De eer van het Sneeuwland Een nationaal gedenkteeken bij het ^WEERBERICHT fort Honswijk. VERTELLING mij MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 HAAELE M'S DA'GBEÏD Het ontwerp o. i. niet geslaagd. De oud-gemobiliseerde bezetting van het fort Honswijk. te Schalkwijk bij Utrecht, heeft, zooals wij reeds eerder mededeelden, het initiatief genomen om, naar aanleiding van het feit, dat het in 1939 25 jaar geleden zal zijn, dat het fort door de gemobiliseerden bezet werd, een nationaal gedenkteeken op te richten, namelijk een poortgebouw. Hierboven geven wij een teekening van het ontwerp van den oud-commandant, den gep. luitenant-kolonel A. Captijn. De afmetingen zijn: hoogte 18 M., breedte 28 M., de midden doorgang is 13 M. breed en 11 M. hoog. Boven aan de poort staat: „Eenheid, saamhoorig- heid en paraatheid tot handhaving en be scherming van recht en nationale onafhan kelijkheid". Verder de datum der mobilisatie 1 Augustus 1914. Boven de zijdoorgangen zijn gebeeldhouw de koppen van een soldaat en een matroos ontworpen. Spoedcursussen voor dienstbodenopleiding. De cursus voor dienstbodenopleiding te Haarlem welke 20 Juli j.l. officieel werd ge ëindigd mag geslaagd genoemd worden. Alle meisjes, die zich voor den cursus hadden op gegeven, hebben dezen ten einde toe ge volgd en de resultaten, die hier bereikt zijn, mogen alleszins bevredigend genoemd wor den. Door den minister van Sociale Zaken, werd speciaal aan de voorzitster van het Cen traal Comité voor het organiseeren van spoed cursussen inzake Dienstbodenopleiding te Haarlem, mevrouw J. MouthaanZimmerman bijzonderen dank gebracht voor haar ge- waardeerden arbeid. Het ligt. thans in de bedoeling van boven genoemd Comité in September wederom voor werklooze meisjes uit Haarlem en omgeving, de gelegenheid open te stellen, een dienstbo dencursus te volgen. Deze cursus zal evenals de vorige, drie maanden duren en bij voldoen de deelneming ongeveer half September wor den geopend. Zooals bekend werd de eerste cursus gege ven aan de drie huishoudscholen, in dien zin, dat aan elk der huishoudscholen of wel de huishoudelijke, of wasch- en strijklessen, of de kook- en naailessen werden gegeven. Aangezien naar alle waarschijnlijkheid te Haarlem een Christelijk en een R.K. Internaat voor dienstbodenopleiding zal worden "inge richt. waarvan de meisjes de lessen respectie velijk aan de Christelijke en de R.K. Huis houdschool zullen volgen, kunnen deze beide scholen hun medewerking niet meer blijven verleenen voor den plaatselijken cursus. Dank zij de welwillendheid van het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrie school is het thans echter mogelijk alle lessen van den externen cursus aan deze Huishoud school te geven. Eventueele aanmelding voor dezen cursüs kunnen geschieden bij de Arbeidsbeurs, Hoofmanstraat 17, Haarlem. Misscshien ten overvloede zij er hier nog op gewezen, dat deze cursus uitsluitend kan ge volgd worden door werklooze meisjes van 16 jaar en ouder, die bereid zijn na afloop van dezen cursus een dienstbetrekking te aan vaarden. M.U.L.O.-EXAMENS. Geslaagd 1 Augustus: J. H. Schilling, Heem stede; D. Nasveld, Amsterdam; F. J. C. van Bottenburg, J. H. Wiersma, W. G. Kaatman en A. de Kievit, allen te Haarlem; L. Bu- ning, Santpoort; F. J. Franken, IJmuiden; A. de Boer, IJmuiden; E. C. N. Koning, IJmui den; M. F. Koster, Haarlem; C. W. H. Wede- kind, Haarlem; C. A. Hultzer, Aerdenhout; S. van Woudenberg, Bentveld; D. King, Heem stede; J. S. M. Blom-, Haarlem; E. Meischke, Amsterdam. In het front worden in baksteen Uitge houwen de schetskaarten van Nederland en en koloniën met oorlogsopstellingen. Om den boog van den middendoorgang zijn de wapens van Nederland en de 11 provincies als beeld houwwerk gedacht. In de pennanten komen reliëfs voorstllendeinundeering, het Neder- landsche leger de Koninklijke Marine en het Ned. Indische Leger. Opschriften herinneren aan het vertrouwen dat het Nederlandsche volk in het leger en de marine gesteld heeft. Binnen in de poort komen twee trappen die naar een groote zaal leiden, boven de zaal is nog een terras. De kosten van het poortgebouw zijn geraamd op f 75000. De oud-bezetting ziet in den houw tevens een werkobject voor haar werklooze kameraden. Tot zoover de bijzonderheden die over deze plannen worden medegedeeld. Wij zijn ovrtuigd. dat het ontwerp veel critiek zal uitlokken. En terecht. Het zal zeker niet aan de gestelde verwachtingen beantwoorden. Wil de commissie uit de oud- gemobiliseerden dit nationaal gedenkteeken oprichten, dan is het o.i. noodig, dat zij zich alsnog in verbinding stelt met een begaafd kunstenaar. Wij hebben over de hierbij afgebeelde, ons toegezonden teekening een architecturale opinie gevraagd, die zooals wij wel ver wachtten niet gunstig uitviel. Onze zegsman critiseerde de verhoudingen van dit mas sale poortblok als onjuist, en haalde er een foto van Are de Triomphe te Parijs bij om aan te toonen hoe daar in eenvoudige hoofd lijnen een buitengewoon mooi resultaat be reikt was. Dit ontwerp herinnerde bem aan kazernebouw uit de tweede helft van de vorige eeuw. De steen-decoraties die de poort om lijsten. deden hem spreken van Richter's blokkendoozen, de zijpoorten achtte 'hij niet juist verantwoord, de gedachte om landkaar ten in den poortgevel aan te brengen verwierp hij evenals de decoratie met een soldatenkop en een matrozenkop. Het geheel herinnerde hem aan een periode die wij in architectura- len zin vooral niet moeten laten herleven. De Bilt voorspelt: Meest matige Noord-Westelijke tob Westelijken wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, nog kans op re genbuien, weinig verandering in tem peratuur. BAROMETERSTAND Hoogste 7656 m.M. 'te Biaxriitz. Laagste-745.1 m.M. te Skudiesnaes.. De kern van de depressie is thans met baro meterstanden onder 745 m.M. tusschen Schot land en Zuid-Noorwegen gelegen. Over Scan dinavië blijven de barometers dalen, zoodat het lagedrukgebied zich wel Oostwaarts zal bewegen. Over IJsland, de Britsche eilanden en Frankrijk stijgt de luchtdruk. Rond de de pressiekern waait het flink, over de Britsche eilanden uit Noordwest tot West, over onze omgeving en het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee uit West. Het weer blijft betrokken of zwaai- bewolkt èn regenachtig over geheel West-Europa. Tal van stations hadden in de afgeloo.pen 24 uur weer zware regen (Breslau had 25, Dantzig 19. Thorshavn 16 m.M.) Sinds gisteren is de temperatuur over IJsland en het Zuiden van de Britsche eilanden gedaald, over ons land, Zuid-Scandinavië en Noord-Frank rijk veranderde zij weinig, terwijl het in Zuid- Frankrijk, Noord-Scandinavië en Duitschland iets warmer werd. In den heerschenden weerstoestand ten onzent is nog niet -veel verandering te wachten. BAROMETERSTAND: Vorige stand 758 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging: vooruit. Opgegeven door: FIRMA KEIP Optiek Gr. Houtstr. 137, tel. 11640. THERMOMETERSTAND Hoogste vorige stand 65 gr. F. Laagste hedennacht 57 gr. F. Hoogste heden tot 12 uur 61 gr. F. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 4.22 uur; n.m. 16.51 uur. Strand berijdbaar van 9.3015.00 uur. Woensdag v.m. 5.04 uur; n.m. 17.35 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. DAME DOOR AUTO GEGREPEN OP STATENBOLWERK. Zaterdagmiddag stak de 57-jarige enej. K. zonder op het verkeer te letten het Statenbol- werk over, juist toen een vrachtauto bestuurd door een bewoner van Broek in Waterland passeerde. Zij werd door de auto gegrepen en liep een schedelbreuk op. In hoogst ernstigen toestand is zij naar de Maria-stichting overgebracht. Haar toestand was Zaterdagavond zorgwek kend. De auto waarvan de remmen niet goed func- tionneerden, is in beslag genomen. DE UITBREIDING VAN HET STADHUIS. Naar wij vernemen zijn nu alle ontwerpen der vijf architecten, die zijn uitgenoodigd plannen in te dienen voor den nieuwen Stad huisvleugel,. bij het gemeentebestuur ingeko men. TWEEDE LUSTRUM DER SPEELTUINVER- EENIGING „FLORA". Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan houdt de speeltuinvereeniging „Flora" alhier Zaterdag 8 Augustus van3—5 uur receptie in het clubgebouw in den speeltuin. AANBESTEDING VAN DEN WEG LANGS DE LEIDSCHE VAART. Hedenmorgen heeft de directeur van Open bare werken in het raadhuis aanbesteed het verbreeden van den weg langs de Leidsche- vaart nabij den oprit van de tram Amster damZandvoort, alsmede het sloopen van de bestaande terrein-afscheiding en het maken van een nieuwe afscheiding voor de remise der N.Z.H.T.M. Er waren twintig inschrijvingsbiljetten bin nengekomen. De inschrijvingen luidden als volgt: M. Joustra, Haarlem, f 10.444; Jac. Ouwe hand en M. Bolsenbroek, Bloemendaal f 13,419, J. P. A. Nelissen, Haarlem f 11,844, Joh. v. d. Walle, Heemstedè f 9.999.99; fa. N. Cobelens en Zn.. Haarlem f 11,395; P. J. van Hoften, Haarlem, f 11,970; Fr. Philips, Haarlem, f 12,500; B. Smallegange en Co. Haarlem f 10.200; A. Schoorl. Haarlem, f 12,233; H. Steenkist en B. v. d. Ban, Haarlem f 12,880; N. v. Strien, Haarlem f 12,100; J. Rombout, Haarlem f 11,900; R. Bijker, Haarlem f 11,195; Aann. bedrijf A. Dikkerboom, Amsterdam, f 11,560; R. Krul, Amsterdam f 11,700; Gebr. A. en J. A. Schoultz, Leiderdorp f 11,617; G. Metselaar, Haarlem f 11,750; W. Snoeren, Koog aan de Zaan f 11,750; N.V. Aann, bedrijf v.h. F. Broersma, Haarlem f 12,350; Sj. Schuitma ker, Leeuwarden f 11.800. ®JJLJ/ Iwan Igawitsj. Het is een ware geschiedenis, die ik u vertel len wil en daarom vraag ik uw aandacht. Mo gelijk is het ook, dat u het verhaal herkent, al zijn de hier vermelde omstandigheden niet historisch juist maar louter fantasie en dan vraag ik opnieuw uw aandacht.. Het gaat over Iwan Igawitsj, die een Galli cische Jood was, die arm was en honger had. Al den tijd van zijn leven, dien hij zich kon herinneren was hij arm geweest, altijd had hij gebedeld en gezworven van toen hij knaap was tot nu toe. Nu was hij ruim twintig jaar en had honger. Wel kon hij langen tijd honger verdragen, want hij was jong en sterk, maar nu loopend te midden der Gallicische heuvelen op den langen heirweg paar Joroslaw, knaagde de honger wel wat té erg aan zijn sterke na tuur, want het was reeds langen tijd geleden, dat een goed maal hem had verkwikt. Hij wilde het dichtstbijzijnde dorp bereiken, misschien dat hem daar een maaltijd wachtte en onderdak. Dan zou hij blijven in dat dorp, peinsde hij. tenminste als hij er werk kon vinden en dus kon eten en slapen, want Iwan Igawitsj had alleen maar een hekel aan honger, wanneer er niets was om dien te stil len. Anders had hij ook wel oog voor de schoonheid der natuur, die hem, den zwerver, menigmaal aantrok, zonder dat hij zich van haar schoonheid en aantrekkingskracht ten volle bewust was. Maar hij zag nu die schoon heid niet door de onevenwichtigheid zijner na tuurlijke gesteldheid. Nu zag hij niet de hem omringende velden, de rivier de San en de pittoreske silhouetten van Pysznica en Rade- mysl, die als een massa rococo-figuurtjes van een middeleeuwsche kathedraal kleintjes af staken tegen de grijze lucht. 'n Goede maaltijd was nu zijn eenig ver langen en onbewust liep hij vlugger om spoe diger Pysznica te kunnen bereiken. Eindelijk bereikte hij het dorp hongerig en moe. De avond was reeds gevallen, en Iwan zag de moeilijkheid van een behoorlijken maaltijd en een onderdak zeer wel in. De dorpelingen wa ren allen in hun huizen en de straten en vel den lagen eenzaam onder den schemerigen avondhemel. Geen mensch zou hem, den zwerver, willen helpen als hij klopte aan hun deur, bedacht hij en daarom zocht hij naar het huis van den Rebbe, die een zoon van het oude volk toch niet van honger zou doen omkomen. Dat huis lag' verscholen in een weel de van Oostersche planten, maar Iwan Iga witsj vond het toch, omdat hij het vinden wil de en honger had. En hij vertelde aan Rebbe op de overtuigende wijze, aan zijn ras eigen, dat hij een arme zwerver was, een Gallicische Jood, die moe was en hongerig en hem, den Rebbe, een maaltijd verzocht en onderdak. Vriendelijk stond de statige gestalte van den Rebbe met langen witten baard voor hem en even vriendelijk noodigde hij Iwan Igawitsj ten maaltijd, die binnen niet al te langen tijd voor hem werd opgediend. Iwan at en Rebbe keek. Hij zei niets, want hij zag, dat de zwer ver voor niets anders interesse had dan voor zijn maaltijd. Rebbe wachtte totdat Iwan ver zadigd was. Toen begon hij te spreken, vroeg hem naar zijn leven en zijn omzwervingen en tegelijk met de tevredenheid zijner maag keerden de andere moeilijkheden van het le ven „tot Iwah terug en zoo geraakten beiden iii, een diepzinnig gesprek. Dien nacht rustte Iwan in het huis van den Rebbe. „Rebbe" vroeg Iwan den volgenden morgen, „hebt u geen koster noodig, geen tuinier of een ande ren bediende?" „Ja, Iwan, dat heb ik, en ik wil u ook wel in dienst nemen, maar ik stel een eiseh". „En die is, Rebbe?" „Kun je lezen en schrijven?" „Neen Rebbe. Iwan kan niet lezen en niet schrijven!" „Het spijt me Iwan, maar dan lean ik je niet gebruiken". En Iwan vertrok met den ze gen van den Rebbe. Opnieuw was Iwan zwerver, hij trok de grens van Prysznica over, naar onbestemde oorden. Goede maaltijden wisselden af met lange perioden van honger en Iwan zwierf door dor pen, steden en landen. Na een omzwerving van vele jaren was Iwan in Duitschland aangekomen, zooals hij Galli- cië had verlaten: arm, hongerig en vermoeid. De winkelhuisjes aan den rechterkant van den Strandweg te Zandvoort zijn afgebroken en de grond is op die plaats met helm beplant. Wij geven hierbij foto's waaruit het verschil in aspect tusschen den Strandweg vroeger (links) en dien van nu (rechts) duidelijk opvalt. Tenslotte vestigde hij zich, zwervensmoede, in Berlijn. Hij verdiende wat geld, zooals iedere zwerver dat verdient of krijgt, maar Iwan bespaarde het en ging handeldrijven en het ging hem goed. Hij opende een zaakje in groenten en fruit in een Berlijnsche achterbuurt en alle bewo ners dier achterbuurt werden zijn klanten. Iwan werkte nu onvermoeid verder, zijn za ken breidden zich uit, en had hij eerst zijn klanten in die achterbuurt alleen, langzamer hand kreeg hij bekendheid in de geheele wijk en tenslotte dreef Iwan groote zaken in de geheele stad. En het einde was na vele jaren, dat Iwan Igawitsj bekend stond in het geheele Duitsche rijk als de grootste fabrikant van in gemaakte groenten en vleeschspijzen. En niemand herinnerde zich meer den Gal- licischen Jood Iwan Igawitsj, den zwerver. Toen kwam de groote wereldoorlog, die alles en allen in beroering bracht. Er kwam honger en gebrek en ellende. Maar Iwan Igawitsj had in zijn fabrieken en opslagplaatsen groote voorraden, die uit muntend geschikt waren om het leger van voedsel te voorzien, zoodat Iwan leverancier werd van het Duitsche rijk. En eens zou Iwan opnieuw een groote or der afleveren voor het Duitsche rijk. Hij was bij den minister van voedselvoorziening ont boden, confereerde met dezen, waarna een contract voor de levering werd opgemaakt. De minister las het contract voor en Iwan luisterde, zijn lichaam, dat in omvangrijkheid in die jaren was toegenomen, in een z war en zetel geperst, een dikke sigaar tusschen de lippen en een zware gouden ketting bengelend op het zijden vest. Iwan knikte goedkeurend terwijl de minister „Voldoet het contract u, mijnheer Igawitsj vroeg de minister. „Uitstekend, Excellentie". „Wilt u het dan maar teekenen, dan is de zaak meteen in orde". „Daarvoor zal ik mijn secretaris zenden, Excellentie", zei Iwan snel opstaande. „Maar dat kunt u nu toch zelf wel even doen, dan is alles meteen klaar", drong de minister aan. Maar Iwan weigerde. Toen, bij het herhaalde aandringen van den minister, zei Iwan: „Nu Excellentie, dan zal ik het u maar zeggen, ik kan lezen noch schrijven!" De minister stond paf. „Maar mijnheer IgawitsjU kunt lezen noch schrijven en toch is u een der bekendste mannen van geheel Duitschland. Hoever zoudt u het dan wel niet hebben gebracht als u dat wel had gekund". En Iwan zei: „Excellentie, dan was ik nu koster geweest in de synagoge van Prysnica". (Nadruk verboden) JACHT OPGEPIKT. Het Engelsche stoomschip „Starling", op weg van Londen naar Amsterdam, heeft op 25 mijl ten Westen van Scheveningen het Nederland sche zeiljacht met hulpmotor „Raziki" op gepikt en te IJmuiden binnengebracht. Het jacht verkeerde in moeilijkheden, toen de „Starling" passeerde. De bemanning, die eenige zware uren in het slechte weer had mee gemaakt, was zeer uitgeput. Er waren drie mannen aan boord. Bij het langszij komen van de „Starling" heeft het jacht eenige schade aan bakboord bekomen. PERSONALIA De heer G. van Wijk te Haarlem is voor het examen Fransch L.O. Voor Duitsch M.O. A is geslaagd mej. J. M. G. Angelino, te Haarlem. De heer J. W. Heyting, te Heemstede, slaagde voor handteekenen L.O. ZANG EN VRIENDSCHAP. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" houdt Donderdag 27 Augustus een algemeene vergadering, waarop o.a. de jaarverslagen zullen worden uitgebracht. Verder heeft een bestuursverkiezing plaats, aftredend zijn de heeren G. D. van Wengen. J. E. Voet, J. J. F. Lomans en J. v. d. Velden. AGENDA Heden: MAANDAG 3 AUGUSTUS Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws Frans Hals Theater: Jenny Jugo.in „Meis jesjaren eener Koningin". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Lawrence Tibbet in „Metropolitan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Dolly Haar in: „S. O. S. ik ben verloofd" 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Warmer Baxter in „Broadway Bill" 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Zandvoo r t: Monopole; iederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens. DINSDAG 4 AUGUSTUS. Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.15 tot 9.15 u. Palace-Filmac: 11—5 uur: doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds Zandvoort: Monopoleiederen nacht cabaret tot 5 uur 's morgens. FEUILLETON door JAMES OLIVER CURWOOD. 4) Hij liet zich op de knieën neervallen, met zijn bedroefd gelaat dicht tegen het jonge leven, dat de plaats in zou nemen van dat andere, dat zoo juist was uitgedoofd. Jan voel de iets wonderlijks in zijn hart en ook hij zonk op de knieën neer, in de eerste aanbid ding van het kind. In dit oogenblik, toen zij samen geknield lagen voor het jonge leven in de hut, ontstond er een band tusschen Jan Thoreau en John Cummins, die moeilijk door menschenhanden zou zijn te breken. Toen hij opkeek, na ver scheidene minuten lang de kleine Mélisse be schouwd te hebben, keek Jan regelrecht hl Cummins' gelaat en fluisterde zachtkens het woord, dat in het Cree „vader" beteekent. Dit was Jan's eerste woord voor Mélisse. Toen hij den blik weer op de kribbe liet rusten, lag baby zich te bewegen en te schop pen, zooals hij kleine wolfsjongen had zien be wegen en schoppen, voordat hun oogen open waren. Zijn mooie oogen lachten. Zoo voor zichtig alsof hij speelde met gloeiend ijzer, stak hij zijn magere hand uit en toen een van zijn vingers plotseling met iets zeer zachts en warms in aanraking kwam, trok hij die snel terug, alsof hij zich gebrand had. Dien avond, toen Jan zijn viool opnam, om naar de hut van Mukee te gaan, legde Cum mins zijn twee groote handen op de schouders van den jongen en zei: „Jan, wie ben je, en waar kom je vandaan?" Jan maakte met zijn arm een vage beweging naar het Noorden. „Jan Thoreau", antwoordde hij eenvoudig. „Dit ies mijn violon. We zijn samen alleen door het groote sneeuwland gekomen." Cummins staarde hem aan. alsof hij een wonderbaar schilderij zag in de oogen van den jongen. Hij liet zijn handen vallen en ging naar de deur. Toen zij samen alleen buiten stonden, wees hij naar de sterren en naar den sluier van zilver licht, dien de ontwakende dageraad over den Noordelijken hemel spreidde. „Tracht je te oriënteeren en zeg me dan nog eens, waar je vandaan bent gekomen, Jan!" Zonder te aarzelen wees de jongen in Noor delijke richting. „We hebben zeven dagen honger geleden in de sneeuw, 's Nachts hield mijn violon de wol ven op een afstand." „Kijk nog eens goed, Jan! Ben je niet daar vandaan gekomen, of daar, of daar?" Cummins draaide zich langzaam om. eerst met zijn gelaat naar het Oosten en de Hudson- baai, toen naar het Zuiden en eindelijk naar het Westen. Er lag iets meer dan nieuwsgierig heid op de gespannen trekken, die zich weer onderzoekend naar Jan wendden. De jongen trok de schouders op en zijn oogen flikkerden. „Het ies niet een leugen, dat Jan Thoreau en zijn violon door de groote sneeuwvelden gekomen zijn," antwoordde hij zacht. „Het ies niet een leugen." In John Cummins' aanraking was nu meer dan zachtheid. Jan begreep het niet, doch hij gaf er aan gehoor en ging mee terug naar de hut. Het was meer dan vriendschap, wat uit Cummins' oogen straalde, toen hij zijn han den weer op de schouders van den jongen legde en ook dat kon Jan niet begrijpen. „Er is hier overvloed van ruimte nu." zei Cummins op heeschen toon. „Wil je hier blij ven, bij de kleine Mélisse en bij mij?" „Bij de kleine Mélisse!" hijgde de jongen. Zacht snelde hij naar de kleine kribbe en knielde er naast neder, met zijn magere schou ders er over heen gebogen, het lange zwarte haar glanzend in den lampeschijn. terwijl hij zijn geluk uitzuchtte in snelle, snikkende ademtochten. „Ik ik blijven bij de kleine, blanke engel voor altijd en altijd!" fluister de hij, de woorden alleen bedoelende voor de niet-hoorende ooren van het kind. „Jan Tho reau wil blijven, ja met zijn violon! Ik geef hem aan u en de muziek!" Hij legde zijn kostbare viool over het voeten einde van de kleine kribbe neer. HOOFDSTUK IV. Het groote Vraagstuk. In de dagen, die volgden, deden zich meer dingen voor. die Jan niet kon begrijpen, waar voor hij ook niet veel moeite deed. Hij sprak weinig, zelfs tegen Cummins. Hij luisterde maar en zijn oogen antwoordden; of hij deed dit met eigenaardige, angstige schouderschok jes, die zijn lokken in de war brachten. Voor de eenvoudige zielen op den post had hij nog iets meer met zich meegebracht uit de onbe kende wildernis dan zijn uitgehongerd lichaam. Dit, was de voornaamste reden voor de dingen, die hij niet kon begrijpen. Er was niemand, die iets meer uit hem kreeg dan Cummins. Zelfs tegen Mukee was het verhaal, dat hij deed, even simpel en even kort. Hij zei altijd, dat hij uit het Noorden kwam hetgeen beteekende de Woestenij; en de Woestenij beteekende den Dood. Nog nooit was iemand daar doorheen gekomen, zooals Jan gedaan had, en op een ander oogenblik en onder andere omstandigheden, zouden Cummins en zijn volk gedacht hebben, dat hij krankzinnig was. Doch ook anderen hadden geluisterd naar de wondere, liefelijke muziek, die van uit het woud tot hen was gekomen in den nacht, toen de vrouw gestorven was. en evenals Cummins had deze hen bewogen tot ontroerende ge dachten. Zij wisten weinig van God af, zooals er over God geleeraard wordt, doch zij ken den Hem op andere wijze. Zij wisten, dat Jan Thoreau was gekomen als een boodschapper van de engelen, dat de ziel der vrouw was uit gegaan, om hem te ontmoeten, en dat zij zacht was ingesluimerd tegen John Cummins' borst, terwijl hij speelde. Zoo werd de jongen met zijn smal, uitdrukkingsvol gelaat en zijn groote mooie oogen een deel van wat de vrouw hun had achtergelaten om lief te hebben. En als een deel van haar aanvaardden zij hem, zonder verder te vragen, wie hij was en van waar hij kwam. In zeker opzicht vergoedde hij eenigszins haar gemis. De vrouw had iets nieuws en lie felijks in hun dor bestaan gebracht en ook hij bracht hun iets nieuws en liefelijks de mu ziek van zijn viool, 's Avonds speelde hij voor hen in het kantoor van den agent en op die oogenblikken hadden zij het gevoel, dat de vrouw hun zeer nabij was en dat zij tot hen sprak door middel van de melodieën die Jan Thoreau voor hen speelde. De muziek was reeds lang geleden uit hun leven verdwenen. In dat van sommigen had zij nooit haar intrede gedaan. Jaren geleden was Williams op een post geweest, waar een accordeon aanwezig was. Cummins had mu ziek gehoord, toen hij Zuidwaarts getrokken was, naar de beschaving, om zijn vrouw te halen, nu meer dan twee jaren geleden. Voor de anderen was het een mysterie, dat hen roerde tot in het diepste van hun ziel en dat hun vele dingen openbaarde, die lange jaren verborgen waren geweest in het stof van het verleden. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2