Hei Bémifü'èMe Een probleem opgelost 54e Jaargang No. 16279 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. tV. PEEKEBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT FEEREBOOM, COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72ï4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 101 2, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 10.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— lies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. torwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 20 Juli. De Vrijheid van Drukpers. De ministerraad heeft het voorontwerp voor de partiëele grondwetsherziening vast gesteld. Het is nu bij den Raad van State en zal vermoedelijk binnen veertien dagen bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het is gebaseerd op de voorstellen van de bekende Staatscommissie behoudens eenige kleine af wijkingen en één zeer belangrijke. Die be langrijke afwijking betreft het eenige punt van groot principiëel belang, bij de plannen tot herziening van de grondwet naar voren gebracht: de herziening van art. 7, waar borgend de vrijheid van drukpers. De re geering heeft van deze wijziging afgezien, zoodat de vrijheid van drukpers ongemoeid blijft. Zij heeft zich vereenigd met het stand punt van de minderheid der staatscommissie, die zich scherp kantte tegen de door de meer derheid voorgestelde uitbreiding van art. 7, luidende: „De wet kan regels stellen, volgens welke een bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden verbo den". In deze rubriek, en ook elders in dit blad, is bij herhaling gewaarschuwd tegen de strek king en de onvermijdelijke gevolgen van een dergelijke wetsbepaling, die in de practijk zou werken als preventieve censuur en daar mee de vrijheid van drukpers ondervangen. Het verheugt ons dan ook van harte dat dit gevaar is weggenomen en dat de regeering blijkbaar gedacht heeft: Beter ten halve ge keerd dan ten heele gedwaald. Het van som mige zijden gebleken verzet, is voldoende gebleken om het voorstel ten grave te doen dalen aleer hetgeen onvermijdelijk ge schied zou zijn de openbare meening er alom tegen was gemobiliseerd. Dit blad is neutraal zoowel op het gebied van de partijpolitiek als op dat van den gods dienst, maar met volkomen handhaving van deze neutraliteit kunnen wij onze verbazing wel uiten over de wijze waarop deze zaak behandeld is. Het plan tot wijziging van art. 7, met de bedoeling de vrijheid van drukpers te beperken, is indertijd door den minister president zelf aangekondigd en de opdracht tot het voorbereiden dier wijziging is doar de regeering, die toen dezelfde politieke sa menstelling had als nu, aan de Staatscom missie gegeven. Algemeen werd dit punt toen als hoofdmotief voor de voorgenomen par- tieele grondwetsherziening beschouwd. Ten slotte wordt het ingetrokken zonder zelfs de Sta ten-Generaal te hebben bereikt. Men kan er niet anders uit afleiden dan dat de zaak indertijd niet erg grondig overwogen'is en dat men het maar eens in eerste instantie heeft willen probeeren. Dat moet velen met ons verwonderen, want de vrijheid van drukpers in dit land is toch niet zonder geschiedenis, men weet in Den Haag zeer wel wat daaraan vastzit en welke waarde dit bezit voor een volk als het onze vertegenwoordigt. Ook moet er toch alle gele genheid hebben bestaan, er de noodige ad viezen over in te winnen eer tot zulk een aan kondiging, gevolgd door het onderzoek en het rapport van een Staatscommissie, werd over gegaan en in den ministerraad zelf kan men toch bezwaarlijk algemeene instemming voor het plan hebben gehad. De gansche episode behoort tot de vele won derlijke gebeurtenissen van dezen tijd, die in ons land zoowel als in het buitenland schijnen voort te vloeien uit het „regeeren bij den dag" en uit een onmiskenbare daling in de notee ring van oude, principiëele en kostbare waar den in vergelijking met de hooge koersen van de „nooden van het oogenblik". Het geval is zeker geen voorbeeld van „Hollandsche be dachtzaamheid", „niet over één nacht ijs gaan", „met beide beenen op den grond blij ven", „het hoofd koel houden" en hoeveel uit drukkingen hebben we nog wel meer voor de door ons zelf zoozeer vereerde vaderlandsche nuchterheid? In deze zaak schijnt men in Den Haag met beide beenen den vasten grond te hebben verlaten en zich met on-Hollandsche onbedachtzaamheid en met gloeiend hoofd op ijs van één nacht te hebben begeven. Het is te hopen dat men dat niet meer doen zal. Laat ons inmiddels blij wezen dat we er niet doorgezakt zijn. R. P. HAARLEM'S ZANGGENOT WINT PRIJZEN IN BEVERKWIJK. Op het nationaal zangconcours te Bever wijk. behaalde de liedertafel „Haarlem's Zang genot", directeur L. C. Keereweer, in den af- ceeling uitmuntendheid, den eersten prijs met 404Vz pnt. met lof der jury, benevens den directeursprijs, den eereprijs voor het hoogste aantal punten in deze afdeeilng en den eere prijs voor het hoogste aantal punten over den geheelen wedstrijd. Radiodistributie Haarlem Wilt U werkelijk genieten Van hetgeen in de aether zit? Mijdt dan maar ontvangst met storing, Wordt dan distributie-lid. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) Engelsche doctoren veroordeelen Gifgas. Plan voor Internationale actie. LONDEN 19 Juli. De moedige uitspraak van vooraanstaande Engelsche geleerden tegen luchtaanvallen en het gebruik van bombardementsvliegtuigen, waarvan wij in September van het vorig jaar in dit blad melding maakten is thans geëvenaard door een protest van de Engelsche medici. De bijeenkomst van de „British Medical As sociation" te Oxford heeft zich bezig gehouden met het gifgas-gevaar en het was de algemeene opinie, dat de medici zich in deze voor het welzijn der menschheid zoo belangrijke kwestie niet afzijdig kunnen houden. „Als de geheele medische wereld wist, dat binnen twee jaar een nieuwe epidemie zou uitbreken aldus Dr. Elisabeth Casson (Bristol) dan zouden zij gezamenlijk trachten dit te voorkomen. We weten, dat wij elk oogenblik aan het gevaar van gas-aanvallen blootgesteld kunnen wor den, en er is geen enkele reden waarom wij thans niet zouden samenwerken om de men taliteit van die lieden te analyseeren, die van plan zijn gas te gebruiken". De kwestie werd aan de orde gesteld door de afdeelingen Glamorgan en Brecknock der B. M. A., die de volgende resolutie indienden: „Het is de taak der „British Medical Asso ciation" om in het belang der menschheid het initiatief te nemen tot het tot standbrengen van samenwerking tusschen de medici van alle landen met het doel de vervaardiging van gifgas te verbieden." Deze resolutie werd verworpen, maar een amendement van de volgende strekking werd aangenomen „Deze bijeenkomst verwerpt onvoorwaarde lijk het gebruik van gifgas in oorlogstijd als een wapen, dat tot onmenschelijke gevolgen en tot degradatie der beschaving leidt, en verwacht van de Raad, dat zij al het mogelijke zal doen om de samenwerking van de medici van alle landen tot stand te brengen, om te geraken tot een verbod van het gebruik van gifgas." Ook al is de oorspronkelijke resolutie hier door aanmerkelijk verzacht en wordt thans niet de vervaardiging, maar het gebruik van gifgas afgekeurd de gedachte die aan dit streven ten grondslag' ligt, is van groot belang. Het beteekent, dat in medische en dus weten schappelijke kringen, die tot nu toe grooten- deels alleen in hun eigen sfeer hebben ge leefd, de gedachte begint door te breken, dat de wetenschap in het maatschappelijk bestel een taak heeft, die buiten het terrein der zui vere wetenschap uitgaat. Het feit, dat de re sultaten van de wetenschap thans bedreigd worden door destructieve krachten in die maatschappij, heeft'het bewustzijn wakker ge roepen, dat zij in de eerste en laatste plaats in dienst staat van de menschheid als een ge heel en niet van het politieke streven van af zonderlijke Staten. Die groote gedachte kwam in Oxford dui delijk op de voorgrond. Dr. A. T. Jones (South Wales) die de oorspronkelijke resolutie in diende, zeide: „Ik begrijp dat we dit niet tot stand kunnen brengen als een enkel afzonder lijk land. We moeten de samenwerking van alle landen der wereld zoeken. De Eerste Mi nister heeft verklaard, dat er geen afdoende bescherming tegen luchtaanvallen en hun af schuwelijke consequenties bekend is. Ik ken doctoren die over het heele land voor Roode Kruis-organisaties hebben gesproken en de na druk hebben gelegd op de ontoereikendheid van beschermende maatregelen tegen den che- mischen oorlog'. We moeten het kwaad aan de wortel aantasten en de vervaardiging van dit doodelijk gif verbieden." Verscheidene andere doctoren legden den na druk op de ontoereikendheid van afweermaat- regelen en wenschten dat de medische pro fessie thans leiding zal geven „nu politici heb ben gefaald". Dr. H. G. Dain (Birmingham) deed tenslotte dit grootsche en beteekenisvolle beroep op zijn collega's van alle landen: „De medische pro fessie der wereld is het eenige lichaam, dat werkelijk internationaal is, dat invloed heeft in alle landen, en dat een stap als deze kan ïeïïK' VR. S. Vrijheid van drukpers wordt gehandhaafd. Spoedige indiening van voorstellen tot grondwetswijziging te wachten. De ministerraad heeft, naar het U. D. ver neemt, alvorens het ontwerp grondwetswij ziging aan den Raad van State te doen toe gaan, de voorgestelde nieuwe bepalingen in zake beperking van de drukpersvrijheid uit het ontwerp gelicht. Hieruit volgt dus, dat de ter zake bestaan de bepalingen onveranderd zullen blijven. Het blad verneemt verder, dat inzake het weren van revolutionaire leden van openbare lichamen een technische wijziging in het ont werp is aangebracht, in dier voege, dat de beoordeeling, voorzoover het een lid van een der Kamers der Staten-Generaal of van Pro vinciale Staten betreft, in handen is gelegd van het betreffende college, terwijl de be oordeeling t.a.v. leden van lagere colleges als gemeenteraden e.t.q. in handen is ge legd van Gedeputeerde Staten der provincie, waaronder de corporatie ressorteert. Indiening van de regeeringsontwerpen kan thans spoedig worden tegemoetgezien. Koop TARVO Brood! Word TARVO-eter! (Adv. Ingez. Med.) Fransch-Spaansche grens gesloten. Algemeene staking afgekondigd. In Spaansch Marokko is Zaterdag een revolutionnaire beweging uitge broken, die zulke ernstige vormen heeft aangenomen, dat de opstandelingen vrijwel geheel den toestand meester zijn. De beweging is gericht tegen de linksche regeering in Spanje en wordt geleid door ge neraal Franco. Ook in Spanje zelf heeft de revolutie weer klank gevonden. In Sevilla, Cadiz en Barce lona hebben ernstige botsingen plaats gehad. De opstandige Marokkaansche troepen zijn er in geslaagd in Spanje te landen te Cadiz en Algeciras aan de Zuidkust Er worden hier hevige gevechten gele verd met de regeering gunstig gezind gebleven troepen en burgers. De toestand is zeer verward. Daar de ver binding-en verbroken of zeer gebrekkig zijn, is het zeer moeilijk nauwkeurige berichten te ver krijgen. De regeering, die sinds gisteren reeds tweemaal gewijzigd is, en de leider der rebel len geven beiden optimistische verklaringen. Nadere telegrammen volgen hieronder: HENDAYE. 20 Juli (Reuter-A N.P.)Om 5 uur gistermiddag is de Spaajische grens ge sloten en elk vervoer is verboden. De politiediensten op den weg worden ver richt door jeugdige communisten, die de plaats hebben ingenomen van de gendarmerie. Vanmorgen is de algemeene staking afgekondigd en de treinen en trams, die het verkeer met de Fransche grens onderhouden, rijden niet. Om 2 uur hedenmorgen is een Fransche auto, die niet stopte toen jeugdige communis ten dit gelastten, door drie kogels getroffen. Generaal Franco waarschuwt de regeering. ORAN, 20 Juli (Reuter/A.N.P.) Naar ver nomen wordt, heeft generaal Franco gister middag het volgende aan den ministerraad te Madrid getelegrafeerd: ,Bij de aanvaarding mijner nieuwe functies, richt ik tot u een krachtig protest tegen het niet te kwalificeeren gedrag der regeering, die haar vliegers heeft opgedragen, de bevolking in het binnenlaiid te bombardeeren, zoodat onder vrouwen en kinderen onschuldige slachtoffers zijn gevallen. De Spaansche herstelbeweging zal binnen kort een volkomen zege behalen en dan zullen wij u over uw gedrag ter verantwoording roe pen. De kracht, waarmede wij zullen optreden, zal van uw gedrag afhangen. Wij noodigen u met nadruk uit, het onnoodige bloedvergieten te doen ophouden". De onderteekening luidt: Generaal Don Francisco Franco, leider der militaire strijdkrachten in Afrika. Het tele gram is gisteren tegen 5 uur des middags te Melilla aan de muren geplakt. Volgens berichten, die te Londen vanmorgen draadloos uit Spanje ont vangen zijn, heeft de zich in handen der opstandelingen bevindende kruiser Churruca", die van Melilla komt, gis teravond tot middernacht de stad Ca diz hevig gebombardeerd. Pas nadat order was gegeven, de stad te bombardeeren, zoo wordt hier nog aan toege voegd, werd de bemanning er zich van bewust, dat zij onder leiding stond van opstandige officieren. Generaal Godet, die den opstand te Barce lona leidde, heeft zich gisteravond overgege ven en den opstandelingen te Barcelona den raad gegeven, hetzelfde te doen. (Lady Lavinia Dundas heeft te Londen een nieuwe mode gelan ceerd, door op een wedren te ver schijnen met wenkbrauwen ge verfd in de kleur van haar japon.) Hoever men zijn mocht met de damesmode. Je voelde steeds, er was nog iets van noode, 't Was evident nog niet geheel compleet; Nu is opeens het groot tekort gevonden. De eer komt toe aan Lady Dundas (Londen) De wenkbrauw moest nog kleuren bij het kleed. Een vrouw mocht met een rood costuumpje geuren, Of geel of groen, of wat dan ook voor kleuren, Je wist per slot niet waar 't precies in zat; Maar altijd leek er iets aan te ontbreken, Die Lady Dundas heeft het goed bekeken. De zwarte wenkbrauw was toch niet je dat. Die moest in 't kleurenschema harmoniëeren, Een roode wenkbrauw hoort bij roode kleeren. De robe geel, dan ook de wenkbrauw geel; Want waarvoor is den mensch de verf gegeven. Vanzelf opdat hij haar gebruikt in 't streven Naar een volmaakt en ideaal geheel. De menschheid zoekt naar heil voor haar problemen, Volgens de ingewikkeldste systemen, In eindeloos en moeizaam overleg: Maar heel alleen heeft Lady Dundas (Londen) Het antwoord op een grootsch probleem gevonden, Nu is de wereld op den goeden weg. P. GASUS. Stichting „Noorderkerk en School". Bijbouwing van drie lokalen voor U.L.O. Het bestuur van de Stichting „Noorder kerk en School" te Haarlem verzoekt den Raad medewerking, overeenkomstig art. 72 der La- ger-onderwijswet 1920, voor de verbouwing van zijn schoolgebouw aan de Velserstraat 55, alhier. Het is de bedoeling drie lokalen te doen bijbouwen en daarin onder te brengen de leerlingen van de school voor uitgebreid lager onderwijs. Het thans in gebruik zijnde houten hulp gebouw komt dan ter beschikking van de ge meente. Volgens de raming van het schoolbestuur zullen de kosten bedragen pl.m. 21.000. B. en W. meenen, dat door inwilliging van 't verzoek de normale eischen aan het geven van lager ondwerwijs te stellen, niet zullen worden overschreden. Aanvankelijk hadden zij willen voorstellen om tijdelijk eenige bestaande schoollokalen aan de Schoterstraat 2 beschikbaar te stellen, doch adressant had daartegen bezwaren, welke B. en W. deelen. Indien de Raad de vereischte medewerking verleent, is adressant bereid, het bedrag der ten laste van de ge meente komende uitgaven op onderhandsche schuldbekentenis ter leen te verstrekken voor den tijd van ten hoogste 25 jaren, tegen een rente van 3 1/4 pCt. per jaar. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking te verleenen en bedoelde leening aan te gaan. Zaterdagmiddag' heeft de heer Th. Lancée, directeur der Rijks Kweekschool alhier, onder zeer groote belangstelling in het gebouw dier school afscheid genomen van het onderwijs wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Vele sprekers brachten hem hulde. De heer Marwitz bood namens leeraren, leerlingen en oud-leerlingen 'n geschenk aan I Het woord is aan... Car'yle: De verdienste van oorspron kelijkheid is niet nieuwheid, zij is oprechtheid. De man die gelooft is oorspronkelijk. Na het ongeval te Beilen. Toestand van de beide gewonden bevredigend. Intrede van den waarnemend-burgemeester. Zaterdagmiddag om 3 uur is de raad van Beilen opnieuw in spoedeischende vergade ring bijeengekomen onder leiding van den door den Commissaris der Koningin aange wezen waarnemend burgemeester, den heer K. Gerrits. burgemeester van Smilde. De raadszaal bood nog steeds hetzelfde sombere beeld. Met rouwfloers omhangen, brandden de lampen. Aan den kop van de groene tafel, waar anders het college van B. en W. zetelde waren nieuwe stoelen bijgeplaatst. Aan de rechterhand van den burgemeester stond de voorzitterszetel, die leeg bleef en leeg bleven ook de plaatsen van de overige leden van het college. De heer Gerrits zeide in zijn toespraak o.m.: „Donkere schaduwen zijn gevallen over het gemeentelijk leven van Beilen en het is met diepe ontroering, dat ik gedenk, dat de ramp van 16 Juli 1936 oorzaak is. dat ik thans in deze kwaliteit in uw midden ben. Gaarne wil ik mij aansluiten bij de tref fende woorden, die het oudste lid in jaren in uwen raad eergisteren heeft gesproken. Er is een schok van ontroering gegaan door de ge meente Beilen en verre daarbuiten. Na burgemeester Froentjes en wethouder Eleveid te" hebben herdacht, vervolgde de heer Gerrits: „Met groote dankbaarheid kan ik mtdedeelen. dat de toestand van de heeren van dien aard is. dat mij hedenmorgen gele genheid kon wox-den gegeven hen te bezoeken en even met hen te spreken. De taak. die mij thans is opgedragen, is voor mij uitermate moeilijk. Ik roep allen uw clementie en mede werking in, in het belang van de gemeente Beilen." DS. J. YNTEMA KOMT BIJ DE HAARL. DOOPGEZINDE GEMEENTE. Ds. J. Yntema van Leeuwarden heeft het beroep naar de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente alhier aangenomen. Den 27sten September hoopt ds. Yntema zijn intrede te doen. In verband daarmee zal het emeritaat van ds. Hylkema, dat oorspronkelijk op 1 No vember was gesteld, op 15 September in gaan. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. Zuu/euH# sttfrcUcn„Hadicaat GEN. CRONJéSTRAAT 135. HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) IN SPAANSCH MAROKKO IS EEN REVOLU TIONNAIRE BEWEGING UITGEBROKEN. REBELLEERENDE TROEPEN ZIJN NAAR SPANJE OVERGESTOKEN. pag. 4 Regeeringsmaatregelcn van Dantzig ter be perking van de persoonlijke vrijheid. pag. 4 De beroemde Spaansche danseres La Argen tina is plotseling overleden. pag. 4 Jhr. Tjarda over onze betrekkingen met België. pag 3 De tuinbouw maakt op voorkeursrechten aan spraak. pag. 3 Onvoorzichtigheid kost een menschenleven. pag 3 De automatische verkeersseinen te Haarlem voldoen niet geheel. pag. 3 Te Haarlem wordt een nieuwe school voor bijzonder onderwijs gevraagd. pag. 3 Het internationaal Schaaktournooi te Zand- voort. pag. 8 B. en W. van Heemsetde stellen een nieuwe regeling voor den steun aan werkloozen voor. pag. 9 De heer Lancee heeft afscheid genomen als directeur der Rijkskweekschool. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De vrijheid van drukpers. pag. 1 Vr. S.: Engelsche doctoren veroordeelen het gebruik van gifgas. pag 1 Kleine Nachtmuziek. pag. 3 II .D. Vertelling. Elsa Kaiser: Tegenwoordig heid van geest. pag 9 De Burgerlijke Stam! .an Haarlem is opge nomen op pag. 10. i

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1