*0 m. OGSTWALD Hei Befakftijltsle Poolsche hitte. 54e Jaargang No. 16278 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 18 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25. per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. AD VERTEN TlëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600 -, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim /75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- >orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Nieuwe onlusten in Spanje? Verbinding met Madrid verbroken. Is de regeering den toestand meester? BERLIJN, 18 Juli (D.N.B.—A.N.P.) Vanmorgen kon geen telefonische verbinding met Madrid worden tot stand gebracht. Volgens een bericht uit Londen doen te Lissabon geruch ten over nieuwe bloedige onlusten in Spanje de ronde. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Spaan- sche autoriteiten de telefoonverbindingen tus schen Gibraltar en Spanje hebben verbroken in verband met de ernstige ongeregeldheden, die in Madrid en elders zouden zijn uitgebro ken. In de steden bij Gibraltar waren de gar nizoenen gereed om in te grijpen, ofschoon het daar niet tot botsingen is gekomen. De telefoonverbindingen tusschen Madrid en Lissabon waren reeds sedert Vrijdagavond verbroken. De „Petit Journal" meldt, dat volgens een te Londen ontvangen bericht een revolution- naire beweging zou zijn uitgebroken in Madrid en verschillende andere Spaansche steden. De regeering heeft verklaard, dat zij de situatie meester is en de revolte zal onderdrukken. Troepen en garde zouden loyaal zijn gebleven. De onderdrukkingspogingen zouden reeds met een zeker succes bekroond zijn. De strijd tegen „Amstelland". Het adres aan Gedeputeerden. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de commissie,..welke opheffing van of belangrijke versobering bij het Hoogheemraadschap „Am stelland" beoogd, een adres aan Ged. Staten van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht gericht. Adressante wijst er op dat, mochten er be zwaren verbonden zijn aan de opheffing van het genoemd Hoogheemraadschap, in elk ge val de inrichting dermate vereenvoudigd zou kunnen worden, dat dé kosten tot een mini mum worden teruggebracht. Ook zou de taak van het Hoogheemraadschap in dit geval door Rijk of provincie kunnen worden overgeno- m en, Als middelen, om tot aanmerkelijke bezui niging van de huishouding van genoemd Hoogheemraadschap te geraken, geeft adres sante aan: a. vereenvoudiging van de inning der lasten door de betrokken Waterschappen aan te slaan, welke colleges dan dien aanslag op hunne ingelanden zouden kunnen verha len; b. de salarissen van de geëmployeerden in overeenstemming te brengen met den dan te presteeren arbeid; c. verkoop van het kan toorgebouw, hetwelk nu het budget drukt met circa 6000 per jaar. Uit het rondschrijven, door het Hoogheem raadschap „Amstelland" aan de, in zijn gebied gelegen Waterschappen gericht, blijkt naar in het adres gezegd wordt genoegzaam dat de overbodigheid door het Hoogheemraadschap zelf wordt ingezien. Bij het adres is een afschrift gevoegd van de rekening over het boekjaar 1933-'34. Uit de verschillende cijfers komt de commissie tot de conclusie, dat de kosten van het perso neel, dat het opzicht uitoefent over den wa terstaat van het Hoogheemraadschap, en de kosten van werken van dien waterstaat, on geveer 11.7 pCt. van het totaal der uitgaven vormen. Daarentegen beloopen de kosten van administratie en van den omslag 27.4 pCt., de huishoudelijke kosten 7.6 pCt. en de kosten van het Amstellands-huis 31.8 pCt. of totaal 66.8 pCt. van het totaal der uitgaven. Uit de totaal-cijfers der uitgaven over een tiental boekjaren blijkt," dat de verhoudings- cijfers weinig veranderd zijn, Een uitzonde ring maakt het boekjaar 1930-'31, toen niet minder dan 12063.53 uitgegeven werd voor het maken van een brandvrije kluis. Met na druk wijst de commissie er op, dat de uitgaven welke „Amstelland" moet doen, om zijn taak ten uitvoer te brengen, een betrekkelijk ge ring bedrag van het totaal vormen. Aan de hand van verschillende becijfe ringen komt adressante tot de conclusie dat slechts 625 noodig zijn voor onderhoud der daadwerkelijke, met de taak van het Hoog heemraadschap samenhangende vaste goede ren, te weten: eenige peilschalen en eenige sluizen. Het resteerend bedrag, groot onge veer 22.500 der begrooting, wordt uitgegeven aan allerlei jaarwedden, bureau- en schrijf behoeften, inningskosten, drukwerken, advsr- tentiën, pensioenpremiën, presentiegeld, huis houdelijke kosten, onderhoud- en verkezerings kosten van het huis waar Hoogheemraden ver gaderen enz. De opbrengst der 200.000 Grootboekbezit ting van „Amstelland" en van het vergader huis met bovenhuis zullen, naar de commissie vertrouwt, de door de provincie of het rijk jaarlijks te maken kosten, tengevolge van het eventueel overnemen van de taak van het Hoogheemraadschap, zeer zeker dubbel en dwars dekken. Gezien den grooten nood, welke bij de vee houders heerscht, verzoekt de commissie aan Gedeputeerde Staten der vorengenoemde pro vincies, met aandrang, te willen medewerken om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken. De commissie is te dezen opzichte de gemachtigde van 17 waterschappen. (In het Russische poolgebied heerscht op het oogenblik een tropische hitte, waarbij tempera turen van 85 gr. Fahrenheit zijn gemeten). Het is. althans naar mijn gevoel, Al lang een heele rare boel Met onze oude aarde; Maar nu wordt het wat al te bar, Je raakt volkomen in de war Met elke oude waarde. Een hittegolf in 't poolgebied, Dat nemen wij toch zoo maar niet, Toch staat het er te lezen; Ik wil maar vragen: mag dat nou, Wat doet die hitte in de kou, Die daar behoort te wezen? 't Schijnt, dat smdé menschenheugenis, Dat daar niet voorgekomen is Ik wil het graag gelooven; Wij hebben nu al veel beleefd, Maar dat de Pool iets tropisch heeft, Gaat elke pet te boven. Wanneer dat zoo eens door mocht gaan, Breekt er al gauw een tijdstip aan, Al is dat nog niet zeker, Dat onze brave IJscoman Er goede zaken maken kan. Met roomijs in een beker. Maar is het poolgebied al heet, De gekkigheid is pas compleet In 't kader dezer tijden, Wanneer Javaan en Papoea Op Wong-Wong en Batavia. Het jaar door schaatsenrijden. Radiodistributie Haarlem. Men raadt vrienden steeds het beste. Schrap als vriend dan Jan of Piet, Die U „vriendelijk" komen raden Neem de distributie niet. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010. (Adv. Ingez. Med.) Het isolement der Zandvoort- sche kampeerders. De.heer Kupers vraagt tusschenkomst der regeering. Het Tweede Kamerlid de heer Kupers heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat ten gevolge van gerezen moeilijkheden tusschen de be sturen van de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal, een tentenkamp, gelegen aan het Noordzeestrand ten Noorden van de be bouwde kom der gemeente Zandvoort, ver stoken is van rechtstreeksche en behoorlijk begaanbare communicatiemogelijkheden met de in de nabijheid gelegen groote wegen? Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat ten gevolge van de bovengenoemde omstandigheden, niet slechts honderden kam peerders gedupeerd zijn, doch dat ook in ge val van nood het tentenkamp voor dokters hulp reddingswerk ed. slechts zeer bezwaar lijk en met groote vertraging te bereiken valt, hetgeen o.a. op Zondag, 5 Juli 1936 bij twee verdrinkingsgevallen gebleken is? Is de minister niet van meening, dat aan dezen gevaarlijken en hoogst ongewenschten toestand zoo spoedig mogelijk een einde dient te komen en zoo ja, wil de minister dan zijn invloed aanwenden, opdat de desbetref fende gemeentebesturen onverwijld tot het treffen van afdoende maatregelen ter zake overgaan? MUZIEKSCHOOL VAN „TOONKUNST." Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staats examens voor muziek is voor het Theoretisch gedeelte L.O. geslaagd mej. Jeanne Wust te Zandvoort, leerlinge der Toonkunstmuziek school te Haarlem. DE OPLEIDINGSSCHOOL IN DE WILHELMINASTRAAT. Voor school no. 17, Opleidingsschool Wil- heilminastraat 43 a, werden toegelaten tot de le klasse van: H. B. S. A: Wim Breemer, Miesje ten Have. Lena Machielse, Elsje van Putten, Max Rei- nalda. Jozef Schijveschuurder, Summy van dei- Zijden. le H.B.S. B: Theo Anschütz: Hans Appel man. Margo Halm. Kees Klerk. Ineke v. d. Meu len. Adrianus van Nie, Philip van Rhijn, Bob Rodenboog, Johan Traksel, Frits de Vries, Robbie Vunderink. Gymnasium: Kees van Beaumont, Sjoerd Kamminga. Bobby Smits. Koosje Thiel, Jeltje Veen, Dries Verdenius. Geerte de Vries. Midd. School voor' meisjes: Rinske Barf, Hilda de Haas. Bresje Kruysveld, Lïentje Lig- tenstein, Reiny van der Noord. Kennemer Lyceum: Elly Busé, Jettie Hout man, Lizette ten Seldam. Christelijk Lyceum: Leo de Haan. Katholiek Lyceum: Henk van der Weiden, Door de jongens-zwemploeg dezer school werd bij de laatste schoolwedstrijden het Dr. Merensdiploma voor de vijfde maal gewon nen. zoodat dit diploma nu het eigendom dei- school geworden is. NOORDERBAD Dagelijksch Orkest Dick van Ake (Adv. Ingez. Med.) Zal de heer D. O. Norel Haarlem verlaten? Op de voordracht voor lid van de Rekenkamer. De Algemeene Rekenkamer heeft ter ver vulling van de vacature-Alting von Geusau in haar college de volgende aanbevelingslijst aan de Tweede Kamer doen toekomen. 1. D. O. Norel, Inspecteur der directe be lastingen te Haarlem, plaatsvervangend lid van het college. 2. Th. Sanders, directeur der Nederlandsche Staatsloterij te 's Gravenhage, plaatsvervan gend lid van het college. 3. W. de Vries Gzn., te Amsterdam, gepen- sionneerd directeur van den Gouvernements accountantsdienst in Nederlandsch-Indië. 4. Dr. O. Bakker, accountant, bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's Graven hage. 5. Mr. dr. H. H. Schippers, inspecteur dei- registratie en domeinen te 's Gravenhage. 6. H. J. Claasen te 's Gravenhage, eervol ontslagen administrateur bij het hoofdbe stuur der posterijen, telegrafie en telefonie (eerder referendaris bij de algemeene reken kamer). CIRCUS STRASSBURGER. De directie van het Circus Strassburger deelt ons mede, dat hedenmiddag nog een voorstel ling zal gegeven worden met een open tent. maar hedenavond zal hoogstwaarschijnlijk kunnen worden gespeeld met de nieuwe (dichte tent) die hedenmorgen aan de grens is aangekomen. HAARL. SPEELTUINFEDERATIE. Men schrijft ons: De Haarlemsche Speeltuinfederatie heeft een reorganisatie in voorbereiding, welke dooi de uitbreiding der Speeltuinbeweging en de dringend gevoelde behoefte aan meer en goed ingerichte speeltuinen vooral in stads-ge- deelten met een overwegend dichte arbeiders bevolking noodzakelijk is geworden. Ook het gemeentebestuur waarmede de Fe deratie voor eenige weken een bespreking had heeft zich in dezen geest uitgesproken, dat het prijs stelde op een goed georganiseerd plaatselijk verband van speeltuinvereeni- gingen, dat de schakel vormt tusschen de overheid in deze zoo bij uitstek nuttige bewe ging voor de schoolplichtige jeugd. Voor de bestuursleden, leiders en leidsters der Haarlemsche speeltuinvereenigingen, die allen geheel belangeloos en vaak onder zeer moeilijke omstandigheden werken, is deze re organisatie van groote beteekenis, omdat be tere eenheid en samenwerking in de speel tuinbeweging zal tot stand komen, de belang stelling van het publiek voor dit werk op groo- ter schaal kan worden opgewekt en door uit gifte van een periodiek orgaan, het houden van cursussen en lezingen, het geven van in- en voorlichting, een juister en dieper inzicht, ook van de geestelijke beteekenis van het speeltuinwerk zal worden verkregen. Vrijdagavond 1.1. is in een vergadering van dagelijksche bestuurders der aangesloten ver- eenigingen in groote lijnen de reorganisatie en een nieuw ontwerp-statuten besproken, zoodat behandeling daarvan in de alg. ver gadering spoedig te verwachten is. Hoewel dus binnenkort een geheel nieuw fedeiatie-bestuur en vereenigingsraad moet worden gekozen, moest door het bedanken van den voorzitter in deze vacature worden voor zien. In de laatstgehouden federatie-be stuursvergadering werd als waarnemend voor zitter aangewezen de heer J. G. Ruppert. Het adres van het secretariaat blijft bij den heer J. J. C. Ophuysen, Adriaan de Jonge- straat 35. In het dok te Southampton wordt groote aan dacht aan de schroeven van de „Queen Mary" besteed, daar men de snelheid van het schip nog hoopt te vergrooten. Vechtpartij aan het Abcouder meer. N. S. B.'ers en S. D. A. P.'ers slaags geraakt. AMSTERDAM. 18 Juli. Langs den straat weg van Amsterdam naar Utrecht, is in ver band met een meeting, die te Maarssen dooi de N.S.B. wordt gehouden, overal een reclame voor den leider van dezen bond geplakt. Een groep leden van de S. D. A. P. is er gisteravond op uitgetrokken om die reclame te niet te doen door er een woord aan toe te voegen waardoor het tegendeel werd gezegd, van hetgeen oorspronkelijk werd bedoeld. Vannacht om een uur hebben groepen van beide partijen elkaar aan het Abcouder meer ontmoet en heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij enkele leden van de S.D.A.P. verwondingen opliepen. Een van hen werd zelfs in het water geworpen. Behalve een nat pak had hij verwondingen aan het hoofd en aan een zijner armen. Een juist passeerende auto nam den ge wonde mee naar het Isr. ziekenhuis te dezer stede. Ook de vrachtauto waarmede de S.D.A.P.'érs reden kwam in de sloot terecht. Door de marechaussee wordt naar deze vechtpartij een onderzoek ingesteld. Duorijder te water geslingerd en verdronken. Motorbestuurder blijft zwaar gewond op den wal liggen. Twee jongelui uit Hoorn, Jb. de Groot en Jo Bertens, hebben in den nacht van Donder dag op Vrijdag met een motorrijwiel een onge luk gehad in den hoek van den Beemster Ringdijk en den Hobrederweg. De duorijder De Groot is hierbij in de Beemster Ringvaart te recht gekomen en verdronken. De bestuurder Bertens. die als een snel rijder bekend staat, is in levensgevaarlijken toestand met een ge broken arm en wonden aan het gelaat in het ziekenhuis te Purmerend opgenomen. De gewone verkeersweg in de Noord-Beem- ster bij Oosthuizen is opgebroken en groote borden geven daarom de gewijzigde richting aan. Bertens heeft den hoek te laat bemerkt en is daar met zijn motor gevallen. Hfj is met den motor op den wal blijven liggen. De Groot, die op de duo zat, is vooruitgeschoten, in de Ringvaart gevallen en verdronken. De chauf- feurv an een expeditie-auto, die van Am sterdam naar Hoorn terugkeerde, ontdekte het ongeluk. 'ue Haarlemsche Brandweer heeft een nieuwe auto gekregen. Het is een 8 cylinder Ford, voorzien van een Jaffa-pomp. De wagen is Nederlandsch fabrikaat! Wij schreven vroeger reeds over deze aanwinst. Het woord is aart.... Herman Gorter: Het is juist goed dat ik de glorie derf, daardoor moet ik iets goed maken voor ik sterf. Afschaffing van de Grondwet in Dantzig? Volgens een oncontroleerbaar gerucht, dat met de noodige reserve moet worden ontvan gen, zou zich vandaag te Danzig een zeer belangrijke gebeurtenis kunnen voordoen. Men verwacht namelijk afschaffing van de grondwet en arrestatie van de leiders dei- oppositie. Voor hervatting van den handel met Italië. Twee vertegenwoordigers onzer regeering naar Rome. Ten einde te onderzoeken in hoeverre er eventueel op de basis van het bestaande han delsverdrag mogelijkheid bestaat tot het her vatten van de economische en commercieele relaties met Italië en om hieromtrent voorloo- pige oriënteering voor onze regeering moge lijk te maken, hebben, volgens de Tel.. mr. A. van Kleffens, administrateur aan het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en dr. F. L. Rutgers namens het departement van Koloniën, zich naar Rome begeven om daar in ambtelijke en handelskringen hun voelhorens uit te steken. BEROEP AANGENOMEN. Onze stadgenoot, de heer F. H. van Aalst, theol. cand., heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Meeden (Groningen) aange nomen. CHR. GER. KERK. Ds. W. Bijleveld, Haarlem-C., heeft bedankt voor het beroep naar Zeist. NIEUWE KERKVOOGD NED. HERV. GEMEENTE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem is in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Wefers Bettink, ge kozen de heer J. G. Hoffmann. Zie de belangrijke mededeeling op pagina betreffende de SEIZOEN OPRUIMING van de firma KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491. (Adv. Ingez. Med.) In Spanje zouden nieuwe onlusten zijn uitge broken. pas- 1 Een spoorwegramp in Rusland eischte,51 doo- den pag. 4 De volgende week zal vermoedelijk te Londen een conferentie tusschen Engeland, Frank rijk en België worden gehouden. pag. 4 De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp be treffende industrie-financiering aan. pag. 3 De Amstcrdamsclie raadhuiskwestie is thans afgehandeld. pag. 3 A. D. de Groot over de deelnemers aan het Schaaktournooi te Zandvoort. pag. 2 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: Tee kenen van economisch herstel in Engeland. pag. 4 Vr. S.: Italië's „Ersatz" voor sanctie-artikelen pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Lon- den's Universiteit honderd jaar. pag. 11 Financieele Kroniek: Stijgende kansen op behoud van den vrede in Europa? pag. 9 Dr. D. M. Iloogeveen: Notities van een Grick- sche reis. pag. 5 II. D. Vertelling. Elsa Kaiser: Berouw. pag. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 X. Bouw en Geschiedenis van het Waaggebouw pag. 7 P. H. K.: Vacantie op Texel. pag. 7 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft: pag. 8 P. v. d. Hem: Het Duitsch-Oostenrijksche ac- coord. pag. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13 en 15.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1