UNITED STATES LINES VERTELLING Herziening beginsel program V. D. B. UW ZONNEBAD DP ZEE ZATERDAG 25 JULI 1936 HAASCEM'S DAGBLAD 9 STADSNIEUWS EXAMENS. PROT. CHRIST. NIJVERHEIDSSCHOOL TETTERODESTRAAT 109. Het diploma van de Voorbereidende klasse werd heden uitgereikt aan: H. J. G. Bïonk- horst, Bloemendaal, G. H. Drommel, Haarlem. S. Franken, Haarlem, H. J. Giesselbach, Sant poort, J. P. v. d. Ham, Bloemendaal, K. Hart. Haarlem, W. Hopman. Haarlem. P. L. Kees man, Haarlem, N ,E. Knibbe, Haarlem, M. de Kok, Haarlem, F. Kroonstuiver, Haarlem, J. Lycklama a Nijeholt, Haarlem, J. M. Schop, Heemstede, J. M. de Vries, Haarlem, C. H. Brongers, Haarlem, W. H. H. Buitenhuis. Haarlem, M, Drayer, Haarlem, A. van Dus- schoten, Haarlem, H. Glastra, Haarlem, P. v. d. Gruiter, Haarlem, A. S. van Hinte. Haar lem, P. M. Kalf, Bloemendaal, W. J. Kramer, Haarlem, J. H. Kruiff, Hillegom, F. Lem, Haarlem, C. A. de Munnik, Haarlem, M. Nie zen, Heemstede, M. G. Priester, Overveen, P. Ruiter, Haarlem, F. R. Smid, Bloemendaal, E. H. v. Vliet, Santpoort. Afgewezen 4. Het diploma „Costuumnaaister" behaalden: J. A. den Boer, Haarlem, A. Brons. Haarlem. M. W. W. Fikkens, Halfweg. A. Oskam, Hoofd-1 dorp, M. A. Reckman, Haarlem, G. Visser, Bennebroek. Afgewezen geen. Het diploma der 2-jarige middagcursus werd behaald door: J. Bakker, Haarlem, L. Blei, Haarlem, F. W. Bos, Haarlem, G. van Dam, Haarlem, M. Jager, Haarlem, F. de Kleuver, Haarlem, C. Loevezijn, Haarlem. S. Spanjer, Spaarndam, G. Weyland, Haarlem, A. S.'Wijkhuizen, Haarlem, E. Zonneveld, Haarlem. Het diploma voor de naaldvakken ontvin gen: C. van Heerden, Haarlem, H. W. van Pruisen, Haarlem. Afgewezen een. Bevorderd van de le naar de 2e klasse huishoudkundige: T. Beekman, V. Bielke. W. Blankenberg, J. Büller, E. Dolleman, E. Duys, L. Hauber, S. Hauber, M. King, R. Koper, M. Muller van Brakel, M. van Oosterzee. C. Roodenburg. N. Stoutenbeek, C. Stuivenberg, A. Verheul, R. Wuis. Allen werden bevorderd. Bevorderd van de le naar de 2e klasse, hulp in de huishouding: N. Boon. T. Gold- schmeding, G. Hoeksema, R. Hoos. M. Hune- man, C. Minsart, E. Quivooy. H. Quivooy, R. de Ridder, J. Sloot, T. van Telgen, A. Ver planken, P. de Vries, T.. Wallenburg, J. Zon- nenberg. Voorwaardelijk: N. Borger, friet bevorderd: twee. Bevorderd van de le naar de 2e costuum- klasse: B. den Doelder, W. Groenveld, B. Lavèn, W. Suurland. Bevorderd van de 2e naar de 3e costuum- klasse: N. van Beem, N. Boekman, J. Boeser, M. Oly. Allen werden bevorderd. Bevorderd van de le naar de 2e Voorbe reidende klasse: A. Bakker, N. Beenhakker, T. de Boo, R. Dercksen, G. Duits, N. van Ewijk, G. Greuter, A. Heijkoop, D. Hoffies, S. van Iperen, B. de Jong, J. Karrenbeld, C, de Koningh. G. Pop pen, W. van Schagen, A. Sepers, L. Traan- berg, B. Walet, J. Wassink. J. Alofs, C. Bou- ma. A. Brouwer, B. Dijkstra, R. van Herp. T. v. d. Kaay, T. Klomp, A. Kuykhoven. T. Metz, R. Peek, W. van Pruissen, J. de Ridder. A. Timmerman, R. v. d. Veen. R. Venema. T. van Bergen, M. Bruin, B. Büning. N. Ca- landt, B. van Egmont, fr. Hart. J. Horselen- berg, W. de Jager, B. Kalf, D. Kooymans, F. Kruiver, A. Kunnen, G. Schraa, J. van Schuppen, A. van Schuppen, M. v. d. Velde, B. Wouters. J. Broekmeulen, A. den Engelse, H. Giesel, D. v. d. Ham, A. Kater, W. Keur, B. Klaassen, S. v. d. KTugt, A. v. Leersum, G. Maarse, R. Montijn, R, Noest, D. Oudkerk, W. Roorda, G. de Ruigh, T. Sohl, D. Stomp- horst. Voorwaardelijk bevorderd: A. Aarts, C. Smit, T. Eshuis, J. Hop, T, de Jong, R. van Zanten, R. v. d. Hoek, M. Moone, R. Smalle- gange, A. de Bruin. Niet bevorderd: 10. Bevorderd van de le naar de 2e klasse middagcursus: J. Aardema, J, de Bruin, R. Eenlchoorn. A. Kok, D. Leen, S. Ouwerkerk, R. Leen, H. Ruitenberg, B. van Riesen, J. Silvis, C. Teutscher, D. van Zon. Voorwaardelijk: R. Pardoen, L. van Ros- sum du Chattel. Niet bevorderd geen. EXAMEN HOOFDAKTE. Geëxamineerd 4 vrl. en 4 mnl. candidaten. Geslaagd de dames M. S. Visser, Haarlem A. J. Dekker, Heemstede. R. F. Wentholt. Heemstede en de heeren A. J. Sevenhuijsen Haarlem, J. N. Veeninga, Haarlem. EXAMENS. CENTRALE SCHOOL I, Weltevredenplein. Van de Centrale School I, slaagden de volgende leerlingen voor het toelatings examen voor de H.B.S.: HetBy Kollewijn; Annie Schilstra, Akke van Kampen, Corrie Hop, Jan Klimmer, Theo v. d. Bos, Kees Hout. Kees Broertjes, Leo Hommels, Henk Schipper, Herman Sleutelberg, Jacques Klinkenberg: Johan Huizinga, Wim Hartman. PERSONALIA Voor het examen Fraaie Handwerken is te Amsterdam geslaagd mej. J. Luijten te Haar lem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Hanschoenen en ceinturen. Politiebureau. Smedestraat; Armband. Gosewehr, Oostvest 14. Jongensboek, Appelboom. Uranusstraat 1. Bril, Spaans, Rembangstraat 27; Broche, Po litiebureau Smedestraat; Damescape. Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; Hond, Smit, Corn. Schoonstraat 6, Jas, Selderbeek, Lelie straat 18c, Jas, de Groot. Tempeliersstraat 47; Jas, de Laat, Schouwtjesplein 4, Kinder mantel, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat Portemonnaie met inhoud, ten Cate, Heussen- straat 12. idem. Keijzer, Gen. Cronjéstraat 37, idem, Tang, Rijksstraatweg 64. parapluie. Vroom Dreesmann, Gr. Houtstraat, Pakje, inh. schoenen, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; pakje, inh. bustehouders, du Tyan Slachthuisstraat 91 rood; Hondenpenning, Hesmerg, Pijlslaan 107, Heerenpet. Kendrik. Schermerstraat 33. kinderspeelring. v. d. Meer Mamixstraat 32. gouden ring, v. d. Ven. Ken- nemerstraat 34. rijwielplaatje. Bas. L. Marga- rethastraat 20 E, Vulpen. Steeman. Prinsesse- kade 14; zak, inh. waschgoed. Kerner, de Wit- straat 36, zadeldekje, Schneider, Bosch en yaartstraat 13. Werkloozenaantal dalend. In twee maanden met 37.000. Het aantal geheel werkloozen, dat op het einde van Juni jl. als werkzoekenden stond ingeschreven bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling in Nederland, bedroeg 378.796 tegen 392.884 ultimo Mei j.l. en 415.743 ultimo April j.l. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekenden bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Bij vergelijking met de opgaven van vo rige perioden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatre gelen van administratieven aard, die beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. Luchtverkeer met Spanje onderbroken. De onlusten in Spanje hebben ten gevolge gehad, dat buitenlanders aan de grenzen geweerd worden, waardoor het luchtverkeer van midden-Europa met Spanje onderbroken is. De luchtlijn, waarop de K. L. M. aansluiting heeft naar het Iberisch schiereiland, nl. ParijsBordeaux Madrid, wordt thans slechts gedeel telijk door de Air France gevlogen, t.w. alleen het traject Parijs-Bor deaux. Hoewel het Dinsdag nog mogelijk was, over Toulouse naar Barcelona te komen, is het niet waarschijnlijk, dat deze verbindingslijn gehandhaafd zal kunnen worden. CENTRALE WERKGEVERS RISICO-BANK. Vrijdag hield de Centrale Werkgevers-Risi- co-Bank in de groote zaal van de Industrieele Club te Amsterdam haar jaarlijksclie alge- meene ledenvergadering. De vergadering werd geleid door den heer mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, voorzitter van het college van commissarissen, die na zijn openingswoord al lereerst herdacht degenen, die in den loop van het jaar der vereeniging door den dood zijn ontvallen. Alvorens het jaarverslag in behandeling wordt genomen worden commissarissen op voorstel van den voorzitter door de vergade ring gemachtigd, om na bestudeering van een Wetsontwerp dat zeker het gevolg zal zijn van het thans bij den hoogen raad van arbeid in gediende voorontwerp tot wijziging van de ongevallenwet 1921 namens de Risico-bank het door haar in. te nemen standpunt te bepalen ente dien aanzien de maatregelen te ne men, welke hun wenschelijk zullen voor komen. Hét verslag, de balans en de rekening en verantwoording over 1935. werden door de vergadering goedgekeurd. Als lid van het college van commissarissen werden door de vergadering herkozen de hee ren ir. G. A. Kessler te IJmuiden, H. Smidt v. Gelder te Amsterdam. Fred. C. Staehle te 's Gravenhage en A. H. Verkade, te Zaandam. Tenslotte werden benoemd als leden van de commissie van arbitrage de heeren prof. L. A. van Royen te Delft, mr. R. J. H. Patijn te 's Gravenhage en prof. mr. C. W. Star Bus- mann te Bilthoven, en als plaatsvervangende leden dier commissie de heeren prof .mr. R. P. Cleveringa te Leiden, jhr. mr. D. J. de Geer te 's Gravenhage en mr. G. A. de Graag te Utrecht. GROENTEMARKT. Haarlem, 21 Juli 1936. Tomaten f 0.06—0.10 per K.G Snijboonen f 0.18—0.22 per K G. Heereboonen f 0.11—0.15 per KG. Spinazie f 0.200.35 per kist Postelein f 0.250.45 per kist Andijvie f 0.20—0.35 per kist Sla f 0 20—0.55 per kist Wortelen f 0.050.08 per bos Rabarber f 0.040.06 per bos Radijs f 0.030.06 per bos Prei f 0.020.05 per bos Selderie f 0.02—0.05 per bos Peterselie f 0.030.06 per bos Bloemkool f 0.050.20 per stuk Komkommer f 0.020.03 per stuk i H.D.* D-trein 38 rijdt door. Het was een heldere, ijskoude nacht. De stationschef van het station Brieg had zoo even den personentrein 165 laten vertrekken. Huiverend trad hij het goed verwarmde bureau binnen, trok zijn dikke overjas uit en ging bij de kachel zitten. De telegrafist keek vluchtig van zijn met toestellen beladen tafel op. ,'t Is een verduiveld koude nacht, meneer Wenger", bromde de chef, terwijl hij zijn ver kleumde handen wreef. Meer Wenger knikte en onderbrak zijn werk even. ,Het is hetzelfde weer als op den 18den December van het vorig jaar, meneer Hagen". Hagen stak een sigaret op en wierp de luci fer achteloos weg. „Den 18den December?" „Ja. Bent u dan vergeten, dat het vandaag precies een jaar geleden is. dat het vreeselijke ongeluk met trein D-38 gebeurd is? Zes en twintig dooden en meer dan veertig zwaar ge wonden waren het gevolg van een achteloos heid van machinist Meinhardt, die het stop signaal niet opgemerkt had". Hagen knikte ernstig. Hij had dien nacht dienst gedaan en herinnerhe zich nu de ver schrikkelijke gebeurtenis. Meinhardt kwam er, als een wonder, zon der letsel af. Maar eenige dagen later werd hij, onder den indruk en het zich bewustzijn van zijn schuld, krankzinnig", zei hij lang zaam. Dan keerde hij zich naar zijn schrijf tafel, en mompelde met een blik op de klok: „D-38 komt volgens de dienstregeling om 2 uur 15 aan". Op dit oogenblik belde de telefoon. Wenger begaf begaf zich ijlings naar het toestel, luis terde en werd zoo bleek als een doode. Ont hutst riep hij uit: „Om Gods wil, meneer Hagen. D-38 is door het haltesignaal van Grans gereden Hagen sprong op en snelde naar de telefoon. Tevens wijziging van het werkprogram. In de Vrijzinnig-Democraat is afgedrukt het advies aan het hoofdbestuur over de wensche- lijkheid van herziening van de beginselverkla ring van de 1 en 2 van het werkprogram Een commissie, bestaande uit: prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter, mr. A. M. Joekes, G. Ritmeester, mr. W. H. M. Werker, mr. L. G. van Dam, secretaris, adviseert het hoofdbe stuur de volgende beginselverklaring voor te stellen: De Vrijzinnig-Democratische Bond stelt zich ten doel een georganiseerd optreden te bevor deren van alle vereenigingen en personen, die de volgende beginselen onderschrijven: 1. Regeermacht en wetgeving behooren te steunen op de vrije, georganiseerde, wilsuiting van alle meerderjarige Nederlanders. Ter bereiking van dit doel moet de staat kundige opvoeding des volks worden bevorderd en het besef worden versterkt, dat verdraag zaamheid tegenover andersdenkenden een on ontbeerlijk element is voor een gezond staat kundig leven. De grootst mogelijke openbaar heid van alle regeeringsbeleid, alsmede een onbeperkte verantwoordelijkheid van de over heid tegenover de vertegenwoordigende licha men is geboden. II. 1. De waarborgen voor de geestelijke en persoonlijke vrijheid moeten worden gehand haafd. Het geestelijk leven van het volk ver dient de belangstelling en den steun der over heid. De overheid heeft de volksontwikkeling te bevorderen. 2. Wetgeving en regeeringsbeleid moeten er op gericht zijn de maatschappelijke ontwikke- lingsvoorwaarden voor alle gelijk te maken. 3. Om de vrije werkzaamheid in de voort brenging en het voortbrengend vermogen van het volk te bevorderen, moet aan ieder de vrucht van eigen inspanning zijn verzekerd. Daarom kan erkenning van het persoonlijk eigendomsrecht in de maatschappelijke orde niet worden gemist. De wetgeving behoort echter de omvang van dit recht aan te passen bij de maatschappelijke ontwikkeling. De overheid heeft in het bedrijfsleven een leidende taak te vervullen, in het bij zon dei- door de georganiseerde samenwerking in het bedrijfsleven te bevorderen, en door, zoo noo- dig, indien de werking van het vrije bedrijf het algemeen belang schaadt of een recht vaardige verdeeling van het arbeidsproduct het vordert, den privaten ondernemingsvorm ter zijde te stellen. 4. Allen, die in het bedrijfsleven werkzaam zijn, behooren belang te hebben bij de uitkom sten van de onderneming en medezeggenschap in de regeling der arbeidsvoorwaarden en in de organisatie van het. bedrijf. De overheid behoort door krachtige sociale maatregelen het stoffelijk en zedelijk welzijn van allen, die aari de voortbrenging deelnemen, te bevorderen. III. Het streven moet worden gericht op de ontwikkeling van de internationale rechts organisatie, waarin, met uitbanning van den oorlog, de beslechting van geschillen langs vreedzamen weg en de handhaving van de rechtsorde is verzekerd. Ten aanzien van het werkprogram wordt het volgende voorgesteld. Par. I. Hoofdlijnen der staatsinrichting zal luiden: 1. Handhaving van het grondwettelijk Ko ningschap van Koningin Wilhelmina en haar nakomelingen. Bij gebreke daarvan beslissing over den regeeringsvorm door een volksstem ming. 2. Vorming van kabinetten, steunende op het vertrouwen der volksvertegenwoordiging. 3. Grondwettelijke gelijkstelling van mannen en vrouwen. 4. Samenstelling der volksvertegenwoordiging volgens het één-kamerstelsel en volgens alge meen kiesrecht van alle meerderjarige man- FA.WIU.EM. VERVORMÉN VERVEN STOOMEH VAf* ©AAA ES HO» OEN '"ILHELMtWASTRAAT 16. T1L:KS884 HAARLEf Geopend tot 6.30 u. n.m. Zaterdags tot 4 u. n.m. (Adv. Ingez. Med.) De stationschef van Grans berichtte opgewon den, dat D 38 met razende snelheid het sta tion voorbij gereden had, niettegenstaande het binnenkomen als onvrij gesignaleerd was. Ge lukkig was de baan vrij, zoodat alles goed ging geen ongelukken verwacht werden. Hagen haalde verlicht adem, maar het vreemde voor val liet hem geen rust. D-38 reed op een dubbel spoor, dat echter slechts tot Brieg liep. Hier werd van locomotieven verwisseld; bovendien moet D-38 de komst van den uit de tegenovergestelde richting komende express- trein afwachten, aangezien van Brieg af het dubbelspoor in enkelspoor overging. Als hij dus ook Brieg doorreed, dan was een botsing onvermijdelijk. Ten slotte kwam Hagen tot- de geruststellende overtuiging, dat het een bij zonder toeval moest zijn. dat D-38 het halte signaal had doen doorrijden. Uit voorzichtig heid liet hij door Wenger de baanwachters in- strueeren den trein met handsignalen tot staan te brengen. Ongeduldig wachtte hij op het bericht van den eersten wachter, dien de trein in onge veer vijf minuten moest bereiken. Eindelijk ging de telefoonbel. Hagen hield nerveus den hoorn aan het oor, om onthutst te vernemen, dat ook aan de handsignalen geen aandacht geschonken was. Wenger alarmeerde het ge- heele traject. Het getik.van het telegrafeer- toestel klonk bijna angstwekkend, haast drei gend. in de nachtelijke stilte van het vertrek. Plotseling schrille bellen van de telefoon. Het hoofdstation, waarvan D-38 was vertrok ken. seinde dat de machinist Hieber, die den D-trein moest rijden, in de nabijheid van het stookhuis bewusteloos was gevonden. Bij het vertrek van den trein was de verwisseling van personen onopgemerkt gebleven en niemand wist wie op de machine stond. Nauwelijks had Hagen dit verpletterende bericht ontvangen, toen ook de tweede baanwachter meldde, dat zijn pogingen om den trein tot staan te brengen, zonder gevolg waren, gebleven. In veertig minuten moest D-38 Brieg berei ken. Hagen begreep de dreigende situatie en nam een koen besluit. .Is het traject tot Grans vrij?" vroeg hij den radeloozen Wenger. ..In viif minuten moet goederentrein 1274 ertrekken". „Blijf aan uw toestel, Wenger!" beval Hagen, „Ik ga er op uit". Hij trok zijn overjas aan en snelde naar buiten. Hij klom op de zware snel- nen en vrouwen op den grondslag van even redige vertegenwoordiging. 5. Facultatief volksreferendum. 6. Instelling bij de wet van publiek-rechte- lijke organen aan welke, behoudens hooger toe zicht, regelende en besturende bevoegdheid worde opgedragen ten aanzien van de belan gen voor "welke zij zijn ingesteld. Bij de samenstelling dezer organen zal moeten wor den zorg gedragen voor vertegenwoordiging der deskundigen en der betrokken belangen- aroepen. Ten aanzien van par. 2. Verhouding van kerk en staat, wordt de volgende tekst voor gesteld: 1. Losmaking van de financieele banden tus schen staat en kerkgenootschappen, na over leg met die genootschappen en met eerbiedi ging van verkregen rechten. In afwachting daarvan onbekrompen toepassing van art. 172 der Grondwet, met inachtneming van een billijke verhouding tussohen de verschillende gezindten. 2. Herziening van artikel 171 der Grondwet in vrijzinnigen geest, (Processieverbod Red.) Een commissie, bestaande uit prof. mr. F. G. Scheltema, Amsterdam, voorzitter; mevr. mr. B. Bakker-Nort, Den Haag; mej. mr. A. Goud smit, Amsterdam; de heeren H. Huberts. Am sterdam; C. Ouwehand. Vlissingen; A. Kooi man, Bilthoven, en mej. mr. Adriaanse, Roer mond, secretaresse, heeft een nieuwen tekst ontworpen voor paragraaf 3 van het werk program. De nieuwe tekst, waarin de wijzi gingen vet zijn gedrukt, luidt: 1. Opheffing van alle wettelijke bepalingen, die de vrouw achterstellen bij den man. 2. Herziening van de Wetboeken in de geest der Vrijzinnig-Democratische beginselen, in het bijzonder van het familierecht en het burgerlijk procesrecht. 3. Invoering van administratieve rechtspraak voor die gevallen, waarin de administratie geen voldoende waarborg oplevert voor onpar tijdige beslissingen. 4. Handhaving en verbetering van de wette lijke regeling van den rechtstoestand der amb tenaren. Regeling der arbeidsvoorwaarden van het personeel in dienst op een arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht bij overheids diensten en daarmee gelijk te stellen diensten. Regeling der arbeidsvoorwaarden in bestek ken van voor overheidsrekening uit te voeren werken: bestaan collectieve contracten, welke ter plaatse van algemeene toepassing zijn, dan behooren deze deel uit te maken van de arbeidsvoorwaarden. 5. Een betere en meer doelmatige wettelijke dierenbescherming. Gemeenteraad in staking gegaan. Omdat de burgemeester niet 's avonds wil vergaderen. De gemeenteraad van Loosdrecht is Vrij dagmorgen in staking gegaan. Toen de voor zitter, burgemeester Jhr. Q. E. van Swinde ren, op het vastgestelde unr.de vergadering opende, bleken sléchts vijf van de elf leden aanwezig. De burgemeester schorste daarop de vergadering tot hedenmiddag twee uur. Een der raadsleden deelde mede waarom men ..staakt". Verschillende malen had men reeds verzocht de vergaderingen des avonds te houden. Dit was wel éenige malen ge beurd. doch later is met dezen wensch geen rekening meer gehouden. De burgemeester zeide hierop, dat hij het uur der vergaderin gen vaststelt en merkte nog op. dat de wet wel éen artikel heeft om dergelijke streken te voorkomen Ordening in het eierbedrijf. Organisaties vergaderen. Naar wij vernemen zijn plannen tot in voering van een controle op eieren voor bin- nenlandsche consumptie in vergevorderden staat van voorbereiding. Deze controle wordt noodzakelijk geacht tot behoud van den om zet in het binnenland en ter voorkoming va" moeilijkheden bij den export. De controle zal zich uitstrekken van de bron af tot den con sument. Het bedrijfsleven zal in de kosten daarvan moeten bijdragen. In verband met bovenstaande plannen is in een te Amsterdam gehouden vergadering van zeventien organisaties op het terrein van den eierhandel een commissie benoemd om het vraagstuk der bedrijfsordening te bestudeeren, en daarover een gedetailleerd rapport in te dienen. In deze commissie zijn alle groepen van den handel vertegenwoordigd. treinlocomotief, die ter verwisseling gereed stond en maakte den machinist in korte woorden duidelijk wat hij van plan was te doen. De machine werd naar het tweede spoor gerangeerd en verdween met groote snelheid in den ïjskouden, pikdonkeren nacht. Steeds groot-er werd de snelheid en al spoedig raasde de locomotief met een honderdkilometer- tempo den ongelukstrein tegemoet. Eindelijk doken heel in de verte de sterke schijnwerpers van den D-trein op, die snel naderde. Hagen liet stoppen en gaf order achteruit te rijden. De aanvangssnelheid der machine was gering en derhalve suisde D-38 op het andere spoor voorbij. De duisternis scheen zijn roode staart- lichten te verdoezelen. Nu gaf de machinist der reserve locomotief volle kracht en spoedig had zij den D-trein bereikt. Wagon na wagon werd ingehaald. Hagen staarde naar den trein. De passagiers hadden er in het minst geen vermoeden van, dat zich daarbuiten een strijd voorhun leven afspeelde. Oneindig lang scheen 't te duren, voor zij met de D-trein-machine op gelijke hoogte kwamen. Reeds naderden zij met enorme snelheid den laatste baanwachter voor het station Brieg. die vertwijfeld zijn lantaarn zwaaide. Nu was het zoover. Hagen was besloten zijn eigen leven voor dat dei- honderden reizigers op het spel te zetten. Hij trad een schrede terug, waagde den koenen sprong op de ongeveer een meter van hem af zijnde locomotief van den D-trein en het gelukte. De machinist had een hand om den stoomhefboom gekneld, terwijl hij met de andere krampachtig den manometer vast hield. Zijn lichaam was voorover gebogen, het gelaat naar het kijkgat gewend, den stoppe- ligen baard vol ijs en met bloedig schuim op den grond. De stoker lag niet een bloedend hoofd bewegingloos voor de ijzeren stook- deur. Hagen stortte zich op den machinist en trok hem mei alle kracht terug. Deze zakte levenloos in elkaar hij was dood. Reeds knarsten de razende wielen over de eerste wis sels vóór Brieg. Hagen gooide de rem over en het gelukte 'hem den trein tot stilstand te brengen. Uitgeput klom hij van de machine. De hoofdstationschef, die men uit zijn bed ge klopt had. drukte hem. diep ontroerd, belde handen. Toen zij den dooden machinist van de locomotief haalden, herkenden zij hem. Het was de krankzinnige Meinhardt. -• Aan boord van onze luxueuze Liners, w\ „Washington" en „Manhattan", heerscht 't vlotte leven van een mondaine badplaats. Dekspelen, zwemmen, tennis of luieren in de zon... 's Avonds een voortreffelijk maal in een elegant restaurant, talkies... dansen... En dan: het grootst mogelijke hut-comfort tegen den laagst denkbaren prijs: slechts 333.- voor een twee jaar geldige retour passage (RotterdamNew-York) in de uitne mende toeristen-klasse. Regelmatige afvaar ten van Hamburg, Southampton en Le Havre. Vraagt volledige inlichtingen bij de Generaal-Agenten voor Holland, N.V. ROTTERDAM OCEAAN SCHEEPVAART MIJ. Atlantic Huis, Weslplein 2b, Rotterdam en bij alle reisbureaux. (Adv. Ingez. Med.) WETSONTWERP TOLHEFFING OP DE BRUGGEN INGETROKKEN De Minister van Waterstaat heeft, krach tens machtiging van de Koningin, ook uit naam van den Minister van Financiën aan den voorzitter der Tweede Kamer medege deeld. dat het aan de Kamer bij koninklijke boodschap van 16 Januari 1935 aangeboden ontwerp van wet tot het geven van vrijheid om een concessie tot tolheffing te verleenen aan een aan te wijzen naamlooze vennoot schap, wordt ingetrokken. Gelijk men weet is, ter financiering van den versnelden bruggenbouw, in de Dlaats van de door wijlen minister Kalff gedachte tol heffing op de bruggen, de extra-heffing van V2 cent per liter benzine gekomen. Voorwaarts! Aan de lange witte mast op het groote gras- velj voor het huis hangt de vlag. Aardig idee die vlag daar", zeggen de gas.- ten den eersten dag en dan kijkt iedereen ernaar. Van den harden grintweg op een kilometer afstand is die vlag al te zien tusschen het geboomte. Het uitzicht over de akkers is hier wijd en de vlaggestok is hoog. Even praten we allemaal over de vlag. Den volgenden dag kijkt niemand er meer r.aar. De vlag is aanvaard als behoorend bij het landschap. Spoedig, te spoedig glijden de dingen van uit het bijzondere in het alledaagsche Twee dagen later zijn de gasten vertrok ken. Het weer is omgeslagen. De regen klettert tegen de ramen. Laag hangt de dreigende grauwe lucht over de landen. Met bezorgdheid gaan de gesprek ken over den stand van de rogge. Zal de rogge gaan legeren bij dezen straf fen wind of zullen de reeds lange, krachtige aren het houden? Er zijn reeds plaatsen gesignaleerd. In Sint Anthonis liggen heele akkers omver als plat getrapt door schennende reuzenvoeten. En het laatste hooi is nog niet binnen. Onbarmhartig gutst de regen op de oppers. Verdrietig mopperend gaat de boer de dors- kast maar eens inspecteeren. Uit de werk plaats klinkt getimmer. In de groote keuken bij de petroleumstellen is het nu behagelijk van warmte. De vliegen zoeken er ook een toevlucht. Ik zit voor het groote raam van ons houten huis en kijk naar de onmatige re gen. Voor een stadsmensch is alles eenigszins buiten verhouding hier buiten. De blik gaat zoo ver en zoo wijd, het om ringende is zoo groot en dan krimpt de eigen belangrijkheid. Het is stil in huis. Een houten behuizing is gehoorig. Iedere voetstap op de planken vloeren klinkt hard en hol door het heele huis maar als het stil is van huishoudelijk rumoer lijkt alle luidruchtig heid ineens in een bodemlooze put gevallen en dan zit de stilte bijna tastbaar mede aan Een ongewoon geluid treft mijn oor. Een gedempt zacht klapperen en flapperen, met doffe rukkende plofjes... De vlag! De vlag. die slap en futloos neerhing in den stralenden zonnedag verweert zich nu krach tig en uit alle macht tegen de aanvallen van den wind. Heisa ho! kijk die vlag eens! Fier en vroo- lijk. uitdagend en vrij.... hoe dat plappert en flappert straf tegen den wind indub bel geslagendriedubbel gevouwenom dadeiijk zegevierend weer uit te waaieren in volle lengtesoepel en meeplooiend schijnbaar meegaandin waarheid onover winnelijk van taaien weerstand De regen striemt met harde stralende lange, dunne vlaggestok zwiept, in den wind en de vlag hoog tegen het grauwe zwerk, zingt het triomflied van ongebroken kracht. Een lap dundoek tegen een zwiepende paalzijn wij menschen eigenlijk veel meer? Gebeukt door levensstormen, geduwd, getrokken, geslagen, krimpend onder felle aanvallen.... met als achtergrond een drei gende donkerte van angst en onzekerheid. Het steunpunt waaraan wij zoo losjes vast zitten zwiept zoo angstwekkend Maar daar is die vlagZie die vlag eens wapperen! Zoo moet het. Zoo kan het. Zoo kunnen wij het ook! Als we maar willen. Dwars tegen den aan stormenden wind in. Laat wapperen! Laat waaien! Onoverwin nelijk van taaien weerstandeen sym bool van kracht en moed voor den zwakken breeder. De tanden op mekaar en voorwaarts! Heisa ho! hijscht de vlaggen! AMY GROSKAMP—TEN HAVE,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13