De gewijzigde steunregeling. Een doordraaier. Hei deêaufdifote 54e Jaargang No. 16291 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 3 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. tV. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR o pffRFBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEESE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 1Ö132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIcN 15 regels 11.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid ƒ600.-. Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk ƒ30.-, lies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Augustus. Louis Blériot. t De Fransche pionier van de luchtvaart Louis Blériot is te Parijs op 64-jarigen leeftijd ge storven aan een hartkwaal. Zijn heengaan roept nogmaals de herinnering op aan die moedige, baanbrekende daad door hem op Zondagmorgen 25 Juli 1909 verricht: den over tocht van het Kanaal, van Calais naar Dover, in een eigengemaakt samenstel van latten, linnen, een 25 P.K.-motor, en fietswielen. Blériot was toen 37 jaar. Hij had zich een klein vermogen vergaard met de uitvinding en exploitatie van een autolamp en was daarna gaan experimenteeren met vliegtuigen. Het toestel waarmee hij het Kanaal over vloog, werd later door Fokker betiteld als „een uit gebalanceerde plank". Het was uiterst primi tief van constructie, het kon alleen vliegen zooals al die toestellen uit de beginperiode als er practisch windstilte was. Er een vlucht van ruim 30 K.M. mee te ondernemen, en dat over zee, vereischte dan ook buitengewonen moed en de wereld geloofde in 1909 volstrekt niet aan de mogelijkheid, het Kanaal" over te vliegen. Evenmin als de massa in den aan vang eenig vertrouwen had gehad in de toe komst van de spoorwegen, de stoomschepen, de fiets, de automobielevenmin geloofde zij nu weer in de mogelijkheden van het vlieg tuig. Zoo heeft de groote meerderheid altijd tegenover groote nieuwe ontdekkingen gestaan en zoo is het nog en zal het wel blijven ook. Meer dan eenige andere daad, na de eerste vlucht-met-motor van de gebroeders Wright, heeft Blériot's Kanaalvlucht ertoe bijgedragen de luchtvaart vooruit te helpen. Die gebeur tenis van 25 Juli 1909 deed een schok vair ver bazing en.bewondering door de gansche we reld gaan. Wat men tot dusver als malle knut selarij en onverantwoordelijke waaghalzerij van een stelletje dwaze nieuwlichters be schouwd had verwierf plotseling een aspect van realiteit. Toen het groote nieuws langs alle telegraaflijnen was geflitst en overal ge- bulletineerd, had het vliegtuig in één slag mil- lioenen aanhangers gewonnen: menschen die plotseling in zijn toekomst geloofden. In Frankrijk heerschte uitbundige geestdrift en bij zijn terugkeer werd Blériot met het Legioen van Eer gedecoreerd. Blériot deed verder nog veel voor de ont wikkeling van het vliegtuig, maar als in dustrieel werd zijn carrière geen blijvend suc ces, ofschoon hij als fabrikanten-zoon tot een dergelijke loopbaan scheen voorbestemd: „nourri dans le sérail", zooals de Franschen zeggen. De uitvinder-en-pionier is maar hoogst zelden tevens de geboren bedrijfsleider. Toch ging het hem als fabrikant nog een tijdlang voor den wind, maar na den oorlog kon hij het tempo van de zich fantastisch-ontwikke- lende vliegtuigindustrie niet bijhouden en eenige jaren geleden trok hij zich uit de za ken terug. Toch brachten zijn laatste levens jaren hem nog een groote voldoening: in 1934 bracht de viering van het 25-jarig jubileum van zijn Kanaalvlucht de erkenning van de buitengewone beteekenis, die zijn baanbrekend werk voor de luchtvaart had gehad. Nog een maal huldigde de wereld hem. Vandaag zal zij deze hulde aan zijn nage dachtenis brengen. Zelfs in dezen tijd van op geschroefde, verwrongen denkbeelden over „heldendom" weet men nog wel de zeer zeld zame menschen te onderscheiden die na ja renlange voorbereiding, hun geloof in eigen kunnen en juist inzicht telkens weer stalend tegen schier-algemeenen hoon en bespotting, dóórzetten en koelbloedig hun leven wagen in een experiment dat practisch onuitvoerbaar schijnt. Zelfs nu, nu de wetenschap omtrent de luchtvaart zoo groot is, zouden er nog maar zeer weinig vliegers te vinden zijn, die den moed zouden bezitten het Kanaal over te ste ken op een toestelletje zooals Blériot in 1909 ge bruikte. Terwijl men nu toch met veel groo- ter zekerheid het juiste moment zou kunnen kiezen en zijn koers bepalen. Een groot pionier, een man van buitenge wonen moed en ondernemingsgeest is heenge gaan. Zijn naam zal in de historie der lucht vaart blijven leven. R. P. MEISJE DOOR AGENT UIT DE NIEUWE GRACHT GERED. Zondagmorgen is een negenjarig meisje, dat pindadoppen in de Nieuwe Gracht gooide, bij de Nassaubrug in het water gevallen. Een juist passeerende agent van politie is haar nage sprongen. Hij wist het kind aan voorbijgan gers op den walkant toe te reiken en daarna zelf uit het water te komen. Het meisje dat nogal veel water had binnengekregen is dooi den Ongevallendienst naar huis gebracht en verder behandeld. Welke beteekenis die voor Haarlem heeft. In ons vorig nummer hebben wij medege deeld, dat de regeering eenige belangrijke wij zigingen in de steunregeling voor de werk- loozen heeft aangebracht. Wij zijn op onderzoek uitgetogen welke ge volgen deze wijzigingen voor Haarlem zullen hebben. Zooals men weet, is de regeering tot de ver andering overgegaan omdat vooral ten plat- telande de nood onder de werkloozen hoog gestegen is, terwijl bovendien verbetering ge- wenscht was voor de groote gezinnen. De ver beteringen die in de bestaande regeling zijn aangebracht moeten op andere steun-uitga- ven worden uitgespaard, want door den on- gunstigen financieelen toestand was het on mogelijk het totaal van het geld dat voor steun wordt uitgegeven te verhoogen. Zoover men over den invloed die de nu inge voerde wijzigingen hebben zullen oordeelen kan er is op dit oogenblik nog geen offi- cieele aanschrijving van de regeering aan de gemeentebesturen verschenen, zoodat nog niets anders bekend is dan de bijzonderheden die de regeeringspersdienst publiceerde staat het wel vast, dat de wijzigingen verlagingen zullen be- teekenen voor de werkloozen met kleine gezinnen die hun steun ont vingen berekend naar hooge loonen. Dit zal vooral een gevolg zijn van de intrek king van den huurbijslag. Daarover lezen wij in het regeerhigscommu- niqué: „De huurbijslag zal in twee étappes worden afgeschaft, zoo dat met ingang van de week 30 Augustus—5 September a.s. de thans gel dende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voorzooveel een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de minister zich voor, deze te bevorderen door: 1. Mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwoningen; 2. den aanbouw van goedkoope woningen op grond van de woningwet aan te moedigen; 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandigheden redelijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren". De bestaande bepalingen omtrent den toe slag op de woninghuur was aldus: Als een werklooze meer verwoonde dan f 3.50 per week kon van het meerdere hem 2/3 ver goed worden. Maar deze bijslag, werd gerekend onder het steunbedrag dat een zeker percen tage van het loon niet mocht overschrijden. Deze bijvoeging maakte dat in vele gevallen geen of slechts weinig huurtoeslag werd' be taald. "Een voorbeeld zal dit duidelijk maken. Voor de grootste groep der ondersteunden, de dubbel-uitgetrokkenen. is de steunnorm f 11.plus f 1.35 voor elk kind'. Een gezin met 4 kinderen krijgt dus f 11.—plus f5.40, is f 16 40. De maximum steun voor zoo'n werk looze, die een loon verdiende van f26—, is f 16.57, zoodat in dit geval niet meer dan 17 cent aan woningtoeslag betaald mocht worden ook al woonde het gezin in een huis van f5. of f 6.—. Anders stond een gezin er voor met minder kinderen. Een gezin met 1 kind krijgt f 12.35 aan steun, terwijl het maximum (ook bij een loon van f26.—) f 15.35 is. Daar bleef dus ruimte over om den maximum huurtoeslag van f3.per week toe te kennen. Bij twee kindex-en was er een marge van f 2.06 en bij drie kinderen van f 1.23. Als het loon f 30 bedragen heeft mocht een gesteunde met 4 kinderen f 18,37 als steun ontvangen. Dan bleef dus f 1,97 voor een eventueelen huurtoeslag over. Hoe hooger de loonen dus waren en hoe kleiner het gezin, des te meer kon als alt-hans de werkwillige meer dan f 3,50 verwoonde, aan huurtoeslag worden uitbetaald. Om te bevorderen, dat de woninghuren voor de werkloozen vei-laagd worden wil de regeei-ing den gemeenten vergunnen om de huren van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwooi-dige omstandighe den redelijk bedrag zijn teruggebracht, op ver zoek van den huiseigenaar af te houden van den steun en aan dien eigenaar uit te beta len. Naar wij vernemen bestond deze regeling reeds te Haarlem. De gemeente liet de huis eigenaars 5 pet. incassokosten betalen. Te Haailem werd naar wij vernemen in het algemeen niet veel aan woningtoeslag betaald, omdat die bijslag zoo sterk wordt verminderd door de bepalingen van het maximum van het steunbedrag. Gemiddeld was het slechts en kele dubbeltjes per werklooze. 30 Aug. a.s. komt de helft van deze toe slag te vervallen en 9 Mei 1937 de tweede helft. Als van de ingevoerde wijzigingen het ge volg mocht zijn, dat een gesteunde meer dan f 1,25 per week minder ontvangt, zal die ver mindering aanvankelijk tot ten hoogste f 1,25 worden beperkt. In het regeeringscommuniqué staat verder: „De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middelmatige en groote gezinnen worden voor loonen boven f 15 vei'hoogd doordat voor deze groepen het maxi mum-steunbedrag een hooger percentage van het loon zal mogen bedragen, dan tot heden het geval was." Over de beteekenis van deze wijziging is pas iets te zeggen, wanneer de regeering bekend maakt hoeveel het percentage verhoogd zal worden. Hetzelfde geldt de volgende aankondiging: „Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zul len niet meer beschouwd worden als te behoo- ren tot hun eigenlijke beroep of vak, weshalve voor deze arbeiders bij de steunverleening een door den minister van sociale zaken vast te stellen standaardloon zal worden aangeno men." De mogelijkheid bestaat, dat voor de arbeï- ders die langdurig werkloos zijn geweest een lager standaardloon wordt vastgesteld, dan het loon dat nu gold voor de berekening van hun maximum-steunbedrag, hetgeen een ver laging van den steun kan beteekenen. 7,Voor de jongere arbeidei-s, die nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben ver diend, zal door den minister van sociale za ken eveneens een standaardloon worden vastgesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon dat zij met hun inmiddels be reikten hooger en leeftijd zouden kunnen ver dienen." De jongere arbeiders kunnen dus tengevolge van deze bepaling een hoogeren steun krijgen dan zij tot heden genoten. De tarieven voor de laagste klasse der steun- vei'leening worden met f 0.50 per week ver hoogd. Hiervan zullen ook de landarbeiders te Haarlem, die naar de 5de klasse werden ge steund, profiteeren. Tenslotte herinneren wij er aan, dat de re geering de werkverschaffing wil bevorderen. Er zal o.a. medewerking verleend worden aan een belangrijk werkverschaffingsobject in Noord-Holland. Wij herinneren er aan, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland de groote veenderij tusschen Halfweg en Am sterdam heeft aangekocht, om daarin een werkvei'schaffingsobject te hebben. Voorts zal de regeering de distributie van levensmiddelen voor werkloozen krachtiger ter hand nemen. Daarover moeten evenwel nog nadere mededeelingen uit Den Haag komen. Waarschuwing. Tegen imitatie-slaolie. Den laatste tijd wordt onder verschillende namen olie in den handel gebracht, die geheel of grootendeels uit paraffine-olie (minerale olie) bestaat en soms kunstmatig gekleurd is. Deze olie wordt verkocht onder fantasie- namen, als imitatie-slaolie, gele olie, enz,, maar is voor menschelijk gebruik van geen waai-de, daar ze onverteerbaar is. Ook wordt ze aanbevolen voor het maken van margarine en voor het insmeren van broodblikken. Ook voor dit doel is echter het gebruik van die olie te ontraden. De ver koop is door de belasting, die op de gewone spijsolie is gelegd, in de hand gewerkt. De olie die vrij is van dc belasting is niet ge schikt voor de consumptie. De Keuringsdienst meent het koopen van deze oliën te moeten ontraden, tenzij ze uit sluitend voor technische doeleinden, zooals het smeren van machines, zou woi-den ge bruikt. KIOSK VERDWENEN. De kiosk op de Dreef bij het begin van den Wagenweg is vei'dwenen. Voor het uitzicht van het verkeer is dit een verbetering. (De Franschman Jean Lecot heeft in een jaar tijd 400.000 kilometer in een en dezelfde auto afgelegd, waarvoor hij 366 dagen lang dage lijks 1100 K.M. moest rijden.) Vierhonderdduizend kilometer In één jaar tijds, wie doet het beter? Ik niet, de brave heer Lecot Krijgt deze toer van mij cadeau. Ik kan me ook met autorijden Zoo af en toe oprecht verblijden, Maar om zoo aan den rol te gaan, Dat denkbeeld trekt me toch niet aan. Driehonderd zesenzestig dagen En dag aan dag weer in zijn wagen. Elfhonderd kilometer lang, Dus heusch ook met een flinken gang. Een schrikkeljaar door dat gejakker Hoe hield de arme man zich wakker En hoe heeft hij het nog gelapt, Dat hij per slot is uitgestapt. In elk geval zal in zijn droomen Nog langen tijd geregeld komen Het rollend droombeeld eiken nacht Van paarden- neen, nachtmerrie-kracht. Men heeft den heer Lecot gehuldigd En is hem dan ook lof verschuldigd Want hij heeft iets verricht en hoe! De lof derzotheid komt hem toe. P. GASUS. WANDGEDIERTE. ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie. Talrijke tevre denheidsbetuigingen ter inzage. Overal te ontbieden. Zuivezur^saHcUcfr. ,Jladicaat'J GEN. CRONJéSTRAAT 135. HAARLEM-N. TELEFOON 11657. (Adv. Ingez. Med.) Verwoede gevechten tusschen Kwangsi en Kwantoeng. Opstandige provincie omsingeld. NANKING, 3 Aug. (Reuter/A.N.P.) Gemeld wordt, dat verwoede gevechten plaats vinden tusschen de Kwangsi-troepen en die van Kwantoeng, die tot de centrale regeering be- hooren. Driehonderdduizend man der laatste zouden de „opstandige" provincie omsingelen, en slechts wachten op het sein om op te ruk ken. Men meent te weten, dat Tsjang Kai Sjek zich per vliegtuig naar Kwantoeng zal begeven, om het bevel over dit leger op zich te nemen. Doriot waarschuwt zijn vroegere kameraden. Neutraliteitspolitiek van de Fransche regeering verlangd. PARIJS, 3 Aug. (A.N.P.) „De vonk van den Spaanschen opstand kan een Europeeschen oorlog ontketeixen, tenzij Frankrijk een strikte neutraliteitspolitiek volgt en ophoudt wapen zendingen aan te moedigen voor de Spaansche regeeringsaanhangers", aldus verklaarde Jacques Doriot, de vroegere communistische leider en thans hoofd van de Fransche fas cistische volkspartij. Doriot deed een scherpen aanval op zijn vroegere linksche vrienden en beschuldigde hen ervan, dat zij de verscheping van wapenen en munitie naar de regeering van het Volksfront te Madrid blijven aanmoe digen, ondanks hun tegenspraken. UE -^"t- te SANTPCOR f oeOxaëND. miks: Burgemeester Kwint en mevrouw Kwint, de wethouders Nijssen en Visser en het bestuur van Santpoort's Bloei met hun dames poseeren voor onzen fotograaf. Rechts: mevr. Kwint heeft het lint, dat den toegang tot de nis afsloot, doorgeknipt. IS UW BELASTINGPLAATJE VAN NAAM EN ADRES VOORZIEN? Reeds eenige dagen staat aan de rechter zijde van den hoofdingang van het postkan toor aan de Ged. Oude Gracht een huisje dat een groote belangstelling trekt. De Nedeiiandsche Vereeniging tot bevorde ring van den Arbeid voor Onvolwaardige ar beidskrachten A.V.O. heeft daar een stempel- machine geplaatst, waarmede rijwielbelasting- plaatjes tegen betaling van één dubbeltje van naam en volledig adres worden voorzien. Men behoeft niet eerst naar het postkantoor te gaan om een plaatje te koopen en daarna te laten stempelen want de plaatjes worden te gen den noimalen prijs door den stempelaar verkocht. Voor het stempelen van het rijwielplaatje, op de wijze zooals de A.V.O. dat doet is mede werking verkregen van den Minister van Fi nancien. In Haai-lem is van de zijde der Gemeente ook alle medewerking toegezegd, o.a. zijn de plaatjes gestempeld van de politie, gemeente bedrijven, secretarie enz. De groote werkge vers hebben de werklieden in staat gesteld hun plaatje, bestempeld met adres, bij den portier van den werkgever te bestellen en 't bedrag in twee termijnen van het loon in te houden. Hierdoor drukt de uitgave niet zoo sterk op het weekloon. Het aantal afgelevei-de plaatjes bedraagt thans 3000 ofschoon de stempeling nog maar eenige dagen aan den gang is. Allerlei mogelijkheden bieden voor de poli tie de gestempelde rijwielplaatjes, zooals het opsporen van eigenaars wier fietsen onbe heerd zijn aangetroffen; het controleeren van de identiteit van houders van rijwielen, waar op een gestempeld plaatje is bevestigd: het ge makkelijk vinden van dieven, die een gestolen Dlaatje toch hebben durven verkoopen; het aanhouden van vermoedelijke dieven op gesto len rijwielen, enz. De ambtenaar van de A.V.O. die belast is met de controle op het stempelen, heeft een tweede machine laten komen zoodat lang wachten niet meer nooóig is. Per uur kunnen nu 120 plaatjes gestempeld woi'den. Het laten stempelen van naam en adres is tot 10 Augustus mogelijk. Het woo rd is aan.... De Bonald: Menschen bijeenbrengen is niet het zekerste middel om hen te vereenigen. Louis Blériot overleden. Pionier der luchtvaart. De pionier van de luchtvaart Louis Blériot, is Zaterdag te Parijs op 64-jarigen leeftijd overleden. Hij was de eerste vlieger, die over het Kanaal is gevlogen. Dit feit geschiedde in 1909. Louis Blériot, die 1 Juli 1872 te KameiTijk geboren werd, hield zich sinds het begin van deze eeuw met de luchtvaart bezig. In 1907 bouwde hij zijn eersten eendekker, waar mede hij gunstige resultaten bereikte. Hij nam er o.a. tezamen met Farman en Santos Dumont proeven mee. De aandacht der wereld vestigde zich op Blériot, toen hij in 1908 zijn „Stedentocht" volbracht, die 'n afstand van 40 K.M. besloeg. Den 25sten Juli 1909 gelukte het hem over het Kanaal te vliegen, voor die dagen een presta tie van belang. Blériot deed 27 minuten over den afstand Calais-Dover en won met deze vlucht den Daily Mailprijs, groot 25.000 francs. Einde 1909 viel Bléi'iot met zijn toestel in de buurt van Konstantinopel, waar bij de monstraties gaf. Hij werd daarbij zwaar ge wond, doch herstelde weer. De eerste „looping the loop" werd volbracht in een Blériot-toestel, dat bestuurd werd door den aviateur Pégoud. Bléiuot's vliegtuigenfabriek bestond tot 1933. In dat jaar was hij genoodzaakt zijn onderneming te sluiten. De „Zonnestraal"-colIecte. Opbrengst 40.meer clan verleden jaar. De opbrengst van de Zaterdag gehouden „Zonnestraal"-collecte bedraagt f 3277.81. Het vorig jaar was de opbrengst 3237.63, zoodat zij Tnet ongeveer 40 is gestegen. Een Engelsche vliegboot is naar alle waar schijnlijkheid met tien inzittenden veronge lukt. pag. 4 De Fransche regeering heeft zich tot Londen en Rome gewend met een voorstel tot non- Interventie in den Spaanschen burgeroorlog. pag. 4 De Shell heeft weer een schip te Amsterdam besteld. pag 3 Met den Ierschen Vrijstaat is een handels overeenkomst gesloten. Dag 3 De Verkeersongelukken blijven aanhouden. pag 3 Nederlanders, die op Ibiza zijn geïsoleerd, zullen door de „Juno" worden opgehaald. pag. 3 De gevolgen van de gewijzigde steunregeling voor Haarlem. pag 1 Louis Blériot, de pionier der luchtvaart is overleden. - PaS- 11 De Olympische Spelen te Berlijn zijn geopend; Osendarp en Van Beveren zijn in dc demi finale 100 M. hardloopcn geplaatst. pag. 6 en 7 Fine wint het internationaal schaaktoumooi te Zandvoort. pag. 8 Het Nederlandsch Elftal wint van de Free Foresters. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Louis Blériot f pag. 1 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Volkenbondscommissie voor intellectueele samenwerking. H. D. Vertelling: Iwan Igawitsj. pag. 4 pag. 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1