Olympische notities. Cricket in Engeland. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 HAARDE M'S D A G B E A D' Het int. schaaktournooi te Zandvoort. Nabeschouwing. Paul Keres, in zijn zegetocht naar den twee den prijs gestuit door meester Maroczy, is ten slotte samen met Dr. Tartakower 3 en 4 ge- woraen. Toch nog een zeer behoorlijke pres tatie. Hij speelt nog te onvast, is nog te wei nig all-round, om zich met succes met de al lergrootsten te kunnen meten, maar dat hij, als jongen van 19 jaar, gelijk weet uit te ko men met een sterken meester, ervaren ,,tour- nooirot" als Tartakower, zegt toch wel genoeg van zijn talenten. Bogoljubow is samen met Altmeister Ma roczy 5 en 6 geworden, hoewel hij in de tweede tournooihelft feitelijk maar heel weinig ge presteerd heeft. Hij is misschien te veel Zuid- Duitscher geworden niet alleen uiterlijk! om zich, wanneer het hem een beetje voor den wind gegaan is, daarna nog ten volle te kunnen geven. Tegen Dr. Euwe en Dr. Becker had hij het geluk, de partij cadeau te krijgen en dat zijn z'n twee eenige winstpunten in de tweede helft geweest! Daar staat na tuurlijk tegenover, dat hij tegen Keres en vooral tegen Grünfeld niet bepaald gelukkig was maar dit gebeurde in tijdnood, dien hij zich tenslotte zelf op den hals gehaald had. Het geluk speelt bij hem überhaupt vaak een groote rol: dat hoort om zoo te zeggen bij hem! Het sympathieke van hem is, dat, hoe veel tegenslag of meevallertjes hij ook heeft, zijn eeuwige optimisme en goedmoedige groot spraak er nooit onder lijden! Hij is wel één van de plezierigste verschijningen onder de schaakmeesters. Maroczy is het als een bijzondere prestatie aan te rekenen op zijn leeftijd in een sterk tournooi zoo hoog uit te komen. Hij verloor alleen van Fine en Euwe, en boekte tegen Landau, Keres en Becker wistpunten. Vooral zijn twee winstpartijen tegen Landau en Ke res waren gaaf en bijzonder sterk gespeeld. Niet minder dan drie spelers behaalden'pre cies 50 pet. Zoo wel Grünfeld als Spielmann speelden het klaar, 9(!) remises te schuiven. Van Grünfeld, die als een remisekoning be kend staat, is dat niets verwonderlijk, maar bij Spielmann is dit gebrek aan strijdlust ver moedelijk alleen te verklaren uit schaakmoe heid. De derde met 50 pet. Is de kampioen van Nederland. Hij heeft zijn punten vooral in de laatste ronden weten te vergaren o.a. door overwinningen op dr. Becker en Bogoljubow! Een mooie prestatie temeer daar zijn par tijen vsn goed gehalte waren. Van Doesburgh heeft, volhardend ln zijn goede gewoonte, om van tijd tot tijd tegen een grootmeester remise te maken, tenslotte met glans zijn „Meisterdrittel" gehaald Ook de wijze waarop hij zich tegen Dr. Euwe geweerd heeft, drong trouwens respect af, al moest hij tenslotte het onderspit delven. Dr. Becker was in dit tournooi kennelijk uit vorm. „Wie ich aber gepatzt habe", verzuchtte hij, toen hij zijn partij met Bogoljubow na afloop nog eens doornam en men had den in druk.'dat dit eigenlijk niet alleen op deze par tij sloeg. Tegen Landau was zijn stelling, hoewel iets slechter, absoluut houdbaar, toen de blunder kwam en tegen Bogoljubow stond hij zelfs gewonnen. Het zal hem vermoedelijk niet eerder overkomen zijn, dat hij zijn „Meisterdrittel" niet heeft kunnen be halen. Prins hee,ft niet veel succes gehad. Het is hem trouwens niet meegeloopen. Tegen Dr. Becker stond hij iets beter, tegen Grünfeld zelfs gewonnen; en van Van Doesburgh had hij waarschijnlijk niet behoeven te verliezen. Zijn groote kans kwam tegen Grünfeld: hij had hem door zeer sterk aanvalsspel volko men in een hoek gedreven en de Weensche meester kon zich alleen redden door een wan- hoopsoffer van de kwaliteit. Toen stond het glad gewonnen maar in de afwikkeling heeft Prins hem helaas weer laten schieten, zoodat het nog remise werd. Alles bij elkaar is het een geslaagd tournooi geweest, dat dunkt me, zeer goed voor herha ling vatbaar is. Dat schijnt in principe trou wens ook wel in de bedoeling van de organisa toren te liggen. Wel is het te hopen, dat een volgende keer het weer een beetje meer mee werkt en ook.dat er wat meer demonstra tieborden zijn! A. D. DE GROOT. BILJARTEN. KLASSE-INDEELING 1936/1937. Het bestuur van den Ned. Biljartbond heeft voor de spelers, die in het vorige seizoen aan de verschillende nationale kampioenschappen deelnamen, aan de hand van de officieele ge gevens de jaarlijksche lijst van de klasse- indeeling opgemaakt. Wat groot-biljart cadre betreft zijn in de 1ste klasse ingedeeld 7 spe lers; in de 2e dito 6 spelers, waarbij onze stadgenoot P. Kobus, lid van de biljartclub „B.C.H."; in de 3e dito 19 spelers en in de 4e dito 30 spelers. De 1ste klasse klein-biljart cadre bestaat uit 7, de 2de dito uit 19 en de 3e dito uit 49 spelers. In de 1ste klasse drie banden groot-biljart zijn ingedeeld 9 spelers, waarbij de Haarlemmers D. A. de Foeljaeger en C. Visser, leden van de „B.C. der Soeiëteit- Vereeniging" en in de 2de klasse dito 77 spe lers. R.-K. SPORTVER. „WINFRIED". Z,H. Exc. de Bisschop van Haarlem hteefit benoemd': tot geestelijk adviseur van die R.K, Sportver. „Winfried" te Haarlem: R. D. C. Veahieyem, Amsterdamstr aat 59. POSTDUIVEN. DE „REISDUIF". Uitslag der wedvlucht van Halle, afstand 188 KM.: H. Bouwens 1 25 28; H. Boogaard 2 8; J. Plas 3 16 17 22 26; H. J. Handgraaf 4 5 12 13 18 19 27 34 35 37 45; P. Kroon 6 32 41; C Th. Verdonk 7 11 15 43; C. v. 't Ende 9 29 31: H. Everts 10 21; J. Th. Bakker 14 20 24 36 40; Th. A. v. Dam 10 23; N. Wezenbeek 26 30; Th A. Heinsbergen 33; P. v. Andel 38; C. Stolk 39; C. Alders 44; J. de Bie 47. Eerstgetoonde duif 10 uur 14.36; laatste 10 uur 22,8. Uitslag Corbeil, afst. 448 K.M. Los 5.40 uur: H J- Handgraaf 1 5; J. J. v. Staveren 2 3 6 7 8; J Tli. Bakker 4; C. Th. Verdonk 9. Eerstge toonde duif 11 uur 0.49; laatste 11 uur 10.18. DE „ZWALUW". De „Zwaluw" hield een wedvlucht van Halle, afstand 186 K.M. De prijzen werden behaald als volgtv. Welt 1 2 9 15 17 20: P. Smit 3 7 10 12 14; J. Lasschuit Jr. 4 11 19: C. Hirs 5 16 18; W. Bakker 6; J. Luiten 8 13. Wedvlucht van Corbeil, afstand 465 K.M.: W Bakker 1 5 6; J. Lasschuit Jr. 2 3; P. Smit 4 8; v. Welt 7; H. v. d. Eijkhof 9 10. WIELRIJDEN. H.S.V. „DE KAMPIOEN". Zondag werden de sprint-ritten gehouden over 1 K.M. voor A-, B- en C-klasse en Juniores De uitslagen waren als volgt; A-klasse.- le serie: 1. de Best, 2. Heyselaar, 3. Oudolf; 2e serie: 1. Schaper, 2. Schelvis, 3. Moerkerk. Herkansing: 1. Schelvis, 2. Heyse laar. 3. Moerkerk. 4. Oudolf. Finale: 1. De Best, 2. Schaper, 3. Schelvis. B-klasse: le serie: 1. Meyer, 2. Hessels, 3. J. Sietsma, 4. Schenk, 2e serie: 1. Hensen, 2. Peetoom, 3. L. Sietsma, 4. Jansen, 5. Esveld, le demifinale; 1. Hessels, 2. Schenk, 3. L. Siets ma, 2e demifinale: 1. J. Sietsma, 2 Esveld. 3. Jansen, 4. Peetoom. Finale: 1. Hensen. 2. Meyer 3. Hessels. 4. J. Sietsma. C-klasse: le serie: 1. De Lange, 2. Radsma. 3. G. Hessels, 2e serie: 1. Terburg, 2. v. d. Pols, 3. S. Bos. 3e serie: 1. Valkema, 2. Krom. 3. P. Peetoom, 4e serie; 1. Bakker, 2. J. Bos. 3. Vijze laar, 5de serie: 1. Stemman, 2. Whiter, 3. K. Graaf, le demifinale: 1. De Lange, 2. Krom, 3. J. Bos, 2e Demifinale: 1. Bakker, 2. de Win ter, 3. Steinman. 3e Demiiïnale: 1. Valkman, 2. Terburg, 3. Radsma, 4. v. d. Pols, Kleine finale: 1. De Winter, 2. Krom, 3. Terburg, Groote finale: 1. De Lange, 2. Bakker, 3. Valk man. Junioren: le serie: 1. Koelemeyer, 2. Jouby, 3. Bank, 2e serie: 1. Keizerswaard, 2. Keizer, 3. Hessels, 3e serie: 1. Laan, 2. Graaf, 3. Schel- lings. Herkansing: 1. Graaf, 2. Keizer, 3. Jouby. Graaf wordt niet geplaatst wegens slingeren. Finale: 1. Koelemeyer, 2. Keizer, 3. Keizers waard, 4. Laan. In de laatste uitslagen zijn eenige onjuiste uitslagen vermeld. In den uitslag der wegcompetitie ontbreekt v. Halst met 3 punten. Van de voorlaatste sprint was de uitslag der kleine finale C-klasse 1. Steinman, 2. J. Bos, 3. Krom. De uitslag van de Baancompetitie der B- klasse is: Hessels 25.5 p., Drost 20 p., Burger 11 p., Peetoom 9.5 p., Hensen 6 p., v. d. Seyden 6 p., Veenhof 6 p.. Meyer 6 p., De Lange 5 p., Opbroek 3 p., Schenk en Valkman ieder 2 p., Kaestner, Vos en Esveld elk 1 punt. EXCELSIOR. Bovengenoemde vereeniging hield een wed strijd voor A, B en C-klassers. De A-klassers reden 60 K.M., de B-klassers 40 K.M., C-klas- sers eveneens 40 K.M. De no. 1 van A, B en C-kl. rijden nu de finale namelijk een handi capwedstrijd. De finalisten zijn W. Fennis A-kl.; J. Walgien B-kl.; Banken C-kl. De renners Matzen, Fennis, B. Jansen, Banken, De Nijs, Schell Sr. onderscheidden zich door hun mooie rijden. De uitslag van de A-kl. W. Fennis, 2. Bert Matzen, 3. Kleef, 4. Banken. Overigen uitgevallen. B-kl.: 1. J. Walgien, 2. Lasschuit op banddikte; 3. Jan Jas; 4. Ger- rit Jansen; 5 Van de Berg. Uitslag C kl.: 1. Banken; 2. Bram Jansen, 3. Bouman, 4. H. van Es, 5. De Jong, 6. Van Dokkum. Overigen opgegeven. De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereen iging Meld Zondag voor A, B, C en juniores ©en spiriuitwedistrijd over 800 M, op den weg. A- B-klassers. 1ste serie: 1 Huig, 2 J, Vonk, 2e serie: 1 v. d. Putten, 2 Verboom, 3e serie: 1 G. Bijster, 2 W. Vonk, 3 F. Jansen. Herkansing: 1 Verboom, 2 F. Jansen, 3 J. Vonk. Kleine finale: 1ste serie: 1 Huig, 2 Ver boom. 2e serie: 1 v. d. Putten, 2 W. Vonk, 3de serie: 1 G. Bijster. 2 F. Jansen. Tusschen rit: 1 Verboom, 2 W. Vonk, 3 F. Jansen. Finale: 1 Verboom, 2 v. d. Putten. Kleine finale: 1 Huig', 2 G. Bijster. C-klassers 1ste serie: 1 P. Duyns, 2 H. Muink, 2e serie: 1 Veerman, 2 Weyers, 3de serie: 1 Severijnse, 2 C. Bijster. 4e serie: 1 Tichelaar, 2 J. Munk, HerkansingC-klasisers: 1 C. Bijster, 2 Weyers, 2de serie: 1 H. Munk, 2 J. Munk. Kleine finale: 1ste serieP. Duyns, 2 C. Bijster. 2e serie: 1 Veerman, 2 H. Munk, 3de serie: 1 Severijnse, 2 Tichelaar. Tusschen rit: 1 Tichelaar, 2 C. Bijster, 3 H. Munk. I-Ialve finale: 1 Veerman, 2 Severijnse, 2e serie: 1 Duyns, 2 H. Munk. Finale: 1 Veerman, 2 Duyns. om die 3e en 4e plaats: 1 Severijnse, 2 H. Munk. Juniores: 1ste serie: 1 K. Neeft, L. Vonk, 2e serie: 1 G. v. Dijk, 2 Schouten, 3 de Groot. Herkansing: 1 De Groot, 2 L. Vonk. Halve finale: 1ste serie: 1 K Neeft, 2 Schouten, 2e serie: 1 G. v. Dijk, 2 de Groot. Finale: 1 K. Neeft, 2 G. v. Dijk, om de 3e en 4e plaats: 1 De Groot, 2 Schouten. WATERPOLO. PROMOTIEWEDSTRIJD VAN ,,©E WATERRATTEN". Woensdagavond speelt het eerste zevental van D.W.R. den eersten promotiewedstrijd aan de Houtvaart tegen den eerste klasser L. Z. C. uit Leiden. Voor dezen wedstrijd, die te half negen be gint, is het zevental als volgt samenge steld: v. d. Booren, v. Viersen, v. Kioningsbrugge, Seubring, Veenstra, Kollerie, de Vries. De finish van de 100 Meter hardloopen bij de Olympische Spelen, waarbij onze landgenoot Osendarp (x) derde is geworden. Vóór hem Owens en Metcalfe. Te Kiel zijn de Olympische Zeilwedstrijden heden begonnen. Vóór de afvaart moest natuurlijk nog van alles worden nagezien. (Van onzen specialen medewerker) Berlijn, Maandag De Nederlandsche vlag in den eeremast bij een Olympischen Athletiekwedstrijd, dat in stilte gehoopte ideaal van onze Nederlandsche athletiekleiders, hebben we reeds op den twee den dag van het tournooi gekregen: Maandag middag kwart voor vijf ging het rood-wit blauw omhoog naast de twee Amerikaansche vlaggen bij de Cérémonie Olyrn,pique Protoco- laire voor de winnaars op de honderd meter: Owens, Metcalfe en Osendarp. De blonde Hagenaar („Tinus" bij zijn athle- tiekvrienden) betoonde zich de beste blanke sprinter ter wereld; evenals de Duitscher Jo- nath in 1932 na de negers Tolan en Metcalfe, werd hij derde na de negers Owens en Met calfe, die momenteel onverslaanbaar zijn. De officieele uitslag van dit nummer liet eenige minuten op zich wachten, maar het was Osendarp zelf, d'ie aan de Hollanders zijn suc ces mededeelde door luid juichend terug te komen van de finish, met beide handen zwaaiend en uitroepend: „derde, ik ben derde Voor het Duitsche publiek was deze uitslag een teleurstelling, omdat het al zijn vertrou wen had gesteld op den 32-jarigen Borch- meijer met zijn reeds kaal wordend kruintje. Aan dat o.i. zeer overdreven optimisme over Duitschland's kansen deed zelfs een leidend dagblad als de „Berliner Zeitung" mee door in haar Maandagochtendblad met koeien van letters te laten drukken: „Vanmmiddag zullen Jesse Owens en de Duitscher Borchaneijer steijden om de gouden en zilveren medaillle", daarbij notabene den „eeuwigen tweede" Met calfe totaal over het hoofd ziende. Maar Borchmeijer werd zoowel in de démi finale als in de finale gedecideerd door Osen darp geklopt; de 21-jarige zegevierde over den dapperen athletiekveteraan en Nederland kreeg voor de eerste maal een prijs bij een individueel nummer voor mannelijke athleten zoolang de Olympische Spelen bestaan. Onder ons gezegd en gezwegen: het werd tijd ook! Een derde prijs voor de estafetteploeg in 1924 en een tweede prijs voor de hoogspringster Lientje Gisolf waren in vorige jaren al onze athletieksuccessendie nu met deze bronzen medaille op het belangrijkste sprintnummer verre overtroffen werden. Naast Osendarp vielen op dien dag de andere Hollanders weg: ze kwamen, zagen en verloren, al eindigden ze ook niet achter VOETBAL. Enkele officials over het rapport inzake de voetbal- competitie-indeeling. Het rapport van de door het Bondsbestuur van den K. N. V, B. benoemde commissie inzake de competitie-indeeling, dat enkele weken ge leden is verschenen, heeft, gezien den inhoud, vanzelfsprekend aanleiding gegeven tot veel en verschillend commentaar. Op één punt schijnt men het echter volko men eens te zijn, n.l. dat, hoe de competities ook worden ingedeeld, de Bond dient te zor gen voor een vlotte en geregelde afwerking van het programma en niet terwille van het vermeende 'belang van de clubs herhaaldelijk wedstrijden moet uitstellen. Bij een vóór den aanvang van het seizoen vastgesteld wedstrijd programma lean men daar gerust de afdeelin- gen wat uitbreiden, mits men de bekercom petitie laat vervallen. De meeningen over den verderen inhoud van het rapport loopen echter zoo ver uiteen, dat we eens met eenige vooraanstaande voetbal officials zijn gaan praten, teneinde aan de hand van hun deskundige uiteenzetting tot een goed gebaseerd oordeel te komen. Allereerst hebben we ons dan tot den heer A. van der Aart, den voorzitter van den Haar- lemschen Voetbal Bond gewend, die ons het volgende mededeelde: „De beslissing omtrent promotie en degra datie moet op het speelveld worden verkregen, want men mag niet zonder meer aannemen, dat de hekkesluiter der hoogere klasse zwak ker is dan de kampioen der lagere af deeling. Het is echter dringend noodzakelijk, dat voor het leiden van deze beslissingsmatches volko men competente scheidsrechters worden aan gesteld. „Wat de indeeling van de eerste klassers in vier afdeelingen van twaalf clubs betreft, wil het mij voorkomen, dat de vereenigingen er weinig voor zullen gevoelen, groote reizen voor de uitwedstrijden te moeten maken. Een een- daagsehe retourreis van Haarlem naar Gro ningen bijvoorbeeld valt bij de voetballers niet erg in den smaak. „Het competitie-programma kan desnoods wat grooter zijn en toch op tijd worden afge werkt, mits geen uitstel dan om zeer gegronde redenen wordt verleend en de bekermatches worden afgeschaft. „Er schijnt van K. N, V. B.-zijde naar ge streefd te worden, steeds -meer clubs in den Bond te betrekken, waardoor de plaatselijke bonden te veel leeggepompt worden. Op die wijze zouden de plaatselijke bonden tenslotte gedegradeerd worden tot een asyl voor reserve-elftallen, terwijl de clubs, die naai de vierde klasse van den K. N. V. B. over gaan dikwijls veel aan innerlijke kracht inboeten. Men mag in dit verband niet vergeten, dat deze meerendeels jonge vereeni gingen door den overgang, waarvoor ze orga nisatorisch dikwijls nog niet geschikt zijn, op hooge kosten komen en niet zelden beteekent het na eenigen tijd een ernstige verzwakking aan speelsterkte. Club-s als het vroegere Aurora, E. H .S. en D. I. O. behaalden in den H. V. B. in alle opzichten betere resultaten dan in de laagste klasse van den K. N. V. B. „Het spelen van stedenwedstrijden, mits niet te veel in één seizoen, is zeer toe te juichen, omdat het tusschen de spelers der diverse plaatselijke clubs vriendschapsbanden kweekt, wat de onderlinge verhouding in competitie- matches zeer ten goede komt. „De competitie om het Nederlandsch kam pioenschap dient bespoedigd te worden. „Tenslotte dient nog te worden opgemerkt, dat niet slechts de eerste klasse vereenigingen de basis van den K. N. V. B. vormen; er zijn vele clubs in de lagere afdeelingen, die op een minstens even goede organisatie kunnen bogen." Een der bekendste scheidsrechters van den K. N. V. B., de heer Ch. Boeree, maakte, mede in venband met de bespreking van het rap port in „Sport in 't Kort" van 10 Juli 1.1., de volgende opmerkingen: „ï>e promotie-degradatie-wedstrijden moe ten gehandhaafd blijven en wel om verschil lende redenen, waarvan ik er eenige wil noe men: De hekkesluiter van de eerste klasse is lang niet altijd zwakker dan de kampioen van de tweede klasse. Letten wij b.v. eens op het resultaat van verleden jaar. H. B. S. wint van Hermes-D. V. S., toen de Schiedamsche club bovenaan en de Hagenaars onderaan de rang lijst stonden. Het verschil in punten tusschen de voor degradatie in aanmerking komende club, in casu H. B. S. en een club uit de mid denmoot van die afdeeling' was slechts zeer miniem. H, B. S. kon zich handhaven en wat gebeurde er in het volgend seizoen? Bijna wa ren de Hagenaars kampioen geworden, waar bij de match H.B.S.Aj-ax de beslissing moest brengen. In dit licht bezien, zo-u het geen voor deel beteekend hebben voor de eerste klasse, als H. B. S. zonder meer had moeten degra- deeren. „Een punt van groot belang hierbij is een eventueele spelverruwing. Indien er geen de gradatie-wedstrijden waren, zou de „struggle for life" in de gewone competitie nog veel feller worden dan zij thans reeds is. Zoodra een club in de onderste helft van de rang lijst zou -belanden, bestaat er een groote kans, dat men eenzelfde soort voetbal te aanschou wen zou krijgen als men thans reeds grooten- deels in de promotie-degradatie-wedstrijden aantreft, n.l. veel te forsch en te zenuwachtig. „Hierbij komt nog, dat het leiden van zulke matches veel zwaarder zou worden, daar de scheidsrechter dan niet de hulp heeft van zijn twee neutrale grensrechters, zooals bij de pro- motie-degradatie-competitie. „In „Sport in 't kort" le.es ik, dat het thans reeds veel moeilijkheden meebrengt om voor promotie in aanmerking te komen en dit is, naar mijn meening, een reden te meer om de huidige eerste klassers niet zonder meer te laten degradeeren. Billijk is, dat de beslissing op het veld wordt verkregen. „Een inkrimping van het aantal eerste klas sers is toe te juichen. Wil men de bekerwed strijden behouden, dan dient men een ander systeem te zoeken. Deze matches kunnen zeer zeker tot spelverbetering medewerken, daar vooral de lager geplaatste clubs een mooie kans krijgen om tegen hoogere vereenigingen te '--pelen en daarvan het een en ander te leeren, b.v. BeverwijkXerxes en Dé Kenne- mersFeijenoord. Over het algemeen genieten de-ze wedstrijden echter niet de belangstél- linp die voor een goeden gang van -zaken noo- dig 3. Er moet meer drang achter zitten om den beker te willen winnen. De bekerhoudster moest mededingen kunnen naar het kampioen schap van Nederland, wat met vier eerste klas se afdeelingen niet onmogelijk zou zijn. In dat geval zouden alle clubs zich wel voor 100 pet. geven." Tenslotte had-den we nog een onderhoud met een bekend K. N. V. B.-official, die zijn sporen op organisatorisch gebied dubbel en dwars verdiend heeft, vooralin het Oosten des lands. Deze oordeelde ais volgt: „De wijziging van de eerste klasse compe titie in 4 afdeelingen van 12 elftallen in plaats van 5 van 10 clubs heeft het voordeel, dat elke eerste klasser dan 22 wedstrijden heeft te spe len tegen thans 18. Dit geeft inderdaad een hoogere recette, wat bij de clubs een punt van veel overweging uitmaakt. Bij invoering van dit stelsel heeft men natuurlijk d-e moeilijk heid, dat de degradatie verzwaard'wordt, daar op de knooppunten van de vier nieuwe distric ten, d.w.z. waar het Noorden het Oosten of de kop van Noord-Holland raakt, tevens, waar het Zuiden aan het Oosten of Westen grenst, een verwisseling van elftallen moet plaats vin-den. Het noodzakelijke gevolg zal zijn, dat de zwakste districten (Noord!) hun aantal eerste klasser zien degradeeren. „De handhaving van het eerste kl-asseschap en de kans op promotie van uit de tweede ldasse wordt kleiner. Thans is de verhouding 1 op 3, bij de nieuwe indeeling zou deze 1 op 4 bedragen. Dit is ook het geval bij de tweede en derde klasse degradatie en promotie- matches „Wat nu tenslotte het uitbreiden van het aantal vierde klassers betreft, ook dat zal ze ker geen erg gunstig onthaal te beurt vallen, vooral niet bij de plaatselijke bonden, die veel liever de geheele vierde klasse zouden zien verdwijnen. Voor die bonden is het overgaan van de eerste elftallen naar den K. N. V. B. gelijk aan het aftappen 'van het beste bloed. „Resumeerende heb ik niet het gevoel, dat het nieuwe competitie-stelsel werkelijkheid zal worden." Ziet hier het oordeel van een drietal voor aanstaande personen in de voetbalwereld. Hun uiteenzetting geeft zonder twijfel een duide lijk beeld van de voordeelen en bezwaren, die er aan de nieuwe voorgestelde regeling en wat daarmede samengaat, zijn verbonden. Door uitstedigheid van den heer A. Cassee, secretaris van afdeeling I, kunnen wij tot on zen spijt diens meening hier niet weergeven. CRITICUS. een. Van Beveren werd vijfde in zijn demi finale, meer hadden we niet van hem mogen verwachten, want de Amerikanen Owens en Wykoff, de Zweed Strandberg (die in de kwartfinale Osendarp geklopt had) en de Zwitser Hannd zijn hem te snel. Onze beide meisjes werden beide nummer drie in een serie van vijf loopsters met een meter achterstand op nummer twee, maar aangezien alleen de eerste en tweede van elke serie der honderd meter voor dames geplaatst werd, bereikten, ze de demifinale niet. Trouwens dat zouden ze ook niet verdiend hebben, want de Zand- voortsche Lies Koning maakte 12.9 en de Amsterdamsche Ali de Vries met haar rood- wit-blauwe lintje in haar haren, maakte 13 seconden, terwijl bij degenen, die de demi finale bereikten, de tijden varieerden tus schen 11.4 en 12.8 sec. De 11.4 sec. was van de Amerikaansche Helen Stephen, die evenals haar zwarte land genoot Owens een klasse op zichzelf v-orant en absoluut de finale winnen zal. Haar wereld record stond tot dusverre op 11.6 sec.. Ze bleef er dezen middag tweemaal onder en ze liep haar 11.4 en 1>1.5 sec. even regelmatig als Owens, die te Berlijn eenmaal 10.2 sec., twee maal 10.3 sec. en eenmaal 10.4 sec. maakte bij de vier keer dat hij uitkwam. Lies Koning bleef in haar serie bijna vier meter achter bij de befaamde Poolsche Stella Walasiewicz, die onder haar ver-Ameri- kaanschten naam van Stella Walsh de 100 M. op de vorige Olympische Spelen had gewon nen, maar nu heel hard zal moeten loopen om althans de tweede plaats nog te redden van de drievoudige Duitsche bedreiging in d-e finale. Het valt niet te ontkennen dat Duitschland. enorm is vooruitgegaan en op dit athletielc- tournooi zelfs de Amerikanen bedreigt. Zes nummers zijn er tot dusverre beslist: drie ervan won Duitschland, twee won Amerika en 11,4 sec., dien Helen Stephens op de 100 meter één won Finland. We memoreerden zoo juist den tijd van maakte. Weet men wel dat die tijd liefst een halve seconde beter is 'dan het vroegere we reldrecord van onze landgenoote Tollien Schuurman? De jonge damesathletiek gaat met sprongen vooruit! Op de 800 meter is Engeland's hegemonie gebroken: viermaal achtereen won een Brit op verrassende wijze dit nummer in 1920, 1924, 1928 en 1932, nu is er met moeite één Eng'elsch- man in de finale gekomen en het laat zich niet aanzien, dat deze Mc. Cabe opgewassen zal zijn tegen de drie Amerikanen, die allen hun demifinale wonnen. Vooral de reusachti ge neger Woodruff, die liep alsof hij geen te genstanders had en met bijna vijftien meter voorsprong won zonder eindspurt, is een S00 meter looper, die de toeschouwers perplex deed staan. Ofschoon ook nu weer het programma rij kelijk lang duurde (vier uren) hoefde men zich in de pauzes niet te vervelen, daar zorgde het publiek wel voor met zijn spreekkoren: „Wh gratulieren Hein" klonk het in koor tot den kogelstootkampioen, „Welche Zeit machte Dolly?" informeerde men rhythmisch toen de tijd van Frl. Dollinger wat te lang uitbleef. „Zeig dich, Maxe", kreeg de bokser Max Schmeling te hooren toen men hem op de tri bunes ontdekt had, maar „der Maxe" bleef rustig op zijn plaats, hij was er voor zijn ge noegen en niet als reclame-object. De stand van de wedstrijden na Maandag is als volgt: Essex 219 tegen Derbyshire' 80 en 1194 Gloucester 281 (Hammond' 160 not out) tegen Somerset 127—9. Lancashire 202 tegen York shire 246—9. Surrey 117 (Larwood 638) en 90 tegen Notts Ï74 en 118. Warwick 1105 tegen Worcester (regen). Hants 125 tegen Kent 102—8. Northants 168 en 188—5 tegen Leicester 201 (C. S. Dempster 107) All-India 112 (Mercer 748) tegen Glamorgan 143—9). LAWNTENNIS. TOURNAMENT „JATILOO". Maandagavond werden de volgen-de partijen gespeeld: Heerenenkelspel. Finale. Erdman slaat van Driessum 62, 36, 61. Damesdubbelspel. Finale Mevr. v. d. Klashorst en mej. Blikslager slaan mej. N. Fonkert en mej. E. Fonkert 6—0, 6—4. Ge-mengddub-belspel. Finale. Mej. Hulshoff en Melse slaan mevr. Nielsen en E. Nielsen 4—6, 6—1, 6—3. TOURNAMENT RIJNEGOM. Dit tournament werd Maandag voortgezet met de volgende partijen: Heerenenkelspel. Vierde ronde: Rogmans slaat de Haan 6—1, 6—1. Redeker slaat Düs- terbeck 57, 64, 61. Halve eindstrijd: Goelst slaat Rogmans 6—2, 6—4. Heerendubbelspel. Derde ronde: Ov-erwijn en Rogmans slaan ten Houten de Lange en Bijl de Vroe 8—6, 6—3. Pieterse en Lens slaan v. Dijk en Ahrends 6—3, 7—5. Gemengd dubbelspel. Halve eindstrijd. Mevr. Schol ten en Ovenvijn slaan mej. Goelst en Goelst 6—2, 6—1. Mej. Eldering en Koks slaan mej. Zwanenburg en Treurniet 4—6, 6—1. 6—2. Troosttournooi heerenenkelspel. Eerste ronde Dickmann slaat de Jong 6—3, 6—0. De Winter w.o. Bijl de Vroe Ahrends slaat Inger- man 60, 61.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 8