Het Be&tutftijksie 54e Jaargang No. 16281 Verschijnt dagelijks, Behalve op Zón- en Feestdagen Woensdag 22 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER .MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEEXE DRUKKERIJ N V Hoofdredacteur: ROBERT ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72t4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1(5132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1-75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod I4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles Indiër geschiktheid ƒ600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim f ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, lies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 22 Juli. Spaansche Burgeroorlog. Het verloop van den rampzaligen burger oorlog in Spanje is tot dusver duister. Beide partijen zenden berichten uit, die natuurlijk allemaal sterk gekleurd zijn omdat men „het moreele effect" ervan berekent. Wat oor logscommuniqués waard zijn weten we. Bur geroorlogen onderscheiden zich in dit opzicht niet van andere. De strijd-in-den-aether, ge voerd door de radio-stations te Madrid en Sevilla geeft een modern aspect aan de be richtgeving. De wereld wordt er sneller door ingelicht dan bij vroegere burgeroorlogen, maar niet betrouwbaarder. Vermoedelijk maakt de regeering in den strijd nog wel de besite kansen, want zij be schikt over het grootste deel van leger en vloot en dus ook over de beste technische hulpmiddelen. Maar als zij de overwinning behaalt schijnt haar toekomst nog niet erg geruststellend. Blijkbaar woi'dt zij zoowel van uiterst-rechts (fascisten en monarchis ten) als van uiterst-links (de communisten) voortdurend belaagd en is dit ongelukkige land nog steeds niet in een toestand geko men, waarin men aan eenigen vorm van be- stuursstelsel althans eeai redelijke kans wil geven. In de laatste 25 jaar heeft Spanje het met vele stelsels beproefd en het schijnt er geen enkel te kunnen verwerken. Na jaren van hopelooze politieke verwarring onder het constitutioneele koningschap kwam de dic tatuur van markies Primo de Rivera, gevolgd door een korte dictatuur van generaal Be- renguer die eindigde met de vlucht van ko ning Alfonso XIII. De republiek werd 'ge sticht en een nieuwe periode van binnen- landsche stormen trad in. Vertrouwen in de overheid bleek evenmin onder rechtsch als onder het huidige linksche bewind gescha pen; te worden, en de herinneringen die men aan de dagen van het koningschap en aan die van de dictatuur heeft schijnen een groot deel der bevolking met afschuw voor een herhaling te vervullen. Het volk is verdeeld en verscheurd; wellicht moet als de hoofd oorzaak zijn achterlijkheid bij.de cultureele ontwikkeling van het grootste deel van Europa worden beschouwd. Het bezit onge twijfeld een cultureele élite vooral in de laatste jaren is gebleken dat er knappe kop pen in Spanje zijn maar zij is te be perkt, gedeeltelijk alleen universitair ge oriënteerd en zonder invloed op de massa, en naast haar doen zich andere machten gel den: militairistische, clericale en die van allerlei politieke avonturiers die in troebel water trachten te visschen. Wij hebben in de laatste maanden een reeks „Spaansche Miniaturen" in dit blad gepubliceerd, geschreven door een landge- noote die sinds jaren in de provincie Ali cante woont en die haar sympathie voor het eenvoudige Spaansche landvolk wel op onze lezers moet overgebracht hebben. Zij schetst dit volk als arbeidzaam, vriendelijk van na tuur en gastvrij, tevreden met geringe in komsten, onderling hulpvaardig op een wijze zooals men die bij meer ontwikkelde volken zelden aantreft, en tenslotte dit laatste treft een Hollander vooral buitengewoon proper op zijn woningen, die voorbeelden van zorg en reinheid zijn. Dat dit eenvoudige, vriendelijke landvolk telkens weer mede het slachtoffer moet wor den van de eindelooze politieke verdeeldhe den en ruzies in de steden stemt tot mede lijden. Het is te hopen voor Spanje dat deze wilde uitbarsting voorloopig de laatste zal zijn en dat er een bewind uit zal te voor schijn treden van lieden, wier doel de rustige ontwikkeling van de republiek is. Daaraan hebben land en volk zonder twijfel boven alles behoefte; geenszins aan politieke theo retici en avonturiers. Spanje heeft in korten tijd meer experi menten ondernomen dan eenig ander land. Het heeft er niets dan verdriet aan beleefd en snakt ongetwijfeld naar rust. Maar het zal die zelf moeten vinden. Het buitenland kan niet anders doen dan afwachten wat er uit den heksenketel op het Iberische schier eiland te voorschijn zal komen. Het wacht af, en zal er tenslotte wellicht zelf nog wat uit kunnen leer en. R. P. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavo Kerk op Donderdag 23 Juli a.s. des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Ve Sonate F. Mendelssohn Bartholdy 2. Fuge as moll Joh. Brahms 3. Rhapsodie III Sur les Cantiques bretons, C. Saint-Saëns 4 a. Arabesque b. Choral L. Vierne g. Morceau de Concert A. Guilmant Nieuwe Duitsclie lijst van Joodsche juristen. Zij mogen niet meer worden geciteerd. Ook T. M. C. Asser op de zwarte lijst. Te Stuttgart is dezer dagen verschenen een lijst van Joodsche auteurs van rechtskun dige geschriften, die gelijk in het voor woord wordt gezegd in de juridische en economische literatuur sterk op de voor grond zijn getreden. Een dergelijke lijst wordt als een groote behoefte gevoeld. Wie onbe hoorlijke citeering van niet-Arische ge schriften wil vermijden, moet snel kunnen vaststellen, of de samensteller van een be paald werk een Jood is. Deze lijst aldus het voorwoord is be doeld voor dagelijksch gebruik. In het bij zonder voor examenstudie, dissertaties e.d. is de behoefte aan een dergelijke lijst zoo dringend naar voren gekomen, dat de samen stelling noodzakelijk was. Het boekje bevat ongeveer een 1000-tal namen van Duitsclie en ook eenige buiten- landsche Joodsche juristen, wier werk im mers blijkens de opname op deze zwarte lijst voor de rechtswetenschap en de economie van beteekenis is. Op pag. 3 van het boekje treffen wij de naam aan van den beroemden Nederland - schen rechtsgeleerde T. M. C. Asser met de volgende beschrijving: „Sedert 1889 lid van de Raad van State der Nederlanden. Doctor in de rechtswetenschap, hoogleeraar. Amster dam, doctor honoris causa aan de Universiteit te Berlijn". Onlusten in Belgisch soldaten- kamp. Na betooging tegen diensttijdverlenging. Naar het Belgische blad de „Stand aard" meldt, is het in het kamp van Beverloo, naar aanleiding van een be tooging van 3000 soldaten tegen de verlenging van diensttijd, tot botsin gen gekomen tusschen soldaten aan den eenen en officieren en gendarmes aan den anderen kant. De ruiten der auto's, waarmede de officie ren derwaarts getrokken waren, werden stuk gegooid. Een officier moest vluchten. De sol daten sloegen vervolgens in de cantine alles kort en klein. Ook de „Libre Belgique" maakt melding van de demonstraties in het kamp van Beverloo tegen de diensttijdverlenging. BEGRAFENIS E. A. A. LIERA. Dinsdag had te Doorn de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer E. A. A. Liera, oud-stadgenoot en oud-voorzitter en eerelid van het Doopsge zinds Zangkoor. Namens dit koor sprak de heer Ed. A. van Bilderbeek, alhier, aan de groeve een kort woord. „Eeen woord van dank", aldus spr. „voor al wat dl heer Liera is geweest voor dat koor. Het heeft een reeks van jaren onder zijn voorzitterschap een tijdperk van bloei be leefd en daarvan mocht ik als zijn plaats vervanger een waardeerend getuige zijn. Nog bloeit zijn vereeniging en zij dankt dit voor een groot deel aan zijn toewijding. Aan zijn nagelaten betrekkingen, zijn echt- genoote en zijn kinderen, wensch ik toe, dat vele goede herinneringen aan den verschei dene hun tot troost mogen zijn. Uit naam van bestuurderen en leden van Doopsgezind Zangkoor zij den overledene toe- gewenscht: Rust in vrede!" De zoon, de heer E. A. A. Liera Jr., dankte voor de belangstelling en sprak ook woorden van afscheid. DS. MR. F. C. M. BOENDERS. Morgen viert Ds. Mr. F. C. M. Boenders, Ned. Herv. predikant te Oss en voorganger van de vereeniging in het belang van lijdende Nederlanders verpleegd te Gheel in België, zijn zilveren ambtsjubileum. Fransiscus Coenraad Marinus Boenders werd 19 Mei 1887 te Middelburg geboren en studeerde aan het gymnasium te Middelburg en aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om in 1911 candidaat te worden in Friesland. 23 Juli van dat jaar bevestigde wijlen Ds. H. v. Papendrecht, den jubilaris te Brielsch- Nieuwland in zijn eerste gemeente. In 1914 vertrok hij naar Abbekerk, war hem in 1916 eervol ontslag werd verleend in verband met zijn benoeming tot voorganger te Gheel. In 1917 werd de jubilaris benoemd tot- voorgan ger van de afd. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, welke functie hij bekleedde naast zijn predikantsschap te Gheel. Tot 1919 is hij te Haarlem werkzaam geweest. In 1921 pro moveerde Ds. Boenders tot meester in de rechten en van 19221934 heeft de jubilaris te Utrecht de advocatuur beoefend. Eind 1934 stelde hij zich opnieuw be roepbaar en 6 Jan. 1935 verbond Ds. Boen ders zich aan de gemeente van Oss: Ds. Boenders wenscht zijn gedenkdag niet publiek te vieren. Hij is voornemens a.s. Zondag in Gheel in de prediking met een enkel woord aan zijn jubileum te herinneren en Zondag 2 Augustus voor zijn gemeente te Oss dit eveneens te doen. De verdiensten van den jubilaris werden door de Belgische regeering erkend in zijn benoeming tot ridder in de Kroonorde van België.. Radiodistributie Haarlem Wat Uw kennis met zijn toestel Krassend uit de aether haalt, Krijgt U zuiver in Uw kamer Als U vijftig cent betaalt. NIEUWE GRACHT 5 TELEF. 10010 (Adv. Ingez. Med.) Telefoonwijziging. Zooals men weet is het noodzakelijk geble ken, een aantal telefoonnummers in ons dis trict te wijzigen. Ook een der nummers van Haarlems Dagblad is in die wijziging betrok ken en wel het nummer 10122 van onze druk kerij Z.B. Spaarne 12. Dit is nu 10132 gewor den. Het andere nummer van onze drukkerij 12713 is ongewijzigd gebleven, evenals al onze kantoornummers. Abessynische aanval op Addis Abeba? Er zou hevig gevochten zijn. Reuter meldt uit Cairo: Volgens een telegram, door het ministerie van buitenlandsche zaken van het Egyptische consulaat in Addis Abeba ontvangen, zou een Abessynisch le ger onder bevel .van Ras Kassa uit het Zuiden naar de hoofdstad opruk ken, terwijl Ras Seyoem uit een an dere richting zou optrekken. Er wor den botsingen gemeld, waarbij aan beide zijden zware verliezen geleden zouden zijn. De bekende Ras Kassa vertoeft op het oogenblik in Engeland. In bovenstaand be richt wordt wellicht een zoon van den leger aanvoerder bedoeld, maar hieromtrent be staat geen zekerheid. Verder herinnert men er aan, dat het re genseizoen in Abessynië in vollen gang is, zoo dat het niet waarschijnlijk is, dat groote ope raties zullen plaats hebben. Levenslange gevangenisstraf voor Duitsch journalist. Wegens hoogverraad. De Volksrechtbank te Berlijn heeft den Duitschen journalist Walter Gchwertfeger wegens hoogverraad veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en onthouding der bur gerrechten. Hij was redacteur van de „Boersenzeitung" en werd in Juli 1935 gearresteerd, omdat hij aan buitenlandsche journalisten vertrouwe lijke daginstructies zou hebben verstrekt, welke door het ministerie van propaganda aan de Duitsche pers waren doorgegeven. Geschatte ontvangsten der Spoorwegen over Juni. De geschatte ontvangsten van de Neder- landsche spoorwegen over de maand Juni 1936 bedragen: Reizigers f 4.042 800.Ba gage f 78.100.Brief- en Pakketpost f 149.588.08. Goederen f 2.942.00.—. Levende dieren en lijken f 29.900.Diversen f 123.600. Totaal f 7.366.388.08. De totaal-ontvangst van 1 Januari af wordt geraamd op f 44.768.669.32 (v. j. defi nitief f 49.255.527.01), het gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Jan. af op 3.429 (v. j. 3.557), dus ontvangst per dag- kilometer f 71.73 (v. j. f 76.52). De fraude bij het crisiscomité te Vlissingen. Administrateur gearresteerd. VLISSINGEN, 22 Juli. De heer W., admi nistrateur van het bureau voor sociale zaken en leider van Maatschappelijk Hulpbetoon te Vlissingen, is gisteravond gearresteerd. Hij zal hedenmorgen voor de justitie te Middel burg worden voorgeleid. Heden neem ik onzen haring Nog een keertje bij den kop. Maar niet zonder een verklaring, Dien ik hem u nogmaals op. Het is haringweek geworden, We zijn er al midden in. Dus het dier is aan de orde Voor elk Nederlandsch gezin. Haring is reeds bij zijn leven In de zee een nette visch, Maar hem wordt pas d' eer gegeven, Als ie 'n dooie wal-visch is. Tusschen onze haringkaken Loopt het water in den mond Als wij ons hem laten smaken Hij is lekker en gezond. Naar deskundige verklaring Is de haring medicijn. Laat ons met de maatjesharing Dus ook goede maatjes zijn. Daarom namen wij dit maatje Nog een keertje bij den kop. Zelfs de laatste uit het vaatje Gaat volkomen in ons op. P. GASUS. Inbraak in de Kleine Houtstraat. Geldkistje met 800.—' ontvreemd. Door den heer G. M. Kostermans werd he denmorgen aan de politie kennis gegeven, dat in den afgeloopen nacht in zijn heeren modezaak aldaar is ingebroken. Door de ruit uit de winkeldeur te lichten heeft de inbre ker zich toegang tot het perceel verschaft. In den winkel heeft hij de kassa doorzocht, maar daar zat niets in. In een achterkamer had hij meer succes. Daar vond hij in een dressoir een geldkistje, dat hij met een schroevendraaier open brak. Eèn bedrag van ruim f 800 aan bankpapier werd er uit ont vreemd. De andere papieren, die in het kistje geborgen waren, zooals polissen enz., smeet hij ter zijde. De bewoner heeft niets ver dachts gehoord. De politie tracht hem op te sporen. Brand in Noorsch stoomschip. Vuur spoedig door Rotterdamsche brandweer gebluscht. Dinsdagmiddag omstreeks half twee heeft het Noorsche stoomschip „Tarn" van de ree- derij Wilhelmsen te Oslo, welk schip van Hamburg via Antwerpen Dinsdag den nieu wen Waterweg was binnengeloopen en aan paal 52 in de Waalhaven te Rotterdam lag, kennis gegeven, dat er een brand was ont staan in ruim 3. Daar de bemanning met de automatische bluschapparaten den brand niet op eigen kracht kon blusschen heeft men het ruim afgesloten en assistentie ver zocht. De brand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, bleek echter niet van zoo grooten omvang te zijn als men vermoedde. Met vier stralen heeft de brandweer het vuur spoedig bedwongen. Autobus in een afgrond gestort. Negentien inzittenden ernstig gewond. DRAGUIGNAN, 21 Juli. (Reuter-ANP) Een autobus, die van Parijs naar Nice onderweg was, is in de nabijheid van deze plaats ten gevolge van een verkeerde manoeuvre van den weg geraakt en van een hoogte van 45 M. op de rotsen gevallen. Zeventien inzittenden en de beide chauf feurs werden ernstig gewond. Het woord is aan.... Bcnald Door vieeningen brengt men een volk in oproer, door karakter beheerscht men het. Goudvoorraad Ned. Bank weer vermeerderd. Thans met ƒ5.4 millïoen. De goudvoorraad van de Neder- Iandsche Bank is ook nu weer, naar uit de jongste weekstaat blijkt, toe genomen. Ditmaal bedraagt de stij ging f 5.4 millioen. De totale edel- metaalvoorraad is thans gekomen op f 650 millioen. Het dekkingspercen tage bedraagt bijna 80 procent. Kippendieven gesnapt. Succes voor de Veluwsche politie. De politie gaat nog steeds door met krach tige hand opruiming te houden onder de kip pendieven. die geruimen tijd de Veluwe on veilig hebben gemaakt. Thans zijn wederom vijf personen gear resteerd, verdacht van diefstal van jonge hennen, medeplichtigheid daaraan of heling. In Alkmaar zijn ingesloten W. de B.. G. M. en P. C. R., terwijl in Arnhem W. M. en J. R. hetzelfde lot deelen. Voorts werden in den Up door de politie 181 van diefstal afkomstige jonge hennen in beslag genomen, die aan den rechtmatigen eigenaar S. te Walderveen kon den worden teruggegeven. Hoewel de verdachten aanvankelijk steeds alle schuld ontkennen, stapelden de bewijzen tegen hen zich telkens op. Het succes, dat de politie met haar actie te gen de kippendieven in enkele weken tijds heeft, is enorm, dank zij de samenwerking der corpsen van verschillende gemeenten. WEER EEN VERDACHT BRANDJE TE OSS. OSS, 22 Juli. Gisteravond te omstreeks half twaalf ontdekten buren, dat er rook kwam uit het huis, bewoond door de familie S., gelegen aan de Molenstraat te Oss. De buren gingen de bewoners waarschuwen. Toen zij werden opengedaan, bleek, dat eeen tafel kleed, dat in de woonkamer op tafel lag, smeulde. Het vuurtje werd met vereende krachten spoedig gebluscht, waarna de buren het huis verlieten. Ongeveer tien minuten later werd wederom in dezelfde woning brand ontdekt, thans op de bovenverdieping. De brandweer werd ge waarschuwd. Inmiddels hadden manschappen van de maréchaussée den brand eveneens ge zien. Zij slaagden er in, zonder dat groote schade werd aangericht, het vuur meester te worden. In verband met dezen brand zijn S., zijn vrouw en dochter aan een verhoor onderworpen. De opstand in Spanje is nog geenszins on derdrukt. De rebellen rukken van twee kanten naar Madrid op. pag. 4 In een communiqué wordt verklaard, dat het doel der conferentie te Londen is, den Euro- peesclien vrede te versterken. pag. 4 Bloemisten vragen f Wi millioen crisissteun. pag. 3 Een wijziging in de levenvserzekeringtarieven zou op handen zijn. pag. 3 Frans Miller, Olympisch starter. pag. 6 De Davis Cup-wedstrijd AustraliëDuitsch- land is door Australië gewonnen. pag. 6 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Spaansche burgeroorlog. pag. 1 Van onzen Geneefschen correspondent: De vijfde internationale conferentie voor het openbaar onderwijs. pag. 4 Van onzen correspondent te Genève: Van drie Zwitsersclie veteranen. pag. 9 Van onzen Berlijnschen correspondent: Ber lijn en de Olympische Spelen. pag. 2 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De a.s. vestigingswet. pag. 5 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 L. S. Stokrozen. pag. 5 Langs de Straat. Willy van der Tak: Ontwaken aan den Amstel. pag. 3 H. D. Vertelling: De Opaal. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7, De rots van GibraT'ar -staat door de onlusten van Spanje weer in het middel punt van de belangstelling. Gibraltar is door de Engelschen tot een zeer sterke vesting gemaakt. De reusachtige pantserplaten op onze foto beschermen reser voirs voor drinkwater en stookolie.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1