Berlijn en deOlympischeSpelen. .WEERBERICHT INGEZONDEN /TUKKEN WOENSDAG 22 JUEI 1936 HAARDE M'S DAGBEAD 2 Gewijzigde spelling tot stand gekomen. Bij Koninklijk Besluit van 18 Juli. 's GRAVENHAGE, 22 Juli. Naar wij vernemen, is bij Koninklijk Be sluit van 18 Juli een gewijzigde re geling van de spelling tot stand ge komen. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, doet een toelichting terzake aan de Staten- Generaal toekomen. (R.P.D.) Een regeeringsspelling. Onze Haagsche correspondent meldt ons nog: Naar ons ter oore komt zullen de wijzigin gen die de regeering thans aanbrengt in hoofdzaak betrekking hebben op de geslach ten en op de z.g. pronominale aanduidingen. Daarbij gaat zij weer terug naar De Vries en te Winkel. Verder bestaat het plan, er nu een regeeringsspelling van te gaan maken, maar omtrent den datum waarop dit zal ge beuren, zal men eerst later een beslissing nemen. Meer jeugdige preventief gedetineerden. Op de vragen van mejuffrouw Meijer be treffende jeugdige preventief gedetineerden, het plaatsen in huizen van bewaring van onherroepelijk veroordeelde passanten en in- gebruiksstelling van de jeugdgevangenis te Zutphen heeft de minister van justitie o.a. geantwoord: Gelet op de bij een onderzoek in de zeven voornaamste huizen van bewaring verkregen gegevens, waarbij als vergelijkingsdata 1 Juli 1935 en 25 Juni 1936 zijn genomen, kan, van een zeer sterke toeneming van preventief ge detineerden in de bedoelde leeftijdsgroepen (beneden 25 en 18 jaar) niet worden ge sproken. Door de overbezetting van de strafgevan genissen is in den laatsten tijd in de huizen van bewaring het aantal plaatsen, ingenomen door onherroepelijk veroordeelde passanten, iets toegenomen. Het is ook in verband met het toezicht zeer gewenscht, dat het aantal der zich in ge meenschap bevindende jeugdige preventief gedetineerden zoo gering mogelijk zij. Van de preventief gedetineerden van 18 en 25 jaar, op 25 Juni j.l. aanwezig in de zeven eerst bedoelde gestichten, was 1/7 gedeelte, waar onder slechts een gedetineerde beneden 18 jaar, in de gemeenschap geplaatst. Wanneer plaatsing in de gemeenschap onvermijdelijk is, wordt zooveel mogelijk selectie toegepast en scherp toezicht uitgeoefend. Mocht het aantal jeugdige preventief ge detineerden onverhoopt blijven toenemen, dan zullen waar dit noodig blijkt bijzondere maatregelen met betrekking tot leiding en toezicht worden genomen. Ook naar het oordeel van den minister zou de indienststelling van de bijzondere straf gevangenis voor jonge mannen te Zutphen zeer gewenscht zijn. De vraag of dit financieel mogelijk zal zijn, is nog in overweging. Tegen concentratie van jeugdige preven tief gedetineerden in bepaalde huizen van j bewaring bestaat o.a. het bezwaar, dat daar door een min of meer groot aantal jeugdige en andere preventief gedetineerden buiten het dadelijk bereik wordt gebracht zoowel van de instrueerende autoriteiten en de op i hen aangewezen reclasseeringsinstellingen als van de familieleden. Intusschen blijft de aan dacht van den minister er op gevestigd voor de bedoelde jeugdige gedetineerden ter plaatse hunner insluiting het tfoodige te doen. De Bilt voorspelt* Zwakken tot matigen Westelijken tot Zuidelijken wind. Tijdelijk opklarend. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later in het Westen toenemende kans op regen. Iets warmer. Binnenkort iceer regen. De hooge drukking blijft van weinig betee- kenis en breidt zich zeer langzaam achter de vorige depressie uit, terwijl in het Westen een vrij diepe nieuwe verscheen, wat niet verhin dert, dat de aftrekkende depressie nog zwaren regen in het Noorden van ons land bracht. Op de Britsche eilanden valt nog regen in het Noorden, maar klaart in het Zuiden de lucht tijdelijk op. Frankrijk en Zwitserland hebben zwaar bewolkte lucht met plaatselijk eenigen regen. Ook in Duitschland valt vooral in het Oosten nog regen, evenals in een groot deel van Scandinavië, waar de depressie thans vrij snel afneemt. Ofschoon thans een tijdelijke opklaring te wachten is met eenige stijging van temperatuur, moet de nieuwe depressie binnenkort weer regen doen verwachten. BAROMETERSTAND Vorige stand 759 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag v.m. 6.38 uur; n.m. 19.01 uur. Strand berijdbaar van 11.3017.00 uur. Vrijdag v.m. 7.12 uur; n.m. 19.33 uur. Strand berijdbaar van 12.15—17.30 uur. BLOEMENDAAL De KELLOGG billijke ELECTRISCHE KOELKAST. Model A met 110 L. inhoud 179. Fa. M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHELAAN 4. HEEMSTEDE. TELEFOON 26554 (Adv. Ingez. Med.J AGENDA WOENSDAG 22 JULI Prinsenhof: Raadsvergadering. 1.30 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: „Een liefde aan de Donau". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Richard Tauber en Diana Napier in „M'n hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „O, Moeder, die zeeman!" met o.a. Joan Blondell, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Jonge Harten", een Nederlandsche film, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags Toegang vrij. DONDERDAG 23 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 3—4 uur. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Bloemendaal: Raadsvergadering te Overveen. 2 uur. WERKLOOZENREGELING. B. en W. stellen den Raad voor, den steun aan werkloozen in den vorm van werkver schaffing opnieuw te regelen door vaststelling eener werkloozenregeling. Volgens deze regeling zullen bij tewerk stelling in werkverschaffing de totale gezins inkomsten mogen varieeren tusschen f 19 en f 23.50 (afhankelijk van het aantal personen, waaruit het gezin bestaat: van 2 tot en met 8 of meer personen.) De tewerkstelling bij de werkverschaffing zal in geen geval van langeren duur zijn dan 46 weken per jaar of 23 weken per half jaar. In totaal zal 48 uur per week gewerkt wor den. Het loon zal bedragen voor gehuwden en kostwinners f 19 per week en voor ongehuw- den f 10 per week. Gehuwden en kostwinners genieten voor elk gezinslid berieden den leeftijd van 16 ja ren een kindertoelage van f 0.75 per week met een maximum van f 4.50 per week. Bij dit voorstel is als alternatief een voor stel tot wijziging van bovenstaand voorstel gevoegd, waarin sprake is van een duur der tewerkstelling van 48 weken per werkver schaffingsjaar en van loonen voor de groep gehuwden en kostwinners en voor de groep ongehuwden gedurende de eerste werkperiode van 8 weken f 21, resp. f 10.50 per week; ge durende de tweede perkperiodé -van 8 weken f 20, resp. 10 per week; gedurende de derde werkperiode van 8 weken f 19, resp. 9.50 per week; gedurende de vierde werkperiode van 8 weken f 18. resp. f 9 per week; gedurende de vijfde werkperiode van 8 weken f 17, resp. f 8.50 per week: gedurende de zesde werkpe riode van 8 weken f 16 resp. f 8 per week, ge durende verzuimperiode van 4 weken, nihil. De tewerkgestelden blijven in de eerste werkperiode, zoolang zij geen acht weken of 48 dagen, hetzij achtereen hetzij met tus- schenpoozen, bij de werkverschaffing werk zaam zijn geweest; in de tweede periode, na dat zij reeds acht weken of 48 dagen doch minder den zestien weken of 96 dagen, hetzij achtereen hetzij met tusschenpoozen, bij de werkverschaffing werkzaam zijn geweest, en zoo vervolgens.. De verzuimperiode bij de werkverschaffing mag in gedeelten worden doorgebracht, doch niet in kortere termijnen dan een volle werkdag. PERSONALIA. Mej. T. van Riessen te Bloemendaal slaagde voor het examen boekhouden van de Vereeni- ging van Leeraren in Handelswetenschappen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: B. F. Cerfontain—Schuijff. Ondertrouwd: F. Dol en C. M. J. Schoorl; H. L. Sehaake en C. B. Gosen. Getrouwd: H. C. Jansen en C .E. Taege; Th. N. Hilly ar d en H. J. C. Rieder; F. Bakker en A. Th. P. Koch. Overleden: J. A. van der Veer, 85 j.; M. P. Roeien, 1 jaar; M. Yapp, 42 j., echtgenoote van D. v. Reyendam; J. Lambers, 59 j., FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 21 Juli: 1. Th. C. Grootjes, kapersbediende, wo nende te Lisse, Heerenweg 132. Curator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 2. J. P. Slot, bouwondernemer, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 489. Cux-ator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 3. A. Willemse, brandstoffenhandelaar, wonende te Vijfhuizen, Vijfhuizerdijk 83. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haar lem. 4. U. Fortuin, schilder, wonende te Haarlem Leidschevaart 566. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem 5. H. G. van Riessen, vleeschhouwer, wo nende te Haarlem, Kruisweg 37. Curator: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: 1. D. P. v. d. Mey, schilder, wonende te Haarlem. SDaanschevaartstraat 21-23. Curator Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. 2.a A. van der Kruk, schildersgezel, wonende te Zandvoort, Willemstraat 8. Curator Mr. A. M. v. d. Storm te Haarlem. 3. N. F. Raap, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, van Marumstraat 26. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. Th. J. Huiskes, wasscherij-exploitant, wonende te Heemstede. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. P. C. Smit. schilder, wonende te Haarlem, Middenweg 128. Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 911 en ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U, (Adv. Ingez. Med.) Vierde Volksconcert H. O. V. Solist Hans Byvanck. Donderdag 23 Juli a.s. zal de concertmeester der H. O. V. Hans Byvanck als solist optreden. Oorspronkelijk zou hij zich laten hooren in het vioolconcert van Mozart, doch op veel vuldig verzoek zal hij het vioolconcert van Joh. Brahms spelen. In den afgeloopen whiter heeft Hans By vanck dit concert op een der ledenconcerten gespeeld en oogstte daar een uitbundig suc ces mee. Het orkest begint het programma met 3 dee- len uit Mendelssohn's „Sommernachtstraum Musik". Na de pauze zal nog gespeeld worden: „Ouverture" Ossian's Nachklangen N. Gade, Lyrische Suite van Edv. Grieg, Zorrahayada (Legende voor Orkest) van J. Svendsen, Ouverture Rienzi van R. Wagner. HET WEER IN HET BUITENLAND. Weersomstandigheden hedenochtend 8 uur. Wind Temperat. in graden Celsius Alg. weerstoestand Richting Kracht West matig 14 zwaar bewolkt Londen (Croydon) Windstilte 13 mooie opklaring W.N.W. matig 17 tamelijk mooi, bewolkt N.W. krachtig 19 zwaar bewolkt O.Z.O. zwak 24 zwaar bewolkt nog goed weer. Het Derde Rijk wil indruk maken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Inzameling oude rijwiel- plaatjes en andere metalen. Bezitters van rijwielen, de eerste Augustus is weer nabij. Wat dit beteekent? De fiscus zal u weder de verplichting op leggen uw belastingplaatje te vernieuwen. Wat zult u met uw oude rijwielplaatje doen? Toch zeker niet nutteloos wegwerpen? De Vereeniging tot bevordering der be langen van tuberculose patiënten in Neder land, die in 1931 het initiatief heeft geno men de oude rijwielplaatjes, benevens oud koper, lood, tin, zink, zilverpapier, capsules, de hondenpenningen enz. ten bate van de tuberculosebestrijding in te zamelen, doet ook nu weder een beroep op uw medewer king. Brengt uw plaatje, als ook andere oude metalen, daar waar onze reclamebiljetten hangen. Mocht u er prijs opstelen aan onze lijst van inzamelaars te worden toegevoegd, vraagt dan raambiljetten bij ons aan. Geeft u dan op aan ons plaatselijk comité A. T. v. Oldenmark, Secr. Havikstraat no. 51, Haarlem (N.), of aan ons hoofdkantoor: Vereeniging tot bevordering der belangen van tuberculosepatiënten in Nederland, Bree- dewêg 5, Amsterdam O. Tel. 54761. Het bestuur der Vereen, tot bevor dering der belangen van t. b. c.- patienten in Nederland. Verkeer bij het Verwulft. Snelverkeer links. Geachte redactie, Blijkens het rapport van Commissaris Bak ker, Amsterdam, is bij „heterogeen verkeer" eveneens, zooals bij „homogeen verkeer", een opstelling naar bestemmingsrichting ge wenscht. Laten we nu voor een oogenblik aan nemen, dat de Groote Houtstraat een breedte van zegge tien Meter heeft, dan zou die straat in twee „vakken" verdeeld worden en in ieder vak zou het „snel" en „langzaam" verkeer •naast elkander komen te staan. En verder aan de hand van het nu gevolgde systeem t.w. „snelverkeer links", „langzaam verkeer rechts" zou dezelfde onlogische opstelling toegepast worden: twee bestemmingsrichtingen dienen n.l. gecombineerd te worden (zie rapport hier boven) laten we zeggen het linkervak zal op nemen het verkeer, dat „links af" gaat met .rechtuit", het rechtervak het verkeer dat rechtsaf gaat. In het linkervak nu staan de auto's links, de rijwielen ter rechterzijde. Onder die auto's zijn er, die rechtuit gaan en onder de rijwielen, welke linksaf moeten buigen en dan gaat bei der verkeer wederom door elkaar heen. Met verwijzing naar mijn ingezonden stuk, opgenomen 12 Juni j.l. wijs ik er nogmaals met aandrang op, dat de eenige logische re geling is, dat het „verkeer" (snel zoowel als lanzaam), hetwelk „links af" moet afslaan, zich links van de straat opstelt, het overige verkeer „rechts" en geen voorbijrijden of wel inhalen op het korte traject tot de Groote Markt, hetgeen trouwens door de parkeerende auto's vrijwel onmogelijk wordt gemaakt. Met regendagen wordt dan ook voorkomen, dat men van onder tot boven „bespat" wordt. Van de zijde der politie dient er voorts op gelet te worden, dat de wielrijders behoorlijk hun plaats op de straat vóór het roode ver keerslicht innemen, zonder op te dringen. Voorts vernemen we, dat de heer E. H. Ten- ckinck, commissaris van politie hier ter ste de, in overeenstemming met het rapport van den heer Bakker, heeft goedgevonden, dat het naar rechts afbuigend snelverkeer zich rechts in de straat opstelt. Hieronder is na tuurlijk eveneens begrepen het „snelverkeer" dat rechtuit gaat. Men ga nu nog een stap verder en schrijve voor (of vinde goed) dat het links afbuigend snelverkeer zich links van de straat opstelt, hetgeen trouwens uit het voorafgaande reeds volgt. We krijgen derhalve de volgende situatie: de gemotoriseerde vehikels, die rechtsaf gaan en rechtuit, stellen zich geheel rechts op, die linksaf buigen aan de linkerzijde van de straat, terwijl de rijwielen enz. eveneens ter rechterzijde staan, dus achter en voor auto's. Hieruit volgt weer logisch dat het „snelver keer" vóór en na de verkeerslichten in „lang zaam" verkeer overgaat. Hiermede zijn we waar we wezen moeten. Met dank voor de plaatsing. JOH. VAN DER BURG. Haarlem, Parklaan 14 b. 20 Juli 1936 Hoe Z. M. de Gast daarom ontvangen wordt. (Van onzen correspondent) BERLIJN, 20 Juli. Zelfs niet in de dagen der groote keizerlijke feesten was Berlijn zoo opgetooid als nu voor de Xlo Olympiade. Buiten het grootsch geor ganiseerde Olympische feest, biedt de stad zelf haar gasten en inwoners op velerlei ge bied zooveel te zien en te genieten, dat zij alleen daarmee reeds bezoekers van heinde en verre rijkelijk zou kunnen bevredigen. Optoch ten, tooneei- en muziekfeesten, tentoonstellin gen met duizend en één attracties. De weg voor deze gelegenheid „Via triumphalis" ge noemd die van het hart der stad, de Lust- garten met het oude slot der Brandenburg- sche keurvorsten langs Unter den Linden en door den Tiergarten naar het stadion en de tentoonstellingsterreinen voert, is een prach tige weg vol afwisseling. De kleuren en wapens van alle Duitsche staten en groote steden en slingers van dennegroen langs dien weg geven een bijzonder vroolijk cachet. De tentoonstelling „Duitschland", die van daag geopend is, geeft een aanschouwelijk beeld van het oude en nieuwe Duitschland in haar drie groote afdeelingen Duitschland Volk en land Economie In de eerehal voor het „Duitsche Genie" werden we getrof fen door brieven van Goethe, Schiller, Kant, door hand- en notenschriften van Beethoven, Mozart, Bach HandeL Wagner, een brief van Luther met de ronde duidelijke letters. Er was ook een brief van Bismarck aan den Raad der gemeente Berlijn, met het verzoek, in den nieuw aan te leggen weg Kurfürstendamm in het midden een pad voor ruiters open te laten. Geen paard en geen ruiter zouden zich nu nog op him gemak voelen! Een edict tegen het snelle rijden, dat in 1770 werd uit gevaardigd, wekt even een glimlach bij den mensch van dezen tijd, waarin de wekelijksche „edicten" van den Duitschen verkeersminister met vermaningen, waarschuwingen, dreige menten en doodenlijst niets baten. In de hal voor Verkeersindustrie staat de eerste locomotief, die in Duitschland liep naast de grootste Duitsche machine, die verleden week van de fabriek hierheen werd gebracht, een sneltrein-locomotief, van de nieuwste con structie. Het vervoer van dit gevaarte door de- straten der stad was een prestatie van belang, over zes weken zal het zijn D.- én F.D.-treinen met een vaartje van 100 tot 160 K.M. per uur van Berlijn naar de bergen in het Zuiden bren gen. Nu staat het hi zijn geweldige sterkte, keurig gelakt en rood-gebiesd in dit feestelijk lokaal, netjes neergezet op een spoor wegdijkje als een speelgoeddingetje voor Gulliver's reuzenkinderen. Wij kunnen onmogelijk den gids spelen „iï diesen heiligen Hallen", er is zoo'n verschei denheid, dat ieder er rijkelijk voldoening kan vinden voor zijn bijzondere interessen, van de plechtigheid der eerezaal voor het Genie, waarheen ook de beroemde Gutenberg-bijbel op een praalwagen, omgeven door een eere- wacht, is gebracht, tot de luchtige vroolijkheid op het feestterrein, waaromheen het oude treintje rijdt, dat 100 jaar geleden Neurenberg en Furth verbond. Hier springen de fonteinen en klatert de muziek en worden op het gras veld voor de terrassen van het restaurant, oude en nieuwe volksdansen uitgevoerd. Lange rijen slanke figuren in witte golvende kleeding slingeren zich door het groen en dansen op de heerlijke muziek van Chopin's beroemde polka. En steeds maar rijdt het oude treintje rond dat eigenlijk slechts een getrouwe copy is en geeft in het verschiet tusschen het ge boomte een bekoorlijk beeld van ouderwetsche gemoedelijkheid. Honderd jaar geleden heb ben de menschen het als een geweldig monster aangestaard, bewonderd en gevreesd om zijn ontzettende snelheid de oude annalen spre ken er van en de carieatuur van dien tijd zette een duivel met een pook op het aardige locomotiefje en liet een treintje vol lichtzin nige menschen ,.Zur Hólle fahren". Nu dient het de draaimoienpret, we vinden het allen jezellig en aardig en gaan er in zitten. Als we na het uitstappen den machinist groeten neemt hij beleefd zijn hoogen hoed af. Maar dat mag hij eigenlijk niet, want hij moet zijn collega van 100 jaar geleden voorstellen. Dit was alles nog maar een voorspel op den daL vóór de opening der tentoonstelling, uitslui tend voor de buitenlandsche pers na den rond gang onder deskundige leiding door de ten toonstellingsgebouwen. De verbinding van alle wijken en voorsteden met dit complex gebouwen en terreinen en het stadion is voortreffelijk georganiseerd. Zoo goed is er gezorgd voor de gasten die Berlijn verwacht en zoo uitdrukkelijk pren ten dagelijks pers en radio de bevolking de hartelijkste voorkomendheid voor hen in, dat men geneigd is, te spreken van „Zijne Majes teit den Gast". De tienduizendtallen, die uit het buitenland verwacht worden zullen onge- 'wijfeld naar hun land terugkeeren vol lof over Duitsche gastvrijheid en voorkomendheid en naar het officieele Duitschland hoopt over alles wat zij zagen en beleefden in het Derde Rijk. Dat is de politieke zijde van de zaak. Het oogmerk der politiek, die voor een niet gering deel meewerkte aan de geweldige voorbereiding van het Olympisch feest, is niet in de eerste plaats een toestroomen van bui tenlandsche deviezen, maar voor alles, den buitenlander een sterken indruk te geven van een opbloeiend en ordelijk Rijk onder het nieuwe régime. Het organisatie-comité heeft zoo terdege gezorgd voor een goed onderkomen voor de Gasten, dat wel half Berlijn zijn salons en kamers tegen behoorlijke vergoeding beschik baar heeft gesteld en nu zwelgt in grooten schoonmaak, om 20 Juli alles in de puntjes in orde te hebben voor den gast, die komen moet. Want van 20 Juli tot 20 Augustus moeten de kamers beschikbaar zijn, die bij het comité opgegeven en door wijkagenten geïnspecteerd en goedgekeurd zijn. Een gedrukt lijstje van Ihet Comité met prijzen voor logies en ontbijt moet er worden opgehangen. Is de gast een Turk, dan krijgt de kamerverhuurder van het comité de vlaggen met het hakenkruis en met de halve maan thuisgestuurd, beide moet hij direct uitsteken. Voor gasten van alle naties geldt dit natuurlijk. Wat er naast het haken kruis moet wapperen, als de gast een Rus is. is nog wel een probleem. Er komen ook Sovjet Russen, hoewel niet officieel. De menschen zitten nu dus met hun ordelijke kamers op gasten te wachten. Het is niet te hopen dat er al te veel zullen worden teleurgesteld. Het comité is op alles voorbereid om ook bij den allergrootsten stroom van gasten „ruim voor zien te zijn van gemeubileerde kamers", dat er beschikbaar zijn voor minstens tienduizend bezoekers meer dan er met het grootst opti misme kunnen verwacht worden. Op eigen ge legenheid mag niemand gedurende die dagen verhuren, daartoe heeft men zich verplicht. H. L. ALG. NED. GEHEELONTHOUDERSBOND. De Alg. Ned. Geheelonthoudersbond A. N. G. O. B. houdt Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli zijn 37e algemeene vergadering in het gebouw van de „Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers" te Bentveld. De vergadering zal des middags geopend worden om 14.30 uur. Door de goede zorgen van de Haarlemsche afdeeling van den A.N.G.OB. zullen de af gevaardigden na afloop van de eerste zit ting vergast worden op een bijeenkomst, waarin instrumentale en dramatische kunst zal worden uitgevoerd. De avond wordt door gebracht op het landgoed „Elswout", dat daartoe welwillend werd opengesteld. Ook hier zullen de afgevaardigden kunnen genie ten van muziek, welke in de rustpauze ten gehoore zal worden gebracht. Na de morgenzitting op Zondag 26 Juli, waarin de rest van de agenda zal worden afgehandeld, wordt gezamenlijk naar Zand voort gewandeld, waarna een bezoek aan het strand, het programma voor de algemeene vergadering van de A.N.G.O.B. besluit. WATERPOLO. (DAMES) A. D. Z. II—H. P. C. (0—3). Na een zeer goeden wedstrijd hebben de H.P.C.-dames voor de tweede maal van A. D. Z. II gewonnen. Door deze overwinning bezetten de H.P.C.-dames thans definitief de tweede plaats. Het eerste doelpunt scoorde mej. Steen huizen. (01). De aanvallen van A.D.Z. zijn niet gevaar lijk. Het is mej. Schalken, die met een ach terwaarts schot den voorsprong vergroot. (0—2). Na de rust hetzelfde spelbeeld, H.P.C. is steeds in den aanval. Mej. Steenhuizen weet nog eenmaal voor H.P.C. te scoren. (03). A.s. Donderdag spelen de dames 'haar laat sten wedstrijd tegen Zignea. WIELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een training. De A- en B-kl. reden 40 K.M. met 3 klassementen. De uitslag werd: I W. Fennis 17 pnt., 2 Drogtdrop 15 pnt.; 3 Van Haarlem en Bas Fennis 9 pnt.; 4 Kleef 7 pnt.; 5 Fhillipo 5 pnt. Uitslag C-kl. 1 Piet Jansen 16 pnt., 2 J. Walgien 15 pnt., 3 B. Jansen 13 pnt.; 4 Jas II pnt., 5 Banken 9 pnt., 6 Van Es 6 pnt. De overige renners uitgevallen. A.s. Donderdagavond baanwedstrijd; ver trek 6 uur Arnst. Poort. DAMMEN. „HET NOORDEN". In het clubgebouw aan de Frans Hals straat werden de wedstrijden voor de zomer competitie voortgezet. De uitslagen luiden: Th. LeysseriJ. Kroon 02 H. Boekei—M. v. d. Mee 2—0 H. M. JansenJ. Kroon 02 J. BrouwerJ. M. Jordan 20 J. Dienske Jr.J. v. Heuven (afgebr.) J. BrouwerA. Olvers (afgebr.) W. ReinhardtA. Blom 20 A. BlomA. Olvers 20 A. OlversA. Blom 02 J. M. JordanJ. Brouwer 02 A. F. v. LeuffenH. Dienske (afgebr.) Volgende week Maandagavond wordt de damcursus door den heer Zitman voortge zet. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN IIAARL. DAMCLUB. In den wedstrijd om het tweede klasse clubkampioenschap 19351936 der Haarlem sche Damclub zijn nu de beslissingen geval len. Het clubkampioenschap 2de klasse werd behaald door J. J. van Kesteren: de tweede prijs werd gewonnen door J. Balk. terwijl K. Öiii beslag legde op den derden prijs. Naar de hoofdklasse promoveeren dus J. J. van Kesteren, J. Balk, K. Olij en C. Kool, terwijl naar de derde klasse degradeert G. Bakker. POSTDUIVEN. DE ZWALUW. De Zwaluw hield een wedvlucht van Vil voorden, afstand 162 K.M. De prijzen werden als volgt behaald: H. v. d.é Eijkhof 1, P. Smit 2 3 6 12 19; W. Bakker 4; A. Ploeger 5 14 20; J. Lasschuit Jr. 7 9 13; N. Hirs 8 10 15 16 17 18; J. Lui ten 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2