom geen nieuw oorlogsplan? Omdat het hem zoo uit komt. Omdat hij een periode van vrede noodig heeft. En ook geldleeningen, misschien straks ook .van ons. Nu, die zullen we hem gaarne geven, nietwaar? Dankbaar voor de edelmoedige behandeling, voor de ons geschonken vergeving, wachten we nu de orakeltaal uit Rocca del Caminate afen hoeveel geld er moet wezen en hoeveel jaar we nog mogen leven.en welke volgende les we zullen krijgen in het niet-nakomen van vrijwillig'-gesloten ver dragen Mussolini is groot, en de Gasbom is zijn profeest! R. P. Ik zet me wel wanhopig Voor mijn rijmersdagtaak neer, Want wat begin ik bij dit Ongerijmde „zomer"weer? Maar 'k heb toch iets gevonden, (Ook al kostte het veel tijd) Dat min of meer verwant is Aan de sfeer van nattigheid. Ik heb het nooit geweten, Doch ik lees, dat het zoo is: Je vangt bij volle-maanlicht 't Meest en makkelijkste visch. Men gaf mij geen verklaring, Wat de oorzaak wel mag ziln, Of visch zoo'n trek in aas krijgt In den vollen maneschijn, Dan wel denkt, fatalistisch: Als 'k toch naar de maan moet gaan, Dan ga ik, als 'k mag kiezen, Nog het liefst naar volle maan. Doch over dit verschijnsel Heb ik nog wat doorgedacht, Hetgeen mij nog tenslotte Tot de overpeinzing bracht: Er zit een vingerwijzing Waaruit hij wat leeren kan, Een blauwen vollen Maandag Voor zoo menig jongen man. In 't volle maanlicht worden Graag de fuiken uitgezet, En, onverhoeds gevangen, Lig je spartlend in het net. Wees, extra op je hoede In hét licht der volle maan, Dan zijn de kansen 't gunstigt, Om je aan de haak te slaan. P. GASUS. PROF. KARPINSKI OVERLEDEN. De president van de Russische Academie van Wetenschappen, professor Karpinski, is op 90- jarigen leeftijd overleden. MOEDER VAN VIJF KINDEREN IN ENGELAND TERECHT GESTELD. In de gevangenis te Exeter (Engeland) is gisteren een 35-jarige vrouw, moeder van vijf kinderen, met den strop terecht gesteld. Zij was ter dood veroordeeld wegens vergif tiging van haar echtgenoot. De surséance der Brockway Bus Mij. De Maatschappij biedt 5% aan. De heer Van der Wal 3 Naar wij vernemen, heeft de N.V. Haarl. Brockway Bus Mij., in de haar bij vonnis der Arr. Rechtbank te Haarlem van 9 Juni 1936 voor den tijd van 6 maanden, ingaande 6 Mei 1936, verleende surséance van betaling, het volgend accoord aangeboden. Ie. Op de vorderingen voor zoover vallende onder de werking der surséance en (of) voor zoover op haar het bepaald bij art. 257 2 F. W. van toepassing is. wordt binnen 14 dagen nadat de homologatie van het accoord in kracht van gewijsde is gegaan, 5 pet. uitge keerd, waardoor het beloop dier vorderingen, definitief is gekweten. 2. De vorderingen, voor zoover niet vallende onder de werking der surséance en voor zoo ver op haar het bepaalde bij art. 257 lid 2 F. W. niet van toepassing is, worden binnen 14 dagen nadat de homologatie van het accoord in kracht van gewijsde is gegaan, voor hun beloop tot op den dag der aanvang der sur séance, zijnde 6 Mei 1936, algeheel voldaan. Bovenstaande is niet van toepassing op de door pand en (of) hypotheek gedekte vorde ringen; de hier bedoelde schuldeischers zul len zich, tenzij met hen een andere regeling wordt getroffen, door te gelde making van hun onderpanden moeten bevredigen. 3. De kosten op de surséance en het aanbie den van het accoord gevallen, zulks met in begrip van het door de Rechtbank te bepalen honorarium van den bewindvoerder, worden integraal voldaan. 4. Vóór de homologatie van het accoord wor den de voor het nakomen van dit accoord be- noodigde gelden gestort in handen van mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaait te Haarlem, die zich met de uitbetaling der gelden heeft belast. Toelichting. Ter toelichting wordt hierbij vermeld: Het totaalbedrag der schulden is f 211.976,59. Hiervan valt tot dusverre onder I f 210.814,95 en onder II f 1.161.54. Voor het voldoen der bedragen, onder I en II bedoeld, is derhalve bereids noodig, onge acht de ingevolge III te betalen kosten: I. 5 pet. van f210.814,95 f 10.540,74 II. f 1.161,64 Totaal f 11.702,38 Blijkens het door den bewindvoerder mr. F. J. D. Theyse op 6 Juli j.l. aan de Rechtbank uitgebracht rapport, is bij faillissement een totaal actief te verwachten van f 3.033,08, uit welk bedrag de preferente schulden en fail- lissementskosten moeten worden bestreden. Surséance M. C. van der Wal. In de hem bij vonnis der genoemde Recht bank voor 6 maanden, ingaande 15 April 1936, i verleende surséance van betaling heeft i de heer M. C. van der Wal, koopman te' Aerdenhout, directeur der N.V. Haarl. Brock way Bus Mij., een accoord aangeboden, geheel in dezelfde bewoordingen als dat, het welk de Brockway Mij. aanbiedt. Alleen biedt de heer v. d. Wal 3 pet. aan. Toelichting. Ter toelichting wordt hierbij vermeld: Het totaal der schulden is f 690.048,23. Hier van valt tot dusverre onder I f 687.378,52 en onder II: f 2.669,71. Voor het voldoen der bedragen, sub I en H bedoeld, is derhalve bereids noodig, ongeacht de ingevolge III te betalen kosten: I. 3 pet. van f687.378,52 f20.621,35 n. f 2.669,71 Actie voor wereldvrede. Bijna 100.000 handteekeningen aan minister De Graeff aangeboden. Het resultaat van d'e in Nederland gevoerde actie van den internationa len vrouwenbond voor vrede en vrij heid, t.w. een collectie van bijna 100.000 handteekeningen, gebundeld in 20 pakketten, is Woensdag aan den minister van buitenlandsche zaken Jhr. de Graeff aangeboden. De presidente van de Nederlandsche afdee- ling, mevr. C. Ramondt—Hirschmann, heeft tevoren in een bijeenkomst in het Vredeshuis aan de Laan v. Meerdervoort in herinnering gebracht, dat deze vredesactie een jaar gele den is begonnen bij de Amerikaansche afdee- ling van dezen internationalen vrouwenbond en dat reeds 10 millioen persoonlijke hand teekeningen en 5 millioen adhaesiebetuigin- gen werden verkregen op de opdracht aan de regeeringen tot onmiddellijke stopzetting van de vermeerdering der bewapening en tot ver krijging van een wereldverdrag voor onmid- delijke vermindering van bewapening als eer ste stap naar volledige wereld-ontwapening. Dank bracht zij vooral aan mevr. E. J. Miolee Riem Vis, die .de leiding van de propaganda- commissie hier te lande heeft gehad. Nadat bij het vredespaleis eenige groeps foto's waren gemaakt, welke een beeld geven van de gevoerde propaganda, reed een depu tatie van ongeveer 20 dames naar het depar tement van buitenlandsche zaken aan het plein, waar minister de Graeff de dames ont ving. Mevrouw Ramondt—Hirschmann wees in een korte toespraak den minister op de be- teekenis van deze vredesactie. De minister adviseerde door te gaan met de vredespropagand'a en met het schenken van vertrouwen aan den Volkenbond, „tenzij deze het al te bont zou maken", in welk geval een nieuwe Volkenbond zou moeten worden sa mengesteld. Vervolgens heeft de minster zijn handteeke- ning geplaatst op een verklaring van ont vangst dezer 96.080 handteekeningen, welke verklaring naar Genève zal worden gezonden, waar ook uit de overige 45 deelnemende 'an- den dergelijke verklaringen worden verwacht, voor zoover zij daar niet reeds zijn binnenge komen. De handteekeningen blijven in de landen waar zij werden verzameld. Behalve de hier bedoelde handteekeningen uit Nederland zijn hier te lande adhaesiebe- tuigingen ingekomen van 30 organisaties met 135.000 leden. PERSONALIA. Woensdag slaagden voor het examen Be drijfsleiding aan de Amsterdamsche Grafische School onze stadgenooten A. W. Korstjens en W. A. van Ommen. „Zonnestraal"-collecte. Collectanten kunnen zich aanmelden. Het plaatselijk Comité voor de „Zonne- straal"-collecte heeft van B. en W. toestem ming ontvangen tot 't houden van de bekende „Zonnestraal"-collecte op Zaterdag 1 Augus tus a.s. Algemeen bekend mag worden verondersteld dat de opbrengst van deze collecte bestemd is voor de verpleging van t.b.c.-patienten, on geacht politieke richting of godsdienst en uit geheel ons land, in het Sanatorium „Zonne straal" te Hilversum, waar de patiënten met arbeid als medicijn weer geschikt worden ge maakt om als volwaardige arbeidskracht in de maatschappij terug te keeren. Om deze collecte te doen slagen is een groot aantal collectanten noodig. Personen, die be reid zijn, Zaterdag, 1 Augustus, den geheelen dag of enkele uren daarvan voor „Zonne straal" te collecteeren, kunnen zich aanmel den op het Bureau der „Zonnestraal"-collecte, dat gevestigd is: Jansstraat 15. Telef. 12254, Haarlem. Ter gelegenneid van den 70sten verjaardag van dr. J. B. Bierens de Haan, te Aerdenhout, die in October a.s. gevierd zal worden, heeft de Haagsche kunstschilder Toon Kelder in op dracht een portret van den jubilaris vervaar digd. Dit portret, waarvan wij hierbij een af beelding geven, is voor belangstellenden te bezichtigen bij Kunsthandel De Bois, Kruisweg 68. Burgemeester en wethouder van Beilen verongelukt. Andere wethouder zwaar gewond. ASSEN, 16 Juli. Vanmorgen omstreeks half elf heeft .een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad te Graswijk bij Assen, juist ten Noorden van het bruggetje over het Deurzer- diepje. Bij dit auto-ongeluk zijn om het leven gekomen de burgemeester van Beilen, de heer T. Froentjes en de wet houder van Beilen de heer J. E. Ele- veld. De andere wethouder van Bei len de heer H. Schuring Rzn. werd zeer ernstig gewond, terwijl de gemeen te-secretaris, de heer H. Thalen ern stige verwondingen opliep. Alleen de laatste verkeert niet in levensgevaar. Omtrent de toedracht van het ongeval kan worden gemeld, dat de burgemeester met de beide wethouders en den gemeente-secretaris in de auto van den burgemeester uit Beilen kwam en met groote snelheid in de richting Assen reed. Juist voorbij het bruggetje te Graswijk moest hij een met hout geladen trailer van de firma Rottinghuis te Delfzijl, welke uit de richting Assen naderde, pas- seeren, Te snel gereden? Waarschijnlijk door de groote snelheid heeft de burgemeester de houtauto niet kun nen voorbijkomen en reed hij, na even de ca bine van de trailer aan den zijkant te heb ben geraakt, met volle vaart tegen de vracht- hout op. De gevolgen waren, zooals gemeld, ontzet tend. De auto van den heer Froentjes werd totaal vernield, het geheele dak is er afgere ten. De houtauto werd slechts licht bescha digd. Alle slachtoffers zijn naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. Het parket en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en stelden een nader on derzoek naar de oorzaak van het droevig on geluk in. JOHNNY DUNN EN ZIJN ORKEST komt vanaf HEDEN tot 1 AUGUSTUS in „DREEFZICHT". DANSEN ZANG STEMMING. (Adv. Ingez. Med.) Totaal f 23.291,06 Blijkens het door den bewindvoerder, mr. Theyse. op 6 Juni j.l., uitgebracht rapport is bij faillissement een totaal actief te wachten van f4.398,20, uit welk bedrag de preferente schulden en de surséance- en faillissements- kosten moeten worden bestreden. Behandeling van het accoord Dit accoord zal ten Paleize van Justitie wor den behandeld op 17 October a.s. te 9.45 uur. Het woord is aan.... Carlyle: Het Lot zeilde hem beproe ven, hem bespotten, en eens zien of hij zin voor humor had. De loonregeling in het bloem- bollenbedrijf. Namens den Rijksbemiddelaar in het 3de district heeft zijn plaatsvervangende secre taris de heer Mr. Wittert van Hoogland een bespreking gehad met een 30-tal niet georga niseerde werkgevers in het bloembollenbe- drijf en de vertegenwoordigers der verschil lende landarbeidersbonden over het nog steeds bestaande loongeschil. Naar aanleiding van deze bespreking heeft de secretaris van den Rijksbemiddelaar aan de ongeorganiseerde werkgevers voorgesteld het loongeschil door 'n scheidsgerecht te laten beslechten zulks ter voorkoming van de op legging van verplichte arbitrage. TRAMVERTRAGING. Woensdagmiddag heeft het tramverkeer door de stad een ernstige stagnatie onder vonden. In de bocht van de Groote Hout straat naar de Groote Markt brak de vóór-as van een tramwagen. Spoedig was personeel van de N.Z.H.T.M. aanwezig om het euvel te herstellen, wat veel tijd vorderde. Het pas sagiersvervoer werd per autobus onderhou den. Eerst anderhalf uur later was de baan weer vrij. Ook Woensdagavond zeven uur was er weer tramvertraging. Op den hoek van het Sta tionsplein en den Jansweg derailleerde het achterste trucstel, doordat plotseling de wis sel omsloeg. Hier duurde de vertraging vijftig minuten en ook hier moesten de passagiers in een autobus overstappen. De storm ontwortelde enorme boomen. De storm die gisteren woedde, heeft eenige zij het niet al te groote schade aangericht. De plantsoenendienst was over het resultaat niet ontevreden. Men moge in dit verband bedenken, dat de boomen thans in vol blad staan. De totale oogst is: KORTE VERSPRONCKWEG: Nabij Stoop's Bad werd een wilg door de storm ontwor teld. Van een populier werd de top afgebro ken. ZIJLWEG: Hier werden twee kleine boomen omgeworpen. ZIJLVEST: Voor de H.B.S. is een groote boom omgewaaid. PRINSENBOLWER.K: Hier vielen twee boomen als slachtoffers van de wind. LANGE HEERENVEST: Een boom is hier ontworteld en in de Heerensingel gewor pen. BLOEMENDAALSCHE BOSOH: Uit een der boomen werd de top gerukt. Verder zijn hier en daar grootere en kleinere takken afgebro ken en neergesmakt De heer H. W. Korenstra. directeur van de Nutskweekschool alhier, heeft het onderwijs vaarwel gezegd. Gisteren had een afscheidspiecht-igheid plaats in het schoolgebouw. Voorste rij vierde van links) de heer Korenstra rechts van hem de heer A. G. Boes, voorzit tor vro 1 - - - hoolbestuur. DE ZWARE STORM. DIE WOENSDAGMID DAG BOVEN ONS LAND HEEFT GEWOED. HEEFT DRIE MENSCHENLEVENS GE- EISCHT EN GROOTE SCHADE AANGE RICHT. pag. 7 De zee-engtenconferentie te Montreux aan vaardde het geamendeerde voorstel inzake sluiting der zee-engten in oorlogstijd. pag. 4 De Italiaansche pers betuigt haar erkentelijk heid tegenover de niet-sanctielanden. pag. 4 Volgens geruchten zou Von Papen gezant te Londen worden. pag. 4 "en Fransche sleepboot met Nederlandsche bemanning is nabij Plymouth vergaan; alle opvarenden konden worden gered. pag. 4 to Eerste Kamer heeft de begrooting van het Landbouwcrisisfonds in behandeling ge nomen. pag. 3 'e brand in het gebouw van K. en W. te Rot terdam is waarschijnlijk gesticht; vier per sonen zijn gearresteerd. pag. 3 Jij de marine-manoeuvres is een matroos om het leven gekomen. pag. 3 De heer H. W. Korenstra verlaat het onder wijs. pag. 6 liet Nederlandsche B hockeyelftal wint met 41 van Afghanistan. pag. 11 ARTIKELENENZ. R. P.: Een communiqué. pag. 1 Graaf Sforza: Is een restauratie der Ilabs- burgers mogelijk? pag. 4 C B. Spaansche miniaturen. pag. 3 C. J. E. Dmaux: Onze drukpersvrijheid. pag. 3 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: pag. 6 Voor de Vrouw. pae. 10 II. D. Vertelling. Maurice Ravi: De zonderling. pag. T De Burgerlijke Stam» van Haarlem is opge nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1