Wijzigingen in de steunregeling ontworpen. DE KERMIS WESSELING Reclame-Munt. Hei BdnHQMjkste E4e Jaargang No. 16290 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Zaterdag 1 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post f3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö1S2,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels S 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Nieuwe plannen voor werkverschaffing, uitgebreider levensmiddelen-distributie. Huurbijslag wordt opgeheven. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De regeering heeft in de laatste weken contact gehad met de besturen der vakcentralen, die sterk er den nadruk op legden, dat als gevolg van de rou leering in de werkverschaffing en de daar mede gepaard gaande vermindering van de tewerkstelling in het algemeen, vooral ten plattelande, de nood hoog is gestegen. De regeering is na onderzoek tot de conclu sie gekomen, dat inderdaad eenige tegemoet koming in de geopperde bezwaren gewettigd is. Daar wegens den nood der schatkist het totaal der beschikbare geldmiddelen niet voor verhooging vatbaar is, is naar een moge lijkheid gezocht om te komen tot een meer gerechtvaardigde verdeeling der beschikbare gelden. Na besprekingen met de vertegen woordigers der vakcentralen en de contact-commissie van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten lieeft de minister van sociale zaken een complex van wijzigingen in de steun regeling aangebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften ten aanzien van de werkverschaffing. Tevens zal de distributie van goedkoope levens middelen worden uitgebreid. De te nemen maatregelen nu zijn de na volgende; Huurbijslag. De huurbijslag zal in twee étappes worden afgeschaft, zoo dat met ingang van de week 30 Augustus5 September a.s. de thans gel dende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voorzooveel een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevorderen door: 1. Mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwoningen; 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moedigen; 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandigheden redelijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. De maximum-uitkeering voor de middel-groote en groote gezinnen. De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven 15 verhoogd doordat voor deze groepen het maxi mum-steunbedrag een hooger percentage van het loon zal mogen bedragen, dan tot heden het geval was. Tarief steunverleening platteland De tarieven der laagste klasse worden met 0.50 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zul len niet meer beschouwd worden als te behoo- ren tot hun eigenlijke beroep of vak, weshalve voor deze arbeiders bij de steunverleening een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangeno men. Steun aan jongere arbeiders Voor de jongere arbeiders, die nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben ver diend, zal door den minister van sociale za ken eveneens een standaardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon dat zij met hun inmiddels be reikten hoogeren leeftijd zouden kunnen ver dienen. Werkverschaffing De gelegenheid tot tewerkstelling bij de werkverschaffing zal worden uitgebreid. Nieu we plannen van werkverschaffing zijn bij de regeering in voorbereiding met een minder straffe toepassing van het rouleersysteem. Groote terreinen in Drente, Groningen, Friesland en Noord-Brabant zullen worden ontgonnen. In eenige streken zijn voor groo te particulire ontginningen subsidies in uit zicht gesteld. Ook zal medewerking worden verleend voor eenige belangrijke werken in Noord-Holland en in Limburg wordt de werkverschaffing uit gebreid. Technische herzieningen Evenals reeds het geval is ten aanzien van de uitkeering welke inwonende gezinsleden uit een werkloozenkas ontvangen, zullen de an dere inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsleden, die een bijdrage voor een werkloozenkas betalen, niet voor 2/3 of geheel op het steunbedrag van den kostwin ner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per gezinslid zijn verminderd. Voor ge zinsleden beneden 18 jaar is dit bedrag vast gesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden boven 18 jaar op 50 cent. Voortaan zal het loon voor tewerkgestselden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas ver schuldigd zijn, 0.50 per week minder bedra gen dan het loon der wel betalenden. Distributie van levensmiddelen De regeering heeft besloten de beschikbaar stelling van levensmiddelen aan werkloozen krachtig ter hand te nemen. De geheele distributie zal gecentraliseerd vanwege het departement van sociale zaken plaats vinden. Verschillende levensmiddelen worden zoo mogelijk aan de distributie toege voegd. De distributie van blikvleesch wordt voort gezet. De regeering heeft besloten om een hoeveel heid groente te doen Inblikken. Binnen enkele welcen zal hiertoe kunnen worden overgegaan. Geen vernietiging van groente meer Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat vernietiging van groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. Verder wordt als goedkoop voedingsmiddel onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen verstrekt, ook door sociale zaken. Aan dit product zal een belangrijk kwan tum bak- en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minister van sociale zaken om in de komende maanden met spoed te doen onderzoeken of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds genoemde kun nen worden toegevoegd. Tenslotte wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat vorenstaand complex van maatregelen geen besparing beoogt op de to tale uitgaven voor werkloozenzorg, doch reke ning te houden met de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende omstandigheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wijzi gingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermin dering aanvankelijk beperkt worden tot ten hoogste 1.25 per week. Duitschland en Italië gaan naar de Locarno-conferentie. Italië vraagt voorbereiding langs diplomatieken weg. ROME, 31 Juli. (ANP) De minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, heeft den Franschen ambas sadeur en de Engelsche en Belgische zaakgelastigden bij zich ontvangen. In antwoord op hun mededeeling van 24 Juli stelde hij hen er van in kennis dat de Italiaansche regeering gaarne zal deelnemen aan de conferentie der vijf Locamomogendheden op een na der vast te stellen datum. Hij voegde hieraan toe, dat de Italiaansche regeering het nuttig oordeelt de conferentie behoorlijk voor te bereiden door een passen de gedachtenwisseling langs den gewonen di plomatieken weg in het belang van de hooge doeleinden der conferentie zelve. Graaf Ciano heeft den Duitschen ambassadeur van deze mededeeling op de hoogte gebracht. Ook Duitschland acht diplomatieke voorbereiding noodig. Uit Berlijn: De rijksminister van buitenland sche zaken Von Neurath, heeft den Britschen en den Franschen ambas sadeur ontvangen, benevens den Bel gischen gezant, wien hij mededeelde, dat de Duitsche regeering de uitnoodi- ging der drie regeeringen tot een be spreking van vijf mogendheden over een West-Europeesch pact aanvaardt. Hij wees er in het bijzonder op, dat deze bespreking in ieder opzicht, ook ten aanzien van het program, zorgvuldige diplomatieke voorbereiding noodig heeft. De Italiaansche ambassadeur is hiervan op de hoogte gebracht. De kwestie der Italiaansche vliegtuigen. Nog veertien in Marokko aangekomen? ROME, 31 Juli. Naar aanleiding van die berichten betreffende die noodlanding van eenige op weg naar Spaansch-Macrokko zijn de Italiaansche vliegtuigen wordt van be voegde Italiaansche zijde verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten reeds een onder zoek hebben ingesteld. Zouden de berichten waar blijken, dan heeft men waarschijnlijk met particulier initiatief te doen. Uit Rabat wordt geseind dat uit. betrouw bare bron wordt vernomen, dat veertien vliegtuigen van hetzelfde type als dat, het welk te Saida is neergestort te Nador in Spaansch-Marokko zijn aangekomen. bent U al vergeten maar U weet wel dat nog altijd heerlijke „jes ett bakt Groote Houtstr. 147a - Tel. 10737 (Adv. Ingez. Med.) De nieuwe Stadhuisvleugel. Teekeningen hedenmorgen nog niet alle ingekomen. Naar wij bij informatie ten Stadhuize ver namen, waren hedenmorgen alle 5 ontwerpen voor den nieuwen vleugel van het Raadhuis (waartoe 5 Haarlemsche architecten zijn uit- genoodigd) nog niet ingekomen, wel eenige. De heer H. Gerfertz, ambtenaar bij Openbare Werken, deelt ons mede, dat door hem ook een ontwerp is ingediend. Fietser te Groningen bij aan rijding gedood. GRONINGEN, 1 Augustus. Tegen mid dernacht is de 50-jarige heer J. Feringa uit Groningen even buiten de stad, door een hem achterop rijdende auto gegrepen. De man kreeg ernstige verwondingen. In het Acade misch Ziekenhuis te Groningen is hij in den nacht overleden. De autobestuurder de heer F. S. uit Haar lem, verklaarde door een tegenligger te zijn verblind. De auto is in beslag genomen. Fransche Kamer vertrouwt de regeering. PARIJS, 1 Augustus. Na afloop van het debat over de buitenlandsche po litiek, heeft de Kamer vannacht met 379 tegen 200 stemmen een onotie aangenomen, waarin zij haar ver trouwen in die regeeaing uitspreekt. (A.N.P.) Autonoom-verklaring van Kwangsi verwacht. Offensief tegen Rwantoeng beraamd? SJANGHAI, 1 Augustus. Berichten van Chineesche zijde spreken van een verscher ping van de Kwangsi-crisis. De generaals Li Tsoeng Jen en Pei Tsjoeng Hsi zouden tot een offensief tegen Kwantoeng hebben besloten en sterke troepenafdeelingen zouden gereed staan om den Zuid-westelijken punt van Kwantoeng te bezetten en de blokkade der regeeringstroepen te doorbreken. Voorts verwacht men volgens Chineesche berichten, dat Kwangsi zich thans autonoom zal verklaren. Kunt U onze zaak vinden???? op de GED. OUDE GRACHT 52, tegenover de Stoofsteeg. Keuze uit 45 verschillende merken van 28.— af. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN. (Adv. Ingez. Med.) (Op den Munttoren te Amsterdam, is een reclameversiering in rozen aangebracht.) Midden in 't modern verkeeren, Rijst hij op gelijk een rots, Bij heel Amsterdam in eere, Door de eeuwen heen zijn trots. Meer dan driemaal honderd jaren Staat het oude bouwwerk daar, Ondanks de verkeersbezwaren Op zijn plein in plein-pouvoir. In een ouden tijd geboren, Wijst hij steeds den nieuwen tijd, Op het uurwerk in zijn toren, Voorbeeld van bestendigheid. Nu. heeft men hem uitgekozen, Om in kleur versierd te zijn, En hij staat, getooid met rozen, Plots onwennig op zijn plein. Ik vind rozen mooie bloemen En de Munt een fraai gebouw, Dat men stellig hoog mag roemen, Om zijn hechtheid en zijn trouw Als men dus de Munt eens huldigt, Kan dat op zichzelf geen kwaad, Want men is hem lof verschuldigd, Maar dat is niet waar 't om gaat. En ik vind het slecht gekozen, Dat de hoofdstad 't heeft bestaan, Uit de Munt, zij 't dan met rozen, Nog reclame-munt te slaan. Anton Meijer 70 jaar. Op 14 Augustus a.s. hoopt de heer Anton Meijer, bestuurslid van Vreemdelingenverkeer, zijn 70sten verjaardag te vieren. De heer Meijer is 14 Augustus 1866 in Den Haag geboren. Na de lagere school bezocht te hebben, werd hij te Assen in de hotelbranche opgeleid. Gedurende zes jaren volgde hij een cursus in het buitenland. Daarvoor vertoef de hij telkens twee jaar in Duitschland, Frank rijk en Engeland. Toen heeft de heer Meijer zich in Schiedam gevestigd, waar hij vijftien jaar Musis Sacrum heeft geëxploiteerd. In Groningen beheerde hij elf jaar de Harmonie en in 1913 kwam hij naar Haarlem, waar hij eigenaar werd van hotel Royal. In 1920 werd hij ook eigenaar van Velserend. In 1926 ver kocht hij Royal en vier jaar later Velserend. De heer Meijer is nu al zeventien jaar lang bestuurslid van Vreemdelingenverkeer. Ook is hij secretaris van het verkeershuis. Verder is hij voorzitter van de Kruisweg-Kruisstraat- vereeniging en commissaris van de Sociëteit Vereeniging. Gedurende elf jaar heeft hij deel uitgemaakt van het bestuur van den voor- maligen Hotelhoudersbond, thans Horecaf. Tenslotte is de heer Meijer nog eerelid van de Universal Cookery and Food Association te Londen. Het woord is aan.... Tacitus Men heeft vooral eerbied voor wat ver weg is. Duitschland gaat de garni zoenen in het Rijnland versterken. BERLIJN, 1 Augustus. (Reuter.) Duitschland treft voorbereidingen voor het zenden van meer troepen naar de Rijnprovincies, daar te mid dernacht de periode van vier maan den gedurende welke Hitler volgens zijn belofte de garnizoenen aldaar niet zou versterken of uitbreiden, zal zijn verstreken. Voor Nederlanders te Barcelona een vaartuig. Naar wij vernemen heeft de regee- ring maatregelen genomen, teneinde zoolang als zij dit noodig mocht ach ten, de beschikking te hebben over een vaartuig om Nederlanders uit Barcelona te kunnen evacueerein, Toch een ontmoeting van Schuschnigg, Mussolini en Hitler? PARIJS. 1 Augustus (Reuter). De cor respondent van de Matin" te Venetië, schrijft dat, niettegenstaande de krachtige dementi's van Rome, gisteren toch een ontmoeting tus- schen Mussolini, Schuschnigg en Hitier schijnt te hebben plaats gevonden. Te Triest heeft Schuschnigg den sneltrein genomen naar Venetië en Bologna, waarheen is niet bekend. Overal werd een strenge be waking uitgeoefend. Met betrekking tot de Duitsche deelneming meldt de correspondent dat des nachts Duitsche automobielen, die er officieel uitzagen, met groote snelheid de Italiaansche grens naar het centrum zijn WEER EEN RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Vrijdagmorgen tien uur zette iemand zijn fiets even voor een perceel in de Gierstraat. Bij zijn terugkomst bleek deze verdwenen te zijn. Hij deed aangifte bij de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde en aan wie het wederom mocht gelukken, den dief even buiten de gemeente aan te houden. Het bleek een 23-jarige schilder uit Amsterdam te zijn. Hij was nog in het bezit van het ge stolen karretje. Van ontkennen was toen na tuurlijk geen sprake meer. Hij bekende dan ook maar, waarna hij in verzekerde bewaring werd gesteld. GEVOLGEN VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. Een pasgebouwde Madrileensche sporthal is ingericht als lazaret, DE REGEERING HEEFT VERSCHILLENDE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING ONTWORPEN. pag. 1 Colonnes der Spaansche rebellen zouden Ma drid dicht genaderd zijn. pag. 4 Men verwacht het begin van een beslissenden slag bij Guadarraxna. pag. 4 Oud-minister Reynoud verdedigt de bewape ning. pag. 4 De Fransche Kamer heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. pag. 1 Het geheele personeel van de Kon. Holl. Lloyd is tegen 31 Augustus ontslag aangezegd. pag. 3 De „Ajax" ïs naar Valencia vertrokken en ter beschikking van den Nederlandsclien con sul aldaar gesteld. Pag. 3 Bioscopen. pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. van Raalte: Hoe het mandatenstelsel tot stand kwam. pag 3 Dr. E. v. Raalte: NederlandBelgië in het Vredespaleis. pag. 13 Van onzen Londenschen correspondent: Red dende vacantie. pag. 4 Financieele Kroniek: Fenomenale winststij ging van Amerikaansche bedrijven. Dag. 7 Dr. D. M. Hoogeveen; Notities van een Griek- sche reis. Pag. 5 Jan van Zijst: De verfilming van Merijntje Gijzen. J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningeif.° Dag. 6 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft. H. D. Vertelling. Jack Woodford: AffinitTcf.9 pag. 9 C. J. Groothoff: De vrouw en de Olympische Spelen. pag. 10 A. D. de Groot: De Schaakpartij EuweMa- roczy. pag. 10 P. v. d. Ilem: Spellïnghutspol. pag. 3 De Burgerlijke Stand ïau Haarlem is opge- nomen op pag. 7,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1