Het nieuwe vliegveld Ypenburg. Eerste Kamer keurt vele ontwerpen goed. BALTUSSEN GEHEEL GEBIT Spaansche miniaturen. PONDERDA G 30 J U L" I 1936 HAARLE M'S DAGBLAD 3 EERSTE KAMER, De kwestie van gratis procedeeren DEN HAAG, Woensdag. Het wetsontwerp dat de voorwaarden om gratis tvs kunnen procedeeren ten deele ver zwaart (ten deele ook juist niet, want vol doende is het bewijs van onvermogen om een bepaald proces te kunnen voeren, zoo dat menschen met een gering inkomen eventueel een heel kostbaar proces zouden kunnen voeren) ontlokte aan Mr. Men dels (s.-d.) de opmerking, dat hij niet tegen zou stemmen, al zag hij de noodzaak der nieu we regeling niet in. De voorgestelde schei ding tusschen minvermogenden, die nog een deel der kosten op zich moeten nemen, en onvermogenden welke gratis een rechtsstrijd kunnen voeren, achtte spr. niet juist. Soort gelijke bezwaren ontwikkelden vervolgens. Mr. Sassev. IJsselt (R.-K.) en Mr. v. d. Hoeven (c.-h.) Deze laatste merkte no^ op, dat hij bij 't procedeeren ruimer baan voor de armen wil. Precies mijn idee, dat u wel degelijk ook in het ontwerp kunt ont dekken, gaf Minister v. S c h a i k ten ant woord, die verder nog te kennen gaf, dat hij gaarne nog meer plaats zou willen zien innemen door bureaux voor rechtsbijstand. Maar dat is thans onbereikbaar. Volgens Mi-, v. Schaik zal men, wat de debaters in twijfel hadden getrokken, zeer wel kunnen beoordeelein, of iemand in de kosten zal kunnen bijdragen. Mr. de Gijselaar (c.-h.) liet, nadat bo venvenneld ontwerp z.h.st. was aangenomen, de gelegenheid niet voorbijgaan om weer eens zijn klaagzang over te gering onder zoek bij naturalisaties aan te heffen. Den Minister van Justitie was het niet mogelijk aan de gedachtenwisseling een nieuw karakter te geven. Want hij had wer kelijk niets nieuws vernomen. Aan het verlangen van Mr. de Gijselaar om voor eiken persoon afzonderlijk een ont werp in te dienen, i. pl. v. een aantal in één en hetzelfde wetsvoorstel op te nemen, kon de Minister om practische redenen niet vol doen. De eeuwige opposant tegen naturali satie-ontwerpen liet aanteekenen. dat hij tegen was. Daarna volgden een reeks hamerstukken, tot de heer Blomjous bij het voorstel i.z. contingenteering van draadnagels bezwaar maakte tegen de verleening van een crediet van f 100.000 uit het werkfonds aan de firma de Muinck Keizer voor stichting van een walswerk. Hieraan bestond z.i. geen behoefte, want de bestaande Nederlandsche fabrieken kunnen reeds voldoende in draadnagels voorzien. Nu wordt aan die ondernemingen met behulp van Rijksgeld concurrentie aan gedaan, terwijl zij zelf geen steun ontvangen van de overheid. Minister Gelissen betoogde, dat het geenszins vast staat, dat de Muinck Keizer inderdaad den overigen fabrieken schade lijke concurrentie zou gaan aandoen. Overi gens zal de Minister er voor zorgen dat voor de bestaande ondernemingen minstens dat deel aan de markt behouden zal blijven, dat zij nu bestrijken. Het voorstel i.z. de regeling van den in voer van steenkolen gaf den heer d'Ansem- bourg (nat. soc.) aanleiding publicatie van het rapport-Verschuur omtrent den toestand in het mijnbedrijf te bepleiten, terwijl hij verder nog een paar opmerkingen maakte, die volgens Minister Gelissen meer bij diens collega Mr. Slingenberg thuis hoorden. Deze gaf nog eenige opmerkingen omtrent werkverruiming ten beste naar aanleiding van de, evenals alle andere voorstellen z.h.st. goedgekeurde credieten voor werkverruiming en industriefinanciering, waarna President de Vos v. Steenwijk allen een aangename vacantia tot begin September toewenschte. Want in de tweede week dier maand valt er nog wat af te doen vóór den sluitingsdag. E. v. R. .Timmerman in ruim van schip gevallen. Doodelijk ongeval te Amsterdam. Woensdag is te Amsterdam aan boord van de „Simaloer" der Stoomvaart Mij. „Neder land" een ongeluk met doodelijken afloop ge beurd. Een 43-jarige timmerman, wonende aan den overkant van het IJ, moest werkzaam, heden verrichten in het tankruim van het schip, dat ligplaats heeft aan de Fransche boeien tegenover de Sumatrakade. Toen de man via den ladder in het ruim zou afdalen, struikelde hij, met het noodlottig gevolg, dat hij in het tien meter diepe ruim viel. Het slachtoffer moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. Bijna 4000 schipperskinderen zonder onderwijs. In het jaar 1935. Verschenen is het rapport, samengesteld door den heer S. J. van Efferen, admini strateur van het register voor schipperskin deren in den leerplichtigen leeftijd van het onderwijsfonds voor de scheepvaart over het jaar 1935. Het rapport is gebaseerd op de officieele gegevens der gemeente- en schoolbesturen, die daarvoor in totaal 20.031 gegevens ver strekten. In het jaar 1935 vielen 12.765 schippers kinderen in den leerplichtigen leeftijd. Hier van hebben 3961 (31.1 procent) in het ge heel geen school bezocht, terwijl slechts 3354 kinderen ,26.3 procent) geregeld aan het on derwijs op de scholen deelnamen. Uit het rapport blijkt verder, dat van de overige schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd velen slechts zeer weinig onderwijs genoten, n.l. 192 kinderen (1.5 procent) na men deel aan 1 tot 10 schooltijden, 291 (2.3 procent) aan 11 tot 25 schooltijden, 440 (3.4 procent) aan 25 tot 50 schooltijden. 856 (6.7 procent) aan 51 tot 100 schooltijden, 1640 (12.09 procent) aan 101 tot 200 schooltijden 1306 (10.2 procent) aan 201 tot 300 school tijden. 653 (5.1 procent) aan 301 tot 400 schooltijden en 72 (0.5 procent) aan 401 tot 500 schooltijden. Uit het rapport blijkt verder, dat vele schipperskinderen Sn den loop van het jaar tal van scholen bezochten. Twee broertjes bezochten niet minder dan twaalf verschillende scholen en maakten ïesp. 198 en 172 schooltijden. Staking bij Ver. Glasfabrieken dreigt. Personeel stelt ultimatum. Het personeel van de Ver. Glasfabrieken te Schiedam, heeft aanzegging gekregen van de directie, dat het collectieve arbeids-con- tract niet kan worden verlengd, tenzij dat het personeel genoegen nneemt met een 3 procents loonkorting of eev con tractloos tijdperk aanvaardt. Het personeel heeft Woensdagavond na half acht verga derd, waarbij de dagploegen dat is de meer derheid, aanwezig waren. Met vrijwel algemeene stemmen werd be sloten, aan de directie een ultimatum te zenden, waarin voortzetting van het collec tieve contract, dat thans bestaat, geëischt wordt. Dit ultimatum loopt tot Augustus. Naar wij vernemen, acht de directie het ul timatum niet aannemelijk, zoodat een sta king in dit bedrijf dreigt. Nederlandsche waar verdient de voorkeur. Men onderschatte de mogelijkheden niet. Bij een onderhoud dat wij mochten heb ben met den heer Ch. J. I. M. Weiter, voor zitter van de rijkscommissie voor de werk verruiming, over de mogelijkheden van het Nederlandsche product op de Nederlandsche markt, zeide de heer Weiter tot zijn genoegen te constateeren dat zoowel het groote pubuiek als ook de leiders van grootbedrijven, er meer en meer op attent zijn, hun aankoopen binnen de grenzen te houden en in hun be hoeften voor bedrijf zoo ook die voor het dagelijksche leven te voorzien met in Neder land gemaakte artikelen. Hoezeer iedere poging tot werkverruiming te prijzen moge zijn een gezonder vorm van tewerkstelling dan in het eigen bedrijf, dit la het bedrijf waarvoor de werk man of de geëmployeerde werd opge leid of waarin hij opgroeide en carrière maak te, is wel niet denkbaar. Ert dien vorm van werkverruiming toch steunt iedere Nederlander, die Nederlandsche waar verlangt. Met het koopen van Nederlandsche waar worden groote nationale belangen gediend. Ieder die onnoodig 't zij bewust of onbe wust het Nederlandsche product bij im port achterstelt, berokkent daardoor schade aan de goede Nederlandsche zaak, schaadt daardoor de welvaart van Nijver Nederland. Aan den anderen kant kan men er in den tegenwoordlgen tijd van verzekerd zijn, dat elke order die binnenslands wordt uitgevoerd, werk en brood beteekent voor een aantal landgenoten en hun gezinnen. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste jaren een gevoeligen knak gekregen. Als wij Nederlanders consequent vasthouden aan het principe „voor alles Nederlandsche waar", dan helpen wij steentje voor steentje mee. die welvaart weer op te bouwen. Dan bieden wij op gezonde basis het hoofd aan crisis en werkloosheid. Dan kan niet uitblij ven of er breekt ook voor jong Nederland weer een tijd aan waarin het verschrikke lijk euvel der werkloosheid tot kleiner pro porties zal worden teruggebracht en 't op veel grooter schaal dan thans weer mogelijk zal zijn, dat hij die werken wil, ook werk zal kunnen vinden, loonend en naar zijn aan leg. En daarmede zullen ook de ouders weer beloond zien de opofferingen die zij zich heb ben getroost, omdat ze hun kinderen een betere opleiding wilden doen deelachtig wor den. Dat alles zijn redenen te over om de na tionale propaganda-commissie voor Neder- landsch fabrikaat allen moreelen en finan- cieeléfi steun te geven die in ons vermogen ligt. Het 'gironummer van de commissie is 25.000 Den Haag. (A.N.P.) HANDELSINSTITUUT JANSWEG 42 HAARLEM TELEF. 15548 OPLEIDING TOT ALLE PRAKTIJK-EXAMENS Lessen in Fransch, Duitsch en Engelsch; Steno „Groote" (Ned. en de Mod. Talen) en Machine schrijven. Vraagt gratis prospectus. Uitsluitend GEDIPLOMEERDE KRACHTEN. Een halve eeuw geleden (Adv. Ingez. Med.) Bevordering verkoop Neder landsche producten in Indië. Nieuw orgaan ervoor noodig. Onderzoek door den Nijverheidsraad ingesteld. Door zijn commissie inzake Indische aan gelegenheden heeft de Nijverheidsraad een onderzoek doen instellen naar de vraag, of en op welke wijze de verkoop van Nederland sche producten met name die der industrie, in Nederlandsch-Indië zou kunnen worden be vorderd. Bij de vervulling van haar taak heeft de commissie contact gezocht met de Konink lijke Vereeniging „Koloniaal Instituut", die door haar jarenlange ervaring beschikt over een rijke kennis en uitgebreid materiaal op het gebied van Indische economische vraag stukken. De resultaten van het onderzoek hebben den raad de overtuiging ge schonken, dat de belangen van het Nederlandsche bedrijfsleven ten aan zien van den afzet zijner producten in Nederlandsch-Indië op de meest be vredigende wijze zouden kunnen wor den gediend, door het stichten van een nieuw semi-officieel orgaan met een bureau in Indië en een bureau in Nederland, welker taak het zou moe ten zijn, de handelsrelaties tusschen de beide deelen van het rijk te ver sterken o.a. door eenerzijds den af zet van Nederlandsche producten in Nederlandsch-Indië en anderzijds het gebruik maken van Indische grond stoffen door de Nederlandsche in dustrie te bevorderen. Bij de uitvoering van deze taak zou de re geering aansluiting kunnen zoeken bij de or ganisatie van het koloniaal instituut, welke naar de meening van den raad een vlotte en practische voorlichting kan waarborgen. In een uitvoerig verslag heeft de raad den minister van handel met een en ander op de hoogte gesteld en zijn medewerking ingeroe pen, om de in het rapport neergelegde denk beelden tot verwezenlijking te brengen. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DEN MIDDENSTAND Rijksstraatweg 25, Haarlem-N Tegenover het oude Raadhuis Minimum tarief met inbegrip van 'rekken y j" met garantie. Spreekuren alle werkdagen van 94 uur. Avondspreekuren Maandags, Dinsdag:. Donderdags van 7—9 uur Poolsche ministers in ons land Officieel bezoek aan onze regeering. Dien wil een betere kennis omtrent ons land krijgen. De Poolsche minister van Nijverheid Handel. A. Roman, de vice-minister van Fi nanciën T. Lechnicki en de ministeriaalraad S. Stoga, zijn in ons land aangekomen tot hei brengen van een officieel bezoek aan de Ne derlandsche regeering. In een onderhoud, dat het A. N. P. met mi nister Romau had. zeide de Poolsche bewinds man,dat hij biij was verschillende menschen te zullen ontmoeten, met wie hij elders had mogen kennismaken, met wie hij vaak zoo aangenaam had samengewerkt en voor wie hij de grootste achting koesterde, De eerste plaats uw minister-president, den heer Colijn, die hij bij verschillende gelegenheden had ontmoet op economische conferenties en op volkenbonds vergaderingen. Hij is volgens den heer Roman een van de meest bekwame en vooraanstaande figuren in de wereld. Verder noemde Zijne Exc. dr. Nederbragt, president van den Havenraad van Danzig, en prof. van Hamel, oud-volkenbonds-commissa ris van Danzig. De heer Lechnicki, wien naar zijn verwach tingen omtrent dit ministersbezoek aan Ne derland werd gevraagd, zeide: Op het oogenblik willen wij een betere ken nis opdoen omtrent het land, dat eenzelfde economische politiek voert als wij. Die betere kennis kan de grondslag vormen voor een in niger samenwerking. Het handelsverdrag van 9 April kan reeds als gevolg van een zoodanige samenwerking worden opgevat. Voorziet, u ook de mogelijkheid, dat Ne- derlandsch kapitaal zich in Polen zal inves- teeren? Een beter kennen van het Poolsche eco nomische leven is daarvoor noodzakelijk. De relaties tusschen Polen en Nederland zijn al zeer oud. Een 300 jaren geleden zijn eenige honderden Hollandsche boeren naar Polen geëmigreerd en hebben daar een kolo nie gesticht. Die emigranten-families zijn thans geheel met de Poolsche bevolking ver smolten, maar er bestaan toch nog steeds her inneringen aan, zooals bijvoorbeeld de Holland sche namen en het dorp. waar zich de koloni: vestigde heet nog Holandry. De boerderijen daar gelden in Polen nog altijd als model boerderijen. Verder herinnet de heer Lechnicki aan het werk van Nederlandsche ingenieurs bij de uit breiding van de haven van Gdvnia. Dat is wel een bewijs, dat voor Nederland in Polen zaken zijn te doen. NIEUWE K. R. O. STUDIO. De K. R. O. zal te Hilversum aan de Emma- straat een nieuwe studio bouwen, waarvoor de Utrechtsche architect W. A. Maas de plan nen heeft ontworpen. (Adv. Ingez. Med.) llilllllllllllllllllillllillllllllIHlIlilllllllfW Weer een schakel in de vliegketen over Nederland. De feestelijke opening is op 29 Augustus vastgesteld. Aan den weg Den HaagDelft vorderen de werkzaamheden aan het nieuwe vliegveld „Ypenburg". De ge bouwen rijzen reeds uit den grond, het veld zelf is reeds goedgekeurd en wan neer in de komende dagen de laatste hand is gelegd aan alles, wat thans in ruw materiaal gereed is, zal op 29 Augustus de feestelijke opening plaats hebben. Een nieuw vliegveld is in bewerking. Steeds meer komen zij er. zullen zij Nederland inspin nen in een net van vliegüjnen. Het nieuwe eld dicht bij Den Haag, doch ook elders wor den zij gemaakt, tot ook weer dit vliegen ons ,ewoon zal zijn geworden. Het is niet de bedoeling dat dit vliegveld een ernstige concurrent zal zijn voor Schip hol. Reeds thans wordt vastgesteld, dat Schip hol het vliegcentrum zal blijven. Wel zal hier hoofdzetel van de Nationale Luchtvaart School worden gevestigd, een bedrijf, dat na tuurlijk genoeg levendigheid zal brengen. Dan zal men verder natuurlijk in de eerste plaats denken aan de lijnen van de K.L.M.. waarvoor nog geen plannen vaststaan, Een groot deel van de passagiers voor Parijs en Brussel komt echter uit Den Haag en omstre ken en het lijdt geen twijfel, dat het vliegveld Waalhaven wel iets zal merken van dezen Haagschen mededinger. De situatie. gewerkt en men is er van overtuigd, dat men op tijd klaar zal zijn. Voor de groote hangar wordt een tegelveld aangelegd, waar de mo toren kunnen warm loopen en waarvandaart zal worden vertrokken. De vliegtuigen zullen niet. zooals veelal elders wordt gedaan, vlak voor het restaurant komen, zoodat men daar geen last van het op gewaaide stof in oogen en koffie zal hebben. De opening van het vliegveld op 29 Augustus wordt feestelijk gevierd. Er wordt op een zeer groote belangstelling van alle zijden gerekend De feestelijkheden. Aan de Noordzijde T£an het veld komen de jebouwen. Naast elkaar staan daar reeds een restaurant, een bureau voor de K.L.M., een afdeeling voor de Aeroclub en de N.L.S, Daar naast (aan de Noordzijde) komt een groote hangar, waarvoor de ijzerconstructie is gear riveerd. maar waarvan de eerste steen nog ge legd moet worden. Doch er wordt hier hard Gezien de beperkte terrein-capaciteit wordt de voorverkoop voor het publiek de manier om zekerheid van toegang te verkrijgen. Dit geldt vooral voor de houders van autopaddockkaar- ten. Leden van de A.N.W.B. wordt aanbevolen via hun organisatie te bestellen. De A.N.W.B zal maatregelen nemen in overleg met de ter reincommissie van het vliegveld een speciaal A.N.W.B.-gedeelte op het paddock te verzorgen. Ook voor terras en eerste rang is zeker de voorverkoop de manier, gezien de werkelijk beperkte ruimte. Voor de tweede rang is de voorverkoop ook zoo georganiseerd, dat de koopers van deze voorverkoopbiljetten recht hebben op de eenige ruimte van de tweede rang welke op het terrein is afgebakend. Op het terrein zelf zijn afdoende maatregelen ge troffen voor een vlotte distributie der toe gangskaarten. Er komen ca. 25 loketten, welke alle tegelijk in bedrijf worden gesteld. Op de diverse rangen kunnen de navolgen de aantallen bezoekers worden ondergebracht: autopaddock terras le rang 2e 500 auto's 1500 personen 2000 30.000 De voorverkoop wordt georganiseerd in alle plaatsen van eenige beteekenis in Zuid-Hol land en verder in alle groote plaatsen in Ne derland. De organisatie der regeling van de feestelijkheden zoowel op het terrein en ook de voorverkoop, zijn opgedragen aan het Reis bureau Lindeman N V., welk bureau ook de organisatie der service voor de te verwachten buitenlandsche gasten zal verzorgen. Over het programma kunnen wij nog niets illlllilllllllllllllllllllllllllllllll meedeelen. behalve dan dat o.a. een demon stratie met 22 verschillende sportvliegtuigen zal worden gehouden, waarbij de tallooze luid sprekers, die op het terrein zullen staan, een explicatie zullen doen hooren. Technische détails. De drainage welke lang is 78.000 M. is klaar en werkt voortreffelijk. Deze drainage is onder het z.g.n. Groninger systeem gelegd en is in 8 weken afgeleverd. De drains liggen op een onderlinge afstand van 10 M. en iedere drain heeft een verval van 10 c.M. op 100 M. De dia meter der zuigdrains is 5 bij 6 c.M., die der hoofddrains 12 bij 15 c.M. Ten deele is het z.g.n. Hers-systeem toege past, en ten deele gewoon poreus rond. De hoofddrains vloeien in een ringsloot welke wordt bemalen door een diesel-motor en een electro-motor. De veldverlichting wordt op 25 Aug. aange sloten en wordt van uit den storttoren be diend. Om de 100 M. rond het terrein komt een zgn. omrandingslicht, waarop gemonteerd een rood-wit lichtgevend terrein-licht. Verder wordt hier aan gemonteerd een waterdicht dubbel stop-contact, waarop telefoon en radio aansluiting verbinding geeft met het hoofd gebouw, zoodat de zweef-oefeningen der in structeurs telefonisch kunnen worden gewaar schuwd en bij feestelijkheden het publiek, waar het zich ook rond het terrein ophoudt, zoowel de vlieg-demonstraties verslag per luidspreker uitgezonden, kan verstaan, als ook de radio-muziek kan aanhooren. Dit ge schiedt van uit het hoofdgebouw. Voor nachtlandingen worden 5 groote Philips-lan- dingslichten opgesteld, met een zeer groote kaars-sterkte waarachter een speciaal geslepen spiegel waardoor de lichtsterkte nog meer malen vermenigvuldigd wordt. De lichtleiding, telefoon en radio hebben ieder rondom het terrein een lengte van 3500 M. Rond het terrein loopt een dijk van 80 c.M. hoogte en 10 M. breedte, welke als tribune kan worden gebruikt en die plaats biedt voor 30.000 bezoekers. De ingang heeft een breedte van 25 M., waarin 5 inrijpoorten, terwijl de vleugel-aan sluiting aan den Rijksweg 56 M. breed is. 4 groote Mannesman-masten van 8V2 M. hoogte, waarop gemonteerd 6 Natriumlampen zorgen voor de inrij-verlichting en zullen zeker bijdragen, verkeersongelukken te voorkomen. Er komen aan weerszijden van de inrij- vleugel wegkruisings-borden te staan, volgens Rijks-voorschrift. Indien automobilisten niet zijn afgeleid, slapen, of al-s wilden rijden, is de veiligheid voldoende gewaarborgd. De Rijkswaterstaat, krijgt 2 kamers resp. voor radio-onderzoekingsdienst en voor twee zenders van 500 W. en 1000 W. met volledige ontvangst. De K.LM. krijgt een passage-bureau, terwijl de A.NW.B. voor het Bureau van Luchttoeris- me een groote kamer krijgt. De douane heeft een bureau met in den kelder een afgesloten ruimte. De N.L.S. krijgt haar hoofdzetel te Ypen burg. Haar Chef-instructeur, hoofd van den Technischen Dienst, de heer H. Schmidt Crans zal hier als havenmeester den scepter zwaaien. Dick Asjes wordt Afdeelings-chef, terwijl de I Heer Somer als derde instructeur zal optre den. Uit Haarlem's Dagblad van 1886. 30 juli: Utrecht wordt lid van de Zuiderzee- vereeniging, niettegenstaande het verzet van den heer De Geer. die. zoolang er geen vaste plannen waren (andere dan de geheele zee uit te drinken) de stad liefst tot niets verbinden wilde. De heeren Duyvis en Reiger toonden aan, dat het juist het doel was te onder zoeken, of de mogelijkheid tot droog making bestond, en zoo ja, op welke wijze, waarop de Raad. behalve de heer De Geer, het voorstel aannam om vijf gulden 's jaars aan de zaak tewagen. Oogsttijd. Een alles verzengende gloed heeft zich over het land uitgebreid, dat op een woestijn be gint te lijken. Geen windje wil meer koelte brengen, de stilte is haast angstwekkend, al leen de wit-blauwe lucht trilt zacht door de hitte. Dit is de tijd. waarin de typische vruch ten des velds, de amandelen en de garoffa's rijp worden, men kan haast zeggen, gaar wor den gestoofd. De sappige groene buitenschil van de amandel wordt langzaam bruin, ver schrompelt, springt dan open en laat het licht houlkleurige amandeltje naar buiten kijken.Is het eenmaal zoover, dan komt er weer leven op de velden. De menschen vergeten de hitte, overwinnen de traagheid en heele boerenfa milies, reusachtige zonnehoeden op de hoof den, ook van de kleinste kleuters, de vrouwen met lange wijde bonte rokken, trekken er 's morgens al heel vroeg op uit om het kost baarste product van hun land te gaan oog sten. De mannen en jongens hebben riet- stokken van vele meters lang meegebracht om tegen de volbeladen takken te slaan, die ge makkelijk hun vracht kletterend op den hard drogen grond laten vallen, terwijl door de vrouwen en meisjes om het hardst wordt ge raapt. Vlug vullen zich de groote zakken, het is alsof er een wedstrijd heerscht tusschen de verschillende groepen, die elkaar uit de verte schijnen aan te moedigen. Maar belang rijk werk wacht nog 's avonds thuis. Voor iedere huisdeur kan men de lange werktafels zien staan, speciaal hiervoor samengetim- merd, waarop in vlug rythme de steenen slaan waarmee, de blanke amandel uit de buitenschil wordt geklopt. Op de grootere boerderijen geschiedt dit niet door het gezin alleen, maar ook het werkvolk, dat voor de oogst speciaal wordt gehuurd, doet er aan mede, Vliegensvlug glijden de vruchtjes door de handen, vooral van de vrouwen en meisjes, die van jongsaf dit werk gewoon zijn. Ze we ien, dat de schil steeds moeilijker te verwij deren wordt, naarmate de amandel langer on gepeld blijft liggen. Natuurlijk wordt er veel bij gepraat (men denkt uit de verte een bijen zwerm te hooren) en even natuurlijk man keert ook de grappenmaker niet, die af en toe alien laat schateren. Is de amandeloogst voorbij, dan komen de inmiddels zwart geworden garofas aan de beurt. Zoo'n garofaboom kan" groot en volbe laden wel 400 tot 500 kilo dragen. Op lange donkere vingers lijken de vruchten, die door haar zwaarte recht naar beneden hangen. Heel wat vlugger gaat de oogst der garofa's dan die der kleine amandelen, welke laatste zich bo vendien aan de kleur van den grond aanpas sen en daardoor vaak niet makkelijk te vin den zijn. Hebben bij de garoffa's de rietstok- ken hun werk gedaan, waarbij veel voorzich tigheid wordt vereischt, om dat de bloesem voor het volgend jaar vlak naast de oude vrucht zit, dan ligt er een dik tapijt van de lange platte vrucht onder den boom; maar in een oogwenk zijn ze opgeraapt en de groote zakken gevuld. Bij iedere boerenwo ning ziet men dan soms wel een huïzenhoogen berg van dit product in de zon liggen drogen en al van verre ruikt men den sterken honing- zoeten geur, die is zoo typisch bijhoort. Een paarduizend kilo oogst een gezeten boer altijd en blij is hij, dat hij daarmede het voer voor zijn trekdier tot het volgend jaar binnen heeft. Een beetje groen, wat meer stroo en veel garofa's vormen immers het eenige voer voor zijn trouw muildier, dat zich schamen zou om zooiets kostbaars als haver te vreten. Aardig is 't. als 's avonds de hoog met bakken beladen karren huiswaarts rijden, aardig om het gezicht op die bonte menschengroep, die op de zakken zittend, langzaam in de schemering verdwijnt, maar vooral om de vrooiijkheid en het optimisme, dat er van uit gaat. Het eene, jaar is wel eens wat beter dan het andere, maar toch stemt de oogst al gauw tot tevredenheid, omdat hij zegen beduidt, vrucht van arbeid en bestaanszekerheid voor het volgend jaar op het geliefde land. Daarom zingen de jongeren en glimlachen de ouderen en de kleintjes juichen mede zonder nog te weten waarom. C. B. Turkije bestelt hier duikbooten. Na in Duitschland reeds een mailschip te hebben gekocht van 8000 ton. dat bestemd is voor de ravitailleering en het herstel van onderzeeërs heeft de Turksche regeering, naar Reuter ons uit Ankara bericht, 4 duik booten besteld op Nederlandsche en Duitsche werven. Duitsche werven zullen twee een heden in haar geheel bouwen, terwijl de Turksche werven de beide anderen (die vol- ;ens dit telegram dus klaarblijkelijk in Ne derland zullen worden vervaardigd) zullen monteeren. Voorts is de regeering voorne mens nog een duikboot bij dezelfde werven te bestellen. Weer een doode op een onbewaakten overweg. Woensdagavond ongeveer 7 uur werd de 58-jarige P. van der Grift, op een onbe waakte overweg nabij Hemmen door een trein gegrepen en gedood. De ongelukkige die per rijwiel den overweg passeerde, heeft den trein, die ongeveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiel vertrok, niet op gemerkt. Hij werd ongeveer 30 Meter mee gesleurd. De trein kwam ongeveer 60 Meter verder tot stilstand.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5