Rijwielplaatje. Hei Befakytijitsie 54e Jaargang No. 16287 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 29 Juli 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS (JUïslEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.12V3 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels J 1.75, elke regel meer t 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden J 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 .-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Overval op Leidsch taxi chauffeur voor de rechtbank. Tramwagen ontspoorde. Steenen waren op de rails gelegd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 29 Juli. De Schaakmeesters. Gisteren ben ik eens naar het Internationa le Meestertournooi in Zandvoort gaan kijken. Het speelt zich af in een zijzaal van het Grand Hotel, die een beetje vreemd 19e eeuwsch aandoet vanwege haar hoogte, en haar witgepleisterde muren en haar wonder lijke gordijnen, maar die een vorstelijk uit zicht biedt over golvend duinlandschap en verre zonnige zeeNatuur in vollen Juli- praeht. Binnen houdt de zonderlinge Mensch zich met gansch andere gedachten bezig. In twaalf geperfectionneerde denk-exempiaren zit hij twee-aan-twee zich af te pijnigen om het ingewikkeldste spel dat hij ooit bedacht heeft te winnen. Urenlang martelt hij zich af en zijn nervositeit is vaak zichtbaar! Ik ben geen schaker, maar als belangstellend mede- mensch, physionomieën en gebaren waarne mend achter het koord dat de twaalf hersen- acrobaten van het publiek scheidt, heb ik zonder groote moeite begrepen dat' Landau in verliezende positie tegen Fine verkeerde lang voor hij opgaf en dat hij wanhopige pogingen deed om de gevolgen van een erg verkeerden zet te bezweren. Ik heb bevroed dat Spielmann met verwoede volharding' en nijdige concen tratie bezig was zijn mede-Oostenrijker prof. Becker „op den langen afstand" te ver slaan, dat de jeugdige Prins zich in de listen van den wereldkampioen Max Euwe verstrik te en dat Keres, het 19-jarige keurige Estlan- dertje, zich wel bewust was dat hij van Does- burgh bij de kladden had. Voor poker, een kaartspel waarbij men, zooals u weet, al zijn emoties moet weten te verbergen en dus een volkomen-ondoorgrondelijk gezicht trekken, zouden deze schaakmeesters vrijwel allen on geschikt zijn. Ook Maroczy, de 66-jarige vete raan met den markanten en belangwekken- den kop, de schepping eens groot portretschil ders waardig. En ook zijn tegenstander van Dinsdagmiddag, dr. Tartakower. De eenige uitzondering lijkt mij Bogoljubow, ondanks zijn naam Duitscher, overigens dik als een Beier en opvallend-vaag van gelaatsuitdruk king, traag van gebaar. Het is een aardige bezigheid, een Meester tournooi aldus te beschouwen, den stand en de bewegingen der geheimzinnige schaak stukken negeerend, de expressies der gelaten en de gebaren en wandelingen der Meesters bespiedend. Ook deze beschouwing brengt u in de sfe^r van het geval. Gij beleeft haar mee. Uw eigen concentratie op dit aspect van den strijd wordt blijkbaar in de machtige schaak concentratie achter het koord opgenomen, meegesleept. Gij geraakt ten zeerste geboeid. Het gezelschap in het zaaltje ziet er erg in ternationaal uit en het is er een beetje rom melig. Concentratie en onrust wedijveren er met elkaar. De denkkampioenen zitten bij tij den twintig minuten over één zet te peinzen, maar als hij dan eindelijk gedaan is, springt de Meester haastig op, laat zijn tegenstander zich verdiepen in de nieuw-geschapen situatie en gaat kijken bij de andere partijen. Grün- feld, zwaar steunend op zijn wandelstok, schijnt meer belangstelling voor al de andere conflicten te hebben dan voor zijn eigen strijd met Bogoljubow maar hij wint tenslotte toch en het jonge Estlandertje Keres, be zetter van de tweede plaats, moet telkens eens gaan kijken hoe de leider, de schier-even- jeugdige Amerikaan Fine, er voor staat. Er wordt veel gewandeld; ieder verlaat op zijn beurt zijn naambordje-met-nationaliteit-erop- vermeld, laat het bij een leegen stoel achter en verkuiert zijn onrust. Alleen meester Spielmann blijft onafgebroken aan zijn plaats genageld. Wonderlijke collectie menschentypen, deze schaakmeesters. Een heterogene verzameling. Als men hen, niet wetend wie zij waren, op straat tegenkwam, zou men in Becker en Euwe wellicht den schaakmeester, althans den geleerde veronderstellen. Maar in de anderen? De jonge Keres heeft meer het type van Haagschen cricketer of tennisspeler, Maroczy zou met succes voor een ouden tooneelspeler doorgaan, Bogoljubow voor een beursmake- laar-met-vacantie. Sommige anderen schijnen al heel moeilijk te classificeeren en daartoe behoort Fine, de leider en vermoedelijke win naar van dit tournooi, die er heelemaal niet wetenschappelijk uitziet, alleen maar een beetje eigendommelijk van uiterlijk is en ove rigens net zoo goed voor kantoorbediende als voor een der nieuwe schaakgenieën van de zen tijd versleten kan worden. Hij is heel jong, maar nogal zelfbewust, en hij schijnt genoegelijk-kalm te blijven als hij „in tijd nood raakt"een schrikbeeld .nochtans voor iederen schaker, waarbij vaak een over haaste zet de partij doet verliezer:. In dit Zandvoortsche tourrooi leidt thans de Jeugd. 1. Fine met 6Vz punt, Keres met (Kan vrijelijk gezongen worden, wijze: Hebt u nog sigarenbandjes? Mits heel zachtjes, met het oog op de baren.) Hebt u al een rijwielplaatje? 't Oude heeft weer afgedaan, Voor een nieuw belastingslaatje, Biedt de staat het nieuwe aan. Niemand is verplicht tot koopen, Weigering is toegestaan, Maar'dan moet u verder loopen, Of per tram of auto gaan. Hebt u al een rijwielplaatje? Hebt u al een riks gespaard, Die u ergens in een laadje Voor den fiscus hebt bewaard. Denk eraan, als het spendeeren, U misschien wat erg bezwaart, 't Is, wanneer ze controleeren, Meer dan een rijksdaalder waard. Hebt u al een rijwielplaatje? Denk erom, het is nu tijd, -"s Is dan wel geen mooi plakkaatje, Maar 't is een noodzaaklijkheid. Een van die zoo dure plichten, Waaraan je je morrend wijdt. Maar u moet haar nu verrichten, Dat u straks in vrede rijdt. P. GASUS. MONOPOLE - ZANDVOORT TELEFOON 40. IEDEREN NACHT CABARET. JOHNNY RISCOE THE CLUB GIRLS Geopend tot 5 uur 's morgens. (Adv. Ingez. Med.) 5Y2 punt. Dat is volstrekt geen regel bij schaaktournooien, maar hier is het zoo. Zal zij zich handhaven op de beide leidende plaatsen? Euwe staat met 5 punten op de der de plaats. Bogoljubow, Maroczy en Tartako wer volgen ex aequo met leder 4Vz punt. Er zijn nog drie ronden te spelen en er is nog veel mogelijk, ofschoon Fine wel een heel mooie kans maakt op de overwinning. De spanning neemt van dag tot dag toe. R. P. Een nieuwe industrie te Haarlem. Aan het Noorder Buitenspaarne. Eenigen tijd geleden hebben wij mededee- lingen gedaan over de aanstaande vestiging van een nieuwe industrie te Haarlem. Naar wij thans vernemen is de voormalige fabriek van ijzer en staalwerken aan het Noorder-Buitenspaarne verhuurd aan de fir ma „Het Westen" te Amsterdam, die er een meubelfabriek in zal openen. Het Borgstellingsfonds voor Haarlem. De acte gepasseerd. Zooals onze lezers weten heeft de secretaris van de Kamer van Koophandel, jhr. dr. J. C. Mollerus, in een der laatste zittingen dezer Kamer uitvoerige mededeelingen gedaan over de oprichting van het Borgstellingfonds, waarvan de bijzonderheden in ons blad gepu bliceerd werden. Dinsdag is de acte gepasseerd voor dit Borg stellingsfonds, uitsluitend voor consumptieve doeleinden voor de stad Haarlem. Hiermee is de grondslag voor dit fonds, dat een apart bestuur heeft, gelegd. Maar de in terne organisatie is nog niet gereed gekomen. Eerst ais die klaar is kan het fonds in wer king treden. Vragen over geweigerde radiolezing. Het Tweede Kamerlid Westerman heeft aan de ministers van binnenlandsche zaken en van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld. Is het den minister bekend, dat de radio- omroep controle commissie aan mr. dr. W. "J. A. Nijgh toestemming geweigerd heeft om op 23 Juli jl. voor de P. H. O. H. I. een lezing te houden over de figuur van den Italiaan- schen minister-president Mussolini? Zijn de ministers bereid aan deze commis sie mede te deelen, dat zij het oordeel van de commissie als zoude deze lezing, waarin voor den huidigen Italiaanschen minister-president en het huidige Italiaansche regeerstelsel waardeering wordt uitgesproken, zonder meer verboden behoort te worden, niet deelen, te minder nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofd ambtenaren naar Rome getracht wordt de oude economische banden met Italië weder opnieuw aan te knoopen? Tegen elk der daders zes jaar geëischt. 's-GRAVENHAGE. 28 Juli. Voor de va- cantiekamer van de Haagsche Rechtbank hebben terecht, gestaan de 22-jarige mon teur E. B.. en de 27-jarige metselaar W. S.. beiden afkomstig uit Celle bij Hannover, thans gedetineerd, die in den nacht van 25 op 26 Mei jl. te Alphen a d. Rijn, den taxi chauffeur W. P. G. van Lieshout uit Leiden, die hen per taxi vervoerde, aangevallen heb ben. Tijdens een kort oponthoud, waarbij de chauffeur uit de auto was gestapt, heeft de eerste verdachte hem met een zwaren hamer eenige slagen op het hoofd toegebracht, zoo dat hij bewusteloos ineenzakte. Het slachtof fer had evenwel nog om hulp kunnen roepen, waardoor de omwonenden werden gewekt en hulp konden verieenen. De verdachten hadden het plan zich van de auto meester te maken. Verdachten na men toen de vlucht, doch konden den vol genden dag door de politie te Nieuwkoop in den Aardlanaerveenschen polder worden ge arresteerd. Intusschen had B. nog kans ge zien een fiets te stelen. De hamer, waarmede het misdrijf was gepleegd, was door S. van een bouwwerk te Leiden ontvreemd. Beide verdachten legden een volledige be kentenis af. De officier van justitie. Jhr Mr. van Asch van Wiick, hield een scherp requisitoir, waar in hij het misdadig opzet van de beide ver dachten laakte. Hij eischte tegen elk hun ner zes jaren gevangenisstraf. De verdedigers, Mr. Ren.s uit Delft en Mr. van Gorkum, pleitten clementie. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Duitsrhland en Italië naar de conferentie van vijf? Eden's rede maakt te Rome een goeden indruk. Men verwacht te Londen, dat Duitschland de uitnoodiging tot deel neming aan de conferentie van vijf zal aanvaarden, evenaJs Italië. De correspondenten van Reuter te Ber lijn en Rome hebben desbetreffende aanwijzingen gekregen. Te Rome heeft de rede van Eden, door de aankondiging van het opheffen der Middel- landsche Zee-afspraken, een gunstigen in druk gewekt. De „Tribuna" schrijft o.a.: „De Engelsch-Italiaansche vriendschap is een na tuurlijke vriendschap, die alleen kon worden gecompromitteerd door een geest van partij digheid en imperialistische hypergevoeligheid en die zou kunnen herleven, wanneer deze beide elementen der Britsche politiek hun abnormale heftigheid zullen hebben verloren" Officieele kringen te Rome verklaren, dat de door Eden in zijn redevoering medegedeel de beslissingen verwacht werden en dat deze redevoering de werkelijkheid erkende: „Niets is in Europa zonder Italië mogelijk." Zij voe gen hier nochtans aan toe, dat de door Eden voor de herroeping der vlootovereenkomsten gebruikte formule in duidelijkheid tekort schiet. Langs diplomatieken weg is te dezer zake geen enkele verklaring gedaan. Acht dooden bij twee vlieg ongelukken. Angstige parachutist veroorzaakt ongeluk. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een leerling-parachute-springer, die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen verongeluk ken. Hij stond op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het toestel verloor, zoodat het omlaag stortte. De vier in zittenden kwamen allen om het leven. Nabij Chartres in Frankrijk is een bombar dementsvliegtuig omlaag gestort. Vier der in zittenden zijn om het leven gekomen. Een wist zich met behulp van zijn valscherm te redden. Lri .uCicn ontspoord.? Zandvoort bij de-halte Kostvérlorenstraat een motorwagen van de N. Z. H. T. M. Dinsdagmiddag even voor half vijf ontspoorde in de bocht vlak voor de halte Kostvérlorenstraat een van Haarlem komende motorwagen van de N.Z.IIT.Mij. Het dubbele stel voor wielen sprong uit de rails, trok over een afstand van ongeveer 20 M. diepe sporen in het zand, waarna de wagen in botsing kwam met een ijzeren paal van de bovenleiding,-die geheel verbogen werd, terwijl de electrische leiding en de beugel van den wagen ernstig beschadigd wer den. Ook de tramwagen beliep ern stige schade. De inzittenden kwa men evenwel met de schrik vrij. Het verkeer ondervond geruimen tijd ern stige stagnatie daar beide sporen versperd waren. Met autobussen werden de passagiers van Zandvoort in de richting Haarlem vervoerd. De reizigers uit Haarlem werden van de halte Waterleiding per bus naar Zandvoort gebracht. Een technische afdeeling uit Haarlem be gon spoedig met het opruimingswerk. Het duurde echter tot 8 uur voor de ontspoorde tram weer in de rails stond, de bovenlei ding hersteld was en het verkeer in beide richtingen weer normaal onderhouden kon worden. Als oorzaak van de ontsporing wordt ge dacht aan baldadigheid, daar er verpulverde steen op de rails werd aangetroffen. Het einde der Belgische zee liedenstaking in zicht? Uit Brussel: Op uitnoodiging van het ministerie voor transportwezen is tusschen vertegenwoordigers van den bond van reeders en die der vakvereenigingen der zeelieden een overeenkomst tot stand gekomen, ten einde te geraken tot een beëindiging dei- staking door middel van loonsverhooging. De vertegenwoordigers der vakvereenigingen zullen de voorstellen aan hun leden voor leggen. MEVR. DE BOER—VAN RIJK 83 JAAR. In den foyer van den Stadsschouwburg te Amsterdam zal Zaterdagnamiddag 1 Augustus a.s. een openbare, voor een ieder toegankelijke receptie worden gehouden ter complimentee ring van mevrouw De Boervan Rijk, ter ge legenheid van haar 83sten verjaardag. Deze receptie zal duren van 3.30—4.30 uur, daar mevrouw De Boer 's avonds moet optre den. Het woord is aan.... Burke: De positie van groote staats lieden vereischt eerder een uitgebreiden omgang met menschen en veel levenserva ring dan grondige boekenge leerdheid. Schepen der K. N. S. M. nemen vluchtelingen aan boord. Te Barcelona en Malaga. Nog een Nederlandsch schip naar Spanje? AMSTERDAM. 29 Juli. Naar wij vernemen is de ..Agamemnon" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., welk schip in overleg met de regeering naar Barcelona was gezonden om daar vluchtelingen aan boord te ne men. gisteren met 47 passagiers uit deze stad naar Marseille vertrokken. Voorts is het s.s. „Tiberius" van de zelfde maatschappij gisteren van Malaga vertrokken, waar 17 passa giers zijn opgenomen, die naar Lis sabon worden vervoerd, of het hier uitsluitend Nederlanders betreft, is niet bekend. Wij vernemen voorts dat de K.N. S.M. nog een derde schip ter beschik king van de regeering heeft gesteld, voor zoover het nodoig mocht blij ken om deze week ook in Valencia vluchtelingen aan boord te nemen. De opstandelingen zijn Madrid dicht genaderd. Aldus meldt Radio-Sevilla. HENDAYE. 29 Juli. (D.N.B.) Naar gene raal Queipo de Llano via den radiozender te Sevilla heeft medegedeeld, hebben de nationalisten gisteren in den loop van den dag de Zuidzijde, d.w.z. de naar Madrid ge keerde zijde van de Sierra de Guadarrama ingenomen en het op slechts 40 K.M. af stand van Madrid gelegen dorp van denzelf den naam bezet. Meer naar het Oosten staan de troepen van generaal Mola eveneens op de Zuidelijke hellingen van de So.mosierra, waar zij het op ongeveer 80 K.M. afstand van de hoofdstad liggende Buitragi hebben ingenomen. Aan het Zuidelijk front zijn uit Afrika nieuwe versterkingen aangekomen, die zich eveneens reeds op weg naar Madrid bevin den. De generaal beweerde verder, dat de troepen der opstandelingen tot Dinsdag in totaal 22 vliegtuigen der regeering neerge schoten of op andere wijze onschadelijk ge maakt hebben. Nationalistische vliegers heb ben op het Madrileensche vliegveld Barajas bommen geworpen. In Spanje zijn de rebellen en de regeering te gen elkaar opgewassen. Beide partijen mel den kleine overwinningen. pag. 4 In Palestina is een hevig gevecht geleverd tusschen Britsche troepen en Arabische op standelingen. pag. 4 Duitschland en Italië naar de conferentie van vijf? pag. 1 De goudvoorraad van de Nederlandsche Bank blijft stijgen. pag. 3 De beide jongemannen verdacht van den moord te Grootegast, hebben een volledige bekentenis afgelegd. pag. 3 De uitzaai van koolzaad wordt aangemoedigd. pag. 3 Vele wegen zullen naar Schiphol leiden. pag. 5 Euwe bezet thans in het schaaktournooi te Zandvoort de derde plaats. pag. 6 ARTIK&LEN, ENZ. R. P.: De schaakmeesters. pag. 1 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. Dag 3 J. H. de Bois: Twee eeuwen Engelsclie kunst. pag. 9 Van den Abeelen: De Dieselvliegtuigmotor. Dag 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Steeds weer: Wie is schuldig aan den we reldoorlog? pag. 4 H. D. Vertelling: Vacantie-idylle. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge-» nomen op pag. 7 De Nederlandsche wielrenners en vijfkampers, onder leiding van de heeren Lotsy en Swaab de Beer, legden bij hun aankomst te Berlijn voor de Olympische Spelen een krans bij het gedenkteeken van de in den wereldoorlog gevallenen,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1