J Vele wegen zullen naar Schiphol leiden. DE OT@-ATIAS KOMT NÜ TE PAS HJD, WMMmtÈKm WOENSDAG 29 TUE I 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Snelle verbindingen met Kennemerland, Gooi en Zuid-Holland zijn op komst. Op deze kaart zijn de wegen, die worden aangelegd en gedeeltelijk al klaar zijn en een snelle verbinding met Schiphol mogelijk maken, duidelijk zichtbaar. Het uitbreidingswerk vordert snel. Er was eens een tijd, dat een paar- detrammetje over het Overtoom- schut-sluisje in Amsterdam en langs den Sloterstraatweg naar Sloten rolde, tot groote stagnatie van alle verkeer wanneer de wagens moesten worden gekeerd. Daarna, was er een tijd, dat een Fordje een voertuig, dat nadrukkelijk tram genoemd werd, naar het dorp aan de Ringvaart sleepte en er in den weg een tol was. Het is maar gelukkig, dat er toen nog geen vliegtuigmotoren hoven de koeienkoppen in de Haarlemmer- meersche weiden daverden en dat de K.L.M. daar nog niet bestond zooals zij thans is, want dan had zij met de handen in het haar gezeten over het vraagstuk hoe haar vele passagiers naar en van het vliegveld te vervoeren. In de zestien jaar, dat zij nu bestaat, zal de kwestie toch wel moeilijk genoeg zijn ge weest, maar zij heeft de zorgen overleefd en vooral in de laatste jaren zijn er enorme verbeteringen in de verbindingen met Schip hol gekomen. Het was wel noodlg. Het kwam dikwijls voor dat- de reis naar het vliegveld en er vandaan naar de plaats van bestem ming langer duurden dan de heele luchtreis zelf. Toen lag Schiphol ver van alle groote steden. Het K.L.M.-busje, dat tusschen het Leid- scheplein in Amsterdam en het stationsge bouw der K.L.M. dienst deed, had een uur noodig om over de Overtoom en de smalle landweggetjes, via Sloten naar de luchtha ven te komen. Vanuit het Gooi was Schiphol vrijwel niet langs directe wegen te bereiken. Uit Haar lem komende moest men smalle polderwe gen berijden, of over Amsterdam gaan. een heel eind om. Aan een vluggen tocht van Den Haag naar Schiphol viel niet te denken. Langzamerhand kwam er verbetering. Waar men eerst van Sloten den dijk langs de Ringvaart moest volgen om naar het vliegveld te komen, een meer dan slechte weg vol diepe gaten en verraderlijke bulten, kon men na 1928 den Schipholweg volgen, die na verbreeding en asphalteering van den vroegeren Spaarnwouderdwarsweg was ont- staan. Aangezien meteen het overige deel van den Spaarnwouderdwarsweg tot zes K.M. ten Westen van Sloten was verbeterd, was Schip hol vanuit Haarlem ook makkelijker te be reiken, dan via Hoofddorp of Halfweg en Sloten. Naar den Gooikant was men even wel nog lang op smalle wegen aangewezen. Al eenige jaren is de toestand be reikt, waarin Schiphol niet meer zoo geïsoleerd is. Van alle zijden kan de eerste vlieghaven van Nederland al worden benaderd. Tal van wegen, die nu goed vol doen, leiden er heen. Maar men heeft ook rekening te houden met le toekomst en met uitbreidingen, daarom is het wegenplan, dat al ge- >eltelijk uitgevoerd is en in uitvoe ring is of zal komen, zoo buitenge woon gunstig voor Schiphol. xn de eerste plaats is er het groote werk: de „autostrada" AmsterdamDen Haag. Zoo wel nabij Rijnsburg bijSassenheim, als bij Amsterdam's luchthaven, als over verschil lende wegen in de Haarlemmermeer zijn de viaducten voor den grooten, ononderbroken rijksweg gereed en aan de opritten voor die viaducten is men druk bezig. Het stuk tusschen den ringdijk om Am sterdam en het viaduct over den Schiphol weg is in gebruik, sinds November. Het zal altijd betrekkelijk gesproken, niet lang meer duren of de Hagenaar zal met een snellen wagen Schiphol in een half uur kunnen be reiken. Als deze weg klaar is, zal het ook voor Haarlemmers. Heemstedenaren. Benne- broekers. Hillegommers enz. makkelijker zijn vlug in Schiphol te komen, daar zij dan niet langer de smalle holliggende wegen tusschen den Kruisweg en door de Haarlemmermeer en den Spaarnwouderweg hoeven te volgen, of over den weg langs de Ringvaart van Aalsmeer af moeten omrijden, doch voorbij Hoofddorp op den grooten verkeersweg 'kun nen gaan rijden. Voor Haarlem zal dan tevens een groote verbetering zijn, dat men niet langer over den weg langs de Ringvaart tusschen het bestaande einde van den Spaarnwouderweg bij een der Liedeforten, over de Nieuwe Brug over de Ringvaart (die intusschen al aardig verouderd is) en langs de Zomervaart zal moeten rijden. Een nieuwe weg zal namelijk een directe aansluiting tot stand brengén tusschen den Spaarnwouderweg en de Bui- tenrustbrug. De totale afstand naar Schip hol zal dan niet veer meer dan vijftien kilo meter zijn en de taxidienst die tusschen Haarlem en Schiphol loopt zal er dus nog korter over doen dan nu. De verbinding met het Gooi zal eveneens heel wat gemakkelijker worden. Een mo derne verkeersbrug is kort geleden geopend veer, dat natuurlijk op drukke dagen den stroom van het verkeer dat langs den ta melijk smalle n weg van Ouderkerk naar Amstelveen en naar Schiphol kwam, niet kon verwerken. Nu worden in dien weg een paar nieuwe gedeelten ingelascht, de smalle stukken verbreed en het geheel gemoderni seerd, terwijl een verbinding met Diemen zal worden uitgevoerd, vanwaar men via den modernen Amersfoortschen Straatweg al gauw in het Gooi is. Dit is de eene weg. die Schiphol voor het snelverkeer van alle kanten openstelt. De tweede ligt Zuidelijker. Hij begint met den Kruisweg van de Haarlemmermeer, loo- pende van Heemstede tot Aalsmeer. Door verbinding met het Utrechtsche en Gooi- sche bestond vrijwel niet. Vooral het weg- deel tusschen Kudelstaart en Uithoorn is berucht. Volgens het wegenplan zal een pri ma weg daarvoor in de plaats komen, die zal doorloopen tot in het Gooi. Verder zijn er nog ontwerpen voor wegen van Amsterdam rechtstreeks door de polders van Zuid-Holland naar Rotterdam, terwijl ook een weg naar Utrecht is uitgemeten. Zoo zal dan, .naar de heeren U. F. M. Deliaert, havenmeester van Schip hol en Thomson, de stationschef van het vliegveld meedeelden op de pers conferentie die Dinsdag werd gehou den en waarbij ook de perschef der K.L.M. de heer J. A. Ages aanwezig was. Schiphol in het centrum komen te liggen van een heel net van mo derne eerste klas wegen, die een snelle verbinding vormen met het Gooi. met Kennemerland en cok met Zuid-Holland. Het zal zoowel van Bussom en Hilversum uit als van Den Haag uit binnen de drie kwar tier kunnen worden bereikt. De uitbreiding van 't vliegveld verkeert op het oogenblik in een gevorderd stadium. Om de groote, groene vlakte sluit een enorm donker veld. De zware bonken klei liggen te wachten op bewerking door de Nederland- sche Heide Maatschappij, die het veld „be- vliegbaar" zal maken. Waar tot nu toe de afmetingen 800 bij 800 meter waren zullen zij in de toekomst 1600 bij 1200 meter be dragen. In westelijke richting is 800 m. land bij het vliegveld getrokken dat thans tot zeer dicht aan den nieuwen weg naar Den Haag reikt. In zuidelijke richting heeft men er 400 M. bijgetrokken. In dit stuk land liggen 200 kilometers draineerbuis. Om de zeven meter zijn buizen gelegd, die voor een ruime afwatering moeten zorgen. Aan den Schipholweg in het noord westen van het vliegveld is door de K.L.M. een pomp-stationnetje gebouwd dat het overtollige water zal moeten wegwerken. Zoo is dan over eenigen tijd Schiphol een vliegveld geworden dat in grootte met vele buitenlandsche luchthavens kan wedijveren. Het zal kunnen voldoen aan de strengste eischen die aan een modern vliegveld kun nen worden gesteld: uit alle windrichtingen zullen de vliegtuigen uit verschillende lan den van Europa hier onder vrijwel alle om standigheden kunnen dalen. En dan wacht den reizigers een prima lunch of diner in het gezellige nieuwe restau rant, dat boven het hoofdgebouw ligt. Van hieruit zullen zij op hun .gemak, aan de welvoorziene disch gezeten, de toestellen kunnen zien opstijgen en landen, de trac tors zien af- en aanrijden. Of in den daktuin, die ook is aangelegd, van het mooie weer en het vergezicht over de wijde poldervlakte kunnen genieten. Bevestiging Ds. D. Henstra. Plechtigheid in de Christ. Gereformeerde Kerk in Haarlem-Noord. Dinsdagavond vond in de Christelij ke Gereformeerde kerk aan de Flo- resstraat in Haarlem-Noord de be vestiging plaats van den nieuwen predikant, Ds. D. Henstra, wiens laatste standplaats Dokkum was. De bevestiging werd door Ds. W. Bij- leveld verricht. Omstreeks acht uur in den avond had de kerk aan de Floresstraat zich vrijwel ge heel gevuld met gemeenteleden, die de be vestiging van den nieuwen voorganger kwa men bijwonen. Toen het orgel zweeg, besteeg Ds. Bijleveld het spreekgestoelte. Gemeenschappelijk werd de morgenzang gezongen en vervolgens het zevende en acht ste vers van Psalm 89. Hierop ving Ds. Bijleveld aan met de pre diking, waarvoor hij tot tekst had gekozen: Jesaja 52:7. Na deze plechtige rede zong de gemeente het eerste en tweede vers van Psalm 108. Nadat Ds. Henstra op de gebruikelijke wijze in zijn ambt bevestigd was, werd tenslotte de Avondzang gezongen. PERSONALIA. Toegelaten is voor het examen Duitsch (L.O.) mej. J. C. Ge ijl, te Haarlem. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken faillissementen door de Arron- dissements-Rechtbank te Haarlem op Dinsdag 28 Juli 1936. C. J. Opdam, aannemer, wonende te Haar lem, Zaanenlaan 78; curatrice: Mevr. Mr. A. E. J'. ScheltemaConradi te Haarlem. A. C. Kleer, aannemer, wonende te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude; curator: Mr. J. van der Vegt te Haarlem. Petrus Johannes Stut. slager, wonende te Haarlem. Dolfijnstraat 35; curatrice: Mevr. Mr. A. E. J. ScheltmaConradi te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Mr. A. L .M. van Berckel alhier. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: A. N. Mulder, timmerman-aannemer, wo nende te Haarlem; curator: Jhr. Mr. W. A. Baud t-e Haarlem. J. J. van der Weele, kruidenier, wonende te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer; cura tor: Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccema Hoofddorp. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden dear eenige uit- deelingslijst van: W. C. M. Holt, winkelier in strandkleeding, wonende te Zandvoort; curator: Mr. W. de Rijke te Haarlem. Johannes van Egmond, weduwe P. A. Lan- gendijk, wonende te Velsen; curator: Mr. J, O. Baron te Beverwijk. De Naamlooze Vennootschap Terwoort— Jonkheer's Handelsmaatschappij voor Land en Tuinbouwartikelen. gevestigd te Hillegom: curator: Mr. B. W. Stomps te Haarlem. G. Uytenhooren, wonende te Heemstede; cu rator: Mr. H. A. M. Smits te Haarlem. S. Schuyt (firma B. Hooyen), fouragehan- del, gevestigd te Beverwijk: curator: Mr. A W. Hellema te IJmuiden, gemeente Velsen. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM. TELEF. 12644 SPREEKUREN lederen werkdag 9—11 en ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur 1—2 uur. - DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN- -POLITIERECHTER De bekende Paltrokmolen „De Eenhoorn", te Zuid Schalkwijk, blijft, zooals wij meldden, behouden en zal worden hersteld, dank zij de medewerking van verschillende Haarlemsche nabij het fort dat' vlak bij Schiphol aan den vereenigingen, die financiëelen steun hebben Noordoostkant ligt. Hier was eerst een pont- toegezegd. Slachtoffer van de staking. De 60-jarige stoker, die te IJmuiden uit een trawler machine-onderdeelen had gesloopt en daarvoor terecht stond, wilde den rechter doen gelooven, dat hij een slachtoffer was van de, inmiddels geëindigde, zeeliedensta king. Zonder eenige inkomsten, vertelde hij, had hij wat koper gestolen om dit voor en kele dubbeltjes te verkoopen ten einde een paar dagen zijn honger te kunnen stillen. Nu is het waar, dat hij zonder werk was geweest en geen geld bezat, maar dat dit een reeht- streeksch gevolg van de staking was is eenigs- zins twijfelachtig en de rechter merkte op, dat hij niet de eenige werklooze was: de menschen die werkloos worden, gaan toch niet stelen. De man wilde de staking zoo'n beetje uit buiten om zijn dieverij goed te praten, maar de officier vertelde, dat er ook uit andere trawlers koperen machinedeelen waren ge stolen en verdacht den man er sterk van, dat hij zich al eenigen tijd op die slooperij had toegelegd. Toen een agent hem op straat met een zak gestolen kranen, buizen en dergelijke had aangehouden, was zijn houding ook niet die van den wanhopige, die van honger ver gaat, maar trachtte hij er zich op echte die- venmar|:er uit te praten door te zeggen, dat hij op wea was naar het politiebureau om het koper als gevonden goed te deponeeren. Nu, op weg naar het bureau was hij, dat is waar, maar het deponeeren deed de agent voor hem. Zijn vroeger gedrag was niet bepaald on gunstig, tenminste, hij had niet veel met de politie kennis gemaakt, maar de officier ging op het verzoek om voorwaardelijk toch niet in en eischte 3 maanden gevangenisstraf. Ook de politierechter was niet voor een voorwaar delijke straf te vinden, doch gaf 2 maanden met aftrek van een maand voorarrest. De oneerlijke loopknecht. Dat er 6 maanden gevangenisstraf geëisclit wordt tegen een loopknecht, die tien gulden, welke hij voor zijn baas had ontvangen, ach tergehouden had, komt niet veel voor. In den regel wordt een voorwaardelijke straf ge vraagd en opgelegd en worden de oneerlijke bedienden niet in voorarrest gezet. Dat dit hier wel gebeurd was, wijst er reeds op, dat de jonge man, die terecht stond, geen schoone lei had. Hij was dan ook al meermalen voor verduistering veroordeeld, den laatsten keer zelfs tot 5 maanden gevangenisstraf en de officier zag in hem iemand, die niet voor ver betering vatbaar is, waarom nu 6 maanden geëischt werd. De jongen vertelde toen, dat hij niets liever 't Is vacantietijd. Nu naar buiten. Nu fit zijn. DusKing-pepermunt mee. En de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nü te pas. Vraagt maar, wat U wilt weten op toeristisch gebied, en de King-atlas antwoordt prompt. jlp 1. Welke wegen moet ik vólgen? 2. Hoeveel kilometers zal mijn tocht lang zijn? |P 3. Welke wegen komen binnenkort gereed? |H 4. Waar ligt, nauwkeurig, deze jeugdherberg? lp |p 5 Hoe staat het met de moderne rivierovergangen? |P 6. Waar bevinden zich de grensovergangen naar |p Duitsland? En naar België? 7. Is dit een plaats van betekenis? Zo ja, waardoor? |p 8. Waar staat dat kasteel eigenlijk? |p |H 9. Kom ik over zeeklei? Over zandgrond? enz. enz Uw drogist of winkelier zal U, bij aankoop van een rol King-pepermunt a 10 cents, de King- atlas gaarne verstrekken, tegen de geringe ver goeding van 25 cents. VAN NEDERLAND TONNEMA C (Adv. Ingez. Med.) VERTELLING Vacantie-Idylle. „Rechtuit, in 't midden maai-, mijnheer", zei de „pontbaas". En Pa, die op 't laatste nippertje nog onder den dalenden afsluibboom doorgemanoue- vreerd was, schoof met een zucht van ver lichting zijn wagen tusschen twee, on geveer tien jaar jongere, soortgenooten. ,.Da's mooi op tijd geleverd", vischte Pa naar een complimentje, waarop zijn ega echter fel reageerde: ,.'k 'Dacht warempel dat je ons het ziekenhuis in zou rijen". Nee maar, dat was het toppunt! Daar had ie nou voor gezwoegd Eerst thuis alle ba gage in- en opgeladen, z'n drie spruiten, die allemaal om het hardst gejengeld hadden om ..naast 't stuur" te mogen zitten, ten slotte op de achterbank gedeponeerd, z'n vrouw was naast hem „neergevleid" en hij zelf had met een gebaar van „d'r op of d'r onder" het stuurrad genomen en alles wat er in het vehikel zat op 't laatste moment er uit gehaald om de op het punt van vertrek liggende pont te halen. En als belooning voor al zijn moeite een hatelijke opmerking van Ma. Maar hij zou nou z'n vacantiestemming toch niet laten bederven en resoluut het portier openend stapte hij uit om met ken nersblik benzine-, olie- en waterstand te gaan controleeren. hoewel ze nog geen 5 K.M. van huis waren. Benzine en olie meer dan genoeg om naar Arnhem, 't einddoel van de zen dag. te komen. Met een gevoel van trots sloot hij de motorkap. Je zou toch zoo niet zeggen dat hij deze ..car" voor de kapitale som van acht tientjes in bezit had gekre gen! Om den waterstand te controleeren moest natuurlijk de radiateurdop los, hetgeen ech ter niet eerder mocht gelukken, dan na Pa eerst een geklemden vinger te hebben be zorgd en eenige minder mooie uitdrukkingen te hebben ontlokt, welke laatste zijn oudsten stamhouder noopten tot de ontboezeming: ,Dat moest ik nou es zeggen". ..Zeg Mien", richtte Pa het woord tot zijn wederhelft, als had hij niets van de uitlating zijns zoons gehoord, „heb jij vergeten water bij te vullen?" „Man, je heb zelf gezien dat ik er bijna een melkkan vol bijgedaan heb. weet je wel. die wilde dan zijn leven beteren en op een be hoorlijke manier zijn brood verdienen, maai de menschen hadden het hem onmogelijk ge maakt. Hij had nog oude schulden gehad en toen de crediteuren hem in zijn mooi uniform pakje bij den wagen van zijn patroon zagen loopen, zonder te weten, dat hij maar 8 gulden in de week verdiende, vielen ze hem lastig om geld en dat werd tenslotte zoo hinderlijk, dat hij maar wat betaalde, doch hij deed het met geld. dat hij moest afdragen. Aan den patroon vertelde hij toen, dat hij zijn portemónnaie verloren had. Hij wou graag anders en vroeg j om een voorwaardelijke straf. De politierechter zal een rapport aanvra- I gen; misschien zijn er nog lichtpunten, die de officier niet heeft opgemerkt en dan is er I kans op een voorwaardelijke straf. groote groene, dat kan er toch nog niet uit zijn!" „Zal 't niet kenne. 't is zoo", mopperde Pa. En met het gezicht van een martelaar die vast van plan is te sterven of te overwinnen, ging hij naar den .pontbaas" en leende een emmer met een stuk touw er aan, waarmee hij dapper over het nek van de pont naar water begon te putten. Dit alles tot niet ge ring vermaak van de aanwezige meisjes die van de in de nabijheid gelegen fabriek huis waarts gingen. „Zeg vader, spat je niet op m'n schoenen, 't zijn m'n beste wel niet, maar 'k heb geen betere!" werd hem door een der meisjes in onvervalscht Amsterdamsch verzocht. Maar Pa zag noch toeschouwers noch schoenen. Hij zag alleen den emmer die aan het eind touw op en neer over het water sprong, doch het eenvoudig vertikte om onder te duiken en water te scheppen. Tot alweer de „pont baas" als reddende engel verscheen en met handige zwaai den emmer onder liet tjoem- pen en boordevol boven haalde. Naar den „wagen" was nu maar een paar stappen, hetgeen Pa echter niet belette even zijn rechtervoet een stortbad te geven, daar hij bijna over een opstaand richeltje strui kelde. 't Was om uit je vel te springen! Van nijd kiepte hij zoo haastig den emmer boven de radiateur-opening dat de pas ge poetste motorkap overstroomd werd. „Oome. niet te veel te gelijk, anders ver slikt ie zich" nam het meisje van de beste schoenen hem tot overmaat van ramp nog in de maling. Pa's gezicht liep lichtelijk rood aan, doch hij zweeg manhaftig. Zoo, dat was gebeurd, 't Emmertje ging met een sigaar en een bedankje naar zijn wettigen eigenaar terug. Net op tijd klaar. De overkant was bijna bereikt. En Pa, nu zeker dat alles in orde was, monterde weer op. Hij installeerde zich gemakkelijk en gaf toen z'n jongste spruit even een uitbrander omdat die nou waarachtig om.... water ging dreinen. Van die kinderen kon je nou ook letterlijk alles verwachten! Oe bel ging. Traag-zeker zakte de pont- klep. Een onderaardsch gerommel bewees dat de motor bezweek voor den aandrang van den starter. „Nou. over twee en een half uur zijn we in Arnhem", dicteerde Pa. De „pontbaas", met de van Pa gekregen sigaar-voetzoeker tusschen de tanden gaf nog eenige noodige en onnoodige tips voor den te volgen weg. Nu ging de vacantie-rit dan toch beginnen. Even kreunend, omdat-ie niet zoo heel Jong meer was en toch zijn best wilde doen, rolde „het geval" van de pont af. Tot plotse ling een waarschuwing klonk, welke den in zittenden koude rillingen van schrik be zorgde: „Meheer. moet u es onder uw wagen kij ken. u kan wel weer gaan'putten", Parkeeren. Pa d'r uit. Moe d'r uit. En de jongens er natuurlijk achteraan. Die moesten ook overal direct bij zijn. Toen zagen ze „het" Treiterend-langzaam-regelmatig liep een sti-aaltje water onder uit den radiateur. Met de zekerheid van een sproeiwagen liep het „spoor" tot de pont. „We zullen naar huis moeten", zei Pa. „Daar komen we vandaag niet meer mee in Arnhem". Met verslagen gezichten werd de terug tocht met de andere pont aanvaard, terwijl de vacantie-stemming weglekte. Nos harder dan het koelwater dat nu als een fonteintje ot> het houten pontdek neerklaterde. y. v.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7