Maatschappelijk Hulpbetoon. Auto door slippen in de Leidsche Vaart gereden. Olympiade. Hei Bei&iipdjkste B4e Jaargang No. 16292 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Dinsdag 4 Augustus 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week f 0.25, per maand 11.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 p Hoofdredactie 15054 o Redactie 10600 Drukkerij1Ö132,12713 Administratie: 10724, 14825 P Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels J 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame.' ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ei aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer i 0.15. Onze Groentjes zu hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnès. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indiei geschiktheid ƒ600.-. Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Duim ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger 1150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-: lies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Er wordt een betere huisvesting gezocht. Slaagt het plan dan stijgen daardoor de kansen voor een nieuwe school in het Zuiden der stad. De bureaux van Maatschappelijk Hulpbe toon te Haarlem zijn thans ondergebracht in het Proveniershuis in de Groote Houtstraat ..Ondergebracht" is het juiste woord, van een behoorlijke huisvesting kan immers niet ge sproken worden. Vroeger toen het Burgerlijk Armbestuur nog slechts enkele ambtenaren telde, ging het* uitstekend, maar nu door de crisis de bemoeiingen van Maatschappelijk Hulpbetoon enorm zijn uitgebreid en het per soneel tot bijna 80 man is vermeerderd, staan de zaken anders. Alle beschikbare lokalen zijn door den dienst inbeslag genomen; „Welda digheid naar Vermogen" die vroeger ook in het gebouw haar kamers had. is verdrongen. Bovendien is door eenige verbouwingen ge tracht verbeteringen tot stand te brengen, doch het is toch behelpen gebleven. Het ge bouw is te hokkerig om een modern ingerichte administratie een behoorlijk onderdak te ge ven. Daarom zijn bij het gementebestuur. plan nen in overweging om aan Maatschappelijk Hulpbetoon een betere huisvesting te geven. Er wordt thans onderzocht of het schoolgebouw in de Wilhelminastraat zonder veel kosten geschikt te maken is om daarin bureaux van Maat schappelijk Hulpbetoon onder te bren gen. Komt het tot een uitvoering van dit plan, dan is het ook de bedoeling in dit schoolge bouw lokalen beschikbaar te stellen voor den Armenraad. Zooals men weet is de Armenraad nu ondergebracht in het hoofdgebouw van het Hofje van Staats aan den Jansweg. Toen met de regeering overlegd werd over het voortbe staan van den Armenraad werd in beginsel besloten om ter besparing van de huxu* die nu in het Hofje betaald wordt, de Armenraad ook te huisvesten in het Proveniershuis, waar toe dan de zolder verbouwd zou moeten wor den.'De verplaatsing van den Armenraad naar het Proveniershuis is nu voorloopig aange houden, omdat het nieuwe plan van de Wil helminastraat naar voren gekomen is. Het gemeentebestuur acht het van belang, dat Maatschappelijk Hulpbetoon en_de Ar menraad in één gebouw gehuisvest zijn, ook al is het de bedoeling om de bureaux absoluut gescheiden te houden. Er is treeds eerder getracht voor het school gebouw in de Wilheknixiastraat een andere bestemming te vinden. Reeds lang voelt het gemeentebestuur behoefte aan een nieuw schoolgebouw in het zuiden der stad. Me vrouw Scheltema-Connadi heeft indertijd in den gemeenteraad het denkbeeld geopperd om het schoolgebouw in de Wübelminasbraat te bestemmen voor den Geneeskundigen Dienst, omdat de verwachting bestond, dat de gemeente dan, niettegenstaande idle be perkingen die het Schoolgebouw-wetje aan de gemeenten oplegt, wel toestemming zou ontvangen om de school uit de Wilhelmina straat te verplaatsen naar een nieuw ge bouw in het zuiden der stad. Het gebouw in de Wilhelminastraat is voor deze school niet meer gunstig gelegen zoodat verplaatsing der school naar" het zuiden der stad zeer ge- wenscht is. Bovendien heeft het gebouw voor school verschillende gebreken. Het denkbeeld van mevrouw Soheltema- Coniradi kon niet uitgevoerd worden, omdat het schoolgebouw bij onderzoek ongeschikt bleek voor den Geneeskundigen Dienst. Daar om werd het plan doorgezet om voor dezen dienst een nieuw gebouw te zetten aan de Nieuwe Gracht bij het Kenaupark. Met de zen bouw is nu een begin gemaakt. Het gemeentebestuur heeft inmiddels ge ïnformeerd of uit Den Haag toestemming verkregen zou worden voor den bouw van een nieuw schoolgebouw in het zuiden dei- stad. ter vervanging van het bestaande schoolgebouw in de Wilhelminastraat. De ondenvijs-autoriteiten der regeering hebben daartegen evenwel bezwaar gemaakt omdat het gebouw in de Wilhelminastraat niet on geschikt is te verklaren als schoolgebouw, terwijl er bovendien geen andere bestem ming voor dit gebouw was. Als dus het schoolgebouw in de Wilhel- Inbraak aan de Middenlaan. Alleen postzegels gestolen. Zondag is tijdens afwezigheid van de be woners ingebroken in perceel Middenlaan 15, bewoond door den heer V. De inbreker for ceerde een tuindeur en kon toen binnen ko men. Hij heeft alles doorzocht en forceerde kastdeuren. De buit was slechts gering. Alleen een album met 1300 postzegels ter waarde van ongeveer 25 wordt vermist, evenals drie spaarbankboekjes, die voor den dief geen waarde hebben. De politie tracht den dader op te sporen. mi nas tra at bestemd wordt voor huisvesting van Maatschappelijk Hulpbetoon, dan ko men de zaken anders te staan. Dan is er een andere bestemming voor het gebouw in de Wilhelmina straat, waardoor de kans, dat de ge meente alsnog van Den Haag toe stemming zal ontvangen een nieuwe school in het zuiden der stad te bou wen aanzienlijk zou vermeerderen. Olympisch succes voor Osendarp. (Maandag heeft onze landgenoot Osendarp een mooi succes op de Olym pische Spelen daar behaald, door in de finale 100 meter hardloopen de derde plaats te bezetten. Vóór hem gingen de beide Amerikanen Owens en Metcalfe door de finish. Uitvoerige bijzonderheden omtrent dezen loop vindt men in het uitgebreid verslag. LANDDAG BELLAMY A NEN TE SCHOORL. Zondag 9 Augustus houdt het Gewest Noord-Holland van de Intern. Vereeniging „Bellamy" een Bellamy-dag aan de Slotlaan te Schoorl. Deze samenkomst van alle deelnemers uit dit gewest, zal beginnen om elf uur op het terrein, waarna een wandeling door het mooiste gedeelte van Schoorl gemaakt zal worden. Om 1 uur wordt de landdag door Mr. P. IJssel de Schepper, voorzitter der Int. Vereen. ..Bellamy" geopend. Hierna wordt door ver schillende sprekers (sters) het woord ge voerd, o.a. door de eere-voorzitster der Ver eeniging mevr. Heuff over „de Vrouw in den Bellamy-Staat". De heer Kohnert zal spreken over: „Wat is er tegen Bellamy". Alles wordt efgewisseld door muziek, zang en voordracht. Om pl.m. 4 uur spreekt mr. P. IJssel de Schepper het slotwoord. DE ITALIAANSCHE KROONPRINS IN HET OLYMPISCHE DORP. Kroonprins Umberto. die de Olympische Spelen bijwoont, bracht een bezoek aan het Italiaansche „kamp", waar hij enthousiast ontvangen werd. Troonpretendec». wilde aan den burgeroorlog deelnemen. HENDAYE, 4 Aug. (A. N. P.). Op den weg van Burgos naar het front werd Zondagavond een auto met twee vrijwilligers door de wachtpost aangehouden. De eene vrij williger verklaarde desgevraagd Juan Lopez te heeten, en een Spanjaard te zijn, die uit het buitenland kwam, om aan den strijd voor zijn vaderland deel te nemen. Een toevallig aan komend officier herkende hem als den derden zoon van den ex-koning van Spanje, Juan, die door afstand van den oudsten zoon troon- prtendent is geworden. Op bevel van den opperbevelhebber der nationalistische troepen is de prins met dank voor zijn offervaardig heid direct naar de Fransche grens terugge bracht. De reden voor deze maatregel is gelegen in de bezorgdheid om de kwestie der staatsher vorming reeds thans in den strijd, die gevoerd wordt, te mengen. J. C. E. SAND OVERLEDEN. Maandag is plotseling te Amsterdam over leden de heer J. C. E. Sand, chef-verslaggever van het Alg. Handelsblad. De heer Sand, die langen tijd bij de Telegraaf werkzaam is geweest, heeft zijn naam voornamelijk ge vestigd door zijn artikelen over de Amster- damsche brandweer en het Spoorwegverkeer Ook is van zijn hand, in samenwerking met P. Bakker, verschenen: Amsterdam, hoe het leeft en werkt. De bestuurder kon zich dank zij groote tegenwoordigheid van geest redden- Wij zijn in de sfeer der Olympische Spelen, Geraakt in den ban van 't sportieve festijn, Ook ditmaal zal ik in de glorie niet deelen. Mijn vaderland zond mij niet uit naar Berlijn. Ik ben te veelzijdig, dat zal het wel wezen, Ik ben niet voldoende gespecialiseerd, En dat is wel noodig. als 'k goed heb gelezen, Voordat je iets waarlijk bijzonders presteert. Maar loopen, om daar nu eens mee te beginnen, Ik ren in mijn loopbaan vast'ièderen dag, En horden moet ik bij de vleet overwinnen, Hoezeer ik dan ook weieens struikelen mag. Ik moet altijd worstelen om er te komen, Ik boks me van dag tot dag door het bestaan, 'k Heb dikwijls vreemdsoortige sprongen genomen, Wanneer ik eens niet op den loop wensch te gaan. Al zwem ik dan niet zooals Willy den Ouden, Ik ben in de nattigheid steeds aan den slag, Ik weet daarbij 't hoofd boven water te houden, En duik in de zorgen van iederen dag. En schermen hoe moet ik niet steevast pareeren, Ik moet wel in training zijn op dit gebied, Van tijd tot tijd slaag ik erin te toucheeren. Al lukt mij de aanval ook af en toe niet. 'k Moet tusschen de klippen vaak door zien te zeilen, Met veel gelaveer, want niet steeds voor den wind, 'k Roei tegen den stroom op bij tijd en bij wijle. Met riemen, die 'k tot mijn beschikking dan vind. Ik ben altijd bezig gewichten te heffen, Dè drukkende last op het menschlijk bestaan, Ook tracht ik als schutter het doelwit te treffen, Al schiet ik daarbij ook een bok weieens aam Maar 'k mag in d' Olympische Spelen niet strijden, Ofschoon u toch steeds het bewijs ervan krijgt, Dat 'k op het gevleugelde paard pleeg te rijden, Dat dagelijks juist den Olympus bestijgt. Maar ach, het is waar. ik ben ook t veelzijdig En trouwens, dat euvel geldt evenzeer U. Een Candida tuur is voor ons nog ontijdig. Ons nummer staat niet op 't Olympisch menu. De vijfkamp, ja tienkamp, zijn ons te béscheiden. Daarom was voor ons ook geen plaats in Berlijn, De tijd komt, zoodra ze een honderdkamp strijden, Voor ons, om Olympische helden te zijn. P. GASUS. Nog een nieuwe industrie te Haarlem. Onder groote belangstelling werd de wagen omgekeerd en daarna aan den kant geheschen. Hedenmorgen reed de heer J. uit Heemstede per auto over den weg langs de Leidsche Vaart in de richting van Haarlem. Bij den oprit van de tram naar het viaduct slipte de wagen over het gladde plaveisel, reed eerst links te gen een paaltje en schoot toen naar rechts het water in, waarin de wagen ondersteboven terecht kwam. Alleen een gedeelte van de wielen stak bo ven het wateroppervlak uit. De heer J., die zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor, wist een portier te openen en naar den kant te komen. Tot de verschrik te omstanders zei hij: „Ik zat er maar alleen in, maak je maar niet druk!" Hij had alleen een snijwond boven het linkeroog. Ter obser vatie werd hij naar het St. Elisabeth's gast huis gebracht, waarna hij naar huis kon te- rugkeeren. Men heeft nog uren moeten werken voordat men de auto. die bij het slippen een halve draai had gemaakt, uit het water kon hijschen. Oprichting van een spijkerfabriek. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van de oprichting van een nieuwe industrieele onderneming aan het Noorder Buiten Spaar- ne, waarbij voorloopig ongeveer 40 arbeiders werk zullen vinden. Thans kunnen wij mededeelen, dat ook in oprichting is de N.V. Nederlandsche Spijker- fabriek te Haarlem, directeuren de heeren A. Kouwenaar en J. Peltenburg. Deze N.V. heeft van >^et gemeentebestuur vergunning gekre gen (ingevolge de Hinderwet) voor de oplich ting van een inrichting voor het vertinnen van klein ijzerwerk in een bestaand gebouw staande nabij de Zomervaart. Voorloopig wordt bij deze industrie begon nen met 5 a 6 man, maar de verwachting be staat, dat dit aantal in de toekomst zal ver meerderd worden. Door de crisis zijn verschillende industrieele bedrijven te Haarlem in den loop der jaren opgeheven. Daarom geeft het voldoening, dat er zich hier ter stede nieuwe industrieele on dernemingen vestigen. Het woord is aan.... Custave Ie Bon: Het is veel gemakkelijker een massa onder suggestie te brengen dan één enkel mensch. De Haarlemsche Gemeente- begrooting. Over de bezuinigingen. Wij hadden heden nog een kort onderhoud met den heer W. Roodenburg. wethouder van financiën, over de voorbereiding van de ge- meentebegrooting voor 1937. De wethouder verzekerde ons. dat hoewel de voorbereiding al gevorderd is, het nog onmogelijk is een oor deel uit te spreken over de vraag hoe d< vooruitzichten zijn. Ik weet er zoo zeide de heer Roodenburg nog niet veel meer van dan ik u een maand geleden vertelde, namelijk dat het te Haarlem, evenals in andere groote steden, steeds moeilijker wordt de eindjes aan elkaar te knoopen. Er gaan zeer groote som men weg aan de zorg voor de werkloozen. Bo vendien verminderen de belastingontvangsten nog geregeld. Niet alleen door het dalen van het inkomen der bewoners tengevolge van de crisis, maar ook door den trek van gegoede ingezetenen naar de buitengemeenten. In het vorige onderhoud had de wethouder ons al verzekerd, dat B. en W. er naar streven (en dat het college ook overtuigd is, dat het daarin ook zal slagen) de begrooting sluitend te maken zonder aanspraak te moeten maken op een extra subsidie van het rijk, omdat daaraan immers een extra toezicht der regee ring op de gemeentezaken verbonden is. Wel vreesde de "wethouder, hetgeen hij trouwens reeds bij de behandeling der begrooting voor 1936 in den raad gezegd heeft, dat het noodig zal zijn in 1937 het aantal opcenten op de Personeele Belasting tot 200 te verhoogen. Wij vroegen nu: Is er al iets naders te zeggen over eventueele bezuinigingen die B. en W. overwegen om tot deze sluitende begrooting te kunnen komen? Zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn het voorbereidend onderwijs in zijn tegen- woordigen vorm te handhaven? De wethouder antwoordde: Nog niet. Wij weten immers niet in welke mate wij moeten bezuinigen. Die quaesties zullen allemaal eerst later bekeken kunnen worden. Bovendien zoo besloot de heer Rooden burg ik verwacht niet, dat wij zoo heel gauw met de begrooting zullen komen. Het zal nog wel een poosje duren. Ik ben geen voor stander van een vroege indiening der begroo ting, omdat de tijden immers zoo onzeker ge worden zijn, dat het steeds moeilijker wordt lang' van te voren inkomsten en uitgaven te ramen. |)ad De Zee op de Heide goekelo BADHOTEL temidden van bosch en heide (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje: Strijd om S&fla- gossa duurt voort. pag. 4 De berichten over gevechten in Abessynië houden aan. pag. 4 In het wetsontwerp tot regeling der zieken fondsen zijn door de regeering verschillende wijzigingen aangebracht. pag. 3 Polen zou handelsconcessies van ons land ge kregen hebben. Osendarp is op de Olympische Spelen derde geworden op de 100 meter. pag. 5 Goede prestaties der Nederlanders op de 200 meter. pag. 5 Te Haarlem zal een spijkerfabriek worden op gericht. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem wordt een betere huisvesting gezocht. pag. 1 De bezuinigingen op de Haarlemsche gemeen- tebegrooting. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. Dr. E. v. Kaalte: Loder en het Internationaal gerechtshof. J. B. Schuil: Een internationaal Folkloristisch Feest te Scheveningen. De doordraaier. pag. 2 Criticus: Enkele officials over het rapport in zake de voetbalcompetitie-indeeling. II.D. Vertelling. Miep Schroder: Bloemen1!" pag 2 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- gcnom°a op pag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1