Lectuur voor de jeugd. V R TT DAG 24 JU EI 1936 HAASLE M'S dagblad 10 IV, ban. 3 5 10 15 25 50 1VS 3 5 10 15 WETENSWAARDIGHEDEN. Jullie weet allemaal wel, dat hermelijn een kostbare bontsoort is, die vooral bij plechtige gelegenheden, als kroningen, enz. gebruikt wordt. Binnen niet al te langen tijd nu, zal de En- gelsche koning gekroond worden en dan zal men, voor den kroningsmantel vele velletjes noodig hebben. Men maakt dan ook in alle streken, waar het hermelijn voorkomt, ijverig jacht op de hermelijntjes en de prijzen van de velletjes zijn al aardig opgeloopen. Ik denk, dat jullie allemaal wel graag een echte pony zoudt willen bezitten. Wel, je kunt er een krijgen. De IJslanders zouden zelfs erg blij zijn. als ze een paar exemplaren kwijt konden raken, want deze aardige kleine paard jes vermenigvuldigen zich onrustbarend snel. Vroeger werden ze in grooten getale uitge voerd naar verschillende landen. Want voor al in de mijnen gebruikte men ze. Nu hebben de motoren echter ook daar de paarden ver drongen en de pony's, die op de IJslandsche steppen wonen, nemen er een goed leventje van en vermenigvuldigen zich snel. Bij het begin van dit voorjaar zag men in de Noordzee ontzaggelijke scholen haringen. Men weet te vertellen, dat de laatste keer, dat men net zulke groote scholen haringen zag, ongeveer 100 jaar geleden is. In Florida (Amerika! heeft men een ge bied van 3000 vierkante kilometer bestemd voor de alligators, dat zijn een soort kroko dillen. Daar kunnen de dieren in hun na tuurlijke staat leven, zonder dat de men- schen op hen jagen. De studenten van de stedelijke hoogeschool te Riga hebben onlangs een heel merkwaar dige tentoonstelling georganiseerd. Op lange tafels was het ontbijt klaar gezet, zooals dat door de verschillende volkeren genuttigd wordt. En niet alleen de spijzen waren er te zien, nee, ook het eetgerei en de tafelbedek king kon men daar aanschouwen. Alles was geheel compleet. Naast het Litausche, Noorsche, Zweedsche en Russische ontbijt, kon men ook een Hol- landsch ontbijt (of het zonder versch brood was, weten wij niet) bewonderen. Dit wekte echter lang niet zooveel opzien, als bijv. het Japansche ontbijt, waarbij echte Japanners op de Japansche-ceremonieele wijze thee zetten, Stel jullie je eens voor, hoe gek je zou staan te kijken, wanneer je een kist openmaakte, waarop stond: „Voorzichtig, eieren!" en er kwamen een aantal slangen van ongeveer een halve meter lengte uitkruipen! Deze verrassing overkwam den directeur van het Natuur-Historische Museum te Trans vaal. In de kist waren n.l. eieren van een py thonslang verzonden geworden: maar door tie warmte, waren de slangen uitgekomen. In Rusland onderricht men sinds eenigen tijd doktoren en verpleegsters in de kunst van het parachute-springen. Men wil een speciale troep „vliegende doctoren1' vormen, die, na een 'telefonische oproep, naar de meest afge legen streken per vliegmachine gebracht worden. Daar de machines echter niet altijd veilig kunnen landen, moeten de doctoren en het verplegend personeel per parachute dalen. Februari van dit jaar (1936) is een bijzon dere maand geweest. Niet omdat de maand 29 dagen had. Dat is altijd zoo in een schrikkel jaar, maar het bijzondere van deze maand was, dat er 5 Zaterdagen in voorkwamen. Kijk maar eens op je kalender: de 1ste, 8ste, 15de, 22ste en 29ste Februari vielen op een Zaterdag. Pas over 28 jaar, dus in 1964, zal dit weer gebeuren. Honger-kunstenaars onder de dieren. In de Parijsche Dierentuin weigerde op zekeren dag een boa-constrictor alle voedsel; eerst 4 jaar daarna begon het dier weer te eten. Zoo zijn er meer dieren, waarvan bekend is dat ze langer of korter tijd het zonder voedsel kunnen stellen. Schildpadden kunnen het nog veel langer dan 4 jaar buiten eenig voedsel stellen. Visschen slangen en slakken kunnen ook maanden zonder voedsel. Zelfs spinnen kunnen maanden lang vasten. Geen dure vrouw. Bij sommige stammen op Nieuw-Guinea is het gewoonte de vrouw te koopen. Deze koopprijs zou in Nederlandsch geld ongeveer 40 cent bedragen. Een reuze-steur. Onlangs heeft men in de Zwarte Zee een steur gevangen, waarvan het vleesch voldoende was om 1000 blikjes te vullen. Goedkoope honing. Op den zolder van een huis in Essex (Engeland) had zich een bijenkolonie gevestigd, zoodat de honing door de naden van de zoldering heendroop. Als ze nu maar weten hoe laat het is? Op het nieuwe Engelsclie stoomschip de „Queen Mary" heeft men 596 klokken. Een eigenaardige gewoonte. De burge meester en de leden van den gemeenteraad van het Engelsche plaatsje High Wycombe worden bij de aanvaarding van hun ambt eerst gewogen. Eierenverkoop per meter. Dit doet men ln Korea en 't is niet zoo gek als 't wel lijkt. De boer doet n.l. zijn eieren in lange stroo- vlechten en kan dit op elke gewenschte lengte natuurlijk afsnijden. Eigenaardige gewoonte. Sommige Britsch- Indische stammen bewegen onbewust hun teenen wanneer ze zich bezondigen aan een leugen. De rechter die van deze eigenaardig heid op de hoogte is, plaatst in de rechtzaal de beklaagden en de getuigen dan ook zoo, dat hij een vrij gezicht heeft op hun teenen. liet krantenland. Zoo noemt men Dene marken, In Kopenhagen verschijnen 6 dag bladen met een gezamenlijke oplage van 630.000 exemplaren, Rondom Kopenhagen ver schijnen 280 bladen met een gezamenlijke oplage van 480.000 exemplaren. Alleen deze bladen hebben samen dus al een oplage van meer dan 1 millioen. Bovendien verschijnen er wekelijks 27 geïllustreerde tijdschriften met een oplage van 1,5 millioen. terwijl er geen land is. waar naar verhouding van het aan tal Inwoners, zooveel vakbladen verschijnen. Er verschijnen maar eventjes 1700 vakbladen. Eigenaardige postverzending. Op een Noorsch eilandje spoelde onlangs een hol stuk hout aan, dat een aantal brieven bleek te bevatten benevens een begeleidend schrij ven, waarin verzocht werd de inliggende brie ven aan hun adressen te doen bezorgen. Het waren brieven verzonden door eenige perso nen, die zich op een eilandje op het Zuidelijk Halfrond dat geen enkele postverbinding had, bevonden. De brieven waren bestemd voor hun verwanten in Engeland en Schotland. Het spreekt vanzelf dat de brieven hun be stemming bereikten. soms niet mee en tijdens het wacht houden voelen ze zich toch niet erg heldhaftig bij alle geluiden in het bosch. Zoo slaan ze dan ook op de vlucht voor een paar biggetjes in het struikgewas! Naast hun kamp komt een ander drietal ook zijn tent opslaan, slordige en vechtlustige jongens. Zoo slordig zijn ze dat ze een heidebrand veroorzaken, die Wim, Jaap en Piet helpen blusschen. Dat maakt dat de zes jongens vrede sluiten en voortaan ge zamenlijk uitgaan. Ze hooren allergrappigste verhalen van een visscher en brengen een klein meisje bij haar ouders terug, waarvoor hun een autotocht wordt aangeboden die zon derling, n.l. met een nat pak, eindigt. Een vroolijk verhaal, dat door de jonge lezers zeker wel genoten zal worden. UIT DEN MOPPENTROMMEL VAN LUCKY STAR. „En ik heb er mij al zoo op verheugd zegt men dikwijls teleurgesteld, als een ver wachting niet bewaarheid wordt. U hebt zich verheugd is dat dan niets? Onderwijzer (in de geschiedenisles): „En Fritsje. sinds wanneer ben je niet op school geweest?" Fritsje: „Sinds het begin van den tachtig jarigen oorlog, mijnheer!" DAT WAS DE BEDOELING NIET. Moeder: „Zit er iets in de val, vader?" Vader „Ja zeker!" Moeder: „Een muis?" Vader: „Wel neen! De kat!" ROEMENIë (ROMANIA) IV. Het jaar 1890 bracht een nieuwe serie met het waardecijfer op de hoeken en de beelte nis van Koning Carles I in een ovaal. De waarden zijn 1 Yz ban. (bruinlila), 3 ban. (violet), 5 ban. (groen), 10 ban. (rood) 15 ban. (bruin olijf) 25 ban. (blauw) 50 b. (oranje)'. Grootte der vakjes 30 x 25 m.M. Ter gelegenheid van het feit, dat Koning Carles I 25 jaar aan de regeering was, eerst 15 jaar als prins regent en 10 jaar als Ko ning verscheen een herinneringsserie in het voorgaande type, alleen staan rond het ovaal de woorden JUBILEUL de 25 ANUAL DOM- NIEI REGELUI CAROL I het zijn de waar den lVz ban. (wijnrood) 3 b. (violet) 5 b. (groen) 10 b. (rood) 15 b. (bruinolijf) Grootte 30 x 25 mM. In 1893 verscheen in nieuwe teekening met afbeelding van Carles I een serie, bestaande uit de waarden 1 ban, (bruin), 1V2 b. (zwart) 3 ban. (bruinrood) 5 b. (blauw) 5 ban. (groen) 10 ban. (groen) 10 ban. (rose) 15 ban. (rood) 15 b. (zwart) 25 b. (violet) 25 ban. (blauw) 40 ban. (groen-blauw) 50 ban. (oranje) 1 leu (bruin en rose) 2 leu (oranje en bruin). Grootte 30 x 25 mM. Op de meeste van deze zegels staan twee korenaren. Zie het schetsje voor het plaatsen der zegels. N.B. De groepen No. 4. 9b, 17a zijn nog niet binnengekomen. De laatste twee groepen zijn nog van de vorige rondzending, dus die zijn veel te laat. Willen jullie even nagaan waar die kunnen zitten en dan zoo spoedig mogelijk bij mij in de bus gooien? Alles moet weer in orde gemaakt worden voor de nieuwe rondzendingenl Rustenburgerlaan 23. De zeilschepen verdwijnen meer en.meer van de zeeën, want zij worden ver vangen door veel vluggere stoom- en motorbooten. Maar hier is nog zoo'n ouder- wetsch zeilschip. Het is een opleidingsschip voor matrozen UIT DE NATUUR het ernstig schijnt te meenen met de wel tien jaar jongere en onervaren Joke. Op dit thema gaat de schrijfster dan voort; zij weet steeds de omstandigheden zoo te doen samenloopen. dat de twee elkaar ontmoeten. En in dit op zicht is het verhaal dan ook niet van een zeke re eenzijdigheid vrij te pleiten. Maar daarnaast zijn toch nog wel zooveel andere menschen en gebeurtenissen dat het verhaal over Joke met veel plezier door onze oudere meisjes gelezen zal worden. Janneke, dat kleine Boerinnetje, door Elisabeth Stelli, illustraties van Miep de Feyteruitgave gebr. Kluitman, Alkmaar. POSTZECELRUBRIEK 1890 Herm. 1 ban. Hoe groot de hitte in Amerika geweest is, blijkt heel duidelijk uit bovenstaande foto. In Flourtown (Pennsylvania) is het straatdek opgekruld. WATERPLANTEN. Zoowel te land als te water treffen we een weelderige plantengroei aan op plaatsen waar tenminste de mensch nog niet met bouwma terialen is doorgedrongen. Want dan worden boomen gekapt, hakhout omver gehaald en daar komen dan weer steenen huizen en harde wegen voor in de plaats, misschien met hier en daar een grasrand of een klein plant soentje met nette bloemperken of een rij boomen. Ook slootjes en poelen wor den er dan aan opgeofferd en we moeten onze ongerepte natuur hoe langer hoe verder van huis zoeken. Enfin, er is niet veel tegen te doen, dan de beenen of de fiets op te nemen en naar buiten te trekken om al het moois daar te ontdekken. In waterplanten is ook een groote verschei denheid en wie een aquarium heeft, tracht maar eens iets bijzónders te zoeken. Water pest bloeit als het volop zomer is en' probeer ze eens te vinden, want je kijkt ze gauw over het hoofd. De bloempjes zijn maar klein en paars van kleur. De vrouwelijke bloempjes ontstaan onder water als kleine knopjes op rechte stelen en ze kunnen zich verbazend ver uitrekken om aan de oppervlakte van het water te komen. De buizen, waar ze op staan en die je misschien verwart met een bloem steel zijn 1 m.M. dik De waterpest groeit vrij snel en verspreidt zich dan over de bodem Breekt een stengeltje, dan sterft dit niet af, doch schiet weer wortel en zoo groeien de slooten gauw vol. Het vaderland van de wa terpest is Canada, maar hier voelt het zich best thuis. Vallisneria is ook een buitenlander en komt uit Zuid-Europa vooral langs de Mid- dellandsche zee en Noord-Italië. De voortplanting geschiedt door uitloopers, zooals bij de aardbei en weldra schieten de lange groene lintvormige bladeren in de hoog te. Wordt het een te dicht bosch, dan maar weer flink uitdunnen en de stekken vinden altijd wel weer liefhebbers. Er zijn manne lijke en vrouwelijke planten. De vrouwelijke bloemen krullen op dunne bloemstengels om hoog, die als een veer zijn opgerold. De bloem knop zit aan het eind en bij het ontwikkelen van de knop rekt de spiraalstengel zich uit tot de bloem aan de oppervlakte is gekomen en daar opengaat. De bloemsteel van de man nelijke plant is veel korter en mist ook de windingen. Het mannelijk bloemknopje breekt even voor de rijpheid van het fijne steeltje af en drijft naar de oppervlakte en dan gaan al die knopjes open en de bloempjes drijven op het water. Daarin zitten de meeldraden en bij aanraking met een vrouwelijk bloempje bestuiven de meeldraden de stempels met stuifmeel. De meeldraadbloempjes verdorren en de vrouwelijke bloempjes met het vrucht beginsel trekken zich weer onder de water spiegel terug, waar de zaadjes tot rijpheid komen. Dit zijn met hoornblad, vederkruid, sterre- kroos. kikkerbeet enz. wel de meestbekende soorten, maar daarover een andere keer, S. In Berlijn worden, zooals jullie weet, binnenkort de Olympische Spelen gehouden. Hoeveel landen er wel deelnemen, kun je zien aan de vele vlaggen, die aan één van de stations wapperen. Een levende wassen pop. Een Praagsch inwoner stond laatst 3 volle uren zóó stil in een uitstalkast van een kleermaker, dat het publiek zeker dacht, dat het een wassen pop was. Een slangenhandelaar. Deze woont in Londen en verhandelt jaarlijks 5000 slangen. De prijzen varieeren van 60 cent tot 5 a f~600 per stuk. Een sterk geluid. De sirenes van het nieuwe Engelsche stoomschip, de Queen Mary zijn nog op 15 kilometer afstand te hooren. Dik gekleed. Een Chineesch dokter ver telde onlangs dat hij een landgenoot van hem moest onderzoeken en dat deze 14 costuums moest uittrekken voor de dokter met zijn werk kon aanvangen. Wist je dat? In de broeikassen te Aals meer waar de witte seringen gekweekt wor den. zorgt men steeds een temperatuur te houden van 75 graden. De oudste boomen ter wereld. Dat zijn de apenbroodboomen, waarvan sommige meer dan 2000 jaar oud zijn. Wilde katten. Men zegt dat tegenwoor dig in Australië meer dan 100.000 wilde kat ten xondloopen en daar groote schade aan richten. Geen brillen meer noodig. Een Ameri- kaansch oogspecialist beweert een middel ge vonden te hebben, waardoor men onmiddel lijk op het oog een lens kan plaatsen, zoodat het dragen van een bril niet meer noodig is. Een nieuw soort steenen. In Tsjecho- Slowakye bouwt men tegenwoordig huizen van steenen, die gemaakt zijn van geperst stroo en door bijvoeging van een bepaalde stof, harder worden dan onze baksteen. Een veeltalig priester. Dat was de on langs overleden Engelsche priester William Kent, die 52 talen sprak. Toch had hij nooit veel gereisd; zijn verste reis was ons land, waar hij éénmaal geweest was. Het hoogste dorpje in Europa. Dat is het dorpje Juf in Graubunden in Zwitserland en ligt 2113 M. boven de zeespiegel. Wist je dat? Egypte is 2 x zoo groot als Duitschland en heeft maar 14 millioen inwo ners. Wat heeft mevrouw A. M. NacheniusRoeg- holt daar met „De Wereld draait om Jessie" een alleraardigst frisch boek gegeven voor oudere meisjes. Het verhaal boeit- al van de eerste bladzijde af en de lezeressen zullen zeker met belangstelling de vele wederwaar digheden van Jessie van Dedem volgen. Inder daad schijnt de wereld, die hier betreft het gezin van Dedem met zijn vrienden en kenis- sen, te draaien om de zeventienjarige Jessie, die met haar scherpe intuïtie en jeugdigen overmoed steeds op het juiste moment de juiste daad of het eenig noodige gezegde weet te vinden. Zij is onuitputtelijk in haar wil, durf, en vindingrijkheid, waar het erom gaat anderen te helpen. Tante Suus heeft weer een band gelegd in het moederlooze gezin van professor van De dem. waar groote liefde en op zijn tijd ook kleine ruzietjes tusschen de broers en zusters voorkomen, en weet het vijftal met veel ^tact te leiden en te helpen. Aan het slot van' het boek zijn alle vijf de kinderen verloofd of ge lukkig getrouwd en de mooiste belooning voor Tante Suus is, dat Kees en Jessie hun doch tertje den naam Suzette hebben gegeven. Meer zal ik niet vertellen, want- de meisjes zullen het verhaal zeker graag zelf lezen. Rie Reinderhoff maakte de illustraties, waarvan de omslagplaat al bijzonder aardig is Joke wordt mensch, door Ems I. H. van Soest; platen van B. MidderighBokhorst; uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar.- Ems van Soest schijnt een voorkeur te heb ben voor het beschrijven van het leven van meisjes en jongelui in lndië. Nadat ze verleden jaar in ,,'t Stuur in Handen" dit onderwerp al behandeld had, heeft het nu ook weer de stof geleverd voor haar nieuwe meisjesroman „Joke wordt mensch". Joke is eenvoudig opgevoed in het gezin waar verder alleen broers en kostjongens zijn. Als eenig meisje heeft ze zich wei wat op een voetstuk geplaatst en is daardoor moeilijk in den omgang met anderen. De ouders vinden het daarom ook wel goed dat hun Joke bij Dolly den Kraal in Soerabaja gaat logeeren. Daar belandt Joke in een haar geheel vreemde, uitgaande wereld, en reeds op den eersten avond geeft Dolly commentaar op alle mannelijke leden van haar clubje. Zij waar schuwt Joke speciaal voor Mr. van Donker Creeken, een bekende flirt van omstreeks der tig jaar. En het is dan ook wel wat onaanne melijk dat deze man van den eersten avond af Een gezellig verhaal voor meisjes van 8—12 jaar; een beschrijving van allerlei dat in het dorp voorvalt, met de kleine Janneke van Werven als het hoofdpersoontje. Beurtelings zijn de schrijfster zelf en de dorpskinderen aan het woord. Én in het eerste geval is er dan nog wel eens iets te leeren; want als je, zooals Janneke. een kettinkje vindt en je weet van wie het is, dan moet je het natuurlijk terug brengen. ook al mag je het eigenaresje niet graag. Gelukkig deed Janneke dat tenslotte ook, maar het was een nare geschiedenis vóór haar. Verder gebeuren er allemaal prettige dingen, zooals een schoolreisje en een school feest, logeerpartijtjes buiten bij Opa en Opoe en in Amsterdam bij een vriendinnetje. Kort om een aardig verhaal over een aardig boerin netje. EEN VLIEGBOEK VOOR DE JEUGD. „Wij Vliegen" een geschenk voor iederen jongen. De vliegsport is thans voor de opgroeiende jeugd misschien wel het meest fascineerende van al het bedrijf der „groote menschen". In geen enkele industrie, sport of wetenschap- stelt de jeugd zoo'n groot belang als juist in het vliegen. Is het te verwonderen? Wie eens op een vliegveld heeft gestaan, wie eens de schroef wind van vier reusachtige motoren om zich heen heeft voelen suizen, bezit "het groote heimwee naar den uitgestrekten hemel. In de jeugd leeft dit verlangen sterk. Zij leest over vliegtuigen, zij bouwt modellen. De ouderen hebben er geen tijd voor. Zij ver kroppen hun verlangen, maar de jeugd heeft haar kans en gebruikt die. „Wij vliegen", een uitgave van H. P. Leo pold's N.V., die is verzorgd door Piet Marée en Bert Prinsen Geerlings, bevat een schat van lezenswaardigheden. Een aantal bekende per sonen uit de vliegwereld schrijven er In over belangrijke onderwerpen. Zij schrijven zoo, dat dit boek niet alleen voor de jeugd, doch ook voor „groote menschen" belangwekkend is. Wij kunnen hier moeilijk een volledige op somming geven van den inhoud ,van het werk. Mogen wij volstaan met een enkele aandui ding. Viruly schrijft over den eersten nachtpost dienst. Hij schrijft het op zijn onderhoudende manier, huiselijk bijna, soms met een ver rassend raak beeld. Zoo spreekt hij over de K.L.M. verbindingen tijdens de wereldtentoon stelling en zegt: „Je had vliegers, die van 's morgens tot 's avonds in hun Douglas als weefspoelen tusschen Amsterdam en Brussel op en neer schoten". Een alleraardigst stuk is er over de kleine Amerikaansche luchtlijnen, vaak met slechts één toestel uitgerust, en toch even veilig als groote maatschappijen. Bijzondere vermelding verdient de verzor ging van deze uitgave. Druk en cliché's zijn bijzonder fraai en de prachtige foto's zullen ieder hart, jong en oud, sneller doen kloppen voor de onbegrensde verten, NIEUWE JONGENSBOEKEN. „Onder het linnen dak", door Jac. v. d. Klei, illustraties van O Verhagen; uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een eenvoudig, aardig kampeerverhaal voor jongens van 812 jaar. Eén der drie vrienden heeft voor zijn harde werken op school een tent van zijn vader gekregen en daarmede trekt het drietal erop uit. Het zelf koken valt

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14