fusschen Arras en Lille blinkt het Canadeesche monument. Heldendom. lil liisiiii Hei kste 54e Jaargang No. 16285 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 27 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR t PtrprnneM en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij:<10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voèt of Oog ƒ400.-, Duim f250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Temidden van tientallen kerkhoven en loopgraven en duizenden kruisen. Op de heuvels en in de dalen tusschen de drie steden Arras. Douai en Lille, die Dante reeds in zijn Divina Comedia noemt, is veel gevochten. Op de heuvelruggen hebben kleur rijke banieren gewapperd en harnassen ge schitterd. hebben primitieve kanonnen stee- nen gespuwd op de oude stad Atrecht, Ro bespierre's geboorteplaats. In deze streek zijn de edelen bijeen gekomen toen de Unie van Utrecht werd gesloten. En nu staat in deze streek, van verre zichtbaar boven de korenvelden en de ga pende dorre stukken land ertusschen, een enorm wit gedenkteeken, gewijd aan hen, die hier negentien jaar geleden vielen. Hoog rijst het witte monument, waar reeds jaren aan gewerkt is, boven het hakhout op en tegen de heuvels van Vimy uit, staande bij de helling die naar het Noorden in de rich ting van Souchez in een dal uitloopt, waar nu de klaprozen het gras roodkleuren en twintig jaar geleden de gevechten dit deden. Van het terras af voor het groote bouw werk, twee indrukwekkende kolommen op een forsche basis, ziet men op een anderen heuvel in het Noorden (de bewoners van deze omgeving zouden nog het nummer er van kunnen vertellen) een kerkje, een wit gebouwtje in een wit veld. Een veld van witte kruisen, rood-wit-blauw gestreept, daar boven het nummer van hem die onder dit kruis (en wie weet ook niet) ligt. Er onder: Sellier. Marcel, serg. 224 R I, 130. en daar onder 16-10-15. Op 16 October 1915 sneuvelde dus Marcel Sellier; met hem sneuvelden honderden an deren. Nu liggen ze hier onder genummerde kruisen of zijn nooit meer gevonden. 'sNachts schijnt de „phare" van het kerkhof Notre Dame de Lorette over veertigduizend genum merde kruisen. Langs den weg naar Arras ligt het groote Duitsche kerkhof. Het zijn hier zwarte krui sen. Het is een zwart veld, zwart als de dor pen die in de branding van het front lagen. Onafzienbare rijen, zestigduizend. Tusschen de korenvelden steken witte be tonnen kruisen uit. Aan den weg staan wij zers: naar het kerkhof, zooveelste regiment Highlanders. Naar het kerkhof Zeesoldaten. In den drie hoek tusschen Rijssel, Douai en Atrecht lig gen minstens dertig Engelsche kerkhoven die van den weg te zien zijn. En zeker twee maal zoo veel die niet te zien zijn. En tien maal zooveel als men er de Fransche, Duit sche, Canadeesche en zelfs Tsjechische bij telt. Nu staat bij Vimy een monument voor de Canadeezen. die hier de regimenten van het zesde Duitsche leger onder Von Falkenhau- sen moesten bestormen met de wetenschap dat Frankrijk er het jaar te voren 450.000 man verloren had. De loopgraven waren er al. Tusschen de betonnen zakjes leefden duizenden aan weerskanten van het ..Nomansland" in af wachting van hun dood. Maanden vochten zij om enkele honderden meters grond. Diep in den grond hadden zij hun schuilplaatsen, tijdelijk veilig voor de granaten der kanon nen en vliegtuigen. Tot 9 April de Engelsche aanval loskwam, de Duitschers drie dagen daarna moesten terugtrekken, in hun nieuwe stellingen wan hopig vochten (de 23ste en 28ste April en de 3de Mei bij Vimy zijn berucht) maar ten slotte moesten wijken. Den tienden April hadden de Canadeezen den top van den heuvel bereikt. Het waren er minder dan bij het begin van de bestor ming. En er was nog geen monument om hun dooden te eeren, en om hulde te bren gen aan hun voorbeeldige houding te mid den van de oorlogsgevaren in de onderaard- sohe loopgraven. Nu is het er wel. na negen tien jaar. En nu zijn ook de dooden geëerd. Zesduizend Canadeezen zijn gekomen naar de plaatsen waar zij of hun vrienden ge vochten hebben. De Koning van Engeland heeft het monument onthuld. De volksliederen zijn gespeeld. De Koning en president Lebrun zijn toegejuicht. Vlieg tuigen hebben over de hoofden der witte fi guren gevlogen, die gedragen worden dooi de kolommen waaromheen de menschen krioelden. Tusschen de boschjes hakhout hebben waarschijnlijk belangstellenden ge- picnict. Met ernstige gezichten zijn ze daar na achter de gidsen afgedaald in de souster ra ins van de Canadeesche loopgraven, waar bij een bordje staat met het verzoek of men niet zijn naam in de wanden wil krassen, daar die geheiligd zijn door de namen van de soldaten die er de hunne ingriften tij dens him verblijf aldaar. Zij hebben elkaar gewezen op het mos dat onder de lampjes tegen de gladde muren groeit als een sym bool van levensdrang. Weer boven gekomen hebben zij helmen met tien of meer kogelgaten er in gezien en zijn ook in de Duitsche loopgraven afge daald. die er overigens precies hetzelfde uit zien. Toen hebben zij den gids een fooi ge geven en ansichten, kogels en kleine dolkjes gekocht, die als papiersnijder kunnen wor den gebruikt. Misschien hebben zij zich in wendig misselijk gevoeld, maar buiten heb ben zij met belangstelling gekeken naar de troepen, die onder vroolijk hoorngeschal langs het monument zijn getrokken. In de verte, over de granaattrechters heen die nog overal zijn gebleven, blonk de kerk van Notre Dame de Lorette. (De 75-jarige heer Held uit den Beemster heeft de vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen opnieuw met succes volbracht.) De afstandsmarschen zijn weer afgeloopen, Zij hebben veel belangstelling gewekt, Elk die de „eindjes" aan elkaar kon knoopen, Verdient en krijgt mijn uiting van respect. Het is geen kleinigheid, vier dagen sjouwen, Tientallen kilometers aan één stuk, Ik wensch den jongen mannen, jongen vrouwen, Met die prestatie hartelijk geluk. Zij kunnen fier de onderscheiding dragen. Voor wat er met volharding is volbracht, Zij zullen haar nog in hun oude dagen, Vol trots vertoonen aan hun nageslacht. Hun oude dag nog vele schoone jaren, Scheiden hen van dien vagen toekomsttijd, Zij zullen lang de jonge kracht bewaren. Die hen ook op vierdaagsche marschen leidt. Zijn zij eens vijfenzeventig geworden. Wie hunner loopt er dan nog altijd mee, Is dan niet meer de leunstoel aan de orde, Voor 't denken aan den marsch van lang geleê? Ik vind het flink, dat zij het goed volbrachten, 't Is een bewijs van frisschen wil en moed, Van energiek gebruik van jonge krachten En dit besef doet den beschouwer goed. Maar vijfenzeventig, wou ik maar zeggen, Was er maar één en als ik hem vermeld. Moet 'k meer dan eerbied in mijn oordeel leggen, Dien Beemster baas noem ik nou ja eenHeld! P. GASUS. Plan-vlag en vlagverbod. Politie neemt tijdens Plan-demonstratie. Zaterdag een vlag in beslag. Zaterdagmiddag werd in Den Hout bij het Paviljoen een meeting gehouden, welke werd voorafgegaan door een demonstratie. Het doel van deze demonstratie was propa ganda voor het Plan van den Arbeid. De or ganisatie ging uit van de Plaatselijke Plan commissie. Omstreeks half vijf vertrokken de vele deel nemers van het Kalfje aan het Prinsen Bol werk. Talloos waren de vaandels en vlaggen, die door de demonstranten werden meege voerd en die vroolijk wapperden in den straf fen Westelijken wind. Na dezen propagandatocht verzamelden zich allen op het gazon voor het Paviljoen in den Hout. Hier was een klein spreekgestoelte op gesteld, waarop de heer K. de Jong, 2de voorzitter van het N.V.V., na een korte in leiding door den federatiesecretaris, den heer E. F. Albrecht, plaatsnam om een rede voering uit te spreken. Spreker wees op de groei van de arbeiders beweging, van veertig jaren geleden een kleine groep, die met de nek werd aange keken, tot een machtig en krachtig levend lichaam in dezen tijd. De werkloosheid, die in omvang niet af neemt, moet bestreden worden en kan be streden worden. Dezelfde kleine onaanzien lijke groep opstandigen, thans een organi satie van aanzien, heeft een plan. Een plan waarin talloozen thans gelooven. Spreker be sloot met een krachtige oproep aan allen om dit plan te steunen. Een geestdriftig gejuich volgde op de woor den, door hem gesproken. Na afloop van deze bijeenkomst ging men op ordelijke wijze uit een. Een onopgemerkt incident had tijdens de demonstratie plaats. In alle stilte nam de politie, terwille van een proefproces een van de z.g.n. „plan-vlaggen" in beslag. Het gaat hier om het bekende wetsartikel, dat spreekt van „uitdrukking geven aan een be paald staatkundig streven". Brand in de Romolenstraat. Oude boerderij geheel door het vuur vernield. In den vroegen Zondagmorgen, om ongeveer tien minuten over vijven, werd brand gemeld in de Romolenstraat. Een oude boerderij ach ter het Bullenhofje, stond in brand. Ondanks het snel en energiek optreden van de brand weer brandde het huis van binnen geheel uit. Ook het dak werd een prooi der vlammen. In een klein bochtig straatje, dat van de Romolenstraat afbuigt, staat, of bijna stond een oude boerderij. Een hooge kap boven lage muren, die wie weet hoe lang reeds gestaan hebben. De stad is gekomen en heeft het boer derijtje omsloten. Andere nieuwere huizen zijn gebouwd en de menschen hebben de oude wo ning verlaten. Slechts voor karren en fietsen en andere rommel bood het oude dak den laatsten tijd nog een schuilplaats. De eigenaar verhuurde de ruimte aan ver schillende omwoners, die er hun kisten, karren en andere voorwerpen in stalden. Hoe in deze verlaten boerderij brand is ontstaan, weet men nog niet. De brandweer tastte het vuur dadelijk aan met drie stralen op de waterleiding en één slang op de motorspuit, die het water zoog uit den Heerensingel. De boerderij brandde uit. Wel slaagde men erin, een groot deel van de ge stalde wagens te redden, doch ook thans nog staan twee fietsen, geblakerd en door het bluschwater verroest, tegen elkaar temidden van verkoolde balken en planken, terwijl ook .buiten nog enkele slachtoffers van het vuur liggen WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. „Radicaal'' GEN. CRONJéSTRAAT 135, HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Wat Nederlanders te Barcelona beleefd hebben. Relaas van Hollandsch deelnemer aan de Volksolympiade. De groep van den Nederlandschen Arbei ders Sportbond, die aan de Volksolympiade zou deelnemen, welke deze week te Barcelona zou worden gehouden, maar tengevolge van de opstandige beweging in Spanje niet is door gegaan, is Zaterdag te Amsterdam terugge keerd. De leider van deze groep, de heer A. F. Muller, heeft aan het A. N. P. het een en an der verteld van wat hij te Barcelona heeft meegemaakt. Toen hij met zijn groep van 42 personen de vorige week Zaterdag te Barcelona kwam, werd de stad reeds in staat van verdediging gebracht. De bevolking was op straat, maar was heel rustig. De arbeid was overal neerge legd. In den nacht van Zaterdag op Zondag, on geveer om twee uur, barstte het rumoer los Uit hotel Colon op de Plaza del Cataluna en andere gebouwen trokken royalisten en fas- fisten naar de arbeiderswijken, die meer aan de haven liggen op. Door de politietroepen en de arbeidersmilitie werd de aanval echter af geslagen en de pogingen der anti-regeerings- gezinden om zich te vereenigingen tot een ge- zamenlijken aanval mislukten. Maandagmorgen was de rust in de stad te ruggekeerd. Formeel was, zoo zeide ons de heer Muller, de regeering de baas, maar reëel is het de arbeidersmilitie. Hoe hevig de gevechten Zaterdagnacht en Zondag in de straten van Barcelona zijn ge weest. kan men opmaken uit het groote aantal dooden. Naar de heer Muller verzekerde, wa ren er 700 dooden te betreuren. Na Dinsdag is het heel rustig geweest in de stad. Wat het overige deel van het land betreft had de heer Muller gehoord, dat er nog twee groote haarden van verzet zijn, n.l. Saragossa en Sevilla. Uit Barcelona zijn 7000 man militietroe pen in de richting van Saragossa vertrokken en uit Madrid en enkele andere steden zouden ook militietroepen onder weg zijn. Tegen Se villa zouden gewapende mijnwerkers optrek ken. Het ergste verzet vreesde men nog uit Noord-Afrika. De Spelen zijn niet doorgegaan, omdat zoo ongeveer alle leden van het comité, dat de Spelen had voorbereid, mede naar de wapens hadden gegrepen. De vele vreemdelingen, die te Barcelona waren, hebben weinig gevaar voor hun leven geloopen. Omtrent de terugreis deelde de heer Muller ons mede, dat zich twee gelegenheden voordeden. De Spaansche overheid stelde, daar de treinen niet liepen, scheepsgelegenheid ter beschikking, maar ook door den Nederland schen consul, den heer Ch. J. N Daubanton die in de rumoerige dagen alles gedaan heeft wat maar eenigszins mogelijk was om zijn landgenooten te helpen, was scheepsgelegen heid gevonden op het stoomschip „Tiberius" van de K. N. S. M., dat de haven was binnen- geloopen. Aan boord van dit vrachtschip, dat een passagiersaccomodatie heeft voor 21 per sonen, scheepten zich 95 landgenooten in. Het bracht hen naar Port Vendres in Frankrijk. De heer Muller was vol lof over de behan deling aan boord. Ondanks de talrijke overbe volking aan boord heeft ieder behoorlijk zijn ontbijt en tweede ontbijt gehad. Men heeft dan ook een schriftelijke dank betuiging, door allen onderteekend, den ge zagvoerder overhandigd. Bovendien heeft men een inzameling.gehouden. De helft daarvan werd bestemd voor de bemanning, de andere helft zol gestort worden in het Dorus Rijkers fonds. Tenslotte deelde ons de heer Muller nog mede dat het in het voornemen ligt, de Volks- Olympiade zoo mogelijk in September te hou den. Radiodistributie Haarlem. Domme menschen overtuigen Kan de distributie niet. Daarom nemen slechts de wijzen, Wat de distributie biedt. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) Koning Edward onthult monument voor Canadeesche gevallenen. Het nieuwe monument. Koning Edward van Engeland heeft gister middag te Vymi in Noord-Frankrijk het ter eere van de in den grooten oorlog op deze plaats gevallen Canadeesche soldaten opge richt monument onthuld. Hij hield daarbij een korte toespraak, welke hij als volgt be sloot: „In een geest van dankbaarheid, voor het voorbeeld, dat gegeven is door de in den oor log gevallen kameraden, eerbied voor hun toewijding en trotsch op het feit, hun kame raad te zijn geweest, onthul ik dit monument voor de Canadeesche gevallenen". Na twee minuten stilte antwoordde de president der Fransche republiek, Lebrun, den Engelschen koning, waarbij hij de hoog ste solidariteit in herinnering riep welke altijd de daden der menschen moet leiden. Moge deze solidariteit, zoo eindigde de presi dent, steeds meer de voor de onzekerheden van de toekomst huiverige volken tot elkan der brengen in een weldadigen vrede. VELUWE-KAMP DER VRIJZ.-DEM. JONGEREN GEOPEND Zondagmiddag is het Veluwe-kamp van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisa tie, dat deze week op het kampeercentrum Saxenheim bij Vierhouten wordt gehouden, geopend. Toen om ongeveer vijf uur alle deelnemers waren aangekomen verzamelden zich de kam peerders en een aantal belangstellenden uit de omliggende afdeelingen om den grooten vlaggepaal en sprak de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem, voorzitter van het hoofdbestuur dei- organisatie, een woord van welkom. Hij her innerde er daarbij aan, dat dit jaar een lustrum beteekent voor de kampen der V. D. J. O. en dat de beide eerste kampen op dit zelfde terrein gehouden werden. De belangstel ling voor de kampen is zoo gestegen, dat dit jaar twee kampen worden gehouden, n.l. één op Saxenheim en één in de eerste week van Augustus in Haamstede. Spreker gaf hierna het woord aan den heer J. C. Deering uit Utrecht, wien hij verzocht als kampcommandant door het „breken" van de vlag het kamp te openen. De heer Deering uitte eveneens zijn groote voldoening over de groote deelneming aan de kampen en sprak de hoop uit, dat het samen zijn op Saxenheim prettig en genoeglijk mocht zijn er, begunstigd mocht worden door mooi zomerweer. De nieuwe Rijwielplaatjes liggen klaar. Hebt U al aan uw belastingplicht voldaan? Sinds Donderdag 23 Juli liggen op de kan toren der Posterijen de nieuwe rijwielbelasting- merken voor de periode 1 Augustus 1936 tot en met 31 Juli 1937 op koopers te wachten. Men zorge ervoor dat men het voldoen aan zijn rijwielbelastingplicht niet te lang uit stelt. Weliswaar zal de politie u niet den eer sten Augustus met een boekje in de hand op wachten om u „op de bon te slingeren" al u het koperen plaatje niet hebt, want de minis ter van financiën heeft bepaald dat er tot en met 8 Augustus pardon gegeven wordt. Maar als het nu toch moet gebeuren, waar om dan niet even vandaag naar het post kantoor geloopen inplaats van morgen? Het woord is aan.... Fliegende Blatter: Weinigen weten hoe veel men moet iceten om te ive- ten hoe weinig men weet. Een Duitsch document over de Engelsche politiek. De Britsche verhouding tot Frankrijk en Italië. (Van onzen Londenschen correspondent) De Manchester Guardian heeft een vertrou welijk memorandum in handen gekregen, dat stamt uit het hoofdkwartier van de Nazi partij. Het genoemde blad ziet er een gezag hebbende Duitsche analyse van den interna tionalen toestand in en meent ook dat het do cument de internationale doeleinden onthult van de partij, die in Duitschland de macht, in handen heeft. In het stuk wordt gezegd, dat Engeland's voornaamste doel is, zijn enorme macht zoo goedkoop mogelijk te handhaven. Het kon niet veel belangrijks winnen in een oorlog, maar wel veel verliezen. Engeland heeft daarom alle reden aan geen oorlogen deel te nemen. Maar ook oorlogen, waaraan het land niet deelneemt, zouden gevaarlijk kunnen zijn voor zijn positie. Want ze zouden kunnen leiden tot verandering in de machts verhoudingen van andere landen. Zulk een voor Engeland nadeelige machtsverhouding zou kunnen ontstaan als gevolg van den af loop van een Duitsch-Franschen oorlog. Noord-Frankrijk. België en Nederland zijn voor Engeland een borstwering om zich te be schermen tegen machtsontwikkeling op het vasteland. Engeland zou Frankrijk wellicht te hulp moeten komen in een Fransch-Duitsch conflict en stelt daarom belang in een Fransch-Duitsche verzoening, waartegen Fransche geestesgesteldheid zich echter ver zet. Frankrijk kan Engeland echter niet wei geren met Duitschland te onderhandelen, om dat het daarmee Engeland van zich zou ver vreemden en toenadering tusschen Duitsch land, Italië en Engeland zou bewerken. Een oppervlakkige verzoening, gaat het document verder, kan worden verwacht, maar de funda- menteele Fransche houding zal niet verande ren. Dat doet er echter niet toe, want de oogen van de wereld zijn thans meer gericht op wat Mussolini's Italië doet dan op wat Blum's Frankrijk doet. Verder wordt betoogd, dat Ita lië den Volkenbond, „dat allegaartje van sta ten", naar zijn hand zet. Minister Eden wordt in ironische termen besproken. Hij is Italië vijandig gezind, omdat hij de Turken wil be hagen en hij zal beproeven de Turken te overreden dat Italië, indien het weigert het gewijzigd Verdrag van Lausanne te erkennen, wraak op hen wil nemen om hun aandeel in de sancties. Italië zal zich echter niet laten intimideeren en onder Eden's meesterlijke lei derschap gaat de Britsche internationale poli tiek een nieuwe vernedering tegemoet. Het memorandum verwijst dan naar de onlangs gesloten Duitsch-Italiaansche luchtovereen- komst, waarbij Duitschland een luchthaven krijgt op een van de eilanden in de Aegeïsche zee. Deze luchthaven ligt in het gebied der grootste spanning en zou in geval van nood voor oorlogsdoeleinden kunnen dienen. Italië en Duitschland zijn thans mogendhe den waarmede rekening gehouden moet wor den, hetgeen ze niet waren, voordat het Na- tionaal-Socialisme in Duitschland de macht in handen kreeg. Frankrijk en Engeland zullen er aan moeten wennen. De Britsche vragen lijst wordt in het document kwaadaardig ge noemd. Het bestaan van den Vrijstaat Dant- zig is een permanente bespotting van het Duit sche volk De wereld zal moeten leeren inzien dat alles wat onteerend is voor Duitschland in den afgedwongen vrede van Versailles, zal moeten verdwijnen. A. K. v. R. De Spaansche regeering schijnt eenig terr te winnen. Het gevaar voor de hoofdstad iets verminderd. pag. Duitsche legatie te Addis Abeba wordt con sulaat-generaal. pag. i> Massaoea in Oost-Afrika in brand. pag. 8 Vrachtauto met S. A. mannen verongelukt. Twintig dooden. pag. 8 Zondag zijn twee jongemenschen bij het ba den in de Noordzee verdronken. pag. 7 De Nederlanders in Madrid maken het allen wel. Pag. 7 Er zijn weer verschillende ernstige verkeers ongelukken gebeurd. pag. 7 Te Grootegast is een 72-jarig man vermoord. pag. 7 Bij den Hoogen Raad van Arbeid is een voor ontwerp van wet tot wijziging van de On gevallenwet 1921 aanhangig gemaakt. pag. T Dr. Euwe staat er in zijn partij tegen Bogol- jubow niet gunstig voor. pag. 4 ARTIKELEN, ENZ. II. D. Vertelling. pag. 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1