HULMAN Het verkeer heeft weer zijn tol geëischt. Instantine hQQSHHI Twee slachtoffers van de Noordzee. MAANDAG 27 J Ut I 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Oude man te Crootegast vermoord. Bedrag van F 700 gestolen. Van de daders tot nu toe geen spoor. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is in de gemeente Grootegast de 72-jarige R. Setsma, door tot nu toe onbekende daders, die tevens een be drag van f 700 hebben gestolen, ver moord. In Opende woonde de ruim 72-jarige on gehuwde landbouwer R. Setsma. De oude man woonde geheel alleen, hij kookte zijn eigen potje en had weinig omgang met vrien den of kennissen. Links en rechts van zijn woning stonden huizen en ook aan de over zijde had hij buren. Setsma was door de gemeente Grootegast belast met de uitbeta ling van gelden aan de armen. Hij beschik te Vrijdag over ongeveer 700 gulden, om uit te betalen aan de armen voor twee weken. Daar hij Dinsdag as. op reis zou gaan naar zijn broer in Arnhem, had hij dezen keer geld voor twee weken gevraagd en was van plan dit Zaterdagmorgen uit te betalen. Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur is Setsma naar bed gegaan, 's Nachts tus- sche half twee en half drie hoorde de fa milie U. Bouius, die haar woning aan de overzijde heeft, plotseling drie schoten ach ter elkaar lossen. De vrouw werd wakker en schrok hevig. Onmiddellijk na de drie schoten hoorde men een geraas, hetgeen men echter aan niets ernstigs toeschreef. De man zeide nog tot zijn echtgenoote: „Maak je maar niet on gerust, het zijn misschien weer van die schutters die op kippen en eenden jagen", verder werd over het geval niet meer ge sproken. De familie Sissing, die vlak naast Setsma woont, heeft van de schietpartij niets gehoord. Des ochtends kwam bij Setsma meestal een intieme vriend, de heer K. Wijma op be zoek, wat bekend was aan mejuffrouw H. Frankes, die zich Zaterdagmorgen naar Setsma begaf, om haar weekgeld te halen. Toen zij bij de woning kwam. vond zij tot haar groote verbazing de zijdeur open staan, terwijl zij in een oogopslag bemerkte, dat alles in de woning overhoop was gehaald. Zij begreep, dat er iets bijzonders moest zijn gebeurd en spoedde zich n$ar den heer Wijma. Te zamen begaven zij zich naar de woning van Setsma, waar zij de slaapkamer ingingen en zagen dat de man dood op zijn bed lag. Hij had een prop in den mond en een doek om den hals. Het aanwezige geld, zijnde pl.m. 700 gul den, was verdwenen, terwijl de slaapkamer een ruïne gelijk was. Van de daders ont breekt tot nu toe ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. DR. F. WIJDENES SPAANS, f Te 's Gravenhage is op 72-jarigen leeftijd overleden dr. F. Wij denes Spaans, gewezen oudst-aanwezend stads-geneesheer te Soera- baja, oud-lid en secretaris van den genees kundigen raad van het departement van ko loniën te 's Gravenhage, en voorzitter van de geneeskundige commissie van het departe ment van waterstaat. Dr: Wijdenes Spaans was officier in de orde van Oranje Nassau. Voorontwerp wijziging Ongevallenwet. Bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt een voorontwerp van wet tot wijziging der Ongevallenwet 1921. De voorgestelde wijzigingen geven uitwer king aan de gedachte om de gelegenheid te openen voor uitvoering van de onderhavige verzekering mede door organisaties, in het leven geroepen in samenwerking van de geor ganiseerde werkgevers en arbeiders. Deze niet-ambtelijke organen zullen erken ning behoeven en ten einde de noodige zeker heid te hebben, dat de erkenning vragende organisatie in werkelijkheid berust op samen werking van georganiseerde werkgevers en ar beiders, is bepaald, dat voor erkenning uitslui tend in aanmerking komt een vereeniging, op gericht door ten minste twee algemeen er kende representatieve centrale organisaties van werkgevers en ten minste twee represen tatieve algemeen erkende centrale vakorgani saties van arbeiders. Deze zijn het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, de Vereeniging van Roomsch-Katholieke Werkgevers, de Ver eeniging van Christelijke Werkgevers, het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch-Katholieke Vakverbond, het Pro- testantsch-Christelijk Vakverbond en de Ne derlandsche Vakcentrale. Voorts moet voor een toe te laten bedrijfs- vereeniging het verzekerde loon, over een jaar berekend, ten minste vijftig millioen gulden bedragen. De eisch is niet gesteld, dat tot een bedrijfsver- eeniging alleen ondernemingen, waarin een zelfde of een soortgelijk bedrijf wordt uitge oefend mogen toetreden. Toegelaten wordt derhalve een organisatie, omvattende onder nemingen uit de meest verscheiden bedrijfs takken. De bedrijfsvereeniging kan zich in af deelin gen splitsen, hetzij naar territoriale gebieds- omschrijving, hetzij naar den aard van het uitgeoefend bedrijf. Voor de geneeskundige controle op door een ongeval getroffen verzekerden blijft het ge bruik maken van den thans aan de Rijks verzekeringsbank verbonden medischen dienst verplicht. Het instituut der risico-overdracht heeft de minister, althans voorshands, behouden. De bedrüfsvereenigingen zullen gebonden zijn tot het betalen van het aandeel in de ad ministratiekosten der Rijksverzekeringsbank en der Raden van Arbeid. De minister heeft ontkennend beantwoord de vraag, of het geen aanbeveling zou verdie nen om bii deze. gelegenheid in het geheel onzer sociale verzekering deze vereenvoudiging aan te brengen, dat voortaan de plaats gevon den ongevallen, althans voor den duur dei- eerste zes weken, der ongeschiktheid tot wer ken, als ziektegevallen worden schadeloos ge steld, en eveneens de vraag, of niet in de wet ware te bepalen, dat het ziekterisico en het ongevallenrisico van dezelfde arbeiders moet worden gedragen door één organisatie. Deze laatste concentratie wenscht dé minister aan de practijk over te lateii. Verschillende ernstige ongelukken. Ook nu zijn weer verschillende ernstige verkeersongelukken in het afgeloopen weekend gebeurd, waarbij een doode en enkele zwaargewonden zijn te betreuren. Motorrijder Iet niet goed op. Op den Muider straatweg onder Diemen is Zaterdagavond een 23-jarige motorrijder uit Hilversum, die op de duo een 19-jarig meisje had, vermoedelijk tengevolge van niet goed opletten over eenige losse steenen gereden en gevallen. Beiden werden van den motor ge slingerd en bleven bewusteloos liggen. De jongeman heeft een hersenschudding en en kele bloedende wonden. Het meisje werd deer lijk aan het hoofd verwond. Beiden zijn in het Burgerziekenhuis te Amsterdam opgenomen. 9-jarig meisje door auto aangereden. Zaterdagmiddag is een meisje van 9 jaar op de Nassaukade bij de van Lennepkade te Amsterdam aangereden door een auto. Met eenschedelbreuk is het kind opgenomen en in stervenden toestand overgebracht naar het Wilhelmina-gasthuis. Wielrijder gedood. Zaterdagmiddag kwam de 29-jarige wielrij der D. Zwierser, wonende te Groningen, in botsing met een auto, bestuurd door den heer W. J. R. eveneens wonende te Groningen. De wielrijder werd in den flank gegrepen en kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den wagen. Met een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde werd hij naar zijn wo ning op het Heerenplein aldaar vervoerd, waar hij des nachts is overleden. Auto tegen stilstaanden auto gebotst. Op den Rijksweg te Heesch stond Zaterdag avond te ongeveer 6 uur ter hoogte van het raadhuis ter rechterzijde van den weg een vrachtauto geparkeerd van een firma uit Roo sendaal. Een twee-persoons personenauto, waarin de gebroeders Louwers uit Eindhoven waren gezeten, kwam, vermoedelijk doordat in den stortregen het zicht slecht was, in bot sing met de linkerachterzijde van den vracht wagen. De kleine wagen, die met een vaart van ongeveer zestig kilometer reed, werd door de botsing geheel vernield. De twee inzitten den raakte ernstig bekneld en konden slechts met moeite worden bevrijd. Het meest ernstig is de toestand van H. Louwers, bij wien een zware hersenschudding werd geconstateerd. Zijn broeder had eèn lichte hersenschudding opgeloopen. Door auto aangereden. In de Torenstraat bij de Groote Kerk te 's Gravenhage is Zaterdagavond de 20-jarige Leidsche student L. S., door een auto aange reden. De getroffene is met een hersenschud ding en schaafwonden overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis' Zuid wal. Reorganisatie economische voorlichting. Centralisatie wordt toegepast. Dé economische voorlichtingsdienst van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart wordt gereorganiseerd, en het jongste nummer van „Handelsberichten" be vat een drietal artikelen, waarin deze reor ganisatie wordt besproken en nader toege licht. Het eerste artikel is van de hand van mi- nistér Gelissen, die er den nadruk op legt, dat door samentrekking van wat op het ge bied van het economisch documentatie-, re search-, publicatie-, propaganda- en infor matiewerk ten deparbemente van Handel, Nijverheid en Scheepvaart werd verricht, in de afdeeling economische voorlichting een centraal punt wordt verkregen, dat, in nauw contact met het bedrijfsleven en de verschil lende op het gebied der economische voor lichting toestaande organisaties eenerzijds, met de diplomatieke en consulaire vertegen woordigers van Nederland in het buitenland anderzijds, het begin kan zijn van de ont wikkeling van het voorlichtingsapparaat tot- wat het behoort te zijn: economische voor lichtingsdienst een onmisbaar hulpmiddel. Dr. H. M. Hirschfeld, de directeur-generaal van Handel en Nijverheid betoogt, dat de taak, die de afdeeling economische voorlich ting heeft te vervullen, tweeledig is: voor lichting aan het bedrijfsleven en voorlich ting aan de regeering. Dr. Hirschfeld wijst er met nadruk op, dat de dienst zich niet zal begeven op het terrein van de uitvoering van de economische poli tiek der regeering, noch op het gebied dat geacht moet worden tot 't wezenlijke domein van den koopman te behooren. Dr. T. P. van der Kooy, onder wiens leiding de gereorganiseerde dienst staat, bespreekt den opbouw van de afdeeling economische voorlichting. Deze toestaat uit de volgende onderaf deelingen lo. Het bureau handelsvoorlichting (leider mr. H. Ch. Schokker), dat voorlichting zal bieden betreffende afzetmogelijkheden en afzetvoorwaarden en zorgen zal voor een prompte toehandeling van de binnenkomende aanvragen. 2o. Het Persbureau (leider de heer A. Ri- cardo), dat tot taak heeft het bewerken en verspreiden van publicaties op economisch gebied. In verband met de reorganisatie zal het weekblad „Handelsberichten" binnenkort op andere leest worden geschoeid. Voorts zal het Bureau geschriften samenstellen en pu- bliceeren ter propageering van Nederlands economische mogelijkheden in het buiten land. 3o. Het Economisch Research-bureau (lei der drs. P. P. van Berkum), dat zich zal wij den aan algemeen economische onderzoe kingen. 4o. Het Bureau marktonderzoek, dat ech ter nog in zijn eerste ontwikkelingsstadium verkeert. 5o. Een drietal Documentatie-bureaux, ter behandeling van de administratieve docu mentatie (regeeringsmaatregelen op econo misch gebied in binnen- en buitenland). De economische documentatie (rangschikking van economische gegevens uit dagbladen en pe riodieken), de statistische documentatie. 6o. De Bibliotheek, annex leeszaal, welke ook aan de handelsvoorlichting wordt dienst baar gemaakt. De voorlichting wordt door den diénst kosteloos verstrekt. Voor hen, die informatie verlangen, is het gewenscht zich daartoe niet direct te wenden tot de diplo matieke en consulaire posten tenzij dan bij hooge uitzondering doch gebruik te maken van de bemiddeling van den dienst, zulks ter bevordering van een vlotte afdoe ning van zaken. De afdeeling zal gevestigd worden in een kantoorpand in de Rijnstraat te 's-Gravenhage. WITTE 'NÜGQET' geeft niet af op Uwe kousen (Adv. Ingez. Med.) Man door trein gedood. Over gesloten spoonvegboomen geklommen. Zondagmorgen om kwart voor negen werd de ongeveer 50-jarige H. uit Sassenheim, die ondanks de waarschuwing van den spoorweg wachter, over de gesloten boomen was ge klommen door een passeerenden trein gegre pen en op slag gedood. e De Eerste Lichte Engelsche Stroomlijnwagen -•ft FIRMA M. GATSONIDES ZANDVOORTSCHE LAAN 4 - HEEMSTEDE TELEFOON 26534 (Adv. lngez. Med.) Het verdrinkingsongeval bij de manoeuvres. Lijk van matroos gevonden. Zondagmiddag is voor den Waterweg bij Hoek van Holland door de loodsboot het lijk opgevischt van den marinematroos, die ver leden week tijdens de manoeuvres bij Wal cheren overboord gevallen en verdronken is. ROUW VAN EEN RAADHUIS TE ALPHEN A. D. RIJN. Opdracht aan architect J. C. Blaauw. Na zeer uitvoerige discussies heeft de raad van Alphen a.d. Rijn besloten de opdracht tot uit voering van het door hem ingediende plan voor den bouw van een nieuw raadhuis te ge ven aan den Haarlemschen architect J. c. Blaauw. De meerderheid van het college van B. en W. had de opdracht willen geven aan de architecten Hooykaas en Lockhorst, te Rot terdam. (Adv. lngez. Med.) Nederlanders in Madrid allen wel. Van den vice-consul te Madrid, die optreedt als tijdelijk zaakgelastigde, is telegrafisch bericht ontvangen, dat de Nederlanders aldaar gezond en wel zijn, dat door hem in samenwerking met de Nederlandsche kolonie hulp en inlichtingendiensten zijn georga niseerd. maar dat tot nu toe geen ge vallen van schending van Nederland sche belangen zijn bekend geworden. Ieder moet de verkeersregels kennen. Populaire wegcode in voor bereiding. Uitgaaf van de K. N. A. C. Aangezien de kennis van de voornaamste verkeersregels een zeer doeltreffend middel is tot bevordering van de veiligheid van het wegverkeer, stelt de K.N.A C. een onderzoek in naar de mogelijkheden om te geraken tot de uitgave van een populaire wegcode, waarin in den geest van de Engelsche Highway Code de belangrijkste verkeers regels kort en duidelijk zijn samengevat, daartoe zou naar zij meent het beste kun nen worden overgegaan, zoodra de huidige centrale verkeersvoorschriften (motor- en rijwielwet, motor- en rijwielreglement en motor- en rijwielbeschikking) zullen zijn vervangen door de nieuwe wegenverkeers wet, een idem reglement en beschikking, het geen binnen niet te langen tijd wordt ver wacht. Hoewel het verkeer geregeld wijzi ging en aanpassing van de verkeersbepalin- gen noodig maakt en zal maken, zoo zal bij Invoering van de geheel vernieuwde voor schriften toch in zekeren zin een mijlpaal worden bereikt, welke de uitgave van een in eenvoudige en voor een ieder begrijpelijke taal geschreven wegcode ten behoeve van alle weggebruikers nuttig en zelfs noodig maakt. Teneinde te bereiken, dat een derge lijk boekwerkje in elk huisgezin beschikbaar zou komen, zou in een oplage van naar schatting 2 a 2Vz millioen exemplaren moe ten worden voorzien. Onder mededeeiing van deze plannen en van daarop betrekking hebbende bijzonder heden heeft de K.N.A.C. zich in eerste in stantie gewend tot den minister van Water staat en verzocht in afwachting van het aan nemen van een vasten vorm van deze plan nen te willen doen nagaan of in beginsel in stemming zou kunnen worden verkregen om te zijner tijd de huis aan huis bezorging van de populaire wegcode door den dienst van de P.T.T. kosteloos te doen geschieden. Bioscoop De Pont in andere handen. Het hotel zal gesloten worden. VELSEN Maandag. In verband met de geruchten, dat de bios coop „de Pont" zou worden gesloten, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot den di recteur, den heer H. Wiese. Naar aanleiding van dit onderhoud kunnen wij melden, dat er van sluiting geen sprake is. De exploitatie van genoemde inrichting gaat met ingang van 1 Augustus over in handen van den heer P. Twisk te Den Helder. De heer Twisk exploiteert in Den Helder het Tivoli- theater, de Witte- en de Rialto-bioscoop. Naar de heer Twisk heeft medegedeeld zal het hotel en het cafe-restaurant met kegelbanen ge sloten worden. Het geheele pand zal voor het bioscoopbedrijf benut worden. HaarlemAmsterdam in natriumlicht. De proeven met de natriumverlichting, welke gelijk wij Zaterdag meldden, Vrijdag avond en ook Zondag weer zijn gehouden, zijn geslaagd. Naar wij zelf hebben kunnen constateeren is het een prachtige verbete ring. Niet alleen dat men rustig kan rijden door het oranje-kleurige licht, waarmee de heele weg is overgoten, maar bovendien, en dat is een bijzonder genot, niemand behoeft meer last te hebben van zijn tegenliggers. Zelfs de kleinste lampen, de stadsverlich ting zijn voldoende en wanneer iedereen zich hieraan houdt is de kans op ongelukken op dezen, steeds snel bereden, weg tot een mi nimum teruggebracht. Wij mogen hierbij opmerken, dat men op tal van plaatsen in het buitenland het na triumlicht zooveel hooger aanslaat dan de autoverlichting, dat men het voeren van iedere verlichting door auto's verbiedt. I Overzicht van de ruïne (tijdens het blus schingswtrk;, veroorzaakt door den brand in j het z.g. „Bullehofje" bij de Zomervaart teHaarlem. Voor het verslag zie men elders in dit nummer. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 27 Juli: Op de heden alhier gehouden groote jaarlijksche paardenmarkt waren aan gevoerd 718 paarden. De prijzen liepen van 800.tot 50. De handel was zeer levendig en vele Fransche en Duitsche kooplieden waren tegenwoordig. Bij het baden verdronken. Andere jonge menschen ternauwernood gered. Er was Zondag een gevaarlijke stroom aan onze kust, met het ge volg, dat twee jongemenschen bij 't baden in de Noordzee om het leven zijn gekomen en enkele anderen in levensgevaar hebben verkeerd. Op het strand bij den Wassenaarschen Slag heeft de 17-jarige jongeman P. J. van der Ham uit Wassenaar zich bij het baden te ver in zee gewaagd en dit met den dood be kocht. Op het strand werd hulpgeroep gehoord en men zag den in noodverkeerende een hand opsteken. De reddingsbrigade werd on middellijk gewaarschuwd, doch deze slaagde er niet meer in de drenkeling te bereiken, zoodat hij is verdronken. Later op den middag is het lijk aangespoeld op de grens tusschen Wassenaar en katwijk, waar het door een viertal Rotterdammers werd aangetroffen. De identiteit van het slachtoffer was Zondagavond nog niet be kend. Wel is er een hoopje kieeren gevon den, doch dit bevatte geen aanwijzingen om trent den omgekomene Nog een jongeman verdronken. De 22-jarige jongeman F. H. uit Hillegers- berg, werd met het 16-jarige meisje M. E. B. uit Rotterdam, die aan het baden waren nabij het vrije strand te Scheveningen door den stroom meegesleurd. Nadat de jongeman heldhaftige pogingen had aange wend om het meisje te redden, is hij jam merlijk verdronken. Het meisje werd gered door den 23-jarigen J. K. en den 27-jarigen G. H. van B., beiden uit Rotterdam, met as sistentie van een agent van politie, die zich gekleed in zee had begeven. Voorts heeft Zondagmiddag eveneens ter hoogte van Kijkduin een andere bader, W. D., uit Den Haag, in levensgevaar verkeerd. Hij werd gered door den 30-jarigen W. B. en den 28-jarigen L. W., beiden van de Haag- sche reddingsbrigade, en is in aanvankelijk bewusteloozen toestand naar het Roode Kruïs- ziekenhuis in den Haag overgebracht. Tenslotte is nabij het Noorderstrand te Scheveningen. ter hoogte van het „Groene huisje", een 16-jarig meisje, J. T. uit Noot dorp. bij het baden te ver in zee gegaan. Met groote moeite hebben twee andere baders, de 30-jarige M. H. en de 18-jarigen M. S., beiden uit den Haag, het meisje op het droge kunnen brengen. Zij bleek reeds schijndood te zijn. Een dokter en een politieagent heb ben langdurig kunstmatige ademhaling op de drenkelinge toegepast, met het verheugend succes, dat tenslotte het bewustzijn bij de patiënte terugkeerde. Het meisje is ter ver pleging opgenomen in het roode kruis- ziekenhuis te 's Gravenhage. Weer een nieuwe industrie. Een vischconservenfabriek. IJ MUIDEN Maandag Naar we vernemen zal de N.V. Vischhandel De Bijenkorf alhier met September een vischconservenfabriek openen. Daartoe heeft zij op een pand aan de Trawlerkade beslag weten te leggen. Inzake de vischconserven is ons land geheel afhankelijk van het buiten land en jaarlijks wordt er voor anderhalf millioen gulden aan deze conserven in ons land ingevoerd. In de fabriek zullen hoofdzakelijk vrouwen en meisjes worden te werk gesteld. Het be- beekent echter weer werkverruiming en dat ls voor onze gemeente een verblijdend ver schijnsel. ZOMER CONFERENTIE CHRIST. HISTORI SCHE UNIE TE LUNTEREN. Den laatsten dag der zomer-conferentie van de Christ. Historische Unie sprak de heer J. J. Wallien, arts te Ginneken en ge neeskundige bij de Arbeidsinspectie over „de Overheid en het Gezin". Naast het handhaven van recht en de be scherming van zwakkeren tegen misdaad en ongerechtigheid heeft de overheid ook te zorgen voor de volkswelvaart. Daarvoor is noodig de bevordering der volksgezondheid. Hier dringt de vraag zich op hoever de over heid daarbij mag gaan. Er moet worden ge constateerd dat de overheid zich sterk gaat beperken. En ook bij vele gemeentebesturen is dit te bemerken. Door onvoldoende offer vaardigheid harer leden is de kerk niet bij machte haar taak als onderdeel van armen zorgen naar behooren te vervullen en moet de overheid helpend en regelend optreden. Uit gaven voor de volksgezondheid behooren voor de overheid tot de noodzakelijke. De maat regelen tot rasverbetering, zooals die b.v. in Duitschland dwingend op de onderdanen worden toegepast, gaan, naar christelijk standpunt buiten de bevoegdheid van de overheid. Er zijn nog slechts weinig positieve wetenschappelijke gegevens, die de maarre gelen om die redenen gemotiveerd zouden doen zijn. Maar ook al waren die er, dan nog mag de overheid geen voorschriften geven inzake huwelijk en voortplanting, die zelfs tot verminkende operaties moeten leiden. Hier, zoo besluit spr. behoort de C. H. Unie actief stelling te nemen voor het ook in Ne derland te laat is. Na eenige discussies over dit onderwerp, werd de conferentie door den voorzitter den heer J. R. Snoeck Henkemams gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9