Binnen twaalf uur... De revolutie in Spanje. FEUILLETON Naar üet Engelsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 30) De kever begon thans zijn emoties te too- nen. Hij gedroeg zich vreemd, zwaaide naar links en rechts om een paar duim te winnen, als de weg in deze of geene richting een bocht maakte. Wanhopig tobde hij om den achtervolger van zich af te schudden. „Weer weg!" gromde de reverend. Toen. een paar tellen later: „Daar is-ie weer!.... Wéér verdwenen! Piemel, wat een weg!" Nu kwamen ze bij een groote, wijde bocht. Ze verwachtten de Citroën weer te zien. Hij was er niet „Wat!" zuchtte Freddy. „Rechts!" brulde de reverend. „Rechts! Rechts!" Net op tijd zag Freddy de opening. Hij zwiepte er in, terwijl de motorfiets angstig slagzij maakte en zich weer recht zette, als een klein scheepje in den storm. Ze vlogen een heuvel af, onder een bruggetje door, smal le laantjes in. De weg scheen hen thans te helpen: hij werd al maar smaller en slech ter, en door dichte hagen ingesloten als hij aan beide zijden was. maakte hij vluchten on mogelijk. De Citroën had er blijkbaar een heenkomen in gezocht in de hoop, dat de achtervolgers er op zouden stranden. Ze namen de laatste bocht van de jacht. Vóór hen, op zoowat een steenworp afstand was de Citroën. Freddy nam een eindspurt, terwijl de reverend zijn revolver trok. Het wapen werd gericht op de achterruit van den wagen. „Niet schieten!" riep Freddy. „U zou Miss Leveridge kunnen raken." „Miss Leveridge zit er niet in", verklaarde de reverend doodbedaard. Het volgende oogenblik had zijn kogel de ruit versplin terd XXXI. IN HET NAUW. Freddy Reeve was te jong om den oorlog te hebben meegemaakt, maar nu kreeg hij toch een idee hoe een mensch zich voelt te midden van fluitende kogels, wanneer hij zich elk moment moet afvragen wanneer een van die kogels midden door zijn lichaam zal gaan. Het versplinteren van de achterruit van de Citroën was het begin van het gevecht. Een kogel kwam uit den wagen terug- gezweefd. Hij miste en drong ergens ver weg in den grond. Het volgende schot kwam uit Freddy's eigen revolver, hoewel hij zich niet kon herinneren zijn wapen getrokken en ge vuurd te hebben. Freddy's kogel ging even eens ver over het doel. Daarna suisden er nog verscheidene andere kogels door den nacht, maar hun aller baan was even doelloos en geen ervan raakte een menschelijk lichaams deel. De heele geschiedenis leek een dwaas spel, maar toch een spel, dat ieder oogenblik in ernst kon overgaan. Freddy, die verdekt stond opgesteld, kwam op een gegeven moment tot de conclusie, dat hij met zijn revolver den Londenaar onder schot hield. De Londenaar stond, bezweet en verward, naast zijn wagen. Zijn geestkracht scheen een deuk te hebben gekregen of had hij misschien geen patronen meer? Fred dy had er nog een paar. Hij kon dien kere! met een ervan doodschieten, even makkelijk als hij een doosje lucifers van een schoor steen kon slaan. Maar kon hij dat heusch? Hij vond dat het niet kon. En toen hij den reverend van uit een andere gedekte positie hoorde roepen: „Niet schieten" was deze raad volkomen on- noodig. De reverend had met zijn pistool de andere voormalige inzittende van de auto de oude vrouw in bedwang. Op dat oogenblik begon Freddy's brein te verhelderen. Al wat te voren geschied was, was mengelmoes. Maar nu wist hij: de slag was gewonnen de hemel mocht weten hoe en de overwinnaars konden hun voorwaar den stellen. .„Allebei revolvers laten vallen!" beval de reverend. .,Wat heeft dat voor nut?" grauwde de Lon denaar. „Doe wat ik zeg." „DT zit niks meer in!" „Doe wat ik zeg!" De revolvers vielen op den grond. „Mooi. Nu handen omhoog." „Dat is tijd verknoeien, hé?" „Ik zie dat er een idee door je hoofd spookt dat ik het niet zoo ernstig meen", waar schuwde de reverend. „Het zal jullie leven redden als je het tenminste de moeite waard vind het te redden wanneer je je ih je hoofd prent, dat ik het héél ernstig meen en dat ik je zal neerschieten als je ook maar aan één bevel niet behoorzaamd, of verzuimd te antwoorden op maar één vraag. Je gehoorzaamt onmiddellijk en je antwoordt onmiddellijk of je krijgt een kogel. En je lieve gezellin ook. Begrepen?" Vier handen gingen omhoog. „Dank je. Nu dan. Waar zijn jullie gevan genen? Vlug!" „Norwich", verklaarde de Londenaar. „Je bedoelt dat ze in den anderen auto wa ren?" ..Natuurlijk waren ze dat. Suffers waren jul lie om ons achterna te gaan ,.We zullen zelf wel uitmaken of we suffers waren of niet. Waarom zijn jullie ook niet naar Norwich gegaan?" „Om jullie van de wijs te brengen. En dat is ons gelukt." „Wie is er naar Norwich?" „De baas". „Aha, onze vriend met het paardengezicht? Hoe heet hij?" „Smith." „Dank je. En hoe heet hij werkelijk?" „Dat is zijn ware naam". „Dat is niét zijn ware naam. En jullie ge vangenen zijn niet meegenomen naar Nor wich. Je hebt je kans gehad. Tenzij ik bin nen de tien seconden antwoorden overeen komstig de waarheid krijg op deze twee vra gen, zal ik je neerschieten als een hond." Een onverwachte uitbarsting van de vrouw volgde. „Laat dat in hemelsnaam niet gebeuren", jammerde ze. „Zijn naam is Chrishoïme, als je net dan met alle geweid weten wilt, William Chrishoïme." „Chrishoïme", herhaalde de reverend. „Dus dié is het! Ik had me al dikwijls afgevraagd wie het zijn zou. En hij is naar Norwich ge gaan?" „Ja". Het was de vrouw die thans de antwoor den gaf. „Alleen?" „Ja." De Londenaar gaf het op. „Waarom ging hij alleen?" „Hij wacht daar op oifs". „Juist. En waar hoopt hij julllie te ont moeten?" „In Hornsey. „Gek!" snauwde de Londenaar. „Jij bent gek!" bitste de vrouw terug. „Wat heeft het voor doel? We zijn er nu immers toch bij". Ze wendde zich weer tot den geeste lijke. „Ja" dat was het. plan. Maar het ging mis. Er. nu weet u het." „Neen, nog niet alles. D'r was er nog een, Barlow. Hoe zit het met hem?" ..Misschien weten jullie daar meer van dan wij", blafte de Londenaar. „Komt hij ook bij jullie?" vervolgde de re- verend onverstoorbaar. De vrouw antwoordde weer. „Hij had'er al moeten zijn, maar hij kwam niet. Nu, toen konden we niet langer wach ten ,.U had gelijk", wendde de reverend zich tot Freddy. „Het was het wachten op Barlow, dat de vertraging veroorzaakte". „Ja, maar waar is Miss Leveridge?" riep Freddy. „Verdraaid, wat doet de rest er toe? Wat hebben jullie met haar gedaan?" Hij beet den Londenaar de vraag toe, maar de vrouw nam weer het woord. „O. ik zal het u zeggen. Ze is nog in het huis." „Wat!" riep Freddy stomverbaasd. „Kalm", vermaande de reverend. „Niet je revolver omlaag doen Hij keerde zich naar de vrouw. Ga door. Maar deksels vlug alsjeblieft"è „Nou ik zei het u toch?" repliceerde de vrouw geprikkeld. „Ze is nog In het huis. Het kind ook. Ze zijn in een kelder opgesloten je komt er door de kast onder de halltrap en daar moesten ze blijven, tot we gekregen hebben wat we wilden." Freddy's hand trilde en de vrouw keek angstig naar zijn revolver. „Dus die twee meisjes zijn op het oogenblik in een kelder?" riep hij. „Ja," bromde de vrouw. „En Chrishoïme heeft den selutel." „Daar alleen achtergelaten om misschien te verhongeren?" „Er moet daar voedsel zijn", stelde de reve rend hem gerust. Hij sprak kalm, maar on danks zijn kalmte was hij niet minder ont roerd dan Freddy. „Ontvoerders benadeel en zich zelf, als zij hun slachtoffers dooden. „Kom! Laten we teruggaan?" stelde Freddy opgewonden voor. (Wordt vervolgd.) De aankomst van Lindbergh te Berlijn voor zijn bezoek aan Duitschland ter bestudeering van het luchtvaartwezen Ten bate der Vereeniging Arbeid voor Onvolwaardigen worden te Amsterdam nieuwe rijwielbelastingplaatjes ge stempeld De burgeroorlog In Spanje. Een soldaat der civiele garde schiet vanuit een hinderlaag op de rebellen tijdens de hevige straatge vechten in Barcelona. Links eenige republikeinen, die dekking zoeken tegen de kogels De route op den derden dag der Vierdaagsche Afstandsmarschen leidde naar Arnhem. De deelnemers passeeren dit jaar voor het eerst de nieuwe Waalbrug te Nijmegen De Spaansche gezant, die zijn ontslag heeft in gediend, verlaat het ministerie van Buitenlandsche Zaken te den Haag na zijn geloofsbrieven te hebben terugontvangen Ochtendtoilet m het Vier daagsche kamp te Nijmegen. De vier groote marschen zijn thans weer volbracht Olympische Spelen De eerste authentieke foto's van den burgeroorlog in Spanje. Moorsehe troepen bewaken de toegangswegen tot Gibraltar. Op den achtergrond de Rots van Gibraltar Een aantal studenten der Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam is Donderdag naar Berlijn voltrokken ter bijwoning van de

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9