„BREDERODEDUIN" 500 prijzen 20.000 loten ^WEERBERICHT JONGE HARTEN ZATERDK'G 25 TT:I 1930 H A" A R E E MTS B A "G B E A D 2 Middelbaar Technische School te Haarlem. Toelatingsexamens. Het toelatingsexamen tot de M. T. S. werd afgenomen op 20, 21 en 22 Juli. Totaal geslaagd 168 candidaten. Over de toelating van enkelen der geslaag den zal later beslist worden, in verband met net aantal beschikbare plaatsen. Geslaagd voor de af deeling: Bouwkunde en Weg- en Waterbouwkunde: eerste jaar theoretici: 12 candidaten. te weten: W. J. van den Berg, Limmen; W. F. Bernard s-Gravenhage; G. W. Beun. D. Brauckman, Haarlem: G. Bruinsma, Oosterwolde; J. van Dijk, Haarlem; J. B. Kager, Egmond a.d. Hoef; L. L. J. Mulder, Haarlem; C. N. M. Timmers G. Roodenburg, Haarlem: R. H. van der Vlerk, Leiden; H. de Kiewit, Haarlem. Afgewezen 4. Idem eerste jaar practici: 8 candidaten. te weten: J. Bruin. Bergen: J. C. Deelder, Haar lem; W. Homberg. Beverwijk; C. Houtenbos, Bergen: P. N. Kardinaal, Noordscharwoude; J. J. van Servellen, Haarlem; Chr. J. Smit Heer Hugowaard; J. A. Tendelo, Haarlem. Teruggetrokken 1, afgewezen 7. Werktuigbouwkunde, Electrotechniek en Vhegtuigbouwkunde Eerste studiejaar theoretici: 65 candidaten ten weten: G. J. Abseb, Eerbeek; R. Alting du Cloux. Aerdenhout: P. Baane, Alphen a. d. Rijn; H. Bakker, Deventer; J. Bandsma. Oosterbeek: J. Bannet, Zeist; J. W. Bax. C. J. Benjamin. 's-Gravenhage; J. van den Berg, Hillegom; C. A. J. de Bie, Voorburg; J. W. de Boer, Koog a. d Zaan; G. H. de Boer. 's-Gravenhage; Chr. A. Boom. Haar lem: D. R. Bronkhorst, 's-Gravenhage: Ph. R. Claringbould, 's-Gravenhage: H. J. Crou- well, 's-Gravenhage; J. van Donselaar. IJmuiden; H. van Donselaar. Haarlem: J. van Dijk, 's-Gravenhage; C. van Ee, Brum- men; H. Frej:dank Oesinger. 'sGravenhage; A. Fournier. IJmuiden; P. van Gasselt, Nij megen; P. i-ieye, Haarlem; F. Houtman, Den Haag; H. A van Ingen Schenau. Leiden; J. Jungeling, Bodegraven; J. Kemp, Haarlem; A. Kolstee, 's-Gravenhage; C. Kok. Medem- 'blikJ. Kokke, Heemstede; A. de Kroon, Haarlem; G de Lange, Haarlem; H. van Lent, Haarlem; D. Maasen, Overveen; A. Margadant, Alkmaar; J. Matthijs. Katwijk a. d. Rijn; J. Mooijman. 's-Gravenhage; C. Musch. Bergen; H. Oderkerk. Velsen; J. Pantekoek. Heiloo: G. van den Pol. Hilligers- berg, C. J. van der Putten. Haarlem; Z.~van der Putten. Alphen a. d. Rijn; L. E. J. Poutsma. Krommenie; G. Rhee. Almelo: G S. Riedstra, B. de Roo. 's-Gravenhage; A. D. Saai. Wognum; C. W. Schönfeld, 's-Gra- venhage; G. A. Schrikker. Grootebroek: M. J. B. A. van der Sluys, Velp: H. Smit. Kin derdijk; J. G. Spitzen. Steenwijkerwold: E. W. Spoor. Leiden; B. Steenkamp, 's-Graven hage: W ten Sijthof. Beekbergen; J. G. van der Stoop. 's-Gravenhage; A. J. Verschuur. Oegstgeest; C. Visman, IJmuiden: H. de Vries, Haarlem; S. G. Weenink. Hilversum; D H. West, Haarlem; F. H. van Winsen, En schedé; G. H. Zweers, Oegstgeest. Afgewezen 5; teruggetrokken 11. Idem practici: C. Blom, Schermerhorn; W. F. Boelsums, H. J. Bolmeyer, Haarlem; A. Bron. Castricum; D. Deunhouwer, J. van Drecht, J. H. A. Euwens, 's Gravenhage; G. J. Engelse, Haarlem. J. A. Goldschmitz 's Gravenhage; M. Hirs, Haarlem; H. Janssen 's Gravenhage, S. Kroon Spaarndam, J. P. Nederveen. Bergen; J. Nieuwenhof. Haarlem; F. E. Paulini. Overveen. A. Roos, Schevenin- gen; J. P. Rotgans, Wateringen; J. C. Schol ten. Hengelo (O.); J. Smit, Dirkshoorn; J. C. Zwaan, BarsingerhornP. P. Schoonhoven Haarlem; P. A. van der Werf, 's Gravenhage; C. Zwaan. Bersingerhorn; P. van Zutphen Haarlem. Teruggetrokken 2; afgewezen 13. Scheepsbouwkunde en Vliegtuigbouwkunde: eerste studiejaar theoretici, 10 candidaten te weten: J. M. Blok, Apeldoorn, G. W. Bode- wes. Hoogezand, H. J. Dreef, Sassenheim; E. C. Keur, Haarlem; T. Klerk, Bloemen- daal; J. A. Korteweg, Alkmaar; J. A. Peper Heemstede; J. F. B, Schalkwijk, Amsterdam; J. Schrier, 's Gravenhage; J. v. d. Vliet Oos terbeek; teruggetrokken 1; afgewezen 2. Idem practiti: 1 candidaat te weten: R. Hogen-Esch. Zandvoort; afgewezen 1. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde tweede studiejaar: 4 candidaten t.w. T. Hout kamp, M. J. Meyers. Haarlem; A. C. Nolen. Apeldoorn, J. G. F. Swemle. Hollegom. Toegelaten tot de afd. Weg- en Waterbouw kunde, 2e studiejaar, 7 candidaten t.w. H. Camstra, Deventer; W. Fehres te Haarlem: G. Gouman. Heemstede; IJ. Inpijn, J. Nug- teren Haarlem; Th. A. Punt, Bergen; J. H. Zwart 's Gravenhage. AGENDA ZATERDAG 25 JULI Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Jonge Harten", ge prolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Heisses Blut", ope rettefilm met o.a. Marika Rökk, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Shirley Temple in „Krul- lekopje", 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: De circusfilm „Clown Bux" benevens „Voetbal en Liefde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 26 JULI H. O. V. Middagconcert in Den Hout. Bioscoopvoorstellingen 's middags twee en 's avonds twee in alle bioscopen. MAANDAG 27 JULI Palace-Filmac: 115 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken, die toestemming ge waagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 25 Juli des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 31 Juli zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend: P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. S. G. Beckeringh, Apotheek Loomeyer, Zijl- weg 34. Tel. 12495. F. C. Kuipers Azn., Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. de 4de HOOFDPRIJS van de verloting voor geëtaleerd bij de Firma B. J. v. LIEMT, Verwulft 9. Loten worden 1per stuk franco toegezonden door de Haarl. Ver. tot bestr. der tuberculose, Ged. Oude Gracht 41, Telef. 11604, na ontvangst van postwissel of overschrijving op postrekening 119600. Goedgek. bij Min. besl. van 10 Juni '36, No. 826. (Adv. Ingez. Med.) Toegelaten tot de afd. Werktuigbouwkunde, 2e studiejaar, 8 candidaten: D. Boot, Alphen aan den Rijn; J. P. G. F. Cox-smit, Scheve- ningen; J. J. L. Duyvendak, Oegstgeest; L. Emsbroek, Vorden; B. H. Longerijs, C. P. Leesnijders, Haarlem; A. J. M. Tol, Heem stede; J. Verkroost, Haarlem. Toegelaten tot de afd. Electrotechniek, 2e studiejaar, 7 candidaten: L. Kooreman, Haar lem; W. v. d. Mark, De Lier; B. H. W. Mulder, Apeldoorn; J. Schippers, Voorburg; W. J. M. Scholte, Den Haag; B. Sj. Sieswerda, Wierin- gerwaard; L. C. Verspoor, Den Haag. Toegelaten tot de afd. Scheepsbouwkunde, 2e studiejaar; 4 candidaten: P. Dozy, Haar lem; P. J. van der Giessen, Krimpen aan den IJssel; W. Snel, Haarlem; A. H. von Wolzogen Kuhr, Bloemendaal. Toegelaten tot de afd. Vliegtuigbouwkunde, tweede studiejaar: 10 candidaten, t.w.: F. van Beusekom, Middelburg; W. J. H. A. Groot, Bergen op Zoom; R. J. van Hoevell, Harlingen; J. A. Lok, Haarlem; H. Muhlwickel, Amster dam: G. W. Pieterse, Haarlem; C. Salome, Groede; M. J. Schikker, Oosterbeek; C. Wicherlink, Overveen; S. Schuilwerve, Rijs wijk. Uitgereikt het getuigschrift, vereischt voor toelating tot het examen voor een acte L.N.O aan de heeren: D. P. Dirkmaat, Heerhugo- waard; G. L. Hagenaar, Alkmaar; A. Kobes. IJmuiden: W. J. Lambour, Zandvoort; T. van Os, Haarlem; H. J. Reurslag, Deventer; K. Scheltens, IJmuiden; Hendrik Schenk, Hens broek. Afgewezen 2. SERENADE. De serenade die Vrijdagavond gegeven is door het Haarl. Fanfare Orkest „Kunstgenot" (dir. Henri Schulpzand). aan hun voorzitter, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijks feest, trok groote belangstelling. Namens het orkest werden eenige bloemstukken aan het echtpaar aangeboden. De voorzitter, de heer D. H. Smit. werd nog apart gehuldigd voor de. buitengewone diensten aan de vereeniging bewezen. A NOORDERBAD HlKv S KINDERKOOR o.l.v. lacob Hamel. Uilzending door de Avro n.ni 3 uur. Ziet onze uitvoerige advertentie in dit blad (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidwestelijken tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. lag DAN MAAR NAAR (Adv. ingez. Med.) DE WEGVERLICHTING HAARLEM- AMSTERDAM. Vrijdagavond om 9.15 uur is voor het eerst de Natriumverlichting op den straatweg Haar lem—Amsterdam in werking gesteld. De proef slaagde uitmuntend. Op 8 of 15 Augustus zal de officiëele inge bruikstelling geschieden door den Minister van Waterstaat. CHRISTELIJK INTERNAAT. Half September zal te Haarlem een Chris telijk Internaat geopend worden ter huisves ting van 40 meisjes, die de spoedcursussen aan de Prot. Chr. Nijverheidsschool telkens ge durende 3 maanden zullen volgen .In verband hiermee zal Mevr. Mr. Waardenburg—Lindeyer Donderdag 30 Juli om 3 uur 15 een radiotoe spraak houden. OPDRACHT AAN EEN HAARLEMSCH ARCHITECT. Naar wij vernemen heeft de Raad van Alphen aan den Rijn aan den Haarlemschen architect, den heer C. J. Blaauw, opdracht gegeven tot uitvoering van het door hem in gediende plan voor het bouwen van een nieuw Raadhuis aldaar. De kosten zijn geraamd op 140.000. AUTOBUS TE AMSTERDAM TE WATER. De zes inzittenden gered. AMSTERDAM, 24 Juli. Hedenmorgen in de vroegte is een gemeentelijke autobus, door dat de stuurinrichting defect geraakte ter hoogte van de le Oosterparkstraat in de Weesperzijde gereden. Behalve den chauffeur waren er vijf per sonen in den wagen gezeten, die allen kon den worden gered. Van de autobus werden eenige ruiten ver nield waardoor eenige van de inzittenden verwondingen van glasscherven bekwamen, welke evenwel niet van ernstigen aard bleken te zijn. Doordat de bus tusschen eenige schuiten is blijven hangen, heeft het ongeluk geen ern stiger gevolgen gehad. BAROMETERSTAND Hoogste 765.1 m.M. te Reval. Laagste 742.6 m.M. te Stornoway. Nog niet veel verandering. De depressie over de Britsche eilanden bleef vrijwel stationnair, de kern verplaatste zich slechts weinig Noordwaarts. De barometerstanden zijn in het centrum der depressie thans wat minder laag. zoodat de luchtdruk gradiënten kleiner werden en de wind tot matig afnam. Een secundaire, welke in den loop van den nacht ons land passeer de ligt thans in de omgeving van Denemarken. Over de Britsche eilanden viel zware tot ma tige neerslag, Blacksod had 20, Thorshavn 13 en Scilly 13 m.M., voorts had Skagen 9 m.M. Onder invloed van de meer westelijke lucht- strooming is over de Britsche eilanden en ons land de temperatuur wat gedaald. Ook over Frankrijk is het wat kouder geworden. Het hoogedruk gebiedje, dat gisteren over de Oostzee lag is Noordwaarts getrokken en be vindt zich thans boven Finland met standen boven 765 m.M. Het is over Finland aanzienlijk warmer ge worden. De temperatuurveranderingen over Scandinavië loopen uiteen. Over Duitschland en Centraal 7uropa zijn de temperaturen ge stegen, een daalgebied bracht over Beieren en Zwitserland verslechtering van den weerstoe- stand, Zürich had hedennacht 12 m.M. regen. In het weer ten onzent is nog niet veel ver andering te wachten. De temperaturen in de bovenlucht zijn aanzienlijk gedaald (op 3000 meter 6 graden, op 4000 meter 4 graden en op 5000 meter öVz graad Celsius.) Bovendien is de lucht tot 4000 meter vrij vochtig. Dit hout de kans op buitjes nog vrij groot, zelfs al verandert de depressie weinig van plaats. De temperatuur zal weinig veranderen, de lucht meest zwaar bewolkt zijn bij zwakken tot matigen wind uit Zuidwest tot West. THERMOMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. BAROMETERSTAND Hoogste tusschen gisteren en heden 12 uur 70 gr. F. Laagste tusschen gisteren en heden 12 uur 58 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 7.48 uur; n.m. 20.12 uur. Strand berijdbaar van 12.4518.15 uur. Zondag v.m. 8.31 uur; n.m. 20.53 uur. Strand berijdbaar van 13.30—19.00 uur. Maandag v.m. 9.20 uur; n.m. 21.48 uur. Strand berijdbaar van 14.2019.45 uur. RADIOSTATION VAN LENINGRAD IN BRAND. Het A.N.P. meldt uit Leningrad, dat ten- gevolg van blikseminslag brand is uitgebro ken in het radiostation aldaar. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. Menschen- levens vallen echter niet te betreuren. Het Schaaktournooi te Zandvoort. De eerste helft. Resultaten en verwachtingen. Fine, de groote concurrent. Wie de scoretabel na de eerste 5 (van de 11) ronden eens overziet, zal moeilijk kunnen ont kennen, dat de resultaten tot dusverre vrij wel in overeenstemming zijn met de verwachtin gen. Euwe speelt op een wijze, een wereldkam pioen waardig zie b.v. zijn prachtige en zéér overtuigende winstpartijen tegen Keres en Grünfeld en Fine schijnt inderdaad de ge vaarlijkste concurrent te zijn! De Amerikaan staat op 't oogenblik een half punt op Euwe vóór. Dat heeft hij, afgezien van hun onderlinge partijwaarop ik straks nog terugkom, feitelijk te danken aanDr. Tar- takower, die zich tegen den wereldkampioen als een leeuw weerde, om in de volgende ron de tegen Fine de partij vrijwel cadeau te ven. Van zulke dingen kan de uitslag van een tournooi afhangen het zal voor dr. Euwe. die een ongeveer even zwaar programma nog voor den boeg heeft als de Amerikaan, in ieder geval geweldig moeilijk zijn, om dit halve puntje in te halen, laat staan op Fine vóór te komen. Maar misschien lukt het hem toch nog. Dat Euwe zich eergisteren die prachtige kans heeft laten ontglippen was geweldig jam mei'. Tenslotte zou dat de zekerste manier ge weest zijn om van dien mededinger af te komen: hem persoonlijk verslaan. En het leek al bijna zeker, dat dit zou gebeuren: onze kampioen had de partij magistraal opgezet Fine in een uiterst gevaarlijke positie weten te dringen. Misschien was de stelling ong net voor hem te houden, maar in nijpenden tijdnood koos de Amerikaan een minder ster ke verdediging, die hem de kwaliteit kostte. In gedachten noteerde iedereen natuurlijk al een 1 voor Euwe, maar het ging niet door. In de opwinding, veroorzaakt door zijn winst kansen en door Fine's tijdnood, zag hij een zet volkomen over 't hoofd en hij moest de kwaliteit weer teruggeven. Des te ongelooflij ker overigens dat Fine, die 14 zetten in 4 mi nuten of daaromtrent moest doen, het wèl voorzag! Merkwaardig genoeg was de partij hierna waarschijnlijk nóg te winnen voor dr. Euwe, wanneer hij de allersterkste voortzetting had gekozen. Hij speelde echter iets minder sterk; Fine daarentegen vond verschillende keeren in tijdnood nog steeds! den éénigen zet en zoo werd de partij tenslotte remise. Dat kan voor den uitslag van het tournooi van be slissende beteekenis zijn. De derde leider is momenteel Bogoljubow. Hij is, na zijn matige resultaten in Duitsche tournooien van den laatsten tijd, op het oogen blik weer opvallend in vorm. Zijn winstpartij tegen Spielmann b.v. was, bij allen uiterlijken eenvoud, prachtig van opzet en afwerking en daarbij bijzonder leerzaam. Een zuiverder uit buiting van een pionnenmeerderheid op één vleugel krijgt men nooit te zien: men kan de partij zóó opnemen in het een of andere leer boek der strategie! Ook tegen Tartakower speelde hij bijzon der sterk, nadat hij in de opening een pion was achtergeraakt. Met niet meer materiaal dan een toren, een paard en een stuk of wat pionnen wist hij zijn tegenstander door tel kens andere, kleine dreigingen voortdurend bezig te houden en tenslotte zelfs een paard- eindspel af te dwingen, waarin niet hij, maar Tartakower nog moest oppassen niet te ver liezen! Alleen tegen Van Doesburgh liet hij een steek vallen, nadat hij een strategisch ver moedelijk al gewonnen eindspel bereikt had. Dat komt hem misschien nog duur te staan, want het is niet te verwachten, dat Euwe of Fine aan de drie overige Hollanders veel kans laten. Zij maken het overigens niet slecht, die Hollanders! Vooral Prins en Van Doesburgh weren zich geducht tegen de buitenlanders: beiden hebben twee remises geboekt, Prins te gen Maroczy en Becker, Van Doesb.urgh tegen Maroczy en Bogoljubow. Voor Prins was het erg jammer dat hij van Van Doesburgh ver loor; dat verkleint zijn kans op een goed eind resultaat aanzienlijk. Hij had zich in een ver loren eindspel enorm taai verdedigd daar maakt hij trouwens een goede gewoonte van, zie zijn Marathonpartij met meester Spiel mann en vermoedelijk zelfs een remisie- stelling bereikt. Toen meende hij door een wei nig voor de hand liggenden koningszet remise af te dwingen, maar overzag daarbij een schaakje, dat hem zijn dame kostte! Hij zal nu erg moeten oppassen, wil hij niet onder aan komen. Er kan natuurlijk nog veel veranderen, maar het is toch wel waarschijnlijk, dat de strijd zal blijven gaan tusschen Euwe en Fine, met dan misschien als „dritten im Bunde" Bogol jubow. Het is wel merkwaardig zoo snel als de jonge Amerikaan zich tot een schaker van wereldformaat heeft weten op te werken. Een paar jaar geleden kende men zijn naam nog niet; en in 1935 was hij in eens kampioen van Amerika! Tegenwoordig kan men hem wel tot de vaste sterren, tot de erkende grootmeesters rekenen. Deze schaakgeweldenaar is. uiterlijk een kleine en al heel weinig in 't oog loopende ver schijning. Pas van dichtbij ziet men in een merkwaardige rustige bezonkenheid van blik een kenmerk van een meer dan normaal in tellect. Even rustig, eenvoudig en onopvallend- nuchter als zijn optreden is zijn schaakspel. Zonder eenige pathos, zonder veel verbluffen de wendingen doet hij voortdurend en met een merkwaardige gelijkmatigheid sterke, zeer sterke zetten, die zijn stelling langzaam maar zeker verbeteren. Dat gaat zoo een heelen tijd door totdat hij gewonnen staat: dan komt er nog een technisch feillooze afwikkeling en daarmee is de partij uit. Een fraai voorbeeld van een dergelijk verloop geeft de hieronder afgedrukte partij uit de eerste ronde. Uit zijn partij met Euwe hier en verder uit de beruchte partij Flohr—Fine te Hastings 1935 blijkt nog een andere, voor een wed- strijdsohaker onschatbare eigenschap: zijn koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest op kritieke oogenblikken. Tegen Euwe heeft die eigenschap hem een half punt, tegen Flohr indertijd zelfs een heel punt, opgele verd. Men mag niet zoo maar zeggen, dat hij in die partijen geluk gehad heeft: zijn koel bloedigheid is een onderdeel van zijn schier volmaakte wedstrijdschaak-techniek! Dat is het, waarop hij is ingesteld: op de techniek, op de realiteit. Dr. Tartakower schreef over hem: „Hij gelooft alleen in wat hij ziét" en daarmee is de realist Fine wel treffend ge typeerd. Wit: R. Fine. Zwart: G. Maroczy. Orthodox Damegambiet. d2d4 c2c4 Pblc3 Pgl—f3 Lel—g5 e2e3 Tal—cl Lfld3 e7e6 Pg8—f6 d7d5 Lf8e7 Pb8d7 0—0 c7c6 li7h6 9. Lg5f4 naar men zegt, is dit sterker dan de terugtocht naar h4, die tot dusverre meer in zwang was. Volgens sommigen zou deze zet (9. Lf4) zelfs,de weerlegging van het heele ook in ons land zoo gebruikelijke verdedigings systeem van zwart beteekenen. 9.d5xc4 10. Ld3xc4 Pf6h5 De hangpartijen. Vrijdag werden de afgebroken partijen KeresFine en PrinsSpielmann voor de tweede maal hervat. KeresFine. li Fine gebruikte zijn kansen op voortreffe lijke wijze. Terwijl hij met zijn vrije a-pioni oprukte, deed Keres dit met zijn vrije h-pion echter met dit verschil, dat de Amerikaan door telkens mat te dreigen tempi won. Toen de pion tot dame dreigde te promo- veeren, gaf Keres op. PrinsSpielmann* In de partij PrinsSpielmann kwam wei nig schot. In een Dame-eindspel, waarin Prins een pion meer had, maar Spielmann reeds een pion op de tweede lijn had, bracht Spielmann zijn koning naar den Dame-vleu gel. wat de juiste tactiek was. Prins zag dit ook wel in en gaf na 67 zetten op. De stand. De stand luidt thans: Fine 4 punten. Euwe en Bogoljubow ieder 3V2 p. Maroczy, Tartakower, Keres en Spielmann 2 1/2 p. Gruenfeld en Van Doesburgh ieder 2 p. Landau en Beek ieder IV2 p. Prins 1 p, Het programma voor heden. De partijen voor de zesde ronde zijn: BeckerMaroczy. SpielmannVan Doesburgh. Dr. Tartakower—Prins. KeresBogoljubow Dr. EuweLandau. GruenfeldFine Het programma voor Zondag. Zondag wordt de zevende ronde gespeeld met de volgende partijen: FineBecker. LandauGruenfeld. BogoljubowEuwe PrinsKeres Van Doesbui'ghr—Tartakower MaroczySpielmann. Zwart streeft naar afruil van looper tegen paard. Wit kan dat niet vermijden, maar wèl zelf de gunstigste omstandigheden uitzoeken: 11. Lf4^-e5(!) Pd7xe5 12. d4xe5Zeer verrassend! Be halve het voordeel van de beide loopers krijgt Zwart nu ook nog de even beroemde „meerder heid op den damevleugel" cadeau, terwijl Wit bovendien de altijd eenigszins neutraliseeren- de dameruil toelaat! Toch is de tekstzet de scherpste manier om hier op winst te spelen, want Wit heeft na den dameruil de volgende compensaties: le. Wit oefent langs de d-lijn een druk uit, die voorloopig de ontwikkeling van Lc8 ver hindert (Ld7 gaat niet, en op b5; Le2, Lb7;' kan Td7 volgen). 2e. Ph5 staat gedeplaceerd: en dreigt al g2g4 met stukwinst. Zwart moet dus wel g7g6 spelen, een nieuwe verzwakking, waar van Pc3 (na e4) zeker een gunstig gebruik zal kunnen maken. Verder kan Wit ook na g6 met g4 en h4 onder tempowinst een „meerderheids aanval" aan de koningszijde beginnen, terwijl de meerderheid van Zwart op den damevleu gel voorloopig niet het minste gewicht in den schaal kan leggen. 3e. De pion op e5 heeft dus verschillende be langrijke functies: hij houdt e6e5 (bevrij ding van Lc8) tegen, en drukt op de velden f6 en d6. Alles bij elkaar staat Wit voor het komende „halfeindspel" absoluut overwegend, zoo niet gewonnen. Maar het vereischt een geweldige strategische begaafdheid, om dat voor het bord te onderkennen. 12 .Dd8xdl 13. Tclxdl g'7g6 14. g2g4 Bh 5g7 15. Pc3e4 a7a6 16. h2h4 b7b5 17.LC4—e2 c6—c5 18. 00 Ook dit lijkt een vreemde zet: rocheeren aan de zijde waar men zijn pionnen naar voren heeft gespeeld. Maar men bedenke dat het geen mataanval geldt, maar een verzwakkingsaanval. Op dit oogenblik was het van belang den toren uit den diagonaal a8—hl te verwijderen, terwijl Wit bovendien op de d-lijn (b.v. na Td8) wel eens een tweede kasteel zou kunnen noodig hebben. 18 .Lc8—b7 19. Pe4f6t Le7xf6 Zwart moet slaan, want op Kh8 volgt Td7. 20. e5xf6 Pg7e8 21. g4g5 Het sluit als een bus: nu blijkt waarvoor eigenlijk de zetten g4 en h4 dienden. Verder merke men op, dat juist op het moment, dat Zwart doordat Lc8 ein delijk ontwikkeld is ook van zijn kant een toren op de d-lijn zal kunnen plaatsen, Wit dit weer kan verhinderen door Zwart's paard tusschen zijn torens te dringen! De d-lijn blijft aan Wit voorloopig, 21. 22. 22. 23. 23. Ook in aanmerking Pf3e5 f2—f3 Lb7—d5 Dreigt: Pd7 Pe8d6 Dreigt: e4 Pd6—c4 kwam Td8; e4, Lb7 (niet La2: wegens Pc6, Td7: e5! en wint) en Zwart kan de partij voorloopig houden. I11 dat geval kan Wit echter door den ongelukkigen stand van Pd6 ongestoord op de d-lijn zijn torens verdubbelen, wat tenslotte tot winst van de partij moet leiden wanneer Wit de d-lijn voor goed in zijn hand krijgt. Daarom biedt de tekstvoortzetting, die tot een toren eindspel leidt, meer remisekansen. Maar ook niet genoeg. 24. Le2xc4 Ld5xc4 25. Pe5xc4 b5xc4 26. Tdl—cl Td8b8 27. Tfl—f2 Tb8b4 28. a 2a3 Tb4—a4 29. Telc3 Anders speelt Zw. c4c3I Tf8d8 30. 31. 32. 33. 34. 35. Tf2c2 f3—f4 Tc3xc4 Te2xc4 e3xf4 h4xg5 Td8d5 e6e5 Ta4xc4 e5xf4 h6xg5 Deze formatie is hier ster ker dan h4g5f6: de witte koning heeft nu op g4 een retraite voor eventueele toren schaaks; verder geschiedt de ev. oplossing (door f4f5) nu op een meer centraal veld* 35 .Td5d2 36. Tc4xc5 Td2xb2 37. Tc5c8t Kg8h7 38. Tc8—f8 Tb 2b7 en Zwart gaf tevens op. Zijn toestand is ho peloos: zijn koning heeft geen zet meer en zijn toren moet op de 7de lijn blijven, zoodat de witte koning maar behoeft toe te loopen om de partij te beslissen. Een overtuigende, gave partij, die een dui delijk beeld geeft van de „stille kracht" van Fine's spel. A. D. DE GROCW^

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2