Amsterdam—Rijnkanaal in wording. VRIJDAG 24 JU EI 1936 H A A R E E M'S DAGBE'AD S De sluis bij Wijk bij Duurstede nog dit jaar voltooid. Regeering neemf nieuwe spelling nog niet over. In 1942 het kanaal open gesteld? Een reusachtig werk wordt gewrocht in de naaste omgeving van het kleine Wijk bij Duurstede, een werk, dat in grootte ver uitgaat boven de millioe- nen kubieke meters grond die er wor den uitgegraven, of de millioenen kilo's cement, die er verwerkt worden. Van het grootsche Amsterdam Rijnkanaal wordt thans de groote sluis bij Wijk gebouwd. Wanneer deze sluis gereed is, zal zij de grootste sluis voor de binnenvaart zijn, die in Europa te vinden is. De Waterstaatswerken, die thans in de om streken van Wijk den grond omwoelen, zijn een deel van het groote plan. de verbinding van Amsterdam met den Rijn. Terwijl de kort ste verbinding ongeveer zal blijven gelijk zij is, dus langs Utrecht naar Vreeswijk, zal een tweede, eveneens zeer groot kanaal gegraven worden van Jutphaas naar Wijk bij Duurstede, waar de Rijn overgestoken zal worden, waarna het kanaal zich voortzet tot Tiel. Het geheele stuk water van Amsterdam tot Wijk bij Duurstede zal één peil bezitten, of zooals dit heet, één pand vormen. Bij Jut phaas zal wel een sluis gemaakt worden, doch deze zal slechts beteekenis hebben als „keer sluis", d.w.z. als regel openstaan, en slechts bij bepaalde, te hooge waterstanden, in gebruik worden genomen. In het kanaal tusschen Ravenswaay (aan de overzijde van de Lek tegenover Wijk) en Tiel zal bij Ravenswaay eveneens slechts een keer sluis worden gemaakt, zoodat dit kanaal als regel in open verbinding met den Rijn zal staan. Overigens is men bij Waterstaat nog niet zoo ver. Voorloopig wordt bezuiden den Rijn nog niets gedaan als grond gekocht. De uitvoering van de voorgenomen werken zal voorloopig nog wel niet ondernomen worden. Anders staat het met het stuk Jutphaas Wijk bij Duurstede. Daar zullen eerst de z.g.n. „kunstwerken" worden gereedgemaakt. Daarna zal men pas met het graven van het kanaal beginnen. Deze kunstwerken zullen zijn een verkeersbrug bij Schalkwijk en een brug voor auto- en treinverkeer in de gemeente Houten, daar waar het kanaal de spoorlijn Utrecht Geldermalsen zal kruisen. De situatie bij Wijk. Het kunstwerk bij Wijk bij Duurstede is zeer groot opgezet. De eigenlijke sluis wordt op een afstand van 1100 meter van de rivier af ge maakt. De bedoeling is, dat in alle gevallen voor de inkomende' en uitgaande schepen vol doende ruimte om te manoeuvreeren en een veilige ligplaats verzekerd zijn. De voorhaven, de monding dus van het kanaal in de Rijn, is komvormig, eveneens met dit doel. De sluis- werken zelf hebben een lengte van 360 meter, tusschen de deuren en een breedte van 18 meter, terwijl een drempeldiepte van 4 meter zal bestaan. De enorme sluis zal drie deuren bezitten. Een middendeur is aangebracht met het oog op waterbesparing, wanneer slechts weinig schepen tegelijk geschut moeten wor den. Deze drie hefdeuren, die door groote torens in de lucht geheven zullen worden, hebben een hoogte van 13 '/2 meter. De indruk, dien men bij het eerste aanschou wen van dit grootsche werk krijgt, is overstel pend. Niet dat het groote aantal arbeiders, er werken er 600 in de dagploeg, 100 in den nacht, U een oogenblik den indruk van groote bedrijvigheid geeft. Neen, op het uitgestrek te terrein der werkzaamheden, dat alles bij elkaar 4 kilometer ver zich uitstrekt, vindt men hen niet terug. Doch wie even een blik werpt over het gigantische werk, dat aan alle zijden langzaam, en toch nog' zoo snel, uit den grond verrijst, die wordt van een groote eer bied vervuld. Het zijn niet de kubieke meters, die verzet zijn. Het zijn niet eens getallen, welke ik U nu zal noemen, die op zich zelf reeds imposant genoeg zijn. 5000 zegge en schrijve vijf duizend beton- palen zullen de fundeering vormen van de sluis. Grootendeels zijn zij reeds den grond in gestampt, slechts enkelen liggen, of liever lagen nog te wachten op het heiblok, dat per dag maximaal 150 palen kan heien. Zijn deze palen in den grond gedreven dan wordt om de koppen van de palen een wex*kvloer gego ten van beton. Hierop wordt een vloer van ijzerwerk gevlochten, terwijl de bovenkant van de vloer, fdikte 2VZ meter) eveneens door een De wanden van de sluis bij Wijk bij Duurstede verrijzen. Een net van ijzeren staven vormt de wapening. ijzernet gewapend zal worden. De beide netten worden door een gewone ijzerconstructie op den gewenschten afstand van elkaar gehouden. Een idee van de hoeveelheden ijzer, die in deze betonmassa's verdwijnen, krijgt men als men verneemt, dat 6500 ton ijzer verwerkt zullen worden, dat is dus bijna evenveel als het ge wicht van de nieuwe brug bij Nijmegen. 60.000 kubieke meter beton zullen worden gestort, waarvan een groot gedeelte zal worden ge bruikt om de sluismuren te maken, die van onderen een dikte van 3.75 meter hebben. De eerste spade. In November van het vorige jaar heeft men de boomgaarden, die gelegen waren op de plaats, waar thans de heimachine raast, ge rooid. De eerste spade werd in den grond ge zet in begin Maart van dit jaar. Thans is het graafwerk van de sluisput voltooid. Een kwart millioen kubieke meters grond werden daarbij verzet. De bouw van het sluislichaam vordert snel, zoo snel dat men hoopt dit jaar nog ge reed te zijn. Met het bouwen dan. want er zul len nog wel enkele jaren overheen gaan, voor de installatie geheel klaar is. Wij noemen van de latere werkzaamheden slechts het inrich ten van de hef installatie, de electrificatie enz. De voltooiing van het geheele kanaal wordt omstreeks 1942 verwacht. Thans vindt men in de sluisput een en al bedrijvigheid. Zij, die men van al die 600 men- schen ziet, werken koortsachtig. Er wordt spoed gemaakt en naar men ons vertelt, is dit geheel het initiatief van den aannemer, die dit werk met zooveel voortvarendheid aanvat. 11 treintjes met grond, met cement, met zand en grint rijden hier van de voorloopige haven naar het terrein van de sluis. Twee kabelbanen verheffen zich hoog in de lucht. Twee torens hebben zij ieder, die op rails zijn geplaatst en die in de richting van de lengteas van de sluis kunnen rijden. Zelfs de bekistingen van de sluismuren kunnen rij den. De sluismuren evenals de bodem, worden in gedeelten gegoten. De bekistingen zijn op ijzerconstructies vastgemaakt, die eveneens langs een rail kunnen rijden. Zoo schuift het geheele werk van het Zuiden naar het Noor den op. Daar waar men klaar is, verrijst reeds de forsche muur in de lucht, daar waar men heen trekt, is nog niets te zien dan een chaos van ijzer en materialen. Aan de Westzijde staan drie betonmolens opgesteld. Samen malen zij IV2 kubieke meter, die telkens worden gestort in een bak. welke door de kabelbaan wordt vervoerd. Onafgebro ken gaat dit door. Onafgebroken rijden ook de treintjes met zand, grint en cement aan. Pre cies afgemeten zijn de hoeveelheden, slechts water hoeft er nog bij. Dan draait de molen, duikt en de massa wordt gestort in de bak, die haar een oogenblik later laat vallen boven de bekisting. De moeilijkheden, waarmee men hier had te kampen waren groot. Men moge bedenken dat de bodem van de sluisput 12V2 meter beneden het rivierpeil ligt. Zeven pompen, ieder met een capaciteit van 100 liter, werken onafge broken en houden de sluisput volkomen droog. Een bijzondere voorziening is getroffen met het oog op de polders, waardoor het kanaal zal loopen. Het kanaalpeil zal ongeveer 2V2 meter lager liggen dan dat van de polders. Er bestaat dus groot gevaar, dat de polders droog zullen loopen en al het water naar het kanaal zal vloeien. Om dit te voorkomen, worden langs het kanaal aan weerszijden weteringen aangelegd, die op het gewenschte peil gehouden worden. Het werk bij Wijk bij Duurstede is een groot werk. Het zoemt reeds in de verte als men den stillen dijk langs gaat. Een groot volk bouwt aan zijn toekomst. Het bouwt er voortdurend aan. Nederland bouwt koortsachtig. En Wijk? Het is stil als altijd. Er is geen drukte, geen verkeer, het ligt er vriendelijk en stilletjes als steeds en op een schoorsteen nestelen nog steeds twee ooievaars. Zij wil zich nog beraden. Minister Slotemaker de Bruine heeft een toelichtende nota inzake zijn wijzigingen van de spelling-Mar- chant aan de Staten-Generaal doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat de regeering zich over het tijdstip, waarop zij in officieele stukken de nieuwe spellingsregels zal gaan vol gen, nog wenscht te beraden. De minister voegt daaraan toe. dat het de bedoeling is, dat zij zich in zake geslachten en voornaamwoorde lijke aanduidingen in de toekomst zal gedragen als tot nog toe gebruikelijk is. De in de regels 5 en 6 mogelijk gela ten afwijking daarvan is uiteraard aldus de minister niet bedoeld voor taal en stijl, waarvan de regeering zich bedient. Het ligt dan voorts, gelijk de minister reeds mededeelde, in de bedoeling der Nederlan- sehe Regeering, om, na overleg en in over eenstemming met de Belgische Regeering, een commissie samen te stellen, die over het vraagstuk van de geslachten en in verband daarmede de voornaamwoordelijke aandui dingen na gezette studie zal rapporteeren. De samenstelling is aanvankelijk aldus ge dacht, dat de leden worden aangewezen na raadpleging van de Koninklijke Vlaamsche Academie van Taal- en Letterkunde en de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Omtrent de vraag, of deze commissie te vens de taak der commissie-Van Haeringen zal voortzetten, zoodat zij als een uitbreiding van deze laatste zal zijn te beschouwen, dan wel naast haar zal arbeiden, pleegt de minis ter nog overleg met de Belgische Regeering. Omdat ook in het laatste geval de opdracht van de commissie-Van Haeringen eenige wij ziging zal moeten ondergaan, is haar arbeid voor het oogenblik geschorst. Aan de nieuwe commissie zal naar de be doeling van den minister in ieder geval moe ten worden opgedragen het samenstellen van een lijst van de woorden, welke voor de toe passing van regel 5 beschouwd moeten worden „kennelijke mannelijke zelfstandigheden" aan te duiden. Niet het inzicht van den af zonderlijken taalgebruiker, zegt de minister in zijn nota, zal hier dus beslissen, maar er zal een vaste regel zijn, die intusschen in de toekomst steeds bij de ontwikkeling van de taal kan worden aangepast. TWEE MEISJES MISHANDELD. Twee meisjes, die op de Nieuwe Prinsen gracht te Amsterdam liepen werden door een paar mannen herkend als colportrices van de N. S. B. dit gaf den mannen aanleiding deze meisjes, die niet colporteerden, te beleedigen en tot handtastelijkheden over te gaan. Zij werden gestompt en geslagen. Later deden de meisjes aangifte bij de politie, die drie der ver moedelijke aanvallers in hechtenis heeft ge nomen. AANTAL RADIOLUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli 1936 bedroeg het aantal aange geven radio-ontvangtoestellen in Nederland 606.641. terwijl het aantal aangeslotenen aan radiodistributie-centrales 332.798 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 111 per 1000 inwoners. CONGRES VAN SIGARENWINKELIERS. De Nederlandsche Bond van Sigarenwin keliersver eenigingen hield zijn jaarvergade ring te Utrecht in hotel Noord-Brabant. De huishoudelijke zaken hadden een vlot verloop, het bondsbestuur werd herkozen. De jaarverslagen werden goedgekeurd, de rappor ten van controle-commissie en commissie fonds van overlijden eveneens. Voorstellen tot verlaging van de contributie werden afgewezen. Verschillende voorstellen, betrekking hebbende op bijzondere uitgaven welke door het bondsbestuur niet uitvoerbaar werden geacht, werden ingetrokken. De overval te Abcoude. Vragen aan den minister van Justitie gesteld. De heer Albarda heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht: Is den minister bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1. in de nabijheid van Abcoude, eenige leden van de N.S.B. een groep weerlooze andersdenkenden hebben overvallen, dezen met gummiknuppels en ploertendooders hebben mishandeld, een der mishandelde tegenstanders in het water heb ben geworpen en de vrachtauto waarvan dezen zich hadden bediend, hebben bescha digd en in het water geduwd? Is het waar dat die leden van de N.S.B. waren gekleed in de verboden uniform van de weer-afdeeling der N.S.B., welke weeraf- deeling volgens een verklaring van den heer Mussert opgeheven zou zijn? Wil de minister bij het onderzoek, dat on getwijfeld naar de toedracht van deze zaak wordt ingesteld, ook doen nagaan, hoe het mogelijk is. dat een groep leden der N.S.B die in auto's en op motorrijwielen aanrukte., in den nacht werd geformeerd en of hieruit moet worden afgeleid, dat de N.S.B. op een of meer plaatsen weerkorpsen-afdeelingen gereed houdt, die in korten tijd kunnen uit rukken om geweld te plegen? Tot welke maatregelen geven de hierboven vermelde feiten den minister aanleiding. Luchtvaart kan internationale vriendschap bevorderen. „Maak van den zegen van het vliegen een vredesinst-rument" is de bede van de liga voor internationale vriendschap. De K.L.M. heeft daarop geantwoord door een van de meest moderne Fokker Douglas machines ter beschik king te stellen, welke op Zondag 2 Augustus a.s. van Amsterdam naar Londen zal vliegen en als een van haar passagiers mej. J. Leijen- dekkers uit Rotterdam, vertegenwoordigster van de Nederlandsche jeugd, naar het Lon- densche vacantie-oord van de liga voor inter nationale vriendschap zal meevoeren. Het vliegtuig zal op het vliegveld Croydon landen, waar 5 jongelieden uit andere landen van Europa (namelijk België, Frankrijk, De nemarken, Duitschland en Zweden) met 5 Engelsche makkers zullen instappen en van waaruit de vlucht zal worden vervolgd naar het vliegveld Heston in West Londen, dicht bij het vacantie-oord van de liga voor inter nationale vriendschap te Ealing. Deze vlucht is een poging om vooral in een tijd, dat het vliegtuig in den oorlog den boven toon voert de jeugd in te prenten op welke wijze het dienstbaar kan worden gemaakt aan de vredesgedachte. De dag, waarop de vlucht plaats heeft 2 Augustus is de vijfde verjaardag van de opening van het internationale vriendschap vacantie-oord in Engeland, welke ten huize van den heer Noel Ede te Brighton plaats heeft gehad. De heer Ede, die nu in Nederland vertoeft, zal mejuffrouw Leijendekkers op haar vlucht naar Londen vergezellen. Gedurende de laatste 3 jaar hebben 500 Ne derlandsche jongelieden de vacantie-oorden der liga in Engeland en Wales bezocht. Op 1, 8, 15 en 22 Augustus a.s. zullen groepen uit Vlissingen vertrekken. Engelsche pleegkinderen in ons land. Pleegouders hebben geen beschermde positie. Kind kan later weer opgeëischt worden. In verband met verschillende persberichten omtrent de rechtspositie van Engelsche pleeg kinderen, door Nederlanders ter blijvende ver zorging „aangenomen", heeft het Algemeen Nederlandsch Persbureau zich gewend tot mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den Armen raad te 's-Gravenhage en secretaris van de Nederlandsche Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar Kind (F. I. O. Ma, die dezer dagen uit Engeland is terug gekeerd, waar hij omtrent de positie dezer kinderen besprekingen heeft gevoerd. Mr. Sark verklaarde, dat hij een lezing om trent de rechtspositie van deze zoogenaamde ..geadopteerde" kinderen heeft gehouden voor de Nationale Council for te Unmarried Mother and her Child in Londen. In deze vergadering waren vertegenwoordigers der pers. die eenigs- zins sensationeele verslagen hebben gemaakt. Men heeft mr. Sark geen dingen in den mond gelegd die hij niet gezegd heeft, doch wel hebben eenige bladen zijn zakelijke mededee- lingen geïllustreerd met verklaringen van eigen getuigen en inlichtingen van adoption-socie ties, de particuliere vereenigingen, die bemid deling verleenen bij het uitbesteden van deze kinderen. Aldus zijn ook eenige niet juiste be richten in de Nederlandsche pers overgeno men. Tot goed begrip der zaak moge hier een korte uiteenzetting van de positie dezer kin deren volgen: De Nederlandsche wet kent geen adoptie. Nederlandsche echtparen, die kinderloos zijn en gaarne een kind in eigen huis zouden wil len opvoeden als „eigen kind", gevoelen veel al bezwaar het kind van een Nederlandsche ongehuwde moeder tot zich te nemen.' omdat zij weten, dat de moeder ten allen tijde kan verzoeken zelf weder met de zorg voor haar kind te worden belast. Weliswaar kan aan de pleegouders de voogdij over het pleegkind wor den opgedragen en kan na verloop van tijd naamstoevoeging of -wijziging worden ver zocht. toch blijft de band tusschen moeder en kind bestaan. De moeder kan den rechter her stel in de voogdij verzoeken en deze zal tenzij het belang van het kind zich daarte gen verzet een dergelijk verzoek toewijzen. Derhalve blijft er bij het in eigen huis opvoe den van een pleegkind steeds eenig risico be staan, dat het kind later wordt „opgeëischt". Pleegouders meenen nu, dat zij zeker zijn van een Engelsch kind. dat de naam wettig veranderd kan worden en dat zij tot het kind in een beschermde positie komen te staan. Dit is niet- het geval. Practisch is hun positie zelfs minder zeker dan die van door den Neder- landschen rechter tot- voogd benoemde pleeg ouders van een Nederlandsch kind. Een geval, waarin de Engelsche moeder het kind van Nederlandsche pleegouders terug- eischte, is bekend en moge tot voorzichtigheid manen. FRAUDULEUS INGEVOERD REUKWATER IN BESLAG GENOMEN. De ambtenaren van invoerrechten en ac cijnzen hebben Donderdag in de Amsterdam- sche haven aan boord van het Engelsche stoomschip ..Borthwick" 288 flesschen reuk water van Engelsche herkomst, welke fraudu leus werden ingevoerd, in beslag genomen. De smokkelwaar is naar het Oost-Indische huis overgebracht. ZEEUWSCH MONUMENT VOOR DE KONINGIN-MOEDER. Reeds geruimen tijd is men in Zeeland bezig met het verzamelen van gelden voor een mo nument voor wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Thans is besloten het ontwerp van den beeld houwer H. J. Etienne uit te voeren en het mo nument te plaatsen op den Dam te Middel burg. Het gekozen ontwerp is in het begin van het vorig jaar gemaakt. Toen voor een soort gelijk gedenkteeken in den Haag, een prijs vraag was uitgeschreven, Het werd toen door de jury gerangaohikt onder de zes beste ont werpen. Onderzoek te Vlissingen wordt voortgezet. Naar de malversaties bij het Crisis Comité. Donderdagmorgen hebben B. en W. van Vlissingen in een spoedvergadering de onre gelmatigheden bij het plaatselijk crisiscomité en bij Maatschappelijk Hulpbetoon onder oogen gezien. Eenparig was het college van oordeel, dat geheel afzijdig van de wijze, waarop zij. die de fraude hebben gepleegd, zullen worden gestraft, in het belang van de behoeftige ingezetenen een ordelijk function- neeren van de betrokken diensten verzekerd moet worden. Vooral de arrestatie en het hierdoor aan zijn arbeid onttrekken van den heer de W. zal bij Maatschappelijk Hulpbetoon tot ernstige stagnatie aanleiding kunnen geven. De heel de W. is Donderdagmorgen officieel uit zijn functie geschorst. In overleg met de hoofd inspectie der steunverleening te den Haag is daarom besloten, dat een bekwaam ambte naar van dien dienst naar Vlissingen zal worden gedirigeerd, om de functie van den heer de W. waar te nemen. Naar wij verne men is voor dit doel de heer van der Struyk. controleur bij de hoofdinspectie voor de steun verleening nog Donderdag uit den Haag ver trokken. zoodat hij hedenochtend zijn arbeid te Vlissingen zal kunnen aanvangen De heer van der Struyk wordt vergezeld door een tweeden ambtenaar, die voorloopig belast zal worden met de leiding der Vlis- singsche arbeidsbeurs. Hoewel deze functionnarissen in den be ginne ongetwijfeld ernstig gehandicapt zul len worden door het feit, dat zij de plaatse lijke toestanden niet kennen, heeft men ge meend goed te handelen door niet-ingezete- nen voor deze functie aan te wijzen, die zon der aanzien des persoons zullen doen wat nood zakelijk blijkc te zijn. Uit goede bron vernemen wij voorts, dat de rijkscontroleur, de heer Korver, voor het on derzoek in deze ingewikkelde kwesties als deskundige aan de Justitie is toegewezen. B. en W. van Vlissingen hebben in ver band met de malversaties nog een adjunct- commies ter secretarie geschorst. Wethouder in arrest? De wethouder van financiën en sociale za ken zou volgens de Tel. gearresteerd zijn Een officieele bevestiging van dit bericht kon het blad echter niet verkrijgen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 24 Juli Het veertigtal boringen, door de hee- ren Gebr. Goedkoop, volgens opdracht van het departement van Waterstaat, tot onderzoek naar den ondergrond der bekapping van het nieuwe Centraalsta tion te Amsterdam ondernomen, zijn af- geloopen en hebben vrij bevredigende resultaten opgeleverd. Thans is men tot ruim veertig meter doorgedrongen en heeft daar zand. vaste klei en klei ver mengd met zand gevonden. De verzak king. welke men eenigen tijd geleden waarnam, en die tot staking van het werk der bekapping aanleiding gaf. ver mindert gaandeweg, waarschijnlijk om dat de bodem vanzelf allengs vaster wordt, zoodat men binnen een niet te ver verwijderd, doch nog niet vastge steld tijdstip, met het werk zal kunnen voortgaan. Deze onderzoekingen naar den onder grond staan in geenerlei verband met het werk der architecten, de heeren Cuypers en Van Gendt. Aan het stations gebouw zelf wordt de laatste hand ter voltooiing gelegd, en is men met het binnenwerk bezig. Burgemeester Van Borsselen geschorst. Wegens onregelmatigheden in de administratie. De heer H. C. R., burgemeester van Borsse len en ontvanger-griffier van het bïnnenbe- heer van den Calamiteuzen polder Borsselen, in in deze functies door Gedeputeerde Staten van Zeeland voor een maand geschorst we gens onregelmatigheden in de administratie. Van welken aard en omvang deze wanorde lijkheden zijn, kon. hangende het onderzoek, niet worden medegedeeld. Tot waarnemend burgemeester en ontvanger-griffier is be noemd ae heer A. A. Elenbaas, burgemeester van 'sHeer Arendskerke. SCHENKINGEN VAN DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA. Het bestuur van de stichting voor huishou delijke voorlichting ten platlelande, welke ge noodzaakt is door de beperkte geldmiddelen veel aanvragen voor cursussen af te wijzen, maakt met groote erkentelijkheid melding van het feit, dat de Koningin en Prinses Juliana elk een bedrag hebben geschonken voor deze stichting. Voorloopig geen Zeppelin- vlucht naar Oost-Indië. Daar de L. Z. 129 „Hindenburg" voorloopig niet aari den dienst op Amerika kan worden onttrokken, kan er van den proefvlucht naar Ned. Oost Indië geen sprake zijn. Men zal daarmee wel tot eind 1937 moeten wachten. Zomerconferentie van de C. H. U. Mr. Schmal over „de toekomst onzer Staatsidee". De dertiende zomer-conferentie, uitgaande van de Christelijke Historische Unie en de vereeniging van Christelijke Historische leden van gemeentebesturen, is Donderdagavond in het conferentie-oord te Lunteren geopend door den voorzitter, den heer J. R. Snoeck Henkemans. Spreker zeide, dat de kracht der Chr. Hist, politiek altijd was, dat zij trachtte door te dringen tot den diepen grond der dingen. De C.H.U. blijft op den voorgrond stellen de prediking van den eisch tot het hooghouden van het recht en het betrachten van de gehoorzaamheid aan Gods geboden. Naar dat richtsnoer moeten alle regeeringsmaatregelen gericht, op dezen toets steen moeten zij gekeurd worden. Blijkt deze keur te falen, dan zij er moed tot veranderen, zoo noodig zelfs tot afbreken van hetgeen met eigen hand was opgebouwd. Deze predi king blijve de voornaamste taak onzer Chr. Hist. Unie. Hierna kreeg mr. J. J. R. Schmal het woord om een referaat te houden over: „De toekomst onzer staatsidee". Na een geestige inleiding deelde mr. Schmal mede eigenlijk te willen spreken over de toe toekomst der democratie, d.w.z. van de Chris telijke democratische staatsidee. Daarmede wil spreker geen propaganda be oogen voor een politieke secte, die denzelfden naam draagt, maar wij, Christelijk-Histori- schen. aldus spr., zijn toch ook Christelijke democraten. Van de Chrïstelijke-Democratische staats idee wilde spr. zeggen, dat het is de bewegende kracht, die den staat bezielt, den mensch van object tot subject maakt, aan het volk zelf- regeering beschikt en dat alles bezien in Christelijken zin. De Savornin Lohman zeide, dat heel de wereld zich beweegt in democrati- schen zin. Nu is het echter een teruggang. In West-Europa echter staat men voor het feit, dat de parlementaire democratie zich heeft baan gebroken. Hier in ons land, aldus spr.., ligt het in onze Christelijk-Historische lijn en is het op haar plaats. Spr. grijpt dan terug naar Groen van Prinsterer, dien de C.-H.-en niet verafgoden, zooals in sommige kringen, maar die zij refereerend en critiseerend ^be zien. Groen van Prinsterer noemde zich evan geliebelijder, niet staatsman. Dit doet niets af aan den eerbied voor hem als politicus. Hij keerde zich echter onvoorwaardelijk tegen politie zonder evangelie, stelde tegenover revolutie het evangelie en was een uitge sproken anti-humanist. Nergens staat verder, dat hij tegen democratie het evangelie stelde, wel de democratische staatsidee van dien tijd, niet tegen den vorm, maar tegen de on-chris- telijke grondslagen. De C.H.U. zal zijn tegen den totalitairen staat, die uit het huidige parlementaire systeem kan opkomen, daar het de democratie uitsluitend wil steunen op de volkssouvereiniteit zonder zich aan God's woord te storen. Democratie in kerk en maatschappij behoe ven wij op deze conferentie niet te bezien, aldus besluit spreker zijn belangwekkend refe raat. In den staat echter wensch ik haar in Christelyken zin.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5